Rhodesische tabak blijft )ns land binnenstromen Grote voorraadpot Moccona 62ctinprijs verlaagd. PrijsverlagingMoccona. Probleem Zuidmolukkers volgend jaar opgelost? Schiphol nog groter Datisgoednieuws! IMILIEBERICHTEN Kerncentrale weer volledig in bedrijf Moccona, lekker pittige korrelkoff ie van Douwe Egberts. Auto's botsen: dode UW/KWARTET DONDERDAG 10 APRIL 1975 BINNENLAND PS11-RH13 ommissie en stuurgroep konden nog niet veel resultaat boeken oor Jan Brokken N HAAG De ambtenaren van het ministerie van economische zaken en het ministerie van bui- landse zaken, de leden van de Anti Apartheidsbeweging Nederland, vele Tweede Kamer-leden en meer tabakshandelaren weten het al jaren: in de Rotterdamse haven worden elke week op- uw tientallen balen Rhodesische tabak gelost. Voor hen kwam de conclusie van het rapport van Sanctiecommissie van de Verenigde Naties dat een derde van alle tabak die in Nederland wordt mporteerd uit Rhodesië zou komen zeiler niet als een donderslag bij heldere hemel. :h heeft de Economische Contro- ienst in Den Haag de afgelopen niet alleen niet eenmaal nen bewijzen dat er in Neder- Rhodesische tabak wordt inge- rd, zelfs niet na tips die regel- it uit een goedkope detectivero- afkomstig leken zoals de dst (door een Utrechtse student aan) van een Rhodesische munt een pakje Niemeijer Sail-tabak. en er bij de Economische Con-4 edienst nu zulke domme ambte en dat zij een feit waarvan vele ïsen in Nederland al heel lang de hoogte zijn en dat door de enigde Naties nu officieel beves- wordt, niet kunnen bewijzen of r iets anders aan de hand? ambtenaar van de Economi- Controledienst: 'Wij hebben vermoedens maar geen enkel vijs.' Hoe komt dat? Omdat de irlanden van Rhodesië meewer- aan wat wel eens de grootste ikkelzaak ter wereld zou kunnen idesië ligt niet aan de zee. De ak werd vroeger vooral via de tugese kolonie Mozambique ver- rd en het afgelopen jaar steeds er via Zuid-Afrika. De Zuidafri- nse autoriteiten geven bij de in Rhodesische tabak een zoge- imd certificaat van oorsprong af. icieel komt de tabak die hier nporteerd wordt dus uit Zuid- ika of Mozambique en dat is strafbaar. Rhodesische tabak g Nederland niet meer invoeren ds de Verenigde Naties in 1966 embargo tegen Rhodesië uit- rdigden, een resolutie die Ne land overigens mede onderte- ide. Economische Controledienst dus geen enkel bewijs vinden, ambtenaar: 'Wij zouden naar zambique of Zuid-Afrika moeten zen om de zaak daar eens gron- uit te zoeken maar de Zuidafri- nse autoriteiten zijn nu een- al niet geneigd medewerking te 'lenen aan ons onderzoek. Zolang '■Afrika meewerkt aan het ver- n van papieren kunnen wij r in Nederland niets bewijzen of 1'. Anti Apartheids beweging Ne land heeft vorig jaar de officiële tlstieken van de Zuidafrikaanse ering over de produktie van ta- uitvoerig bestudeerd. Boven in heeft de AA3N nagegaan hoe- 1 tabak Zuid-Afrika exporteerde. cijfers stonden In geen enkele tot elkaar, grond van de statistiek is de BN tot de conclusie gekomen dat derde van alle tabak, die in Ierland wordt geimporteerd, uit idesië komt. De AABN heeft rapport opgestuurd aan de ctiecommissie van de Verenigde ies, en deze commissie heeft de I ers gecontroleerd en de conclu- in haar rapport overgenomen. mbargo uitbreiden' enige mogelijkheid om de fa- tssmokkel tegen te gaan, menen 'el ambtenaren van de ministe- van Economische Zaken als tenlandse Zaken al» de AABN, is embargo niet alleen op Rhode- toe te passen, maarop heel lelijk Afrika, dus ook