Nieuwe burgemeester komt uit CD A-kringen Leidse raad akkoord grondverkoop AZL Veel minder verkeer op Laan van NOI verwacht Westlands water iets zouter geworden Algemene verwachting luidt: Wiegel schuift WD nog niet naar voren Ds. Maria de Groot nam afscheid van de Kloosterkerk RW 14 onder Noordsingel en Heuvelweg De Briel krijgt zeldzame boom van Leidse universiteit gestremd Grote schade bij brand Vragen over bouw plan Terminus TROUW/KWARTET DINSDAG 8 APRIL 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer redacteuren DEN HAAG Hoewel de VVD aanspraken maakt op de Haagse burgemeesterspost die door het over lijden van mr. V. G. M. Marijnen onverwachts is vrijgekomen, is de algemene verwachting dat het CDA een burgemeester mag leveren voor de op twee na grootste gemeente van Nederland. DEN HAAG Ten teken van rouw om het overlijden van bur gemeester mr. V. G. M. Marijnen hing gisteren van alle gemeen telijke- en rijksgebouwen, ambassades en tal van particuliere adressen de vlag halfstok. Op de foto de raadszaal aan de Groen markt. Vandaag bestaat gelegenheid voor de burgerij condoleance registers te tekenen in het stadhuis, het Infocentrum aan de Groenmarkt en de hulpsecretarie te Loosduinen. De fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, mr. J. Andrles- sen, is van oordeel dait 'gezien de huidige nationale afspiegeling in burgemeestersposten het in de rede ligt dat er in Den Haag een CDA- burgemeester komt. Wij geven dan de voorkeur aan een KVP-er.' Het wordt in brede politieke kring na genoeg uitgesloten geacht dat de PvdA ook 'Den Haag' zou willen hebben: in twee van de drie groot ste steden in Nederland, in Amster dam en Rotterdam, zitten al PvdA- burgemeesters. 'Ik zou me dan ook niet goed kunnen voorstellen hoe de PvdA zijn wens zou kunnen verdedigen', aldus mr. Andriessen. Fractieleider H. Wiegel van de WD meent dat bij de benoeming van een burgemeester in Den Haag geen haast in geboden. 'De proce dure zal veel tijd vergen, en die is nodig om de politiek en qua capa citeiten meest geschikte opvolger voor de heer Marijnen te vinden', zei hij ons gisteren. De heer Wiegel wilde zijn partij in dit geval niet direct naar voren schuiven, ook omdat noch met de Kamerfractie, noch met de WD-fracties in de Haagse gemeenteraad en het ge west 's Gravenhage enig overleg heeft plaatsgehad. De socialisten ziet hij niet naar Den Haag gaan: 'Ik mag haast aannemen dat de PvdA de wijsheid zal hebben om Den Haag niet te claimen'. Zonder schromen Een dag na het overlijden van de heer Marijnen zijn de eerste com mentaren en verwachtingen over de opvolging van de Haagse burge meester al uitgesproken. Geen en kele politicus schroomde om al 24 uur later te delibereren over een nieuwe burgemeester. Alleen de PvdA weigerde enig commentaar te leveren. Los van elkaar liet zowel de voorzitter van de raadsfractie A. Wiersma als die van de Tweede Kamerfractie, drs E. van Thijn, uit piëteit tegenover de nabestaanden de discussie over de opvolging tot op z'n vroegst volgende week uit te stellen'. Ook op plaatselijk niveau kwamen de eerste prognoses zondag al los. WD-fractievoorzitter drs. P. Resse- naar: 'De WD claim tde burge meesterspost in Den Haag! De PvdA is rijkelijk bedeeld met burgemees terfuncties in de grote steden. Kort geleden is nu ook nog een socialist tot voorzitter van het gewest be noemd. Het CDA maakt weinig kans omdat in de omgeving van Den Haag het aantal CDA-burge- meesters niet gering is.' Volgens de