In komende jaren geen undamentele wijziging op jebied medezeggenschap' Kinderen krijgen langer uitgesteld 'The bigger splash': tweeslachtigheid die toch wel past hristelijke werkgevers ïgen plannen voor rmogensaanwasdeling Prins Bernhard: jaren na de oorlog nog wrok tegen de Duitsers Bestri j dingsmiddelen verder teruggedrongen t lersma valt standpunt Industriebond NW aan irbeidskosten zouden opgejaagd worden' ïat, Simca en unbeam duurder Man bekent verduistering van 170 mille Kort geding van Mamieama tegen Den Haag dinsdag Bonden vragen AKZO nieuw cao-overleg Gemiddeld gezin wordt kleiner Parlement kan wetenschapsbudget wel beïnvloeden Fusiegedachten van bonden in ijskast Tegen Augustin eis van 9 jaar W/KWARTET VRIJDAG 11 APRIL 1975 BINNENLAND k onze sociaal-economische redactie fcï HAAG Minister Boersma (sociale zaken) gelooft niet dat er in de komende jaren funda- htele veranderingen te verwachten zijn op het gebied van het medezeggenschapsvraagstuk Hernemingsraden, arbeiderszelfbestuur en dergelijke). Wel zullen voortdurende veranderingen jig zijn en die zullen ook in wetten tot uitdrukking moeten worden gebracht. ninister zei dit gisteren in een jraak voor de ledenvergadering het Nederlands Christelijk kgeversverbond. Drs. Boersma jlde scherp de opvattingen die ien de Industriebond NW over vraagstuk leefden. De eind vorig verschenen brochure 'Fijn is rs' verwerpt bijvoorbeeld het talistische systeem en propa- t een socialistische maatschap- waarin arbeiderszelfbestuur ge- ;e zou kunnen krijgen, beschrijving die de brochure onze kapitalistische maat- ppij geeft slaat de plank be- lijk mis. 'Het is een caricatuur rin arbeiders worden voorge- als werkezels en baaltjes meel behoeve van een handjevol ka listen die hun dagen vullen met tonnetjes knippen. Ik geef toe de verhoudingen in onze maat- ippij voor verbetering in aan- king komen, maar in deze bro- is de Nederlandse maat- ippij niet te herkennen', aldus Boersma. minister nam ook scherp stel- tegen de methode die de bro- •e voorschreef om de bestaande loudingen te doorbreken, name- dat de werknemer zich onder beding moet laten inpakken ilch daarom afzijdig dient op te en en beslissingen aan anderen t over te laten. 'Wanneer de in- riebond werkelijk zijn doelstel en wil bereiken dan kan dat >n maar in dialoog met ande ik ben niet voor een heilloze nsatie. In samenwerking met eren zullen we naar een fijnere itschappij moeten streven', al- de minister. gedachte van arbeiderszelfbe- Minister Boersma stuur moet volgens Boersma overi gens serieus worden genomen. Het is een aantrekkelijk systeem maar er zitten nogal wat bezwaren aan. Zo biedt volgens Boersma arbeiders zelfbestuur geen enkele garantie dat zulke ondernemingen meer re kening zullen houden met de maat schappij en het milieu. De overheid zal dus ook voor door arbeiders zelf bestuurde ondernemingen rand voorwaarden moeten stellen. Verder blijft een delegatie van bevoegdhe den en daarmee een zekere hiërar chische opbouw vereiste. Het is voorts niet denkbeeldig dat groepsegoïsme zal leiden tot een maximering van het inkomen per werknemer. Dat betekent dat er geen plaats zal zijn voor werkne mers die kennelijk niet bijdragen tot directe inkomensvermeerdering. Uit een oogpunt van werkgelegen- tnonze sociaal economische redactie HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond is rkant tegen de plannen van de vakbeweging maar ook van de ering om dit jaar te beginnen met een vorm van vermogens- iwasdeling. voorzitter van het NCW, ir. J. Wit, zei gisteren op de ledenver ering van het verbond dat 'zul- regelingen de arbeidskosten nog fler zullen opjagen en de belo- gsverhouding tussen arbeid en itaal nog schever zullen trek- De werkgeversvoorzitter vindt fataal omdat 'terwille van de kgelegenheid, de inflatiebestrij- en onze positie tegenover bui- andse concurrenten de stijging de reëele arbeidskosten juist staan zal moeten worden ge- cht'. De Wit bleek ook principiële waren tegen de vermogensaan- ideling te heben. 