Betalingen Bredero begint mogelijk in oktober aan Kurhaus Bredero wil theater attractiever maken Zoetermeer: wijkcentrum Meerzicht nu in zicht I Zeshonderd winkeliers in Scheveningen bang voor verbruikersmarkt Rijswijks vrouwenkoor Torenspits neer gestort Jr Als overheid 30 miljoen bijdraagt Als er een vast gezelschap blijft: Wijngaard in Rijswijks stadslandschap Zoetermeer bijna 42.000 inwoners CDA-raadslid laakt Haags bouwbedrijf Personalia Door Bredero-plannen: f Vanaf '78 weef jaarlijks miljoen pierbezoekers| Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de NUTSSPAARBANK LEIOSE SPAARBANK TROUW/KWARTET DONDERDAG 10 APRIL 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Het bouwbedrijf Bredero verwacht dat het ministerie van CRM al binnen drie maanden akkoord zal gaan met de plannen voor de verbouwing van het Kurhaus. Het bedrijf kan dan in oktober met de werkzaamheden beginnen. Bredero wil van het Kurhaus een hotel maken met 250 kamers (500 bedden). In zijn oude vorm had het gebouw 150 kamers. De uitbreiding krijgt gestalte door van de drie verdiepingen die het Kurhaus nu telt er vijf te maken. Het werk zal ongeveer 2,5 jaar In beslag nemen, zodat 'het grootste monument van Nederland' en 'het hart van Sche- veningen' begin 1978 in gebruik kan worden genomen. De totale kosten van de verbouwing worden geraamd op 60 miljoen gulden. Aan subsidies krijgt Bredero ongeveer 30 miljoen gulden van rijk, provincie en gemeente. Bredero baseert zijn verwachting dat het ministerie wel met de plan nen akkoord zal gaan op de sfeer waarin de maandenlange bespre kingen tussen vertegenwoordigers van het bouwbedrijf en het depar tement zijn gevoerd. Er heeft een bijna voortdurend overleg plaatsge vonden met CRM, de Monumenten- raad en de gemeente Den Haag. Het belangrijkste criterium dat de overheid aanlegt bij de beoordeling of subsidie kan worden verleend is de vraag of het gebouw als monu- Gisteren heeft het Beheerskantoor Scheveningen een Infor-cen- trum geopend, waar in woord, maar vooral in beeld, een indruk wordt gegeven van de plannen die voor Scheveningen bestaan. Het Info-centrum, an de Gevers Deynootweg 134, kan door groe pen, na afspraak, worden bezocht. SCHEVENINGEN - In het Circustheater in Scheveningen vinden nog te weinig activiteiten plaats, zo meent het Brederoconcern, de eigenaar van het ronde gebouw. Daarom werkt men aan een plan om te komen tot een intensiever gebruik van het theater. ment herkenbaar blijft. Men schijnt die overtuiging nu te heb ben. De financiële bijdragen van de overheid zijn voor Bredero onmis baar. De kosten om van het gebouw een rendabel hotel te maken zijn zo hoog dat astronomische investe ringen onmogelijk alleen door Bre dero terug te verdienen zijn. Wan neer CRM dan ook onverhoopt zou weigeren subsidie te verlenen zijn de plannen van Bredero direct van de baan en is het de vraag of het Kurhaus ooit nog een rendabele economische funktie kan vervullen, zo meent het bedrijf. Bij de verbouwing zal het gehele binnenwerk worden gesloopt,de drie houten vloeren worden ver vangen door vijf stalen-betonnen vloeren. Onvermijdelijk zal ook het uiterlijk van het hotel enigszins veranderen. Omdat er meer verdie pingen komen zullen de raambogen anders worden ingedeeld. Volgens Bredero zullen evenwel alleen 'ken ners van het Kurhaus' de verande ring bemerken. De Kurzaal onder gaat geen wijzigingen, hoewel in het vervolg anderssoortige activitei ten in deze ruimte zullen worden ontplooid. Op de tekeningen is ook ruimte