Weet jij eigenlijk wel wat vrijzinnig is? Christus, Karl Marx en de bevindingen n Vandaag u Navigators bezinnen zich op vrijheid Comité wil Barmer Thesen doen herleven fliBihd Zelfstandigheid Justitia et Pax mogelijk bedreigd Onze adressen Gironummers voor Vietnam Conferenties* Nieuwe boekt TROUW/KWARTET WOENSDAG 9 APRIL 1975 - IIflj man en zijn medestanders tellen De 'geluiden van NCRV en door A J Klei Ipl* r?3 de voordrachten van professor laten degenen die zitten te Mf Strijd blijkbaar niet mee. En ook keren naar positief inge de vrijzinnige bijdragen aan de vrijzinnige godsdienstigheid, -r^ j. ,-i. ,_.i. - theologische aether-leergang van ledig in de kou staan, dat i KERK/BINNENLAND Het volgende is waar gebeurd. De hervormde synode bespreekt het beleid van het IKOR. Dominee Huysman uit Purmer(end) klaagt erover dat het IKOR nooit vrijzinnige kerkdien sten uitzendt, waarop zijn collega Abelsma uit Wateringen, die als stevig confessioneel te boek staat, door de zaal roept: man, weet jij eigenlijk wel wat vrijzinnig is? Ik vertel dit verhaal omdat domi nee Huysman en het radio- en televisiewezen er 'n rol in spelen. Dezelfde bestanddelen komen we namelijk ook tegen in het volgen de ANP-bericht: Enkele honderden geïnteresseer den in een terugkeer van het vrijzinnig godsdienstig geluid in radio en t.v. zijn uitgenodigd voor een vergadering welke woensdag avond 7 mei gehouden zal wor den in het jaarbeursgebouw te Utrecht. Eet initiatief hiertoe is uitgegaan van vijf vrijzinnige dominees en twee 'leken'. Te weten: ds. A. D. Huysman uit Purmerend. dr. R. Èoeke te Rotterdam, H. J. Bouw huis te Deventer, ds. A. Faber te Emmen in Drente, ds. A. J. Rood- zand, Odoorn, mr. dr. P. T. van Rooyen te Assen en mr. J. Schut- tevaer te Utrecht. In hun brief aan de genodigden geven de initiatiefnemers uiting aan hun verontrusting over het feit, dat er in de omroep van Nederland geen vrijzinnig gods dienstige geluiden meer worden vernomen. Zij menen, dat sinds de VPRO (vrijzinnig protestantse radio-omroep) van karakter is veranderd, er een duidelijke leem te is ontstaan. De initiatiefnemers verklaren ge voelens van teleurstelling of er gernis te constateren in verband met de afwezigheid van een posi tief ingestelde vrijzinnige gods dienstigheid in de aether. Zij wil len thans een krachtige poging doen om de terugkeer ervan te verzekeren. Een van de initiatief nemers, ds. Huysman te Purme rend, heeft al eerder in 1970 een soortgelijke poging ondernomen. Tot zover het ANP-bericht. Nu mijn nabetrachting. Ik neem direct aan dat dominee Huysman drommels goed weet wat en wie vrijznnlg is, maar ik weet het niet en ik zou ook niet benadering kunnen vaststellen wat nu wel of niet onder een 'positief ingestelde vrijzinnige godsdienstigheid' verstaan moet worden. Ds. A. D. H. Huysman Een paar jaar terug hield profes sor Strijd voor de NCRV-microfoon een reeks lezingen over geweldlo ze weerbaarheid. Het komt me voor dat zijn verhaal getuigde van een positief Ingestelde vrijzinnige godsdienstigheid, al had hij er destijds geen behoefte aan met een dergelijk naamkaartje te zwaaien. Ik heb dat trouwens nog niet. Maar goed. dominee Huys man en zijn medestanders tellen de voordrachten van professor Strijd blijkbaar niet mee. En ook de vrijzinnige bijdragen aan de theologische aether-leergang van de NCRV kunnen kennelijk hun 