KVP weinig gesteund op abortushoorzitting Binnenkort toch cultureel verdrag Nederland-Israël Bestrijdingsmiddelenwet in de Kamer Denken aan de toekomst hééft z'n voordelen Vietnam Prof. Plate betreurt negeren morning-afterpil rki )ok horeca heeft echt op toeslag machtigingswet Utrecht garandeert jaarbeurslening Mijnopruimers zoeken naar wapen van taxi-moord gracht^gezo'crft! SifVan der Stoel bij afsluiting bezoek Bloemrijk ^Binnenhof Bewindslieden beloven deugdelijke controle IROUW/KWARTET DINSDAG 8 APRIL 1975 BINNENLAND ga{^an onze Haagse redactie ld a-pEN HAAG Het abortuswetsontwerp van de A RP en de KVP kreeg gisteren, tijdens een door de SVP belegde hoorzitting weinig steun. Aan de ene kant waren er groeperingen, die het veel te ver (ADVERTENTIE) teertfvonden gaan (de aktiegroep Man Vrouw Maatschappij bijvoorbeeld) voor anderen ging het niet ver nsengenoeg (Werkgroep ter bescherming van het ongeboren menselijk leven). wm erlij- urge-pe hoorzitting was niet, zoals ge- irulkelljk, belegd door de Tweede voorfiamercommissie die de betreffende .martoaak behandeld, maar alleen door de-de KVP. De andere partijen vonden litiei lat de standpunten over de abortus i d&oldoende bekend zijn, ook al door g tesen hoorzitting, die in 1971 is ge- emeriiouden. vaijSen woordvoerder van de Stichting eerbiediging van het menselijk Zijijeven, prof. Plate, betreurde het dat deaade morning after pil in het confes- 2hini iionele ontwerp niet als abortus ader^ordt aangemerkt. 'Ik blijf tegen alleelke vorm van abortus, maar een larbijtotaal verbod blijkt niet meer te verdunnen. In dat geval kies ik voor Eeijiet confessionele wetsontwerp', al- comtius de heer Plate. Hij wil zware stellen aan de klinieken, waar bijn^de abortus verricht mag worden. Zo epenanoeten zij beschikken over een ei- n uigen laboratorium, een kleine opera- vine lekamer en de mogelijkheid van dt ii doedtransfusie. aods oostBelemmering on. ietiDe aktiegroep Man Vrouw Maat- d a schappij vindt daarentegen dat het nielabortusbeleld zo vrij mogelijk moet onaijn. Er mag geen drempel zijn voor ia tale vrouw om naar een kliniek of iffei dekenhuis toe te gaan. Het lnvoe- tenren van een commissie die moet t iijbeoordelen of de abortus in een ,tair(bepaald geval is toegestaan of niet tv iijvormt een grote belemmering. Door s uifr er allerlei complicaties kunnen ontstaan, tot de dood van de be treffende vrouw toe. 'Het confessio nele deel van de bevolking mag geen regels opleggen aan het niet conféssionele deel', aldus een woordvoerdster van deze aktie groep. Dr. Van de Does de Willebols. die sprak namens een groep artsen, tenslotte, noemde het in het wets ontwerp opgenomen criterium van ernstige bedreiging van de licha melijke of geestelijke gezondheid, zoals dat in het confessionele wets ontwerp is opgenomen, een zo vaag criterium, dat het in de prak tijk bijna alle abortussen zal toela ten. De hoorzitting wordt vrijdag voort gezet. Prof. dr. W. Plate: vorm van abortus. tegen elke mee ieel-van een verslaggever UUTRECHT Horecapersoneel dat onder het bedieningsgeldsysteem ngs werkt, heeft ook recht op de vorig ndojjaar in het kader van de machti- gingswet vastgestelde loontoeslag van vijftien gulden per maand. Dit heeft de kantonrechter in Am- Hsterdam beslist in een door het bureau voor arbeidsrecht van het NW namens een lid van de Neder- -rtsdandse bond van hotel-, café- restaurantgeëmployeerden aange- t spannen procedure. De werkgevers weigerden vorig jaar de uitkering e geven aan de naar schatting 5.000 betrokkenen, omdat de vijf den gulden in strijd zou zijn met iet bedieningsgeldsysteemdat is d sekoppeld aan een 'juridisch sala ris' van slechts één gulden per ter week. De bonden van horecapersoneel rerzochten vorig jaa maart minis- Boersma een uitspraak te doen, hij liet het oordeel aan de [rechter over. dit soort toestanden wordt er vol gens de aktiegroep nog altijd op grote schaal abortus