heer Ressenaar is het te gek dat de op één na grootste partij in het land geen burgemeester heeft bij de drie grootste steden. De WD'er wilde Utrecht buiten beschouwing laten, omdat die stad 'eigenlijk toch de kleinste van de vier is'. KVP-lei- der Andriessen bestrijdt deze liberale opvatting: 'Dat de WD de op één na grootste partij is moet nog elec toraal bewezen worden. In de hui dige politieke verhoudingen is het CDA oneindig veel groter'. Ook vindt de KVP'er het verwerpelijk dat de WD nu Utrecht buiten be schouwing laat. De heer Andriessen wijst erop dat bij de benoeming van de liberaal Vonhoff in Utrecht steun van christendemocratische zijde is verkregen om de WD ook aan een burgemeester in een grote gemeente te helpen. 'En dan moe ten ze nu niet net doen alsof er maar drie grote steden zijn'. Ruggespraak In de Haagse gemeenteraad zijn de meningen verdeeld. Terwijl de PvdA zich hier nog buiten de dis cussie houdt heeft het CDA bij monde van W. du Chatinier zich uitgesproken voor een CDA-man, maar niet tegen een socialist. Wan neer eveenwel een PvdA-er burge meester zou worden ipoet dat vol gens Du Chatinier' wel gevolgen hebben voor de samenstelling van het college en dient een PvdA- wethouder te wijken voor een CDA- of WD-wethouder. Overigens heeft deze fractievoorzitter van het CDA zijn uitlatingen gedaan zonder rug gespraak met zijn fractie. DS'70 heeft als voorkeur een CDA- of WD vertegenwoordiger ge noemd, de PPR houdt het op een progressieve burgemeester en de CPN volstaat met de wens dat de opvolger van de heer Marijnen be stuurlijke kwaliteiten bezit. Door het overlijden van de heer Marijnen moet het college van B. en W. zich spoedig een gedachte vormen over de taakverdeling bin nen het dagelijks bestuur van de gemeente. Tot op heden verzette de PvdA zich tegen de benoeming van een negende wethouder, die tijde lijk het wethouderswerk van loco- burgemeester H. Happel zou moeten overnemen. Verwacht wordt dat het college in zijn vergadering van aanstaande vrijdag een beslissing Nog tijdens het 'bewind' van burgemeester mr. H. Kolfschotei ontstonden de wildste speculaties rond de benoeming van zijn op volger. Enkele koppen uit onze kranten in die periode van 196 illustreren dat. over deze negende wethouder be kend maakt. De benoeming van een nieuwe bur- kring wordt het niet waarschijnlijl geacht dat het tot zo'n touwtrekke rij zal komen als kort geleden bi gemeester van Den Haag zal enkele de benoeming van een burgemees maanden vergen, maar in politieke ter in Rotterdam. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wanneer de Utrechtse Baan en Rijksweg 14 (de verlengde Landscheidingsweg) in gebruik zijn zal het verkeer op de Laan van Nieuw Oost-Indië tot de helft teruggebracht worden. Het autoverkeer op de Hofzichtlaan zal meer dan gehalveerd wor den. (ADVERTENTIE) Deze prognose werd gisteravond be kend gemaakt in de vergadering van de Haagse gemeenteraadscom missie voor openbare werken, ver keer en vervoer. Aan het begin van deze vergadering werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen in verband met het overlijden van burgemeester Marijnen. Het debat in de commissie werd voorafgegaan door de betogen van enkele actie groepen, die weinig ingenomen ble ken te zijn met de notities 'hoofd wegenstructuur' en 'langzaam ver keer', onlangs door wethouder Wa llis de Vries gepresenteerd. Ook uit de commissie kwam kritiek. Van WD-zijde werd opgemerkt dat de gedachten van het ooit verworpen, DEN