Voorwaarden voor illegalen verlicht Kankeronderzoek muizen stapje vooruit NVV: Beter milieu vergt greep op investeringen Vakbonden boos op Hoogovens Eerste experimenten met menwerking scholen leginnen in augustus Beslissing luchthaven niet door dit kabinet lieuwe circulaire op komst Mgr. Bluyssen door achterdeur de Lambertuskerk uit Peugeot 204, de kleinste diesel die er is. Topklasse SerieVan Red Band Natuurlijk! )en Uyl antwoordt op 'losse flodder' zaak-Gruijters Bij bepaalde gezwellen verbeterde immuuntherapie Vergeer onder voorwaarden voorzitter KVP RITA bOUW/KWARTET DONDERDAG 10 APRIL 1975 BINNENLAND ai an onze Haagse redaktie )EN HAAG De voorwaarden, waaraan de illegale gastarbeiders moeten voldoen om een legale itus te bereiken, worden enigszins verlicht. Staatssecretaris Glastra van Loon van justitie heeft gisteren door laten schemeren in een gesprek met enkele organisaties, die hulp verlenen aan gastarbeiders. en tot ram ril istee rik) Ie Van een verslaggever IJ MUIDEN/UTRECHT De vak bonden zijn hevig verontwaardigd over de manier waarop Hoogovens het besluit om opnieuw werktijd verkorting aan te vragen voor een aantal afdelingen, in de publiciteit heeft gebracht. Na 4 mei zal voor ruim 3300 personeelsleden werktijd verkorting gelden. Volgens districtsbestuurder G. J. C. Krijgsman van de industriebond NKV heeft de directie van Hoogo vens a! voor het gesprek van giste ren met de vakbonden over de werktijdverkorting, een communi que aan de pers verstrekt over de maatregelen. Dit terwijl de bonden is gevraagd vooralsnog geen mede delingen te doen. De heer Krijgsman: 'Voor de aan vang van het, gesprek werd ge vraagd geen mededelingen naar buiten te doen, omdat de onderne- mingsraad en de raden van overleg nog op de hoogte gesteld moesten worden over de te nemen maatre gelen. Aan het eind van het ge sprek werd ons duidelijk gemaakt dat Hoogovens zelf al een verkla ring in de publiciteit had gebracht, waarin staat dat de vakbonden bij het overleg zijn betrokken. Op deze manier suggereert Hoogovens dat we akkoord gaan met de maatrege len'. De bonden gaan echter niet ak koord. 'In de afgelopen periode heeft Hoogovens slechts voor der tien procent gebruik gemaakt van de werktijdverkorting. We vragen ons af of het daarom nodig is opnieuw werktijdverkorting voor zo'n grote groep aan te vragen', aldus de heer Krijgsman. De bon den willen nu dat Hoogovens per afdeling gaat bekijken voor hoeveel procent eventueel werktijdverkor ting moet worden aangevraagd. De betreffende werktijdverkorting is volgens Hoogovens noodzakelijk vanwege de ordersituatie. Voor de staaf- en draadwalserij hoeft de werktijdverkorting voorlopig niet te worden verlengd. Voor een aantal andere afdelingen moet echter voor het eerst werktijdverkorting worden aangevraagd. miljle regeling wordt verduidelijkt en aferfijnd. Ook sprak de staatssecre- iris over een verlichting. Uit het öprek kan, volgens insiders, de inclusie worden getrokken, dat de leid de bedoeling heeft soepel humaan tegenover de gastarbei- op te treden. het gesprek was ook minister legioersma aanwezig. Het werd ge- >rd op het ministerie van sociale iken. Vertegenwoordigd waren de ganisaties Stichting Ombudsman, werkgroep rechtsbijstand in ■eemdelingenzaken en het Neder- Centrum Buitenlanders. NCB). e onderhandelingen met de hulp- •leningsorganisaties zullen nog orden voortgezet. De bewindslie- >n hebben gisteren de grieven en isen genoteerd. De organisaties ik ten gisteren vooral duidelijk, de negen eisen, waaraan moet zeïorden voldaan, niet billijk zijn ooral voor de groep, die aan een latsdhappeldjk en sociaal mini um zit. ;rva[olgende week zullen de ministers staatssecretaris nogmaals een B^iderhoud hebben met de organi ses en met de vaste commissies .ndfen justitie en sociale zaken uit de wee de Kamer. wij rerhe: de