apaciteit ziekenhuizen ■in ingekrompen worden cvK Zuid-Molukkers houden vast aan hun idealen 0 Ontslag om huwelijk zwangerschap of bevalling onmogelijk ikundigen: Hendriks verliest zich niet in dagdromen Mits bejaarden maar niet in de knel komen waarnemend afdelingshoofd CHRISTELIJK VERPLEEGTEHUIS HILVERSUM Drugs voor jonge mensen Ziekenhuis Zonnegloren IESTHESIE- IPLEEGKUNDIGE Ziekenhuis Zonnegloren VERPLEEGKUNDIGEN Brochure over kwart eeuw discriminatie Versterk positie 'risicogroepen' onder de jongeren Instemming met wetsontwerp 'In CDA geen vertrouwen' Uw Toekomende Tijd jr. KWARTET VRIJDAG 18 APRIL 1975 BINNENLAND 11 hirtiï _/18|ze redacteur wetenschappen G Staatssecretaris Hendrikt van volksgezondheid verliest zich niet in onverantwoorde- ;dromen wanneer hij de capaciteit van de Nederlandse ziekenhuizen in de komende jaren rjienlijk wil inkrimpen. Die conclusie valt te trekken uit het rapport 'Het ziekenhuis in de ofblfceidszorg', een economische studie die tot stand kwam onder leiding van prof. dr. B. M. S. L64. bag in Leiden. ondersteuning van zijn i politieke beslissing' dat ziekenhuisbedden per dul- 'oners in de behoefte kan voorzien, had de staatsse- duidelijk zitten wachten, imaal toe kondigde hij de dagen nadrukkelijk aan pport in de maak was. van vier bedden dook eerst op in 1973 in het korte termijn' van Bet van ziekenhuisvoorziehin- hapte er flink in. want er en zijn ruim 5% bed- duizend inwoners be- De staatssecretaris van indheid .nam die norm in ictuurnota over, als onder een principiële verschui len de gezondheidszorg, .rtepunt zou meer moeten liggen bij de 'eerste-lijns' lidszorg. ruwweg alle hulp vóór het stadium dat ie- een ziekenhuis wordt op- Daarbij werd nadrukke nd dat die verschuiving le eerste plaats bedoeld was ihrikbarende groei van de ^beteugelen, maar om de van de gezondheidszorg te Daar zijn tal van argu- voor, maar intussen speelde itenprobleem wel degelijk Dr niets is het andere gege- de Structuurnota dat in de ing blijft hangen, de acht van het "nationaal inkomen de totale kosten van de èidszórg in 1980 beperkt moeten blijven. (Zonder in- !ou het ruim twaalf procent worden: in 1970 was het procent). Van' die totale nemen de' ziekenhuizen de en snelst groeiende hap n rekening. woord vraag was natuurlijk, of irdaad verantwoord zou zijn ontwikkeling in de sector liszorg af te remmen en op ir zelfs terug te schroeven. Hendriks beschikte daarvoor nog niet over voldoende harde argu menten. vandaar het voorlopige van zijn standpunt. De ziekenhui zen, georganiseerd in de Nederland se Ziekenhuisraad, waren aller minst enthousiast over dat stand punt, maar hadden natuurlijk die harde argumenten evenmin. De NZR beperkte zich in hoofdzaak tot waarschuwingen dat snoeien op de uitgaven onherroepelijk tot aantas ting van de kwaliteit zou leiden. Ook de argumenten die prof. Van Praag nu met zijn medewerkers Rutten en Van der Gaag aandraagt, zijn niet spijkerhard. Maar ze zijn toch wel indrukwekkend. Hun basis is de waarneming, al langer be kend, dat de beschikbaarheid van ziekenhuiszorg per gebied nog al uiteenloopt. En daardoor ook het aantal mensen dat in een zieken huis wordt opgenomen, en het aan tal 'verpleegdagen' dat ze daar ge middeld opgenomen blijven. Zoiets geeft te denken, vooral om dat de verschillen per gebied vrij groot zijn, zonder dat de indruk bestaat dat mensen in minder 'goed verzorgde' gebieden er nu slechter aan toe zijn. Verband Maar met dat soort indrukken hou den de Leidse economen zich in hun rapport niet bezig. Zij consta teren alleen dat er een vrij direct verband bestaat tussen het aantal beschikbare ziekenhuisbedden en de mate waarin daarvan gebruik wordt gemaakt. Dat verband kun nen zij, aan de hand van de waar- genomen vërschillen per gebied, uit rekenen. Eh als dat verband een maal vaststaat,1 kunnen ze ook met enig voorbehoud, uitrekenen wat er gebeurt wanneer het aantal zieken huisbedden volgens de voornemens van staatssecretaris Hendriks wordt verminderd. Dat is spectaculair. Tegen 