gelaten voor een casino. De zaal kan eveneens voor andere doel einden worden gebruikt als de overheid Scheveningen geen casino laat hebben. Waarschijnlijk valt eind dit jaar de beslissing over een casino in het Kurhaus. Op de plaats van het afgebrande en vervolgens gesloopte Palais de Danse komt mogelijk een ouderwets ingerichte poffertjeskraam. Bredero is met een gegadigde rond, maar van gemeen - tezijde moet nog goedkeuring wor den verkregen. van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Als het weer meezit kan Rijswijk over ongeveer drie jaar druiven oogsten van de wijng aard in het stadslandschap tussen Rijswijk en Delft, waarvoor burge meester Grosheide gisteren de eer ste wijnrank heeft geplant. Onge veer dertig kinderen van Rijswijkse lagere scholen die deel hadden ge nomen aan een opstelwedstrijd, welke door een Rijswijkse wijnhan delaar was uitgeschreven, volgden zijn voorbeeld. De wijngaard wordt op initiatief van deze wijnhande laar aangelegd. Dat de gemeente daar duidelijk blij mee is bleek uit Bewakers De voorkeur van Bredero gaat uit naar dagelijkse activiteiten in het Circustheater. Maar omdat de Ne derlandse Operastichting de grote, en enige zaal voor de helft van het jaar in gebruik heeft kan er in die periode weinig anders gedaan wor den. De operastichting verzorgt in zes maanden ongeveer 40 voorstel lingen, zodat een groot aaptal da gen overblijft waarop voor het pu bliek niets geboden wordt. De aanwezigheid van een vast ge zelschap in het Circustheater is noodzakelijk, zegt Bredero. Wan neer de operastichting verdwijnt omdat ze een eigen gebouw in Am sterdam krijgt (aan de plannen waaraan overigens al vele jaren gewerkt wordt) ontvalt aan het be drijf een belangrijke en onmisbare financiële basis. Als Bredero van een vaste 'huurder' verzekerd is kunnen er maatregelen genomen worden om het theater een com pact en van activiteiten bruisend centrum te maken. De oude" plan nen om rond het theater te gaan bouwen heeft men laten varen. Nu wil Bredero er een kleine zaal in het theater bij hebben, de foyers verbeteren, eventueel de tramhalte overdekken en de toneelaccommo datie verbeteren. Het is de bedoe ling dat het gebouw een gedeelte lijke kantoorfunktie behoudt. Bredero verwacht niet dat de bouw door de gemeente Den Haag van een concertzaal en .een theater in het Spuikwartier veel invloed zal heben op de belangstelling voor het Circustheater. Voor een half miljoen gulden per jaar 'conserveert' Bredero nu nog het Kurhaus-interieur. De verwar ming houdt men aan en de hoogst noodzakelijke onderhoudswerk zaamheden worden verricht. Ook zijn er bewakers in het gebouw. In het Kurhaus zullen deze zomer tal van activiteiten worden ontwik keld. In een cyclus van vier maal vijf dagen treedt Paul van Vliet in de Kurzaal op met een 'Avond aan zee' achtig programma, dat meer een café-chantant dan een caba ret-karakter zal dragen. Met het laatste komt Van Vliet later wel in het Circustheater. De TROS organi seert de Europese damkampioen schappen in het Kurhaus, er wor den miss Holland verkiezingen ge houden en tenslotte doet ook het Holland-festival Scheveningen aan. Tot oktober heeft Bredero voor be zigheden gezorgd, daarna beginnen ze er waarschijnlijk zelf, met ver bouwen. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Zeshonderd winkeliers in Groot-Schevenin- gen zijn ernstig verontrust door berichten als zou een zogenaam de verbruikersmarkt (grote supermarkt) zich aan de Drogersdijk willen vestigen. De Scheveningse winkeliersvereni gingen, waaronder die van de Bad huisstraat, het Renbaankwartier en het Statenkwartier, protesteren in een brief aan de gemeenteraad te gen eventuele bouw van zo'n ge bruikersmarkt. Gevreesd wordt voor een 'dermate groot verkeersaanbod, dat het woon- en leefklimaat in Scheveningen schade zal oplopen'. Ook zijn de winkeliersverenigingen bang voor 'verstoring van het even wicht bij de samenlevingsopbouw in het te renoveren gebied (Keizer straat-Oost)'. Verder wijzen de ont stemde winkeliers op een rapport waaruit blijkt, dat in Scheveningen nu al sprake is van een te groot aantal winkels. Het raadslid Du Chatinier (CDA) heeft begin deze maand het college van B. en W. gevraagd of er inder- RIJSWIJK Ria Borgmeijer en haar Rijswijks Vrouwenkoor na vele jaren van samengaan mag men dat toch zo wel zeggen - hebben zich zowel binnen als bui ten de grenzen een grote faam verworven. Dat was dan ook de reden, dat de Johanneskerk uitste kend bezet was. Traditie bij dit ensemble is, dat de programma's aantrekkelijk zijn sa mengesteld. Vooral veel aandacht voor componerende landgenoten, ditmaal Obreclht, Sweelinck, De Braai en Johanna Bordewijk. Dank zij de alt Tine Appelman en de pianist Gerrit Vlake ontbrak 't ook niet aan afwisseling o.a. met enkele Spaanse werken. Er was reden zich af te vragen of kwantiteit en kwaliteit van het koor momenteel wel met elkaar in overeenstemming zijn. Hoe onzui ver sommige sopranen en met hoe veel overbodige vibratie enkele an dere dames zongen bleek wel zeer opvallend in de a cappella werken. Over-stemmen en selecteren is geen luxe. Belangrijkste werk was de cyclus 'Omtrent de Liefde' van Andries de Braai, destijds leerling van Hendrik Andriessen. Het werk, opgedragen aan dirigente en koor, gaat uit van middeleeuwse teksten, ook van Ver- gilius en Horatius, van Cats en Gezelle. De Braai heeft de beperkte literatuur voor vrouwenkoor met een stemmingsvolle compositie ver rijkt, gematigd van idioom, melo dieus en technisch niet teveelei- send. De benadering door het koor was nog wat voorzichtig, de alt Tine Appelman zong met meer overtuiging. De in de zaal aanwezi ge componist werd in het applaus betrokken. DEN HAAG De torenspits van de voormalige gereformeerde Nieuwe Zuiderkerk aan de Reitz- straat in Den Haag is woensdag middag neergestort toen de arm van een enorme kraan knakte. De holle spits, die bijna drie ton woog, kreeg de wind 'van onde ren' en deed de kraan vervaar lijk heen en weer gaan. Volgens personeelsleden van het Haagse kraanverhuurbedrijf, dat zich met het verwijderen van de to rentop belast had, kon de kraan- arm vijf ton dragen. Het incidentje gebeurde, nadat slopers de houten, met leien be dekte torenspits hadden losge zaagd en de kraan de spits al enkele meters zijwaarts van de kerk had getorst. Met een enor me klap kwam de spits op de puinhopen van de vrijwel geheel afgebroken kerk terecht, overi gens op de plaats waar de zware top van de toren zou moeten vallen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De voormalige kerk in het Transvaalkwartier kwam kortge leden in het nieuws toen onbe kenden er brand gesticht had den, waarna enkele tientallen worden. ZOETERMEER Het langverwachte wijkcentrum in de wijk Meerzicht zogezegd het sociaal- culturele hart van de wijkgaat eindelijk werkelijkheid worden. Dit zijn de data: donderdag 17 april presentatie-avond voor de wijkbewoners 20.15 uur in het Aanloopcentrum in het Kerkebos; ca. 1 mei eerste paal; bouwtijd ca. 14 maanden; augustus 1976 de