\rbeidsintensieve industrie rekt op naar derde wereld VMF: vergroting van winst noodzakelijk voor toekomst Bezig bedrijf igere winst og grotere structurele werkloosheid het gevolg V D gaat tweedehands auto's taxeren ieuwe Heineken-brouwerij 4stte f250 miljoen Heineken verdringt Duits bier in VS Markt- en visserij berichten DOW JONES INDEX New York op hoger niveau ^/KWARTET WOENSDAG 9 APRIL 1975 FINANCIËN/ECONOMIE PS13/RH15 Henk Thomas TERDAM De confectie-industrie vindt dat ze haar tol aan de ontwikkelingshulp meer betaald heeft. De hoge lonen en sociale lasten deden veel Nederlandse ondernemers in de idsintensieve confectie hun blik op het buitenland richten, met name naar landen waar de n laag zijn en sociale voorzieningen niet of nauwelijks bestaan. Naar economisch niet of Ier ontwikkelde landen dus. Aanvankelijk werd veel confectiewerk uitbesteed (loonverede- in Oostbloklanden. Dit neemt evenwel sterk af omdat deze landen zelf als producent aan 'internationale handelsverkeer willen deelnemen en de loonconfectietarieven er de laatste flink zijn opgelopen. later werd het zonnig onder- ngsklimaat van Griekenland ortugal ontdekt, maar de re- machtswisseling in die lan- gooide roet in het eten: de n zijn snel gestegen, zo snel de Nederlandse loonconfectle- rs aan het opdrogen zijn. littocht uit de naaizalen van nationale confectie-industrie zich nu op ondornemings-pa- s Tunesië. In 1973 en 1974 heb- zich tien Nederlandse kle- bedrijven in dat land geves die samen aan ruim twee ;nd Tunesische meisjes 48 uur week werk verschaffen. Tot tevredenheid van de Neder- e werkgevers maken zij ken. jurken, bh's en andere ingstukken voor een bruto- van 76 cent per uur. In rland zou de kledingfabrikant n gulden per uur moeten be- Daarmee is de koek nog op. de proef de nijpende werkloosheid in a land te bestrijden en daar- arbeldsonrust te voorkomen dt de Tunesische regering het erlandse bedrijfsleven een mate vorstelijke worst voor, eventueel aanwezige patriot- sche gevoelens wel erg zwaar de proef worden gesteld. Het ag dat bedrijven moeten be ta aan sociale voorzieningen is noemenswaardig. Het belas klimaat ls uiterst mild, waar- ondernemingen die geheel de export werken de eerste jaar helemaal niets aan de is hoeven af te dragen en indien vrijgesteld zijn van het tien van invoerrechten op hun tdstoffen. Tn Nederland zou de ernemer 48 procent vennoot- ipsbelasting moeten betalen. Tunesië is dat nul procent. Tunesische idylle wordt com- t door het stakingsverbod en bestaan van één. door de re ins gecontroleerde, vakbond, de lonen laag houdt. Er wordt eens gezegd, dat Tunesië hard weg is het Hong Kong van ird-Afrika te worden. In twee r tijd hebben er zich 16 Nedcr- üse ondernemingen gevestigd, samen ruim 3.000 mensen geven. In die 16 bedrijven, voor zo'n 70 miljoen gulden .teerden, zitten tien kledlng- leken, een sigarenfabriek, een tenfabriek, een fosfaatfabriek, tuinbouwbedrijf, een moto- revislebedrijf en een horloge- riek. tn koste Jt is duidelijk, dat de vlucht van pfectiebedrijven naar het bui- jland hier veel arbeidsplaatsen ft. Bovendien maken de goed- exporten van die onderne- naar de Nederlandse markt het de hier gebleven kle dingfabrikanten moeilijk zich in de concurrentiestrijd staande te houden, wat nog eens een extra aanslag op de werkgelegenheid betekent. Het aantal arbeidsplaat sen in de confectie bedroeg in 1968 nog 60.000. Nu zijn er nog maar 38.000 over. Pressie van de confectie-industrie op de regering om de Nederlandse markt door middel van een invoerbelasting af te schermen, zoals werd gedaan met de Japanse invoer van elec- tronica ten gunste van de Neder landse produktie, hebben geen weerklank gevonden en het is de vraag of dit zal gebeuren. Het beleid van de regering ten aanzien van de confectie-indus trie is trouwens op een ander punt wat