'De meisjes niet leren vechten maar afweren Bonus-Sparen: 7% rente voor konstante spaarders. Problemen sta-caravan op Veluwe aanpakken 1 pommentaar Directrice van nijverheidsschool Alphen a.d. Rijn: Zwerfstenen? ïedrijf weigert :ao-overleg in londen over acties Verzoek betere legeleiding ran leerlingen het weer Niet zo mooi weerrapporten Leuke tentoonstelling over vier eeuwen Leidse universiteit Na vrijspraak door de rechtbank nu straf van tien jaar i ROUW/KWARTET DINSDAG 8 APRIL 1975 BINNENLAND 5 )p een studieconferentie van het !DA die zaterdag in Utrecht werd ehouden heeft prof. dr. B. Goud- waard nog eens diep in het Oude 'estament getast om het streven naar en rechtvaardiger inkomensverdeling racht bij te zetten. Hij wees erop, at de wetten van Mozes het aan idividuen in feite onmogelijk maak- om rijk te worden, omdat grond- ezit na 49 jaar weer naar de oor- pronkelijke eigenaar terug moest ke en. De hoogleraar doelde daarmee op e inzettingen van het Sabbatsjaar en et Jubeljaar. ang genoeg zijn deze inzettingen ook i kringen van christelijke politici be bouwd als een soort zwerfstenen uit en tijdperk dat geheel vreemd was an het onze en waarmee dan ook iets kon worden aangevangen bij een laatschappij-inrichting volgens chris- lijke normen. Economen hebben er- p gewezen dat het zonder kapitaal- peenhoping nooit tot het industriële jdperk had kunnen komen. Theolo- hebben van deze inzettingen af- and genomen door te betogen dat oor de komst van Christus het Jubel- tar in een geheel nieuw licht is omen te staan en een teruggrijpen op e oorspronkelijke betekenis ervan een nvruchtbaar wetticisme met zich mee ou brengen. et zou verheugend zijn als de her- otdekking van het Oude Testament, iet name in het theologiseren in de ecumenische beweging, nu ook haar ruchten zou gaan afwerpen in de czinning over christelijke politiek, ooral kerkelijke leiders uit de Derde 'ereld hebben in oecumenische ont- oetingen herhaaldelijk gevraagd waar christenen uit het westen de wet en profeten hebben gelaten. Het CDA >u zich dan ook niet met die paai jmerkingen van inleider Goud- vaard tevreden moeten stellen maar sskundigen uit zijn kring moeten op agen om eens wat verder te vorsen aar de bedoelingen achter het Sab- atsjaar en het Jubeljaar. gedegen studie ervan zou ook eel vruchtbaar kunnen werken bij het nden vau een compromis tussen de uidige coalitiepartners in het kabinet ver een kwestie die nog steeds als :n heet hangijzer wordt beschouwd, amelijk: de grondpolitiek. 4an onze sociaal-economische re- ictie jTRECHT De bouwbonden van [W en NKV zeggen, dat bij Uni- loard in Kampen (vijftig werkne mers) 'een zeer gespannen situatie' J ontstaan, omdat de leiding van Hit boardplaten producerende be- weigert een cao af te sluiten. ®it is voor beidé bonden onaan vaardbaar. Ze gaan met hun leden 9 ferleg plegen over de te nemen tappen. JJfniboard is sinds begin vorig jaar :e»ls dochter van een Duits bedrijf in ï'aöipen gevestigd. De Nederlandse !a edrijfsleiding weigerde over een iaao te praten, waarop de bonden iet acties dreigden. a$a overleg met de Duitse directie a et de bedrijfsleiding weten, dat ezien de slechte orderportefeuille' a et overleg wordt opgeschort en oorlopig niet zal worden hervat. >e bouwbonden zeggen dat het v' uitse moederbedrijf 'niet bijzon- 1 er op de vakbeweging is gesteld'. en Franse vestiging van het moe- erbedrijf is vorig jaar opgeheven, 'adat er een conflict met