Oude kerken, dominee Gerssen en Gamaliël Vandaag Bemiddeling in Chili mislukt ihsihfli Synode in DDR vraagt einde discriminatie kerkelijke jongeren Onze adressen Kiing: wereldraad schiet niet op Enschedese moslims kopen kerkgebouw Nieuwe boekt Pastoraal overleg 1 november voortgezet Duitsers redden kerk van Budel Ruim vijf miljoen voor Bangladesj SOH draagt bij aai hulpverlening Vietnam TROUW/KWARTET DONDERDAG 10 APRIL 1975 KERK/BINNENLAND door Jac. B. Looijen Onlangs was ik in een gemeente waar een half miljoen gulden van ons aller belastinggeld besteed werd aan de restauratie van de oude dorpskerk. Die kerk was eigendom van de her vormde gemeente en zolang de restauratie duurde, hielden de hervormden hun kerkdiensten in het gereformeerde kerkgebouw. Dat ging heel goed. Soms belegden de gereformeerden en de hervormden ook gezamenlijk een dienst. Een jeugddienst noemden ze dat, want aan een ge wone gezamenlijke dienst was men niet toe. Maar voor de jeugd kon 't wel, vonden ze. U begrijpt nu al wel waarom lk de naam van die plaats niet noem. Want dan krijg ik allemaal vervelende brieven over hoe 't daar allemaal precies zit met de kerkelijke verhoudingen. Maar ik moet nog meer vertellen. De gere formeerde kerk in die gemeente is een lelijk gebouw. Toen ik 't zag moest ik denken aan wat archi tect J. J. Vriend, die van huis uit gereformeerd was, maar er later helemaal niks meer aan deed, eens tegen me zei: ik ben opge groeid in een kerk met een haat verwekkend interieur. Zo erg is 't met mij niet. Maar wel zat ik in m'n Jeugd elke zondag aan te kijken tegen een orgelfrontje van zilverachtig geschilderde houten paaltjes met een punt aan de onderkant. Het leken net echte orgelpijpen. Maar 't was wel ver lakkerij. Achter het frontje stond een goedkóop harmonium. Dat is nu weg. Maar 't is nog erger geworden. Ze hebben daar nu een duur electronisch orgel. Alles went Maar terug naar de plaats waar de hervormde dorpskerk in res tauratie was. Wat ons, zoals ge zegd, een half miljoen belasting kostte. De restauratie is nu klaar en de hervormden genieten iedere zondag van de luisterrijke oude schoonheid van hun kerkgebouw. Maar de gereformeerden zitten nog in wat Vriend noemde hun 'haat-verwekkend' kerkinterieur. Ze hebben daat zelf geen erg in, want ze zijn er aan gewend. Maar dat is het nou juist. Alles went, maar het is funest om gewend te raken aan stijlloosheid. Nu zullen die gereformeerden daar in die kerk niet zo lang meer zitten Want ze hebben een bouwfonds voor een nieuwe kerk. Hun oude kerk. die in z'n tijd veel te goed koop werd gebouwd, moet nodig opgeknapt worden, maar dat kost zoveel geld dat je beter een nieu we kunt bouwen. Nu ga ik wel denken: .wat een gekkenwerk. Waarom maken die gereformeerden geen regeling met de hervormde gemeente om sa men de oude dorpskerk te gebrui ken, die met ons aller belasting geld werd gerestaureerd? Overal in Nederland bouwen hervormden en gereformeerden tegenwoordig samen nieuwe kerken. Is het niet de hoogste tijd om ook de oude kerken samen te gaan gebruiken? Ik zeg dat niet alleen vanwege de centen. Maar vooral om die oude kerken iets te laten betekenen voor meer mensen. Want ze hebben wat te betekenen. Ze hebben hoogte en breedte en diepte. Ze hebben de eeuwen verduurd. Ze doen ons. om een oud tafelgebed te citeren: 'het hemelse betrach ten'. Ze zijn zo geduldig, ze zijn zo ruim. Ze zijn zo sterk en zo veilig. Soms ga ik op zondagmorgen wel eens mee met dominee S. Gerssen uit Utrecht als hij ergens in een dorp in de Alblasserwaard moet preken. Ds. Gerssen is secretaris van de Nederlandse Hervormde Kerk voor het contact met Israël. Wat z'n richting betreft, is hij sterk verwant met de