voor de eilanden, Waddenzee is vuil t Conflict op afdeling van Valeriuskliniek 'Onderwijs bakermat van veel sociale revoluties' ^jwe voorzitterschap actiegroep ziet lichtpunten Boete 2000 gulden Uitgevers van Hitiers boek veroordeeld Sikkim bij India t. weer - rtbad weerrapporten Deel administratie ziektekosten van PTT naar Emmen 'Gemeentebesturen ook ontheffen van Kalkar-bijdrage' Bestuur grijpt in bij 'chaos' in faculteit Omstreden aanleg rijksweg mogelijk van de baan '/KWARTET VRIJDAG 11 APRIL 1975 Jan Brokken JCHT Optimistisch ziet Jan Dogterom (30), de nieuwe voorzitter van de 37.000 leden tel- 11 Vereniging tot Behoud van de Waddenzee de toekomst van het Waddengebied niet tege- Maar ronduit pessimistisch is hij ook niet. 'Als ik het nie,t meer zag zitten, dan was ik geen itter van de Waddenclub geworden. Dan zou ik alle vergader-uren als verloren tijd beschou- zegt hij op een regenachtige avond in zijn nieuwbouwwoning in Nieuwegein, onder de rook ftrecht. een aantal lichtpunten. De \i r~'-' J<lding tussen de Waddenvere- de bewoners van de Pjneilanden wordt steeds beter, ibben geleerd van de fouten j in hefr- verleden gemaakt jf£'; De gemeentebesturen van fe'; Vlieland, Terschelling, jjiji»j Jnohnikoog en Ameland za- j|',j afgelopen jaren in de Wad- ,y iniging een westerse 'be- die de raadsleden wel eens I/. e les zou lezen. irendeel van de leden van de nvereniging woont namelijk Randstad. Jan Dogterom daarop geen uitzondering, biochemicus, weiikt als we- Jappelijk ambtenaar op het ands Centraal Instituut voor onderzoek in Amsterdam en ont bij Utrecht, Een 'wester- is. maar wel een 'westerling' "%aan is met het lot van de Vnzee. Dit gebied is voor hem. r alle andere randstedelijke van de Waddenvereniging, fiitionaal gebied, 'een oerge- ergelijkbaar met de Alpen.' ^gterom wil er de komende lies aan doen om de verhou- p et de eilandbewoners te ver- j/i' 'Onze presentatie is in het verkeerd geweest. Wij zijn beeld nooit tegen de aanleg jjg zwembad op Terschelling M _jt. Toch hoor je dat nu nog eiland zeggen. Wij hebben iVrlv "'j.r-V!' /u gepleit voor een kleiner KtötóitóSiiSiM ,d, een zwembad voor de be- van het eiland. Het is ver- overgekomen en daarmee wij de bewoners in het gejaagd. Maar goed. dat is tijd. In de toekomst hopen samen te kunnen werken eilandbewoners. Misschien wij onze know-how inbren- de inrichbing van de natio- dsdhapsparken op Vlieland, illing, Schiermonnikoog en ten van Texel.' i" menselijke belangen te hartigen. De werkloosheid bijvoorbeeld. Wij zullen zeggen: uitgangspunt van de politiek moet zijn dat zowel de belangen van de mens als van de natuur behartigd moeten worden. Mens en natuur, die twee dingen samen. Wij vinden dat de mens zich niet boven de natuur mag plaatsen. Sommige mensen beweren dat wij de natuur boven de mens plaatsen.' Met name op de Waddeneilanden krijgen de leden van de Wadden vereniging nog wel eens te horen dat zij vogels belangrijker vinden dan mensen. Jan Dogterom: 'Dat is onzin. Wij hebben nooit een hek om de Waddenzee willen zetten. Wij hebben alleen gezegd: de mens moet zich aanpassen aan de na- tuux.' 'Daarom zoeken wij juist naar een alternatief voor het Eemsgebied. Het is veel gemakkelijker om te zeggen: in dat gebied mag geen industrie komen, kijk maar naar de cijfers van de vervuiling van de Waddenzee, enz. Deze gemakkelijke weg hebben wij juist niet gekozen. Wij hebben onszelf de zeer moeilij ke opgave gesteld om een alterna tief te zoeken, een alternatief waar bevolking en natuurbeschermers zich achter kunnen stellen.' Jan Dogterom verwacht niet dat de kwestie Eemsmond een ware uit tocht van leden te zien zal geven. 