Intellectuelen ontmaskerd als volksmisleiders Broer en Zus. Sociale wetenschap wil nieuwe inzichten kwnt sss Tenminste 32 doden door lawine-ramp Als ik zondag de le prijs win in de Nationale Lotto, stuur ik MohammedAli naar m'n buur man. Die droom kan werkelijkheid worden. Even een paar simpele kruisjes zetten. Deel gestolen schilderijen terecht PEUGEOT Kind loopt onder auto #i Deel jongenstehuis in B. en W. moeten ingaan op eis van jonererenactiegroep «BOUW/KWARTET DINSDAG 8 APRIL 1975 BINNENLAND 9 (ADVERTENTIE) Sennocol: voor een geregelde stoelgang Sennocol is een laxeermiddel dat op natuurlijke wijze - betrouwbaar en doeltreffend - opluchting brengt. Sennocol werkt na ca. 8 uur. 's Avonds ingenomen, 's morgens de werking, waardoor u verzekerd bent van een ongestoorde nachtrust. Sennocol: een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten Uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheker. 1 fDagra N V, 1 iemen. Duitse socioloog: De anderen doen het werk door Piet Hagen Elke zondag uitslag. S 6 kruisjes per kolom. Dat gaat zo. 1. Haal een Lotto-formulier bij uw dub of winkelier. 2. Kruis 6 getallen aan per kolom (met een minimum van 2 kolommen). 3. Vul het formulier verder duidelijk ea correct in. 4. Lever het formulier In en betaal uw Inleg^voor f 1,75 hebt u al twéé kansen). 5. Zondag weet u of u- bijvoorbeeld - een half miljoen gulden rijker bent.Zo gaat dat Let op het reservegetal. In Studio Sport (zondagavond) worden de 6 winnende getallen getrokken.Plus een extra getal: het reservegetaL Er wordt dus altijd 1 getal meer getrokken dan u aan kruist per kolom. Dat reservegetal kan uw geluksgetal zijn als u niet alle 6 winnende getallen hebt aangekruist. Kijk maar. Veel kansen op veel prijzen. 1 e prijs; 6 goede voorspellingen per kolom (zonder reservegetal) 2e prijs: 5 goed reservegetal 3e prijs: 5 goed (ponder reservegetal) 4e prijs: 4 goed (zonder reservegetal) 5e prijs: 3 goed reservegetal Het reservegetal heeft dus alleen een functie bij de 2e en 5e prijs. Alléén melden bij alles goed. Alléén als u 6 goede voorspellingen (zonder reservegetal) hebt gedaan, is het raadzaam dat even telefonisch door te geven. Het nummer vindt u op bet formulier, la alle andere gevallen hoeft u niets te doen. Haal meteen eenformulier bij uw club of winkelier. De vrees, dat het aantal slachtof fers nog zal groeien werd minder doordat het weer gisteren wat beter werd. De reddingsacties konden daardo.or op grotere schaal op gang komen. Helicopters, die zondag de hele dag aan de grond moesten blijven wegens mist en sneeuw konden maandag voedsel en medi cijnen naar de afgesloten gebieden brengen en zieken en gewonden ophalen. Groot materiaal kon wor den ingezet om de spoorlijn door de St. Gothard en de Brenner Pas weer sneeuwvrij te maken. Deze twee centrale verbindingslijnen tussen Italië en midden-Europa zijn volledig afgesloten en verwacht wordt dat het minstens een dag zal duren voordat de sneeuw is opge ruimd. Internationale treinen wer den gisteren via de Slmplon-tunnel (de verbinding tussen Iralië en west-Zwitserland) omgeleid. Auto mobilisten die gebruik maakten van de autotreinen liepen daardoor vertragingen op van ongeveer twaalf uur. We leven in een ingewikkelde wereld, maar gelukkig zijn er sociologen om ons alles uit te en. Als nieuwe geestelijke eïdslieden van het volk ver- chaffen zij ons eerst inzicht in wize ellende, om ons vervolgens iet pad der verlossing te wijzen. «Jog een korte tijd zullen wij de slavernij van de consumptie- en jrestatiemaatschappij moeten verduren. Maar spoedig zal het leilsrijk aanbreken waarin de emancipatie van de onderdruk te mens voltooid is. Dp deze wijze probeert de West- duitse socioloog Helmut Schelsky in lijn boek 'Die Arbeit tun die ande ren' zijn progressieve vakgenoten te ontmaskeren als regelrechte volks- nisleiders. Zij maken volgens hem deel uit van een nieuwe klasse van litbuiters. Hij noemt dat 'de pries- erklasse van intellectuelen'. Met ntellectuelen bedoelt hij dan niet alleen sociologen, maar