dubbelhartig. Enerzijds wordt financiële hulp verstrekt aan noodlijdende bedrijven, ter wijl anderzijds minister Pronk, zoals bekend, in zijn begroting voor ontwikkelingssamenwerking een bedrag van 35 miljoen gulden heeft uitgetrokken voor zijn plan (waaraan nog geen uitvoering is gegeven) om op experimentele wijze bepaalde Industrieën over te plaatsen naar ontwikkelingslan den. In dit verband zijn genoemd de confectie-, levensmiddelen- en de scheepvaartindustrie. De bouwstenen voor dit beleid zijn aangedragen door professor J. Tinbergen, die internationale ar beidsverdeling propageert als één van de methoden om de armoede in de derde wereld op te heffen. Overplaatsing van bedrijven naar landen als Tunesië wordt nu een vorm van ontwikkelingshulp ge noemd. Bedrijfseigenaren (Te'x- tielgroep H. van Puyenbroek in het Brabantse Goirle) spreken over het 'leveren van een bijdrage aan de internationale arbeidsver deling'. Zij maken aldus van hun nood een deugd. Of is het omgekeerde meer het geval? Is overplaatsing van ar beidsintensieve industrieën ten gunste van landen in de derde wereld, maar ten koste van een een nog grotere structurele werk loosheid ln eigen land wel ge rechtvaardigd? Toetssteen voor een discussie kan zijn de vraag of dc bevolking van een ontwikke lingsland wel echt geholpen wordt met deze vorm van hulp. De me ningen lopen flink uiteen. Positief aspect In zijn algemeenheid kan men stellen, dat bedrijven zich in ont wikkelingslanden vestigen, niet omdat zij willen bijdragen aan de internationale arbeidsverdeling, maar omdat zij daar winstmoge lijkheden zien liggen. Ontwikke lingslanden daarentegen trachten buitenlandse bedrijven aan te trekken omdat zij menen dat dit voor de nationaal-economische ontwikkeling voordelig is. Als belangrijkste positieve aspect van bedrijfsinvesteringen in ont wikkelingslanden wordt be schouwd de omvangrijke over dracht van kapitaal en daarmee ook technologische en organisato rische kennis. De buitenlandse onderneming verschaft de bevol king werkgelegenheid en daarmee een inkomen, terwijl de overheid belastingen kan innen. Zij vervul len verder een rol in de scholing van arbeiders, die als ze het be drijf verlaten, ook aan andere sectoren van de economie ten goede komt. En tenslotte helpen de bedrijven op natuurlijke wijze de al eerder genoemd internatio nale arbeidsverdeling tot stand brengen. Tegenstanders van het overheve len van bepaalde bedrijven of be paalde activiteiten daarvan, voe ren daarentegen aan, dat de win sten van die bedrijven toch niet in het ontwikkelingsland blijven om daar nieuwe investeringen mee te betalen, maar terugvloeien naar het buitenland. Een zekere voortdurende economische groei is daarmee onzeker. De buitenlandse ondernemingen scheppen voorts een afhankelijkheid voor het ont wikkelingsland. waar het zich zelfs in zijn politieke vrijheid van handelen beperkt kan zien. Zoals in bijvoorbeeld Porto Rico, waar het buitenlandse bedrijfsleven de meest uitgebreide voorzieningen kreeg voorgeschoteld om te ko men. Nu de tien jaar van gunstige voorwaarden verstreken zijn. trekken de ondernemingen weer naar andere landen waar ze op nieuw kunnen profiteren van be lastingvoordelen. lage lonen en veel werklozen. Aan het opleidingsargument van buitenlandse arbeidskrachten wordt getwijfeld: de buitenlandse bedrijven werken in toenemende mate met eigen mensen. Ook wer ken buitenlandse bedrijven vaak verstorend op de bestaande lokale nijverheid door het te beconcur reren of verdere investeringsmo gelijkheden te ontnemen. Dit heeft op den duur een negatief effect op de werkgelegenheid. In het hierbij afgedrukte ar tikel wordt de vraag opge worpen of het overhevelen van arbeidsintensieve indus trieën (zoals de textiel) naar landen in de derde we reld als vorm van ontwikke lingshulp wel gerechtvaar digd is, gezien