IR' Mahler verdrong Mozart Personalia Friesch-Groningsche HypotheekbankNV 9% pandbrieven 1975 per 1978/1987 Verrassend gaaf spel van Studenten Kamer Orkest Kees Verwey 75 FAMILIEBERICHTEN Meisje fietst tegen trein hoofdverpleegkundige gesteld op 100% UV Drugs voorjonge mensen TROUW/KWARTET VRIJDAG 11 APRIL 1975 Joop van Zon: perfectionist door R. N. Degens UTRECHT Wanneer hij in de doodse stilte voor de inzet van het eerste stuk tweemaal achtereen duidelijk zichtbaar geërgerd op een miniem geluidje in de zaal rea geert, denk je: wat een aansteller. Maar als dan die ouverture 'L'Italt- ana in Algeri' van Rossini een paar maten aan de gang is, en het Ne derlands Studenten Kamer Orkest (NESKO) verder het hele stuk door met een verrassende verfijning van klank, met verende, soepele aanzet ten van strijkers en blazers, en met feilloos afgewogen verhoudingen in stérktegraden en tempi, een vertol king maakt die door een eerste klas beroeps-ensemble nauwelijks ver beterd kan worden, dan ga je er anders over denken Want dan wordt duidelijk hoe diri- geht Joop van Zon. die nu acht jaar met het NESKO heeft gewerkt, om te beginnen een uitstekend or kestpedagoog is. Anders breng je een gezelschap van amateurs niet tot dergelijke prestaties. Behalve die pedagogische kwaliteiten (waarvan ook zijn directie-leerlin gen aan het Amsterdams Conserva torium profiteren) heeft hij als uit voerend dirigent een sterke neiging tot perfectionisme, waarmee hij datgene wat zijn stijlgevoel en zijn zin voor klankschoonheid hem in gaven probeert te realiseren. Wat ham, gehoord de werken in dit programma waarmee het NESKO op toernee is, wonderwel lukt. Ditmaal behalve Rossini, de Haff- ner-Symfonie van Mozart, de Sin- fonla Concertante van Haydn (met Remy Baudet, viool. Lodewijk Spanjaard, cello, Anne Faber, hobo, en Leo de Jong, fagot als solisten), de Pavane van Fauré, en de 'Swee- linck Variaties' van Willem Frede- rik Bon. Dit laatste stuk als enige representant van eigentijdse mu ziek; welluidend, introvert, en ge componeerd vanuit een verfijnd klankbewustzljn dat, aan de uitvoe ring te horen, ook helemaal met de instelling van dirigent Van Zon correspondeert. Wie zich op het standpunt stelt dat eén studentenorkest zich meer, of uitsluitend, met experimentele of 'geëngageerde' muziek moet bezig houden, geeft weinig om de Ijver en de ernst waarmee een groepje Purperen medaille voor Feike Asma MAASSLUIS —Het Parijse genoot schap 'Arts, science, lettres' heeft aan Feike Asma de 'purperen me daille' toegekend. Asma, organist van de Nederlwndse Hervormde Kerk in Maassluis, was al in het bezit van de zilveren medaille van het genootschap. Hij kreeg de pur peren medaille wegens zijn grote verdiensten voor de bevordering van de Franse orgelmuziek. HAARLEM Kunstschilder Kees Verwey uit Haarlem wordt op 18 zfcril 75 jaar. Hij krijgt dan van burgemeester en wethouders van Haarlem een receptie aangeboden in de Gravenzaal van het historisch Haarlemse stadhuis. Men wil daar mee uiteraard ook zijn verdiensten als schilder eren. Hij kwam al in 1918 uit Amsterdam naar Haarlem. Zijn werk bestaat voornamelijk uit stillevens en portretten. In 1968 kreeg hij de Rembrandtprijs van de gemeente Leiden. Een hem aange boden professoraat wees hij van de hand. Er zijn vele exposities van zijn werk in ns land gehouden maar ook in o.m. Zwitserland. De nemarken. Finland. Chili, Zuid-Af- rika en Brazilië. 