'gevoelens van teleurstelling of ergernis, niet wegnemen. Het valt buiten de zo begeerde positief in gestelde vrijzinnige godsdienstig heid. Wat willen de initiatiefnemers ei genlijk precies? Een soort van vrijzinnige EO? Dat zou dan wor den: VEO. Hm, dat ligt wel mak kelijk in de mond: VEO. Hoe vond je de VEO gisteravond? Nu kom ik onder die vijf vrijzinnige dominees uit het bericht de naam tegen van een predikant die me eens nadrukkelijk te kennen gaf dat De Telegraaf zijn lijfblad was. Ik kan me. eerlijk gezegd, van zo iemand volstrekt geen positief in gestelde vrijzinnigheid voorstei len. maar ik begrijp wel dat de genoemde bijdragen van de hoog leraar Strijd althans bij hem 'ge voelens van teleurstelling of er gernis' gewekt zullen hebben. De 'geluiden van NCRV en IKOR laten degenen die zitten te hun keren naar positief ingestelde vrijzinnige godsdienstigheid, vol ledig in de kou staan, dat is wel duidelijk. De morgenwijdingen van de AVRO kunnen dit leed niet verzachten. Noortje van Oostveen, Barend de Ronden en hoe ze allemaal mogen heten, ze komen nooit es met iets positiefs, nietwaar? Steeds maar gezeur over Vietnam en Zuid-Afrika, als of er geen verse crocusjes zijn met een heenwijzend karakter. Man, weet je eigenlijk wel wat vrijzinnig is?, zal op zijn beurt dominee Huysman me nu verwij tend. vragen. Ik antwoord: nee dominee. Ik hoor collega's van u die zich vrijzinnig (laten) noe men maar orthodoxe preken hou den. En ik beluister gereformeer de dominees die vrijzinnige ver halen weggeven (al durven tot nu toe alleen de verontrusten hardop te zeggén dat het vrijzinnig is). Welk geluid wordt waardig bevon den de aether in te gaan? Ik hoop er na 7 mei meer van te weten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Hoever de inzichten binnen de hervormde kerk uiteen lopen, bleek weer eens duide lijk in de hervormde predikantenvergadering, die maandag en dinsdag gehouden werd en waar de belijdenis van Jezus Christus het thema was. Het duidelijkst bleek het de eerste avond, toen drie gemeentepredi kanten vertelden, wat voor hen de samenhang was tussen hun belijde nis van Jezus Christus en hun visie op het leven en het werk van de gemeente. Nadat dr. J. van der Werf (Utrecht) verteld had over zijn bezig zijn in de eredienst, het vieren van de liturgie, het kruipen door de Torah en hoe dat actueel te maken is, was het woord aan ds W. L. Tukker (Slrjansland), de gere formeerde bondsvoorzitter. Belijdenis De belijdenis van Jezus Christus maakt de kerk tot kerk, zei ds. Tukker. Op deze belijdenis, zo be loofde Christus zelf. zal ik mijn gemeente bouwen en de poorten der hel zullen haar niet overweldi gen. Zolang de kerk aan haar belij denis vasthoudt, zal zij voortge bouwd worden. Verder herinnerde ds. Tukker zijn collega's aan het woord van Paulus: 'Wee mijner, als ik het evangelie niet predik'. En het doel van al het werk zegt Christus: 'Laat uw licht alzo schij nen voor de mensen, dat zij uw goede werken mogen zien, en uw Vader die In de hemelen Is, ver heerlijken'. Dat werkte ds. Tukker uit als volgt: Vrucht dragen voor hem, in zijn voetstappen wandelen, recht doen, niet recht zoeken, vrolijk kruisdra- gen, zegenen die u kwalijk behan delen, arm zijn van geest en hon geren en dorsten naar de gerech tigheid, barmhartig zijn en rein van hart, vreedzaam zijn, de smaadheid van Christus