Economisch herstel verwacht Groei met Nieuwe Haaöse Courant enmetNieuwe Leidse Courant W erkgelegenh eid weer ongunstiger VS moeten militaire plichten herzien Politiemacht Nieuwmarkt nu 1100 man In deze krant rr, VS rr'.e an bat ing met olielanden - pag. 7 Uw kleine advertentie ogezegd i: Toeristische attractie in Japan Cl r- VN-commissie voor Europa: "rié Democratische fractieleider Mansfield: 'Winkels dicht op koninginnedag en bevrijdingsdag' Ons thee vier cent duurder Openbaar vervoer zit goed in lift Abonneer eens iemand In de bus Welkomstvoordeel. hoort bij u. IA /a» Trouw 33e JAARGANG NO. 9490 - DINSDAG 8 APRIL 1975 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT 13,00 PER MAAND f 39,00 PER KWARTAAL 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Hervormd Katwijk houdt actie tegen dansen op zondag Van een verslaggever KATWIJK AAN ZEE Her vormd Katwijk aan Zee zal komende zaterdag een huis- aan-huis-handtekeningen- actie houden tegen het dansen op zondag in twee plaatselijke dancings. Vol gens ds. J. Catsburg, één van de zeven hervormde predikanten in het vissers dorp, wordt de actie gehou den op initiatief van de vijftien jeugdverenigingen van de hervormde gemeente. Het gaat hier om het zoveel ste wapenfeit in een bijna een jaar durend conflict tussen de gemeente Katwijk en de eigenaar van de dan cings, de heer O. Hornkamp. Hij vroeg in augustus 1973 een vergunning voor dansen op zondag maar de gemeen te weigerde. Hornkamp maakte de zaak aanhangig bij de Haagse rechter, die hem in het gelijk stelde. De gemeente Katwijk besloot hierop de uitspraak van de rechter eventueel tot aan de Hoge Raad - het hoogst ge rechtelijke college in ons land - te betwisten. Sinds de uitspraak van de rech ter zijn de twee dancings echter tot ongenoegen van een deel van de bevolking op zondag open. Het is het beste voor Engeland, ivoor Europa, voor het Gemene- 'best en voor de rest van de we reld dat Engeland lid blijft van jde Europese Gemeenschap. Premier Wilson Buiig Aanvankelijk zwaarbewolkt met regen. Opklaringen maar ook nu en dan buien sommige met hagel of natte sneeuw. Krachtige tot harde wind aan de kust stormachtige wind en enige tijd storm uit zuidwest later ruimend naar west tot noordwest. Maximumtempera turen circa 6 graden. Morgen en overmorgen: koud weer met sneeuw of ha gelbuien. Morgen zon op: 05.58 zon onder: 19.26 maan op: 04.48 maan onder: 17.28 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het aantal politieagenten, dat vandaag en morgen paraat is in verband met de sloop van elf panden in de Amsterdamse Nieuwmarkt- buurt, is opgevoerd tot 1100 man. Nadat de commissaris van de ko ningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, afgelopen weekeinde gevolg gaf aan een verzoek van burgemeester Samkalden om drie honderd man rijkspolitie, zegde hij gisteren nog eens tweehonderd man marechaussee toe. In Amster dam zelf zijn zeshonderd agenten van de gemeentepolitie en de ma rechaussee gedetacheerd. De aanvraag om bijstand voor het Amsterdamse politiekorps tijdens de sloopwerkzaamheden is gedaan op grond van artikel 44 van de politiewet. De driehonderd agenten van de rijkspolitie zijn afkomstig uit negen districten in Noord-Hol land. De marechaussees zijn giste ren in de loop van de avond in Amsterdam aangekomen. De bewoners van de te slopen pan den aan de Lastageweg en de Oude Waal hebben van de gemeente aan zegging gekregen, dat zij hun wo ningen vóór gisteravond twaalf uur ontruimd moesten heben. Drie ge zinnen heben aan deze oproep ge hoor gegeven, waaronder de familie Hofman, die zich altijd fel gekeerd heeft tegen de sloop van woningen GENÈVE De economie in West-Europa zal aan het einde van dit jaar een algemene opleving te zien geven. Dit zal vooral in de Bondsrepubliek het geval zijn, zodat ook de Westerse 'buurlanden' in grote mate profijt kunnen trekken van dit economisch herstel. Dit is de verwachting van de Economische Commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties, die is opgenomen in het gister- arend gepubliceerde jaaroverzicht 1974. Bewoners in de Nieuwmarktbuurt waren