janpak van medisch Bvolkingsonderzoek 1 Zoetermeer uniek Oproep tot hulp aan Vietnam slaat aan Prinses Margriet en haar vierde zoon goed gezond Gruijters optimistisch over woningverbetering H? ferste plaats wordt ontstaan aandoening nagegaan NW-er erkent: hoger personeel schiet naar dood 1 vrachtauto Si Twee soorten vlaggen in Den Haag Onze lieve typistes zouden 't moeten vertikken nog langer op de oude manier te werken. Op de eerste rij Wurgmoord opgelost Waar verdoen typistes erg veel tijd aan? Tikfouten wegwerken. En overtikken van'tzelfde. Meenman i Nieuw prinsje niet zo zwaar als broertjes Maandag aangifte in Nijmegen Wij weten wat beters. Werken met de Veenman Tekst. Die doet het overtypewerk incl. correcties. Maanman Aan alle mensen die nog een koperen soeppan van Knorr krijgen. Meeste zendingen gaan naar gebied onder bestuur van Saigon ff Meenman 'KWARTET VRIJDAG 11 APRIL 1975 BINNENLAND Size i redacteur wetenschappen 0tgiAAG Maandag begint in Zoetermeer een medisch bevolkingsonderzoek in twee wijken, dat gelijk afwijkt van wat op dit terrein gebru ikelijk is. Het gaat niet in de eerste plaats om het aHn van aandoeningen, zegt projectleider prof. dr. H. A. Valkenburg, onze vraag is hoe aan- tenten ontstaan- egeJe oorzaken en gevolgen op ~erJe hebt, kun je de oorzaken 'Hfjten en zo de gevolgen voor- a{~nMaar met name bij chroni- 3l(^tidoeningen is dat nog ter- l™-jlood behoorlijk onderzocht. *?®klerzoek in Zoetermeer is °P reumatische ver- ■istejen, aandoeningen van de aatfren en nieren, en hart- en 'Pjkt, en dat is bij een onder- Madeze schaal volstrekt uniek, n®*fcken niet alleen op het li- ®nke vlak zoeken. Ook ge- PPPlenschappelijke factoren. !es*e spanningen, huiselijke Y^4igheden van de vijftiendui- Kajrokken mensen zullen wor- r0THtgelegd en in het onderzoek «8 Jn. Voor zover die mensen v%en natuurlijk, maar daar iex%of. Valkenburg bij vorige atu^ken op deze schaal altijd dei|oit minder dan negentig tekort gedaan erd medewerking gekregen. Zij enH je daarvoor wel eens met ook. Soms komen die klachten later wel. soms gaathet gewoon over. De afwijking op zichzelf is met medi cijnen behandelbaar. Maar uit een Brits onderzoek is bekend, dat al of niet behandelen vrijwel geen in vloed heeft op de toekomstige ge zondheid van de 'patiënt'. In gaten houden De tactiek in Zoetermeer zal zijn: niet behandelen, wel in de gaten houden, proberen uit te vinden wat tel^prekje en een vriendelijk or&achter demensen aan moet', opb S2lje zoet 'k» bevolking van het oor- ittJpjke dorp Zoetermeer en nieuwbouwwijk Palenstein en?el heel wat verwacht voor er erzoek. Huis voor huis krij- hjeen gedetailleerde vragen- ■gn.iar ze wel een avondje voor uittrekken. Daarna volgt Bisch onderzoek in een spe- M4ntrum- dat voor volwasse- I uur in beslag neemt, voor h wat minder. Alle verza- fgegevens vallen uiteraard fgjet medisch beroepsgeheim. r£4 ook de grote aandacht van ^rzoekers voor het natuurlijk van (lichte) afwijkingen, voorbeeld is het vinden L |teriën in de urine zonder dat :bare klachten zijn die wij- blaasonsteking of wat dan sociaal-economische re- zei in de berm van de oude lï bij Ede is woensdag de 40- m^xpediteur Gerrit Bouw uit I doodgeschoten bij een po li je dief van een van zijn ik.[agens te grijpen. De man morgen zwaargewond aan- naast zijn vrachtwagen, Ier gestolen was op rijksweg het Gelderse Ede. De man op weg naar een zieken- zijn verwondingen. De d juw is waarschijnlijk om het gebracht door drankdienven. achtwagen bevond zich ne- j ene ver. ie deelde gistermiddag mee, bewuste vrachtwagen gesto- door een georganiseerde JZij legt verband met recente van kleding en contai- heer Bouw kreeg woens- 'Igen vroeg bericht, dat een i auto's van zijn firma was h. Samen met een chauffeur (j op onderzoek uit zonder de ,te waarschuwen. de chauffeur en de heer apart waren gaan zoeken, heer Bouw waarschijnlijk :htwagen gevonden en met •nenauto in de berm ge- Daarna is een worsteling waarbij de heer Bouw jeergeschoten. Volgens de po rt er nog een derde auto