'Het ziet er- ir uit dat de opbrengsten van de mogensaanwasdeling collectief ïeerd zullen gaan worden. Daar- dreigt een aanzienlijk vermo- in slechts enkele handen te nen. Die blokvorming wijs ik i de hand, zolang niet duidelijk wat de invloed daarvan is op de atschappelijke verhoudingen', us de nieuwe voorztiiter van het •W. istbesloten uister Boersma (sociale zaken) er op de vergadering echter in twijfel over bestaan dat het Jinet vast van plan is een vorm vermogensaanwasdeling in te iren. Doel daarvan is volgens ersma niet een verschuiving aan brengen in de zeggenschapsver- ïdingen maar een eerlijker ver ing van de opbrengst van onder mingen te bewerkstelligen. 'Het normaal dat kapitaalverschaffers ra in die opbrengst delen we- ts het risico dat zij lopen maar •r de winsten die daar bovenuit in geldt dat er alle aanleiding is die eerlijker te verdelen', aldus bewindsman. bnfessioneel [De Wit brak een lans voor het |ortbestaan van confessionele or- Jnisaties. 'We mogen als leden |n het NCW niet berustend toe- n onze automedewerker 1 prijzen van Fiat worden dinsdag gemiddeld vijf procent ver- ogd. Deze week heeft Chrysler herland te Rotterdam de merken en Sunbeam vier procent 'Ser geprijsd. oral de prijsverhoging, die Leo- rd Lang te Amsterdam voor de Pulaire tweedeurs Fiat 127 door- nïJs fors: van f7.550,- naar '•990,-, dus bijna zes procent, arentegen blijft de Spaanse Seat J ln prijs gelijk: ƒ8.990,-. J Chrysler geldt de prijsverhoging et voor de Amerikaanse modellen, e eind februari gemiddeld negen ^cent goedkoper geworden zijn. ïonlranse Simca komt thans op p.925,-; de Simca 1100 op 9.395,-. Ir. J. de Wit zien hoe negatieve krachten naar het leven van confessionele organi saties staan. We moeten bewust met nieuwe ijver en overtuiging meewerken aan overleginstituten als het convent van christelijke so ciale organisaties en de raad van overleg bij katholieke sociale orga nisaties. We moeten ieder op onze eigen plaats steun verlenen aan de uitbouw van confessionele partijen, aan een samenwerking in het CDA, aan een christelijke pers, omroepen en onderwijsinstellingen', aldus de heer De Wit. Van een verslaggever UTRECHT De 28-Jarige J. van der E. heeft bekend dat hij 170.000 gulden verduisterd heeft. Tegenover de politie verklaarde hij dat hij verslaafd was aan het roulettespel. Bij het onderzoek bleek dat hij bij verschillende banken leningen af gesloten heeft, telkens voor onge veer vijfduizend gulden. Deze le ningen zouden hem zeer gemakke lijk verstrekt zijn. Bij verschillende banken heeft de verdachte een rekening geopend door een klein bedrag te storen. Hij kreeg dan betaalchèques toege stuurd en verzilverde die. Uitslui tend op aanbetaling heeft Van E. ook nog twee dure auto's gekocht, die hij dan onmiddellijk doorver kocht. Van al deze zaken is bij de politie geen aangifte gedaan. Van E. had bij de roulettebank nog een schuld van tienduizend gulden. heid kan dat nadelig zijn. Tenslotte loopt de werknemer een dubel ri sico: als het bedrijf failliet gaat verliest hij zowel zijn haan als zijn kapitaal. Directeur lid? Boersma relativeerde