dc groeiende structurele werkloosheid in eigen land. Dc redactie heeft het CNV, VNO en een onafhankelijke deskundige, prof. H. C. Bos, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam en directeur van het Centrum voor Ont wikkelingsprogrammering, uitgenodigd hun visie over deze kwestie te geven. Hun bijdragen zullen binnenkort in afzonderlijke artikelen op deze plaats worden gepubli ceerd. Ongelijkheid Buitenlandse investeringen, zo ar gumenteert men verder, vergroten de ongelijkheid in de inkomens verdeling. De stijging van de na tionale produktie en dus ook het nationale inkomen hoeft niets te zeggen over de stijging van het inkomen van de bevolking. Zo stijgt in het economische wonder land Brazilië, een geliefd investe- ringsland bij westerse onderne mingen, de nationale produktie jaarlijks met rond tien procent, een percentage dat door de geïn dustrialiseerde landen allang niet meer gehaald wordt. De ongelijk heid in de inkomens groeit nog harder: vijf procent van de bevol king, de topinkomens, verdient ongeveer veertig procent van het totale inkomen tegen dertig pro cent in 1960. Tachtig procent van de Braziliaanse bevolking verdient maar dertig procent van het tota le inkomen tegen ruim veertig procent in 1960. Tenslotte wordt ook het streven naar internationale arbeidsverde ling teneinde de arme landen tot ontwikkeling te brengen als ijdel beschouwd. Daarbij wordt gewe zen op het zich aftekenende nieu we type van internationale ar beidsverdeling. dat op den duur voor de arme landen verkeerd zal uitpakken. In het oude type speci aliseerde elk land zich in bepaal de produkten, uitgaande van het feit dat door internationale ruil verhoudingen het vaak voordeli ger is een goed te importeren ook al kan men het zelf goedkoper maken. Per saldo werkt dat voor elk land gunstiger dan wanneer men alles zelf zou maken. Dit type maakt nu plaats voor een nieuw, waarbij men niet naar produkten maar naar produktie-- factoren (arbeid en kapitaal) spe cialiseert. Dit kan betekenen dat de allerarmste landen, die over weinig kapitaal en veel arbeids krachten beschikken, vaak ge dwongen worden zich te speciali seren in ongeschoolde arbeid, waardoor hun status als arm land in feite gecontinueerd wordt. Overheveling van bepaalde indus trieën naar ontwikkelingslanden zou in feite er op neerkomen, dat de stagnerende, arbeidsintensieve bedrijven naar de derde wereld zouden verhuizen, terwijl de kapi taalintensieve takken van nijver heid met een snelle groei voor de rijke landen blijven gereserveerd. Minister Pronk heeft er meerma len blijk van gegeven niet blind te zijn voor de negatieve aspecten van buitenlandse investeringen in ontwikkelingslanden. Vandaar ook dat de 35 miljoen gulden op de begroting voor ontwikkelingssa menwerking slechts bedoeld zijn als experiment om een inzicht te krijgen in de voorwaarden, die zouden moeten gelden voor be drijven die naar een ontwikke lingsland willen verhulzen. Die voorwaarden zouden wel eens zo strak kunnen uitvallen, dat ze door het bedrijfsleven worden er varen als een zware inbreuk op de eigen vrijheid van handelen en dan maar liever van verhuizen afgezien wordt. Prijs 55 geilden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Mensen die van plan zijn een gebruikte auto, motor of caravan te kopen kunnen nu ook bij Vroom Dreesman terecht om vooraf met een taxatiecertificaat een onafhankelijke taxatie en een objectieve prijs te laten uit brengen. Hiertoe is V D. via de Vendotax- organisatie. een overeenkomst aan gegaan met de expertisebureaus Michels Zoon in Rotterdam en met Michels De Vries in Moerges tel. Bij deze twee bureaus werken 35 schade-experts, die, aldus een woordvoerder van V D, vele ja ren ervaring hebben en zeer wel op de hoogte zijn met zowel de bonafi de als de malafide handel. De verkoop van taxatie-certificaten