op Zuid- lka en Mozambique. Politiek ge- is dat echter geen eenvoudige en daarom heeft de interde- tementale commissie Sancties Rhodesië, de commissie-Kooijmqns, deze aanbeveling niet overgenomen ln haar in februari verschenen rap port. De commissie heeft wel voor stellen gedaan om de wet waarin een economische boycot geregeld wordt te verbeteren, want in de oude wet zaten nogal wat mazen. Verder is nu een stuurgroep samen gesteld die nagaat of de controle op de invoer van tabak niet verscherpt kan worden. Deze commissie en deze stuurgroep Bewijzen leveren haast ondoenlijk hebben nog niet veel resultaat kun nen boeken; de Rhodesische tabak blijft ondertussen ons land binnen stromen. Of daar inderdaad hele maal niets tegen ondernomen kan SCHIPHOL Een overzicht van Schiphol, zoals het er thans uit ziet na de gisteren door minister Westerterp geopende rigoreuze uitbreiding. De uitbreiding, die 220 miljoen gulden heeft gekost, omvat een verdubbeling van de stationshal en de bouw van een nieuwe pier (de D-pier onderaan de foto). Daardoor is de capaciteit meer dan tweemaal zo groot gewor den: kon men tot nu toe 7,5 miljoen afhandelingen verrich ten, thans bedraagt dit aantal ruim 16 miljoen per jaar. Dit betekent, dat Schiphol nu tot de allergrootste luchthavens ter we reld behoort en zelfs met kop en schouders uitsteekt boven Hea throw (Londen) en Kennedy (New York). Verwacht wordt, dat de capaci teit tot 1983 voldoende zal zijn. Daarna zal de C-pier verder uit gebouwd worden en tevens een geheel nieuw stationsgebouw met een vijfde pier worden ge bouwd (de plannen daarvoor staan al op papier). Het nieuwe gedeelte van de sta tionshal (de noordhal) is be stemd voor passagiers van de lijnvluchten, het oude deel voor de charterpassagiers, (luchtfoto Nationaal Foto Persbureau). oor ons geheel onverwacht heeft de Here tot ich genomen mijn lieve Man, onze zorgzame lader en Opa Frans Exalto p de leeftijd van 74 jaar. Mede namens wederzijdse familie: B. Exalto-Hettema kinderen en kleinkinderen otterdam, 8 april 1975 [uize „Avondrust". Nudenoord 248 Geen bloemen Geen toespraken gelegenheid tot condoleren, vrijdagavond van •30-8.00 uur in de rouwkamer van Huize Avondrust". e begrafenis zal plaatsvinden D.V. zaterdag 2 april om 11.45 uur op de Zuider begraaf - laats, Slinge 50. Bewaar mij, o God, want bij U schuil ik. Psalm 16 Sod nam heden tot Zich mijn lieve Vrouw, nze zorgzame Moeder, Grootmoeder en Over- [rootmoeder Cornelia Geertruida Mulder-Breevoord de leeftijd van 80 jaar. Uit aller naam: F. Mulder 8 april 1975 Atjehslraat 8II Thuis geen bezoek Geen bloemen Geen toespraken telegenheid tot condoleantie-bezoek donder- lagavond van 9-10 uur in het gebouw van de 'rotestantse Coöperatieve Begrafenisvereni- Üng P.C.B. u.a., Vondelstraat 101. >e begrafenis zal plaatsvinden vrijdag 11 april m 10 uur op de Nieuwe Oosterbegraafplaats an de Kruislaan. „Door een nacht, hoe zwart, hoe dicht, voert Hij mij naar 't eeuwig licht". Na een geduldig gedragen lijden is rustig van ons heengegaan onze lieve Moeder, Grootmoe der en Zuster Pietertje Stammis weduwe van Gijsbert van Dommelen, in de leeftijd van 75 jaar. Namens de familie: H. van Dommelen Loenen a.d. Vecht, 9 april 1975. Kickenstein 78. De teraardebestelling zal plaatshebben vrijdag 11 april a.s. op de algemene begraafplaats te Loenen a.d. Vecht om 12 uur. De overledene is opgebaard in de aula van ,,'t Kampje", Driehovenlaan 2, Loenen a.d. Vecht. Gelegenheid tot condoleren na de plechtig heid in