Conflict in Labour over EG laait weer op Eet u eigenlijk wel goed? Geheim akkoord VS en Thieu Olieconferentie na twee dagen nog I niets opgeschoten f' Premier van Phnom Penh sprak met Rode Khmer lerikaanse senator Henry Jackson: Loerden lopen ;evaar te worden ïitgeroeid IA viste orpedo's met kernkoppen op Protest in Zuid-Korea 'ortugal zal n Navo blijven Turks verwijt aan Griekenland Treinongeluk in Litouwen Eenvoudige test levert praktische antwoorden Wetenschap en téchniek Bomaanslagen in Noord-Ierland ROUW/KWARTET WOENSDAG 9 APRIL 1975 BUITENLAND WASHINGTON, SAIGON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse Democratische senator Henry Jackson, heeft gisteren het bestaan onthuld van geheime overeenkomsten tussen de Verenigde Sta ten en het bewind in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, waar van het Congres niets afwist. een toespraak tot de Senaat zei ackson: 'Ik heb betrouwbare in- ormaties over het bestaan van ge- ïeime overeenkomsten tussen de egeringen van de VS en Zuid- fietnam, welke noodlottige Ameri- caanse beslissingen beogen, maar Faarvan het bestaan echter nooit is levestigd. Wij weten zelfs niet vanneer president Ford er zelf voor iet eerst van hoorde'. De senator leed een beroep op de president m alle dodumenten over deze vereenkomst openbaar te maken n ze aan het Congres te geven. We kunnen als Congresleden niet inze constitutionele taken vervul- en en een samenhangende buiten- andse politiek voeren zolang ons nformatie, waarop wij recht heb- >en, wordt onthouden', aldus Jack- ion. De senator die weigerde voor ie Senaat iets over de inhoud van ie overeenkomsten te vertellen, •ervolgde met te zeggen at het tongres wordt beschuldigd van het chenden van beloften en verplich- ingen waarvan het nooit heeft ge- loord. Jommenwerpers n Saigon hebben Zuidvietnamese unctionarissen gesuggereerd dat er ivereenkomsten bestaan, waarbij x-president Nixon beloofd zou lebben Amerikaanse bommenwer- lers in te zetten bij belangrijke ichendingen van de Parijse akkoor- ien dooro Noord-Vietnam. Zondag rerklaarde de Amerikaanse minister an defensie, James Schlesinger, in en vraaggesprek niet op de hoogte e zijn van de details van alle 'erbintenissen met Saigon. K)NN (DPA, Reuter) Afgevaar- igden van Europese hulporganisa- ies en rechtstreeks uit het ge- echtsgebied teruggekeerde artsen n officiële waarnemers van vere- igingen voor de mensenrechten lebben gisteren op een persconfe- entie nadrukkelijk gewaarschuwd at de Koerden in Irak het gevaar apen te worden uitgeroeid. )e franse jurist Thierry Mignon an de federatie voor mensenrech- jen riep dringend op tot het zenden a neutrale waarnemers naar het warden van Irak, om te voorko pen dat daar volkerenmoord wordt gepleegd, nu het militaire verzet an de Koerden heeft gefaald. Be- ichten uit Turkije over het optre- en van Iraakse commando's tegen e bewoners van de bergdorpen oen het ergste vrezen. [OS ANGELES Het CIA-schip tornar Explorer, dat een deel van ïn Sowjetrussische duikboot heeft eborgen van de bodem van de itille Oceaan, is er in geslaagd wee torpedos met kernkoppen te ichten en heeft ook het lijk gebor en van een kernwapenexpert met ijn persoonlijke dagboek, aldus de os Angeles Times. Iet blad zegt dit vernomen te heb- ien van CIA-leden en mensen die r bij geweest zijn. Je GJomar Explorer gaat deze zo- ner terug naar de betrokken plaats ra te trachten een raket met een ernkop te bergen die uit de grote rijper van het schip is geslipt, met log meer delen van de onderzeeër. Iet. project, dat te duur genoemd is 'radat het naar schatting 400 mil ten dollar heeft gekost, was in eite 'een daverend succes', zo