Gerefor meerde Bond in die kerk. In die dorpsdiensten van ds Gerssen kom ik terecht in de oude kerken der vaderen. Luister ik naar de bijbellezing in de oude statenver taling. Zing ik de psalmen mee, langzaam en bedachtzaam op he le noten: voed het oud vertrou wen weder, zoek in 's Hoogsten lof uw lust. En ik denk: wat zijn we toch begonnen met ons vlugge ritmische zingen en die nieuwe psalmberijming. Ongeduldig Gerssen is het natuurlijk lang niet in alles eens met wat er in zijn kerk wordt geschreven en ge zegd. Maar hij zei eens tegen me: jullie gereformeerden zijn zo ver schrikkelijk ongeduldigd. Je maakt je druk, tot in de synode aan toe over wat een dominee op een gegeven moment beweert. Ik snap niet. dat jullie niet meer denken aan de wijsheid van Ga maliël: de tijd zal 't wel leren of het uit God of uit de mensen is. Bij jullie moet alles zo gauw mo gelijk rond komen, liefst nog voor de volgende synode. Maar echt hoor: de Heilige Geest heeft een ander agendaboekje. Gods werk omspant de loop der eeuwen. Ruimte en geduld, dat is het wat je leert in die oude kerken, waar in de eeuwen door mensen heb ben gezongen van Hem, die ons zijn vriendschap biedt. Waarom ik dit allemaal zeg? Wel, omdat ik zo blij was met een stuk van mr. H. Schelhaas de voorlichter van het provinciebestuur van Overijssel is het prachtig geïllustreerde boek 'Historische kerken van Overijs sel', dat uitgegeven is door Waan- ders in Zwolle. Vollenhove Schelhaas klaagt in dat boek over oude kerken in zijn gewest, die staan te verkommeren. Wat kun je daaraan doen? Hij wijst allerlei mogelijkheden aan, onder andere interkerkelijk gebruik van de ou de kerkruimten. Of ingebruikna me van die ruimten, door andere kerkgemeenschappen dan de oude vaderlandse hervormde kerk. Schelhaas vertelt dan over Vol lenhove waar een oude kapel, de Heilige Geestkapel, in restauratie is. Maar wat moet je er straks mee doen? Schelhaas zegt: de ge reformeerden in Vollenhove heb ben een nieuwe kerkruimte nodig. Kunnen ze die kapel niet gaan gebruiken? Ik belde daarover de gereformeer de dominee van Vollenhove, G. H. Renting op en die wist er wel iets van. Maar zei hij, ze vragen zes honderd gulden huur per maand voor die kapel en dat is gewoon te duur voor onze gemeente. Dat vind ik ook. Van alles en nog wat wordt met regeringssubsidie in Ik vind dat zo merkwaardig: de gereformeerden lopen voorop als 't gaat om de handhaving der belijdenisgeschriften. Maar ik zie ze haast nergens als 't gaat om de handhaving van de plaatsen waar die belijdenis door de eeuwen heen beleefd werd. Tja, ze zullen in Vollenhove ook wel zeggen dat die kapel erg duur wordt wat de verwarming betreft. Misschien wel een paar honderd gulden duurder dan het huidige doleantiekerkje. Nu ja, mag je dat er voor over hebben om een gebedshuis van je vaderen bewoonbaar te houden? Pinnige spits Foto uit het jubileumboek van Bosch en Keuning: de oude kerk van Bedum met op de achtergrond het torentje van de gereformeerde kerk. orde gemaakt en vrij toegankelijk gesteld voor de burgers-belasting- betalers. Waarom zou dan zo'n monumentje als de Heilige Geest kapel in Vollenhove niet vrij toe gankelijk mogen zijn voor de ge reformeerden om er hun kerk diensten te houden? Die gerefor meerden hebben toch ook hun belastingpenningen gegeven voor de restauratie? Maar er is nog iets anders. Ds. Renting vertelde me dat sommige gemeenteleden liever in het oude gereformeerde doleantiekerkje van Vollenhove willen blijven, omdat ze daar zo aan gehecht zijn. Kijk en daar heb je 't. Veel gereformeerden kijken niet verder dan hun neus lang is. En dat is fout. Ze zien daar in Vollenhove die Heilige Geestkapel als iets van de roomsen en niet