de Fran- e vakbonden drigde te ontstaan, en bemiddelingspoging van B en in Kampen is eind vorig jaar al lislukt. l/ii cull iuc vaii iiijvci iiciudouiiuui r\ipiicii d.u. mjii: rinnr Willpm Schram» T1*1'i ►EN HAAG De Algemene Vere- iging van Schoolleiders (AVS) bij Jet voorbereidend wetenschappelijk algemeen voortgezet onderwijs eeft minister Van Kemenade (on- erwijs) gevraagd de leraren in t-aat te stellen de leerlingen beter i begeleiden. Een aantal scholen erkeert in ernstige moeilijkheden ij de uitvoering van onderwijs- undige taak. Betere begeleiding lijkt mogelijk, aldus de AVS. e vereniging haakt met haar ver- aek in op het terugbrengen van et aantal wekelijkse lesuren van l naar 30. Volledige terugkeer aar de 32-urige lesweek voor de erlingen wilde AVS niet. Zij rdnst wat meer leraarlessen, waar oor de groepsgrootte in de hoogste 'erjaren kan worden verlaagd. Ze ril voorts, dat de athenea-met-la- jn niet langer in een ongunstiger ositje zitten dan de lycea. erder wenst de AVS extra leraar- ssen voor scholen, die extra ein- ïxamenvakken hebben als Rus- sch, Spaans, filosofie, telenen, luziek, handvaardigheid of textiele erkvormen. Toekenning van meer i iraarlessen zou ook ten goede loeten komen aan de expressie- akken, die door de 32-30-maatre- 1 elen het zwaarst werden getroffen, enslotte vraagt de AVS extra le- larlessen voor vakken, waarin de lentiteit van de school accent rijgt. door Willem Schrama ALPHEN AAN DEN RIJN Sinds enkele weken vermeldt het lesrooster van de Christe lijke Nijverheidsschool in Al phen aan den Rijn een nogal uniek vak: zelfverdediging. Dè directrice van de school, mej. N. van Beest, vindt het eigenlijk een akelig woord. 'Omdat het onmiddellijk associaties oproept met vechten. We hebben al ge merkt dat er soms gedacht wordt dat we hier weerbare vrouwen willen maken. Dat valt wel mee hoor, we willen de meisjes niet leren vechten, maar afweren wanneer dat no dig is'. Afgezien van enkele extreme geval len met gewelddadige afloop komt het in Alpheus contreien elk jaar minstens een paar keer voor dat scholieren op weg naar huis worden lastig gieivallen door kinderlokkers. Mej. Van Beest: 'Veel van onze leerlingen komen uit de omgeving en moeten vaak kilometers door de polders afleggen om thuis te ko men. We proberen er al zo veel mogelijk aan te doen door een speciaal rooster op te stellen voor die buitenkinderen, zodat ze zo veel mogelijk in klasseverband naar huis kunnen 'fietsen. Maar toch hoor je telkens weer van voorval letjes, dat je zegt: zo'n cursus zelf verdediging is goed meegenomen'. 'Toeval' De lessen in zelfverdediging hebben eigenlijk bij toeval hun intrede ge daan op de Alphense nijverheids school. Mej. Van Beest: 'Elk jaar hebben we een project voor de tweede en derde jaars leerlingen. Meestal kiezen we een onderwerp dat nogal ver uit het gezicht van de kinderen ligt, een onderwerp waar ze anders nauwelijks aan toeko men. Dit keer was dat Japan. Nu wilde het geval dat twee weken na ons besluit de gijzeling in de Fran se ambassade plaats vond. Toen dat afgelopen was, dachten we: die Ja- pense ambassade zou best iets terug willen doen om haar aanzien te herwinnen. Dat lukte. We schreven een briefje eenvoudige handelingen om je van een vecht party los te maken en kregen een enorme hoeveelheid boeken en bladen toegestuurd. En elke week drie films, vier weken lang. De laatste week was het pro ject werd een echte Japan-week, met