heeft en CIA-man volgens het blad ge- egd. Met de twee torpedos zijn ook 1,5 meter van het voorschip gebor en. Bovendien vond men de jonge '[ficier in zijn kooi. ineengedoken «of bij sliep. Het lijk was nog zo aaf dat de CIA in staat was hem e identificeren. Hij had een vijf jentimeter dik dagboek waarin on- 'er meer het nucleaire potentieel 'an de duikboten van de Golf- rasse stond vermeld, aldus het blad. De vroegere gouverneur van Cali- fornië, Ronald Reagan, heeft giste ren in een radio-interview gezegd dat president Ford 'bezig moet zijn te onderzoeken of het verbod van het congres op militair Ingrijpen in Indochina wel wettig is'. Reagan vond dat het Congres zich moest schamen omdat het woordbreuk pleegde en zei dat hij het gebruik van B-52 bommenwerpers zou advi seren. Generaal Frederick Weyland, chef van de Amerikaanse legerstaf, die onlangs in Zuid-Vietnam is ge weest om zich op de hoogte te stellen van de militaire situatie, heeft gisteren de Senaatscommissie voor de strijdkrachten daarvan ver slag gedaan. Na afloop weigerde hij te zeggen welke aanbevelingen hij aan president Ford gedaan heeft. Wel zei hij dat het bewind van Thieu in Saigon het niet zou over leven zonder aanvullende Ameri kaanse steun. Aanslag op Thieu Een 26-jarige luitenant van de Zuidvietnamese luchtmacht heeft gistermorgen met zijn jachtbom menwerper geprobeerd het paleis van president Thieu te bombarde ren. De vlieger liet drie bommen vallen die echter het doel misten en op het paleisterrein drie mensen doodden en een aantal verwonden. Thieu maakte later via de radio bekend dat hij en zijn gezin onge deerd waren en dat hij er niet aan dacht af te treden. Na de luchtaan val werd er meteen een'ultgaangs- verbod van kracht en werden er versterkingen naar het presidentië le paleis gestuurd. Oud-premier en oud-bevelhebber van de luchtmacht, Ngoejen Cao Ky noemde de luchtaanval een 'in fantiele daad' van een enkeling, maar drong toch opnieuw aan op het vertrek van Thieu. Volgens Ky bewijst de aanval dat iedereen Thieu haat, zijn eigen troepen in begrepen. Een woordvoerder van het opperbevel in Saigon zei niet te weten waar het vliegtuig na de aanval gebleven was. Men weet niet hoeveel brandstof aan boord was en weet fus ook niet hoe ver de piloot is kunnen wegkomen. Twee Koreaanse politiemannen in burger slepen een student weg, die had meegedan aan de monstraties tegen het regiem van president Park Tsjoeng-Hee. De studenten eisen dat de demo cratische orde in Zuid-Korea wordt hersteld. President Park kondigde een speciale matregel af waarbij de universiteiten tijdelijk gesloten werden. LONDEN (Reuter, UPI)Het conflict binnen cle Britse Labour-partij over de vraag of Engeland lid moet blijven van de Europese Gemeenschap, trad gisteren in alle hevigheid an het licht. Staatssecretaris Eric Heffer, een militant tegenstander van het Brit se EG-lidmaatschap, kondigde aan dat hij zich niets zal aantrekken ISSABON (AFP. UPI) Portueal :al in de NAVO blijven, maar de imerikanen zullen geen toestem- ning meer krijgen hun basis op de izoren te gebruiken om Israël te levoorraden in het geval van een lieuwe oorlog in het Midden-Oosten. )it heeft premier Vasco Goncalves ïisteren gezegd op zijn eerste pers- tonferentie sedert de mislukte taatsgreep van een maand geleden, toncalves zei dat zijn regering niet oornemens is de daders van de mis- okte staatsgreep van 11 maart te iten terechtstellen. Polgens de premier zullen de ver- iezingen van 25 april voor een gondwetgevende vergadering geen ffect hebben op de regeringspoli- lek en hij voorziet geen wijziging d zijn regering in de nabije toe- omst. 