als iets van de 'vaderen'. Maar die kapel is zes- of zevenhonderd jaar oud en toen waren die vaderen allemaal rooms. En met hen stemmen de gereformeerden in Vollenhove nog altijd in met de apostolische ge loofsbelijdenis. Ik schrik. Misschien denken m'n gereformeerde kerkgenoten in Vollenhove dat ik iets tegen hen heb. Dat is niet zo. Ik zou hetzelf de verhaal kunnen vertellen over tientallen andere plaatsen. Dat ik het over Vollenhove had, is de schuld van mr. Schelhaas, die er in het kerkenboek van Overijssel wat van zei. Terwijl ik dit schrijf, blader ik ook in een fotoboek dat ik on langs kreeg van de uitgevers Bosch en Keuning in Baarn ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van hun zaak. Ze vonden die vijftig jaar te kort om de geschiedenis van hun eigen uitge verij te beschrijven. Ik ben het daar niet mee eens, want Bosch en Keuning deden in die halve eeuw heel wat met hun boeken in christelijk Nederland. Maar goed, ze gaven hun vrienden geen boek over henzelf, maar over kerken uit de middeleeuwen. Daar zie ik de oude kerk van Bedum, een rustig en bedaard en nederig ge bouw. En vlak er achter een pin nige spits van het torentje van de gereformeerde kerk. Och, in z'n tijd moest dat allemaal zo. Maar van ds Bijlsma, gereformeerd pre dikant in Bedum hoorde ik dat hervormden en gereformeerden In die gemeente geregeld samen In de oude dorpskerk bijeen komen voor een vesperdienst. Er is daar veel samenwerking. Ik hoop dat die gereformeerde torenspits in Bedum ooit zal verdwijnen. En dat alle christenen 's zondags te recht kunnen in de oude dorps kerk. De kerk der vaderen. .Mis schien is de kerk voor zo'n toe loop te klein. Daarover kun je alleen maar blij zijn. En extra- diensten organiseren. KERK TUSSEN DE VUREN Hervormd Nederland is de laa| tijd, na moeilijke jaren, hard weg om het weekblad te wor( voor mensen die met het evangj midden in deze wereld willen stai En vooral verder willen gaan, ha ik mij daarbij te zeggen. Deze w daarin een artikel van dr. Plui over het vraagstuk van de miljj Vietnamese vluchtelingen. Een ai kei dat hierom van zoveel belanj omdat bepaalde alleen maar ai communistische groeperingen ha met een zekere welbehagen wiji naar deze stroom van vluchtelinj als een vast en zeker bewijs van slechtheid van de oprukkq VRR-macht. Daarin voorgegi door kranten, die het met de l richtgeving niet zo nauw nemem er maar paniek te zaaien valt, I perkte een radiouitzending week zich ook zich vrijwel weer1 het laten zien van deze stroi behalve dan het bescheiden sympathieke optreden van echtpaar Companjen. zendelin| die overigens de verwachting spraken dat eventueel gevangen nomen collega's spoedig vrijgela zouden worden. Voor wie met het inventief pro-communist voor de dag haalt: in het ze nummer van Hervormd Nederl schrijft Jac. Roos over de moeil heden, die de kerk vandaag nieuw in Tsjechoslowakije erva Aan het blad In de waagscl ontleent hij de uitspraak van Bi na Komarkova ex-synodelid, i zij de kerk verwijt meegaandl tegenover het partijbestuur en streven om te overwinteren tot tere tijden. Henk van Andel g de situatie precies weer wam hij schrijft: 'op een verschrik! wijze is te zien waartoe christe komen wanneer ze ophouden evangelie te verkondigen aan armen omdat zij eerst strij voor het behoud van eigen vi rechten'. Relevante opmerking ten aanzien van wat in Zuid-D nam plaatsvindt. UIT VAN LEZERS Verontrusten Met ontstelling heb ik kennis geno men van de voorgenomen handte keningenactie van de vereniging van verontruste gereformeerden. De rillingen lopen je over het lijf als je de stellingen in hun folder door neemt. Hieruit spreekt een geest van zelfverzekerdheid en hoogmoed, die ik met 