.Poor contacten net VRR komt 'agent' Uit de weekbladen Kamer: debat nota Trip weinig zinvol ABALLERO Caballero bruin geeft kleur aan alle daagse dingen. anders dan andere. Tïplomaat zonder 'status' ""an der Stoel: kenning nog et mogelijk Scotcfi-Brite 'Banale stunt' NAVO-congres 'Bosbrand' Moeilijk congres loet minister aftreden ij een veroordeling? vid Opnieuw zes Zuidmolukkers gearresteerd Lepra Zuidmolukkers Ve-kuyl De Zeeuw (UW/KWAKTJST DONDERDAG 10 APRIL 1975 binnenland ps13-rh15 laai i onze Haagse redactie |n HAAG Minister Van der Stoel zal een Nederlandse diplo mat aanwijzen die als een soort 'agent' voor ons land speciaal ast wordt met het onderhouden van geregelde contacten met [Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam. Deze lent' zal geen diplomatieke status krijgen, van diplomatieke er- ning van de VRR door Nederland is geen sprake. Nederland van de VRR. 'Dat is toch ook wel een beetje vreemd als je weet dat Noord-Vietnam zelf geen ambassadeur bij de VRR heeft', zei mr. Van der Stoel, die het verzoek had afgewezen. De ambassadeur heeft met minister Pronk ook ge sproken over directe hulp en eco nomische samenwerking op langere termijn, ten behoeve van de bevol king in de bevrijde gebieden. Daar over zijn geen concrete beslissingen genomen. Het Medisch Comité Nederland- Vietnam heeft gisterën in Den Haag een beroep op de Nederlandse bevolking gedaan het comité finan cieel in staat te stellen de hulp aan de bevolking in de bevrijde gebie den van Zuid-Vietnam op te voe ren. Die hulp wordt in de vorm van voedsel, medicamenten en medi sche instrumenten gegeven en is nu meer dan ooit nodig, aldus het comité. Nederlandse ambassadeur in Pa- heeft opdracht gekregen het erlandse voorstel met de VRR jespreken. Daarbij komt moge- ook de vraag aan de orde of de zelf een vertegenwoordiger in 1 erland wenst. De diplomatieke .rekkingen met Saigon zullen ln*fden gehandhaafd. Nederland zal 3 initiatief ten aanzien van de t bespreken met de partners in Europese gemeenschap. T ister Van der Stoel heeft dit eren meegedeeld na afloop van bespreking met de vaste Twee- Kamercommissie voor buiten- flse zaken. ens mr. Van der Stoel is erken- van de VRR nog steeds niet elijk. Opvallend is dat de mi- hiervoor andere argumenten lkt dan in een debat, dat de Ier in februari over de erken- van de VRR had. Toen zei de ster dat erkenning strijdig zou |met de regels van het nationa- slkenrecht. Die regels gaan uit de feitelijke machtssituatie, rbij dan de controle over de lking dan het belangrijkste is. VRR controleerde slechts tien :nt van de bevolking. Mr. Van IStoel zei gisteren echter dat de Tnale volkenrechtelijke criteria meer van toepassing kunnen op de huidige situatie in Viet- Is het kamerdebat is de situatie tisch veranderd. De VRR bena- ;t nu het voorlopige karakter haar regering en heeft zich id verklaard met een gewijzigd :m in Saigon besprekingen te en over de vorming van een onale regering. In die situatie et niet zinnig de VRR niet te nnen. Daar komt nog bij dat ■d-Vietnam en de VRR heel nam als een eenheid beschou- Het is daarom niet uitgesloten op korte of langere termijn id- en Zuid-Vietnam tot één it zullen worden', aldus minister 1 der Stoel. eemd ambassadeur van Noord-Viet- i in Parijs, de heer Vo van g, heeft gistèren in een gesprek minister Van der Stoel sterk gedrongen op erkenning door De Noord Vietnamese ambassadeur in Parijs, Vo van Sung (links) naast de voorzitter van het Medisch