dragen en in dat alles zich verblijden. Duidelijk anders was de visie van ds. R. Pomp uit Heemskerk. Chris tus is de messias der armen, be toogde hij. Wij moeten meedoen in de revolutie, die hij ontketende. Hij maakte zich tot de mond van de verworpenen der aarde. Hij predik te tot berustende geknechten: Keer je leven om en berust niet langer in je verworpenheid. Het konink rijk Gods dat hij predikte, was de klassenloze maatschappij. Dat dit alles wat versluierd in de evange liën is gekomen, hangt samen met het subversief karakter ervan. Christus was radikaler dan de Zelo ten. Hij wilde geen Joodse revolutie alleen, maar een wereldrevolutie. Wat betekent dat voor de praktijk van het kerkelijk leven? 'Er zijn voor allen' klinkt mooi, maar komt neer op een kleurloos midden. Lief de zonder klassenstrijd blijft ab stract. 'Een zijn in Christus' is al leen acceptabel in de zin van: met de armen zijn, de minderheidsgroe pen in de samenleving, aldus ds. Pomp. Marx Het was duidelijk, dat de discussie zich toespitste op het laatste ver haal. 'Als Christus werkelijk be doelde, wat ds. Pomp vertelde, heeft hij zijn verhaal maar slecht gebracht. Dan heeft Marx het veel heter gedaan'. (Ds. J. E. L. Brum- melkamp, Middelburg). 'Verschrik kelijke inlegkunde, een griezelig eenzijdige verschraling van het UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Vietnam (2) Gelukkig, we weten dat alle berich ten over in panische angst vluch tende mensen in Vietnam niet waar zijn. Dat het valse schijn is dat deze mensen de troepen van de Voorlopige Revolutionaire Regering ontlopen, ontzwemmen of ontvile- gen. De meerderheid van de Viet namese bevolking is daarentegen blij bevrijd te worden en werkt nu reeds in bevrijd gebied aan de op bouw van het nieuwe vaderland. De Westerse nieuwsmedia proberen het nieuws te verdraaien, zo menen vertegenwoordigers van de VRR in HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56,-Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Hanoi en Parijs via NOS-journaal en IKOR-Kenmerk. Relus ter Beek beaamt- dit, hij heeft het goed kun nen bekijken uit het verre Hanoi. Wanneer de Westerse media het nu volgens Hanoi bij het verkeerde eind hebben, hadden zij het dan ook mis toen zij berichtten over de tijgerkooien, de bombardementen op Haipong en Hanoi, de ontbla- deringscampagnes, en Mij-Lal? Nee, ik geloof liever de Westerse media dan Hanoi-Vietnamezen. Zuid-Viet- nam wordt niet bevrijd, maar on der de voet gelopen. .Waddinxveen Paul van der Harst Taalbarrières In het verslag over de jongeren- conferentie te Driebergen staat als een soort klacht: ook al bleken de teaalbarrières ondanks de aanwe zigheid van tolken toch wel een erge handicapDie handicap doet zich overal voor waar mensen uit verschillende landen samenko men. Zijn we. met al onze intelli gentie, eigenlijk soms niet onge looflijk kortzichtig? Het ligt toch voor de hand, dat deze tijdrovende en kostbare handicap volstrekt on nodig onze internationale contac ten hindert? Er Is toch een wereld hulptaal, die al zeventig jaar bewe zen heeft, dé oplossing te zijn voor allee taalmoeilijkheden? Dat wordt elk jaar wéér bewezen, als esperan tisten van over het hele rond der aarde bij duizenden congressen. Esperanto! Doetincliem G. Blankesteljn (ADVERTENTIE) Lees het weekblad WAARHEID EN EENHEID onafhankelijk aktueel authen tiek Gereformeerd. Vraagt proefnummer postbus 139, Utrecht. Adres landelijk secretariaat Gereformeerde handtekeningen-aktie is: Boulevard 11. Velp. Telefoon 08302 - 6050. evangelie' (Ds. F. J. Dun, Humme- lo). 