beste documentaire Tachtig miljoen nodig voor saneren van bakkerswereld Viva nieuwe stijl. Omdat het fijn is om jezelf te zijn. Vietnam-film gekozen Veel ondernemers hebben geen opvolger Muziek van Schuller op schilderijen van Klee Leiden wil leerstoel in humanitair recht Poetry International nu in grotere ruimte Toneelstuk in kader van jaar van de vrouw Prijzen stegen in maart 1,5 pet TROUW/KWARTET DONDERDAG 10 APRIL 1975 Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Om de Nederlandse bakkerswereld, die met een aanzienlijke overcapaciteit zit, met succes te kunnen saneren, zal er een fonds moeten komen ter grootte van tachtig miljoen gulden. Het uitkopen van bedrijven met het doel weer tot rentabiliteit te geraken in deze branche zal waar schijnlijk door de consument worden betaald, bijvoorbeeld door verhoging van de prijzen met een a twee cent per brood gedurende vier of vijf jaar. Dat deelde drs. C. J. Booy, directeur van het productschap granen en voorzitter van de Commissie Her structurering Bakkersbedrijf, mee op de gisteren in de Blije Werelt te Lunteren gehouden vergadering van de Bond van Christelijke On dernemers in het Bakkersbedrijf, waarin het gouden jubileum van deze organisatie werd gevierd. Vol gens de heer Booy zal het herstruc tureringsplan, dat ten doel heeft tot een gezondere marktsituatie te ko men. per 1 juli zijn afgerond. Hoewel de herstructurering hier en daar tot werkloosheid zal leiden, kampt menige bakker in Nederland anderzijds met het probleem een goede opvolger te vinden. Daarop wees de voorzitter van de jubile rende bakkersbond de heer S. W. Huizinga. Hij zei er versteld van te staan dat er zo weinig bereidheid het bakkersvak in te gaan is. Naar zijn ooi-deel is een herwaarde ring van de bakker ij arbeid noodza kelijk. 'Het ambacht is nog altijd een achtergestelde zaak. Nog wor den mannen met boorden dikwijls het beste betaald. Waarom zoveel inkomensverschillen tussen hoofd en handarbeid?', aldus de heer Huizinga, die wel vond dat de eventuele financiële Consequenties in dit opzicht in de broodprijzen zullen dienen te worden verdiscon teerd. Keizer/Koning De heer Huizinga wees erop dat er in een halve eeuw veel is veran derd. In 1975 is de klant zeker nog wel koning, maar in 1925 was hij keizer, en vaak onverbitterlijk streng. Dikwijls vielen bakkers - op zoek naar nieuwe klandizie - in slaap op de stoep van een huis, waar zich nieuwe bewoners zouden vestigen. Hij was tevreden als hij om de week mocht bezorgen. Wan neer de bezorging al had plaatsge vonden, dan werden later op de dag desgewenst nog eens twee ka detjes van twee-en-een-halve cent of een rol beschuit van een dub beltje bij dezelfde klant afgeleverd. De heer H. de Mooy, voorzitter van het Nederlands Christelijk Onder nemers Verbond, zei dat sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog het aantal bakkerijen in Nederland is teruggelopen tot eenderde en dat elk jaar nog zes procent verdwijnt Met opvoering van de produktlvi- teit is de zaak zonder meer niet te redden. Heel belangrijk is de kos tenbewaking. Voor het gezinsoedrljf liggen er nog grote kansen. Aan goed personeel is moeilijk te ko men. 