'Van Praag prijs' voor Simon Carmiggelt UTRECHT De dr. J. P. van Praagprijs zal op het tweejaarlijks congres van het Humanistisch Ver bond (24 en 25 mei Eindhoven) worden uitgereikt aan Simon Car miggelt. Eerdere prijswinnaars wa ren Amnesty International en dr. A. Constandse. De motivering voor de toekenning aan Carmiggelt ver beidt o.a. 'Het gehele werk van Carmiggelt heeft aanzienlijk bijge dragen tot humanisering van de menselijke betrekkingen niet alleen door de 'kronkels' waarin door mid del van een eigenaardige humor de kwetsbare mens zich staande houdt en weerbaar wordt, maar ook door zijn opkomen voor de geestelijke vrijheid en eerbied voor de mense lijke waardigheid.' Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE!! Familieberichten kunnen worden ge plaatst óf in ALLE edities óf afzonderlijk in de gecombineerde edities Groot Rotterdam/Groot Den Haag. U gelieve dit duidelijk op te geven, alsmede de gewenste breedte als dit op een aantal gerenommeer de meesterwerken heeft zitten vij len en poetsen om die zo gaaf mogelijk op een concert ten gehore te kunnen brengen. Meestal blijkt dat dan ook vergeefse arbeid te zijn geweest. Maar wat het NESKO laat horen op deze toernee, die na Utrecht (Geertekerk woensdaga vond), en Amersfoort (donderdaga vond), nog Amsterdam (Waalse Kerk, hedenavond) en Den Haag (Kloosterkerk zaterdagavond) aan doet, is een overtuigend klinkend pleidooi voor deze bewust-traditdo- nele keus. En een rechtvaardiging van Van Zon's onverbiddelijke eis op het stuk van stilte en geconcen treerde aandacht, zowel bij de uit voerenden als bij de toehoorders. door Piet Visser AMSTERDAM Waarom moest op het abonnementsconcert van woensdag (en donderdag) een der fraaiste en gevoeligste opera-stuk- ken van Mozart zó in de verdruk king komen da t er na het einde van het concert slechts met moeite nog wat van kwam bovendrijven, achter die overdonderende Tweede Symphonle van MahlerVóór de pauze stond er een en ander uit de 'Idomeneo' te gebeuren. De uitvoe ring van de Ouverture, het recita tief 'Quandro avran'fine' en de bei de 'Vader-'aria's, gezongen door de sopraan Edith Mathis, was hartver- heugend om haar vocale, en ook om de instrumentale kwaliteiten van het orkest dat weer onder lei ding van Bernard Haitonk stond. Daar viel aan alle kanten veel mu zische schoonheid te beleven. En dan kwam na de pauze die overweldigende en langdurige hoe veelheid geluid van Mahler: de uit voering was geheel volgens de par tituur (behalve de voorgeschre en 'Pause von mindestens fünf Minu ten (tuusen I en II) waaraan hij niet toekwam: het was toch al lang genoeg!). Zoals zoveel Mahler-mu- ziei was ook dit werk groots, vol bijzonder schone fragmenten naast banaliteiten. Vol geniale instru mentale vóndsten ln een moeilijk hanteerbare, maar dikwijls fraai verwezenlijkte dynamiek, zowel naar de ppppp-zijde als naar het uiterste fortissimo. De beide, vaak overstemde soli van Edith Mathis en van Aafje Heynis en ook de koorgedeelten in de Finale ('Aufer- stehen!') van de Amsterdamse en Rotterdamse Toonkunstkoren brachten menige boeiende passage. Maar voor de 'Mozart' bleef het toch wel jammer. Benoemd De vlce-poorzitter van de PvdA, mt. J. van den Bergh. is benoemd tot voorzitter van het ge west Gooi jin Vechtstreek. Mr. Van den Bergh. die voor de PvdA zitting heeft gehad in de Amsterdamse ge meenteraad. volgt