'Het spreekt vanzelf, dat de gemeente het opneemt voor de ar men en verdrukten* maar verpak dat asjeblieft niet in Marxistisch jargon' (dr. K. E. H. Oppenheimer- Leiden). Alleen de doopsgezinde ds. J. E. Tuininga (Grolloo) keek er wat an ders tegen aan. Hij kon zich eigen lijk in alle drie de verhalen wel vinden en vond, dat ze best een eenheid konden vormen. Wat zijn bij ds. Tukker 'goede werken' en wat betekent voor ds. Pomp de bevinding? Nu, dat wilden zij beiden wel ver duidelijken. Ds. Pomp vertelde, dat zijn gemeente Heemskerk van bin nenuit fundamenteel begrepen heeft, dat het volgen van Christus niet anders kan betekenen, dan de bevrijding der armen, in Angola, maar ook gehandicapten, homofie len enz. 'Wij zijn in IJmond op allerlei wijze aan de gang en wer ken met allerlei groepen, binnen kerkelijke maar meest buitenkerke lijke samen, in politieke acties, te gen Hoogovens, enz. Dat is voor mij bevinding: niet 'bluae ins ein', maar met de beide benen op de grond. De verrukking bijvoor beeld als het je langs legelae weg lukt bepaalde informatie los te krijgen'. Ds. Tukker zei, dat goede werken allereerst voor God gedaan worden. De dienst aan de naaste betekende voor hem allereerst de vrijmaking van zonde en schuld. En wat het bevindingsbegrip van zijn Heems- kerkse collega betrof: ds. Tukker vond dat toch een tikje anders dan dat van Paulus, die zei, dat hij roemde in de verdrukkingen, we tende dat de verdrukking lijdzaam heid werkt, en de lijdzaamheid be vinding.... Op de tweede dag stond het boek van prof. dr. H. Berkhof 'Christelijk geloof' centraal en speciaal daaruit de christologie. Prof. Berkhof legt daarin sterke nadruk op het mens zijn van Christus. Daardoor legt hij het 'zoon van God zijn' van Christus anders uit, dan de klassie ke christologie dat doet. Tegen de uitdrukking, dat Christus de 'eeuwige' zoon van God is, heeft prof. Berkhof bezwaar. Hij wil het zoonschap van Christus verbonds- matig of heilshistorisch interprete ren. zoals ook de koning en het volk van Israël in de Bijbel wel zoon van God genoemd worden. Christus Is voor hem de ware of nieuwe verbondsmens, die in een tot dan toe ongekende eenheid met God leeft. De verschijning van Je zus van Nazareth was volgens hem een nieuwe scheppingsdaad van God: de schepping van de ware mens, de volmaakte verbondspart- ner, de drager van de ware huma niteit. die beantwoordt aan de laat ste bedoeling, die God met de schepping heeft. Gistermorgen was het woord aan twee opponenten. Eerst de nieuw- testamenticus dr. G. de Ru, die nieuwtestamentische getuigenissen besprak, die zijns inziens duidelijk heenwijzen naar het voorbestaan van Christus en zijn eeuwig zoon schap (zoals Johannes 1 en Kolos- senzen 1). Ook de wijze, waarop Jezus zelf over zijn relatie met zijn vader sprak, toont, dat deze voor hem niet maar een verbonds- of een wilseenheid was, maar voor al les een wezenseenheid. Wanneer Christus alleen maar zoon Gods was geweest in de zin, zoals prof. Berkhof het uitlegt, zou het volgens dr. De Ru niet tot een breuk met het joudendom zijn gekomen. Prof. dr. A. Geense formuleerde het wat spits, toen hij zei, dat Berkhofs