Tegenvallend resultaat van radio-vacaturebank ÜB Tal van twijfels over supergroei Zoetermeer Regering doet niets aan huisvesting buitenlanders Huiseigenaren dwingen tot woningverbetering Volgens het Haags arbeidsbureau Haagse dame werd 104 jaar Visser vermist Bevolking tekent condoleance-registers Directeur Stichting Begeleiding Buitenlandse Werknemers maak je niet dik stimorol kauwgom eet je niet op Nieuwe actie Contra spreiding PTT-personeel stuurt kamer protestbrieven Smartegeld voor ten onrechte insluiting nauwelijks betwist Kunstenaar Boon (92) in Hofstad overleden Haags college wil: Affiche-actie op 65 Westlandse scholen Bij inbraken voor 26.500 gestolen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De resultaten van de onlangs ingestelde vacaturebank op Hilversum 3 vallen tegen. Volgens het gewestelijk arbeidsbureau in Den Haag blijft de respons achter bij de verwachtingen. Verheugend noemt het GAB wel, dat op de vacatures ook wordt ge reageerd door niet-werkloze werk zoekenden. Deze mogelijkheid, om via het GAB van werk te verande ren werd tot nu toe haast niet gebruikt. De toestand op de arbeidsmarkt in Den Haag is relatief iets ongunsti ger dan in geheel Zuid Holland. Het GAB wijt dit voor een groot deel aan het toenemend aantal rijksgenoten in Den Haag. Dat de situatie in maart toch min of meer stabiel bleef komt door de sterke daling van het aantal werkloze bouwvakarbeiders (min. 106). Ook het aanbod van horecapersoneel nam af (min 122). Het arbeidsbu reau wijst erop, dat hiervan even wel niet teveel verwacht moet wor den: de strandtentenexploitatie geef nog altijd een weinig roos kleurig beeld. Omdat de metaalsector vrij nauw verwant is met de bouw verwacht het GAB dat in de nabije toekomst voor de regio Den Hazg ook een gunstiger situatie voor de metaal sector te verwachten is. DEN HAAG Mevrouw E. J. van Heusden-Freriks heeft gisteren in het gereformeerd bejaardencentrum 'Uitzicht' aan de Daal en Bergse laan haar 104-de verjaardag ge vierd, temidden van haar zoon, dochter cn schoondochter. Mevrouw Van Heusden, de oudste inwoonster van Den Haag, bevindt zich in een redelijk geestelijke conditie. Wat haar lichamelijke toestand betreft: sinds enige jaren moet zij zich in een rolstoel voortbewegen. In een stampvolle recreatiezaal is Van een verslaggever DEN HAAG Het versnellen van de bouwactiviteiten in Zoe termeer, ter leniging van de nog steeds toenemende woningnood, is een moeilijke zaak. In de ge combineerde vergadering van de Gewestelijke commissies voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting bleek dat er tal van twijfels over deze snel lere bouw bestaan. De moeilijkheid is dat op korte ter mijn een oplossing gevonden moet worden voor het nog steeds nijpen de probleem van de woningnood. Een ambtelijke studiegroep heeft een rapport uitgebracht over eventuele bouwmogelijkheden in Zoetermeer, ook nu dé opvangplaats voor wo ningzoekenden in de Haagse agglo meratie. De Gewestraad bleek niet zozeer ge kant tegen het versnellen van bouw activiteiten (voor 1980 bijvoorbeeld 3000 woningen extra bouwen) als wel bang voor de problemen die dit met zich mee gaat brengen. Zoeter meer in aanbouw kampt al met een grote achterstand waar het de di verse voorzieningen (zoals wegen) betreft. Een versnelling van die bouw zou de problemen alleen maar groter maken. M en was dan ook van mening dat een eventuele ver snelling slechts mogelijk is wanneer het rijk de garantie kan geven dat de voorzieningen, die bij