'wente weerstaat catenaccio >inamo Kiew verrast 'SV met modern Barcelona houdt nog alle kans Een goede bank voor mensen die graag een financiële reserve hebben. 5UR0PA CUP I f EUROPA CUP II UEFA CUP Sjventus uiteindelijk toch naar 3-1 nederlaag gespeeld iten van Jan van Beveren luiden nederlaag (3-0) in Algemene Bank Hederland /KWARTET DONDERDAG 10 APRIL 1975 SPORT Saint Etienne (Fr)Bayern München (WDld) Eeds United (Eng)C de F Barcelona (Spa) lo-' 0—0 2—1 Ferencvaros (Hong)Rode Ster Belgrado (Joeg) Dinamo Kiev (Rusl)PSV (Ned) 2—1 3—0 FC Twente (Ned)Juventus (It) FC Köln (WDld)Bor. Mönchengladbach (WDld) 3—1 heden pze speciale verslaggever ïpslapEDE De Italiaanse voetbalclubs voetballen nog altijd :U eerste instantie om doelpunten te maken. Ondanks pijn- S ™jissen uit een vers verleden, die de Italiaan op voetbalgebied p, zïijs hebben gemaakt, is 'cattenaccio' nog wel degelijk troef. ras?tfzichtelijke manier van voetballen, was zoals bekend, een ?elftfeze' die de tegenstander altoos voor problemen stelt. Zo teeg3c Twente gisteravond in de eerste halve finale van het ebie*cuptoernooi. Alleen FC Twente voetbalde echt en had het Eur<yaai\ En het had ondanks dat constante offensief best slecht r'H aflopen voor de Enschedeërs. Immers, na een 20 voor- osiaal goals van Jan Jeuring en Johan Zuidema slaagde in Jus bij één van de spaarzame uitvallen via invaller Altafini. i ge -gij- een ievende muur. bangelijke ver dedigers. waartegen FC Twente aan mocht beuken. Juventus toonde een dusdanige angst, dat zelfs het in principe overbezette middenveld niet eens kon heersen op die zo belangrijke strook. De egelstelling voltrok zich namelijk voortdurend massaal tot hooguit de helft va nde eigen speelhelft. Een verfoeilijke taktiek uiteraard, maar voor FC Twente wel een moeilijk bespeelbare. Enige veine was bij die spelontwikkellng voor FC Twente dan ook een vereiste om toch met succes te strijden. En de ploeg kreeg ook Vrouwe Fortuna op de hand toen doelman Dino Zoff al na tien minuten niet vol doende reageerde op een schot van de op volle toeren draaiende Theo Pahlplatz. De Oldenzaalder had eer der al een keer snoeihard uitge haald, maar net als bij die vorige keer. was het schot recht op Zoff gericht. Bajéeurde na ruim een kwartier avisjveede helft en de aanstaande kampioen hield die pers- Niëufbiedende stand tot 7 minu- Rattt het einde vast. Een blunder bodtflman Zoff op een schop van jZuidema bracht FC Twente 'slijk toch in rustiger vaar- -1. Natuurlijk verdient het want in feite verdiende "is helemaal niets. Hoewel inte toch ook weer niet al te !nd in Italiaanse richting ken, want enige weken ge- ve finale FA Cup Twente-Juventus trMatty kamman peelde de formatie van trai- itz Kohn in Joegoslavië bij aostar hetzelfde soort voet- is had via de beginopstelling elijk laten blijken dat het ater verdedigende bedoelin- ar Nederland was afgereisd. Carlo Parola had de aanval- iseppe Damiani buiten de [elaten en in diens plaats So Viola als vierde m idden- ppgesteld. Tevens waren er il eens opkomende vleugel- rers. Antoni Cpccureddu en Gentile, opgeofferd voor rdedigers. pstant beeld derhalve van De International liet beide keren de bal van zijn borst springen. En de tweede keer werd hem dat noodlot tig, toen Jan Jeuring ter plekke was om nauwkeurig af te straffen: 10. Een tegenslag voor de Italia nen. bij wie kort daarop met hard heid van Morini ten opzichte van Jeuring werd gereageerd. Toen Mo rini kort daarna tegen Jeuring weer zijn boekje te buiten ging. slinger de scheidsrechter René Vigliani hem op de (gele) bon. Een straf- kaart die de Fransman eerder al de te obstinaat protesterende Furino had voorgehouden. Dat gebeurde in de periode, dat de Twentse vreugde ten aanzien