'neo-farizeïsme zou willen betitelen. Zoals in de dagen van de farizeërs tracht een groep je super-orthodoxen met een hard en liefdeloos oordeel te kunnen spreken over hun medekerkleden, die niet dezelfde rechtlijnigheid en harvochtigheid kunnen opbrengen als zij. Gemakshalve spannen zij God voor hun wagentje, want hun bijbelinterpretatie is die zoals God het bedoeld heeft. De stelling over homofilie getuigt van een liefde loosheid, die werkelijk ontstellend is. Hier wordt, een groep van dui zenden homofiele gereformeerden op een hoop gegooid met 'onreine geesten'. Een dergelijke stelling kan nooit uit God zijn, maar is door de satan ingegeven. Ik schaam mij diep als gereformeerde dat onze kerken mensen onder zich hebben met een onchristelijke en onbijbel se mentaliteit als deze verontrus- Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. H^irlem H. Houtkoop. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Verontrusten (2) De verontrusten zijn van oordeel 'dat vandaag het fundament van het geloof en van de kerk wordt aangetast. In de naam van vernieu wing worden de kerk en het geloof met afbraak en ondergang be dreigd'. Is het fundament van het geloof en van de kerk dan zoiets zwaks dat het nooit ook maar aan getast mag worden? Is het af en toe niet heel erg hoopgevend. Dat de fundamenten worden aangetast om dat dan de sterke van het funda ment weer duidelijk wordt!. Of zijn we dermate bang dat het fundament een puinhoop wordt? Deventer Kees Upmeyer Verontrusten (3) Zouden de verontrusten eens op willen houden met personen aan te vallen. Dat is alleen maar onmacht. Christus is mijn enige Zaligmaker in leven en sterven, maar als ik dat geloof heb zonder de werken, is dat geloof dood. We laten tienduizen den verhongeren en Christus vroeg van die goede rijke jongeling die hij lief had niet om een gift, maar hij vroeg alles. Beste verontrusten, lees uw bijbel in zijn geheel en doe uw plicht, dat is ook horizontaal. Neem een voorbeeld aan Christus, die veroordeelde Mozes ook niet. Eramen H. Weggen Verontrusten (4) Door de voorgenomen handteke- ningenaktie van de verontruste ge reformeerden ben ik zeer veront rust. Geen spoor van zelfstandig onderzoek en geen argumentatie voor eigen opvattingen. Erger is. dat men zich niet ontziet bepaalde bijbelteksten zonder meer van toe passing te verklaren op onze gere formeerde kerken. Als nieuwe theo logische opvattingen worden voor gedragen dreigen onze kerken daardoor 'een schuilplaats van alle onreine geesten' te worden. Als men begrip toont voor het geslach telijk anders zijn van bepaalde mensen zijn diezelfde kerken reeds geworden 'een schuilplaats voor de geesten van Sodom en Gomorra'. Zonder dat van werkelijke bewo genheid sprake lijkt wordt gesteld, dat 'de geest van de afgrond steeds meer zijn duistere sporen door onze kerken trekt'. Zo moet het niet. Rotterdam J. van den Berge Verontrusten (5) I.v.m. de handtekeningenactie van de Verontruste Gereformeerden, moge ik iedere eventuele onderte kenaar van de petitie een paar adviezen in overweging geven, van de hervormde dr. A. H. v. d. Heuvel, die voor 'gereformeerde belijders' het overdenken waard zijn. 