de aula op de begraafplaats. God nam door een ongeval van ons weg, mijn innig geliefde Man, onze Broer, Zwager en Oom Jan Coobs op de leeftijd van 59 jaar. Alkmaar: J. C. Coobs-van der Veen Amstelveen: Jac. Coobs J. H. Coobs-van den Berg Amsterdam: A. G. Coobs P. A. Coobs-van de Wal H. H. van der Veen Zuidlaren: A. S. Vlaanderen-Coobs J. W. Vlaanderen Neven en nichten Alkmaar, 9 april 1975. Kennemerstraatweg 319. Geen bezoek aan huis De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrij dag 11 april om 11 uur op de Algemene Be graafplaats te Alkmaar. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula op de begraafplaats. worden blijft voor velen een vraag. Zo zou de Economische Controle dienst (ECD) wellicht toch wat strenger kunnen optreden, want de AABN bijvoorbeeld heeft zeer dui delijke bewijzen aangedragen. Zo heeft deze club in haar tabaksrap port fotocopieën van documenten afgedrukt, waarin de Rotterdamse handelaar A. L. v. Beek de levering van tientalen balen Rhodesische ta bak bevestigde aan grote firma's als Van Nelle, Niemeijer en Turmac. Bovendien loopt op 't ogenblik een onderzoek naar de bank Mees en Hope. En dit onderzoek, waarover de ECD niets kwijt wil, kan wellicht het eerste maar ook forse aanknopings punt opleveren. Samen met de fiscale recherche is de ECD aan het uitzoeken of het juist is dat de bank Mees en Hope een lening van driemiljoen gulden gegarandeerd heeft bij een Rhode sische bank, een lening die be stemd was voor tabaksaankopen van de firma A. L. van Beek te Rotterdam. A. L. van Beek is de grootste Nederlandse tabaksimpor teur. Door dit onderzoek kan ook aan het licht komen of het vermoeden van de Anti Apartheids Beweging juist is dat Mees en Hope tachtig procent van de hele Rhodesische tabakshandel (dus niet alleen met Nederland maar met vele andere landen) financiert. Volgens de AABN regelt Mees en Hope de fi nanciering via haar vroegere doch termaatschappij de Ned-bank. Deze bank heeft op haar beurt weer tachtig procent van de aandelen van de Rhodesian Banking Corpo ration, de grootste Rhodesische handelsbank, in handen. Berend Schuitema. secretaris van de AABN: 'Het onderzoek naar deze zaak kan wellicht aantonen dat Ne derland in de persoon van Mees Hope zeer nauw betrokken is ge weest en nog altijd is bij de ta bakssmokkel.' Onderzoek Deze zaak werd aan het rollen ge bracht door het PvdA-kamerlid Re- lus ter Beek, die tijdens de begro tingsbehandeling van buitenlandse zaken het een en ander onthulde. Staatssecretaris Kooijmans zegde na vragen van Relus ter Beek een onderzoek toe. Dat onderzoek is nu aan de gang. maar hoever het ge vorderd wil geen van de betrokke nen zeggen. Deze zaak, en tientallen andere (de Economische Controledienst heeft de afgelopen jaren ontelbare on derzoekingen gedaan, allen zonder resultaat) bevestigen de indruk dat er bij grote hoeveelheden Rhodesi sche tabak Nederland worden bin nengesmokkeld, maar nogmaals: bewijzen ontbreken. Uit het vermoeden dat een derde van de hier geïmporteerde tabak uit Rhodesië afkomstig is mag niet geconcludeerd worden dat een een derde van de tabak in onze sigaret ten of in onze shag van Rhodesi sche herkomst is. Veel tabak wordt vla Rotterdam naar andere landen doorgevoerd, naar Duitsland en vooral naar de Scandinavische lan den. Een Zweed, in dienst van een grote Nederlandse tabaksfirma heeft dat zelfs openlijk toegegeven aan de AABN. De Economische Controledienst houdt ook deze doorvoer in de ga ten. Een paar maanden