1980 zoü- den de ziekenhuizen 23 procent minder verpleegdagen 'produceren' dan wanneer we het groeiproces op zijn beloop lieten. Er zouden in dat jaar 325.000 minder mensen in een ziekenhuis worden opgenomen dan de 1,4 miljoen die bij ongewijzigd beleid een week of wat in bed gestopt zouden worden. Tegen zo'n volstrekt theoretische berekening is een groot aantal be zwaren aan te voeren. Het Leidse rapport behandelt die stuk voor stuk. Meest voor de hand liggend: die 325.000 mensen die niet in een ziekenhuis terechtkomen, zijn na tuurlijk wel ziek. Zij zullen binnen het veranderde systeem van de gezondheidszorg op een andere manier moeten worden' opgevan gen. Bejaarden De groep die het meest in de knel zou komen, is die van de bejaarden. Juist mensen boven de 65 worden, volgens het rapport, het vaakst en het langst in een ziekenhuis opge- nomen als er maar plaats is. Juist zij dus, zullen te 'lijden' hebben wanneer het aantal ziekenhuis bedden wordt beperkt. Naast algeme ne maatregelen zoals versterking van de gezondheidszorg in de eerste lijn. aldus het rapport, zullen er toegespitste voorzieningen moeten komen die als vervanging voor zie kenhuishulp kunnen dienen voor bepaalde leeftijdsgroepen. Nog afgezien daarvan, zou de "voor 1980 berekende situatie onaan vaardbare knelpunten opleveren. Met dezelfde technieken kan name lijk worden uitgerekend dat de be zettingsgraad van ziekenhuizen zou oplopen tot 96,5 procent. Als het ene 'bed' gelijk was aan het andere, zou dat niet erg zijn, maar in de praktijk zou hét barre ellénde bete kenen. Een op te nemen patiënt is namelijk niet 'in het algemeen ziek', maar heeft een bepaalde ziek te en moet daarom op een bepaalde afdeling liggen. Om de vraag per categorie steeds te kunnen opvangen heeft een zieken huis' een zekere speelruimte (leeg stand) nodig. Vandaar dat tot-voor enige tijd de "norm gold dat een ziekenhuis pas bij een bezettings graad van mihder dan negentig procent toch kennelijk een stuk overbodige dienstverlening aanbood (en dus financieel in de tang geno men werd). Die norm heeft men overigens los moeten laten, omdat te- veel instellingen er beneden kwamen. Maar een berekende bezettingsgraad van ver bóven de negentig procent, duidt op een te grote spanning tussen vraag en aanbod, en dus onverantwoorde wachttijden en doorverwijzingen van patiënten. Huisarts Die moeilijkheid wordt opgevangen door een tweede effect van Van Praag en zijn medewerkers hebben door een tweede effect dat Van cijfers per gebied te vergelijken, blijkt dat het aantal huisartsen een duidelijk negatieve invloed heeft op het aantal ziekenhuisopnamen. Dat .is ook begrijpelijk: naar mate de dokter minder mensen in zijn praktijk heeft, kan hij die intensie ver begeleiden en hoeft hij ze min der vaak te verwijzen naar een specialist, die Ze al gauw in een ziekenhuis laat opnemen. In het rapport wordt gerekend aan de hand ,van tweeverschillende aannamen over de groei van het aantal huisartsen. Gezien de huidi ge belangstelling voor de huisartsop leiding kén de ene voorzichtig ge noemd worden en de andere erg voorzichtig. Volgens beide aanna men gaat het aantal ziekenhuisop namen per duizend inwoners aan zienlijk dalen, volgens de ene uiter aard wat minder dan volgens de andere. Nu dreigt hier een venijnige val kuil, want het aantal huisartsen per duizend inwoners gaat volgens de berekeningen stijgen tot boven de aantallen waaruit dit effect is bere- ADVERTENTIE) Staatssecretaris Hendriks: steun voor 'voorlopige beslissing' kend. En het berekende verband tussen aantal huisartsen en aantal ziekenhuisopnamen, hoeft helemaal niet op te gaan voor gevallen dat er meer huisartsen zijn dan ooit iemand in dit land heeft meege maakt. Het kan best zijn dat, als er steeds meer huisartsen bijkomen, hun vermogen om mensen uit het ziekenhuis te houden gemiddeld af neemt. Maar die valkuil is in het rapport fraai omzeild. Het berekende huis arts-effect zou er namelijk op neer komen, dat ook1 de door staatsse cretaris