'Wij kunnen door verkiezin gen niet verliezen wat wij wonnen n de revolutie'. Mariniers Gisteren is een bataljon van 1000 Amerikaanse mariniers van Ikina- wa naar de Philippijnen overgevlo gen om zo nodig te helpen bij eventuele verdere Amerikaanse evacuatieoperaties in Indochina, zo heeft een woordvoerder van het ministerie in Washington bekend gemaakt. In totaal is het aantal beschikbare mariniers in Zuidoost- Azië nu 4300. De regering van Frankrijk staat in contact met alle partijen die bij het conflict in Vietnam betrokken zijn, aldus is van gezaghebbende zijde in Parijs vernomen. De bedoe ling is te onderzoeken op welke tot een akkoord kunnen komen. In het Britse Lagerhuis heeft een twintigtal socialistische afgevaar digden er bij de regering Wilson op aangedrongen de Voorlopige Revo lutionaire Regering (VRR) van Zuid-Vietnam te erkennen en op te houden het 'hatelijke' regiem van president Thieu te beschermen. ANKARA (Reuter) De Turkse regering heeft Griekenland beschul digd van het sturen van militaire versterkingen naar de Griekse eilan dengroep Dodecanesos voor de Turk se kust. Volgens minister van defen sie Ferit Melen schendt Griekenland daarmee de internationale verdragen die voorzien in een demilitarisatie van de eilanden. Hij gaf geen bijzonderheden, maar volgens Turkse functionarissen heb ben de Grieken onlangs 25.000 man schappen en zwaar militair mate rieel overgebracht naar de Dodeca nesos. Tegelijkertijd wees minister Melen de Griekse beschuldiging van de hand dat Turkse vliegtuigen het Griekse luchtruim geschonden zou den hebben. Na zorgvuldig onderzoek waren die beschuldigingen volkomen ongegrond gebleken, zo zei hij. Tur kije heeft VN-secretaris-generaal Waldheim ingelicht over de beweer de Griekse troepenconcentraties. van het verbod van premier Harold Wilson en zich toch tegen de EG zal uitspveken bij het debat in het Lagerhuis. Het Britse parlement be gon maandag aan een driedaags debat over het EG-lidmaatschap, waarover de regering van Wilson verdeeld is. De meerderheid van de regering is er voor dat Engeland lid blijft, maair acht ministers zijn te gen. Wilson heeft deze tegenstan ders nu verboden om bij het debat in het parlement hun standpunt te vertolken, maar de jonge Heffer vertelde gisteren, dat hij dit verbod zal negeren. Hij kon daarbij reke nen op de steun van de linkervleu gel van de Labour-partij, die tegen het EG-lidmaatschap is. Deze groep is woedend dat Wilson hun verte genwoordigers in het kabinet in feite de mond gesnoerd heeft tij dens het parlementaire debat. Hef fer (staatssecretaris van industrie) riskeert met zijn rebellie tegen Wilson ontslag. Deze voormalige timmerman uit Liverpool kreeg het vorig jaar ook aan de stok met de premier door zijn felle kritiek op de verkoop van vier Britse oorlogs schepen aan Schili. Heffers directe chef, minister van industrie Tony Benn, omzeilde Wil sons verbod gisteren door zich bui ten het parlement krachtig tegen de EG uit te laten. Minister Benn wees de Europese van de hand als 'een groeiende politieke federatie', die alleen de rijken bevoordeelt. Benn behoort tot de harde kern uit de leiding van Labour, die niets van de EG moet hebben. Hun belangrijkste woordvoerder, minister van handel Peter Shore verblijft momenteel in het buitenland. Op de dag dat in het parlement het debat over de komende volksstemming over de EG los brandde, begon Shore aan een driedaags bezoek aan de Arabi sche Emiraten. De leider van de Conservatieven Margaret Thatcher, gooide nog wat olie op het vuur door op te merken dat de Labour-ministers, die tegen Wilson ingaan, moeten aftreden. Toch zullen de Conservatieven Wil son waarschijnlijk redden. Over tuigd van