Comité Vietnam, prof. De Haas, tijdens een persconferentie gisteren in Den Haag. (ADVERTENTIE) Wat is er nog be ter daneenScotch-Brite dubbelspons in de keuken? Nog een Scotch-Brite dubbelspons,bijv.in de hobbyhoek. De meest nagemaakte dubbelspons van Nederland. Tegen 'kinderexpört' De Noordvietnamese ambassadeur, die ook op de bijeenkomst aanwezig was, wees erop dat nu de driekwart van het grondgebied en ongeveer tien miljoen van de rond achttien miljoen van Zuid-Vietnam onder controle staan van de VRR. Erken ning van de VRR zou^ overeenkom stig de gevoelens van vriendschap tussen het Nederlandse en Vietna mese volk zijn, zei hij Hij sprak zich zeer fel uit tegen de Amerikaanse campagne wezen uit Vietnam naar Amerika over te brengen. 'Dit is een campagne om dc gevoelens van het Amerikaanse volk te exploiteren. Met dezelfde- vliegtuigen die wapens brengen om verder te gaan met het doden van ons volk, worden de wezen die daarvan het gevolg zijn, wegge haald. Deze kidnap van onze kinde ren is een misdaad tegen het Viet namese volk'. Volgens de ambassadeur Van Sung heeft Amerika duistere bedoelingen met de kinderen, ze zouden als ze opgegroeid zijn, tegen Vietnam ge bruikt kunnen worden. Ook de voorzitter van het medisch comité, prof. De Haas, keerde zich tegen de 'kinderexport'. De Nederlandse groep van de Euro pese Unie van Christen-Democra- gen vindt dat alleen snelle vervan ging van het regiem-Thieu de weg kan openen om verder bloedvergie ten te voorkomen. De Christen- Democraten keuren de 'voortduren de agressiviteit van de Noord-Viet nam en de VRR' ten scherpste af. DEN HAAG Bijna alle sprekers vestigden er gisteren bij de behan deling in de Tweede Kamer van het wetenschapsbudget van minister Trip de aandacht op, dat dit debat weinig zinvol is. In augustus wordt namelijk de nota wetenschapsbeleid behandeld, waarbij de hele materie nog eens in een groter verband terug komt. De heer Kruisinga (CHU), die be halve voor zijn eigen 'partij ook sprak namens de ARP en KVP, ging zelfs helemaal niet in op de inhoud van de nota van de be windsman. 'De deelbegrotingen zijn al tijdens de begrotingsbehandelin gen goedgekeurd, vandaar dat wij het oneigenlijk vinden dat het to tale wetenschapsbudget nu pas wordt behandeld'. Het CHU-Kamer- lid vind de jaarlijkse discussie over het beschikbaar te stellen geld voor wetenschappelijk onderzoek wel de gelijk belangrijk, maar dan voordat de deelbegrotingen worden behan deld en, indien dit niet mogelijk is, dan toch in ieder geval voor de behandeling van de begroting van onderwijs en wetenschappen. De woordvoerdster van de PvdA, PPR en D'66, mevrouw De Boois haalde nog wel enkele punten naar voren. Zo bracht zij als al vaker geuit bezwaar naar voren dat het universitair onderzoek een sluitpost is van het wetenschappelijk onder wijs. 'Hoe wil de minister hieraan iets veranderen?' Over de onderzoekprogramma's met de satellieten had zij haar beden kingen. Zij vroeg zich af of dit niet werd gedaan om bezig te blijven en verzocht de minister dan ook mee te delen wat de directe effecten zijn geweest van de onderzoeken, die zijn uitgevoerd met behulp van de satelliet ANS. Minister Trip ant woordt de Kamer vandaag. Vrij Nederland: In Vrij Nederland vergelijkt Igor Cornelissen de instorting van het regiem van Thieu met de onder gang van Tsjang Kai-sjek in het China van 1949 en hekelt de 'eer volle' aftocht van de Amerikanen. 