de woning bouw horen, gelijktijdig worden uit gevoerd. De nodige discussie ontstond in de gewestcommissie ook over de vraag waar Zoetermeer nog meer woningen zou moeten bouwen. In het boven genoemde rapport zijn enkele bouw plaatsen voorgesteld. De gewest raadsleden wilden zich gisteravond nog niet 'vastleggen' op een bepaal- ROTTERDAM Mensen van de electriciteitscentrale op de Maas vlakte belden maandagavond de po litie in Rotterdam met de medede ling dat een man niet van het vissen was teruggekeerd. Eerder op de dag hadden zij een man gezien, die in een vissersboot je even uit de kust was gegaan hengelen. Zijn auto met aanhang wagen stond langs het water. In de avonduren was de man nog steeds niet teruggekeerd. De politie heeft nog geen spoor van de man. de 34-jarige H. de Bruin, gevonden. De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen in Den Haag bedroeg in maart 3,80 procent en is nu 6515 februari6544). Bij de vrouwen nam het aantal geregistreerde werkzoekenden met 42 toe tot 1908. De vraag bij de mannelijke ar beidskrachten daalde de vorige maand met 2 tot 2780 en steeg bij de vrouwen met 94 tot 1118. In geheel Zuid Holland is het aan tal werklozen mannen nagenoeg gelijk gebleven: er was een stijging van 23.348 tot 23.360. De vraag daalde met 752 naar 13.615. De werkloosheid onder vrouwen be droeg vorige maand 6610, 45 meer dan in februari. De vraag nam toe met 84 tot 3579. Bijna de heldt van de vraag naar vrouwelijk arbeids krachten hd betrekking op perso neel onder de 19 jaar. Gunstiger aanbod sectoren bij de mannen waren de staat (min 478), de le vens- en genotmiddelenindustrie (min 47) en het niet varend ver- keerspersoneel (min 45). Een toe neming van de vraag was er bij het kantoorpersoneel (plus 42). Bij de vrouwen staken de sectoren win kel- en kantoorpersoneel (met een toenemende vraag) gunstig af te gen de sectoren huishoudelijk per soneel en horeca-personeel. De cij fers over maart zijn geheel in te genstelling tot dezelfde periode in het vorige jaar, toen er een afname van werkzoekende mannen was en juist een stijgende vraag naar ar beidskrachten. DEN HAAG Tal van Hagenaars maken gebruiük van de imogelijkheid om in het stadhuis aan het Burge meester De Monchyplein de condo leanceregisters te tekenen ,die er sinds gisteren liggen. Maandag kwamen al velen tevergeefs naar het stadhuis, nog geschokt door het plotselinge overlijden van mr. Ma- rijnen- In bedde kamers van het parlement is gisteren aandacht geschonken aan mr. Marijnen. Senaatsvoorzit ter Thurldngs ro:emde de eerlijke trouw die mr. Marijnen altijd ken merkte. De minister van landbouw Van der Stee kenmerkte de overle den Haagse burgemeester als 'een gedegen bewindsman'. De voorzitter van de tweede Kamer dr. Vonde ling: 'Mr Marijnen dwong hier res pect af door af door zijn loyaliteit'. Hij zei: 'Ons land verloor in hem een goed patriot'. Ook vice-premier mr. Van Agt wijdde een kort her- denkdngswoord aan de overledene. Vrijdag is namens koningin Juliana de oud-burgemeester van Den Haag mr. Kolfschoten bij de rouwdienst aanwezig. Ook prins Claus woont deze dienst bij. Hij is lid van het presidium van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening, waar van mr. Marijnen voorzitter was. de 104-jarige gisteren gehuldigd, bij monde van de heer J. Mielen die sprak namens de 'bewonerscommis sie' van de verzorgingsafdeling van het bejaardencentrum. Er waren talrijke cadeaux. Koningin Juliana heeft mevrouw Van Heusden per brief haar felicitaties overgebracht. De huldiging werd besloten met het hijsen van een speciale 'Ruimzicht- vlag' op het terrein vóór het be jaardencentrum, een handeling die verricht werd door directeur H. de Vries. Van een medewerker DEN HAAG De Haagse wethouder van onderwijs, de heer A. van Lier, heeft dinsdagmiddag in het trefcentrum voor Joegosla vische gastarbeiders an de Assendelftstraat 18 een tentoonstelling geopend over de buitenlandse werknemers in Den Haag. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De gezamenlijke dienstcommissies van de Cen trale Directie der PTT roepen al het personeel op door middel van brieven aan de leden van de Tweede Kamer hun bezwa ren tegen de spreidingsplannen van de regering kenbaar te ma ken. 'Wij weten dat wij met onze pro testen het gelijk aan onze kant hebben', schrijven de gezamenlijke dienstcommissies in een bulletin aan het PTT-personeel in Den Haag. 'Zowel het kabinet als vele Kamerleden hebben dit gelijk er kend. Laten zij hieruit dan ook de enige juiste conclusie trekken en de politieke moed hebben om het roer daadwerkelijk om te gooien'. Volgens de dienstcomssies is hen uit recente besprekingen met leden van het kabinet gebleken 'dat men ons nog steeds niets te bieden heeft'. Het bulletin schrijft dat ui de berichten na het kabinetsbere- aad van 21 maar 'duidelijk is ge bleken dat vrijwilligheid alleen maar in naam wordt toegezegd, na melijk eerst overgeplaaatst wor den en dan misschien de mogelijk heid om terug te gaan, en dat voor hen die absoluut niet willen 'de uiterste best' zal worden gedaan om voor vervangend werk te zorgen. Na de klacht die PTT'ers bij het bestuur van de NOS hadden inge diend over een programma waarin op laatdunkende wijze de verslech terende werksfeer bij de Centrale Directie werd beschreven, heeft het NOS-bestuur erkend dat op het ra dioprogramma de kwalificaties 'zeer ver benenden peil' en 'uitermate kwetsend' inderdaad van toepassing zijn. De NOS heeft haar veront schuldigingen aan de PTTaangebo- den. Naar aanleiding van hetzelfde programma heeft het CHU-Kamer- lid Van Leijenhorst minister Van Doorn van CRM gevraagd 'een meer actieve voorlichting omtrent de moeilijke problematiek van de bij het spreidingsbeleid betrokken ambtenaren te bevorderen'. De tentoonstelling heeft, volgens de directeur van de Stichting Begelei ding Buitenlandse Werknemers, de heer Th. van Son tot doel, de Haagse bevolking een Inzicht te geven in de godsdienstige, sociale en culturele achtergronden van de 12.000 buitenlanders die in Den Haag en omgeving werkzaam zijn. Op de tentoonstelling zijn tal van zaken te zien uit het dagelijkse leven in Turkije, Marokko, Spanje, Italië, Portugal, Joegoslavië, Tune sië en Griekenland. Poppen Ln ori ginele kleding, gebruiksvoorwerpen, servie en, maar ook affiches die de aandacht vragen voor de problemen van die landen. Panelen met 'Por tugal voor en na 25 april 1974', teksten over de problemen van de gastarbeiders (illegaliteit, huisves ting e.d.) en tal van brochures en folders over en voor de buitenlan ders in Den Haag. de locatie. De problemen die elke mogelijke bouwplaats zal opwerpen zijn nog niet goed te overzien. Van diverse kanten werd wel benadrukt dat uitbouw van Zoetermeer andere gemeenten niet met problemen mag opzadelen. Bovendien zou de selec tieve migratie vanuit Den Haag (al leen bepaalde groepen trekken naar Zoetermeer) tegengegaan moeten worden, omdat de residentie ver grijst. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het wetsontwerp van minister Van Agt (justitie) om mensen die ten onrechte in voorlo pige hechtenis hebben gezeten de mogelijkheid van een schadeloos stelling te geven, ondervond giste ren weinig weerstand in de kamer. In het wetsontwerp wordt de moge lijkheid geopend om een uitkering te geven aan diegenen, die in voor lopige hechtenis zijn gezet, en waarvan bij de rechtzaak blijkt dat zij niet schuldig zijn. De PvdA was de enige partij die enige bedenkingen tegen het wets ontwerp had. Deze partij vond het voorstel niet ver genoeg gaan. De woordvoerder van deze partij, de heer Roethof, vond dat deze scha deloosstelling niet als gunst maar als recht in de wet moest worden opgenomen. De minister bestreed het standpunt van de socialist. 'Je kunt iemand, die voordeed de dader van een be paald misdrijf te zijn, om iemand anders te dekken, maar dit niet bleek te zijn, toch geen recht op schadevergoeding geven', aldus de bewindsman. Bovendien is het ook onrechtvaardig om iemand, die door een fout van de officier van justitie wordt vrijgesproken, het recht van schadevergoeding te ge- Negro-spirltuais AMSTERDAM In de Mozes en Aaron-kerk oo bet Waterlooplein brengen Fanny Jones en Clinton Irving een programma van negros pirituals, ballades en gospel-songs. Deze 'tour de chant' zal plaatsvin den op zondag 13 april om 13.00 uur. De toegang is vrij Spanningsveld 'We willen het spanningsveld tus sen de Hagenaar en de vreemdelin gen opheffen', aldus de heer Van Son. 'Ook hebben we geprobeerd in de diverse groepen buitenlanders wat samenhang aan te brengen. Maar er blijven nog tal van knel punten over'. Voorbeelden daarvan: 1. de aanwezigheid van illegale bui tenlanders (10 procent). De heer Van Son bepleitte het 'in één klap legaal maken' van alle in Neder land illegaal aanwezige buitenlan ders. Nu is het zo dat veel werkge vers die illegalen in dienst hebben buiten schot blijven. Er zou volgens hem een zware boete op overtre dingen moeten komen. 2. De huis- vestiging. Tal van buitenlander wo nen (ook in Den Haag) onder er- Bezinning op versobering Vanavond is er bij de familie Grootveld aan het Hoekblok 36 in Wateringen een bijeenkomst van de open oecumenische werkgroep over het thema 'bezinning op ver sobering'. Andere bijeenkomsten en lezingen op korte termijn: op dins dag 15 april spreekt mevr. mr. M. Buschkens-Dijkgraaf, jarenlang ge meenteraadslid van Rijswijk over de Rijswijkse historie. Ze houdt haar lezing in de centrale biblio theek aan de dr. H. Colijnlaan in Rijswijk. Een dag eerder, op maan dag de veertiende dus, heeft het CH-Kamerlid mr. W. Scholten het over 'de positiebepaling van de CHU onder de huidige omstandihe- den'. Hij spreekt tijdens de jaarver gadering van de CH-afdeling 's Gravenzande in het zaaltje achter de Dorpskerk aan de Langestraat. Duinenmars De Duinenmars, die dit jaar voor de 24ste maal wordt gehouden, be gint deze keer op dë hoek van de De Savornin Lohmanlaan en de Duinlaan. De mars kan, op zaterdag 26 en zondag 27 april, over 5, 10, 15, 25 en 30 kilometer worden ver lopen. Inlichtingen zijn te krijgen via postbus 6999 of telefonisch 070- 605465. Konmardempt lawaai De supermarktonderneming Kon- mar gaat samen met de gemeente de gehele rijweg van het plein voor zijn vestiging in de Bomen- en Bloemenbuurt asfalteren. Men ver wacht dat dan de omwonenden minder last zullen hebben van het laden en lossen. Tegelijkertijd gaat Konmar zijn zaak daar modernise ren. De nieuwe vestiging zal op 15 april worden