de scherpe discussie binnen de vakbeweging over de vraag of de directeur nu wel of geen lid van de onderne mingsraad mag zijn. Al<= de direc teur geen lid is. betekent dit vol gens Boersma. alleen maar dat de ondernemingsraad eerst alleen be raadslaagt om vervolgens toch weer met de hirer eur om de tafel te gaan zitten. Het is mogelijk dat de ondernemingsraad op die manier be ter zijn gezicht kan laten zien en het verwijt beter kan weerleggen dat hij ingepakt wordt door de directie, aldus Boersma. Een defini tief oordee' over deze kwestie wil hij nog -Vet geven Verslechterd De minister nam tenslotte scherp stelling tegen de in werkgevers kring veel gehoorde bewering, dat het kabinet-Den Uyl het onderne mersklimaat verslechtert. Die rela tie is volgens Boersma veel te een zijdig. Het gaat helemaal te ver te beweren dat het kabinet aanstuurt op staatssoclalisatie. Ook de commissaris van de konin gin in Utrecht, mr. P. J. Verdam, hekelde de werkgeversklacht over het slechte ondernemingskliniaat: 'Ik begrijp dat niet. Stormen deren een ondernemer niet. Tegenwind stimuleert hen, dacht ik. Maar waar hij niet tegen kan is het klimaat, en Jeremia wordt zijn schutspa troon'. aldus de heer Verdam. Van een verslaggever DEN HAAG Het kort geding dat ir. J. A. Manusama heeft aange spannen tegen het gemeentebestuur van Den Haag, omdat dit een ver zoek tot het houden van een de monstratieve optocht van Zuidmo- lukkers door de stad heeft afgewe zen. dient dinsdag a.s. voor de Haagse rechtbank. De Zuidmoluk- kers willen de demonstratie houden op 25 april, ter gelegenheid van het vijfde lustrum van de Zuidmolukse proclamatie van de onafhankelijk heid. In de Houtrusthallen zou een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden. Den Haag besloot geen toestemming te geven omdat men bang was dat de zaak uit de hand zou kunnen lopen. Van onze sociaal-economische re dactie AMERSFOORT De situatie ron dom het cao-overleg bij AKZO raakt steeds meer gespannen. Na raadpleging van hun cao-commis- sjes en actlegroepbesturen hebben de Industriebonden CNV en NKV en de beambtenbond Unie BLHP gisteren de raad van bestuur van AKZO dringend opgeroepen 'om de afgebroken cao-onderhandelingen op reële basis te hervatten. De Industriebond NVV heeft in een afzonderlijke brief laten weten, dat men er de voorkeur aan geeft eerst de leden te raadplegen. Aan de ledenvergaderingen en met name aan de bedrijfsledengroepsbesturen zal de NW-bond de vraag voorleg gen of er en zo ja hoe er actie moeten worden gevoerd. De andere bonden willen eerst nog eens pro beren om aan de onderhandeling^ staf el tot een vergelijk te komen. Mocht de raad van bestuur van AKZO geen gevolg geven aan de dringende oproep om het cao-over leg te hervatten, dan zullen ook de industriebonden NKV en CNV en de Unie BLHP ledenvergaderingen gaan uitschrijven. De heer B. Nueuwland van de In dustriebond CNV verklaarde giste ravond dat men ondanks de ver ontwaardiging over de houding van AKZO een poging wil doen om weer tot overleg te komen. Dat zal volgens hem op korte termijn die nen te gebeuren. Zoals bekend is het cao-overleg vo rige week opgeschort, toen bleek dat de AKZO-onderhandelaars niet aan de vakbondseisen tegemoet wensten te komen. AKZO zou vol gens de bonden 'een wal willen opwerpen om de dreiging die de bonden op de werkgevers uitoefnen, jenden'. Ook wilde AKZO slechts één procent reële loonsver hoging toestaan. De bonden vroe gen aanvankelijk twee en later 1.8 procent. AKZO bleek evenwel niet bereid te zijn om de lijn te volgen van de