geleden sloeg de dienst in Rotterdam toe. Jammer genoeg bleek de lading ta bak toen bestemd te zijn voor Zwitserland, een land dat geen lid is van de Verenigde Naties en dus ook niet gebonden is aan de resolu tie van de Verenigde Naties. Zwit serland wil de tabak overigens niet invoeren en omdat doorvoerhandel ook verboden is werd de lading in beslag genomen. Dit was de enige keer dat de ECD kon optreden. Van een verslaggever BROSELE Na een onderbreking van twaalf weken draait de kern centrale van Borsele weer op volle toeren. De centrale werd op 15 januari stilgelegd voor wisseling van brandstof (verrijkt uranium) en voor inspectie en revisie. Vol gens de directeur van de centrale, lr. I. Tiktak hebben deskundigen op het gebied van de atoomenergie de centrale volledig veilig genoemd. E splijtstof die uit de reactor is gehaald blijft een paar maanden in een waterbassin in de centrale zelf. Daarna gaat het sterk radio-actieve uranium naar een opwerkingsfa briek in het buitenland. Aanvankelijk heeft men gedacht de werkzaamheden binnen de acht weken te kunnen verrichten. Een kerncentrale zoals van het type dat in Borsele staat, moet zeventig pro cent van de tijd werken wil hij rendabel zijn. Maar de werkzaam heden in Zeeland hebben langer geduurd dan was verwacht. Daar door heeft de Zeeuwse elektrici teitsmaatschappij een financiële te genvaller. Het stilliggen van de centrale kost 340.000 gulden per dag. Alle drie soorten, alle drie formaten in prijs verlaagd: r/J98 200 g Dessert nu f 8,98. 200 g Roodmerk nu 1 O» 200 g Coffeïnevrij nu f 8,18. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het probleem van de 30.000 Zuidmolukkers in Nederland zal volgend jaar worden opgelost. Dit heeft volgens een bericht van het Franse persbureau AFP minister Van Doorn in de Indonesische hoofdstad Jakarta verklaard. Nog dit jaar zal er, volgens deze berichten, worden beslist over een plan voor deze bevolkingsgroep, welk plan dan volgend jaar zal worden uitgevoerd. De minister zei de indruk te heb ben dat tien procent van de Zuid molukkers in Nederland naar Indo nesië terug wil. Zij die teruggaan kunnen enig werkkapttaal meekrij gen. Ook zal steun worden gegeven aan de gemeenschappen in Indone sië, die hen willen opnemen. Minister Van Doorn heeft - nog steeds volgens het AFP-bericht - in Jakarta ook gezegd, dat de Neder landse burgemeesters instructie hebben alle demonstraties te ver bieden op 25 april, de dag dat het 25-jarig bestaan van de Republiek der Zuid-Molukken wordt herdacht. Op het ministerie van binnenland se zaken in Den Haag was men kort en krachtig in het commen taar op dit bericht: 'onzin'. De bur gemeesters in Nederland beslissen zelfstandig over alle maatregelen om orde en gezag in hun gemeente te handhaven en daaraan kan de regering in Den Haag niet tomen. Van een verslaggever VENLO In Grubbenvorst bij Venlo is de 41-jarige heer F. J. A. Tourneij omgekomen, toen hij iri zijn auto werd aangereden door een tegenligger. Hij stond voorgesor teerd om linksaf te slaan maar stond daarbij op de verkeerde weg helft. Zijn auto vloog in brand. PERSONALIA Medaille De Nederlandse parle mentariër mr. C. Berkhouwer (VVD) heeft de gouden medaille van het Europees parlement ont vangen. De medaille werd hem uit gereikt door de voorzitter van het Europese parlement, de Franse so cialist Georges Spenale. Mr. Berk houwer is de afgelopen twee Jaar voorzitter geweest van het Europese Parlement.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13