bij "en, de volgwagen waarmee na de schietpartij zijn Van onze dactie UTRECHT 'Wij moeten erken nen dat het hoger personeel in het verleden tekort is gedaan. Het de mocratisch denken daarover is er bij ons wel eens ingeschoten'. Dit heeft de heer W. A. Wamstee- ker, secretaris van" de industriebond NVV en eerste onderhandelaar van de vakbonden in de metaalindustrie verklaard in een gesprek met 'L en S'-magazine, het blad van de Ne derlandse Centrale van Hoger Per soneel. Na jarenlang bakkeleien over de inkomensnivellering, de uitbreiding van de werkingssfeer van de cao's en de vertegenwoordiging van het hoger personeel in het georgani seerde overleg is er nu een eerste gesprek geweest tussen de NCHP en de industriebonden. Deze bespre kingen verlopen volgens de heer Wamsteeker in een uitstekende sfeer. Een groot voordeel van een samen werking tussen de industriebonden en het hoger personeel vindt hij 'dat dan alle werknemers samen sterker komen te staan tegen de werkge vers'. Dat is vólgens de NW-secre- taris dan ook het belang van het hoger personeel, omdat de rechts positie van deze groep werkne mers bijzonder zwak is. Hij is ervan overtuigd dat hun salarissen daar door wel eens sterker genivelleerd zouden kunnen zijn dan ze zelf weten. 'Met de prijscompensatie wordt het niet overal zo nauw ge nomen. Misschien zijn de werkge vers er ook daarom wel huiverig voor de hogere inkomens aan de grote klok te hangen', verklaart Wamsteeker in 'L en S'. Al eerder verklaarde WIK. het blad van de Industriebond NW geen moeite te hebben om met het hoger personeel samen te werken. 'De verenigingen van hoger personeel en de Industriebond NW hebben uiteindelijk eenzelfde doel, name lijk het verdedigen van de rechten van het gehele personeel tegenover de belangen wat als regel 'het kapi taal' wordt genoemd, aldus het bondsblad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Haagse stadsbeeld gaf gistermiddag, nadat de geboorte van de vierde zoon van prinses Mar griet bekend geworden was, een schrille tegenstelling te zien. Hingen de vlaggen van alle gemeentelijke gebouwen halfstok in verband met het overlijden van burgemeester Marijnen. van veel andere ge bouwen (kantoren, winkels en veel huizen) wapperden vlaggen en wimpels. Op het hoofdbureau van poli tie stond een kale vlaggemast. Een woordvoerder van de po litie ontkende dat men de keuze om halfstok of normaal te vlaggen had willen vermij den en daarom geen driekleur had uitgehangen. Het tegeno ver het hoofdbureau gelegen stadhuis had immers de vlag halfstok hangen en dat gold toch min of meer óók voor de politie. Vandaag hangt van praktisch alle openbare (en van vele andere) gebouwen de vlag halfstok In verband met de begrafenis van de mr. Marij nen die vandaag plaatsvindt. (ADVERTENTIE) de werkelijke risicofactoren nu zijn. Voor bijvoorbeeld licht verhoogde bloeddruk geldt vrijwel hetzelfde verhaal, aldus prof. Valkenburg. Juist voor het.'in de gaten houden' wordt intussen nauw samengewerkt met de zes plaatselijke huisartsen. Het project heeft voorlopig een looptijd van drie jaar, omdat er voor die periode geld is 1.2 mil joen per jaar). Prof. Valkenburg noemt die periode voor onderzoek naar chronische aandoeningen 'al vrij zinnig'. De keuze van de drie onderzoekterreinen is vooral be paald door de belangstelling vanor ganisaties die geld op tafel wilden leggen: het Preventiefonds (reu ma), de Nierstichting (urinewegen) en de Gezondheidsorganisatie TNO (hart- en vaatziekten). Vacature Hoewel er driehonderd werkloos rondlopen, heeft het project nog steeds een vacature voor een socio loog. Prof. Valkenburg: 'Er hebben er op onze advertenties twintig ge solliciteerd, maar die wisten geen van allen iets van medisch-sociolo- gisch onderzoek af'. Nog een opname van het PvdA-congres, dat sind s gisteren bijeen aan van links naar rechts: staatssecretaris Van Dam, minister Schaefer. is in de RAI te Amsterdam. Voor- Van der Stoel en staatssecretaris AMSTERDAM De moord op de 72-jarige weduwe M. Ch. Hil- brink-Tuijnman in Amsterdam is opgelost. Aangehouden is de 21-jarlge, uit Tunis afkomstige A. K., een man die nog maar drie maanden in Ne derland vertoefde. Een stuk tele foondraad is hem noodlottig gewor den. De moord gebeurde op 21 maart J.L De bejaarde dame werd gewurgd ge vonden. Zij was om het leven ge bracht met het snoer van een elek trische deken. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de dader zijn slacht offer eerst heeft proberen te wur gen met een stuk telefoondraad. Deze draad brak echter. Het ene eind is gevonden in het huis het slachtoffer, het andere eind in een schuurtje van het huls waar de verdachte inwoonde. De verdachte heeft bekend. HIJ heeft met voorbedachte rade ge handeld: hem wordt dan ook moord ten laste gelegd. De politie kwalificeerde gisteren deze misdaaad als een 'zeer laffe moord'. De oude dame was ge brekkig. De buit die de jonge man in de wacht sleepte was onbe duidend: een klein gouden medail lon, eeen lok haar van de moeder van mevrouw Hilbrink, een zilveren kettinkje (dat is teruggevonden in het jasje van de verdachte) een portemonnaie met ongeveer vijftig gulden en een trouwring. De jonge man heeft gisternacht bekend. 1 k. Veenman. antw nr 1037. Rotterdam Rotterdam 010-13 49 80 Amsterdam 020-24 85 65 Eindhoven 040-44 58 75 Zwolle 05200-378 33 Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Prinses Margriet heeft gisterochtend in het St- Radboudziekenhuis te Nijmegen haar vierde zoon ter wereld ge bracht. De baby, die evenals zijn drie broertjes langs operatieve weg (door middel van de keizerssnede) ter wereld kwam, is zeer gezond. Ook de prinses maakt het goed. De vierde zoon van prinses Mar griet en haar echtgenote mr. Pieter van Vollenhoven (de naam wordt pas maandag bij de aangifte op het stadhuis van Nijmegen bekend ge maakt) woog bij zijn geboorte 3180 gram en was vijftig centimeter lang. Zijn drie broertjes wogen al len zwaarder bij hun geboorte. De pas geboren baby is de negende in rij gerechtigden tot de troonop volging en is het elfde kleinkind van koningin Juliana en Prins Bernhard. 'We zijn beslist niet teleurgesteld dat het geen dochter is. We zijn erg gelukkig, temeer omdat de baby kerngezond is', zo deelde de vader, mr. Piter van Vollenhoven (35) gis termiddag in het St. Radboudzie kenhuis mee. Waarmee hij doelde op zijn uitspraak in december 1969, na de geboorte van zijn tweede zoon: 'Wij gaan net zo lang door tot er een dochter komt. Er schij nen toch nog meisjes in Nederland te worden geboren'. Na de geboorte van zijn derde zoon Pieter-Christi- aan (in 1972) was de heer Van Vollenhoven, iets gematigder: 'Ik word verstandiger na de vorige er varingen', zei hij toen. Koningin Juliana, die gistermorgen om half zeven in het Nijmeegse ziekenhuis arriveerde, keerde 's middags kort na half een weer terug naar paleis Soestdijk. Van een verslaggever DEN HAAG Een aanzienlijk deel van het programma voor wo ningverbetering dat opgenomen was in de bouwnota van vorig jaar, is wel gerealiseerd. Dit heeft minister Gruijters aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen. Aangifte Mr. Pieter van Vollenhoven, die in januari 1967 met prinses Margriet trouwde, zal maandagmorgen om half twaalf op het stadhuis van Nijmegen aangifte doen van de ge boorte van zijn zoon. Als ambte naar van de burgerlijke stand zal de burgemeester van Nijmegen, mr. Th. M. J. de Graag, optreden. De plechtigheid zal via Hilversum 2 worden uitgezonden. Als getuigen bij de aangifte zijn door de heer Van Vollenhoven aan gezocht de minister-president, drs. J. M. den Uyl, en de vice-president van de Raad van State, dr. M. Ruppert. Volgens tradi tie zal de heer Van Vollenhoven zijn zoon tonen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand, in aanwe zigheid van de beide getuigen en de artsen die bij de bevalling aanwezig 2 (ADVERTENTIE) k Veenman. antw.nr. 1037. Rotterdam Rotteraam 010-1349 80 Amsterdam 020-24 85 65 Eindhoven 040 - 44 58 75 Zwolle 05200-37833 PRINSES MARGRIET waren. Dit medisch team bestond uit