'Wij moeten onze leden overtuigen. Een aantal leden heeft het vorig jaar ook niet geaccepteerd dat wij bij de kwestie Oosterschelde en bij Kalkar stelling hebben genomen. Wij hebben de brieven van deze leden uitvoerig beantwoord, wij hebben ze gewezen op de invloed van de vervuiling van de Rijn op het Waddengebied.' Grootste groep Ledenverlies moet voorkomen wor den, want de Waddenvereniging met 37.000 leden nu al de grootste milieu-actiegroep in Nederland wil het ledenaantal de komende jaren vergroten. 'Wij willen onaf hankelijk blijven. Nu is onze finan ciële basis goed, maar wij moeten ons ook voor de toekomst indekken. Wij willen niet afhankelijk worden van subsidies en giften. Daarom hebben wij meer leden nodig. De komende maanden zullen wij grote wervingsacties organiseren.' Een internationale vereniging wil Jan Dogterom van de Waddenvere niging niet maken. In het Duitse en Deense Waddengebied spelen wel dezelfde problemen als in Ne derland, wellicht zelfs in veel gro tere mate (langs de Duitse Noord kust komen vijf kerncentrales), maar in Noord Duitsland is de be trokkenheid bij de Waddenzee niet bijster groot. Veel voorlichting zou deze betrokkenheid misschien gro ter kunnen maken, maar Jan Dog terom vreest dat de vereniging daardoor verwatert. 'De kracht van onze vereniging is dat wjj ons met concrete zaken bezighouden. Voor borrelpraat of zweverige discussies voelen we niets. Als wij een con- '"'"Irgjgr.-- ;V>r. i - .-V r' f In 1964 zwommen in de Waddenzee 1250 zeehonden en in 1974 waren het er 250. Foto: Rob de Wind crete zaak internationaal kunnen aanpakken, dan zullen we dat niet nalaten. Neem de jacht op de zee honden in de Duitse Waddenzee. Daartegen hebben wij actie gevoerd en die" zeehonden jacht is nu verbo den. Ik zou het bijvoorbeeld fijn vinden als er in Noord Duitsland werkgroepen zouden worden opge richt die bijvoorbeeld de industria lisatie daar gaan bestrijden. De ac tiviteiten van deze werkgroepen coördineren, dan willen wij best. Maar om van onze landelijke vere niging zomaar een internationale vereniging te maken, nee, daar voel lk niet voor. Wij hebben hier in Nederland nu een duidelijk gezicht, dat moeten we bewaren'. Aan het einde van het gesprek vraag of ik een fotograaf een foto van hem mag maken. Jan Dogte rom voelt daar niets voor. 'Zet er maar een foto van een dode zee hond bij. Dat dekt de inhoud Van dit artikel beter dan mijn portret.' Aan welk verzoek wij voldoen met dit verschil: we hebben er ook een foto van een levende zeehond naast gezet. Want Jan Dogterom heeft de hoop dat de Waddenzee eens veilig zal zijn gesteld nog niet opgegeven. BINNENLAND Van een verslaggever ROTTERDAM Twee uitgevers uit Ridderkerk zijn gisteren door de rechtbank in Rotterdam veroor deeld wegens het uitgeven van een Nederlandse vertaling van Hitiers 'Mein Kampf'. Beide mannen, de 44-jarige Johannes K. en de 58- jarige Hendrik C. kregen van de rechtbank een geldboete van 2000 gulden. De 795 exemplaren van Hitiers boek, die de politie destijds bij een inval in^ de uitgeverij in beslag had genomen, werden door de rechtbank verbeurd verklaard. De rechtbank zei in een korte mo tivering bewezen te achten dat er sprake is geweest van opzettelijke inbreuk op het auteursrecht van een ander. Het auteursrecht op de Nederlandse vertaling berust bij de staat, aldus de officier van justitie veertien dagen geleden. Hij had toen tegen de twee uitgevers een boete van 4000 (waarvan 2000 voorwaardelijk) geëist en tevens verbeurdverklaring van de in beslag genomen