'Het gesleept met weeskinderen is een banale propagandastunt. De meeste Amerikanen zullen wel be grijpen hoe het komt dat die kin deren wees zijn geworden.' In de revolutionaire overwinningen in Cambodja en Vietnam ziet hij nieuwe impulsen voor de opstandi ge bewegingen In Laos, Thailand en Maleisië. Huub Jacobse, fractievoorzitter van de VVD in de Amsterdamse ge meenteraad, pleit in een interview met Hans Smits voor samenwer king met de PvdA. Den Uyl vindt hij de meest geschikte opvolger voor Samkalden in 1977, want 'Lammers zal denk ik liever in het volgende kabinet willen zitten'. Bi- bet vroeg Willy van Hemert naar de bekende weg: 'Vreemd gaan is een ordinaire uitdrukking, maar feite lijk is het daarmee ontzettend goed verwoord. Sinds ik met Caroline ben is dat niet meer voorgekomen, ze is geen vrouw om te bedriegen'. Martin van Amerongen tekende de sfeer op in de nacht die vooraf ging aan de tweede sloopactie in de Nieuwmarkt; verder een gesprek met Sergio Poblete, generaal onder Allende, die nu als banneling in Europa woont, en een aardig grapje in de rubriek 'Terzijde': Den Uyl zocht natuurlijk Gouda uit om het congres naar zijn pijpen te laten dansen. Haagse Post: De Haagse Post schenkt deze week op niet minder dan tien pagina's uitvoerig aandacht aan het NAVO- congres van de PvdA. Kees Tam boer interviewde Wouter Gortzak, de nieuwe directeur van de Wiardi Beekman Stichting, deel uitmakend van het 'anti-NAVO-sentiment' binnen de partij: 'De enige conse quentie van een PvdA-uitspraak tot uittreden uit de NAVO is niet dat Nederland inderdaad uit de NAVO stapt, maar dat de PvdA uit de regering wordt gegooid'. Daan Dijksman en John Jansen van Galen analyseren de onrust tussen partijtop en achterban ten aanzien van het NAVO-lidmaat- schap: 'Wat aan de orde is: of de basis echt wil dat de PvdA regeert, en of de koele machtsdenkers uit Den Haag wel voelen voor een an dere NAVO-politiek. En of de par tijleiding deze twee stromingen on der één noemer kan brengen'. Aansluitend een artikel van de po lemoloog Hylke Tromp, die meent te weten dat Amerika op het punt staat met zijn kernbewapening een beslissende voorsprong op Rusland te nemen: 'De Sowjet-Unie is bin nenkort overgeleverd aan de nucle aire overmacht van de VS'. Ook aandacht voor Vietnam: interes santer nog dan een kroniek van Jos Schneider, is een beschrijving van de Amerikaanse manipulaties met de pers door de journalist Danny Schechter. die ook 'de vij and' bezocht. De Groene Amsterdammer: De plaatselijke opstanden zijn vol gens Wilfred Burchett de sleutel van de VRR-successen in Vietnam, aldus beschrijft De Groene uit Amerika's ineenstorting in Indochi na. 'Het is als een machtige bos brand waarbij vonken ver voor het hoofdvuur uitspringen om nieuwe kernen van volksverzet aan te ste ken'. De Amsterdamse politicoloog Daan Schut ziet met lede ogen de F-16 de vermoedelijke opvolger van de Starfighter worden: 'De F-16 is misschien een 'nuttig' schakeltje in de totale NAVO-strategie, maar voor onze verdediging kunnen we het ding missen als kiespijn'. Hoe nationaal is Philips eigenlijk nog?, vraagt Ad Teulings zich af. 