ook hun Bele gevolg van agogen, progressie ve politici, televisiemensen, journa listen, linkse studenten, leraren, re volutietheologen en kunstenaars. De titel van het boek van Schelsky naakt al duidelijk welke kant zijn critiek uitgaat. Hij sluit zich aan jij de ook in ons land groeiende rritatie tegenover linkse intellectu elen. Het wapen dat hij hanteert zal velen aanspreken: sociologen en andere maatschappijhervormers zijn mensen met dikke salarissen, die vrijblijvende kletsverhalen weg geven over de emancipatie van de arbeiders. Ondertussen teren zij wel op de zak van diezeLfde hard wer kende arbeiders. Volgens Schelsky heeft de oude klassentegenstelling tussen kapita listen en arbeiders afgedaan. Door allerlei sociale hervormingen is de vroegere klassenstrijd op een zacht pitje komen te staan. De werkelijke klassentegenstelling wordt bepaald door het onderscheid tussen intel- lectuelen en domme massa. Het is a de tegenstelling tussen de 'zin-pro ducenten', dat zijn de intellectuelen 9 die ons voorlichten over de zin van 'net leven, en de goeder en-produ centen, dat zijn de mensen die écht irerken, en daarmee zoveel welvaart produceren dat de doctorandussen voldoende vrije tijd hebben om hun progressieve preken af te steken. De heerschappij van de nieuwe eli- vergelijkt Schelsky met de machtsuitoefening door een pries terklasse. Deze heerschappij is ge baseerd op het gevoel van onmacht van de massa dat door de priesters van de nieuwe sociale religie opzet telijk wordt versterkt. Het hoofd stuk der ellende wordt dagelijks gepredikt. De televisie, de radio, de krant, de scholen, de politici, de kunstenaars, de universiteiten spannen zich in tot het uiterste om te overtuigen van de droeve staat waarin wij leven. Overal op de wereld is oorlog, honger, ver drukking. De democratie is verrot. De mens wordt opgezweept door de prestatiemoraal. Hij is gedegradeerd tot consumptieslaaf. Het is niet een kwestie van incidentele misstan- den, maar het hele systeem is ver- "i keerd. Alleen door een radicale re- 9 volutie kunnen we het heilsrijk na bij brengen. Door middel van een speciale geloofstaal (emancipatie, bewustwording, participatie, crea tieve haat, tegengeweld, enz) en riten (demonstraties, protestliede ren, spandoeken) wordt het geloof in de nieuwe toekomst levend ge houden. Haat Het boek van Schelsky zou mis schien niet zoveel aandacht waard zijn als het niet het symptoom was van een vorm van intellectuelen- haat die niet alleen in West-Duits- land, maar ook in andere landen de kop op steekt. Op zichzelf is het goed oog te hebben voor de machtspositie van elites. Een aparte tak van de socio logie houdt zich daar al sinds de vorige eeuw mee bezig. Het is waar dat het intellectuele establishment trekken van overeenkomst vertoont met religieuze priesterelites. Schelsky citeert zelf uitvoerig uit Enkele van de schilderden die in februari uit de Milanese Gallerie voor Moderne Kunst werden gestolen. De Italiaanse politie vond dit weekeinde by een overval in een Milanees appartement een deel van de buit terug. Op deze foto rechtsboven een Van Gogh en links een Renoir. GENEVE Het aantal doden ten gevolge van de lawine-ramp in de Alpen is opgelopen tot 32. Duizenden mensen zaten maandag nog vast in Zwitserse, Italiaanse en Oostenrijkse dorpen door de enorme lawines. den nieuwe lawines gevreesd nu de temperatuur blijft stijgen en de sneeuwmassa's weer in beweging dreigen te komen door de regenval van gisteren. Joegoslavische schilder Hegedusic overleden BELGRADO De Joegoslavische schilder Krsto Hegedusic is maan dag na een langdurige ziekte in een ziekenhuis te Agreb overleden. Hij was 74 jaar. Na zijn opleiding in Zagreb en Parijs richtte Hegedusic in 1929 de links geroriënteerde kun stenaarsgroep 'Zemlja' (Land) op. Het jaar daarop vormde hij in het Kroatische dorp Hlebine de be roemde 'school' van naïeve schil ders. Zijn werk is o.m. te zien geweest op tentoonstellingen ln Washington. Parijs, Berlijn en Moskou. Als hoogleraar doceerde hij aan de academie van Zagreb. Heinrich Böll: 'martelaar van intellectuelenhaat'. 