in deze functie drs. P. C. W. M. Bogaers op. Lector De natuurkundige en po lemoloog dr. Peter Boksma is be noemd tot lector in de afdeling der algemene wetenschappen aan de technische hogeschool in Twente. Peter Boksma (42), is vooral be kend geworden door zijn werk als polemoloog en, mede in verband daarmee, zijn activiteiten als be stuurslid van het Verbond van We tenschappelijke Onderzoekers. Ook heeft hij zich de laatste jaren een fel tegenstander van de introductie van kernenergie getoond. WIJHE De twaalfjarige Alida Veldhuis is gistermiddag op de met automatische knipperlichten bevei ligde overweg in de Tiggelstraat met haar fiets tegen een trein ge reden. Zij wws op slag dood. Getrouwd: Jan Stephan en Gonnie Dullemond Amsterdam, 10 april 1975. Met grote verslagenheid en diep bedroefd be richten wij het onverwacht overlijden op 7 april 1975, in Den Haag, van onze beste Broeder, Zwager en Oom Jan Rothuizen Brigade-generaal b.d. Officier in de Orde van Oranje-Nassau Officer in the Legion of Merit, U.S.A. enz. Middelburg: A. Rothuizen P. N. C. Rothuizen- de Vlieger Arnhem: Ja. Rothuizen Arnhem: A. C. M. Rothuizen-Touw Middelburg: D. Frumau-Rothuizen C. F. Frumau Kampen: G. Th. Rothuizen L. M. Rothuizen-de Roo Rotterdam: A. Buijse Neven en nichten De Here heeft in Zijn heerlijkheid opgenomen na een lang lijden onze lieve Man, Vader en Grootvader Andele J. Hellema op de leeftijd van 71 jaar. 't Hart des mensen overdenkt zijn weg, maar de Here bestuurt zijn gang. Spreuken 169 Hallum: B. Hellema-Rinsma Hallum: J. Hellema J. Hellema-Terpstra Almelo: B. Hellema W. Hellema-Bakker en kleinkinderen Hallum, 9 april 1975. Begrafenis op maandag 14 april vanuit de Geref. Kerk om 2.00 uur. Gelegenheid tot condoleren een half uur voor de dienst. „Onze tijden zijn in Zijn hand" Van ons is in vrede heengegaan naar haar Hemels-tehuis, onze lieve onvergetelijke Vrien din en Gastvrouw Johanna de Boer sedert 1971 weduwe van Ds. E. Tóth te Budapest Zösi-néni op de leeftijd van 72 jaar. Budapest: Erzsi N&dudvary Utrecht: Rie Ypma-Pos Ede: Jo Busser-Ras Budapest, 5 april 1975. De bijzetting zal t.z.t. plaatsvinden op de be graafplaats te O-Buda, in Budapest, Hongarije. In vast vertrouwen op God is na een korte ziekte op 6 april 1975 van ons heengegaan onze Kitty Wentink-Klokke De kleinkinderen noemden haar „Snoekie". Baarn: Joh. Wentink Stijntje Vonk Nieuw-Lekkerland: Ieke Buurman-Wentink Ton Buurman Wieneke Kees-Jan Marlies Iekelien Huizen (N.-H.)Rienke Bosch-Wentink Ed Bosch Zeist: Bibet Buurman-Wentink Gert-Jan Buurman Arian Lard BaarnDik Wentink Yvonne Wentink- van der Krol Derk-Jan Babet Maartensdijk: Flip Wentink Meike Wentink-Bouwes Jelke Baarn, 9 april 1975. „Den Heul", Waldeck Pyrmontlaan 22. Geen bezoek De crematie heeft heden in besloten kring plaatsgevonden. Heden overleed in de Hope des Eeuwigen Levens, mijn innig geliefde Vrouw, onze lieve zorgzame Moeder Gesine de Roos geb. Knoll op de leeftijd van 68 jaar. H. I. Ambacht: F. de Roos Capelle a/d IJssel: A. de Roos H. I. Ambacht: A. de Roos H. I. Ambacht, 9 april 1975. Van Kijfhoekstraat 286. De begrafenis zal plaashebben maandag 14 april a.s. in het familiegraf op de algemene begraafplaats aan de Achterambachtseweg. Vertrek vanaf het woonhuis om 10.30 uur. Aankomst op de begraafplaats om 10.45 uur. Verzoeke geen bloemen. Vanuit het Aardse Jeruzalem opgenomen in het Hemelse