nen ik< stro nds elii gelafens Staatssecretaris Loon Glastra van gteen pardon staatssecretaris van justitie leg er na het gesprek nog de nadruk |p, dat het uitgangspunt van het lanieleid zal zijn, dat er geen generaal itrij irdon wordt afgekondigd. Dat be tekent immers een nieuwe stroom illegale gastarbeiders. Dan ontstaan er nieuwe moeilijkheden. De staats secretaris lichtte toe: 'Het beperken van het aantal te regulariseren ille gale gastarbeiders heeft onvermij delijk zijn harde kanten'. De verfijningen van de eisen wor den in een nieuwe circulaire uit eengezet. Hierover wilde men gis teren nog geen mededelingen doen. In ieder geval moet er duidelijk heid komen over de datum, waarna de illegale gastarbeiders regelmatig werk hebben verricht. Een voor waarde, die wordt onderzocht door de vreemdelingenpolitie, is, dat de gastarbeider voor 1 november 1973 Nederland is binnengekomen. Voldoet de gastarbeider onder meer aan deze voorwaarde, dan krijgt hij een stempel in zijn paspoort en moet hij bij het gewestelijk ar beidsbureau aantonen, dat hij re gelmatig heeft gewerkt. Maar het is niet zeker of dit sinds 1 november 1973 of 1 november 1974 moet wor den aangetoond. Deze zaak moet vandaag nog tussen de departe menten van sociale zaken en justi tie worden uitgemaakt. Los van de aangekondigde verfij ning en verlichting zal de Stichting ombudsman vandaag een alterna tieve regeling voor de ilegale gast arbeiders voorstellen. Verblijfsvergunning Staatssecretaris Glastra Van Loon heeft het Kamerlid Rienks (PvdA) schriftelijk geantwoord, dat inkor ting van de verblijfsvergunning voor buitenlanders wettelijk niet is toegestaan. Wel kan de verblijfs vergunning worden ingetrokken op grond van de vreemdelingenwet. De intrekking moet dan tegenover de buitenlander schriftelijk worden gemotiveerd. De vreemdeling kan zijn belangen bepleiten voor een commissie. Hangende deze procedu re kan hij niet uit het land worden gezet. ADVERTENTIE ier of vijf jaar nodig |an onze onderwijsredactie HAAG In augustus zullen de eerste samenwerkingsexperi- iten tussen kleuter- en basisscholen beginnen. Bij deze experi- iten, die de eerste fase inluiden van het plan om een nieuwe sschool voor vier- tot twaalf-jarigen te ontwerpen is een tien- samenwerkende kleuter- en basisscholen betrokken. Nog dit iooljaar moeten de experimenteerplannen van deze scholen ereedkomen. jin i uur I It staat in het tweede advies dat 'Innovatiecommissie Basisschool' de minister van onderwijs ge- lurd heeft. In grote lijnen is dit Jvies inmiddels door de onderwij- B verlegcommissie (CCOO) goedge- lurd en door minister Van Keme- ade overgenomen, adat de 'Innovatiecommissie' in aar eerste advies de scholen oemde die aan de voorbereidingen m de experimenten zouden gaan h erken, bevat dit tweede rapport e lomamelijk voorstellen voor de tvoering van de experimenten. fi het hele onderwijs bij de ver- uwing van het basis-onderwijs ,ejj betrekken is een algemeen lan delijk plan nodig, aldus de commis- waarvoor aan twee voorwaar- in voldaan moet worden. Er moet n uitgewerkt en aanvaard beleid- >lan zijn inzake de structuur voor i ontwikkeling en vernieuwing an het onderwijs ën er moet een oede overleg-, en samenwerkings- ructuur zijn^tussen de instanties ie bij de vernieuwing betrokken jn, zowel op het beleids- als het itvoerend vlak. e experimenten, waarmee in au- .tus begonnen kan worden, gaan van kleuter- en basisscholen, samen al aan het werk zijn. eJ itgangspunten zijn onder meer ,1 at de aanpak gericht moet zijn op 0 e ononderbroken ontwikkeling j, an de individuele leerling en op e bevordering van goed sociaal g, idrag. it er* voorwaarde is dat er binnen de uidige wetten en regelingen ge- erkt moet worden. De commissie jl >orziet wel dat er nieuwe wettelij- regelingen moeten komen om de experimenten ongestoord