het belang van het EG- lidmaatschap hebben zij zich in ht parlement achter het officiële rege ringsstandpunt gesteld. MOSKOU (AFP) In Moskou is gisteren vernomen, dat zich vrijdag jl in Litouwen een ernstig spoorwe gongeluk heeft voorgedaan, waarbij tientallen mensen het leven verlo- Gemeenschap ren en talrijken werden gewond. Hoewel het als een paal boven water staat dat we in het algemeen te veel eten in dit land, is het zeker dat sommige mensen van sommige voedingsstoffen juist te weinig binnenkrijgen. Merkwaar dig genoeg was er tot gistermiddag geen handzame methode gepubliceerd om vast te stellen of iemand tot één van die twee categorieën behoort. Of tot allebei tegelijk, want dat kan ook nog. De man die dat gemis opvulde, ontwierp nadrukkelijk een onder zoekmethode die gebruikt kan wor den door niet-deskundigen. De Bel gische dokter Jan Heyrman (32) promoveerde gisteren in Utrecht op het proefschrift 'Screening van voedingsgewoonten door de hui sarts'. Het is ook opgesteld door een niet- deskundige, zegt hij er meteen bij. Een arts heeft bijvoorbeeld wel ge leerd hoe hij een diëet voor een suikerpatiënt moet samenstellen. Maar zijn kennis sluit niet aan op basisbegrippen over normale gezon de voéding. En het vervelende is dat hij aan de bestaande deskundigheid, de voe dingsleer. ook niet veel heeft. Be staande onderzoekmethoden zijn óf ongeschikt óf zo tijdrovend dat er geen beginnen aan is. Dus ging Heyrman zelf aan de slag toen hij, jaren geleden, studentenarts in Utrecht was. Dat heeft een indrukwekkende de monstratie opgeleverd van hoe een voudig een probleem kan worden wanneer je er maar genoeg gezond verstand op loslaat. Het is zo een voudig geworden dat ook voedings deskundigen nog wel even met hun ogen zullen knipperen. Met als uitgangspunt vier informa tieve vragen en één opvoedende, krijgt dr. Heyrman in enkele minu ten boven tafel of er tekorten in het voedingspatroon: Vijf vragen 1. Drink je dagelijks een halve liter melk? Of gebruik je een overeen komstige hoeveelheid melkproduk- ten zoals karnemelk, yoghurt, platte kaas of kwark? Of 75 gram kaas, dit is drie vier sneden? 2. Neem je dagelijks een warme maaltijd met vlees, eventueel ver vangen door vis, of ei of door peulvruchten zoals erwten of bone- n? 3. Eet je dagelijks brudnbrood of roggebrood? Of havermout, gort of andere grove graanprodukten? 4. Eet je dagelijks én aardappelen én groenten? 5. Denk je eraan, spijsvet te beper ken: magere melksoorten, mager vlees en als bereidingsvet speciale onverzadigde margarines of plan taardige spijsoliën te gebruiken? En beperk je voldoende suikerwa ren? Dat was, in zijn geheel, fase één. Wie vijf keer ja kon zeggen komt niets tekort (over teveel praten we straks). De vraagstelling is duide lijk geënt op de Schijf van Vijf, die het Voorlichtingsbureau voor de Voeding niet moe wordt, ons voor te houden. Maar terwijl bij die schijf de een voudige leuze hoort 'eet iedere dag uit ieder vak', heeft dr. Heyrman een persoonlijker benadering uitge werkt. Als op een of meer van de vragen ontkennend wordt geant woord. betekent dat nog niet dat de betrokkene zich tekort doet. Het duidt alleen nog maar op de moge lijkheid dat er iets mis is. Die mogelijkheid kan met een paar gerichte vragen verder worden ver kend. Wie bijvoorbeeld op de brood-vraag (3) verstek liet gaan. loopt het risico dat hij te weinig ijzer en/of vitamine BI krijgt. Maar het kan best zijn dat beide stoffen voldoende uit andere voedingsmid delen worden opgenomen, en dan is er niets aan de hand. Heyrman ontwikkelde een handzaam tabel letje waarmee zulke dingen zijn na te gaan. Wijst dat op een tekort, dan wijst het