Hendriks uitgedunde hoe veelheid ziekenhuisbedden. nog voor een flink deel leeg zouden blijkt ook uit het rapport zal dié toen op een andere manier gaan rekenen. Zij hielden op papier de bezettingsgraad op 90 procent de klassieke norm die een redelijke spanning tussen vraag en aanbod van ziekenhuisverzorging aangeeft. En zij rekenden uit, hoever het 'huisarts-effect' bij een toenemend lons fraai gelegen verpleeghuis (niet ver van het centrum) int op een verpleegafdeling, wegens huwelijk van de huidige ktionaris een vakature voor een instelling in de rang van 1e verpleegkundige of verpleegkundige-A, hankelijk van opleiding en ervaring. Leeftijd bij voorkeur J-35 jaar. resse voor de persoonlijke zorg van de patiënten, iede kontaktuele eigenschappen en belangstelling voor het "ifklimaat in een verpleeghuis zijn vereist. langstellenden kunnen vrijblijvend een oriënterend bezoek engen aan ons verpleeghuis. Voor inlichtingen en/of sollicitaties nt u zich wenden tot de direktrice, Paulus van Loolaan 21, stbus 163, Hilversum; telefoon (02150) 1 06 32, toestel 117. IK' nstituut voor verpleging en reactivering ra. Leech-Jordan Gebruik en misbruik Twee deskundigen met veel ervaring, een geestelijke en een psy choloog, vertellen wat iedereen van drugs zou moeten weten. Tal van feiten die klare taal spreken. De diverse aspecten van drugmisbruik. Het sociale euvel. De pre ventie-mogelijkheden. De behandeling van drugverslaving. Met adressen voor hulpver lening. Vertaald en bewerkt door Drs. T. P. Kits en Drs. J. Euwema 112 blz. ƒ12,50 Verkrijgbaar in de boekhandel. ZOMER ft KEUNING WAGENINGEN s voor een tweede 0|lling geschiedt afhankelijk van ervaring in van le verpleegkundige, ioeft geen avond-, nacht- of weekenddienst 7 te worden, ïort komt een tweekamerwoning op het T# beschikbaar, taties kan men richten tot de verpleeg- b directrice. Zr. I. J. Claus. "BERGSESTR. 125 SOEST TELEFOON: 02155 -19144 Wij zoeken voor de navolgende afdelingen: neurologie intern chirurgie kraam/gynaecologie. De grootte van de afdelingen varieert van 20- 30 bedden. Met gemaakte vakantie-afspraken zal rekening gehouden worden. Sollicitaties kan men richten tot de verpleeg kundig directrice ^r. I. J. Claus. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een totale oplage van 20.000 exemplaren heeft een studiegroep in opdracht van de regering van de republiek der Zuid-Molukken een brochure opgesteld ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de RMS. Volgens de president van de republiek, ir. J. Manusama, moet de brochu re, gaan dienen als de richtlijn voor het gedrag van de Zuidmolukse.gemeenschap in Nederland. 'Confrontatie met een kwart eeuw discriminatie van het Zuidmolukse zelfbeschikkingsrecht', is de titel van de brochure die is opgesteld door tal van jóngeren, verspreid over het gehele land. Met' de bro chure wil de RMS trachten een beter begrip te kweken voor 'het rechtvaardige streven der Zuid Mo lukkers naar een onafhankelijke Zuidmolukse republiek'. De uitgave is verschenen in het Engels, Maleis en het Nederlands. 'Confrontatie' krijgt een zo breed mogelijke ver spreiding, ook in Indonesië en de groep Zuidmolukse eilanden. De RMS wil vooral ook de ongeduldige Zuidmolukse jongeren in Nederland bereiken. Ir. Manusama meent dat ook bij hen nog begrip gekweekt moet worden voor het eigenlijke doel van de RMS. Volgens hèm houdt de brochure ook een waar schuwing in tegen het gebruik van geweld. Ir. Manusama zei gisteren: 'Ongedulcj is de poort tot het radi calisme eh radicalisme is ln Neder land de poort tot de gevangenis'. Volgens de brochure zal Nederland met ?ijn beleid ten aanzien van de Zuid-Molukkers geen stap verder komen. Het tweeslachtige karakter van de Nederlandse politiek op dit punt blijkt volgens de RMS ook uit de uitlatingen van minister Van Doorn na zijn bezoek aan Indonesië. De bewindsman zei toen, dat de Zuid-Molukkers hun ideaal maar moesten vergeten. 