'Veroor deel nooit iemand, ook geen groep, wanneer je niet minstens drie uur met hem hebt gesproken', en ten tweede: 'Veroordeel nooit iemand voor wie je niet bidt'. Hoewel lk het persoonlijk, in grove trekken, wel ééns ben met het gestelde in de reeds gepubliceerde petitie, meen ik iedere ondertekenaar te moeten 'aanraden het advies van dr. v. d. Heuvel stipt op te volgen, vooral het tweede, maar ook het eerste niet te vergeten. Rhenen G. W. Boers Verontrusten (6) Of de petitie van de verontrusten iets zal 'uithalen' is m.i. aan sterke twijfel onderhevig; het eveneens van de verontrusten reeds eerder uitgegane 'appèl' werd immers ook al beleefd door de synode gesepo neerd. Als de synode ook deze peti tie niet tenvolle honoreert, dan wordt het de hoogste tijd het kerk verband te verbreken! En samen te gaan bijv. met de chr. geref. ker ken, noodgedwongen. Een prakti sche 'oplossing'. Ondergetekende zou echter als ex-gereformeerde en 'onkerkelijke' veel liever het pleit voeren voor een volledige door braak van de kerken te onzent naar een voluit schriftuurlijke ge meente van Christus. Waarop wachten wij? Op het waaien des Geestes en op het herstel van het moderne proferisme onder ons! Niet minder kunnen wij het blijkt steeds weer in deze tijd, in dit ontzettende tijdsgewricht, niet toe. Het vervallen 'altaar' dient hier in Nederland te worden hersteld. S. de Jong Amsterdam Kerk en vrede (2) Mr. A. Zeegers zegt, mèt prof. Van Ruller: Het zwaard in de handen van de overheid is gegrond in het wrekende en vergeldende willen en handelen van God, en dat niet voor de leus, niet zo maar, maar om het zwaard ook metterdaad te hante ren. Nu is een zwaard een sabel, in de hand van een politieagent en van de beul. Zo is het blijkbaar door Paulus ook bedoeld. Maar die sabel hebben mr. Zeegers en prof. Van Ruller vervangen door de on schuldige wapenstok. Dan toch nog schermen met de woorden uit de antieke wereld noem ik tekstver zwakking, schriftvervalsing. Dit moet niet gebeuren, een tekst die je, zoals hij geschreven is, niet gebruiken kunt, moet je in een discussie niet aanvoeren. Amerongen P. Verburg Kerk en vrede (slot) In Trouw/Kwartet van 4 april meent de heer Zeegers de pacifisti sche dames en heren van Kerk en Vrede terecht te moeten wijzen met de kreet: De overheid draagt van Godswege het zwaard, niet tever geefs en metterdaad. Met dit soort teksten is elk overheidsoptreden met het zwaard te rechtvaardigen, is oorlog te rechtvaardigen (met wapens in je hand en God aan je kant). Rechtvaardig je de politieke moorden van de CIA, rechtvaardig je de corrupte politiestaat van Thieu, de politiek van Vorster, en vul maar in. Alle geweld is afkeu renswaardig, ook structureel ge weld. Haarlem Rolf Heuvingh opstandelingenregering helpt heel Vietnam onder communistisch be wind te krijgen. Het is misschien wel goed dat de schrijver van 'Van daag' zich eens laat voorlichten door zendeling Compagne, die met zijn vrouw juist uit Vietnam is teruggekeerd. Ook zou hij zich kun nen laten voorlichten door luite nant-kolonel Bos, militair attaché, ook uit Vietnam terug. Dan kan hij vernemen waarom de mensen vluchten. Uit vrees voor het com munisme dat in Noord-Vietnam destijds ook een 10.000 mensen heeft afgemaakt en ook de christe nen vervolgt. Nu zijn nog zendelin gen zoek die waarschijnlijk ook door de communisten zijn gedood. Ik moet zeggen, het bedroeft me dat die medewerker zo durft te schrijven in een christelijk blad. Immers dat laatste wilt u toch graag volhouden. Veenendaal ds Joh. Verwelius CDA-statuten De heer Spoormaker uit Rotterdam voelt zijn verantwoordelijkheid te genover zijn Hemelse Vader ten opzichte van zijn handelingen bin nen de AR-partij, zo heeft hij door middel van een advertentie in Trouw/Kwartet van zaterdag Jl. la ten weten. Hij is tegen het CDA. Moeten wij ons, als christenen, niet verantwoordelijk voelen voor de christelijke politiek in zijn geheel en daar met elkaar iets positiefs uit breken wat nog niet de kans heeft gekregen om te laten zien wat het zal zijn. Maar laten we met elkaar, als christenen, bewijzen, dat wij in staat zijn elkaar lief te hebben en met elkaar politiek te bedrijven vanpit het evangelie. Laten we dédr onze kracht uit putten en