HAAG Ds. Maria de Groot heeft zondag afscheid genomen van de Kloosterkerkgemeente. Zoals be kend had zij hortgeleden de wens te kennen te gegeven zich geheel an de literatuur te wijden en het predikantschap voor een onbepaal de periode vaarwel te zeggen. Ds. De Groot is vijf jaar aan de her vormde gemeente in Den Haag ver bonden geweest, eerst als vicaris en sedert 11 maart 1973 als predikant. De tekst voor haar afscheidspreek had zij gehaald uit Genesis 12:1 'Ga uit uw land en uw maagschap en uit uws vaders huis, naar het land dat ik u wijzen zal'. Tevoren vertelde zij in een volle kerk aan de jeugdigen een chassidische le gende. Na de dienst werd drs. De Groot toegesproken door de heer A. W. den Haan, vice-voorzitter van de Stichting Duinoordkerk, mejuf frouw K. de Booy, jeugd-ouderllng en Koos Mostert (namens de Crypte jeugd). De scheidende pre dikant reeg tal van geschenken aangeboden. Namens de centrale kerkeraad van de Haagse herv. ge meente woonde ds. H. Snoep de dienst bij. Ook was dr. Albert van den Heuvel, secretaris-generaal van de Ned. Herv. Kerk aanwezig. Ds. H. Toorman, legerpredikant in zgn. 'lang verband' van de clas sis Den Haag van de Chr. Geref. kerken, die eervol emeritaat heeft ontvangen, sloot zondagmorgen in de Eben Haezerkerk in Den Haag- Centrum zijn diensttijd af met een preek over Matteus 13: 3b. Op ver zoek van ds. Toorman die in zijn oude gemeente voorging droeg de dienst een gewoon karakter en ble ven toespraken achter wege. Ds. A. C. J. v. d. Poel, oud- hoofdluchtmachtpredlkant in Den Hag al zijn arbeid bij de Neder landse gemeente te Stockholm beë indigen nu het in deze kring niet mogelijk is gebleken het werk voort te zetten. Ds. M. Cohen, predikant van de Haagse Baptisten Gemeente heeft voor één dag per week hulp gekre gen voor het pastorale werk van ds. H. Jut, gepensioneerd legerpredi kant te Voorschoten. verouderde structuurplan in de no tities weer naar voren kwamen. Ook DS'70 en PPR vonden te veel sporen van een oud beleid. Centraal in de notitie 'hoofdwegen structuur' staat het 'verkeersluw' maken van bepaalde woonwijken. De PvdA vond dat deze doelstelling wel degelijk afwijkt van de ideeën in het verhuisde structuurplan, maar zag de aanleg van nieuwe wegen 'als een onsympathiek mid del om diit ideaal te verwezenlij ken'. De uitbreiding van het we gennet is volgens de notitie nodig om het verkeer op te vangen, dat uit woongebieden geweerd zal wor den. Het. CDA zei zich met hoofdge dachte te kunnen verenigen en noemde een aantal aanvullende maatregelen (met name een goede bewegwijzering) noodzakelijk. mantelspecialist Den Haag, Schoolstraat 24; Leyweg 954; Winkelcentrum Leidsenhage, dasmljnhof 8 Lelden, Haarlemmerstraat 163a Bijna-nieuw-winkel In de bovenzalen van de Voorburg- se Koningkerk wordt 14 en 15 april van 10-12, 13-15 en 19-21 uur (15 april niet 's avonds) een kleding- beurs gehouden, ook wel hekend onder de' naam 'Bijna-nieuw- win kel'. Er worden alleen kledingstuk ken geaccepteerd die chemisch ge reinigd of gewassen en geperst zijn. Winterkleding, minirokjes en baby- goed wordt niet aangenomen. Er is ook een boekenmarkt, waarvan de opbrengst bestemd is voor een ker kelijk doel. Voor de kledingbeurs geldt; tweederde van de ontvangen verkoopprijs ontvangt diegene die de kledingstukken ten verkoop aanbiedt, éénderde is voor de kerk. Men hoopt een flink bedrag bij elkaar te krijgen. Informatie ver strekt de werkcommissie BNW, tel. 86.19.77. Man verduistert geld bedrag