kimono's, een thee-ceremonie, een schimmenspel, en natuurlijk ook een demonstratie van een sportschool uit Alphen,* met als voornaamste onderdelen het val- breken en zelfverdediging. Dat sloeg zo aan. dat we onmiddellijk aan het denken werden gezet. Êr was bij ons namelijk een vacature voor een gymleerkracht, waarvoor we aanvankelijk niemand konden krijgen. De inspectie was al op het spoor van een man met CIOS- opleiding gezet, maar ook dat lukte niet. Nu blieek de man van de sportschool ook over een CIOS-op- leiding te beschikken, en hij voelde er veel voor om op onze school lessen te gaan geven. Voor- ons was de keuze eenvoudig. Van de drie gymnastiekuren per week behoefde er maar één te worden ingeruimd voor de zelfverdediging. Deden we dat niet, dan was dat uur toch weggegooid, want we hadden er geen leerkracht voor' Inmiddels, na een paar lessen, le ren de scholieren al aardig van zich af te bijten, wanneer dat nodig mocht blijken. Het doet nog wat onwennig aan, maar de sportleraar, de 28-jargie W. Kuipers, ziet er nauwlettend op toe dat het geen gi'echeluurtje wordt. Alvorens een aantal eenvoudige afweermethoden bij te brengen, probeert hij de leer lingen ervan te doordringen dat de gevarenzone doorgaans bestaat uit drie fasen: het moment dat ze nog het hazepad kunnen kiezen, de fase waarin ze nog niet gegrepen zijn maar ook niet meer weg kunnen, en tenslotte het moment dat ze zijn vastgepakt. Vanuit die theorie moeten ze leren hun zelfverdedi- gingslessen in praktijk te brengen, waarbij genoemde derde fase zoveel mogelijk moet worden vermeden. Mej. Van Beest: 'Het gaat er eigen lijk om dat de meisjes niet meer zo gauw bang zijn, als er iets gebeurt. Hebben ze die angst niet meer zo erg, dan gaat er altijd een bepaalde straling van uit Een blijk van zelf vertrouwen waardoor je menigeen kan afschrikken. Nogmaals, er wor den hier geen vechtmethodes bijge bracht, maar eenvoudige handelin gen om je van een vechtpartij los te maken. Ik had er aanvankelijk ook moeite mee, maar tijdens die demonstratie ontdekte ik dat het eigenlijk heel anders ligt. Belangstelling (ADVERTENTIE) Bonus-Sparen bij de NMB levert u 7% rente op. Dat is 21/2% meer dan op een gewone spaar rekening. En toch kunt u dagelijks over uw spaargeld blijven beschikken. Hoge rente en geen opzegter mijn,dat is interessant! Eris alleen één'maar': als u geld opneemt wordt 1% van het opgenomen bedrag als retourrente in rekening gebracht. Dat betekent dat als u vaak geld opneemt, een Bonus-Spaarrekening wat minder gunstig kan uitvallen. Bent u echter een konstante spaarder, dan speelt die retourrente nauwelijks een rol en geniet u een aantrekkelijke hoge rente. B^SlVllEp Bonus-Sparen: voordelig voor elke konstante spaarder. Het experiment vindt voorlopig doorgang tot de grote vakantie, maar de kans is groot dat zelfver dediging volgend jaar een volledig ingepast vak gaat worden. Ook de andere klassen zijn erg geïnteres seerd, om over de leerkrachten zelf maar niet te spreken. Daar blijft het overigens niet bij. Andere nij verheidsscholen hebben minstens evenveel belangstelling voor de zelfverdedlgingslessen, maar zien niet altijd kans een docent met onderwijsbevoegdheid te krijgen. Mej. Van Beest: 'Dat is nou zo jammer. We hebben genoeg keuze uren om dergelijke vakken in te passen, maar je bent zo gebonden an voorschriften, dat je vaak geen kant uit kan. Of het nu bloem schikken is of fotograferen, je moet altijd