exemplaren. In zijn requisitoir had de officier van justitie de twee verdachten be halve inbreuk op het auteursrecht ook verweten 'te heben willen verdienen aan een boek dat op grond van zijn inhoud beter geslo ten kan blijven voor een breed publiek.' NEW DELHI (Reuter) D ewetge- vende vergadering van Sikkim heeft donderdag voor opheffing van de monarchie en aansluiting bij de Indische Unie 'gestemd, zo heeft het persbureau PTI meegedeeld. De re solutie zal aan het volk 'ter goed keuring' worden voorgelegd voordat aan de regering In New Delhi zal worden gevraagd haar uit te voe ren. De heerser van Sikkim, de 52-Jarige Palden Thondoep Namgyal, was woensdag afgezet. Kadaver van een prachtbeest, dat slachtoffer werd van menselijk vuil. Foto: Rob de Wind louding tussen de eilandbe en de vereniging is vooral gekeerd doordat de be- langzamerhand beginnen in dat de voortdurende groei toerisme desastreuze gevol- ;int te krijgen. 'De eilanden beperkingen gaan op- Van Terschelling worden tl jaar de auto's geweerd, heeft een limiet gesteld aan lei van het toerisme een 11- lie volgens ons te hoog ligt, goed, het besef dat men niet raft kan uitbreiden is toch hg.' zee n volgens Jan Dogterom te- die erop wijzen dat de Wad- nden wellicht gered kunnen Over de Waddenzee is hij simistischer. De vervuiling hand over hand toe. De bedreiging vormt de in- itie van het Eemsmondge- bevolking van de Wadden- kunnen wij misschien gen. Maar of wij de bevöl- Oost Groningen warm maken voor onze ideeën, dat el ik.' khaven twee dingen, die tegen ons In de eerste plaats de werkgelegenheid in Oost Gronin gen. En in de tweede plaats de Eemshaven. Die ligt er al. Wij wil len proberen een oplossing te be denken, een oplossing waar zowel de natuurbeschermers als de bewo ners uit de- streek tevreden mee zullen zijn. Dr moet een systeem te bedenken zijn waardoor de Wad denzee niet nog ernstiger bevuild zal worden en er toch werkgelegen heid wordt gecreëerd.' 'Het zal niet eenvoudig zijn, ik voorzie een heel moeilijk jaar. Het wordt een soort uitdaging voor ons. We moeten een oplossing vinden. De werkgroep Eemsmond draait op volle toeren op het ogenblik. Ge steund door de twaalf stafleden van ons bureau in Harlingen moet zij over een half- jaar haar rapport gereed hebben. Eind dit jaar zal er een congres in Groningen plaats hebben waar onze leden over het rapport gaan praten. Dan zullen er harde noten gekraakt worden, want een aantal van onze leden (een politiek vrij heterogeen gezelschap) zal het niet zonder meer accepteren dat wij ons in deze zaak mengen.' Stelling nemen 'Wij zullen er bij deze zaak niet aan ontkomen dat wij politiek stel ling moeten nemen. Dat moeten wij aan onze leden duidelijk ma ken, wij moeten ze overtuigen.' 'Nee, met politiseren bedoel ik niet dat wij voor een bepaalde politieke partij moeten kiezen. Ik heb een ongelooflijke hekel aan het dogma tisme van de politieke partijen. Met politiseren bedoel ik dit: wij zullen moeten zeggen dat natuurbehoud ons eerste doel is. Kijk de politieke partijen zijn erop gericht puur Prof. Gouldnèr op festival soc. wetenschappen Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het onderwijs is de bakermat van vele sociale revoluties. Door het onderwijs vervreemden mensen van hun eigen omgeving en worden zij opgenomen in een wereldwijde in telligentsia. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de intellectue len bij de meeste sociale revoluties een leidende rol spelen. Prof. dr. Alvin Gouldner deed giste ren in Amsterdam op het festival 'De sociale wétenschappen vandaag' een poging de rol van de intellec tuelen in de 'permanente revolutie van de twintigste eeuw' duidelijk te maken. De Amerikaan Gouldner is hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam en nu de voornaamste organisator van dit congres, dat wel 'het Gouldner-circus' wordt ge noemd. Gouldner begon zijn betoog met een citaat van de Cubaanse leider Fidel Castro, die in 1968 gezegd heeft dat in revoluties de intellec tuelen de grootste strijdbaarheid tonen tegen de Onderdrukking. 'De intellectuelen handelen in naam van het proletariaat, maar ze behoren zelf tot een bevoorrechte ders van de Russische als van de Chinese revolutie hadden veelal een universitaire opleiding gevolgd. Ook revolutionaire leiders uit andere landen zijn vaAk hoog geschoold, niet zelden hebben ze in het bui tenland gestudeerd. Op wereldschaal Vooral de mens- en maatschappij wetenschappen bieden intellectue len een middel over de grenzen van hun land heen te kijken en de revolutie op wereldschaal te bele ven. In de onderontwikkelde lan den zelf versterkt het onderwijssy steem hun positie, doordat er een markt ontstaat voor hun marginale arbeid. Het onderwijs dient verder om de jeugd van deze landen los te minderheid', aldus Gouldner. 'Zij -weken van oude godsdienstige en vertolken de belangen van het pro letariaat maar ze doen dat vanuit hun eigen gezichtspunt en mede ook vanuit hun eigen belang'. Om dat laatste te verduidelijken ging Gouldner uitvoerig in op de functie van het onderwijs in onder ontwikkelde landen. Zowel de lei- culturele tradities. Zo wordt de op westerse leest geschoeide scholing een voedingsbodem voor revolutio naire bewegingen. Zo is het westen verantwoordelijk voor de koloniale uitbuiting, maar tegelijkertijd biedt het westen ook de inspiratie tot verzet, aldus prof. Gouldner. tze weerkundige medewerker je ze woensdag met een viltje moest zoeken vielen de uien. gisteren wel hier en )ij bosjes. En dat gebeurde ne onder een rug van hogere lie gelukkig ook de zon ruim de. Maar vandaag is die rug verleden tijd, in elk geval in federland. Een zone met D en regen is van Engeland ant opgekomen. Dat betekent rmberder weer dan gisteren, sten kan vooral aanvankelijk tijd nog wel opklaringen de barometers liepen daar vond nog om.hoog. Voor het endige weer is een depressie f IJslandse verantwoordelijk, ar het zeegebied ten oosten notland is afgezakt. erven meer storingen door i. Eén ervan bracht gisteren verse sneeuw in de Alpen, kreeg veel vegen. Er waren centra met zware neerslag dekken. eerste plaats het oostelijk an de Povlakte. In Venetië is '.op water voor de gondels na en van gisteren, te weten 29 eter. Udine kwam op 22 mm. i ide plaatsen onweerde het. is dat Milaan, meer naar westengeen druppel regen Een tweede regengebied te- zich af ten zuiden van Na- 19 mm, een derde bij Grosse noorden van Rome met 12 n Brindisa liep de thermome- teren op tot 29 graden Celsi- rschillende stations in Grie- d rapporteerden 23 gr. C. nosfeer in west-Europa is nog oud en zolang dat het geval oeven we niet te rekenen op \lentewarmte, Wel kan het vatuurniveau iets hoger wor- K van de Atlantische Oceaan \ooerde polaire lucht, die ech- Weerrapporten weer. maximum Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki InnsbrUck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Avlv Tunis van gisteravond 7 uur, temperaturen, neerslag: half bewolkt 7 2 licht bewolkt 8 0 sneeuwbui 7 0.3 licht bewolkt 7 1 licht bewolkt 7 1 zwaar bewolkt 7 1 half bewolkt 7 1 licht bewolkt 7 3 zwaar bewolkt 0 licht bewolkt 6 0.2 regen 3 0.1 zwaar bewolkt 22 0 onbewolkt 15 0 