cao's zoals de metaal-cao die al zijn afgesloten. In die caos zijn met name voorzieningen getroffen voor de laagstbetaalden en de oldere werknemers. David Hockney in The bigger splash. door Ber Hulsing The big Splash de grote plons, een zwembad waarin juist iemand onderdook is een schilderij van David Hockney. Over hem en met hem, maakte Jack Hazan (regie en camera) een film, in de jaren 1971'73. Eerst bedoeld als een dokumentaire over het werk en de maker, maar al doende kwam er iets van persoonlijke ver houdingen en emoties bij. Niet genoeg, en vaag, en verward, zodat een dramatische speelfilm spanning niet werd bereikt, en de koele dokumentaire benadering werd losgelaten. Een tweeslachtig heid die. achteraf gezien, toch weer best past bij die David Hockney, zoals hij tenslotte enigzins over komt, en grotendeels nog verborgen blijft. Hij schoot in de jaren zestig om hoog als een wonderkind van de Engelse pop-art (naar Amerikaans voorbeeld). Hij maakte de 'blitz' niet alleen met zijn tekeningen, etsen en schilderijen, maar ook met zijn 'image', opgebouwd met ge blondeerd slordig haar. een zwaar omrande uilenbril, een raadselach tige niet vrolijke glim'?c,\ n een groep aanbiddende onhangers. Die worden door de enige vriendin in de film (Celia Birtwell) de 'little fashion freaks' (de modejongetjes of-nichten) genoemd. We zien David daarmee dan ook bij een modeshow, een schoonheids wedstrijd voor travestieten, in de bijzondere nachtclubs. Hij droomt van een Californlsch zwembad met naakte jongens. Zijn vriendje Peter Schlesinger, dat hij daar vandaan meenam, verlaat hem na enige ja ren. Bedscene De bedscène van die Peter met een ander was de reden dat de film in Engeland en hier maar moeilijk door de keuring kwam. Al is die toch gevoelig gemaakt en overigens niet anders dan vele andere lief desscènes. Het gaat hier trouwens om de gevoelens en verhoudingen die met Hockney's leven en werk te maken hebben. Met Peter had hij blijkbaar ook zijn rust en (tijdelij ke) zekerheid verloren. Maar de ondoorgrondelijke, egocentrische Hockney is geen acteur. Je ziet niets in hem omgaan, en de dingen die hij zegt. of gesprekken die hij voert, zijn vreselijk onbenullig. Hij heeft voor de camera nog wel even voorgedaan hoe hij een doek Peter bij het Zwembad aan stukken sneed (om het later opnieuw te schilderen) maar ook dat maakt geen indruk. Het enige wat duide lijk wordt is dat hij naar New York, en later naar Genève ging. En zijn Londense vrienden aan hun lot overliet. Als modellen die hij niet meer nodig had. Zo heeft hij ze ook geschilderd: in vlakke kleu ren, onbewogen in lege ruimten, nogal droog en decoratief, niet le vendiger dan meubels, planten, dingen of de Jugendstil-achtige kringetjes in het (bad)water. Naar de kleurenfoto's die hij er eerst van maakte en dan op het doek projecteerde en zorgvuldig natrok. Maar ondanks die realisti sche opzet worden zijn werken toch typische Hockney's. Jack Hazan die uitging van zijn bewondering voor de werken heeft met zijn camera mooi gezocht naar de toon van die schilderijen, ook als hij de overige omgeving in beeld bracht. Alles werd met Hockney's ogen gezien. Ook zijn modellen die nog wel eens wilden poseren voor de schilderijen die hij van ze maakte. Die zijn enige jaren geleden te zien geweest in Boymans en later nog was er grafisch werk in Galerie de Eendt (met een opvallend aanwezige Da vid Hockney). (Amsterdam-Cinetol, 18 j.). Engelsen wantrouwden hem aanvankelijk Van een verslaggever DEN HAAG Prins Bernhard heeft lange tijd na de tweede wereldoorlog gevoelens van haat en wrok gehad tegenover de Duitsers. Dat blijkt uit een interview in de Legerkoerier, het maandblad van de Koninklijke Landmacht. 