oplevering. Kosten: totale stichtingskosten 6,5 miljoen; bouwkosten bijna 3 miljoen. Subsidies: van CRM 1,2 miljoen; van de Gemeente Zoetermeer 0,5 miljoen; van het ministerie voor Sociale Zaken (in het kader van de bevordering van de werkgelegenheid) 3 miljoen. Daarvoor krijgt Meerzicht aan de Oostzijde van de Stadsspoorlijn en het station Meerzicht een gebouw, waarin zijn ondergebracht (bene den) een kreativiteitscentrum. een openbare bibliotheek, een café met foyer, een centrale accommodatie, een stiltecentrum, een kinderop vang en een kinderdagverblijf Bambi; plus op de bovenverdie ping: kerkruimten, daarbij beho rende vertrekken, een foyer, verga derzalen en een ruimte voor jeugd en jongeren. Bovendien zijn de diverse ruimten te gebruiken voor: theater en film (ca. 600 plaatsen) recepties, drama, volksdansen (ca 200 plaatsen; ruimte voor spel, markt, hearing, buurtaktiviteitententoonstellings ruimten en bij het café een terras en een ruimte voor biljarten en kaarten. Architect A. Alberts heeft het wijk centrum willen maken tot een plaats waar iedereen makkelijk kan komen (naast de vele trappen, zijn er ook glooiende opgangen tot zelfs over de Meerzichtlaan heen)maar ook waar iedereen graag wil ko men, omdat er altijd wel iets is van zijn of haar gading. Het station van de komende stads spoorlijn is over een deel van het wijkcentrum heengebouwd (het kreativiteitscentrum, waar men timmeren en boetseren enz. kan). Onder het station ligth et stations plein, daarboven een verhoogd plein, dat aan de ene kant aansluit op het dak van het wijkcentrum en aan de andere kant van de spoor lijn op het winkel-kantoor-parkeer - dak van het winkelcentrum (dat na in aanbouw is). De kerken van Zoetermeer vinden in het wijkcentrum plaats voor hun kerkdiensten op zondag (twee tege lijk ca 600 plaatsen zonder elkaar geluidshinder aan te doen). Door de week vinden zij er tal van mogelijkheden voor catechisaties en andere bijeenkomsten. De openbare bibliotheek van Zoe termeer gaat er ca 10.000 boeken neerzetten en tegen eind '76 open. Aansluitend aan het wijkcentrum wordt in augustus begonnen met de bouw van het gezondheidscentrum, waar o.m. vier huisartsen zitting zullen houden. Daarop aansluitend komt weer het dienstencentrum met 198 woningen voor bejaarden en inwonend personeel. Het nu in weer worden wat het in wezen is twee gymnastiekzalen voor school gebruik. De Stichting Wijkcentra Zoeter meer laat zijn gedachten al gaan voor het wijkcentrum (of wijkcen- A tra want meer en meer wordt voorkeur gegeven aan decentralisa tie) van de wijk in aanbouw Buy- tenwegh-De Leyens want Zoe termeer bouwt voort en voort. :':V en uiwuneriu peis>uneei. net nu in gebruik zijnde Aanloopcentrum zal Y weer worden wat. het in we7.en is- Zo ziet architect A. Alberts dachten de terrasvormige BHSïBllfl (NI de woorden van de burgemeester. Dergelijke initiatieven leidien er immers toe dat het grote recreatie gebied tussen de Lange Kleiweg en het Rijn-Schiekanaal vele aantrek kelijke facetten krijgt. De wijnran ken zijn van de soort Müler Thur- gau en afkomstig uit de plaats Lorch in het Duitse Rijngebied. Wat de naam van deze Rijswijkse Rijnwijn zal worden is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal daarvoor een prijsvraag worden uitgeschre ven. Volgens de wijnhandelaar is de wijngaard in Rijswijk die meest noordelijke van het continent. ZOETERMEER Het aantal inwo ners van Zoetermeer bedroeg op 1 april j.l. 41.930. In maart kwamen er 310 bewoners bij: door geboorte overschot 