meteen de weg om dat tekort voortaan te voorkomen. Deze strategie heeft twee charman te punten. Ten eerste wordt niet iedereen naar een standaard voe dingspatroon toegepraat, wat overi gens niet overdreven veel kans op succes zou hebben. Een mens is een nogal conservatief wezen in zijn eetgewoonten. Charmant door drs. Dié Foppema Het tweede charmante punt is. dat dit eenvoudige vragenspel bijna feilloos werkt. Heyrman liet zijn Overvoeding testbatterijtje los op driehonderd Utrechtse studenten. Honderd daar van liet hij door geroutineerde dië tistes van het Centraal instituut voedingsonderzoek TNO bovendien op de klassieke manier gedetail leerd ondervragen over him eetge woonten (verwerkingstijd: vier uur per onderzoek). Hij liet hun bloed onderzoeken op tekorten aan be paalde voedingsstoffen. grote zekerheid aan het licht brengt. En hij concludeerde dat alle acht proefpersonen bij wie iets duidelijk mankeerde, ook met zijn eenvoudi ge vragen al waren ontdekt. Een opmerkelijk resultaat. Daar stond tegenover dat twee mensen die vol gens de Heyrman-test verantwoord aten, bij het uitgebreidere onder zoek op een enkel punt grensgeval len bleken. Maar dat heeft maar heel betrekkelijke betekenis: zij waren tenslotte grensgevallen vol gens voedingsnormen waar aardige en soms forse veiligheidsmarges in zijn ingebouwd. De test van Heyrman bleek overi gens wat. aan de pessimistische kant. Veertien procent van de on derzochten werd met de korte vra genlijst ten onrechte op een enkel punt als slecht gevoed beoordeeld. Maar dat is een randverschijnsel dat onvermijdelijk is bij een simpe le test die de echte gevallen met De ook erg gewichtige vraag of zijn proefpersonen soms te veel aten, pakte dr. Heyrman nog eenvoudiger aan. Hij pakte ze op twee plaatsen bij hun vel en mat hoe dik dat was. De eenvoudige moraal: wie meer eet dan hij nodig heeft, slaat dat op in vetweefsel. En in ieder geval bij jonge volwassenen, is dat voor een belangrijk deel onderhuids vet weefsel. (Het buikje komt pas met het klimmen der jaren). De zogenaamde huidplooimeting le vert een betrouwbare maat voor de hoeveelheid vet. Het zegt waar schijnlijk zelfs meer dan de weeg schaal. Om onduidelijke redenen is deze techniek in de medische we reld niet erg doorgedrongen. Vol gens dr. Heyrman zouden eigenlijk alle huisartsen de benodigde meet- tang voor huidplooien moeten aan schaffen (en gebruiken). Hij heeft daar in zoverre een beetje een hard hoofd in. dat het gangba re model zo'n vijfhonderd gulden moet kosten, wat hij zijn collega's nog niet zomaar voor zo'n nieuwig heid je ziet neertellen. (Er is in Zwitserland wel een firma die goedkopere maakt, zegt Heyrman. 'Ik heb al verscheidene instrumen tenhandels gevraagd of z edie wil len importeren. Maar ze doen het niet.' Kassa?) door Nico Kussendrager PARIJS Twee dagen is de olieconferentie hier in Parijs aan de gang maar zij is nog even ver als maandagmorgen bij het begin. De eerste dag hebben de verschillende delegaties een verklaring afgelegd, gisteren vergaderden de Europese Gemeenschap (zie voorpagina) en het Internationale Ener gie Agentschap (IEA) en kwam men aan confereren niet eens toe. De 'historische' ontmoeting tus sen olieleverende en olieverbrui- kende landen, die aanvankelijk één dag had zullen duren, zal nu zeker niet voor het einde van deze week afgelopen zijn. Eigen lijk zal het niemand echt verba zen als de partijen er tijdens de conferentie in Parijs niet eens bijeenkomst nodig zal zijn die dan ook weer alleen maar dient als voorbereiding op het grote treffen tussen olieproducenten en olieconsumenten. Daar zal men het in ieder geval eens moeten worden over een