Ron Groenewoud terug bij KNVB Freddy Maertens wint barre tocht Rusland straft ruw spel zeer streng Mantels vallen wijd cn op. BijP&C. Peek&Cloppenburg Jan Timman leidt met Rob Hartoch Killanin: 'Alles is op tijd klaar' WK schaatsen in Nederland Punch dicht bij basketbaltitel Geen successen voor Wagenaar Joeri Leptev wint marathon België Engeland China Atletico Dzajic TROUW/KWARTET DONDERDAG 10 APRIL 1975 GRONINGEN Ron Groenewoud heeft gisteren een vierjarig contract getekend bij de KNVB (Koninklijke Nederlandse Voetbalbond). Groene woud, nu nog trainer van de eerste-divisieclub FC Groningen, zal aan het einde van dit seizoen naast Siem Plooyer, Arie de Vroet en Ger Blok als vierde man gaan werken onder George Knobel, die zijn contract als bonds coach dinsdag alsnog verlengde. Voordat Groenewoud in 1970 bij Gronin gen in dienst trad, werkte hij eveneens bij de KNVB, toen onder George Kessler. Gent-W evelgem in eindsprint beslist WEVELGEM (Belga) Freddy Maertens had in de eindsprint van de Belgische wielerklassieker GentWevelgem verrassend weinig moeite met de concurrentie. De renner had aan het einde van de 249 kilometer weliswaar de beste papieren in de kop groep van tien man bevonden zich twee ploeggenoten van hem maar met mensen als Verbeeck, Karstens en Rik van Linden eveneens in het voorste gelid was de Belg allerminst zeker van zijn zaak. Maertens sprong echter op het juiste moment weg en be merkte tot zijn verbazing, dat zijn concurrenten te laat reageer den. GENT Wevelgem is een barre tocht geworden. Van de 153 ver trokken renners haalden slechts 29 de finish. Enkele kopstukken, onder wie Thurau, Sercu en Knudsen, be sloten reeds voor de start van deel neming af te zien, omdat de felle sneeuwbuien voor hen kennelijk geen mogelijkheden boden. Actie is er genoeg geweest. Allereerst was er een ontsnapping van Roy Schuiten. De renner die tot nu toe zijn vorig jaar opgebouwde faam niet kan waarmaken, reed dertig kilometer alleen op kop, maar verder dan een voorsprong van 1.45 minuut kwam hij niet. Schuiten werd teruggepakt door het jagende peloton, waarin Eddy Merckx weer de grootste gangma ker was. Bij de beklimming van de Kemmelberg (na 172 kilometer) kwam Merckx als eerste door, ge volgd door Maertens, Verbeeck en later Delcroix. Het peloton, dat steeds minder renners telde, kon even weer bijkkomen en vervolgens ontstond er een ontsnappingspo ging van de Italiaan Moser en de Belg Demeyer. Na 209 kilometer was het veld weer bij elkaar gekomen, nadat Kar stens, Merckx en Verbeeck vruchte loze demarrages hadden geplaatst. De beslissing viel tijdens de derde beklimming van de Kemmelberg. Rosiers en Bitosi stapten af en Merckx kwam als eerste boven voor Dierickx en Maertens. In de afda ling voegden tien renners zich bij een: Merckx, Verbeeck, Moser, Van Linden, Swerts, Pollentier, Kar stens, Demeyer, Dierickx en Maer tens. Deze groep nam een voor sprong van twintig seconden op Tabak, Roger en Vlaeminck en Walter Planckaert. Roger de Vlae minck moest als eerste lossen. De finale het was toen duidelijk geworden, dat deze loodzware koers door een eindsprint zou worden be slist leek in eerste instantie weinig boeiend te worden. Moser en Swerts demarreerden en kregen Dierickx mee aan het wiel. Toen reageerde Maertens met zijn ploeg- makkers. Verbeeck, Karstens en Van Linden, die allen op een goede uitgangspo sitie loerden, hadden geen vat op de flitsende Maertens, die na zijn LEEUWARDEN In de gisteren gespeelde derde ronde van het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap hebben de landskampioen grootmeester Jan Timman en meester Rob Hartoch de leiding genomen. Beide hebben thans 2y2 punt. Hartoch versloeg Hans Ree, die waarschijnlijk in remise-stand plotseling een pion