van f45.000 DEN HAAG De Haagse politie heeft de 28-jarige kantoorbediende R. H. V. uit Den Haag aangehouden wegens verduistering van 45.000,- va*i zijn werkgever. De man heeft bekend. Sinds 20 december van het vorig jaar heeft de kantoorbedien de, die belast was met de inning van losse verkoopopbrengsten van de Haagse vestiging van 'De Tele graaf', een groot aantal nota's niet ingeboekt, zo heeft de politie in Den Haag meegedeeld. Toen de man medio maart hoorde dat er een accountantsonderzoek zou ko men verdween hij. Begin april heeft hij zich bij de politie aange geven. Van het geld was intussen niets meer over. LEIDSCHENDAM De commissie voor openbare werken en ruimtelij ke ordening heeft maandagavond zijn voorkeur laten blijken voor een van de zeven varianten voor de aanleg van de Verlegde Landschei dingsweg (Rijksweg 14) op het Leidschendamse grondgebied. Nieu we facetten daarbij zijn dat de weg onder de Noordsingel en onder de Heuvelweg door zal lopen. Dit bete kent dat de betonnen pilaren die oorspronkelijk voor de overspan ning van de weg zijn gebouwd nut teloos zijn en alleen nog maar dienst kunnen doen als een soort monument. Ir. E. A. Bosman van rijkswater staat die een toelichting op het tracé gaf, verwacht dat de aanbe steding eind dit jaar kan plaats vinden. De bouwtijd van het Leid schendamse trace zal 3, 5 a jaar zijn. De weg komt vanaf Rijksweg 4 via een vaste brug over de Vliet en het Oosteinde te lopen. Een kruising op maaiveldhoogte is onmogenlijk ge bleken. Vervolgens loopt het tracé met een flauwe daling langs de dr. Beguinlaan over de Veurselaan heen, gaat daarna omlaag onder de Noordsingel door, waar ter hoogte van de kruising met de Pr. Bern- hardilaan ook de aansluitingen ko men, en loopt vervolgens onder de Heuvelweg door richting Mariahoe- ve in Den Haag. Er zal extra aandacht aan de ge luidswering worden besteed. Bij de Zeeheldenbuurt word langs de weg een wal mét een scherm van 6,5 meter hoogte aangebracht, bij Park Leeuwensteijn een wal met een scherm van drie meter hoogte. ZOETERMJ5ER Boterhandelaar Van der Spek uit de Stationsstraat is het slachtoffer geworden van diefstal van twee met roomboter geladen bestelauto's. Er zat voor 6000 a 7000 kilo van dit zuivelpro- dukt in met een geschatte waarde van 50.000,-. De auto's zijn leeg aangetroffen in het Belgische plaatsje Brecht bij Antwerpen. Per soneel van de Fa. Van der Spek heeft de auto's opgehaald. Transactie van f43 miljoen Van onze correspondent LEIDEN De Leidse gemeenteraad is maandagavond akkoord gegaan met de verkoop van 53 ha grond in het Morskwartier aan de Rijksuniversiteit ten behoeve van de bouw van een nieuw aca demisch ziekenhuis in Leiden (A.Z.L.). Over de transactie waarmee een bedrag gemoeid is van 43 miljoen Is ruim 13 jaar onderhandeld. Ook gisteravond heeft de gemeenteraad nog nadere voorwaarden aan de overeenkomst verbonden. Zo werd door de raad met algemene stem men een motie van het PPR-raads- lid Beijen en gesteund door de PvdA aanvaard. Deze houdt in, dat aan de in het contract opgenomen en door het Rijk gewenste toepassing van arti kel 19 W.R.O., volgens welke de gemeente tot het verlenen van een bouwvergunning kan overgaan voordat de betrokken bestemming splannen zijn gewijzigd, de voor waarde wordt toegevoegd dat er eerst overeenstemming moet zijn over de ruimtelijke indeling van het bouwterrein. De indieners van de motie hebben met name bezwaren tegen de ge plande parkeergelegenheid van tweeduizend