te doen verlopen. Ook zullen er financiële tegemoetkomingen moeten komen. Hoe het buitengewoon onderwijs bij de toekomstige basisschool be trokken zal worden, komt in dit -tweede advies nog niet aan de orde. De commissie wil een subcommissie in het leven beroepen om deze problematiek verder te bestuderen. De commissie schat dat een periode van tenminste vier of vijf jaar nodig zal zijn om de samenwer- kingsexperimenten uit te voeren en af te ronden. EINDHOVEN Bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft gisteravond de Lambertuskerk in Eindhoven, waar hij de parochianen toegespro ken had over de nu al twee-en-een half jaar slepende kwestie van de sluiting van deze kerk, via een ach teruitgang verlaten. Via het kerk hof verdween de bisschop per auto. Toen het tot de vele honderden parochianen doordrong dat de bis schop verdwenen was en dat elke vorm van discussie daardoor onmo gelijk was, ontsponnen zich in de kerk hevige discussies en weerklon ken er ook verwensingen aan het adres van de bisschop. De bisschop had op de parochianen een beroep gedaan goed te over denken welke weg men was inge slagen door zich niet te houden aan het compromis van januari 1973, waarin partijen zich verplichtten de beslissing van Rome te aanvaar den. Hij drong aan op overdracht van de kerkbescheiden aan districts parochie Gestel Zuid, waarin drie parochies samengevoegd zouden worden. Mgr. Bluyssen zei niets te willen bereiken via kerk-tuchtrech- telijke maatregelen of procedures. Misschien zal ik in de toekomst wel de pastores uit de Lambertus kerk terugtrekken als de situatie niet wordt gewijzigd Kompakt van formaat, ekonomisch in 't gebruik. Toch royaal en kom fortabel van binnen. Dat is de Peugeot 204 Sedan diesel met schuifdak 14.295.-). Peugeot heeft een komplete serie diesels en 15 jaar diesel- ervaring. Imp. Gebr. Nefkens' Automobielmij. N.V. Antwoordno. 204 - Utrecht PEUGEOT Tel. 030 - 44 9711. Prijs inkl. BTW, af Utrecht. een wonder OpwielWI Van onze sociaal-economische redactie BREDA Medebeslissingsbevoegdheid van de gemeenschap in de investeringen van de onderne mers is volgens het NVV een vereiste om tot een goed milieubeleid te komen. Extra investeringen in milieu-verbeteringen kunnen bovendien de werkgelegenheid ten goede komen. 'Het toetsen van investeringen, al dus NVV-voorzitter Wim Kok be hoeft niet te betekenen dat onder nemers zelf geen beslissingen kun nen nemen, maar wel dat die be slissingen binnen een veel strakker kader moeten plaatsvinden. Met name zal in samenspraak met het bedrijfsleven aan de overheid gro tere bevoegdheden moeten worden gegeven'. NW-voorzitter Kok maakte deze opmerking gisteren op de ver- bondsraadsvergadering van het NVV in Breda. Deze vergadering was voor een belangrijk deel gewijd aan de zojuist totstand gekomen discussie nota 'Milieu'. Kok waar schuwde ervoor dat de economische ruimte om in particuliere en collec tieve wensen te voorzien duidelijker beperkter is dan in het verleden, terwijl de bestaande wensen eerder toe dan af nemen. In feite zal er een keuze moeten worden gemaakt. Als men denkt aan besnoeiingen is het volgens hem onontkoombaar in de richting (ADVERTENTIE) te gaan van opzichzelf onpopulaire maatregeien als een bevriezing van de kinderbijslag, ook voor andere kinderen dan het eerste. Kostenbeperking is noodzakelijk, in de medische sector bijvoorbeeld, maar ook het optreden van de overheid zelf is zowel aan de uitga ven als aan de inkomstenkant on der de huidige omstandigheden van extra groot belang. De NVV-voorzitter concludeerde dat tegen de achtergrond van de voor 1976 op ons afkomende problemen de verdeling van wat er uiteindelijk te verdelen valt steeds meer cen traal komt te staan. De vakbewe ging zal daarbij opnieuw aandacht vragen voor de laagstbetaalden. 