iemand met onderwijs be voegdheid zien te krijgen. En de praktijk is dat zoiets bijna nooit lukt. Men zou iets meer vertrouwen in de directies moeten hebben. In ieder geval is dit experiment niet meer terug te draaien. In onder wijskringen wordt er al behoorlijk over gesproken. Onlangs nog werd ik op een vergadering aangespro ken door een inspectrice, die zei: Zo, jullie hebben de pers gehaald. Nou, daar gaat het ons echt niet om. Maar misschien kunnen we op deze manier er voor zorgen dat zoiets ook op andere scholen wordt mogelijk gemaakt'. Van onze weerkundige medewerker Zondagmorgen had Vara's Gerrit van 'Weer of geen weer' van zijn weer discipelen in den lande mooi weer doorgekregen. De molenaar en de zeewaterkijker zagen de lente komen. Eén sprak er al van woens dag als startpunt. De heren gaven daarmee blijk geen enkelijke kijk op het algemene weergebeuren te hebben. Op het moment namelijk dat zij het luisterpuliek lekker maakten, diepte bij IJsland een de pressie zo krachtig uit, dat het voor een beginnende weerman (met weerkaart) toen al wel duidelijk kon zijn dat we de volgende dag niet zonder kleerscheuren (lees re genwater) door zouden komen. De feiten spraken een duidelijke taal gisteren: vergezeld van veel wind en stormvlagen van 9 tot 10 Beaufort (op de Orkaden en de Hebriden schoot de wind uit tot ruim 110 kilometer per uur oftewel 11 Beaufort) drong een koufront van de Britse eilanden over ons land door. Gisteravond om zeven uur had Amsterdam al 4 millimeter regen ontvangen. Den Helder 5 en Rotterdam 7 mm. Langs het front kwam 's middags boven zuidoost- Eng eland op z'n minst op drie plaatsen onweer voor. De depressie bij de Shetlands diepte uit tot on der 985 millibaar. Wat erg onaangenaam is: achter het minimum stegen de barometers bij IJsland dat het een lievelust was. Gistermorgen al kwamen ze daar boven 1033 mb. Het weer op IJsland is voor de zoveelste keer compleet winters met sneeuw en temperaturen tussen minus 4 en minus 10 graden Celsius. Akureyri ein het noorden had gisteren een maximum van minus 6 gr. C. In noordwest-Groenland staan de ba rometers nog hoger namelijk bijna 1045 mb, ook al niet zo'n positief Amsterdam sneeuw 7 3 De Bilt regen 7 3 Deelen regenbui 6 1 Eel de regen 8 0.4 Eindhoven regen 7 0.1 Den Helder regen 7 5 Luchth. Rtd. regen 7 7 Twente geh. bew 6 0 Vllsslngen regen 6 3 Zd. Limburg zw bewolkt 7 0 Aberdeen regenbul 6 6 Athene licht bewolkt 23 0 Barcelona zwaar bewolkt 17 0 Berlijn licht bewolkt 9 0 Bordeaux licht bewolkt 12 0.2 Frankfort licht bewolkt 10 0 Genève half bewolkt 6 0 Innsbrück onbewolkt 9 0 Helsinki regen 5 6 Kopenhagen zwaar bewolkt 5 2 Lissabon onbewolkt 17 0 Locarno onweer 14 0.2 Londen regenbul 10 1 Luxemburg zwaar bewolkt 7 0 Madrid onbewolkt 14 0 Malaga zwaar bewolkt 17 0 Mallorca onbewolkt 15 0 MUnchen zwaai bewolkt 6 0 Nice onbewolkt 14 2 Oslo zwaar bewolkt 3 1 Parijs zwaar bewolkt 10 0 Rome licht bewolkt 15 0.2 Spilt half bewolkt 19 0 Stockholm sneeuw 2 10 Wenen zwaar bewolkt 8 0 Zürlch licht bewolkt 5 0 Casa Blanca half bewolkt 19 0 Las Palmas geheel bewolkt 23 0 New York licht bewolkt Tunis licht bewolkt 18 ~0 iets. Over het eiland Jan Mayen giert een noordelijke wind bij mi nus 10 gr. C. Bob Kroon sprak in TROS-Actua over een verwachte stijging van temperatuur in Zwitserland, dit in verband met het lawinegevaar. De ze temperatuurstijging lijkt er vol gens de luchtdrukverdeling van dit moment niet in te zitten, althans niet van betekenis. 