half bewolkt 9 0 licht bewolkt 10 O half bewolkt 8 0.5 half bewolkt 9 0 half bewolkt 5 0 zwaar bewolkt 5 1 sneeuw 4 3 licht bewolkt 5 2 onbewolkt 17 0 licht bewolkt 12 2 regen 9 0.4 licht bewolkt 5 0 onbewolkt 11 0 onbewolkt 17 0 onbewolkt 14 0 geheel bewolkt 2 4 onbewolkt 10 3 half bewolkt 4 0 zwaar bewolkt 8 1 half bewolkt 13 2 regen 14 8 zwaar bewolkt 5 0 regen 3 7 zwaar bewolkt 2 5 zwaar bewolkt 19 0 half bewolkt 20 O onbewolkt 22 0 licht bewolkt 18 0 Prof. Alvin Gouldner DEN HAAG In het kader van de spreiding van de rijksdiensten zal de administratie ziektekostenrege ling post-actieve ambtenaren wor den overgeplaatst naar Emmen. Dit heeft de commissaris vati de konin gin in Groningen, de heer Toxo- peus, gisteren meegedeeld na het overleg tussen de noordelijke dele gatie en minister Gruijters (volks huisvesting en ruimtelijke orde ning) en staatssecretaris Polak (binnenlandse zaken). Het gaat om een groep van vijftig ambtenaren, die van Den Haag naar Emmen zullen gaan. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat de hele administratie ziektekosten naar Emmen zou gaan, maar de Tweede Kamer heeft dit destijds niet aanvaard. De heer Toxopeus verwachtte dat de nota van de regering over het spreidingsbeleid nog deze maand jDij de Tweede .Kamer kan worden ingediend. Hij hoopt dat de Kamer dan nog voor het zomerreces over deze nota zal beslissen. De noorde lijke provincies zijn teleurgesteld over het feit dat slechts driedui zend ambtenaren naar het noorden zullen worden overgeplaatst. Aan vankelijk lagen deze aantallen veel hoger (achtduizend). Van een verslaggever AMSTERDAM Op de psychiatri sche afdeling van de Valeriuskli niek in Amsterdam bestaat een ernstig conflict tussen enerzijds f- delingsdirecteur prof. dr. F. C. Stam en anderzijds artsen, psychia ters en verplegend personeel. Als gevolg van die moeilijkheden heb ben drie van dè vijf psychiaters ontslag genomen. De problemen in de kliniek hangen nauw samen met de opvattingen van prof. Stam over psychiaters geeft Stam dè voorkeur aan behan deling van patiënten met medicij nen, terwijl de artsen en psychia ters aandacht willen besteden aan psychotherapie. De medische staf en ook de hoogleraar Stam spreken reeds van een 'nieuw Dennendal'. Door het ontslag van de psychiaters voelt de rest van het personeel zich overbelast, waardoor volgens hen de zorg voor de honderd patiënten op de afdeling in het geding is geraakt. De medici achten het niet langer verantwoord hun werk te doen. Zij overwegen een staking hoewel zij dat wettelijk niet mogen. Ook denken zij erover de inspec teur voor de volksgezondheid te waarschuwen over de gang van za ken binnen de kliniek, die behoort tot de medische faculteit van de Vrije Universiteit in Amsterdam. De ruzie houdt ook verband met et 'ontslag', dat Stam enige tijd gele den heeft ingediend. De hoogleraar (sinds 1952) voelde het namelijk Van een verslaggever DEN HAAG Ook gemeentebestu ren moeten ontheffing kunnen krijgen van het betalen van de Kalkar-bijdrage, zo stellen de Tweede Kamerleden mevrouw Epe- ma-Brugman en Stoffelen (PvdA) en Van der Lex (PSP) in schrifte lijke vragen aan minister Lubbers van economische zaken. Onlangs liet de bewindsman weten dat de ontheffingsmogelijkheid alleen kan gelden voor natuurlijke personen, omdat slechts voor hen zou gelden dat zij zich in gemoede bezwaard kunnen voelen. als een 'dolksteek in de rug', toen de artsen van de psychiatrische af deling ruim een jaar geleden het faculteitsbestuur inlichtten over Stam. De hoogleraar trok zijn ont slagaanvrage echter weer in, tot groot ongenoegen