boek eigenlijk helemaal geen chris tologie kent, want zijn christologie is niet de duidelijke fundering van zijn theologie en heeft hoogstens een geleidende functie. Ook betoog de hij, dat Christus' opstanding bij Berkhof in laatste instantie niet noodzakelijk is. Ook zonder opstan ding zou zijn betekenis als 'ware verbondspartner' immers geheel vanuit zijn aardse leven, als ant woord op Israëls verbondsproble- matiek en vanuit zijn werkingen in de gemeente kunnen worden be paald. Overigens hadden beide referenten grote waardering voor het boek van Berkhof als zodanig. Op deze refe raten volgde een geanimeerde dis cussie. waaraan ook prof. Berkhof zelf deelnam. Kerken Achtehoek vragen hulp uit Kameroen ZUTPHEN Het Kameroen- project van de hervormde en de gereformeerde kerken in de Achterhoek zal worden voortgezet, zij het in een an dere opzet dan oorspronkelijk was voorzien. Het plan om een dominee uit Kameroen met zijn gezin naar Neder land te laten komen om Oostgelderse gemeenten bij te staan en te begeleiden, moest men laten varen, omdat de kerk van Kameroen moeilijk een predikant bleek te kun nen missen. Nu wil men een team van drie personen uit Kameroen naar de Achterhoek laten ko men, b.v. een onderwijzer, een verpleger en een theolo gisch student, die in Neder land een aanvullende oplei ding zouden kunnen krijgen. De hervormde classicale ver gaderingen van Zutphen en Doetinchem en de gerefor meerde classis Zutphen heb ben ermee ingestemd om een dergelijk plan aan de kerk in Kameroen voor te leggen. LONDEN Tijdens de internationale ontmoeting van afgevaar digden van landelijke (bisschoppelijke) commissies voor gerech tigheid en vrede heeft bisschop Mahon, de voorzitter van de com missie voor gerechtigheid en vrede van Engeland en Wales, mel ding gemaakt van de vrees, dat het Vaticaan aan de pauselijke commissie justitia et pax haar zelfstandigheid wil ontnemen en haar terugbrengen tot een neven-activiteit van een of andere curie-instantie. AUDIËNTIE Uiteraard is het niet zo dat i ontwikkelingen in onze cultuur t gejuicht moeten worden. Somii1 ontwikkelingen worden ook in gang zo problematisch dat er stp natie ontstaat. Toch zijn er zafc> die ondanks alle moeilijkheden &n teruggedraaid kunnen worden, dat licht moet ook gezien wow11 wat ons gisteren werd meegedi ft ten aanzien van de bisschop Roermond tijdens zijn verblijf Rome. Hij moet daar naast de p. gesignaleerd zijn toen deze tija een publieke audiëntie het semi j rie te Rolduc prees en van beste wensen en zegeningen Vi i zag. Nu schijnt deze bisschop K aan huis te zijn in Rome en aanwezigheid daar is dus van tot tijd te verwachten. Men ift' haast aannemen dat de paus ni< te goed geïnformeerd is over de tuatiè van de kerk in Nederland, ders zou hij zeker niet op i wijze partij gekozen hebben, r weet hij toch alles? Dan krijgt ernstiger dimensies. Maar ondc dat alles moet aangenomen wor dat de vernieuwing van de kerrj Nederland niet teruggedraaid worden. Misschien tijdelijk hier daar, maar niet definitief. Daarlf hangt die vernieuwing teveel men met de notiies van het evat' lie en het werk van de geest. sommige protestanten bij dit richt weer instemmend geknikt len hebben is geen wonder, krijgt wel eens die indruk dat z| vernieuwing van de kerk inr geest van het tweede Vaticaj3 Concilie niet waar willen heli omdat dan immers de oude