van de voorsprong werd getemperd, aangezien Arnold Mühren met een knieblessure aangeslagen de cabi- Jan Jeuring zet FC Twente op het winnende spoor. Nadat doelin an Zoff een schot van Pahlplatz los heeft gelaten, scoort de Neder lander 10. nes diende op te zoeken. Zijn ver vanger heette Jaap Bos, die zo doende zijn rentrée op Europees nivéau beleefde. Bos paste zich goed aan en was met een al betrokken bij enige niet on gevaarlijke situaties voor liet Itali aanse doel in de slotfase van de eer ste helft. Zelfs Carlo Parola moet na die eerste helft hebben ingezien dat Juventus zó defensief de boot ging missen. Na rust dan ook een wissel van een enigszins offensier karakter. Cuccureddu kwam Capello vervan gen en José Altafini de 36-jarige oude meester maakte zijn op wachting ten koste van Roberto Bet- tega. Dinamo Kiew heeft ,vond voor het uitzinnige van ruim honderddui- joeschouwers in het Sta an de Republiek een de- ratie van hogeschool- 1 ten beste gegeven, die ie Nederlandse vertegen- ging in de halve finale it Europese toernooi voor (innaars op een verdien- èrlaag (03) is komen te Zelden in de geschiede- n het Russische voetbal len ploeg zo briljant, fris pern geopereerd, als dit (at de Eindhovenaren ne- iminuten lang heeft over- net bij vlagen schitterend 1. PSV werd volkomen gespeeld en reikte in zijn ties in feite niet verder n schot van Willy van der 1, dat de paal schampte in buitenspel-positie ge- e treffer van Willy van irkhof, die evenals zijn René nimmer kans ziet tanders in snelheid te Iffen. Altafini posteerde zich in de spits, waar hij dóór Kohn van een klitten de. Niels Overweg werd voorzien. Maar hoe wéinig aanvallend voet bal er doorgaans in de Italiaanse competitie wordt gespeeld, bleek toen Juventus echt wilde gaan aan vallen. Pietro Anastasi. een miljoe nen-voetballer voor Italiaanse be grippen was een kansloze tegen Cees van Ierssel en hetzelfde gold in we zen voor Altafini in relatie tot Over weg;- ondanks zijn zo belangrijke d'oël. FC'Twente bleef controleren en wist het overwicht in de tweede hèOt beslissend uit te drukken. Van Ierssel verzorgde de voorzet, waaruit de samen met Pahlplatz en Jeuring springende Scirea de bal voor de voeten van Johan Zuidema kopte. De Fries kende, vrijgekomen, geen problemen: 2—0. Maar drie mi nuten later dan de tegentreffer. Epi Drost maakt ede dure fout Viola in de voeten te spelen. Die middenvel der lanceerde onmiddellijk de nog razend rappe Altafini. In grootse stijl rondde de ex-Braziliaan zijn solo produktief af: 21. Waarna FC Twente toch weer op (betrekkelijke) rozen kwam te zitten, toen Zuidema zijn ploeg in de laat ste minuten alsnog een marge van twee doelpunten schonk. Zoff blun derde falicant op de inzet van de frêle buitenspeler. Een nieuwe tegen slag voor de Italianen, waar Jan Jeu ring het slachtoffer van werd. Furino klapte bewust met zijn elleboog Jeu ring tegen de grasmat. De bonkige spits diende per brancard het veld te verlaten. FC TWENTE-JUVENTUS 3—1 (1—0) 20. Jeuring 10. 60. Zuidema 20. 63. Altafini 2—1. 83. Zuidema 3—1. Toe schouwers: 20.000. FC TWENTE: Gross: Van Iersse:. Over weg, Drost, Oranen; Thljssen. Van der Vall, Mühren (Bos): Zuidema, Jeuring. Pahlplatz. Capello: Anastasi. Bettega. 