begint donderdag, voorlopig nog in de warenhuizen van V D in Amstelveen en in Tilburg. Over een paar maanden zullen alle waren huizen worden ingeschakeld en zal het programma nog worden uitge breid tot de taxatie van plezier vaartuigen. De kosten van zo'n cer tificaat bedragen 55, inclusief voorrij kosten en btw. De particuliere koper, voor wie het in het algemeen onmogelijk is te beoordelen of de kwaliteit en d-> gevraagde prijs reëel is, kan voor di° prijs een certificaat kopen. Daarbij is een aanvraagformulier gevoegd, waarop alle bekende gegevens van bijvoorbeeld de auto die men graag heeft, moeten worden ingevuld. Binnen enkele dagen ontvangt men dan schriftelijk het expertise-rap port (tussen het inzenden van het aanvraagformulier en de ontvangst van dat rapport liggen, aldus V te D maximaal vijf dagen) met het resultaat van het technisch onder zoek en een opgaaf van de waarde. 'Op die manier loopt men niet het risico 'getild' te worden, aldus V D. Bovendien wordt als positieT punt genoemd het feit. dat de eventuele koper geen vrij hoeft te nemen om die auto, motor of cara van te laten taxeren. Gevraagd naar het doel van deze nieuwe aktiviteit zegt het waren huis, dat het een verbreding bete kent van de commerciële aktivltei- en ('waarop de marge uiterst ge ring is'), die past in het de laatst8 jaren sterk uitgebreide diensten pakket. De ANWB wordt hierdoor niet in de wielen gereden, omdat bij deze organisatie het accent vooral ligt op het keuren en bij het warenhuis op het taxeren. 'Wij vin den dat een goed stuk consumen tenvoorlichting'. aldus V D. De VMF-werkmaatscliappü Conrad-Stork leverde aan de Zweedse scheepswerf Götaverken vyf van 's werelds grootste dubbelarms- kranen. Uitbouw van internationale positie AMSTERDAM De resultaten over 1975 van de Verenigde Machinefabrieken (VMF) zullen, naar het zich laat aanzien, niet achterblijven bij die van vorig jaar. toen de opgaande lijn van het con cern zich voortzette. Er wordt naar gestreefd over het lopende jaar wederom een hogere winst te be halen. Vergroting van de winst ls nl. noodzakelijk om de financiering en daar mede het voortbestaan van het concern ook in de komende jaren veilig te stellen. Dit zegt de raad van bestuur in het jaarverslag over 1974. Ook dit jaar zal grote aandacht worden besteed aan ver sterking van de produktiebasis, de uitbouw van de internationale marktpositie en de verhoging van het rendement van het geïnvesteer de vermogen. In een nadere toelichting op de jaarstukken merkte jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, voorzitter van de raad van bestuur op, dat de maanden tot april aan de taakstelling hebben voldaan. Dit niettegenstaande het EFFECTEN'KOEItSI N AVONI)VIJRKEEIt AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes de officiële slotkoers van gisteren) AKZO 42.50 (42.20) Hoogovens (57 70) Kon. Olie 82.80 bgb—83.20 gl <82.40 Philips 27.50 (27.30) Unilever 107.10—107,50 (106.80) KLM (55 50). fTERWOUDE De modernste brouwerij van Nederland zal .8 april a.s. officieel in bedrijf worden gesteld. Het is de nieuwe iefwerij van Heineken in Zoeterwoude, waarvan de bouw in een aanvang nam en die inmiddels al enige maanden draait. binnenstad was gelegen, was uit breiding onmogelijk. Verder waren er de nodige drink- en afvalwater problemen. De laatste worden in Zoeterwoude o.a. opgelost met be hulp van een speciale zuiveringsin stallatie. waarvan de kosten onge veer 20 miljoen hebben bedragen. ptaal 250 miljoen gulden is in ■jd brouwerij geïnvesteerd, die is voor een jaarproduktie van ïiijoen hl. bier. Een hoeveel- die zonder grote invcste- re?n tot het acht a tienvoudi- an worden uitgebreid indien lan behoefte mocht bestaan, estiging in Zoeterwoude, waar- produktiekosten per hl. bier liggen dan het gemiddelde irouwerij en waar 900 mensen vinden, is bijzonder