auto's en het aanleg gen van een tweebaansweg op het terrein. Door het opnemen van de ze voorwaarde in het contract houdt de gemeente alle macht ten aanzien van de ruimtelijke aspek- ten. Een voorstel van het PvdA-raadslid Hoppener om ook ten aanzien van de gezondheidsaspekten als ge meente invloed uit te oefenen werd door de indiener ingetrokken. Zijn partijgenoot wethouder Waal had er op gewezen, dat er sprake zou zijn van misbruik van bevoegdhe den, als de raad hiertoe nadere voorwaarden aan het verlenen van een bouwvergunning zou stellen. De raad heeft wel een voorstel met algemene stemmen aangenomen om te komen tot een overlegorgaan tussen de Rijksuniversiteit, A.Z.L. en de gemeente Leiden waarin de gezondheidsaspekten aan de orde zoude moeten komen. DEN BRIEL De Rijksunivers teit in Leiden heeft ter gelegenhei van zijn vierde eeuwfeest een zee zeldzame boom, een zogenaamd metasewuia, aan de stad Den Brii geschonken. De gift is een blij van de band tussen de twee Geu zensteden Den Briel en Leiden. D voorzitter van de eeuwfeestcommis sie Rijksuniversiteit heeft de twe meter hoge boom aan de Briels burgemeester Huurman aangebo den. De boom die 35 meter hoo; kan worden wordt geplaatst bij d vroegere Noorderpoort van Dei Briel, waar eens de watergeuzen d stad binnenkwamen. Men heeft lang aangenomen dat d metasequia uitgestorven was. 2 jaar geleden vond men in de Hi malaya echter nog een aantal vai deze bomen. Nederland kreeg eei exemplaar dat in de Hortus Bonati cus van de Leidse Universiteit wer< geplaast. Deze heeft inmiddels vij exemplaren weten te kweken waarvan een thans aan Den Brie is geschonken. selectie? In 'De Brug' te 's Gravenzande spreekt mevrouw D. Mons, maat schappelijk werkster van de Stich ting Samenwerking Pedagogische TV PI n VPrlfPPl* Zorg West Zuid Holland voor de A ouderverenigingen 'Philadelphia' en 'Voor het Zorgenkind' over het on derwerp: 'Selectie?- gedachten rond de mogelijkheden gehandicapt leven te voorkomen'. Mevrouw Mons heeft met mevrouw Oosen- brug-Lubsen een werkstuk gemaakt in het kader van de cursus 'Verdere Scholing in Dienstverband'. In dit werkstuk hebben zij een aantal za ken vastgelegd, die voor ouders en familieleden van geestelijk gehan dicapten van het grootste belang zijn. Informatie: 01740-27940 en 01740-24682. DELFT/SCHIEDAM Tussen Delft en Schiedam is het treinver keer maandagavond gestagneerd geweest. Een draadbreuk bij Delft- Zuid was hiervan de oorzaal. Twee treinen per konden gebruik maken van èèn spoor, andere treinen wer den via de Hofpelinpijn naar Den Haag geleid. Doorgaande reizigers naar Amsterdam konden over Gou da en Breukelen rijden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het zoutgehalte van het Westlandse water is vol gens de meest recente cijfers van Provinciale Waterstaat Zuid- Holland licht gestegen. In het gebied rondom Delft is het chloride gehalte van het oppervlaktewater op sommige plaatsen duidelijk afgenomen. Op alle meetpunten in het West- land bedroeg in 1973 (het jaar waaruit de cijfers dateren) het zoutgehalte meer dan 200 miligram per liter. Voor een aantal tuin- bouwgewassen brengt dit gehalte een aanzienlijke opbrengstdaling met zich mee. Enkele zeer chloride- gevoelige gewassen kunnen niet meer dan 150 mg-1 verdragen zon der dat zij schade oplopen. Onaanvaardbaar In tegenstelling tot de verziltings- graad wordt de verontreinigings- raad van het Westlandse water 'goed' genoemd. De kwaliteit van het water in en rond Delft is 