'Jarenlang heb ik mij op het standpunt gesteld dat ik alleen met die Duitsers iets te maken wilde hebben die duidelijk goed geweest waren voor mijn moeder en mijn broer. Pas negen jaar later - toen we begonnen met de voorbereidingen voor de latere Bilderbergconferenties - ben ik begonnen contacten met andere Duitsers op te bouwen. En van daag de dag heb ik daar een paar heel goede vrienden onder'. De Prins herinnert er in dit verband aan dat de Engelsen liem in het begin van de oorlog ook hebben gewantrouwd van wege zijn Duitse afkomst. Bang zegt hij tijdens de talrijke lucht- operaties in de tweede wereld oorlog nooit te zijn geweest. 'Het kwam pas later. Bij een vlucht met een nieuwe Mitchell- bom men werper van Amerika naar Engeland wisten we vier uur lang zeker dat we dood zou den gaan. In theorie had dat ook zo moeten zijn, maar 24 uur later ben ik pas bang geworden. Toen kon ik niet slapen. Ik heb- dikwijls een gebrek aan visie op gevaar', aldus de Prins. De Prins viert dit jaar zijn der tigjarig jubileum als inspecteur- generaal van de krijgsmacht. Hij is van plan deze functie voorlo pig aan te houden. 'Dit werk heeft mij van de eerste dag af erg geïnteresseerd'. Hoewel de Prins nog goed gezond is, heeft hij wel veel rugklachten. 'Ik ben bij 25 verschillende doktoren ge weest en heb 25 verschillende adviezen gekregen. Maar zolang het niet erger wordt kan ik er mee leven'. De Prins betwijfelt of Nederland in de toekomst een beroepsleger zal krijgen, maar ziet het wel als ideaal. 'Dan ben Je van het mo tivatie-probleem af. Je hebt al leen maar vrijwilligers en die nemen dienst omdat zij gemoti veerd zijn', Hij is niet bang voor 'een staat in een staat', indien er een beroepsleger zou komen. De democratische controle en de instelling van de gemiddelde Ne derlander staan hier borg voor, meent hij. Van een verslaggever DEN HAAG Onder de gehuwden in ons land is er een aantal jaren een toenemende neiging het krijgen van kinderen uit te stellen. Daarnaast is er een tendens tot het kleiner worden van het gemiddelde kindertal en een wat groter wordende bewust ge wilde kinderloosheid. Dit blijkt uit een beschouwing van drs. J. C. van den Brekel, hoofd van de afdeling bevolkingsstatistieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek, over de bevolkingsontwikkeling in 1974. Kamer akkoord met wetsivijziging Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het gebruik van bestrijdingsmiddelen wordt ver der teruggedrongen. De Tweede Kamer ging gisteren akkoord met een wijziging van de uit 1962 daterende bestrijdingsmiddelen wet, waardoor de controle op het gebruik en het toelatings- en Totaal intrekkingsbeleid kan worden verscherpt. Het uistellen van de geboorten leidt op een zeker ogenblik tot een zekere 'inhaal' en het effect daar van is nu mogelijk merkbaar ge worden in een omslag van de ge boortedaling voor eerste en tweede kinderen. In de eerste helft 1974 was al een geleidelijke verminde ring van de daling van geboorten van eerste en tweede kinderen merkbaar; in de tweede helft van het jaar was er in het geheel geen daling meer maar viel er een stij ging te constateren. Behalve door een mogelijk 'inhalen' van uitgestelde geboorten kan die ontwikkeling ook veroorzaakt zijn door het 'inhalen' van uitgestelde huwelijken. De daling van geboor ten van eerste kinderen ls in de afgelopen jaren is namelijk voor een deel veroorzaakt