'Minister Boersma is een goede vriend van me, maar ik ben het niet altijd met hem eens', zei de heer De Mooy. - 'Bijvoorbeeld ook daarin niet dat de minimum-lonen nog meer omhoog zouden moeten. Het gaat niet alleen om veel te verdienen. Dat leidt tot ernstige frustratie. We zien al dat in de bedrijven veel jonge mensen, uitge rust met theoretische kennis maar zonder stuk praktijk, worden gepas seerd. Ze hebben zich gewoon uit de markt geprijsd: een levensge vaarlijke ontwikkeling.' De voorzitter van de Commissie Herstructuering Bakkersbedrijf, drs. Booy, wees erop dat niet alleen een aantal industriële bakkersbedrijven zal moeten worden stil gelegd, maar ook een aantal bakkerijen uit de sector van het midden- en kleinbedrijf. De Nederlandse .Bak kerij Stichting zal hiertoe met voorstellen komen. Tegenwoordig gaan per jaar al zo'n 250 bedrijven dicht, met name ook eenmansbe drijven. Wanneer er geen maatre gelen worden genomen, dan blijft de koude sanering haar werk wel doen. Het bedrag van tachtig mil- H. de Mooij joen gulden is niet alleen noa voor de uitkoop van bakkerij* maar ook voor een sociaal pla Een en ander zou immers hela ook gepaard gaan met werkloo heid. De nodige miljoenen zulli moeten komen uit een verhogii van de broodprijzen. Voorts woi geprobeerd een subsidie van rijksoverheid van twintig proce te verkrijgen. Aan de jubileumvergadering v gisteren ging een meditatie vooi; door ds. J. H. de Vos uit Katwi De heer De Booy bood voorzit! Huizinga als eerste het ere-11 maatschap van het Nederlan Christelijk Ondernemers Verbo aan: zes anderen Werden lid v verdienste. Het NCÓV heeft d( onderscheidingen kort geleden 1 gesteld. Maandag, toen het besti resipierde, was de heer Huizin, ook reeds benoemd tot ridder in Orde van Oranje Nassau. Viva nieuwe.stijl. Ietsjes kleiner, stukken veelzijdiger en beduidend goed koper. Viva nieuwe stijl: altijd op de hoogte, mode-nieuwsgierig en ontspannend. Niet bang om serieus te zijn, maar ook vrolijk en levenslustig. Er goed uitzien mag nog steeds. Fijn wonen ook. Jezelf zijn dus. Omdat 't dan pas fijn is. Deze week o.a. Vickv Leandros: de bijgelovige leeuwerik. Alleraardigste zwakheden van een intelligente vrouw, die helemaal haar eigen weg gaat. Samen! Met of zonder boterbriefje. Hoe gaan mensen verder leven als ze elkaar gevonden hebben? Liefdesbrieven aan t.v.-mannen. Meelezen over de schouders van 4 'helden' van het eerste en tweede net. Siaal siaal jurk. Zonder schaar een jurk op maat, 't kan echt! Extra: Hallo schoonheid. Tweede aflevering van de 3-delige serie mooi zijn èn mooi blijven. Deze week: bijzondere effekten. Abonneren is nog voordeliger! Naam:. Adres:. Plaats:_ Ilk ontvang Viva graagelke week voor 90 cent via de bladenman de post (kruis aan wat u 't beste uitkomt). Geef deze bon aan uw bladenman of stuur 'm in een open I envelop zonder postzegel aan Viva, antwoord- I nummer 7142, Amsterdam.Telefonisch abonneren kan ook, bel dan ons informatiecentrum |^020-729785. Toneelspelen in Heeze door Jac Kort AMSTERDAM Zoals een eeuw geleden Moessorgski, gefasci neerd door de schilderijen en tekeningen van zijn vriend Hart- mann, zijn 'Schilderijententoonstelling' schreef, zo heeft Gunther Schuller (geb. 1925) zeven werken van Paul Klee tot onderwerp gekozen voor zijn 'Seven studies on themes of Paul Klee', dat dinsdagavond door het A'dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Lawrence Foster werd uitgevoerd. In de meeste gevallen weet Schul ler in dit werk het gevaar van illustratieve of programmamuziek te vermijden en heeft zijn klinken de weergave van het als onderwerp gekozen kunstwerk een overtuigend en soms zelfs verrassend effect. Een enkele keer. zoals in Arab Vil lage, is dat niet het geval en dan zijn we meteen bij het genre film muziek beland (hoe welluidend Ot- tolien Vreeswijk de fluitsolo ook speelde). De jonge Hongaarse cellist Miklós Perenyi trad als solist op in het Concert voor violoncello en orkest van Edouard Lalo. Perenyi ls in ons land geen onbekende. Reeds enkele keren heeft men zijn rijk genuan ceerde en virtuose spel kunnen be luisteren. Ook ditmaal maakte hij het publLek opgetogen door de wijze waarop hij het Lalo-concert, dat op zichzelf niet zoveel om het lijf heeft, vertolkte. De 