en prise liet staan. Het kostte hem de koning. Ree. drievoudig ex-kampioen van Nederland, heeft thans 1 pint en kan zich als uitgeschakeld beschou wen. Timman klom naar de top via jeugdkampioen Roy Dieks. Deze speelde zeer ondernemend, doch nauwkeurig spel van Timman en tijdnood bij Dieks gaven de winst aan de kampioen. Vogel versloeg Schouten, die bij het ingaan van de ronde nog op kop stond. Beiden hebben nu 2 punten. De vierde overwinning kwam op rekening van Bert Enklaar, die een moeilijk duel tegen Van Dop die wit had in zijn voordeel besliste. Afgebroken werden de partijen tus sen Böhm en Du Chattel, en Van der Starren en Borm. In beide du els hebben de witspelers kansen. Voor Böhm zou een zege betekenen, dat hij zich bij de leiders voegt. De uitslagen zijn: BöhmDu Chattel 10; Van der Ster renBorm M44. Derde ronde: VogelSchouten 10; Van DopEnklaar 01; HartochRee 10; BöhmDu Chattel afg.; Van der Sterren Borm afg.; DieksTimman 01. Nieuwe stand: 1-3. Böhm. Hartoch en Timman 214: 4-5. Schuoten en Vogel 2: 6-8. Du Chattel, Enklaar en Van der Sterren 1%9. Ree 1; 10-11. Van Dop en Borm 14; 12. Dieks 0. Wit: R. Dieks Zwart: J. Timman Derde ronde. 1e2 c4. d7d6 2. d2—d4. Pg8—f6 3. Pblc3, gT—g6 4. f2—f4. Lf8g7 5. Lfl—d3, e7eö 6. d4xe5. d5xe5 7. Pgl— f3. e5xf4 8. Lclxf4, 0—0 9. Lf4— g5. h7— h6 10. Lgöh4, g6g5 11. Lh4g3. Pb8— c6. 12. 0—0. Lc8e6 13. Ld3—b5, Dd8—e7 14. Lb5xc6, b7xc6 15. Ddl—e2, De7—bl 16. a2a3, Db4xb2 17. Lg3—eö. Db2—b6t 18. Le5d4, Db6a5 19. e4e5. Pf6—d7. 20. Pc3e4. Tf8—e8. 21. Pe4—f6t. Lg7xf6 22. e5xf6, c6cö. 23. Ld4e3. Da5c3 24. De2—f2. Dc3xf6 25. Le3xc5. Pd7xc5. 26. Df2xc5. Df6e7 27. Dc5—c3. Le5—d5 28. Tal—el. De7—d6 29. Pf3eö. Te&—f8 30. Tfl— f5. Ta8e8. 31. Tel—fl. r7—f6 32. Pe5g4. Te8e2 33. Tf5—f2. e2xf2 34. Tflxf2. f6— f5 35. Pg4—e3, Ld5e4 36. Dc3c4t. Kg8b8 37. g2—g4. Dd6—b6 38. Pe3xf5. Le4xf5 39. g4xf5. Tf8xf5 40. Dc4c3t, Kh8h7, wit geeft het op. triomf in de Ronde van België nu een hoog aangeschreven wegwed strijd op zijn naam bracht. 1. Fred Maertens (Bel) 249 km.- In 7.35.48, 2. Frans Verbeeck (Bel z.t., 3. Rik van Linden (Bel z.t., 4. Gerben Karstens (Ned z.t. 5. Demsyer (Bel) z.t., 6. Merckx. (Bel) z.t.. 7. Dierickx (Bel) z.t., 8. Moser (Ita) z.t., 9. Swerts (Bel) z.t. 10. Pollentier (Bel) z.t.. 11. Tabak (Ned) op 2.30, 24. Raas (Ned) op 20.00. De overige Nederlanders staakten de strijd. DUBLIN Tijdens een rede tot het congres van de Internationale Sportpers (AIPS), dat in Dublin wordt gehouden, heeft Lord Killa nin de voorzitter van het Internati onale Olympische Comité, verklaard er van overtuigd te zijn dat de voorbereidingen voor de Olympi sche Spelen in Montreal op tijd voltooid zullen zijn. 'Onlangs heb ik een bezoek ge bracht aan Montreal. Ik heb kun nen constateren dat het organisa tiecomité alle moeilijkheden te bo ven is. Er is dan ook geen enkele reden om te twijfelen dat alles op tijd in orde is. Simon St. Pierre heeft mij verzekerd dat zes weken voor de opening van de Spelen alles gereed is'. Lord Killanin werd, door het con gres van de AIPS, waaraan afge vaardigden uit 41 landen deelne men, tot erelid benoemd. HAMBURG Het bestuur van de international Skating Union (ISU) heeft de organisatie van het toer nooi om het wereldkampioenschap 1976 voor heren aan Nederland toe gewezen. Waar dit toernooi zal worden gehouden is nog niet be kend. De data zijn 28 en 29 februa ri. Het wereldkampioenschap dames (21 en 22 februari) wordt in Noor- wege gehouden. Vermoedelijk in Gjoevik. Het toernooi om de Euro pese titel 1976 (24 en 25 januari) wordt gereden in Oslo. Voor het Europese titeltoernooi voor dames is nog geen kandidaat gevonden. Eveneens is het toernooi voor de sprlnttitels nog niet vergeven. Hiervoor heeft West-Duitsland zich kandidaat gesteld. Over