van de artsen, die hem niet meer terug willen. Zij willen een nieuwe directeur via een open sollicitatieprocedure. Het fa culteitsbestuur heeft inmiddels een commissie ingesteld, die de impasse op de psychiatrische afdeling moet doorbreken. UTRECHT In de subfaculteit psychologie van de Rijksuniversi teit Utrecht heerst op vrijwel alle terreinen een enorme chaos. Dit blijkt uit een brief van het college van bestuur aan het bestuur van de subfaculteit psychologie en uit de rapportering van de twee stafmede werkers, de heren A. Kormelink en G. Rijntjes, die in opdracht van het college ruim tweeënhalve maand de problematiek bij psycho logie hebben onderzocht. Het college heeft de subfaculteit een aantal dwingende maatregelen opgelegd. Het subfaculteits-bestuur moet wekelijks de gang van zaken rapporteren aan twee stafmedewer kers. Nog dit jaar moeten de pro blemen tot een oplossing worden gebracht. De twee stafmedewerkers noemen ondermeer de volgende problemen: het door onbevoegden afgeven van tentamenbriefjes, onwettig overdra- gen bestuursbevoegdheden, onjuist beheer van gelden, onvoldoende docenten, verlaagde onderwijsnor- men, verwarring over studiepro gramma's en persoonlijke moeilijk heden bij studenten. In een interimrapport aan het col lege van bestuur doen zij aanbeve lingen ter verbetering van de situa tie. Het colege heeft gisteren het bestuur van psychologie gehoord. Maandag zal de subfaculteitsraad vergaderen en een reactie op de nota en de verordeningen van het cóllege geven. ter minder rechtstreeks onze stre ken bereikt. In de loop van het weekeinde keert de zon in deze drogere luchtsoort denkelijk terug tot van de Oceaan een volgende storing nadert, die zachtere en vochtige lucht weer betere kannen geeft. Kortom echt een spelletje van kat en muis dat voor grote mensen helmaal niet aantrekklijk is. Zolang Europa bijna duizelig wordt van de koude depressiestoringen, blijft de Sovjet Unie zich verlusti gen in mooi zomers warm weer. Moskou bereikte maandagmiddag om twaalf uur met 23 gr. C. al een warmterecord voor april over de laatste honderd jaar. (het vorige record was 18 gr. C. in april 1968.). Gisteren was het oostelijk deel van Vak 27 van Europees Rusland nog altijd volop zomers met 24 e 25 gr. C. in Kazan, 900 kilometer ten oos ten van Moskou. Maar... in Rjzazan, vlak ten zuidoosten van Moskou, was het maar even 10 gr. C. kouder bij een noordenwind. HOOG WATER VOOR ZATERDAG 12 APRIL Vlissingen: 2.13-14.35; Harlngvlletslulzen: 4.05-16.19; Rotterdam: 4.57-17.28; Sche- venlngen: 3.40-15.55; IJmulden: 4.13- 16.28; Den Helder: 0.00-20.17; Harlingen: 10.34-22.37; Delfzijl: 0.11-12.39. Van een onzer verslaggevers ASSEN De omstreden aanleg van een snelverbinding van Assen naar rijksweg 43 (Groningen-Af- sluitdijk) en doortrekking naar de Lauwerszee in een later stadium, kan mogelijk achtefwege blijven. In een voorontwerp wegenplan op pert de provinciale waterstaat van Drente de mogelijkheid om een an der tracé te kiezen, langs Norg en Roden en tussen Zevenhuizen en Tolbert door. Ook zouden de be staande ondermaatse verbindingen van Assen via Dries naar Peize en Roden-Leek ku nen worden verbe terd. De huidige plannen voor de noord- zuidverbinding stuiten op bezwaren in milieu- zowel als landbouwkrln- gen. Zowel in Groningen als Drente wordt er actie tegen gevoerd. De route wordt ook van betekenis in verband met de komst van militai ren in het Lauwersmeer (oefenter reinen). 'Ja, hij heeft een automatische versnellingsbak, maar dan moet je nog wel sturen, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5