34-jarige Amerikaanse dirigent Lawrence Foster, die ditmaal als gastdirigent optrad en na de pauze Beethovens Vierde Symfonie uit voerde, bleek een orkestleider van het goede soort te wezen: iemand die het vak verstaat en daarenbo ven de geheimen van een partituur naar boven weet te brengen. Het A'dams Philharmonisch Orkest kwam onder zijn leiding tot bezield musiceren. Vrijdagavond staat hij weer voor het Amsterdams Philhar monisch Orkest met een program ma waarin het stuk van Schuller weer wordt gespeeld en dat verder het Tweede Planoconcert van Beet hoven (solist Peter Frankl) en de Derde Symfonie van Schumann vermeldt. In Heeze, bij Eindhoven, wordt op 23/24 en 30/31 augustus de 18e Brabantse Dag gehouden, met volksvermakelijkheden uit Brabants verleden optocht, muziek, gil den, volkskunst-, dans- en vlaggen- groepen en daarbij amateurto neel in alle vormen. Bekende gezel schappen zijn al aangezocht, maar er wordt ook prijs gesteld op ande re groepen of enkelingen, die op pleintjes, straathoeken, in perken, voor het gemeentehuis, een oude boerderij, een herberg, willen op treden als troubadours, balladeurs, narren, clowns, dansers, jongleurs, vuurspuwers, acrobaten, toekomst voorspellers, of wat dan ook. Rond half april wordt dat alles besproken en wie er aan mee wil doen krijgt inlichtingen bij BCA. postbus 176, Eindhoven, telefoon 040 - 51.8007. Van een verslaggever LEIDEN De rijksuniversiteit van Leiden gaat minister Van Kemena- de adviseren een leerstoel humani tair recht aan te stellen aan de Leidse universiteit. De universi teitsraad is akkoord gegaan met een voorstel hiertoe van het college van bestuur. Het initiatief voor de leerstoel is van het internationale comité van het Rode Kruis in Genève. Het voor stel werd bij de universiteit aange kaart door het Leidse Universiteits Fonds. Op het ogenblik is het on derwijs in deze richting beperkt tot polemologie aan de universiteit in Groningen en militair recht aan de universiteit van Amsterdam. LOS ANGELES De bekroning van de documentaire film 'Hearts and minds', waarin de rol van Amerika in de Vietnamese oorlog het onderwerp is, heeft nogal wat opschudding verwekt bij' de traditionele Oscar-uitreiking in Los Angeles. Na de bekendmaking las een van de producers van de film, Bert Schneider, een telegram voor van Dinh Da Thi, hoofd van de Noord Vietnamese delegatie bij de Parijse vredesbesprekingen. Het telegram bracht 'vriendschappelijk groeten aan het hele Amerikaanse volk' en verzocht Schneider' aan al onze vrienden in Amerika onze erkente lijkheid over te brengen voor alles wat zij gedaan hebben ten behoeve van de vrede en de toepassing van de Parijse accoorden in Vietnam'. Voor de rol van de Maffia-leider in Coppola's film kreeg de Amerikaan Robert de Niro een Oscar. Ingrld Bergmann ontving voor de derde maal een Oscar, nu voor haar rol in de film 'Murder on the oriëntex- press' naar de bekende novelle van Agathe Christie. Een Oscar voor zijn totale oeuvre kreeg de Franse regisseur Jean Renoir. En als beste buitenlandse film werd gekozen 'Armacord' van Frederlco Fellini. Handels 'Judas Maccabaeus' bij bevrijdingsherdenking NAARDEN De Nederlandse 'Handelvereniging' geeft op 5 mei in de Westerkerk te Amsterdam een buitengewoon concert ter gelegen heid van de dertigste bevrijdings herdenking. Uitgevoerd wordt het oratorium 'Judas Maccabaeus' van HSndel. Medewerkenden zijn: Nelly van der Spek. Aaf je Heynis, Alexander Young, Anton Tromme len en Henk Smit als solo-vocalis ten, het koor van de Handelvereni ging en het Radio Kamerorkest. Het geheel onder leiding van Jac P. Loorij. Aanvang 19.30 uur. ROTTERDAM Het poëziefestival poëzie-manifestatie is nog steeds van 9 tot en met 14 juni