deze zal kandidatuur zal de ISU op zijn vergadering in juni beslissen. HAARLEM In een wedstrijd voor dc eredivisie basketbal bij de heren heeft lijstaanvoerder Punch in Haarlem een moeizame zege op Flamingo's behaald: 98-96. Bij de rust was de stand 44-40 in het voordeel van de thuisploeg. Bij het laatste fluitsignaal was de stand nog gelijk (82-82), zodat ver lenging noodzakelijk was. Na de eerste extra-speeltijd was er nog geen beslissing (92-92). Pas in de volgende verlenging trok Punch de winst naar zich toe. Flamingo's had halverwege de tweede helft nog een voorsprong van 68-56. Door de tri omf Is Punch nagenoeg kampioen. CHRISTCHURCH Jan Wagenaar heeft weinig succes gehad bij dé wedstrijden om het wereldkampi oenschap van de pikeurs, die op de Addington Raceway bij Chrlst- church zijn gehouden. Hij werd in de vier koersen resp. vierde, derde, achtste en zesde. Met nog de wed strijden van Auckland (a.s. zater dag) in het verschiet staat Wage naar nu achtste en laatste. Het aantal overwinningen na twintig koersen is als volgt: Addison (5), Wolfenden (4), Thoresen (3), Marsh (2), Goudreau (2), O'Brien (2) en Bandemer en Wagenaar (1). ATHENE De Russische atleet Joeri Leptev heeft de internationa le marathon gewonnen, die over het klascieke parkoers van het dorp Marathon naar Athene liep. De Hongaar Ferenc Szekeres eindigde als tweede en de Amerikaan Terry Ziegler greep de derde plaats. Er gingen ongeveer 100 atleten uit tien landen van start in deze mara thon. MOSKOU Een vrij krasse ma nier van bevoogding door trai ners, hun assistenten en elftalbe geleiders moet de Russische voet baller in de toekomst van ruw spel afhouden. Niet alleen voor de gedragingen van de speler op het veld, maar ook daarbuiten zal de verantwoordelijkheid van zijn doen en laten bij de leiders ko men te liggen. Door de strengere discipline die daar vrijwel logi scherwijs uit moet volgen hoopt het sportcomité van de Sowjet- Unie dat het gedrag van de spe lers tijdens wedstrijden genorma liseerd kan worden. Als extra maatregel heeft het co mité een aanzienlijke verzwaring van de straffen bij misdragingen ingesteld. Maakt een speler zich schuldig aan overtredingen waar bij hij zijn tegenstander ver wondt, dan volgt een schorsing voor de verdere duur van de com petitie. Beledigt hij scheidsrechter of grensrechters dan volgt een uitsluiting van vijf tot tien wed strijden. Het ophouden van het spel (zoals tijdrekken) en een on vriendschappelijke houding tegen over de tegenstander kan een schorsing opleveren van maxi maal vier wedstrijden. Voetballers die geen middelbare schoolopleiding hebben beëindigd of volgen of op andere wijze stu deren, mogen, aldus het Zwitserse sportblad 'Sport Zürich', niet in de drie hoogste klassen uitkomen. Vanaf volgend jaar mogen vereni gingen in de tweede liga slechts spelers opstellen die niet ouder dan 23 jaar zijn. BRUSSEL Anderlecht heeft in de inhaalwedstrijd tegen Club Luik zijn laatste titelkansen nage noeg verspeeld. De Brusselse for matie verloor in Luik met 01, zodat de achterstand op stadge noot RWD Molenbeek vijf punten blijft. FC Antwerp rukte op naar een gedeelde derde plaats door thuis Berchem Sport gedecideerd terug te wijzen: 40. Anderlecht heeft zichzelf de das omgedaan. Een minuut na de rust schoot verdediger Broos de bal achter zijn eigen doelman. Nadien heeft Anderlecht alles op de aan val gezet, maar de defensie van Club Luik week niet. De thuisclub blonk uit door een enorme inzet, waarop de landskampioen geen vat had. FC Antwerp had In het eigen Bosuilstadion geen moeite met Berchem Sport. Kodat (2), Riedl en Heyligen zorgden voor de doel punten. Winterslag en Oostende deelden de punten: 11. Winterslag nam door Thaeter een voorsprong, maar nog voor de rust bracht Simoen de partijen weer in even wicht. Charleroi en Lierse SK de monstreerden een gebrek aan schotvaardigheid. De eindstand van 00 was dan ook de enige juiste. De uitslagen: Winterslag-Oosten- de 11, Mechelen-Olympic Mon- tignies 30, Charleroi-Lierse SK 00, FC Antwerp-Berchem Sport 40, Club Luik-Anderlecht 10. Stand aan de kop na de 32e speeldag: 1. RWD Molenbeek 50 punten; 2. Anderlecht 45, 3. Club Brugge 41. 