2-1 verlies bij Leeds LEEDS Leeds United raag Barce lona gisteravond op Eiland Road bij tijden overspeeld hebben, de Britten kunnen niet bepaald gerust beginnen aan de return over veer tien dagen. Een bijna negentig mi nuten durend offensief leverde Leeds uiteindelijk een magere 2-1 overwinning op. En zeer dikwijls is dat te weinig gebleken om de ronde te overleven. Barcelona startte gisteravond met zijn twee Nederlandse voetballers in de ploeg. Daar was lange tijd onzekerheid over geweest. Johan Neeskens met namen bleek dit weekeinde nog veel last te onder vinden van een blessure. Zo erg leek het allemaal, dat Neeskens maandag niet tegelijk met de reet van de selectie van Michels in En geland arriveerde. Hij kwam pas een dag later en had de Britten alle hoop gegeven op een mogelijk iets makkelijker te bevechten te genstander. Neeskens was er echter wel bij en hij voerde zijn taak, het afstoppen van Billy Bremner. de fanatieke Schotse international, zo goed en zo kwaad als dat ging uit. Toch was het juist die Bllly Brem ner die Leeds na tien minuten op z'n kop zette. Tien minuten, waarin Leeds er niet over had gedacht om de Spaanse taktiek rustig te gaan uitpluizen, maar voluit in d eaanval te gaan. Uit een van die aanvallen schoot Bremner van de rand van het strafschopgebied hard langs Sa- durni: 1-0. Het overwicht van Leeds duurde na die treffer voor. Het bleek voor de Spanjaarden ontzettend moeilijk om Iets aan aanvallen te doen. Daarvoor was er te weinig vrijspel mogelijk. Johan Cruyff kon dan Iets aan opluchtingsakties doen. de toeschouwers op Eiland Road schreeuwden hun aanvallers keer op keer naar nieuwe akties. Ook na rust bleef dat spelbeeld gehandhaafd. Leeds bleef sterker, maar zoals zo dikwijls, een uitval deed de ploeg de das om. Heredia werd op de rand van het straf schopgebied in een laatste poging van Paul Reany om hem af te stoppen, gevloerd. Johan Cruyff nam de vrije trap en plaatste de bal precies voor Juan Manuel Asen- si die raak knalde: 1-1. Het veranderde uiteraard niets aan de speelwijze van Leeds. De ploeg was even aangesloten maar bleef sterk aanvallen. Het was eigenlijk voornamelijk aan een uitblinkende doelman Saduxni en aan onnauw keurigheid bij de Leeds spitsen te wijten, dat er niet meer doelpunten vielen, dan dat ene dat in de 77ste minuut de eindstand op het bord bracht. Een vrije trap van Paul Reany belandde in een melee van spelers (Neeskens was toen al uit gevallen) voor het Spaanse doel. waar uiteindelijk Alan Clarke erin slaagde de bal over de lijn te wer ken. Daarmee kreeg Barcelona een ver diende nederlaag toegeworpen, maar de Spanjaarden voelden zich in ieder geval genoeg gesterkt voor de tweede wedstrijd, als zij ge steund worden door het publiek en voor wat aanvallender voetbal die nen te kiezen. In Saint Etienne speelde de gelijk namige club doelpuntloos gelijk te gen Europa Cup-houder Bayern München. De Duitsers hebben daar door opnieuw uitstekende uitzichten op de finale gekregen. ipmerkelijk. maar dan in ne- zin, was het optreden van Beveren. de sluitpost van ovense ploeg, die voorlopig Oranje wenst uit te komen, e van de drie geproduceerde iten liet Van Beveren het om parbare reden afweten. de absolute uitblinker, die Hjgh nachtmerries moet heb- iorgd, en aanvoerder Kolotow trde dankbaar van de vrij- !d van Van Beveren. door het wankelmoedige op 'an zijn aanvoerder kennelijk ilagen, dat het niet meer in •k, orde op zaken te stel- ploeg was een en al onrust, het middenveld de nuchte- Strik die wegens een bles- itek moest laten gaan en lanvallend slechts bij hoge iring tot imponerende daden. de tweede helft, toen Willy Kerkhof met Edrtröm een ibinatie opzette, die echter *nspel strandde. Het was ïnover verbazingwekkend, amo Kiew zich manifesteer- lmmens populaire formatie Jan van Beveren pakt de bal voor de aanstormende Troshkin uit de hoofdstad van de Oekraïne speelde als Oranje in zijn beste wereldkampioenschapsdagen. Met de razendsnel opkomende verdedi gers Trosjkin en Matvienko en met twee ongrijpbare spitsen Onitsjen- ko en het wonderkind Blochin. Keer op keer dook een Dinamo-duo in de gapende gaten van de PSV- defensie, die door Deijkers, Krijgh, -Van Kraay en Nordqvist niet kon den worden gedicht. In