304 Coupé S f 15.595.-.'n Exclusief genoegen. Prijzen inkl. BTW, af Utrecht. Imp. Gebr. Nefkens'Automobiel mij. N.V. Antwoordno. 204 - Utrecht -Tel. 030-449711. Ook leasing faciliteiten. Ze dragen allebei dezelfde naam: Peugeot 304. In veel dingen lijken ze dan ook sprekend op elkaar. Technisch zijn ze alle twee perfekt.ln veiligheid doen ze niets voor elkaar onder.Ze zijn opmerkelijk komfortabel. En-niet te vergeten-zuinig. Ze zien er ook allebei erg aantrekkelijk uit. Broer Sedan is een beet|e langer. (Heeft dan ook 4 deuren.) Zus Cabriolet is'n tikkeltje feller. En tooit zich bij slecht weer met een koket kapje. 't Zi|n niet de enige familie leden. Hiernaost ziet u dat ze uit een tamelijk groot gezin komen. Misschien komt 't wel daar door dat ze met iedereen zo uitstekend kunnen opschieten. een wonder op wielen Aan beide kanten van de Brenner Pas zaten honderden vrachtauto's vast. Bij de Resia-paastussen Oos tenrijk en Italië stond een file van vuftig kilometer. Gisteren kwam deze stroom lang zaam weer op gang. In Italië wor- LEEUWARDEN In Leeuwadera- deel (Fr) is de vijfjarige Marten de Vries uit Stiens (Fr) onder een auto gelopen en overleden. Het jongetje stak plotseling de rijbaan over. het werk van Sorel dat al uit 1889 dateert. In het recente verleden heeft Ivan IlliCh op soortgelijke wijze de machtsuitoefening van in tellectuelen aan de kaak gesteld. Het kan ook geen kwaad als de mensen wat kritischer zouden wor den tegenover intellectuelen. Het is niet ongezond wanneer werkende jongeren ietwat argwanend kijken naar goedbetaalde academici die hun komen vertellen hoe zij zich emanciperen moeten. Het is voor universiteiten misschien vervelend dat zij niet meer die good-will heb ben die ze tot voor kort hadden, maar de vanzelfsprekende verering voor al wat academisch is was ook niet bevorderlijk voor de universi taire zelfkritiek. Gevaarlijk Het gevaarlijke van een boek als 'Die Arbeit tun die anderen' is ech ter, dat het zo gemakkelijk inspeelt op rechtse sentimenten, die in West-Duitsland en elders de kop op steken. Voor die verschuiving naar rechts hebben ze in Duitsland een mooi woord: 'Tendenzwende'. Het tij keert, en daar is Sohelsky's boek een symptoom van Schrijvers als Heirich Böll die hij de 'martelaar van de intellectuelenhaat' noemt, theologen als Dorothee Sölle, pro testerende studenten en linkse do centen gooit hij op één hooop met gewelddadige anarchisten. Zonder onderscheid te maken tussen ver schillende stromingen valt hij de intellectuelen aan. Daarbij vervalt hij in dezelfde fout die hij bij links bestrijdt, namelijk hun ongenuan ceerde kritiek op hét systeem. 304 Break f 13.695.-. De Ideale weekend-wagen met 5e deur. 304 Cabriolet S f 14.995.-. Pittig, sportief. m Van een verslaggever 304 Sedan f 12.595.-.'n Stoere, komfortabele rijder. 304 Sedan S met schuifdak f 13.995.-. Attraktief model. J ff. AMERSFOORT Een felle uits- W*- v •*- v-*■ ■- w Emmalaan in Amersfoort verwoest. AMSTERDAM Amsterdam bestaat dit jaar niet alleen 700 jaar, als het even meezit wordt Am sterdam ook nog een internationaal centrum van de sociale wetenschappen. Daartoe worden dit jaar twee congressen gehouden waarvan het eerste gisteren in het hoofdgebouw van de Vrije Uni versiteit is begonnen. Er vielen geen slachtoffers: de twaalf jongens, die in het gebouw wonen, zijn nog met paasvakantie. Over de oorzaak van de brand en over de schade was gisteren nog niets bekend. iemand Iets aan een ander wil meedelen, bekeken moet worden tegen de achtergrond van de cultu rele 'inhoud' van de maatschappij waarvan die tekengever en de teken ontvanger lid zijn. Ook Eco benadrukte dat weten schap als doel heeft er iets mee te doen. Weten om het weten alleen is ook iets doen, nl. niets doen, maar wetenschap krijgt pas zin als je er praktisch mee kunt werken, aldus Eco. Ook prof. Dell Hymes uit Pennsyl- vanië meende dat het bestuderen van taal een sociale studie is. Het gaat er om na te gaan welke socia le functie het