gepleegd door niet bekwame personen, waardoor UTRECHT B. en W. van Utrecht zullen de Kon. Ned. Jaarbeurs een geldlening garanderen van 5 mil joen voor de bouw van twee nieuwe expositiehallen op het tentoonstel lingsterrein aan de Croeselaan. De financiering van de nieuwbouw zal plaatsvinden door middel van twee geldleningen van de Rijksport- spaarbank van 10 miljoen gulden elk, Voor de ene lening krijgt de RPS een hypotheek op de nieuwe hallen. Voor de andere lening vraagt zij een garantie van één of meer over heidsinstanties. Vandaar het ver zoek' van de jaarbeurs aan de Nati onale Investeringsbank en de Ge meente Utrecht om zich elk voor 5 miljoen garant te verklaren. De resterende 3 miljoen, die voor de nieuwbouw nodig is, financiert de jaarbeurs zelf. BEIROET (UPI) President Ach- med Hassan al-Bakr van Irak heeft zondag bekendgemaakt dat de Iraakse troepen de opstand van Barzanl's Koerden 'voor altijd' heb ben neergeslagen. Hij prees de re gering van Iran omdat zij in 'een goede geest' met de Iraakse rege ring heeft samengewerkt bij de re geling van het grensgeschil tussen Irak en Iran. Nu meteen al. We vragen u eens te denken aan een paar voordelen van aardgas: veel toepassingen milieuvriendelijk onzichtbaar transport voorraden dicht bij huis We vragen u er aan mee te werken zo lang mogelijk van die voordelen te profiteren. U doet dat als u nü ai op 't verbruik bespaart. Zoveel u kunt. Door bijvoorbeeld 's avonds de gordijnen te sluiten. Door een graadje lager te stoken. Door geen warmte door een open raam of deur te spuien. Door niet onnodig te stoken in lege kamers. Dat heeft z'n voordelen voor de toekomst. Maar u vindt ze nü al op uw gasrekening terug. 1 Verstandig met aardgas Houdt de warmte binnen Van een verslaggever ROTTERDAM De mijnoprul- mingsdienst van het ministerie van defensie is gisterochtend op de bo dem van de Ottergracht in het Rotterdamse Kralingseveer begon nen met zoeken naar het vuurwa pen, waarmee donderdag de Rotter damse taxichauffeur Hartmann werd doodgeschoten. Het speuren hi de modderige bodem van de gracht in de nabijheid waarvan Hartmann werd gevonden, gebeurt op verzoek van de Rotterdamse po- voor dit doel had laten leeglopen, maar dat leverde niets op. Met de mijndetectoren, die reageren op de aanwezigheid van metaal, hoopt men meer succes te boeken. Het rechercheteam, onder leiding van hoofdinspecteur Koster en commissaris Blaauw, is uitgebreid van dertig tot zestig man. Deze groep gaat in versneld tempo ver der met het huis aan huis onder zoek in Kralingseveer. Men wil zo snel mogelijk alle 2200 bewoners van deze wijk ondervraagd hebben. Tot nu toe heeft de politie geen spoor kunnen vinden van de moor denaar. Ook over het motief tast men nog in het duister. De vermoorde taxichauffeur wordt vanmiddag ter aarde besteld op de begraafplaats Hofwijk. Men ver wacht een groot aantal collega's van de overledene bij de begrafe nis. Na afloop zullen de chauffeurs naar Den Haag rijden om minister Westerterp (verkeer en waterstaat) een petitie aan te bieden, waarin zij vragen om meer bescherming. Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen Van een verslaggever JERUZALEM Nederland en Israël zullen binnen enkele maan den een cultureel verdrag sluiten. Minister Van der Stoel heeft dit in Jeruzalem meegedeeld na besprekingen met zijn Israëlische ambtgenoot Allon. Aan het slot van zijn officiële be zoek van vier dagen aan Israël toon de minister Van der Stoel zich ver baasd over berichten als zou het verdrag onzeker zijn. Nederland is steeds bereid geweest tot een ver drag indien Israël er behoefte aan heeft, zei hij. Tijdens het overleg De leden van de Eerste en de Tweede Kamer worden van- ihe daag op hun eerste werkdag na het Paasreces met een Binnenhof nieuwe styl gecon fronteerd. Nadat kamervoor- n zitter Vondeling een paar 21 weken geleden hoogstpersoon lijk de laatste auto van het plein duwde, is er lustig gesleept met bloembakken. Als binnenkort ook de fontein weer werkt zal menig kamerlid snel vergeten zijn dat hij hier tot voor kort zijn voertuig placht neer te zetten. dat vooral ging over Europa en het Midden-Oosten is het cultureel ver drag overigens maar kort' aan de orde geweest. De minister herhaalde voor zijn vertrek dat hij thans geen rol voor Nederland ziet weggelegd om Israël en Egypte opnieuw, in een of ande re vorm, aan de conferentietafel te krijgen. 