de professoren E. Schretlen, J. F. Krul. J. L. Mastboom en dr. G. Nijhuis. Deze ceremonie zal plaats vinden in het St. Radboudzieken huis, voorafgaand aan de aangifte. Namens de Tweede Kamer heeft waarnemend-voorzitter A. C. M. Weijters gisteren gelukwensen ge zonden naar de ouders en de groot ouders van de nieuwe Oranje-telg. Premier Den Uyl stelde de kamer schriftelijk van de geboorte op de hoogte en verzond gelukstelegram - man namens het kabinet. Prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven leerden elkaar kennen in Leiden, waar zij beiden studeerden. Na hun huwelijk namen zij hun intrek in een deel van paleis Het Loo te Apeldoorn. Over enige tijd hoopt het gezin een bungalow te betrekken, die in de tuin van paleis Het Loo wordt gebouwd op een terrein dat privé-eigendom van de koningin is. In het paleis zelf wordt dan het Rijksmuseum Oranje-Nas- sau ondergebracht. Bij Koninklijk Besluit van januari 1967 is bepaald, dat de kinderen van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven de titel prins (es) van Oranje-Nassau krijgen met het pre dikaat 'hoogheid'. Prinses Margriet (32), die tijdens de oorlogsjaren in Canada werd geboren, schonk eerder het leven aan de nu zeven-jarige prins Mau- rits, de nu vijfjarige prins Bern hard en de driejarige Pieter-Chrls- tiaan Michiel. Ter gelegenheid van de geboorte van haar vierde zoon liggen van daag vanaf negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags felicitatiere- gisters ter tekening in paleis Soest dijk in Baarn, paleis Het Loo in Apeldoorn en paleis Lange Voor hout in Den Haag. De minister verwacht bovendien nog een duidelijke verbetering in het aantal verbeterde woningen: er zijn veel nieuwe maatregelen geno men of zij worden nog voorbereid. De minister noemt met name het nog1 in te dienen wetsontwerp op de stadsvernieuwing, dat de wo ningverbetering zal bevorderen. Ten dele vooruitlopend op die nieu we wet worden de volgende maat regelen voorbereid: Een voorkeursrecht voor over heidslichamen bij de verwerving van onroerend goed; Een verplichting tot het mo derniseren van woningen; Bepalingen voor de huurprijs nó door het Rijk gesubsieerde ver betering. gevolgd door een stelsel van vaste huurverhogingen gedu rende de eerste vijf jaar daarna. Verder stimulansen zijn volgens de minister te verwachten van de ver goeding door het rijk van eventuele verliezen die gemeenten bij de ga randering van hypothecair krediet voor woningverbetering mochten lijden. Tevens noemt hij de nieuwe subsidieregeling voor verbetering van particuliere huurwoningen, die zo mogelijk per 1 Juli zal worden doorgevoerd. Verder zullen volgens de plannen op 1 juli ingaan de algemene huurgewenningsregeling en de verhuiskostensubsidies voor bepaalde groepen. Voltooid Minister Gruijters verwacht dat er dit jaar 110 k 115.000 woningen voltooid zullen worden. Daarbij gaat hij ervan uit dat de gemiddel de bouwtijd ongeveer twaalf maan den zal blijven. De minister durft geen raming te geven van het aan tal woningen dat volgend jaar ge reed zal komen. In de eerste twee maanden van 1975 kwamen 18.788 woningen ge reed tegen 21.054 in de eerste twee maanden van vorig jaar. Begonnen werd met de bouw van 18.016 hui zen (vorig jaar 17.633). De minister veronderstelt wel dat in de grote steden, die geen uitbreidingsmoge lijkheden van betekenis meer heb ben doch waar de woningbehoefte onverminderd blijft groeien (mede door het daar sterk toenemend aantal alleenstaanden) het woning tekort een permanent verschijnsel zal blijven. Staatssecretaris Van Dam zal bin nenkort aan de Tweede Kamer een nota aanbieden met voorstellen voor maatregelen ten behoeve van de huisvesting van alleenstaanden en huishoudingen van twee perso nen. ADVERTENTIE Wie had dat gedacht? Dat zoveel Nederlandse vrouwen in zo'n korte tijd twaalf verschillende Knorr-soepen zouden proberen. Ziet u wel dat u best wat anders durft te koken? Meer dan 100.000 aanvragen voor de koperen soeppan kregen we binnen. Vergezeld van de twaalf verschillende