gisteren nog bezig met het barricaderen van de te slopen woningen. Op de foto zijn huizen aan de Lastageweg veranderd in verdedigingswerken. Met spira len, ijzeren platen en sloophout hoopt men de politie tegen te houden. en de aanleg van de oostlij n door de Nieuwmarktuurt. De gezamenlijke actiegroepen 'Am sterdam Autovrij' he.bben voor van middag half één een demonstratie ve optocht aangekondigd van de Dam naar de Nieuwmarktuurt. B. en W. van Amsterdam hebben op nieuw een beroep gedaan op de Nieuwmarktbewoners om zich bij de ontruiming en sloop te onthou den van acties en demonstraties. In een brief schrijven zij dat er geen goede reden meer is voor verzet, nu voor alle bewoners oplossingen voor hun huisvesting zijn gevonden. 'Er is evenmin rede voor ongerustheid over de woonbestemming. De buurt wordt geen voorwerp van speculatie en cityvorming. Zij wordt niet op geofferd aan het grootkapitaal'. De fractieleiders in de Amsterdam se raad 'met uitzondering van de PPR en de PSP) hebben opgeroe pen de demonstratie naar de Nieuwmarkt geen doorgang te laten vinden, omdat een dergelijke actie LoilCn - bedoeld of onbedoeld - aanleiding kan geven tot gewelddadige con flicten. Gewaarschuwd wordt tegelijkertijd, dat er in het vervolg moeilijkheden blijven. 'De zich voor het komende jaar aankondigende hausse zal waarschijnlijk worden geremd door de beperkte produktiecapaciteit. Deze is het gevolg van het feit, dat nu wegens de economische terug gang, veel uitbreidingsprogramma's worden afgelast. Hierdoor zal vanaf 1977 de inflatie (geldontwaarding) weer toenemen, aldus de ECE. De lonen zullen dit jaar waarschijnlijk de grootste druk op de prijzen uitoefenen. De jongste Leiders van de Senaat zijn gisteren overeengekomen het besluit over het verzoek van Ford om extra militaire hulp aan Phnom Penh uit te stellen tot tenminste vrijdag. WASHINGTON, JAKARTA, SAIGON (Reuter, UPI, AFP) De Democratische fractieleider in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Staten hun militaire verplichtingen over de gehele wereld moeten herzien. 'Militaire interventies, uitgezonderd die welke in het belang van onze veiligheid zijn, moeten tot het ver leden gaan behoren', aldus Mans- field. De senator riep president Ford op samen te werken met het Congres in zowel de binnenlandse als de buitenlandse politiek. Mans- field, die een fervent tegenstander is van meer militaire hulp aan de regiems in Phnom Penh en Saigon, werpt zich meer en meer op als de woordvoerder van de stroming in de VS die de Amerikaanse militaire aanwezigheid in de verschillende delen van de wereld drastisch wil beperken. De senator keerde zich fel tegen die stemmen in de VS die ook nu weer pleiten voor een mili taire interventie in Zuid-Vietnam om het bewind van Thleu in Sai gon te hulp te komen. Interventie In de Indonesische hoofdstad Ja karta heeft generaal George Brown, chef van de generale staf van de Amerikaanse strijdkrachten, giste ren verklaard dat 'een rechtstreekse Amerikaanse militaire interventie in Vietnam ernstig wordt overwo gen'. De generaal zei na een ge- Van een verslaggever DEN HAAG Het Centraal overleg detailhandel (werkgevers en werk nemers) heeft de Nederlandse win keliers geadviseerd hun winkels op bevrijdingsdag, maandag 5 mei aan staande, te sluiten. Voor koninginne dag (woensdag 30 april) vraagt het de winkels na 13.00 uur te sluiten. De winkeliers zijn overigens geheel vrij dit advies al dan niet op te vol gen, aldus een woordvoerder van het overlegorgaan, maar in de praktijk komt het erop neer, dat de meeste het navolgen. Wettelijk mogen de winkels op ko ninginnedag en bevrijdingsdag de hele dag open zijn. sprek met president Soeharto van Indonesië dat hij zich niet kon voorstellen wat de mogelijkheden ervan waren, maar dat hij zeker wist dat een dergelijke interventie op het ogenblik overwogen wordt. Volgens de generaal hangt de toe komst van Zuid-Vietnam van twee factoren af: de Amerikaanse hulp en de wil van het Zuldvletnamese volk het communisme terug te dringen. De regering-Ford kan niet zo maar tot militair ingrijpen in Vietnam besluiten. Er