geopend. barmelijke omstandigheden. Terwijl de regering maatregelen neemt voor rijksgenoten wordt voor de gastarbeiders nauwelijks iets ge daan. 3. Onderwijs door edgen men sen. Gelukkig komt hierin in Den Haag verandering. De gemeente heeft het initiatief genomen om vanaf september aan buitenlandse kinderen gecoördineerd onderwijs te gaan geven. Dat zal gebeuren op vier scholen in Den Haag. Het vier de probleem is het ontbreken van ontmoetingscentra voor buitenlan ders. Alleen de Joegoslaven hebben er nu een. De heer Van Lier kreeg na zijn openingswoord een Italiaans beeld je uitgereikt door mej. Groote, de eerste persoon in Den Haag die zich - vijftien jaar geleden - begon bezig te houden met de opvang van buitenlandse werknemers. De ten toonstelling Ln het gebouw Assen- delftstraat 18 is geopend tot en met 12 april van 14 tot 20 uur (zaterdag van 11 tot 17 uur). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De graficus en por tretschilder Jan Boon is maandag in zijn woning in Den Haag op 92- jarige leeftijd overleden. Boon werd in Amsterdam geboren, verhuisde op jeugdige leeftijd naar Den Haag, waar hij leerling was van Philip Zilcken. Jacob Maris en de Konink lijke Academie. Daarna had hij meerdere woonplaatsen in binnen- en buitenland, om ruimt twee jaar geleden naar de residentie terug te keren. Het Haags gemeentemu seum heeft een volledige collectie van Boon's garfisch werk. Als por tretschilder stonden tal van minis ters en professoren voor hem mo del, evenals Koningin Juliana, wier portret in het gebouw van de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht hangt. Bekend is ook Boon's ets van circa anderhalve meter met een Panorama van Amsterdam, ge zien vanaf het Centraal Station. In de Haagse societiet De Witte hangt een afdruk van dit kunstwerk. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse college van B. en W. heeft richtlijnen vastgesteld waarmee eigenaren van huizen kunnen worden ge- dwongen op eigen kosten verbeteringen aan te brengen aan ge- bouwen waar deze gevaar opleveren. Het dagelijks bestuur van de ge meente Den Haag heeft de richtlij nen vastgesteld voor de samener- king tussen het gemeentelijk bouw en woningtoezicht en de gemeente lijke dienst voor de volkshuisves ting. Eén van de kernen van de richtlijnen is: voordat de« werk zaamheden beginnen jrordt er door ambtenaren van beide diensten ter plaatse een 'aanwijzing' gehouden, waarbij ook de betroken eigenaar wordt uitgenodigd, zodat ieder zo goed mogelijk weet wat er gebeuren moet. B. en W. zullen de gemeenteraad WESTLAND Bijna 1.000 West landse scholieren krijgen morgen en vrijdag een folder waarin hun gevraagd wordt mee te doen aan de actie 'Jong Westland vult de bus'. Het doel ervan is het bijeen brengen van geld, waarjnee een speciale bus voor bewoners van de verpleegtehuizen 'De Kreek' Cs Gravenzande) en 'De Naaldhorst' (Naaldwijk) aangeschaft kan wor den. De pas opgerichte Stichting Recreatie Hulpbehoevenden West- land hoopt dat de leerlingen van de 65 scholen ('jong Westland') ieder een bedrag van vijf gulden mee zullen brengen. Voor dit be drag krijgen zij twee fraaie vier kleurenposters, geschilderd door de Engelsman Cartwright. Een van de affiches is hierboven afge drukt. Het is de bedoeling, dat de posters volgende week uitgereikt worden. De Lions Club Westland, die de actie voor de Stichting Recreatie Hulpbehoevenden Westland voert, hoopt dat de jonge inwoners van het Westland er blijk van geven iets voor hun gehandicapte streekgenoten over te hebben. 