'Maar indien wij ooit van enig nut zouden kunnen zijn om de kloof te overbruggen, zouden wij niet aarzelen onze diensten aan te bieden'. 'De vriendschappelijke betrekkin gen tussen Nederland en de Arabi sche landen zijn de afgelopen tijd beter geworden, en Nederland zou deze betrekkingen nog graag verder willen uitbreiden en versterken. Deze ontwikkeling is niet ten koste gegaan van de 'traditioneel nauwe en hartelijke betrekkingen met Is raël', zo voegde minister Van der Stoel hier aan toe. Over de berichten als zou minister Kissinger hem gevraagd hebben zijn invloed in Israël aan te wenden opdat dit land een soepeler stand punt Inneemt tegenover de Egypti sche verlangens, verklaarde de mi nister: 'Kissinger heeft talrijke mo gelijkheden om in rechtstreeks contact te treden met de Israëlische regering'. Maandag zal minister Van der Stoel tijdens de EG-raad in Luxemburg de ambassadeur en ministers van de EG-landen in kennis stellen van het verloop van zijn besprekingen in Israël. Nederland zal daarbij con- Minister van der Stoel crete Israëlische voorstellen voor een dialoog tussen Europa en Israël in ernstige overweging nemen,maar ook de andere EG-landen moeten hun oordeel kenbaar maken, aldus mr. Van der Stoel, die verklaarde dat het begin van de Euro-Arabi sche dialoog niet afhankelijk is van zijn tegenhanger, een Euro-Israëli sche dialoog. Tussen beide gesprekken zou ook geen 'dlrekt verband' bestaan. Het begin van de dialoog tussen de negen landen van de Europese Ge meenschap en de twintig van de Arabische Liga is, zoals bekend, vertraagd door een meningsverschil over de vraag of de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO afzon derlijk, of als anoniem lid van een Arabische delegatie moet deelne men. Mr. Van der Stoel legde er de nadruk op dat de Euro-Arabische dialoog betrekking moet hebben op economische, technische en cultu rele samenwerking, maar niet op politieke problemen of de energie voorziening. omdat voor dit laatste andere forums worden gevormd. Minister Van der Stoel meent tot slot dat het handelsakkoord tussen Israël en de EG thans kan worden getekend. Vervolg van pagina 1 tien kilometer ten zuiden van Sai gon. Bij de aanval werden volgens het opperbevel in Saigon zes men sen gewond en twee olleleldingen vernield. Op ongeveer 70 kilometer ten noorden van Saigon hebben troepen van Thieu de strategisch belangrijke districtshoofdstad Chon Thanh opgegeven, de laatste belang rijke positie van het Saigon-leger in de provincie Binh Long. De ma riniers die de stad verdedigden zijn per helicopter overgebracht naar Lal Khe, 30 kilometer zuidelijker. Gisteren is aan de luchtbrug voor het vervoer van Zuidvletnamese weeskinderen een einde gekomen, maar het omstreden actieprogram ma zal worden voortgezet, zij het in een langzamer tempo. Dit heeft de vice-premier van de vorige week afgetreden regering in Saigon, Phan Quang Dan meegedeeld. Hij wees de beschuldiging dat de eva cuatie van wezen een propaganda stunt was van de hand. Volgens de voormalige vice-premier hebben nu meer dan 1400 weeskinderen het land kunnen verlaten. Gisteren vertrok de laatste grote groep van 200 naar de VS. Hij zei dat er nu ongeveer 600.000 vluchtelingen zijn in de gebieden die nog door het bewind in Saigon worden be- heerst. 