4. FC Antwerp 41, 5. Standard Luik 40. GRIMSBY Tijdens de wedstrijd Grimsby-Crysta! Palace, een duel voor de derde divisie van de En gelse league, is het bepaald niet vredelievend toegegaan. Scheids rechter John Hough zag zich ge noodzaakt drie spelers uit het veld te sturen en vier gele kaarten uit te delen. In de 70e minuut kwa men Grimsbyspelers Jim Cannon en Alan Whittle in gevecht met Palacespeler Mick Czuczman. Na dat de kemphanen van elkaar wa ren gescheiden konden zij ver trekken. Crystal Palace verloor de wedstrijd met 12. In een duel voor de Engelse eer ste divisie won Arsenal met 20 van Coventry City. Dit is gezegd in een radio-uitzen ding van het persbureau Nieuw China. De vergadering waarop de eis van de AFC was gesteld was afgelo pen zondag gehouden in Koeweit. Op die bijeenkomst, de zevende, was gezegd dat op de vorige ver gadering, die te Teheran was ge houden, was vastgesteld dat de Volksrepubliek China lid moest worden van de FIFA nu Taiwan (Nationalistisch China) als lid was geschorst, aldus Nieuw China. TOKIO De Aziatische voetbal bond (AFC) heeft de eis gesteld dat de internationale bond, de FIFA, de Chinese Volksrepubliek zo spoedig mogelijk als lid toelaat. club. Hij heeft opnieuw als zeei moeilijke taak de jonge, zeer ster ke Independiente aanvaller Blo-"* chin af te stoppen. De strijd om de intercontinental beker gaat oorspronkelijk tusseuT de winnaar van de Europa Cup ej de Zuidamerikaanse kampioen Zoals eerder bijvoorbeeld Aja: weigerde-nu ook Bayem Müncheij de twee duels te spelen. Na heen en weer gepraat bleek Atlej tico bereid de opengevallen plaatj in te nemen. MADRID Atletico Madrid heeft er alle vertrouwen in vanavond de wereldbeker te veroveren. De Spanjaarden treden op eigen veld aan tegen Independiente, dat eer der met 10 won. Maar er is toch ook wel enige twijfel in het Ma- drileense kamp geslopen. De com petitiewedstrijd van afgelopen weekeinde tegen Valencia (52) mag dan bewezen hebben dat At- letico's voorhoede zeer sterk is, in Argentinië werd al duidelijk dat Independiente een zeer sterke de fensie heeft die slechts met de grootste moeite uiteen gerafeld kan worden. Bij Atletico hoopt men op een snelle voorsprong, om daarna de Argentijnen tot een offensief te dwingen. Bij de Spanjaarden speelt aanvoerder Adelardo Rodri guez zijn 500e wedstrijd voor de BELGRADO In het Joegosla visch elftal dat op 16 april Belfast tegen Noord Ierland speel] in een kwalificatiewedstrijd voo het Europees kampioenschap, de briljante linkerspits Draga Dzajic ontbreken. Dzajic die gi teravond ook ontbrak in het elft van Rode Ster Belgrado dat tege Ferencvaros speelde, is geble seerd geraakt in het vorige Euro™ pa Cup-duel tegen Real Madrid. ma. l joslai in dtu Dzajic is niet de enige Joegosla^ met reputatie die ontbreekt i door coach Mladinic bekend maakte selectie. Ook Dusan Bajöi vie, Vladimir Petrovic en Slavisly Zungul zijn niet genoemd. Zij zijp volgens Mladinic uit vorm. Nieujb in de selectie zijn doelman Rati? Svilar van Vojvodina, Slobodan Jankovic van Rode Ster en Josip Miljkovic van Dinamo. ft Wijd vallende poplin Chintz regenjas met wijde 0 regenjas met aangerïmpelde rok. In o.a. beige, zwart en rug. In o.a. zwart, reseda, olijfgroen. ja RAF-blue. j/a Mt.34t/ra42. n7" Mt.34 t/m 42. ICW

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8