even- kere opbrengsten voor de produ cerende landen en zekere lever anties voor de consumerende. Waar die grote conferentie moet plaatsvinden staat ook nog niet vast, hoewel de Fransen akkoord zijn gegaan met Wenen inplaats van Parijs. Dat leidt meteen tot de veronderstelling dat Frank rijk geen conferentie- die zij nota bene zelf heeft voorgesteld - die een even groot debakel zou kunnen worden voor de Franse diplomatie als de Vietnamonder- handelingen, binnen haar gren zen wil hebben. Zeurende kies De Algerijnen - als kampioen van de derde wereld - willen conferenties als een zeurende kies koste wat het kost voorko men. De olielanden en mét hen de derde wereld hebben nu hun voeten tussen de deur bij de rijke gebruikers van hun olie hun grondstoffen. Nu moet snel, hard en desnoods pijnlijk wor den doorgedrukt en niet voor zichtig tijdens een lange reeks van conferenties. Vandaar ook dat volgens de Algerijnen niet alleen over olie maar ook over andere grondstoffen gepraat moet kunnen worden. Dit is het grote discussiepunt dat als een zwaard van Damocles boven de ze voorbereidende conferentie hangt. De Algerijnse vertegenwoordiger stelde in zijn verklaring dat 'de zeven afgevaardigden van de derde wereld' hadden besloten dat de grote conferentie zelf verder moet gaan dan alleen olie. Er moeten ook regelingen komen voor andere grondstof fen: prijsafspraken tussen ver kopers en afnemers en koppe ling van de prijs aan de mate van inflatie in het westen bij voorbeeld. Nu was het spreken van Algerije namens de zeven hier aanwezige niet-industrieële landen (Algerije. Brazilië, India, Iran. Saoedi-Arabië, Venezuela en Zaïre) wel zeer pretentieus omdat het blok innerlijk ver deeld is. Zo heeft Iran voor de grote conferentie een omvan grijke serie suggesties gedaan die volgens ingewijden meer lij ken op dreineren. Lege stoel Ook binnen de club van olielan den, (de OPEC), worden ver schillen gesuggereerd. Het blijkt dat vooral de Amerikanen graag strijden omdat zij die machtige club van producenten liever nog vanmorgen dan na twaalfen uit elkaar zien vallen. Voedsel voor die speculatie is vooral ook het leegblijven van OPEC-stoel bij de conferentie. De OPEC zou als waarnemer in Parijs zijn maar kwam niet. Het verschil van me ning binnen de OPEC zou kun nen gaan over de hoogte van de olieprijzen, en de omvang van de olieproductie. Op het ogen blik is die prijs door de zachte winter en de economische terug gang aan het dalen. De OPEC- landen, die het geld wel kunnen missen, willen daar met een in krimping van de produktie op antwoorden zodat de prijzen weer aantrekken. Andere OPEC- leden, die het geld om welke reden dan ook bitter hard nodig hebben, willen de olieproductie juist op peil houden en zich dan maar bij een lagere prijs neer leggen. Een andere verklaring, voor het wegblijven van de OPEC is dat zij door op de waarnemersstoel te gaan zitten de Organisatie van Olie verbrui kende landen zou erkennen. De organisatie heeft ook een waar nemersstatus Die consumerende landen waaronder Nederland zijn sinds enige tijd verenigd in het Internationale Energie Agentschap (I.E.A.). een initia tief van de Amerikanen waar de Fransen weer tegen zijn omdat het de kans op een botsing en een nieuw conflict met de olie landen zou vergroten. Liever overleg, dan twee blokken tege nover elkaar, vindt Giscard d'Es- taing. Tweespalt EG Verschillen ook binnen de Euro pese gemeenschap. Frankrijk wil bijna net als Algerije een uitge breide agenda, West-Duitsland aan de andere kant wil, alleen maar praten over energie. De Duitsers redeneren: We moeten zekerheid hebben, geeft niet wat de olie kost als we maar weten waar we