'Het belang van de onderneming als verschaffer van nieuwe werkge legenheid is al lang niet meer aan wijsbaar. De uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen vindt uit sluitend plaats ver buiten onze grenzen'. Rob Dettingmeijer vindt de negentienmiljoen voor een nieuw muziekcentrum in Utrecht weggegooid geld, indien de eind van dit jaar uitkomende cultuurno ta niet de aanzet zal zijn tot grote re en veelsoortiger activiteiten. Doeke Eisma doet een pessimistisch boekje open over de voortgaande vervuiling van de Rijn en het pro ces, dat een aantal Westlandse tuinders en de Stichting Reinwater hebben aangespannen tegen de Franse kalimijnen, die jaarlijks zo'n zeven miljoen ton keukenzout lozen. De Nieuwe Linie: De Nieuwe Linie zette de beide kandidaten voor het voorzitterschap van de PvdA tegenover elkaar: Jaap van der Doef en de wat radi calere Ien van den Heuvel. Beiden verwachten een moeilijk congres voor de ministers Van der Stoel en Vredeling: 'Het hele beleid van de ze mensen ademt nog veel te veel de geest van wij-in-het-Westen en de slechterikken-in-het-Oosten'. Ook Jan Nagel filosofeert over het PvdA-congres. dat vandaag begint: 'Een voorstel tot uittreding uit de Navo zal het niet halen'. En: 'De weg terug van de F-16 lijkt uitgeslo ten. Als beide partijen op hun standpunt blijven staan treedt Vre deling waarschijnlijk af en valt het kabinet'. Verder de tweede publikatie van de nota over de NAVO, die door het gewest Amsterdam van de PvdA iet een minister of andere beleidsfigüur, die veroordeeld wordt, reden en is dat werkelijk wel helemaal in overeenstemming de traditie van ons recht? W. Visscher uit Groningen geeft wat historische achtergron- en komt daarbij tot een op sommige punten verrassende con- ïie. gen zal naar te verwachten vonnis gewezen worden in de betreffende minister Pronk, wordt er van verschillende zij met name die van de PvdA, eit voor het aanblijven van de ister: een wat ongebruikelijke ur nu er in gevallen als de irhavige een traditie schijnt te ontstaan. Dat houdt in het eden van de betrokken be- islieden. die zich na een ver- elend vonnis naar veler over- ing toxh niet meer waar zouden nen maken. Dit in verband met oneervol karakter van zo'n frechtelijke veroordeling, noge thans de roep luider klin- dat het gebeurde een persoon zaak van de minister is welke beleid onverlet zou laten, de ire op zich blijft uiterst gecom- eero nu de wet niet in dergelij- levallen blijkt te voorzien, is in dit verband misschien ressant te weten dat wanneer ile eeuwen geleden een magi- atsfiguur of andere regerings- Uionaris veroordeeld was we- een 'eerroerende daad', hij het recht van sommige tskringen soms zogenaamd 'cri- eel gepurgeerd' kon worden, inhield dat, nadat de tenult- legging van het vonnis plaats- nden had. hij voor een recht- Jc in het openbaar zijn schuld belijden en om vergiffenis ken voor zijn wangedrag De ■edure kan het best te vergelij- worden met het thans in onze :en veelal een sluimerend be- n leidend instituut van de ibare schuldbelijdenis. zo'n publieke penitentie, die dus een zuivering werkte, te hebben ergaan kon dan de gepurgeerde verzoek indienen en weer in ambt, in de uitoefening waar hij geschorst was, hersteld te den. hetgeen na het voldoen zekere voorwaarden meestal eurde. De nog weer oudere mid- euwse symboliek eiste dat bij schillende vergrijpen de dader boetekleed onder klokgelui voor schepenen moest verschijnen aldaar God en het gerecht ver- etiis af te smeken, van de ouistbekende voorbeel den van boetedoening is die van de oudtestemntische koning David, die na zijn overspelige daad met Bath- séba in zijn bekende boetpsalm 51 berouwvol getuigt van zijn gebro ken geest. Hoewel de dood schuldig, is hij niet vervallen verklaard van zijn koningschap. Minister Pronk heeft reeds openlijk zijn spijt over het gebeurde be