'De bereidheid van de vakbeweging om constructief mee te denken over het gewenste sociaal-economische beleid en mee te werken aan het verwezenlijken daarvan, is afhan kelijk van de bereidheid van politi ci en ondernemers om dringend noodzakelijke structuurvernieuwin gen in de maatschappij mee te helpen bevorderen', aldus'Kok. Hij kondigde aan dat de vakbeweging nog voor de zomervakantie een be leidsprogramma voor de jaren 1976/'77 zal worden opgesteld. Tandeloos Over de wenselijk geachte her nieuwde economische groei zei Kok dat met nadruk rekening moet worden gehouden met doelstellin gen ten aanzien van milieu, ruim telijke ordening, grondstoffen- en energiebeleid en de derde wereld. De overheid zal de voorgenomen investeringen van ondernemers moeten kunnen toetsen en deze toetsing zal zonodig tot een verbod van voorgenomen investeringen moeten kunnen leiden. Over een wettelijke regeling van de winst- en vermogensverdeling in het kader van het inkomensbeleid zei Kok dat het voor de vakbewe ging onverteerbaar zou zijn als voorstellen daartoe he t zelfde lot zouden ondergaan als de wet op de selectieve investeringsregeling. Die is volgens hem door toedoen van de rechtse en de confessionele partijen in het parlement terug gebracht tot een tandeloos geheel. 'Wij vertik ken het om een regeling voor een winst- en vermogenbelasting die gebruikt zou kunnen worden voor de aanvullende pensioenverzekering een zelfde lot te laten onder gaan', zo waarschuwde hij. N W-bestuurder Joop ter Horst constateerde dat de vakbeweging in een klem-situatie zit tussen het streven naar volledige werkgelegen heid en het streven naar een ge zond en veilig leefmilieu. De vakbe- wegingseisen voor de aanpak van de werkloosheid hoeven niet bij voorbaat in strijd te zijn met een goed milieubeleid, maar het zou volgens Ter Horst yan weinig wer kelijkheidszin getuigen te beweren dat beide doelstellingen zonder eni ge spanning tegelijk kunnen wor den nagestreefd. Selectieve groei minder vervui lende sectoren stimuleren het beïnvloeden van consumptiepatro nen met gebods- en verbodsbepa lingen en verbetering van de pro- duktieprocessen minder vervui lend werken zijn volgens hem alle instrumenten ter verbetering van het milieu, maar uiteindelijk zal de milieu- en overleveringspro- blematiek in verband moeten wor den gebracht met de door ons ge wenste economische orde. Teruggang Van de zijde van de Industriebond NVV werd opgemerkt dat als aan een milieugericht beleid de eis van volledige werkgelegenheid wordt verbonden, rekening moet worden gehouden met een teruggang in de inkomensgroei. De industriebond heeft de voorkeur aan volledige werkgelegenheid boven inkomens- groei. 'an onze parlementsredactie BN HAAG De CHU heeft eilld e ®ruari, na het bekend worden van g et bouwprogramma 1975, met een i mtal voorstellen voor de verbete- o ng van de bouwsituatie geen n leuwe gezichtspunten geopend, 'et CHU-Kamerlid Tolman heeft een tijdens een toespraak in Har- «nberg in vergelijking met de kort aarvoor gehouden behandeling an de begroting van volkshuisves- &g geen enkel nieuw argument enoemd, maar anders dan in het arlement wel het aftreden van Qinister Gruijters geëist, it antwoord premier Den Uyl op ragen van de fractieleider van de {'HU in de Tweede Kamer de heer ■ruisinga. Deze reageerde op uitla den van premier Den Uyl in een !|evisie-interview. dat het geen in ruk maakt op de regering wanneer p CHU zonder argumenten roept minister Gruijters moet aftre- 5n- Premier Den Uyl sprak in dit 'erband van 'een losse flodder'. Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Een methode waarmee in de niet al te nabije toekomst misschien kankerpatiënten kunnen worden behandeld, is op het pathologisch instituut van de universiteit in Utrecht een flinke stap verbeterd. Het onder zoek waarop gisteren de bioloog H. F. J. Dullens promoveerde, houdt zich bezig met de afweerreacties die het lichaam ter beschikking heeft tegen binnenge drongen vreemde organismen en stoffen. Deze immuunreactie richt zich in principe ook tegen kankercellen, zij het in veel gevallen onvoldoende om de groei van een gezwel te kunnen voorkomen. Het ligt voor de hand dat onderzoekers al jaren probe ren of die Immuunreactie niet met kunstgrepen doel treffender te maken is. Dat heeft b'ij proefdieren voor namelijk teleurstellende re sultaten opgeleverd, en een collectie steeds ingewikkel der theorieën om uit te leg gen waarom het zo üecht ging. Daarom is het opmerkelijk dat dr. Dullens bij de cellu laire immuuntherapie tegen een bepaald soort kanker bij muizen, een tweehonderd- voudige verbetering rap porteert. Bovendien wil hij desgevraagd wel kwijt dat daarmee het eind van de mogelijkheden nog niet be reikt is. Het lopende onder zoek op het Utrechtse insti tuut lijkt kansen in zich te hebben op een nog verdere verbetering. Wat men daar gedaan heeft is in principe bijzonder sim pel. Kankercellen van een bepaalde stam muizen (die we even stam A zullen noe men), worden ingespoten in muizen van een andere stam (B). Het afweermechanisme van de B-mulzen komt in werking, en slaagt erin de kankercellen te doden. De witte bloedcellen van de B- muis die daarvoor verant woordelijk zijn, ondergaan daarbij bepaalde verande ringen waardoor zij bij een volgend contact met hetzelf de soort kankercellen, deze direct herkennen en doel treffend aanvallen. Men Isoleert nu deze im- muuncellen uit het bloed van de B—muizen, en spuit die in bij een A-muls die aan deze kanker lijdt. De bedoeling is uiteraard dat die A-muis met de hulp van het 'geleende' afweersysteem geneest. Of dat lukt, hangt niet alleen af van de details van de gebruikte technie ken, maar ook van de om vang van het te bestrijden gezwel. Sprong vooruit Tot nu toe kon men experi menteel met immuunthera pie hooguit honderdduizend kankercellen effectief be strijden. Dat lijkt heel wat, maar het komt neer op een gezwelletje dat in de prak tijk nog niet opgevallen zou zijn als men niet wist dat het er was. Het door dr. Dullens beschreven onder zoek heeft de grens verlegd van honderdduizend cellen naar twintig miljoen. Een factor tweehonderd is natuurlijk een indrukwek kende verbetering, maar wat betekent nu zo'n getal twin tig miljoen? Dr. Dullens geeft daar een indruk van door het te vergelijken met de maximale omvang van het betreffende gezwel, wanneer de muis doodgaat: vijfhonderd miljoen cellen. Men is dus inderdaad voor deze muis en voer dit soort kanker in de buurt van praktische toepasbaar heid gekomen. Daarbij moet intussen be dacht worden dat het voor het onderzoek gebruikte ge zwel, een ascites tumor, een typisch laboratoriumver schijnsel Is ('makkelijk te hanteren', zegt de vakman), dat zich erg goed voor im muuntherapie leent. Het be staat uit losse cellen, die in de buikholte woekeren, en die door de toegepaste im- muuncellen van alle kanten aangevallen kunnen worden. Hoe goed een meer samen hangend gezwel op dezelfde manier bestreden kan wor den, is een andere vraag. Actievere cellen Om nog verdere verbeterin gen te bereiken, mikt men in Utrecht op het verkrijgen van actievere immuuncellen. Als we ze 'op hun beste mo ment uit de B-muis halen, zegt dr. Dullens. komen er nog levende kankercellen mee. En dat is natuurlijk een bedenkelijk mengsel om therapie mee te bedrijven. Men probeert nu om de wit te bloedcellen bulten de B- muis te kweken en Immuun te maken. En daar lijken kansen in te zitten. Van onze parlementsredactie SCHIPHOL De definitieve beslissing over het tijdstip waarop met de (eventuele) bouw van een tweede nationale luchthaven kan worden begon nen, zal niet meer door het ka binet-Den Uyl worden genomen. Volgens minister Westerterp die dit