'op lange termijn niet aanvaardbaar', zo stelt Provinciale Waterstaat. Ook de kwaliteit van de Oude Rijn is zo slecht dat deze nauwelijks aan vaardbaar genoemd wordt. De ver ontreinigingsgraad van het water in de Haarlemmer Trekvaart wordt zonder meer onaanvaardbaar ge noemd. De kwaliteit van het water in de Gouwer is de laatste jaren sterk verslechterd. Het Aarkanaal, dat verontreinigd wordt door afval water van een aantal industrieën, is eveneens in hoge mate verontrei nigd. Het zuurstofgehalte in het water in en rond Delft is 'matig', in het Westland 'goed', in Midden Delf land' aanvaardbaar in de omgeving van Alphen a.d. Rijn 'matig* en in het Rijn Schiekanaal 'niet aan vaardbaar'. VENLO Een brand heeft gister middag in Venlo volgens de eerste ramingen voor miljoenen guldens schade aangericht in de magazijnen van Elektro-Ofra, een groothandel in elektrische apparaten. De maga zijnen weiden geheel verwoest. De oorzaak vain de brand is onbekend. van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse raadsli H. Lammers (CDA) heeft het colle ge van B. en W. vragen gesteli over de op handen zijnde afbraal van Hotel Terminus aan het Stati onsplein tegenover het Station Hol lands Spoor. Zoals bekend staat di complex al enige tijd leeg. Er van uitgaande dat voor de sloo van Terminus inmiddels een vei gunning is verstrekt wil de hee Lammers weten of dit ook reed het geval is voor wat betreft d bouwvergunning voor kantoorruim .te en winkels op deze plaats. He raadslid had de bouw van dit pro jekt liever eerst besproken zien i de commissie voor economische za ken. Indien de bouwvergunning nog nie is verstrekt pleit de heer Lammei er voor dat deze commissie alsno over het plan praat, opdat een z breed mogelijke informatie en ooi deelsvormlng kan plaatsvinden. De heer Lammers vindt dat name de aspekten van overbewin keling en een mogelijk teveel aai kantoorruimte hierbij aan ba moeten komen. Het Westlandse water is weer zouter geworden. Amnesty International In de Delftse 'Koornbeurs' aan de Voldersgracht 1 houden mrs. Elea nor Baily en de heer Jos Verbakei 10 april om acht uur een lezing over enkele problemen, die samen hangen met het tragische conflict in Noord-Ierland. Amnesty Inter national houdt zich daar voorna melijk bezig met de internening. Door verschillende groepen zijn mensen geadopteerd, die gevangen zitten zonder proces. Bij de Britse regering wordt erop aangedrongen hieraan een einde te maken. De lezing is georganiseerd door de Delftse Werkgroep \an Amnesty International. Orgelconcert Jan J. v d Berg opent donderdaga vond a.s. de orgelserie op het geres taureerde orgel van de Nieuwe Kerk te Delft. Omdat het Oude Kerkorgel in restauratie is zullen dit seizoei alle concerten in de Nieuwe Ker plaats vinden. De organisator© hebben o.a. Feike Asma, Klaas Mulder, Jan Bonefaas en Bert Wie gerhof uitgenodigd. Jan J. van de£ Berg speelt vanaf 20 uur werke van Adr. Schuurman, J. S. Bach, G. Walther, F. Mendelssohn-Bai tholdy, C. Franck, A. Renaud. Andriessen en van zichzelf. En dan nog 9 In de Morgenster, Melis Stoke laan 301, Den Haag wordt woens dag a.s. om 8 uur een zendlngsa vond gehouden. Sprekers zijn ds Harkema en ds. Snoei. De Gerei Vrouwern Vereniging Den Haag Escamp houdt haar voorjaarsverga dering woensdagavond a.s. 19.41 uur in de Vredekerk aan de Maar tensdijklaan. Ds. H. Aalbers, hoof' van het Vormingscentrum te Oegst geest vertelt over zijn werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6