te#1 stelling die zich zo profijtelijk] gebruiken aan relevantie inboet en waar blijf je dan? gearresteerd UTRECHT Het hervormde werelddiakonaat heeft zijn gi ronummer 8685 opengesteld voor hulpgiften voor Vietna mese vluchtelingen. Er is in middels reeds 50.000 bijge dragen aan de hulp die de wereldraad >an kerken in Vietnam biedt middels de twee honderd leden van het team van de Asian Christian Service en de Vietnam Chris tian Service. Het gereformeerde algemene diakonale bureau heeft 100.000 overgemaakt. Wie via dit kanaal steun wil ver lenen kan gebruik maken van giro-nummer 2211 tnv. het adb in Utrecht. De vergadering wordt bijgewoond door vertegenwoordigers uit twaalf landen. Tot de Nederlandse afge vaardigden behoort mejl dr. M. Klompé. Volgens bisschop Mahon wordt de bezorgdheid over de toekomst van 00111111G6S de commissie nog versterkt doordat er nog steeds geen opvolger is voor de vorig jaar afgetreden secretaris van de commissie, mgr. Gremillon. Het zou nu zeer ongelegen komen, wanneer de commissie zou worden verzwakt tot een soort studiecom missie zonder enige zelfstandigheid. De pauselijke en de bisschoppelijke commissies voor gerechtigheid en vrede hebben te maken met de grote problemen van de heden daagse wereld. Zij moeten daarom minstens op dezelfde voet kunnen doorwerken. Twee zaken Als twee voornaamste onderwerpen, waarop justia et pax haar aandacht gevestigd moet houden, noemde bisschop Mahon de wereldvoedselsi tuatie en de ombouw van de econ- domische structuren in de wereld. De commissies moeten in de poli tieke wereld hard blijven pressen om deze tot concrete politieke maatregelen aan te zetten, aldus de bisschop. Het zou onverantwoord zijn, wanneer justitia et pax zich ervan afmaakte met gemakkelijke moralistische oplossingen, 'Justitia et pax' mag geen bevoogd onder deel worden van b.v. het pauselijk staatssecretariaat. Zij moet juist door representatieve samenstelling en door volledige vrijheid van wer ken in staat zijn de wereldproble men te lijf te gaan. Zuidkoreaanse SEOEL De Zuidkoreaanse politie heeft twee vooraanstaande presby teriaanse dominees gearresteerd op beschuldiging van wanbeheer van gelden, die zij van Westdultse groe pen hadden ontvangen terwille van zendingsactiviteiten. De twee aan gehouden predikanten, Park Hyung-Kyoo (51) en Cho Seung- Hyuk (40), hebben het geld ge bruikt voor het betalen van advo caten voor politieke gevangenen en voor uitkeringen aan familieleden van gevangenen. De politie heeft ook nog een derde predikant verhoord, maar zij kreeg geen vergunning om hem vast te houden. Ds. Park Hyung-Kyoo was pas in februari samen met andere politie ke gevangenen vrijgelaten. Hij zat gevangen na een' veroordeling tot vijftien jaar van de decreten die president Park van Zuid-Korea vo- rig jaar heeft afgekondigd. BUITENLAND Internationale katholieke cliar- mismatische conferentie te Rome van 16 tot 19 mei. Meer dan tien duizend mensen worden verwacht. Vanuit Nederland is er de mogelijk heid van een groepsreis per vlieg tuig. Opg. tel. 040-431915. International Hospital Christian Fellowship. 