gisteren zei bij de opening van de uitbreiding van de luchthaven Schiphol, is het wel van groot be lang dat tijdens deze kabinetperio de (dus voor september 1977) wordt nagegaan waar deze tweede natio nale luchthaven zal worden geves tigd, indien althans wordt besloten dat zo'n luchthaven er ook inder daad moet komen. Voor de tweede nationale luchtha ven zijn vijf vestigingsplaatsen on derzocht, waarvan de Markerwaard volgens een rapport van de com- missie-Segers de gunstigste is. Vol gens minister Westerterp is het 'ten zeerste gewenst dat wij spoedig we ten waar die tweede nationale luchthaven in elk geval niet komt. Met andere woorden: welke van de vijf locaties: Markerwaard, Dinte- loord, Leerdam, de Maasvlakte en met ondiepe zeegebied bij de Kop van Goeree, in de "toekomst niet meer gereserveerd behoeven te worden.' Overigens moet nog besloten wor den óf er een tweede nationale luchthaven komt. De rijksplanolo gische commissie studeert op de problemen die zich hierbij voor doen. Zo is er in het luchtvaartver- keer een stagnatie opgetreden door de grote prijsstijgingen, wat vol gens minister Westerterp grote be tekenis kan hebben voor de verdere besluitvorming. Verder is het moge lijk regionale luchthavens in te schakelen, een vijfde baan bij Schiphol aan te leggen, de lucht vaartontwikkeling te bezien in sa menhang met andereluchthavens in Europa en de spitsuren te spreiden, zodat een efficiënter gebruik van de luchthaven kan worden ge maakt. UTRECHT De Utrechtse wet houder W. J. Vergeer is onder voorwaarden bereid het voorzitter schap van de KVP op zich te ne men als opvolger van de afgetreden dr. D. de Zeeuw. Hij heeft dit gisteravond meegedeeld aan de commissie van zeven, die in op dracht van het partijbestuur na het aftreden van De Zeeuw opvolgers heeft gezocht voor leden van het oude dagelijkse bestuur. Eén van de belangrijkste voorwaar den van Vergeer is dat er een presidium wordt gevormd waarin de taken worden verdeeld. De commis- soe van zeven heeft zich ervan overtuigd dat haar kandidaten (in het totaal negen vrouwen en man nen) bereid zijrj in die taakverde ling te functioneren. Onder de kandidaat-bestuurders bevindt zich het Tweede Kamerlid P. H. van Zeil, die een tijdlang is getipt als kandidaat-voorzitter van de partij. Voorts heeft de heer Vergeer laten weten dat hij het voorzitterschap van de KVP slechts gedurende be perkte tijd waarschijnlijk slechts een jaar wil waarnemen. Het was bekend dat hij eigenlijk geen kans ziet het voorzitterschap van de partij te combineren met zijn functie als wethouder van verkeer van de gemeente Utrecht. Wat dé koers van de partij betreft neemt de heer Vergeer het standpunt in dat daarover nog één keer op de partijraad kan worden gesproken. 'Dan moet de rust weerkeren', aldus Vergeer, die hiermee afstand neemt van de wens van dr. De Zeeuw en zijn aanhangers om In de partij een fundamentele discussie over de open koers te openen. 'Er wordt teveel gesproken over twee stromingen', meent de heer Vergeer. Volgens hem is een syn these tussen de twee opvattingen mogelijk. Als middel daartoe ziet hij een nieuwe organisatorische opbouw. Daarmee moet het mogelijk zijn de leegloop in de partij een halt toe te roepen. De kandidaat-voorzitter ziet dit laatste als zijn eerste taak. 'De partijvoorzitter moet geen so list zijn. Dat is in het verleden te veel gebeurd', aldus Vergeers kritiek op zijn voorganger. Aan een nieuwe uiteenzetting van diens standpunten op de partijraad had de heer Ver geer weinig behoefte. 'In Woud- schoten is vastgelegd wat er met het CDA moet gebeuren. Daaraan valt niet te tornen. Als het CDA volgend jaar een feit is, zal het ook moeten openstaan voor niet-christelijken', aldus de heer Vergeer. 'Mag ik even mijn stopverf terug, meisje?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3