aan toe zijn en plan nen en kostenberekening kun nen maken. Zeuren over andere grondstoffen is daarbij helemaal niet nodig en alleen maar lastig. Nederland ligt met Frankrijk re delijk op één lijn, zij het vanuit een andere achtergrond. De Fransen treden de derde wereld welwillend tegemoet vooral van uit buitenlands politieke overwe gingen (minder afhankelijk van de V.S. oude banden herstellen), terwijl voor Nederland vooral binnenlandse politieke overwe gingen .gelden. (Pronk en ach terban). Mochten de leden van de Europese Gemeenschap in derdaad als afzonderlijke landen naar de grote conferentie gaan met elk een eigen standpunt, dan zou dat het aantal deelne mers aan deze conferentie aan merkelijk vergroten. Het uiteindelijke aantal zal dan waarschijnlijk 24 worden. De eindeloosheid van het grote tref fen tussen arm en rijk wordt daardoor alleen nog maar groter, hoewel daardoor het gezicht en de geldigheid van de conferentie versterkt kunnen worden. PHNOM PENH, BANGKOK (Reuter, UPI, AP) Premier Long Boret van het bewind in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh heeft in de Thaise hoofdstad Bangkok vier uur gesproken met'vertegenwoordigers van de Rode Khmer, zo heeft de Thaise minister van buitenlandse zaken, Chatichai Choonhaven gisteren bekendgemaakt. De premier, die gisteren in Phnom Penh terugkeerde van een acht daagse reis naar Indonesië en Thailand, deelde bij zijn aankomst mee dat er gewerkt wordt aan overleg met de strijdkrachten van de Rode Khmer die de Cambod jaanse hoofdstad omsingeld heb ben. Dergelijk overleg werd tot op heden voor onmogelijk gehouden omdat het verdreven staatshoofd prins Norodom Sihanoek, de forme le leider van de Rode Khmer, steeds had geweigerd met het re giem in Phnom Penh te onderhan delen. zolang een bepaald zevental nog van dat regiem deel uitmaakte. Deze zeven waren in 1970 betrok ken bij de staatsgreep van maar schalk Lon Nol, waardoor prins Si hanoek werd afgezet. De prins ver toeft sinds die tijd in ballingschap in Peking. Voorwaarden Inmiddels is de belangrijkste van het zevental. Lon Nol zelf, al naar Indonesië uitgeweken. Waarnemers in Phnom Penh verwachtten giste ren dat er binnen een etmaal be langrijke beslissingen zullen wor den genomen. Long Boret zou met de waarnemend president. Sauk- ham Khoy en andere leiders in Phnom Penh overleg plegen over de voorwaarden waaronder de hoofdstad aan de Rode Khmer kan worden overgegeven. Volgens be trouwbare bronnen in Phnom Penh zijn de militaire leiders tegen een overgave. Zij zouden de militaire positie van de stad eerst willen verbeteren alvorens vredesonder- - handelingen te beginnen. Inmiddels is ook gisteren de druk van de troepen van de Rode Khmer op Phom Penh toegenomen. De stad zelf werd gisteren door grana- 1 ten uit terugstootloze vuurmonden getroffen terwijl op ht vliegveld Potsjentong zeventien raketten neerkwamen. Sihanoek seeft gisteren in een boodschap aan de Amerikaanse se- - nator Miks Mansfield gezegd dat de Rode Khmer Phnom Penh zouden kunnen veroveren wanneer zij dat maar zouden willen. Tot nu toe was dat nog niet gebeurd uit angst dat dit een militaire interventie van de VS zou uitlokken, aldus Sihanoek. LONDEN (UPI) In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn dinsdagavond drie bommen ontploft in het groot ste winkelmagazijn van de stad. Kort tevoren was een telefonische waarschuwing ontvangen. Volgens de eerste berichten werd niemand gewond. Het Ierse republikeinse leger heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslagen op zich renomen. Officieel heeft het IRA het bestand nog niet opgezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7