in Rotter dam wordt gehouden, zal zich voor het eerst afspelen in de hal van de Doelen. De belangstelling voor deze poezie-manifestatie is nog steeds groeiende. De slotbijeenkomst vorig jaar ln de kleine Doelenzaal werd door ruim 1400 bezoekers bijge woond. Dat was aanleiding om dit jaar een minstens even grote toe loop te verwachten, en daarvoor is een grotere ruimte nodig. Poetry International, waar bekende en (nog) onbekende dichters uit de hele wereld hun werk voorlezen, is een typische Rotterdamse bijdrage aan het Holland Festival. Het vertaal-project is dit iaar ee- wijd aan Zoeloe-poëzie. Het staat onder leiding van de dichters Gero te en Kuene en het ziet er naar uit dat tijdens het festival nog meer Zoeloe-dichters naar Rotterdam ko men. Voorts wordt, naar een idee van Bert Schlerbeek, de zon als thema .gekozen met de bedoeling dat alle deelnemers zich op bezinnen wat het begrip 'zon' hen te zeggen heeft. Wat zij daar zelf over te zeggen hebben zal dan wel op Poetry International blijken. Aan Rotterdamse kinderen zal worden gevraagd zonnetekeningen (op schrijfblokformaat) te maken. DEN HAAG De Nieuwe Comedie heeft dinsdagavond in het Theater aan de Haven een stuk over de emancipatie van de vrouw in pre mière gebracht. Het is ontstaan in samenwerking met 'Man, vrouw en maatschappij' (MVM) in het kaaer van het Jaar van de Vrouw. Het stuk dat de titel draagt 'Voor een bloemetje en een zoentje' is door de medewerkers zelf gemaakt, en js opgebouwd uit losse scènes die steeds een bepaalde situatie belich ten, zoals de vrouw als hulsvrouw, discriminatie van het werk van de vrouw en hoe worden we opgevoed tot 'man' en tot 'vrouw'. De regie is in handen van Shireen Strooker. De spelers zijn Leo Luyt Hogen- boom, Fred Faassen, Ellen Verhey, Ilona van Wijk en Willem Wage- maker. De Nieuwe Comedie heeft in sa menwerking met de actiegroep MVM een landelijke organisatie op gezet waardoor het mogelijk is doo- het hele land 125 voorstellingen tc spelen. Van een verslaggever DEN HAAG De prijzen zijn vori ge maand met 1,5 procent omhoog gegaan. In dezelfde periode vorig jaar stegen de prijzen ook met 1,5 procent. Volgens het centraal bureau voor de statistiek stegen vooral de prij zen van kleding, terwijl ook (lich tere) stijgingen werden waargeno men voor niet-alcoholhoudende dranken, elektriciteit, schoeisel, kampeerartikelen. auto's en zieken huistarieven. Afgaande op de cijfers van het CBS zijn prijzen dit jaar tot nu toe de eerste drie maanden gestegen met 2,75 procent. Prijsdalingen werden waargenomen voor onder meer aardappelen, mar garine. bloemen, planten en vloei bare brandstoffen. Voor het eerst sinds ruim een jaar is het twaalfmaandgemiddelde vori ge maand niet gestegen, zo heeft het CBS voorts uitgerekend. In de periode april 1974 tot en met maart 1975 stegen de prijzen met tien procent len opzichte van de periode april 1973 - maart 1974. Dat was in febeurari van dit Jaar ook zo, ter wijl in de maanden daarvoor het verschil van een jaar eerder steeds groter werd. Frank Sinatra, een van de ceremo niemeesters, berispte later Schnei der voor het introduceren van poli tiek in deze feestelijke bijeenkomst. Maar Schneider kreeg, behalve a- plaus van het publiek, steun van de ster van de avond, de regisseur Francis F. Coppola, wiens film 'The Godfather part II* tot de beste film van het jaar werd uitgeroepen. Hij zei dat hij helemaal achter Schnei der stond. 'Het is ongelofelijk dat deze mensen die dertig jaar onder drukt zijn nu kunnen zeggen dat zij bereid zijn het ons te vergeven. Maar ze hebben het gezegd, en dat heeft mij diep getroffen'. Bert Schierbeek: zon als inspiratiebron

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 16