niet uit menselijke overwegingen zoals het .voortbestaan van de ARP. Kunnen we het nog waarmaken, dat er zes christelijke partijen zijn in Neder land? Moeten we deze poging van drie van hen om één te worden niet steunen met onze hele inzet en onze eigen inbreng? Dat het CDA door niet-christenen aangevallen wordt, begrijpen we, maar dat de heer Spoormaker deze manier van tegenwerking gekozen heeft, begrij pen we niet. Haren mevr. E. Muller-de Langen Soestdijk FRANKFORT De bemiddelingspoging, die door het bureau voor buitenlandse betrekkingen van de Duitse evangelische kerk is ingesteld in de lutherse kerk in Chili, is mislukt. De voorzitter van het bureau, dr. Hans Joachim Held, heeft dat bij terugkeer in Duitsland gezegd. De bemiddelingsvoorstellen zijn afgewezen door de zgn. coördi- natieraad, die geldt als een al ternatieve synode. Het voorstel werd aanvaard door bisschop Frenz, alhoewel net voorzag in zijn aftreden. Volgens het voor stel zou de synode evenwel aan blijven tot 1976, terwijl de coör- dlnatieraad zich dan zou ontbin den. De hulp aan de vluchtelin gen zou intussen kunnen voort gaan totdat een nieuwe synode hierover zou beslissen. De coördinatieraad bleef op haar els staan dat de hele leiding van de kerk zou heengaan. Volgens de Duitse bemiddelaars waren de gesprekken hard en dreigde de coördinatieraad steeds met de oprichting van een nieuwe lu therse kerk in Chili. Hartelijk dank 'Trouw-Kwartet', dat u in 1973 een kaart hebt laten maken van het huis van onze lieve koningin, van welke plattegrond een clubje Zuidmolukkers bij hun voor genomen misdadig plan, gebruik hebben gemaakt. Zou u er mis schien ook eens één kunnen laten maken van het Kremlin? Wellicht hebben wij die eens nodig voor een betere zaak, om de aandacht te vestigen op de christenen van de ondergrondse kerk in Rusland en Roemenië, die bij honderden in de gevangenissen zuchten, Elspeet J. A. Abbink HANNOVER - De wereldraad van kerken neemt ten opzichte van alle mogelijke problemen in de wereld een standpunt in, maar wat betreft de zorg voor de oecumene is hij niet opgeschoten. Het beleid ten aanzien van de wereld heeft het niet erg succesvolle interne beleid moeten compenseren. Dit zégt de Zwitserse r.k. theoloog Hans Küng in een interview met de Lutherische Monatshefte. Hoewel 'aan de top' de oecumeni sche relaties tussen de kerken enigszins in het gedrang zijn ge raakt, meent Kling, dat de oecume ne toch niet te stuiten is, zélfs niet door de Romeinse curie. Als doel op lange termijn van het oecumenisch streven blijft Kling zien de ene gemeenschappelijke kerk, die de veelheid omvat op basis van één evangelie, één doop en één geloof. ENSCHEDE De vierduizend mos lims in Enschede en omgeving krij gen voor september van dit jaar de beschikking over een eigen gebeds huis. De stichting Turkse moskee Enschedé heeft voor 75.000 gulden een hervormde kerk gekocht. Na de verbouwing tot moskee zal het ge bouw plaats bieden aan vierhon derd tot vijfhonderd gelovigen. NED. HERV. KERK Beroepen te Deurne: J. v. d. I laatstelijk zeemanspredikant Rouen (Frankrijk) wonende Utrecht. Bedankt voor Terneuzen: A. Wi te Sassenheim. EV. LUTH. KERK Aangenomen naar Zutphen: IV van Teylingen te Edam-Moi kendam. Steven Nembrecht: Dag Hans, j Mirjam. Uitgave: Unieboek Bussum. Prijs: 12,90. Een gevoelig geschreven jeug man, soms melancholiek en tisch over Hans en Mirjam, en zus, en een vriend Klaa die de droomwereld van het m binnenkomt. De teneur van verhaal is de bijzondere sterke bondenheid, die tussen broer zuster bestaat. De auteur besch de gebeurtenissen gedurende dagen in het bestaan van het tal, epn dubbele liefdesgeschied omgeven door filosofieën. hard tienerboek over jongeret een dorp, maar wel ontroei Géén kost voor realisten. 