modern s illeerd. Met behulp van een tal computers wordt het gehele ïktieproces bestuurd. Per uur en zo'n 150.000 flesjes bier van 1. elk geproduceerd, plus nog een kleine 500 vaten bier. 969 viel het besluit de Heine- brouwerij in Rotterdam te en en een nieuwe te bouwen in erwoude nabij Leiden op 2 km. nd van Je rijksweg Amster- ■Rotterdam. In Rotterdam, de bestaande brouwerij in de NEW YORK-AMSTERDAM Het Heineken bier heeft in 1974 het Duitse bier op de Amerikaanse markt verdrongen, zo heeft de Duits-Amerikaanse Kamer van Koophandel in New York bekend gemaakt. In 1974 kon Heineken haar aandeel op de Amerikaanse biermarkt aanzienlijk uitbreiden tot 35 pet van alle buitenlandse bier importen. Het aandeel van het Duitse bier bleef onveranderd bijna 22 pet. gevolg van een lichte stagnatie de biermarkt in Nederland en feit dat kostenstijgingen maar eltelijk mogen worden doorbe- Qd zullen de resultaten van leken over het eerste half jaar onbelangrijk lager zijn dan die de zelfde periode van het voor- ide jaar. Een en ander zal ook equenties hebben voor de jaar- Bt aldus de raad van bestuur. f het tweede half jaar van het nde boekjaar heeft de raad van uur een reden om te veronder en dat dit iets gunstiger zal dan de eerste helft. De ophef- van de verticale prijsbinding Heineken Bier zal namelijk luierend gaan werken op de af- ,zo meent men. Voor de langere Dijn is Heineken dan ook opti sch gestemd. VEEMARKT DOETINCHEM DOETINCHEM, 8 april - Aanvoer: slacht vee 655, gebrulksvee 1310, vette kalveren 5, nuchtere kalveren 1984, schapen 139, gelten 23, paarden 15. totaal 4131. Prij zen: (ln guldens melk- en kalfkoelen 1570-2140, mest- en weldevee 1290-1600, drachtige vaarzen 1550-2115, guste vaar zen 1160-1560, pinken 790-1270, graskalve ren 460-755, kalveren voor fok en meste- rlj roodbont 190-250, zwartbont 110-175, kalveren voor de slacht 40-60, schapen 145-215, vette kalveren 4,80-5,40, slachtvee (resp. extra, le. 2e en 3c kwal.) tot 6.35, 5.70-6,15, 5.30-5.60. 4.30-4.75, worstkoelcn 4.00-5.00, stieren le kw. 5.90-6,45. 2e kw. 5,40-5.80. slachtpaarden 4,60-5.30. Handel: slachtvee, schapen, lammeren en paarden redelijk, weldevee willig, nuchtere kalve ren stroef en vette kalveren kalm. VEEMARKT SNEEK SNEEK. 8 april - Aanvoer: slachtkoeien 102. welde- en slachtschapen 150, weide en slachtlammeren 1300, nuchtere kalve ren 1870, slachtvarkens en vette biggen 90. Prijzen: (ln guldens) slachtkoeien 4,60-5,45 en 5,65-5,80, welde- en slacht schapen 4,10-4.50, welde- en slachtlamme ren 7.50-8.00. nuchtere kalveren 25-50 en 65-210. slachtvarkens en vette biggen 2.35-2.70 en 2.75-2.90. Handel: slachtvee willig, schapen en lammeren stug. lager, nuchtere kalveren Iets beter, prijshou dend. varkens en biggen Iets hoger. VISSERIJNIEUWS AANVOER IJMUIDEN 212 kg tong. 3 kisten tar bot en griet, 278 kisten kabeljauw, 1250 kisten koolvls, 205 kisten schelvis, 663 kisten wijting, 3 kisten schol, 1 kist schar. 2 kisten haring. 39 kisten diverse. 15 kisten leng. 3 kisten makreel, 2 kisten heek. Prijzen per kilogram gr tong 7.49, gr m tong 9.18. kl m tong 11.76. tong I 12.13. II 11.46. Per 40 kilogram: schelvis I 90-70. II 76- 62. III 70-35. IV 51-40. Wijting III 56- 27.20. heek 144. schar 48. koolvls I 44. II 48 14. III 51-46. IV 33-22.40. schol III 122. IV 134. makreel II 72-87.60. haring I 38 20. kabeljauw I 138-114. II 144-74. III 122-90. IV 100-90 V 76 40. t.irbot 600 305. griet 173. wolf i44, poon 41-00. bot 32-21. haal 86-70. BESOMMINGEN KW 42 33.600 KW 44 37.900 KW 123 ƒ27.700 UK 23 1.500 UK 48 1.200 UK 56 2.800. Spanvlssers UK 78 en UK 107 ƒ2.000 UK 7 enUK 159 ƒ2.800. HONSELERSDIJK C.C.W.S. 8-4. Snij- groen 179-290, Violieren 413-460. Amaryl lis 24-83. Anjers tros 260-535, Anthurlum 142-345. Chrysanten tros jaarrondcultuur 298-5. Chrysanten gepl jaarrondcultuur 84-195, Fresia enkel 215-545. Dubbel 258- 6. Gerbera gemengd 32-45. Op kleur 41- 93. Irissen 231-560, Lelletakken 48-290, Orchideeën 66-5, Rozen groot 37-72. Klein 22-48. Tulpen 187-315. DE LIER. Velllngver. Westerlee. 