verpakkingen. Ruim 100.000, dat overtrof onze stoutste verwachtingen. En de verwachtingen van onze soeppannen- leverancier. Hij werkt nu als een razende om alle pannen zo snel mogelijk af te leveren. Maar een soeppannenmaker is ook maar een mens. Daarom vragen we om een beetje begrip. En een beetje geduld. Wanneer uw pan wat later komt dan u dacht. We verwachten dat iedereen binnen drie maanden z'n fraaie koperen pan in huis heeft. Want dat heeft u verdiend. Onze aktie is nu afgelopen. U bent straks een soeppan rijker. En nu alvast de ervaring dat er meer lekkere soepen zijn dan u dacht. Dat is ook wat waard. Bij voorbaat dank voor uw geduld. En de vriendelijke groeten van AMSTERDAM De oproep, die verscheidene instellingen op het ogenblik richten tot het Nederlandse volk om hulp te verlenen aan het Vietnamese volk, blijkt goed aan te slaan. d^dtmeming vin Bührminn-Tttirrodf nv. Veenman. antw.nr. 1037. Rotterdam Rotterdam 010 -13 49 80 Amsterdam 020-248565 Eindhoven 040- 44 58 75 Zwolle 05200-378 33 Zo heeft men bij het Me disch Comité Nederland- Vietnam al erg veel reacties gehad op de regelmatige pu- blikatie van het gironum mer. Ook bij 'Terre des Hommes' lijkt flink wat geld binnen te gaan komen, te oordelen naar de telefoon tjes die men de laatste dagen gehad heeft. BIJ het Rode Kruis in Den Haag was tot gisteren nog maar vijftien duizend gulden binnengeko men, maar men heeft de hoop, dat dit de komende week, wanneer het gironum mer herhaaldelijk via radio en televisie bekend gemaakt worden, aanzienlijk zal toe nemen. De Stichting Terre des Hommes zal waarschijn lijk zondag een vliegtuig naar Saigon laten vliegen, waarin voor drie en een halve ton aan melkpoeder en antibiotica worden ver voerd. Terre des Hommes heeft in Saigon een vast te am zitten, dat met name om deze artikelen heeft ge vraagd. Het Medisch Comité Neder- land-Vietnam zal waar schijnlijk eind volgende week twee chartervluchten uitvoeren naar Hanoi of Da Nang. Er zal dan 130 ton melkpoeder, blikken baby voeding, antl-biotlca, vita minetabletten, anti-t.b.c.- middelen en kinine worden overgevlogen. Het Nederlandse Rode Kruis zal niet rechtstreeks hulp naar Vietnam sturen. Men werkt in overleg met Génève, van waaruit bin nenkort vooral voeding (conserven van waaruit bin nenkort vooral voeding (conserven vlees en -vis) en onderdak (tenten en de kens) naar Vietnam zuUen worden verzonden. Geen van de vliegtuigen, die voor Nederlandse instanties naar Vietnam vliegen, zullen weeskinderen mee terug brengen. Ook de kerkelijke hulpverle ningsorganisaties richten zich de komende dagen tot de plaatselijke gemeenten om grootscheepse steun aan de oorlogsslachtoffers moge lijk te maken. Ondertussen hebben zij reeds de eerste bijdragen overgemaakt, het zij via de Wereldraad van Kerken, hetzij rechtstreeks. Het Hervormd Werelddiako- naat en het gereformeerde Algemene Diakonale Bureau hebben al 150.000 gulden naar Genève overgemaakt. De Stichting 'Mensen in Nood' heeft een extra be drag 'van 15.000 gulden aan Vietnamese hulpverleners overgemaakt. Daarnaast steunt Mensen in Nood reeds sedert maart 1974 het onderhoud van ruim 1400 weeskinderen in Zuid-Viet- nam met een maandelijks bedrag van 6500-gulden. De stichting Oecumenische Hulp. waarin elf kerken en genootschappen samenwer ken, heeft ook al een bedrag van 90.000 gulden aan de Wereldraad van Kerken overgemaakt. Het grootste deel van de hulpverlening van de diver se instanties (behalve van het Medisch Comité Neder- land-Vietnam) gaat naar het gebied van Zuid-Vlet- nam onder het bestuur van Saigon, omdat daar de meeste vluchtelingen zijn, naar schatting anderhalf miljoen. Hulpverlening naar de gebieden onder bestuur van de voorlopige revolutio naire regering, gaat echter ook door. Naast de diverse hulpverle nende instanties in Neder land doet ook het kerkelijk comité Hulpverlening Zuld- Vietnam een beroep op steun maar dan exclusief voor de vluchtelingen in Zuld-Vletnam onder Saigon- bestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3