'Terwijl de rege ring enerzijds bij herhaling de ver zekering geeft het Zuidmolukse po litieke streven te zullen eerbiedigen laat zij aan de andere kant geen enkele gelegenheid voorbij gaan luid haar mening te verkondigen dat het Zuidmolukse onafhrfhkelijk- heidsideaal onhaalbaar is en dat een onafhankelijke RMS slechts Nota aan Kamers: DEN HAAG De positie van de 'risicogroepen' onder de jongeren, die bij elke teruggang in de econo-' mie kans lopen geen baan te vin den of ontslagen te worden, dient te worden versterkt. Dit staat in een interim-nota van de commissie jeugdwerkloosheid van de Raad voor jeugdvorming. Staatssecretaris Meijer (CRM) heeft de nota aange boden aan de Eerste en Tweede Kamer. een droombeeld is'. Het Nederlandse regeringsbeleid is onverstandig, schrijft de brochure 'omdat de ernstige pogingen ons ideaal te doen verdwijnen grote gevaren voor de Nederlandse sa menleving en voor de Nederlandse staat inhouden. 'Volgens de RMS is het 'uit het oogpunt van het hand haven van orde en rust in dit land van het allergrootste belang dat het overgrote deel der in Nederland verblijvende Zuid Molukkers over tuigde aanhangers zijn van hun ideaal en op grond daarvan het gezag van hun ei$en politieke lei ders aanvaarden'. De RMS vindt dat geweld slechts als laatste redmiddel toelaatbaar is. 'Wij zijn nog steeds tot een dialoog bereid', verklaart de RMS in de brochure, die er tenslotte nogmaals op aandringt dat de Nederlandse regering tot een herbezinning van haar beleid ten aanzien van de Zuid Molukkers komt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ontslag om reden van huwelijk, zwangerschap of bevalling zal binnenkort niet meer mogelijk zijn. Het wetsontwerp van deze strekking ondervond gisteren in de Tweede Kamer wei nig weerstand. In de huidige wetgeving is ontslag vanwege ziekte of militaire dienst al onmogelijk. De ministers Van Agt (justitie) en Boersma (sociale zaken) willen dit nu uitbreiden met de drie bovengenoemde criteria. Bovendien wordt door dit wetsont werp ontslag van een vrouw tot en met de twaalfde week na bevalling onmogelijk. Om te voorkomen dat werkgevers in het arbeidscontract bepalingen gaan opnemen, waar door ontslag bij bijvoorbeeld huwe lijk wel mogelijk is, is in het wets ontwerp bepaald, dat dergelijke arbeidscontracten niet geldig zijn. Een punt, dat vooral bij de confes sionele partijen nogal wat proble men opleverde, was het feit dat deze wet ontslag, van een priester bij huwelijk ook zou verbieden. Mi nister Van Agt ontkende dit. In beantwoording van vragen, die tij dens de schriftelijke voorbereiding van dit wetsontwerp zijn gesteld, schrijft de minister, dat door het huwelijk de priesterlijke staat aan de betreffende persoon ontvalt. Hij kan hierdoor dan de functies waar voor de priesterlijke staat is vereist, niet meer vervullen, waardoor ont slag dan wel mogelijk is. Het PvdA-kamerlid mevrouw Ba ren dregt wilde voor functies zoals docent of directeur van een instel ling. die door priesters worden ver vuld. wel degelijk het ontslagverbod bij huwelijk handhaven, omdat de ze ook door leken kunnen worden vervuld. Voor de functies, waarvoor de typisch priesterlijke taken, zoals de bediening van de sacramenten, moeten worden uitgevoerd, moet dit verbod uiteraard niet gelden, aldus het PvdA-Kamerlid. Goede voorbeeld Overigens was minister Van Agt niet in staat om gisteren al diep op deze materie in te gaan. Over dit en andere onderwerpen zoals bij voorbeeld ontslag van een niet ge huwde zwangere onderwijzeres, zal de minister de Kamer waarschijn lijk volgende week antwoorden. Over dit laatste onderwerp had de heer Verbrugh (GPV) vragen aan de minister gesteld, omdat hij vindt dat onderwijzend personeel, zeker op christelijke scholen, het goede voorbeeld moet geven. Deze week ln HERVORMD NEDERLAND o.a. Ben van Kaam wekelijks in H N Discussie tussen ir. van Ganswijk (IJssel- centrale) en ds. Hans Bouraa over kernenergie. Interview met nieuwslezer Bob Meijer: BIJ de NOS kan Ik nog getuigen. 0 Zal er in het Jaar 2000 nog een kerk zijn? 0 Vietnamese wezen het best geholpen met geld. 0 Van geliefd dorpsdokter tot SS-arts in Auschwitz. 