door een sterk teruggang van het aantal 'gedwon gen' huwelijken. De veronderstel ling van een 'inhaaleffect' wordt in zekere zin gesteund door de ont wikkeling van het aantal gesloten huwelijken: er werden ln 1974 on geveer tweeduizend méér huwelij ken gesloten dan in 1973. den, maar het verminderd tempo van de daling zou er op kunnen wijzen, dat geleidelijk aan een nieuw evenwichtspnt wordt be reikt. De achteruitgang van de natuurlij ke bevolkingsgroei is in 1974 duide lijk kleiner geweest dan in de Jaren daarvoor. Het geboorteoverschot (geboorte min sterfte) bedroeg in het afgelopen jaar 78.000 (0.57 pro cent) tegen 84.000 (0.63 procent) ln 1973. Over het geheel genomen is in het afgelopen jaar de Nederlandse be volking wat sterker gegroeid dan in 1973, nadat de aanwas sedert 1970 Jaarlijks kleiner was geworden. De groei bedroeg in 1974 109.000 tegen 103.000 tol 1973. Deze groei was het gevolg van het feit, dat er méér mensen naar ons land migreerden dan wegtrokken. Er vestigden zich 33.000 méér personen in ons land dan er naar elders vertrokken. Volgens minister Van der Stee zijn goede voorlchting en begeleiding noodzakelijk om tot de gwenste be perking in het gebruik van bestrij dingsmiddelen te komen. Hij wees erop dat jaarlijks ongeveer drie honderd diploma's aan voorlichters worden uitgereikt en dat het plan bestaat voor het leiden en richten van bestrijding een 'spuitdiploma' verplicht te stellen. De controle op de toepassing van bestrijdingsmiddelen zal ook wor den uitgebreid: er worden dertig extra-comtroleurs opgeleid. Verder zullen de bestrijdingsmiddelen in een uitvoerige administratie wor den ondergebracht. Het gaat hierbij om gechloreerde koolwaterstoffen, stoffen met zware metalen en alle andere middelen waarvan het ge bruik moet worden teruggedrongen. Minister Van der Stee acht de ge kozen methode voor het inzamelen van restanten (teruggave van de handelaar, die de restatnten naar inleveringsdepots moet brengen) de meest simpele. Hij voelt er weinig voor om de vernietiging aan de gebruikers over te laten. Groot belang wordt gehecht, aldus minister Van der Stee, aanhet on derzoek naar bestrijding van ziek ten in de land- en tuinbouw, met name waar het gaat om niet-che- mische middelen. Ook aan de be strijding van organismen door mid del van hun natuurlijke vijanden wordt veel waarde gehecht. 'De Kleine Aarde' Op het verzoek om steun voor 'De Kleine Aarde', een bedrijf voor al- ternatievè landbouwmethoden in Boxtel, zei minister Van de- Stee dat hij eind vorig jaar, na een subsidie-aanvraag, heeft verzocht om een concreet, gemotiveerd pro gram en inzicht in de wetenschap pelijke gegevens en de exploitatie. Hij heeft hierop nog geen antwoord ontvingen. Minister Trip: Van een verslaggever DEN HAAG Het wetenschaps- budget voor 1976 zal worden inge diend op een tijdstip dat er door het parlement ook nog invloed op kan worden uitgeoefend. Met deze toezegging onderving minister Trip gisteren in de Tweede Kamer de bezwaren die de vorige dag tegen het budget voor 1975 waren inge bracht. Veel bedragen zijn al vast gesteld via de begrotingen van af zonderlijke ministeries. Het Weten schapsbudget is een nota die al die bedragen samenvat, plus een be- leidsbeschouwing. Maar het moet uitgroeien, aldus minister Trip, tot een meerjaren plan met het karakter van een programmabegroting. Het leek hem weinig zinvol, op dit moment meer geld voor wetenschappelijk onder zoek uit te trekken, nu goede gege vens en inzicht nog op vele terrei nen ontbreken. Later dit jaar komt de Nota Wetenschapsbeleid