8-4, Au bergines 95-150. Andijvie 160-215. Dubbe le bonen 48. Snijbonen 510-0, Komkom mers 36-1. Krom 82-85. Eieren 12-15. Pa prika groen 290-410. Peterselie 71-77, Raapstelen 28-40. Rabarber 220-265, Ra dijs 36-77. Selderij 55-77. VEEMARKT PURMEREND PURMEREND. 8 april Aanvoer: runde ren 673. vette koelen 150. gelde koelen 336, melk- en kalfkoelen 75. pinken 70. stieren 42. graskalveren 37. vette kalve ren 15. nuchtere kalveren 1290. slachtvar kens 28. fokzeugen 9. biggen en schram men 265, schapen en lammeren 1380. bokken en gelten 133. paarden 4. ponnles 15. totaal 3849. Prijzen: (ln guldens) vette koelen 4.90-6.15, gelde koelen 990- 1500, melk- en kalfkoelen 1400-1875. pin ken 825-1170, stieren 5.30-6.30, graskalve ren 450-650. vette kalveren 5.50-5.80. nuchtere kalveren voor de mesterlj 85- 245. vette varkens 2.80-2.85, vette zeugen 2.30-2.40, fokzeugen 450-500, biggen 75-92, schrammen 95-130, vette schapen 125-185. vette lammeren 140-280. schapen met 1 lam 240-275, schapen met 2 lammeren 325-375. bokken en gelten 25-05, paarden geen notering, ponnles 450-925. Handel: vette koelen, gelde koelen, pinken, vette varkens, vette zeugen en ponnles goed: melk- en kalfkoelen. biggen en schram men rustig, stieren en vette lammeren vlot; graskalveren en bokken en gelten redelijk: vette kalveren vlug: mestkalve- ren willig; fokzeugen en vette schapen matig; schapen met lammeren stug POELDIJK. Veiling Wcstland Noord. 8-4. Tomaten exp A 970 1550. 4-1000. Sla 31- 53, Andijvie 185-215, Spinazie 2C5-305, Postelein 295-310. Stoorsla 54-83. Raapste len 11-20. Radijs 52-69. Rabarber 125-180. Selderij 71-1. Krulpeterselle 63-80. Kom kommers 40-85, Kromme 83-90. Pepers FORD NEDERLAND verloor vorig jaar netto 1.5 min na in 1973 nog 3,4 min winst te hebben gemaakt. Er komt dan ook geen dividend, terwijl vorig jaar nog 25 pet werd uitgekeerd. Het verlies Is veroor zaakt door .lagere verkopen, hoge aankoop- en ontwikkelingskosten voor de zware vrachtwagens en de sterk gestegen rentelasten. Er wer den 7300 minder personenwagens verkocht en zowel voor personen- als voor vrachtauto's daalde het Nederlandse marktaandeel. N IJ VERDAL TEN CATE is bijna klaar met de omschakeling van smalle weefgetouwen op bredere weefmachines. Ook wordt een uit breiding tot stand gebracht van Thiokol ten Cate in Nijverdal, die al brede technische weefsels maakt. Voor de bij de smalle weefproduktie betrokkenen blijft zodoende werk FIAT De Europese Commissie heeft aan Fiat en het Westdultse Kloeckner-Humboldt-Deitz toe stemming gegeven om in Nederland een holdingmaatschappij op te richten waarin beide maatschappij en hun Industriële en commerciële activa op het gebied van bedrijfs voertuigen, autobussen en trekkers zullen onderbrengen. Fiat krijgt een controlerend belang van 80 pet. KVT (Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken) heeft in de eerste zes maanden van het op 1 juli 1974 begonnen boekjaar een verlies ge leden van 467.129. In het boekjaar 1973-74 behaalde de maatschappij nog een winst van 0.5 min tegen 1 min in 72-73. In de tot dusver verstreken periode van de tweede helft van het lopende boekjaar is4 nog geen wijziging van betekenis' opgetreden, zo blijkt uit een bericht aan aandeelhouders over het bod van Youghal Carpets op de KVT. HOLEC vertrouwt er op, dat het resultaat dit jaar nietv eel zal af wijken van dat in 1974. Om tot redelijke resultaten te komen is een behoorlijke omzetstijging nodig en die zit er blijkens de orderporte feuille (op 1 januari 40 min. gro ter dan een jaar eerder) wel In. ORENSTEIN EN KOPPEL rekent wel weer op een redelijk resultaat hoewel de omzet in