51 en door vestigingso verschot 259. Op 1' januari had Zoetermeer 41.096 inwoners. daad plannen bestaan voor de ves tiging van een verbruikersmarkt Evenals de groep winkeliers is het raadslid van mening, dat Scheven ingen allerminst behoefte heeft aan een nieuwe grote koopgelegenheid. Een vertegenwoordigster van het Werkverband Opbouw Schevenin gen (WOS) heeft gisteren de raads commissie voor stadsontwikkeling op het hart gedrukt dat de gemeen te geen vestigingsvergunning moet afgeven. Het WOS en de winkeliers vinden dat het gemeentebestuur echt moiet streven 'naar een opti maal leefklimaat in het reeds vele jaren achtergebleven Scheveningse gebied'. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel in gesprek ken tussen de gemeente Den Haag en het bouwbedrijf Wilma BV over het winkel- en kantorenpro jekt Terminus ook sprake is geweest van woningbouw heeft de ondierne ming er van afgezien een aantal woningen in het bouwplan op te nemen. Raadslid mevrouw Otter-te Kolsté (CDA) noemde het gisteren 'stom van Wilma om plannen te ontwikkelen buiten de gemeente om'. Volgens mevrouw Otter heeft het bouwbedrijf daarmee 'een stuk good-will bij de gemeenteraad ver speeld'. Het Haags gemeentebestuur vindt het bijzonder jammer dat voor het terrein van het voormalige hotel Terminus (bij het station Hollands Spoor) geen bestemmingsplan be stond. Door het ontbreken van zo'n plan is de gemeentelijke invloed op Wilma's bouwplannen miniem ge weest. Bovendien was de inspraak procedure, die vereist is bij omvang rijke bouwprojekten, niet nodig omdat het pro jekt Terminus nét niet de 'inspraak-omvang' zal krij gen. Aan de raadscommissie voor stads ontwikkeling, die gisteren over de gang van zaken rond Terminus sprak, werd meegedeeld dat twee gegadigden zich voor de kantoren flat gemeld hebben: één der groot ste ingenieursbureaus in den lande en een octrooibureau. BENTHUIZEN Tijdens een bij eenkomst op het gemeentehuis vond aan de heer M. Alberts, werk- heeft burgemeester Keijzer van Benthuizen en Moerkapelle gistera- zaam op het landbouwbedrijf van de heer C. van Gaaien te Benthui zen, wegens zijn 40-jarig dienstver band de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau uitgereikt. De heer Alberts heeft zich bovendien gedurende een periode van 15 jaar verdienstelijk gemaakt in verschillende funkites in de plaatselijke hervormde kerk. Van een onzer verslaggever^ SCHEVENINGEN Het dero-concern wil de Schevenf se pier zo aantrekkelijk ma/ dat er in 1978 jaarlijks een£ joen bezoekers komen. Volgde jaar begint het bedrijf met61 uitvoering van een vert^ ringsprogramma. (e Bredero heeft dé pier vorig overgenomen van de heer J. SL er, die gedurende acht jaar exh tant van de pier is geweest. L gens Bredero is al die tijd nietsU onderhoud en verlevendiging [0 daan en daalde het bezoekersa^ (daarom) van ruim twee miljO(L de beginjaren naar rap 50fj vorig jaar. ie De entree van de pier krijgt f aandacht van Bredero. Men wil 'fabriekskarakter' eraf halen ju in plaats van de kale hekken andere toegang te maken. BI' ingang zullen de huidige lege ken met winkeltjes worden vuld. Automaten Om de mogelijkheid te scht dat de pier het gehele jaar trekkelijk is (de stille tijd duuj ongeveer vier maanden) worr bovenverdieping van het eersl land rechts ook overdekt en er een serie speelautomaten, eerste eiland links wil Bredero j»r geheel in z'n "oude glorie hersi er komt een restaurant in terrasjes zullen weer worden1 bruikt. Ook overweegt men op„ van de eilanden een 