0 De Nieuwmarkt geeft het nog niet op. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer Jp-^Vi van Hervormd s-d?, H Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR.: Abonnementsprijs 25,50 per half jaar: f 51,per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. aantal huisdokters zou- mogen in zakken zonder dat de ziekenhuizen te vol zouden/worden. En dat bleek zeer. ver te kunnen gaan. Bestaanbaar Daarmee is aangetoond dat ae situ atie waar de staatssecretaris naar streeft vier bedden per duizend inwoners-, en een versterkte eerste lijns zorg bestaanbaar is zonder dat in het systeem grote spannin gen optreden. Mits er voor de men sen die uit het zieenhuis worden gehouden, een afdoende opvangmo- relïjkheid is. En met name voor de groeiende groep bejaarden dat blijkt oo uit het rapport zal die afdoende opvangmogelijkheid meer moeten inhouden dan een vergro ting van het aantal huisartsen. Van het rapport 'Het ziekenhuis in de gezondheidszorg' verschijnt over enkele weken een handelseditie bij Stenfert Kroese in Leiden. Brief drs. Schouten: Van een onzer verslaggevers Hieronder publiceren wij een deel van de brief die drs Ad Schouten geschreven heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer, in verband met zijn bedanken voor het lid maatschap van de Kamer. Zoals gemeld treedt drs Schouten af we gens zijn bezwaren tegen het CDA. Geachte heer voorzitter, De andere koers die mijn partij met de aanvaarding van de CDA- statuten is ingeslagen, noodzaakt mij ertoe een einde te maken aan mijn vertegenwoordigende functie. De relativering van het dwingend appel van het evangelie, dat tot nu toe in de ARP werd aanvaard als enige reden van bestaan voor. ons politiek denken en doen, en de vrijblijvendheid die daarvoor in een christelijk-en-toch-open CDA in de plaats treedt, maken het mij onmo gelijk mijn lidmaatschap van de Kamer verder voort te zetten. Het is mij duidelijk dat deze anders koers op korte termijn slechts ge ring effect zal hebben binnen het parlement. Naar de burgers toe ligt dat echter geheel anders. Het legaal genomen besluit van mijn partij verplicht zeker haar volksvertegen woordigers ertoe onze participatie in het CDA met enthousiasme te verwoorden en zonodig te verdedi gen. Gegeven mijn visie op de tweespaltigheid van het CDA kan ik geen enkel vertrouwen hebben in de toekomstige ontwikkeling van de christen-democratische politiek. Ik zou derhalve slechts huichelen indien ik zou pogen aan deze ver plichting te voldoen. Aangezien het niet de bedoeling kan zijn mijzelf daartoe te forceren, rest mij geen andere weg dan terug te treden als lid van de Kamer. De oorzaak van mijn bedanken ligt dus geheel buiten de parlementaire sfeer. Destemeer betreur ik het dat ik deze stap moet doen. Want, ge durende de (te) korte tijd dat ik lid van de Kamer mocht zijn. heb ik het parlementaire werk leren waarderen als een zinvolle en zeer plezierige bezigheid. Uit de oorzaak van mijn bedankken kunt u afleiden dat ik met zorg ben vervuld over de toekomstige ont wikkeling van de politiek in ons land. De verdergaande blokvorming draagt met zich de grote verleiding om taktiek en strategie te stellen boven het authentiek en eerlijk vertegenwoordigen van wat ten dienste leeft in ons pluriforme volk. Indien taktiek en strategie zo losgemaakt worden van wezenlijke overtuiging kan het volk daarvan slechts schade ondervinden.. In u. haar voorzitter, wens ik de Kamer graag Gods kracht en wijsheid toe om het edele ambacht der politiek op de juiste wijze uit te oefenen'. (ADVERTENTIE) I Mensen met tegenwoordigheid van geest benaderen hun verzekeringadviseur. Vragen allee i over de levensverzekering- projeklen van E&L Met het oofl op hün toekomst en die van hun gezin. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. j=a|_Eqiity&U, Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag I Tel. 070-469262'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11