de eerste maanden van dit jaar Iets lager waren dan in dezelfde periode van 1974. Ondanks een lagere omzet kon 1974 met een gelijkgebleven saldo van 1,24 min worden afge sloten. feit, dat het wel meer moeite kost om orders binnen te halen. POSITIEF Met betrekking tot de verdere ont wikkeling van het concern was de heer Sickinghe positief gestemd. VMF is bezig zich grondig te oriën teren over de mogelijkheid van vestiging in de VS. bijv. door over neming van een niet al te klein bedrijf aldaar. Contacten in deze zijn echter nog niet gelegd. Voor het veilig stellen van de toe komst op langere termijn houdt de VMF (exportpercentage 60 pet) het oog op het buitenland gericht. Des ondanks zullen de investeringen in eigen land dit jaar zo'n 60 mil joen bedragen van de in totaal ƒ75 (57) miljoen, die op het programma staan. Uit Nederland is dan ook altijd nog 82 pet. van de totale VMF-produktie afkomstig. Primaire doelstelling wat ons land betreft is handhaving van de werkgelegen heid. Of dit lukt zal mede van de regering afhangen. Werktijdverkor ting in welke van de ondernemin gen van de VMF ook wordt mo menteel niet overwogen. ONVOLDOENDE De over 1974 behaalde winst van 25 miljoen was hoger dan ooit tevoren, doch kan beter, zo meent het bestuur. Zij is nl. onvoldoende in verhouding tot vermogen en om zet (de laatste vorig jaar 1.5 mil jard). De ordeportefeuille, die eind '74 1.6 miljard beliep loopt niet terug. Naar schatting zullen in 1977 weer Nederlandse belastingen moe ten worden betaald. Het llgtin de bedoeling beursnotering voor de aandelen VMF aan de beurs van Frankfort aan te vragen. VMF heeft met de aandeelhouders van Veco Beheer Electroforming - Photo Etching te Eerbeek overeen stemming bereikt over de overname door VMF van alle aandelen. Dat bedrijf bezit een uitgebreide erva ring in het vervaardigen van hoog waardige produkten langs galvani sche weg en door middel van etsen. Met de Franse onderneming Socièté Indust-rielle de Tuyauteries d'Usine et de Batiment (Situb) is in princi pe overeenstemming bereikt over de overname van 75 pet. van de aandelen door VMF. Het bedrijf houdt zich vooral bezig met pij pen- montage ten behoeve van industriële installaties. NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde gis teren (ln dollars) 34%74. Philips 11% Unilever 4414% en KLM 22%—23. Opgave Hornblower k Weeks Inilnsi Sporen frill. Obi. Mods 4 april 747.26 161.63 76.18 69.92 743.7 7 april 742.88 159.58 75.50 67.72 741.3 8 april 749.22 160.36 75.41 754.0 Aard. Oht. Tot. n. L. 4 april 14:170 20.500 1.769 479 839 7 april 13.860 23.270 1.925 371 1150 8 april 14.320 1.784 706 625 7/7 8/4 39 39% 14', 4 14 74 34% 34% 35% 3574 38 39% 31% 25% 26 groen 1090-1210. Rood. Paprika groen 340-430, Rood 550-1080, Prlnsessebonen 930-980. Snijbonen 550-680. Aubergines 85-130. Uien 22-23, Blmemkool 155-385. VEEMARKT GRONINGEN GRONINGEN. 8 april - Aanvoer: totaal 5155, runderen 1500. graskalveren 293. nuchtere kalveren 2340. schapen 338. lammeren 20. varkens 630. biggen 10. bokken en geiten 20. paarden 4. Prijzen: (in guldens) melk- en kalfkoelen 1000- 2100. kalfvaarzen 850-1900. guste koelen 800-1200, slachtvee (resp. extra. le. 2e en 3e kw.) 5.70-6.00. 5.40-5,70. .5.00-5.7, 5.00- 5.70, stieren 6,00-6.worstkoelen 5.0- 5.70. graskalveren 350-850 nuchtere kal veren 30-50. nuchtere kalveren voor rle mesterlj 60-200. weldelammeren 100-140. slachtlammeren 150-230. weldeschipen 130-180. enterschapen 130-210, slachtscha pen 100-170. vleesvarkens 2.35-2.45. zou ters 2.60. zeugen 2.25-2.35. Overzicht: (.-esp. handel en prijzen) gebrulksvee kwaliteit hoger, slachtvee vlot, hoger, graskalveren kalm. prijshoudend, nuchte re kalveren vlot. hoger, schapen kalm. gedrukt, lammeren vlot duur. varkens maten 1040-1490, Bloemkool 185-225. An dijvie 190-225. Spinazie 230 3. Postelein 210-250. Prlnsessebonen 730-1170. Rabar ber 140-205. Snijbonen 620-680. Paprika 230-360. Radijs 50-87. Selderij 68-85, Pe terselie 85-86. Raapstelen 24-25, VEEMARKT LEIDEN LEIDEN. 