tuigd, doch voor hem jammer ge noeg kan het heden ten dage van kracht zijnde recht dit na het uit boeten van zijn eventuele straf niet meer honoreren. Ofschoon de oude proecedures hun tijd gehad hebben - de laatste rehabilitatiemiddelen zijn begin vorige eeuw vanwege hun door de toenmalige tijdgeest niet meer verstane overwegend zin nebeeldige betekenis uit onze wet geving verdwenen - kan misschien nu een maatschappelijk onnutig af treden van de minister, welke eveneens een symbolische inhoud zou hebben, achterwege blijven Moge een eventueel aanblijven óók ten goede komen aan mensen als de bekende ex-gemeentetuinman met strafblad, die vandaag aan de dag nog steeds zo moeilijk weer aan de slag kan komen', aldus mr. W. Visscher. ARNHEM Deze week zijn weer zes Zuidmolukkers gearresteerd in verband met de verijdelde plannen voor een overval op Soestdijk en gijzeling van de Koningin. De aan houdingen werden verricht door het speciale politieteam, dat met het onderzoek in deze zaak is be last. De Arnhemse houfdorficier van jus titie mr. A. W. Holsteijn zei le verwachten dat er binnenkort nog meer arrestaties zullen volgen Vol- gens de hootdofricier Is het niet zeker of de twee manen die v>;i»e week in Noord Broh.int zijn a houden met vun-wapens I) i zijn geweest bij het complot. Caballero bruin en zwarte koffie. CIGARETTES werd opgesteld. Conclusie: een ra dicaal alternatief voor het NAVO- lidmaatschap vergroot de kans op een linkse meerderheid. Prof. dr. Wim Wertheim schreef voor DNL een reeks artikelen over China, waarvan het eerste deze week werd afgedrukt. Gerard van den Boomen beschrijft waarom de VS het moeten afleggen tegen de dwergen Vietnam en Cambodja: 'De reus ontbeert de politieke mo raal. waarop hij zich voortdurend beroept'. Elseviers Magazine: Elseviers Magazine doet 'nieuwe onthullingen over het Lepra Fonds', daartoe in staat gesteld door een aantal getuigen charge. Van eer dere onthullingen wordt niets te ruggenomen: 'Na weken onderzoek houden wij, in het openbaar be lang, onze kritiek op de ondoor zichtige liefdadigheid van professor Zeegers en zijn vertrouwelingen staande'. Weinig onthullend is het aan 'de aftakeling van de KVP' gewijde omslagartikel, waarin be kende zaken nog eens op een rijtje worden gezet. Matheid kenmerkt ook al de bijdrage van dr. F. A. Hoogendijk, ditmaal gewijd aan het vandaag beginnende PvdA-congres over 'Vrede en veiligheid'. Met dat congres, weet Hoogendijk slechts vast te stellen, is voor de socialis ten 'het uur van de waarheid op het terrein van onze defensie' aan gebroken. Een gedachtenwisseling met de premier van Suriname na afloop van de eerste ronde ln de onderhandelingen over de onafhan kelijkheid van Suriname leverde deze uitspraak van Henck Arron op: 'Als Nederland in het dekoloni satieproces zorgt dat wij in eigen land de mensen mogelijkheden van bestaan bieden, is datzelfde Neder land binnen tien jaar van zijn Su- rinamers-probleem af. (-) De men sen hebben het hier niet slecht, maar ze missen het stukje levens geluk dat ze in Suriname wel heb ben'. Accent: Een verslaggever van ACCENT trachtte er tevergeefs achter te ko men hoe en waar de Zuidmolukse - jongeren zich oefenen in de tech- nleken van de guerrilla-strijd. Daarnaar informerend, werd hem door een 21-jarige Zuidmolukker toegevoegd: 'Schrijf maar op dat de Zuidmolukse jongeren erg veel aan trimmen doen. Daar kan niemand wat op zeggen. Je kunt ons toch niet verwijten dat we van frisse boslucht