'Vandaag' Vorige week donderdag werden we door de verzorger van de dagstukjes 'Vandaag' getracteerd op een op merking over Vietnam. Botweg stelt hij zich achter de regering om hulp te verlenen aan Noord-Vietnam. Dus aan een communistisch land dat met steun van China en Rus land de afspraken in Parijs met voeten heeft getreden. En nu met een 200 000 man sterk leger de BUDEL De Duitse legerpredikant Rudolf Schwarz heeft de hervormde kerk van Budel gered. Dankzij zijn bemiddeling is de kerk gekocht door de evangelische kerk van Aken. De kerk, die in het begin van de negentiende eeuw werd gebouwd, staat onder bescherming van mo numentenzorg. De hervormde ge meente van Budel is onlangs sa mengevoegd met die van Weert en de kleine groep hervormden in Bu del zag geen kans meer, de onder houdskosten van het kerkgebouw te blijven opbrengen. Men overwoog daarom het te verkopen. Dit hoorde de Duitse legerpredikant in Budel, waar veel Duitse militai ren gelegerd zijn, onder wie dui zend protestanten. Hij kreeg ge daan, dat de kerk van Aken het kerkgebouw met bijbehorend ge meenschapscentrum aankocht. De kerk blijft daardoor open voor godsdienstoefeningen, oecumeni sche bijeenkomsten en dergelijke, zowel voor Nederlanders als voor de Duitse soldaten in Budel. BERLIJN De evangelische kerk in de DDR heeft zich in haar deze week gehouden synode uitgesproken voor samenwerking met de staat 'in wederzijds respect en vertrouwen'. Het streven naar dit vertrouwen acht de kerk nodig, temeer omdat bij de tegenstelling tussen christelijk geloof en de ideologie van het marxisme moeilijkheden onvermijdelijk zijn. De medeverantwoordelijkheid van de christenen voor de politieke ontwikkeling van de DDR betekent dat er voor gestreden moet worden dat er ruimte overblijft voor een gedifferentieerd denken en gedrag. De synode noemt vooral het terrein van het onderwijs en de opvoeding. De staat wil de mensen opvoeden tot socialisten, terwijl de kerk van de andere kant niet mag verlooche nen dat 'alleen Christus de Heer van het leven' ls. De synode roept op een edride te maken aan .die descriminatie in het onderwijs van kinderen en jonge ren, omdat zij bij de kerk behoren. Het gaat niet om voorrechten voor de kerk, maar 'om werkelijke ge rechtigheid voor iedereen, ook op het terrein van de onderwijsmoge lijkheden en de beroepsopleiding, namelijk omwille van de individue le mens zowel als om het welzijn van onze maatschappij in haar ge heel.' UTRECHT De volgende bij komst van het landelijk past! overleg is vastgesteld op zaterd november. Op deze bijeenkc waar de bisschQppen dinsdag hebben besloten, zal het ges voortgezet Worden over een ni levensstijl, dat begonnen is o bijeenkomst van 30, 31 augusti 1 september 1974. Op 1 november zullen de bisi men elkaar via stands, aangeb materiaal e.d .laten zien wat i verschillende bisdommen gedai aan de uitwerking van het tl 'De houding van de christen I productie-, prestatie- en consi tiemaatschappij'. UTRECHT De interkerke actie Bangla Desj heeft ruim miljoen gulden opgebracht. E van is 4,5 miljoen aan nood besteed. Over besteding van de wordt op het moment overleg pleegd. Als noodhulp niet meer dig is, kan het geld besteed wö voor hulp op langere termijn, vi mee de kerken in Bangla reeds lange tijd bezig zijn. UTRECHT 'De Stichting 0 menische Hulp (SOH) in UtJ heeft 92.000 gulden overgeiï aan de oecumenische hulporg die werken onder de vluchtelii in Vietnam onder welke de 4 Christian Service. Wie deze ii kerkelijke hulpverlening wil nen kan gebruik maken van gironummer 5261 van de Sticb Oecumenische Hulp. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2