8 apnl - Aanvoer: totaal 5513, slachtrunderen 375. gebrulksvee 610, graskalveren 45, nuchtere kalveren 3555, veulens 4. varkens 36. lopers 27. biggen 251, schapen of lammeren 511. bokken of gelten 99. Prijzen: (ln guldens) stieren le kw. 6.35-6.75, 2e kw. 6.00-6 20. vaarzen le kw. 6.10-6,60, 2e kw. 5.70-6.00. koelen (resp. le. 2e en 3e kw.) 6.20-6.70. 5.70- 6.00. 5.25-5.50, worstkoelen 4.75-5.35. nuchtere slachtkalveren 1.25-2.00, melk en kaïrkoelen 1450-3100. vare koelen 750- 1900, graskalveren 550-950. nuchtere kal veren voor fok en mesterlj roodbont 125- 300. zwartbont 100-250. lopers 130-140, biggen 82.50-92.50. schapen 160-210. scha pen met 1 lam 250-275, schapen met 2 lammeren 300-375, drachtige zeugen 450- 550, geiten 25-90. Overzicht: (resp. aan voer, handel en prijzen) slachtrunderen groot, vlot, stabiel, kalf- en melkkoeien ruim, rustig, stabiel, varekoelen ruim. kalm. Iets lager, graskalveren minder, lager, stabiel, nuchtere kalveren ruim, redelijk, lets hog - lopers en biggen klein, redelijk, stabiel, schapen en lam meren groot. vlot. stabiel, gelten groot, redelijk, stabiel. KAASMARKT BODEGRAVEN BODEGRAVEN. 8 april - Aanvoer 5 par tijen. Prijzen In guldens per kg: 5.80- 5.86. Handel goed. (ANP.08.04 Allied Chemical A.um Co of Am American Brands American Can Am Cyanamid Am Eiectr Power Am Metal Clima» Am Motors Am Smelt k F Am Tel Tel Ampex Anaconda A rmco Steel Atlant Richflelc Bendlx BethlSteel Boeing Burlington Iod Can Pacific Ry Ceianese Chase Manhalta: Ches3le System Chrysler Cities Service Colgate Paimollv Colt Industries Common# Ediso Cons Edison Cont Can Cont OH 44 4o Curtiss Wright 87* 9 Curtiss Wright A 2020% Dart Ind 2144 21 Deere and Co 38% 38% Eastman Kodak 72% 73% Exxon 101 103 Duw Chemical 89% 89% Du Pont (El) 70% 71% First Nat City 32% 32% 16% 16% 40% 40% 5% 5% 34 34 20% 20% 22% 10% 10% 37% 37% 27 27% 29% 30% 23% 23 11% 11% 25 25 Gen Electric Gen Funds Gen Motors Gen Publ. Utll. Gen Tel k Tel Getty Oil Gliette Gimbel Brothers 3oodveer l and Gulf Oil 19% 19% Illinois Central Ind. 13% 13% Instico 7% 7% Int Busln Mach 197%!01% Intern Harvester 24% 24% Int Nick of Can 24% 25% Int Paper 41% 431,', Int Tel k Tel 19% 19% Johns Manvllle 19% 19% Lmg Lemco Voug 14% 14% Litton Ind 6% 6% Lock need Alrcrai 6 24% Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnel Dougl Mobil OU Corp. Nabisco Nat Cash Reg. Nat Dismiers Nat Gvpsum Nat Steel Nat Lead Ind. 21% 15% 15% 33% 33 10% 10% 38% 37% 30% 12% 38% 38 '4 13% 13% 18% Pac Gas and El. 19% Penn Central 1% Pepslco 50% Phelps Dodge 37% Philip Morris 469* Phillips Petr 38% 1 Procter Jk Gambl 91% RCA 15% 52% Republic Steel 31% 34 Reynolds Ind. 52% 25% Royal Dutch Peti 33% 62 Santa F6 Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Rallw. Sperry Rand Stand OU Calif Stand OU Indlnm Studebak. Worth Sun OU 62% 40% 10% 28% 48% 33% 23% 37% 27% 31% I Texas Guif 23% Texas lnst 90% Transamerlca 7% 54% 41% 77'. 6 40% 55% Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsted Ind. Cerro Chase Select Fd Columbia Gat Cnminco Cont Telephone Fluor Corp 15 14% 12% 13 12 12% 50% 50% 14% 14% 22 55 22 48 26% 20% 29 29% 11 11'.4 Kinsas City Ind 8%b 9% K.'ims Power 15% 15% KLM 22% 2 b Kroger 21 21% Nat Can, 11% NV Centr A 6% North West R 64 74 N Am Philips Co 18% Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United BrandB US Steel West Union Tel. 13 Westinghouse El 13% Wooiworth 14 Occidental petr. 1313% Pacific Light 17% 17% Public Service 14 146 Reliance Group 5% 5% Standard Brands 60% 61% Tandy 31% 31% Union Eiectr. United Kieclr. Ug Corp 10% 1074 5 5% 12% 12% Western Bancorp 22 21%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15