's Zomers warmte op de Balkan wordt door een depressie boven Joegoslavië juist naar het zuidoosten terugge drongen en in de hogere niveau's handhaaft zich blijkens de 500-mil- lïbaarkaart een koude put van mi nus 30 tot minus 33 graden boven het Alpengebied. Dit is in feite een uitzakking van een groter koud la gedrukgebied bij zuidwest-Hoorwe gen met dieptepunt van minus 35 graden boven Schotland en de Shetlands. Groot was gistermiddag nog het verschil tussen de Ierse Zee (minus 30) en zuidoost-Enge- land (minus 25 graden). Aan de grond liep het warmtefront dwars door Hongarije heen met als gevolg grote temperatuurverschillen tussen Miskolk (20 graden) in het oosten en Szombatliely in het wes- In Rijksmuseum Amsterdam Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Leidse universiteit bestaat vierhonderd jaar en ter gelegenheid daarvan is in het Amsterdamse Rijks museum een tentoonstelling ingericht, waar de stichting van de oudste universiteit van ons land en de inrichting ervan aanschouwelijk worden voorgesteld. Het is een leuke tentoonstelling geworden. De eerste zaal laat zien hoe tijdens de tachtig-jari ge oorlog door Hollandse ver zetsmensen gedacht werd aan het stichten van een universiteit om een bestuurlijk en religieus kader te kweken op humanisti sche grondslag. Dat Leiden werd uitgekozen als zetel van deze eerste Nederlandse universiteit heeft overigens niets te maken met een 'geschenk' van Willem van Oranje voor het doorstane beleg van Leiden. Het was een vrij toevallige keuze, waarbij ook Middelburg en Gouda als univer siteitssteden genoemd werden. Maar Leiden werd het en de stichting werd voortvarend ter hand genomen. In 1574 viel het besluit om in Leiden te begin nen en februari 1575 werd de universiteit ingewijd. De tentoonstelling laat door middel van documenten, por tretten, brieven, boeken zien wie er de eerste jaren doceerden en aan welke 'vakken' aandacht ge schonken werd. Llpsius, Scaei- ger, Heinsius en later Go- marus en Arminius passeren de revue, met uiteraard de gods diensttwisten rond de predesti natie in het begin van de zeven tiende eeuw. De drie volgende zalen zijn gewijd aan enkele specifieke onderdelen van de Leidse universiteit. Zo is het Theatrum Anatomicum op ware grootte nagebouwd, de snij zaal die meestal als museum gebruikt werd. Alleen tijdens de wintermaanden immers konden er anatomische lessen plaatsvin den. Het nagebouwde Theatrum hangt vol skeletten, symbolen van de ij delheid van het mense lijk bestaan, hoewel ook dierlijke skeletten in het Theatrum wer den opgehangen. Tenslotte dien den deze skeletten ook voor het onderwijs, de symbolische func tie ervan was niet de enige be doeling van het anatomisch the ater. Het zaaltje laat verder een instrumentenkast zien, kastjes Go ma rus met oudheden zoals mummiekis- ten en beeldjes die in Egypte met de doden werden meegege ven. Boeken en prenten (er is een heel mooie uitklapbare* prent bij, waar een man en een vrouw in onderdelen uitneem- baar zijn) waren aanwezig om de bezoekers van het theater tot nadenken over de vergankelijk heid te manen. De derde zaal laat de bibliotheek zien, de manier waarop boeken aan een ketting en achter slot en grendel bewaard werden voor studenten en andere geïnte resseerden. De groei van de bi bliotheek door aankopen op de beurs, door erfenissen en schen kingen. de drukkerijen (Elsevier, Plantijn en Raphelengius) ko