in par lementaire behandeling. Minister Trip gaat de Akademie van wetenschappen advies vragen over experimenten met erfelijk ma teriaal die risico's voor de volksge zondheid kunnen inhouden. Op een internationaal wetenschappelijk congres in Amerika is eerder dit Jaar een soort erecode afgesproken om bepaalde vormen van dit on derzoek niet te doen en andere onder zeer stringente voorwaarden. Dief schiet eigenaar Van onze correspondent Later in het jaar vertoonde ook het totale aantal der geboorten een op gaande lijn: in 1974 werden 186.000 kinderen levend geboren, negendui zend minder dan het jaar daarvoor. In 1973 was de daling van het aantal geboorten veel groter: het bedroeg toen negentienduizend. De daling van het aantal geboorten in 1974 met ongeveer negenduizend werd vooral bepaald door de ont wikkeling van januari tot en met juli. Vooral van Januari tot maart was het tempo van de geboorteda ling nog groot, maar daarna werd het geleidelijk kleiner. In de laatste vijf maanden van het jaar was er nauwelijks nog een teruggang en in augustus, september en oktober wa ren er zelfs toenemende geboorte aantallen. Het gemiddeld kindertal per gezin is nog steeds bezig kleiner te wor- Van een verslaggever UTRECHT Het hoofdbestuur van de voedingsbond NKV zal binnen drie maanden zijn algemene verga dering een machtiging vragen een fusie met de voedingsbond NW in bespreking te mogen nemen tijdens de voorbereiding van een zware fe deratie. Inmiddels zal de bond bin nen het verbondsbestuur van het NKV een discussie aan de orde stellen over een verruiming van de uit 1969 daterende beleidsconclusies van het NKV. waarin de mogelijk heid van 'zware federaties' wel werd geopend, maar het woord 'fu sie' niet voorkomt. De buitengewone algemene verga dering van de voedingsbond NKV heeft ln Utrecht dit besluit genomen na een uitvoerige discus sie over het fusievo >rstel van het hoofdbestuur. BUECKENBURG (DPA) —In het proces tegen de 25-jarige Neder lander Ronald Augustin heeft het openbaar ministerie gisteren een gevangenisstraf van negen jaar geëist. De openbare aanklagers Walter Hunger en Eckhardt Hell- muth achtten het bewezen, dat Au gustin in oktober 1971 medeplichtig was geweest aan een poging van de links-radicale 'Beweging van de 2de juni' om de gedetineerde leden van de Baader-Meinhof-groep Irene Goergens en Ingrid Schubert te be vrijden. Verder werd bewezen geacht dat hij in zeker vijf gevallen passen had vervalst, waardoor hij zich schuldig had gemaakt aan hulpverlening aan een misdadige organisatie. De ze passen waren bestemd voor le den van de links-radicale beweging rondom de inmiddels doodgescho ten George von Rauch en de al in West-Berlijn veroordeelde Heinz Brockmann. Daarnaast had Augus tin volgens de aanklagers bij zijn aanhouding op 24 juli 1973 in 'n trein tussen Hengelo en Bentheim ge poogd een Westdultse politieman met een schietklare revolver te do den. Tenslotte werd ook bewezen geacht, dat hij zich bij zijn aan houding heftig had verzet. Aanklager Hunger verklaarde, dat de verdachte 'volledig verantwoor delijk' was voor zijn daden. Zijn beweegredenen waren niet politiek maar misdadig en gedeeltelijk zelfs van laaghartige aard', aldus Hunge- van laaghartige aard', aldus Hunger. Op 18 februari Is het proces tegen Augustin in de gevangenis van Bu- eckenburg bij Hannover begonnen. Het merendeel van de procesdagen was Augustin niet In de rechtszaal aanwezig, omdat de rechtbank niet wilde ,dat hij naast zijn verdedigers zat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11