de 17e mi- Malve finale Europa Cup II Dynamo Kiev-PSV door: Richard Matthijsse nuut begon voor PSV de misère al. Een voorzet van vleugelverdediger Trosjkin, die diep in eigen stellin gen Edström de bal had ontnomen, trok een spoor van ontreddering door de PSV defensie. Aanvoerder Kolotov in een volko men vrije positie, stuurde de bal ver volgens met een felle kopstoot ach ter de verraste Van Beveren, die zich bij de eerste paal had opge steld. Nog geen kwartier later kreeg PSV andermaal een zware slag te in casseren. Een door Nordqvist ver oorzaakte vrije trap werd door Boer- jak listig naar Moentjan getikt, waarna de effectvolle inzet door Van Beveren niet afdoende kon worden gestopt. Onitsjenko, altijd In de nabijheid zodra zich er maar een mogelijkheid tot scoren voordeed, jong met een gloeiend schot het tweede Russische doelpunt achter de verbijsterde PSV- sluitpost: 0—2. PSV. dat in de prille openingsfase nog zo koelbloedig par tij had geboden, was totaal aange slagen door de overdonderende wa penfeiten van Dinamo Kiew, dat zijn tegenstander nimmer de gelegen heid schonk het dodelijke wapen van de counter te hanteren. De conditio neel ijzersterk acterende Russen vlo gen bij elke afgeslagen Dinamo-aan- val als snelle duivels naar hun eigen zone, om de PSV-aoties te ontkrach ten. PSV reikte dan ook in die eerste periode niet verder dan wat haastig vuurwerk van de ijverige Qua ars en Willy van der Kuylen, die juist in dit voor de Eindhovenaren zo be langrijke duel echter opnieuw vergat de nodige koelbloedigheid aan de dag te leggen. Ook in de tweede helft kreeg PSV menige stormloop te doorstaan. Blochin, zwervend over het gehele veld. was door Krijgh niet af te stoppen, evenmin als de veelvuldig opkomende en de te weinig door Trosjkin. wiens wervelende acties de PSV-defensie tot opperste wanhoop brachten. Elf minuten na rust wer den de Eindhovennaren dus schaak mat gezet en was de ontreddering van de Eindhovense ploeg compleet- Middenvelder Moentjan, op rechts doorgebroken, trok de bal voor. Van Beveren miste half en toen lag voor Blochin de weg open om Dinamo Kiew naar 3—0 te tillen. En terwijl in het stadion de Russische vreugde uitzinnige vormen aannam, ploeter de PSV tevergeefs voor een tegen treffer om de diepe wonde die Dina mo Kiew had geslagen, enigszins te verzachten. Maar de overtuiging, het geloof in eigen mogelijkheden, waren uit de formatie van Kees Rijvers weggeëbd. Ofschoon PSV in de slotfase wat meer initiatief durfde te nemen, bleef de hoop op een feit van bete kenis IJdel. Bertus Quaars kreeg een kansje uit een voorzet van René van de Kerkhof en Willy van de Kerkhof verscheen zelfs voor een lege hoek. nadat de Engelse scheidsrechter Par tridge een geheide buitenspelval over het hoofd had gezien. Maar ook die mogelijkheid kon niet wor den verzilverd. Het falen van Willy van de Kerkhof in droompositie il lustreerde de machteloosheid waar aan PSV tegen deze spelers, klasse- rijke tegenstander ten prooi was ge vallen. DINAMO KIEW-PSV 3—0 (2—0 17. Kolotow 10. 31. Onitsjenko 20. 56. Blochin 3^-0. S£heldsrechter: Partidge Resjko. Fomenko. Matvienko. Moentjan. Kolotow. Boerjak, Konkow. Onitsjenko. Blochin. PSV: Van Beveren; Krijgh. Nordqvist. Van Kraay. Deijkers. W. van de Kerkhof. Suaars: Van der Kuylen, R. van de erkhof. Lubse. Edström. (ADVERTENTIE) Oftewel het ABN Plan-Krediet U krijgt bü wijze van spreken een ABN-portemonnee. Samen met u bepalen we de inhoud daarvan. U kunt dat geld (of een gedeelte daarvan) gebruiken waar en wanneer u maar wilt. Zolang u niets gebruikt hoeft u ook niets te betalen. Dus u hebt doorlopend geld achter de hand, zonder dat het u iets kost Een prettig idee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9