men ook aan de orde. Tenslotte de hortus botanicus, schepping van Carolus Clusius. Er is een soort tuintje nage maakt met kruiden, planten en opgezette dieren die indertijd voor het onderwijs aan medicij nenstudenten dienst deden. Het is. zoals gezegd, een leuke tentoonstelling. APELDOORN De Recreatiege meenschap Veluwe wil het stacara van-probleem in dit gebied aan pakken. Een ambtelijke werkgroep met vertegenwoordigers uit de on geveer vijfentwintig bij deze instel ling aangesloten Veluwse gemeen ten zal zich binnenkort over deze problematiek gaan buigen. Op veel plaatsen heeft de stacaravan de na tuur dan wel het landschap al ern stig verminkt. De bedoeling van het beraad is te komen tot een advies aan de be trokken gemeenten over een uni forme toepassing van de model- kampeerverordening, die onlangs is opgesteld door de Nederlandse Kampeerraad, in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Van de ongeveer vijftigduizend Ne derlandse stacaravans staat een kleine twintig procent (negendui zend) op de Veluwe. De aantasting van natuur en landschap door de caravans kon gebeuren, omdat deze zich vaak onttrekken aan de bepa lingen van gemeentelijke besgem- mingsplannen: en dat vloeit weer voort uit het feit dat nog geen eensluidend antwoord bestaat op de vraag of een stacaravan al dan niet gelijk gesteld moet worden met een woning. Zou dat het geval zijn, dan was veel leed geleden. Het thans in voorbereiding zijnde advies aan de Veluwe gemeenten moet dienen ter overbrugging van de periode tot aan de vaststelling van de Kampeerwet. Gezien het feit dat deze wet nog wel enige jaren op zich zal laten wachten, acht de Recreatiegemeenschap Veluwe het nuttig dat de betrokken gemeenten thans de hoofden bij elkaar steken. DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft de 47-jarige E. V. die vermoedelijk in België verblijft, wegens doodslag veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De recht bank in Roermond had de man eerder vrijgesproken. V. wordt ervan verdacht op 25 Juli 1973 in het Brabantse Nederweert de 58-jarige weduwe L. Soeters- Bombeek met een geweer om het leven gebracht. Tijdens verhoor van getuigen was komen vast te staan, dat de man op de dag van het misdrijf samen met de vrouw ls gezien. Kort na het misdrijf zagen getuigen hem op een fiets wegrij den. Bij de hut van staatsbosbe heer, waar V. indertijd woonde werden later het jachtgeweer en verschillende kledingstukken van de,vrouw opgegraven. De advocaat- generaal achtte daarom doodslag bewezen en eiste evenals de officier van justitie bij de rechtbank in Roermond tien jaar. Hij eiste wel onmiddellijke gevangenneming van V. die sinds de zitting van de recht bank op vrije voeten is. Loes Smit is met vakantie. Daarom nog een paar dagen geen 'Dichtbij en Verder'. HOOG WATER voor woensdag 9 april Vlisstngen: 0.40-13.01; Harlngvlletslulzen: 2.31-14.46; Rotterdam: 3 24-16.01; Sche- venlngen: 2.04-14.18; IJmulden 2.43-14.55; Den Helder: 5.54-18.29: Harllngen: 8.35- 20.50; Delfzijl: 10.57-23.00. ten (8 gradenop hetzelfde mo ment. Rousse in Noord-Bulgarije kwam tot 30 graden, stations in zuid-Rusland 28 tot 29 graden en in Moskou was het gistermiddag zelfs aangenaam met 21 graden en een station iets meer naar het oos ten 27 gf. C. In zuid-Italië is het 23 graden geworden. 'Matroos Simpkins doet persoonlijk uw juwelen in de kluis, mevrouw...'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5