3 tot 13 juni in Kössen (Oostenrijk) Opg. zr. A. E. van Rlèmsdijk, P.C. Boutensstraat 197, Almelo. Kirchentag van 11 tot 15 juni in Frankfort. Thema 'In angst, en zie wij leven.' Tienduizend mensen worden verwacht. Inl. Tel. 03438- 3204. Het risico van kernenergie. Con- UTRECHT Geef ie niet, dan leef ie niet. Geven is het kenmerk ïerentle van de afdeling voor kerk van Gods karakter en heeft alles te maken met het voorbeeld van «"g™we— Jezus Christus. Mensen die in Hem geloven knjgen een nieuwe na Zweden positie: vrijheid. Ze moeten alleen leren met die vrijheid om te gaan, ontdekken welke levensstijl daarbij past. tie. We willen meehelpen aan de vervulling van de grote opdracht van Christus, door het maken van discipelen en het ontwikkelen van discipelmakers. We hebben een zui ver geestelijke roeping: mensen helpen in hun relatie met God, die te leggen en op te bouwen. Mensen helpen God te gehoorzamen. Dit wordt gedaan in kleine groepjes en individueel. NED. HERVORMDE KERK Bedankt voor Nunspeet (toez) „den Hoed, Sliedrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te HarenL. Ravei Bierum (ds Raven kan geen ve re beroepen in overweging nen Aangenomen naar Kampen spec, opdracht studentenpass aan de theologische hogescl drs. J. Faber te Rijswijk (ZH) Bedankt voor Middelstum- nertsga: K. Eijkelenboom te nertsga. Aangenomen: naar Rotterdam legersberg-Terbregge, wijk Ommoord, in samenw. met vormde gem. Hlllegersberg, dr V. de Nooij te Noord-Scharwou GEREF. KERKEN VRIJG Beroepen te Garrelsweer-Ten L. Bijzet, kand. te Damwoude. CIIR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Pitt Meadows (d Free ref. church): J. Kievit te melo. jr GEREF. GEMEENTEN jt Bedankt voor Rilland-BathH.| tenberg te Terwolde. BAPTISTENGEM Bedankt voor AlblasserdamOa denburger te Stadskanaal. j Van een medewerkster Zo begon ir. Laurens Touwen, staf medewerker van De Navigators in Amsterdam, zijn openingstoespraak op een halve-dag-conferentie die De Navigators uit de regio's Am sterdam, Utrecht en Wageningen, in Utrecht hielden. Ruim duizend bezoekers overwegend jongelui luisterden naar toespraken over. het thema: Vrij in Christus. Gert Doornenbal, directeur van de ze organisatie, ging in de slotbij eenkomst dieper op dit onderwerp in. Echte vrijheid heeft te maken met een nieuwe levensstijl. Vrijzijn betekent niet da je kunt doen wat je wilt. maar doen wat behoort. Vrijheid krijg je niet om er maar op los te leven. Veel mensen zijn onvruchtbaar voor God omdat ze niet vrij zijn van onreinheid, weer spannigheid, ongezeggelijkheid of een boos hart. Vrijheid heeft ook te maken met discipline. Het vraagt oefening om onze hartstochten en begeerten af te leggen. Bevrijding van onze oude stijl is een levenslange oefening. Dat zie je bijvoorbeeld bij een ar tist. Het is niet voldoende voor hem om talent te hebben. Zonder de volharding van de oefening brengt hij het niet tot bekwaam heid. Vrijheid betekent verder vrijwillig dienen van de medemens. We moe ten leren onze schouders te zetten onder de zwakheid van de ander. Dan vervullen we de wet van Christus. Dan h bben we oprecht lief. In de tussenliggende informatieve bijeenkomst, vooral voor de vele ouders, vertelde de heer Doomen- bal over het doel van de organisa- 1 Hendrik Kraemerhuis in West- Berlijn. Studie- en werkkamp van 28 juli tot 11 augustus voor Neder landse jongeren van 16 tot 25 jaar, met o.a. gesprekken met socialisti sche jongeren in West-Berlijn en bezoeken aan Oost-Berlijn. Inl. Tel. 03439-226. Nederlands-Duitse ICCC-confe- rentie van 29 tot 31 augustus in Extertal-Bösingfeld (Lippe-Det- mold). Sprekers