'Het zou fijn zijn als jullie door een karwijtje te verrichten (auto poetsen, boodschappen doen, thuis helpen) of iets van van je spaar geld af te staan of een gedeelte van de bijverdienste opzij te leg gen 5,- bij elkaar kunnen krij gen' zegt de folder. Zij die geen kinderen op het Westlandse scho len heben en toch in het bezit willen komen van de twee posters kunnen deze bestellen door 5,- plus 2,50 (verzend- en portokos ten) over te maken op gironum mer 148232 van de Rabobank te Naaldwijk, met vermelding 'pos ter-busproject', De Rabobank heeft ook een speciaal rekening nummer opengesteld, en wel 34.36.27.000. De huidige autobus van verpleeg tehuis 'De Kreek'-is bijna versle ten. Daarom moet er een nieuwe komen, ook ten behoeve van de bewoners van het huis 'De Naald horst'. Met de aanschaf van de speciale bus is een bedrag van 125.000 gemoeid. Via giften van particulieren, het bedrijfsleven, gemeentebesturen, patiënten van beide verpleegtehuizen en kerken is al een bedrag van 70 mille bijeengebracht. voorstellen een voorbereidlngsbe- sluit te nemen voor het gebied tussen het nieuwe Prins Bernhard- viaduct, het emplacement van de Nederlandse Spoorwegen, de ont worpen verbindingsboog tussen de stations Den Haag Centraal en Hollands Spoor, de spoorlijn Am sterdam-Rotterdam, de Haagse Trekvilet, het Zieken en het Spui. De bedoeling van zo'n besluit is, dat de mogelijkheid ontstaat om de ontwikkeling in de hand te kunnen houden, terwijl wordt verder ge werkt aan een bestemmingisplan voor het gebied Centrum Zuidoost- Rivierenbuurt. Als de raad met dit voorstel van het 'College akkoord gaat wordt het ook mogelijk toe stemming te verlenen tot uitbrei ding van de Staatsdrukkerij en tot het bouwen van een centrale apo theek en 99 woningen aan de Boomsluiterskade in opdracht van het Ziekenfonds De Volharding en de Algemene Woningbouwvereni ging. Het Haagse college heeft in zijn vergaderingen van vorige week tenslotte ook gesproken over de mogelijkheid binnenkort de verma kelijkheidsbelasting in Den Haag af te schaffen. Besloten werd de zaaak te bespreken in de commissie voor de financiën en voorts in een ron de-tafelgesprek met een aantal be trokkenen. Opbrengst hartcollecte Den Haag ruim een ton DEN HAAG De opbrengst van de I Haagse collecte in het kader van de hartweek is voor de derde achte reenvolgende maal de hoogste van het gehele land. Vorige week haal den in totaal 1000 collectanten voor de Nederlandse Hartstichting 105.740 gulden op. Dit bedrag is dan nog exclusief bank- en giro overschrijvingen. In 1974 bracht de inzameling ruim 92.000 gulden op. DEN HAAG Bij een inbraak in een woning aan het Wielewaalplan in Den Haag zijn twee schilderijen D en fotoapparatuur ter waarde van r 16.500 gulden gestolen. De inbraak is tussen 3 en 7 april gepleegd. Men is het pand binnengekomen door aan de zijkant een raam te force ren. Tijdens verbouwingswerkzaam- B ehden aan een schoenenzaak in de d: Spuitstraat is voor tienduizen gul den aan schoenen gestolen. Dit is na de verbouwing gebleken, zo heeft de Haagse politie gisteren be kend gemaakt. ZOETERWOUDE De Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij die bijna 140 jaar in Leiden gevestigd is geweest, heeft op het industrie terrein 'Grote Polder' in Zoeter- in gebruik genomen. Het. bedrijf woude- Rijndijk een nieuwe fabriek; telt momenteel 200 personeelsleden TROUW/KWARTET WOENSDAG 9 APRIL 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6