Jeruzalem tijdens zijn „Paulus- reis": mijn innig geliefde Man en onze zorg zame Vader en Grootva, Aart Flach op de leeftijd van 73 jaar. Psalm 111 5 (berijmd) Dordrecht: J. Flach-Dekkers Johannesburg Zuid-Afrika: A. Meeldijk-Flach A. M. Meeldijk Hoevelaken: H. W. Flach C. Flach-Buizert Cocky Dordrecht: J. Flach A. Flach-Smaal Jacqueline en verloofde Helen en verloofde Sommelsdijk: G. Gravendeel-Flach A. Gravendeel Dordrecht, 9 april 1975. Reeweg Oost 185. Liever geen bezoek en geen bloemen. De Rouwdienst, waarin zal voorgaan de wel eerwaarde, Heer Ds. J. F. ter Hart. zal worden gehouden op maandag 14 april om 13.30 uur in de Wilhelminakerk aan de Blekersdljk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats om ongeveer 14.30 uur. Na de teraardebestelling is er gelegenheid tot con doleren in de Ontvangkamer van de Aula. „Ik ben de Weg en de Waarheid en het Leven." Met grote verslagenheid berichten wij u het zeer plotselinge overlijden van de heer J. van Brugge Wij verliezen in hem een bijzonder gewaar deerde leraar. God sterke en trooste zijn vrouw en kinderen in dit zware verlies. Bestuur, directie, personeel en leerlingen van de Chr. School voor L.H.N.O. te Huizen (N.H.) 10 april 1975. Diep geschokt zijn wij door het plotseling heengaan van onze zeer gewaardeerde collega en leraar, de heer J. P. Tuyn Wij zullen hem erg missen. Namens alle medewerkers en leerlingen van de 4e Amsterdamse Christelijke School voor Beroepsonderwijs E. H. Snethlage, directrice Amsterdam, 10 april 1975. Derkinderenstraat 44. Met verslagenheid berichten wij het plotse ling heengaan van de Heer J. Tuyn Zijn warme belangstelling voor zijn leerlin gen en zijn werk vervullen ons met dankbaar heid. Wij wensen zijn vrouw Gods nabijheid toe. Namens de vereniging voor Christelijk beroepsonderwijs te Amsterdam: O. Kooi, voorzitter B. H. Jellema, secretaresse. Met grote droefheid geven wij kennis van het overlijden van de Heer H. Wind ouderling van de Gereformeerde Kerk Sloter- vaart-Osdorp, m.n. werkzaam in het pasto raat van het bejaardencentrum „De Schutse". Zijn liefde en trouw waren voor zeer velen tot zegen. Sterke de Here zijn vrouw op haar verdere levensweg. Namens de Gereformeerde Kerk Slo tervaart-Osdorp Ds. Th. Ferwerda Namens De Schutseraad: Ds. G. F. Ch. Goslinga. Amsterdam, 8 april 1975. Dankbaar voor alles wat wij van haar ontvin gen delen wij u mede dat door haar Heer en Heiland is thuis geroepen onze lieve, zeer zorgzame Moeder, Groot- en Overgrootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante Sophia van Os weduwe van Johannes Cornelis van Reij op de leeftijd van 79 jaar. Zwijndrecht: N. de Jager-van Reij H. W. O. de Jager J. Verbrokkem-van Reij A. Verbrokkem Voorburg: N. Hajer-van Reij P. W. Hajer Kleinkinderen en achterkleinkinderen en verdere familie. Delft, 9 april 1975. Hugo de Grootstraat 248. De rouwdienst zal worden gehouden in de Westerkerk, Hugo de Grootstraat, maandag 14 april a.s. om 2 uur, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatshebben op de algemene begraafplaats „Jaffa" om ca. 3 uur. Aan huis is er gelegenheid tot af scheid- nemen. sophia kinderziekenhuis en zuigelingenkliniek academisch ziekenhuis rotterdam Ons ziekenhuis kan thans plaatsbieden aan 185 kinderen van 0 -14jaar. Dit jaar volgt uitbreiding tot 260 bedden voor algemene en specialistische aandoeningen voor de afdelingen Kinder