o.a. dr. M. J. Arnt- zen. dr. J. C. Maris en prof. dr. J. P. Versteeg. Op. Tel. 020-229397 FRANKFURT Zondag wordt in Frankfurt een comité opgericht dat de traditie van de Bekennende Kirche uit de nazi-tijd wil voortzetten. Tot de oprichting van zo'n comité is opgeroépen door tweehonderd theologen, onder wie Martin Niemöller en Dorothee Sölle. De naam van het comité zal luiden: 'Vrijheid voor woord en dienst in de kerk'. Het comité grijpt terug op de Bar mer thesen uit 1934 en op de Darmstadter Verklaring van 1947, waarin als doel van de kerkelijke arbeid centraal gesteld wordt de verkondiging van de boodschap die de mensen bevrijdt uit de slavernij van deze wereld. In de oproep tot de oprichting van het comité wordt gezegd dat dit doel in de meeste kerkelijke beleidsorganen tegen woordig niet meer voorop staat. In de oproep wordt dit geïllustreerd met de verklaring van dc synode van Hessen-Nassau over de onvere nigbaarheid van het predikantschap en het lidmaatschap van de Duitse communistische partij, waarmee 'de kerk zich vastlegt op de toevallig heersende politieke overtuigingen en waarmee tevens de gewetens vrijheid van het individu, die met het evangelie overeenkomt, op on aanvaardbare wijze beperkt wordt.' Volgens de verklaring is deze ker kelijke beslissing ingegeven door de angst dat de middenstand en de hogere klasse de kerk verlaten en dat de kerk als grote maatschappe lijke organisatie financieel ineen zal storten. Mary Bryant Trilogie, door thony van Kampen. Een uif van Unieboek te Bussum w£ zijn opgenomen: De verbanning open boot, en De terugkeer. 920 blz. - 24,90. Administratie en automatisi door L. Th. Akershoek en Tigler de Lange. Marka pape van uitg. Spectrum. De samenst, geven een overzicht van de naamste functies en eigensctu van computer en automatische i matieverwerking. 121 blz. ƒ19,75. Dat was de toestand in de \i 1974, door mr G. B. J. Hiltem Het is voor de tweede maal da jaaroverzicht in boekvorm schijnt. Uitg. Annoventura, An dam. 215 blz. - 15,90. De verlorenen, door I. Can Een verhaal van spannende turen in de Noordelijke IJszei leidt naar het legendarische hof van de walvissen. Uitg. friesland, Hoorn, 160 blz. 14,9. Uitg. Spectrum, Utrecht zon volgende boeken: De Duitse dershond, door D. M. Engel .stamming en ontwikkeling, f< en opfokken, huishond en gee bruikshond. onderwerpèn die 155 pagina's tellende boekje a beurt komen. Prijs 4.90. Eétbare gewassen door J. Veltman en L. M. M. Vel Lexicon van eetbare gewasse in Nederland en België in hei groeien, kunnen wofden gek of in de winkel verkrijgbaar 173 blz. - 5,90. Trek zelf uw scoop, door II. C. N. van Kon burg, 120 blz. - 3,90. Econon milieu, door W. Ramsay en C derson. Inleiding tot de eco van het schatten van de koste vervulling en zuivering. 295 t 9,90. De dokter, de patlë ziekte door M. Balint. 2e dru blz. ƒ9,90. Niet pluis, 16 fafl sche verhalen door R. A. Laf prisma science fiction. 206 5,90. In de serie landendocume van het koninklijk Instituut de tropen is het dubbeldeel II verschenen: Saoedi-Arablë. Va jan. 1975 is een jaarabonnemi nummers)47.50. Prijs per mer 8.50. Groot drankenboek van uitg Elsevier, Amsterdam, gesci door I. Andreae, vertaald e werkt door K. R. G. Kool onder redactie van J. D. T. E 48 kleurenillustraties. 264 32,50, na 1 februari 1976: 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2