houden? Ja, wij trimmen erg veel. Wij, Zuidmolukse jonge ren, trimmen voor de vrijheid van onze republiek'. Elders in Accent wordt eraan herinnerd dat het ko ninklijk huis 'al eerder doelwit van komplottteurs' was: vlak voor de Duitse inval in ons land zouden er plannen zijn beraamd het paleis aan het Noordeinde binnen te drin- - gen. Op het omslag wordt de vraag gesteld: 'Waarom zwijgen nu onze Vietnam-betogers?' Het PSP-Ka- merlid A. G. van der Spek ant- woordt: 'Ik wil het oorlogsgeweld in Vietnam beslist niet zwart-wlt zien. Beide partijen doen verschrik- kelijke dingen. Maar in ons land Is vermoedelijk een soort vermoeid heid ontstaan ton aanzien van dat soort zaken'. Zijn PvdA-collega Re- - lus ter Beek weet het ook niet: 'Ik moet eerlijk zeggen dat ik geen - concrete verklaringen kan beden- ken'. Bemoedigender leesstof biedt de met veel kleurenfoto's verluchte reportage waarin uit de doeken wordt gedaan dat Corry Konings (van de Rekels) 'nu pas écht ge lukkig' is. Hervormd Nederland: Prof. dr. J. Verkuyl krijgt ln Her vorm Nederland de gelegenheid de stem te vertolken van de Zuidmo- lukkers in ons land die volgens hem 'snakken naar een andere op-~- lossing dan het vasthouden aan de mythe van de Republiek der Zuid- molukken'. Over die 'mythe' schrijft hij: 'Zelfs onder de voormalige lei- - ders van de RMS heerst de gedach te dat men nooit moet herhalen'. De secretaris-generaal van Sode- pax, Joseph J. Spae. citeert in een artikel over christenen in China de uitspraak van de cultuurhistoricus - Joseph Needham: 'Ik denk dat Chi- na het enige echte christelijke land - in de huidige wereld is. ondanks - zijn absolute verwerping van alle godsdienst". Onder de titel 'Straks bent u de bruid' laat Catherine Keyl een medewerkster van de Fe- - ïlcitatiedienst aan het woord: 'Ik kijk eerst of er boeken zijn. Staat - het huis vol. dan heb je te maken met een hoger niveau. Zijn die er niet, dan ligt er meestal Story of helemaal niks. maar wel een kleu- ren-T.V. en men drinkt bier'. De Tijd: In zijn rubriek 'Allemaal politiek' in De Tijd meldt Rob Vermaas dat de afgetredpn voorzitter van de KVP, Dick de Z°euw de afgelopen weken bedolven is onder de brieven en telegrammen. Iemand schreef: 'Tk stem op een andere partij dan de uwe, maar ik vond het altijd een verademing als u op het scherm kwam. Heel wat anders dan alle echte politici. U was altijd zo aar dig' Rob Vermaas staat ook stil bij hot PvdA congres over de NAVO. terwijl Haye Thomas elders meldt: 'De NAVO is ernstig bezorgd over de Britse defensiebezuiniging'. Jan Honout trekt de aandacht met een artikel onder de kop: 'Lanser en Groenevelt staan dichter bij elkaar dan ze zelf denken'. Hij schrijft: 'H°t zal Groenevelt toch ook niet zijn ontgaan dat het gros van ar beidend Nederland het materieel heel wat beter heeft dan ln de tijd dat Marx het wereldproldtariaat opriep zich te verenigen. Waar Lanser op zijn beurt nogal licht over heen lijkt te lopen, is dat er desondanks nog niet al te veel is veranderd in de verdeling van het bezit'. P van der Eljk houdt zich bezig met het ongehoorde succes van een amatpurvoetbalclub die niet op zondag speelt. Op een grammofoonplaatje van de zich Ï.Jsselmeervogels noemende club hpet het: 'Vogels spelen voor de eer Van der Eijk schrijft: "Welk stempel er op de vereniging is ge- diukt blijkt eens te meer wanneer wij menen te verstaan: Vogels spe len voor de Heer'..

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15