'striplan( scheppen, waar voor de kinder*! een soort tentoonstelling de h^ uit het plaatjesboek op affiche films worden getoond. L Bredero heeft overwogen de gang tot de pier gratis te m maar financieel bleek dat haalbaar. De entree blijft dit nog een gulden bedragen. Alle ongeveer 50 strandtentei El vroeger 's zomers aan de zee den kunnen er dit jaar weer komen. Bredero verwacht dat lijk half juni de ophoging var strand is voltooid. Met die actipl begint men over enkele dagei 1 mei kan de eerste stran ie worden opgebouwd. Met de ni houders is een regeling getrc ze betalen dit seizoen een pachtprijs omdat zij korter va- strand gebruik kunnen makei*' vorige jaren. t h (ADVERTENTIE) Massale zangavond In de Nieuwe Badkapel te Scheven ingen wordt zondag 13 april om kwart over acht een massale koor- en samenzangavond gehouden, waaraan medewerking verlenen de Young Chapel Singers o.l.v. Gerard Brëas, het Schevenings Vrouwen koor o.l.v. Ary Noordhoek, Jan van Weelden, orgelsoli en Hannelore Pennink, alt. In verband met de drukte van voorgaande jaren op deze traditionele avond zullen de deuren reeds vanaf 19.30 uur geo pend zijn. Het geheel duurt ander half uur. Radio en televisie De VVD-Den Haag houdt maandag avond 14 april 20.15 uur in de Houtrust-Rotonde een grote forum discussie over het onderwerp: 'Ra dio en televisie', waarbij de media nota van minister Van Doorn ter sprake komt. In het forum hebben zitting dr. K. van Dijk, VVD-Twee- de Kamerlid; drs. J. J. Voogd, PvdA-Tweede Kamerlid; drs. L. P. Dorenbos, diirekteur van de E.O. en Rob Out, voorzitter van die Veroni ca Omroep Organisatie. Waar schijnlijk zal ook VPRO-direkteur Arie Kleywegt aanwezig zijn. De discussie wordt geleid door de heer F. Q. Ch. Groeneveld. voorzitter van de VVD-afdeling Den Haag II. Informatie: tel. 070-684408 en 070- 872787. ring voor motorvoertuigen, stellenden moeten wel eerst pc afspraak met de betreffende maken. De veiligheidskeuring ftr ongeveer een kwartier, begin n 's morgens acht uur en duuiHu 's middags vijf uur. De keurin schiedt bij alle bedrijven vc hetzelfde schema, dat Veilig keer heeft opgesteld. Ons red li secretariaat (mejuffrouw ie Leeuw) in Den Haag verstrekt sti gewenst informatie over de nl i van de deelnemende garagebjci ven. Autokeuring' in ge entree van het Wijkcentrum Meerzicht aan de zuidzijde vanaf de Meer zichtlaan. In samenwerking met ruim 40 ga ragebedrijven in Den Haag, Sche veningen, Rijswijk, Voorburg, Leid- schendam en Wassenaar houdt de Vereniging voor Veilig Verkeer za terdag 19 april een gratis' autokeu- Zangavond Pniël ke J Ten bate van de verbouwing vfec< Pniëlkerk wordt 18 april 19.4Ses, in de Bethelkerk in Scheven >n een zangavond gehouden, wa |S medewerking verlenen: Ger j cordia, Frans v. Riessen (orge^- Hennien, Chr. Gem. Zangver. er Tineke Knoester (alt-solo). G ne rigent is Jan v. d. Waart. Ka^j 2,50) zijn verkrijgbaar, bij Kokstraat 175, Zeezwaluwstraa tl Tesselsestraat 69 en Grutto w Tesselseplein 57, Frankenslag 21. Dodenherdenking Zondag 4 mei worden uitgaande van de Commissie 1 nale Herdenking Comité Den weer drie stille tochten geto P naar de Waalsdorpervlakte, d graafplaats Westduin en de he kingsplaats aan de Paral! Kaarten voor nagelaten betre *s gen zijn verkrijgbaar bij Stic ir 1940-1945 H. Zwaardecroonstra )g en portiersloge politie! et Alexanderplein 16 Schrift ta aanvragen moeten worden gi !ei aan het secretariaat van het te té, Monsterseweg 25 te Poeldijhc en

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6