'Wilt u even het raam dichtdoen. Ik maak de stofzuiger schoon'. J Van onze parlementsredactie DEN HAAG Op de agenda van de Tweede Kamer staat een voor het leefmilieu belangrijk onderwerp: dew ijziging van de bestrijdingsmiddelenwet. De voorstellen b: zijn in 1971 ingediend door ir. Lardinois, de vroegere minister van landbouw, en dr. ïtü Kruisinga, vroeger staatssecretaris voor volksgezondheid. Het gaat er om, dat het belang van het gebruik van het bestrijdingsmiddel op weegt tegen andere belan gen, die worden geschaad. Sinds 1971 is men in het algemeen veel kritischer ge worden tegenover het ge bruik van de bestrijdings middelen. Er wordt niet al leen gelet op de schadelijke nevenwerking voor de ge zondheid van mens en dier, maar vooral ook op het ge hele leefmilieu. Een voorbeeld is, dat enkele jaren geleden op grond van de sinds 1962 bestaande wet beperkingen werden inge voerd voor het gebruik van herbiciden bij het onder houd var ermen en water gangen. Door het uitbannen van de gifstoffen kon het natuurlijk milieu zich weer herstellen en keerden de kikkers weer terug in de sloten. In hun laatste stuk over dit onderwerp aan de Tweede Kamer beloven de bewinds lieden, die de wetswijziging verdedigen (het zijn er in middels vier geworden: mi nister Van der Stee, minis ter Vorrink, staatssecretaris Hendriks en minister Boers- ma) dat de controle op het gebruik deugdelijk zal zijn. Ook zal nauwkeurig worden nagegaan of het gebruik van een bepaald middel op de lange duur niet schadelijk blijkt te zijn. Een voorstel, dat ook reeds jaren in de Kamer in voor bereiding is, is de schade vergoeding aan degene, die ten onrechte werd verdacht en in voorlopige hechtenis gehouden. De kamer hoopt deze week ook over deze zaak te beslissen. Minister Van Agt van justi tie wil niet zover gaan, dat hij iedere verdachte, die niet wordt veroordeeld, het recht op een schadevergoe ding wil geven. Iemand kan worden vrijgesproken of worden ontslagen van rechtsvervolging wegens ge brek aan bewijs. Maar hier aan kan niet het recht wor den ontleend de overheid aansprakelijk te stellen. Dat is wel het geval bij een fout van de overheid. De schadevergoeding door de staat wordt op verzoek van de gewezen verdachte door de rechter toegekend. Als de wet toen van kracht was geweest zou de totale schadevergoeding in 1970 ongeveer 100.000,- hebben bedragen. Wetenschapsbudget Op de wat magere agenda van deze week staat ook weer heel plichtsgetrouw het wetenschapsbudget 1975. Dit stuk stelt minister Trip van wetenschapsbeleid in staat zijn beleid te verdedigen. Vorig jaar stelde het debat niets voor. Deze week dreigt het helemaal niets te wor den, omdat inmiddels de nota wetenschapsbeleid bij de Tweede Kamer is inge diend. In afwachting van de behandeling van deze nota is er nog mindar animo bij de kamerleden het beleid van minister Trip te verde digen. Niettemin zullen er wel en kele opmerkingen worden gemaakt. Al was het alleen maar om minister Trip de gelegenheid te geven zich te laten horen en te laten merken, dat hij er ook is. Intussen is ook in de Twee- de Kamer enige ongerust- sc heid ontstaan over de voor waarden. die aan de illegale gastarbeiders worden gesteld om weer legaal te worden. Een vraag vooral is of de nieuwe maatregelen wel ef fect hebben. Vermoedelijk zullen de vaste kamercom missie voor Justitie en soci ale zaken volgende week staatssecretaris Glastra van Loon van justitie en minis ter Boersma van sociale za ken over deze zaak horen. De Eerste Kamer buigt zich deze week over de wijziging van de wet uitkering oor logsslachtoffers en de wijzi ging van de ruilverkave- lingswet. Daarna wordt het debat gehouden over het be leid van minister Vorrink (milieuhygiëne) en staatsse cretaris Hendriks (volksge zondheid). Staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken toonde gisteren tij dens zijn bezoek aan de 'sociale markt' in het Dordtse stadskan toor, die hij tevoren had geopend, grote belangstelling voor een enorm gebit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3