taalgebruik van ver schillende bevolkingsgroepen, van minderheidsgroepen bv. heeft, er moet studie gemaakt worden van alle mogelijke variaties en veran deringen in taalgebruik in vergelij king met de algemeen aanvaarde taal die op de scholen geleerd wordt. De rol van de taal ln maat schappelijke processen moet kri tisch bekeken worden. aldus Hymes: misschien kan onderzoek daarnaar de mensen meer bewust maken van het sociale effect en de sociale inhoud van hun taalgebruik. Lezingen De taal en de communicatieweten schappen komen in deze weken nog verschillende keren aan de orde, zoals in lezingen van William La- bov (over taalverandering en con flicttheorie). Paul Walton (over taal en struktuur, illustraties uit televisie-onderzoek), Julia Kristeva (over het sprekende subjekt, iden titeitsproblemen in de poëzie), Er- vin Goffman (sekse-stereotypen in de reclame), Davi Silverman (over Castenada: lezen en begrijpen), Basil Bernstein (over codes en co deringen in het onderwijs) en Al- vin Gouldner (over intellectuelen in de permanente revolutie van de 20e eeuw). AMSTERDAM 'Een verenigings leven met normale voorzieningen ls voor duizenden jongeren zo goed als onmogelijk. Daarom is het de hoogste tijd dat B. en W. hier iets aan doen en dat kan door op de eis van de Jongerenactiegroep Bijlmer meer in te gaan', aldus een verkla ring van de vereniging Ons Surina me en het bureau van het Demo cratisch Jongeren Front in Neder land. Donderdag 3 april hebben en kele tientallen jongeren uit Neder land en Suriname een kraakactie uitgevoerd, uit protest tegen het ontbreken van voorzieningen. Volgens de vereniging en het bu reau heeft het vanaf het ontstaan van de Bijlmer ontbroken aan goe de ruimtes voor de Jeugd. Op het gebied van de recreatie zijn de jeugdige Bijlmerbewoners gedwon gen genoegen te nemen met te weinig en te kleine ruimtes. Voor ettelijke groepen ls er zelfs hele maal geen ruimte, aldus de verkla ring. In de komende twee weken zullen 21 internationaal bekende sociale wetenschapsmensen, specialisten op gebieden ais het onderwijs, de taal kunde, de massamedia, de commu nicatie en het gedrag, hun meest recente werk presenteren. In het najaar (19, 20 en 21 novem ber), volgt de tweede fase van dit Festival van de sociale wetenschap pen: een werkcongres met als the ma 'theorie en praxis ln een aantal sociologische theorieën.' Het Festival is georganiseerd door de VU, in samenwerking met pro fessor A. W. Gouldner, hoogleraar in de sociologie aan de Universiteit van Amsterdam en de SISWO (stichting interuniversitair Insti tuut voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek). Eén van de bedoelingen van het congres is om nieuwe inzichten op sociaal-wetenschappelijk terrein zo snel mogelijk onder de mensen te brengen. De sprekers brengen hun meest recente werk mee en op deze manier kunnen geïnteresseerden daar direct kennis van nemen. Wachten op artikelen en boeken waarin nieuwe inzichten verwoord worden, kost toch gauw drie tot vijf jaar. Het Festival bekort deze wachttijd aanzienlijk. Bij de opening van het congres benadrukte dr. K. van Nes, voorzit ter van het college van bestuur van de VU de functie van dit congres: de communicatie versnellen rond fundamenteel wetenschappelijk on derzoek, zeker nu wetenschappelijk onderzoek in de herstructurerings plannen wat op de tocht komt te staan. De relatie tussen theorieën en onderzoek noemde dr. Van Nes belangrijk, net zoals de relatie tus sen theorie en praktijk die op het novembercongres vooral aan de or de zal komen. Communicatie De onderwerpen die tijdens de con gressen naar voren komen liggen vooral op het gebied van de lin- guistiek en de communicatie, tak ken van wetenschap waarvan het belang voor de sociale wetenschap pen steeds meer naar voren komt. Zo hield Umberto Eco, professor ln de semiotlca (de leer van de te kens) uit Bologna een lezing waar- In hij stelde dat de tekenleer een sociale wetenschap ls en dat de middelen (tekens, codes) waarmee

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9