geneeskunde, - heelkunde en - psychiatrie. Op een Heelkundige afdeling komt binnenkort de funktie vrij van Deze afdeling van 20 bedden bestaat uit een intensive care zaal, een zaal voor pasgeborenen en een zaal voor oudere zuigelingen. Voor deze funktie wordt gedacht aan iemand die: - in bezit is van diploma A met Kinderaantekening, terwijl de diploma's van de Kaderopleiding en van een intensive care cursus tot aanbevelingen strekken. - gevoel heeft voor goede werkverhoudingen, en over leiding gevende capaciteiten beschikt. - geïnteresseerd is in nieuwe verpleegkundige en medische ont wikkelingen. Salariëring zal, met inachtneming van de rijksregeling, in overleg worden vastgesteld, waarbij rekening wordt gehouden met op leiding en ervaring. Voor nadere inlichtingen en sollicitatie kunt U zich richten tot ds verpleegkundig directrice, zr. J.A. van de Stadt, van het Sophia Kinderziekenhuis, Gordelweg 160, Rotterdam - 3004. tel. 010-656566. Nederlandse Christelijke Radiovereniging Bij de Nederlandse Christelijke Radio Ver eniging te Baarn is op korte termijn plaats voor een medewerkster secretariaat (leeftijd 20—25 jaar). Gevraagd wordt een accurate kracht, die de Nederlandse taal zeer goed beheerst, zelfstan dig kan corresponderen en o.a. in staat is vergaderingen via een bandopname te notu leren. Opleiding op HAVO-niveau feewenst; diploma's typen en steno vereist. Geboden wordt een afwisselende en goed ge honoreerde functie (salaris en secundaire ar beidsvoorwaarden volgens de CAO voor het omroeppersoneel) Gegadigden, die kunnen instemmen met het doel van de Vereniging wordt verzocht schrif telijk te solliciteren bij de NCRV, Stations plein 62 te Baarn. Op de enveloppe s.v.p. ver melden: sollicitatie S. In de serie DE NATUUR IN KLEUREN Paula Kohlhaupt ALPEN- BLOEMEN IN KLEUREN In 242 schitterende kleurenfoto's toont Paula Kohlhaupt n de veelvormige schoonheid van de alpenflora. Zij fotografeerde alle planten op hun natuurlijke groeiplaats, op 1000 tot 3000 meter hoogte. In dit boek vindt u de namen en de belangrijkste botanische gegevens van al die bij zondere bloemen. Ook worden hun vindplaatsen vermeld. U treft hier een schat aan interessante bijzonderheden aan over deze merkwaardige bergflora, die altijd weer tot de mooiste ontdek kingen van de vakantieganger behoort. f29,50 Verkrijgbaar in de boekhandel ZOMER &KEUNING ^1? WAGENINGEN Met ingang van 11 april 1975 is de koers van afgifte (ook voor conversie) van de Amsterdam - Arnhem - Eindhoven Enschede - 's-Grfivenhage Groningen Rotterdam - Utrecht 'SCHRIFT en GETUIGENIS' Zondag 13 april 1975 Oosterkerk, Maliebaan, 5 uur. Ds. M. Vreugdenhil Ede H. HEROLD Het verzorgen en kweken van cactussen Het boek dat u de soorten leert kennen en alles ver telt over de verzorging en vermeerdering. Met foto's, geb. f 15.90. Verkrijgbaar In de boek handel. L J. VEEN WAGENINGEN Leech-Jordan Gebruik en misbruik Twee deskundigen met veel ervaring, een geestelijke en een psy choloog, vertellen wat iedereen van drugs zou moeten weten. Tal van feiten die klare taal spreken. De diverse aspecten van drugmisbruik. Het sociale euvel. De pre ventie-mogelijkheden. De behandeling van drugverslaving. Met adressen voor hulpver lening. Vertaald en bewerkt door Drs. T. P. Kits en Drs. J. Euwema 112 blz. ƒ12,50 Verkrijgbaar in do boekhandel. ZOMER KEUNING WAGENINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12