is in de VS een wet van kracht die het gebruik van militare macht zonder goed keuring van het Congres verbiedt en in het bijzonder als het gaat om hervatting van de actie in Indochi na. De nieuwe premier van het Zuid- vietnamese bewind in Saigon, Ngoejen Ba Can, heeft gisteren elk vooruitzicht op onderhandelingen met de Voorlopige Revolutionaire Regering (VRR) van Zuid-Vietnam van de - hand gewezen. De premier, die vrijdag door president Thieu werd aangewezen voor het vormen van een oorlogskabinet, verklaarde voor de nationale vergadering, waarvan hij voorzitter is, 'dat er nooit sprake van onderhandelingen zal zijn omdat het enige wat de communisten willen, de annexatie van heel Vietnam met geweld is'. Gevechten Inmiddels hebben Noordvletnamese eenheden en troepen van de VRR hun opmars in de Mekong Delta voortgezet. Gisteren werden voor het eerst sedert het begin van het huidige offensief op 10 maart, voor steden van Saigon beschoten. De revolutionaire troepen beschoten het belangrijkste oliedepot van Zuid-Vietnam bij Nha Be, ongeveer Zie verder pag. 3. kolom 7 Sociale zaken pessimistisch Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vorige maand is de werkgelegenheid weer on gunstiger geworden. Het werkloosheidscijfer, waarop een correctie is aangebracht wegens de invloed van het seizoen, is verder sterk gestegen. Het gemiddelde werkloosheidscijfer nam met 12.400 toe en bereikte de top van 183.500. Mike Mansfield: geen interventies Binnenland Kritisch boek over intellec tuelen Buitenland Ford naar NAVO-top 7 Sithole billijkt Zambia's op treden tegen kader 7 Kerk Een stapel rapporten en een heelal vol rook 2 Sport Spelers graag bij PSV 11 Economie Dagbladuitgevers door diep tepunt 13 Nieuwe boeken 2 Brieven van lezers 2 Kamcragenda 3 Strips en feuilleton 4 Radio- en tv-nlcuws 1 Even puzzelen 4 Weer 5 In het maandverslag over de ar beidsmarkt van het ministerie van socialez aken staate en sombere toe lichting op de ongunstige cijfers: 'De Nederlandse bedrijven rappor teerden een extra tegenvallende or derontvangst uit binnen- en bui tenland en daarmee een stijging van de voorraden. Het gevolg voor de arbeidsmarkt: een verdere vermindering van het aantal vacatures (een daling met 1.700 tot -51.700) en een toename van het aantal aanvragen tot werk tijdverkorting. Half maart waren aan ongeveer 1.100 bedrijven ver gunning verleend tot werktijdver korting voor totaal 58.100 werkne mers. Bij het werkloosheidscijfer moet ook nog worden opgeteld de 14.840 werkzoekenden, die beschikbaar zijn voor een gedeeltelijke dagtaak. 87 procent van deze werkzoekenden zijn vrouwen. Daling geringer Laat men de invloed van het sei zoen buiten beschouwing (in de maand maart daalt de werkelijke werkloosheid altijd, omdat veel land arbeiders, chauffeurs en het hore- capersoneel weer aan het werk kunnen) daalde de absolute werk loosheid vorige maand met 10.020 tot 190.280. Deze daling is geringer dan ln de maanden maart van de voorgaande jaren. De werkloosheid nam, ondanks het gunstige seizoen, zelfs toe onder de metaalbewerkers. Dat was het geval ln de provincies Zuid-Holland, Overijssel en Fries land. De werkloosheid van vrouwen steeg in Overijssel, bleef nagenoeg on veranderd ln Zuid-Holland en daal de ln de overige provincies. loonsverhogingen en de nog op sta pel staande verhogingen, zullen de ongewoon kleine toeneming van de produktie verre overtreffen. Het bruto nationale produkt in de Westeuropese landen zal daarom dit jaar nog minder stijgen dan verleden jaar en vermoedelijk een of twee procent bedragen. De ECE raadt dan ook aan, grote voorraden aan te leggen, een expansieve eco nomische politiek te voeren en de teugels op de geldmarkt te laten vieren. De vorig jaar vooral door VS, Japan en enige Westeuropese landen ver oorzaakte verkleining van de we reldhandel, zal zich dit jaar over de rest van de wereld uitbreiden. We liswaar zal dan de uitvoer naar de olielanden met ongeveer veertig procent toenemen, maar aan de andere kant zal de stagnering van de Westeuropese export naar ande re ontwikkelingslanden haar uit werking op de opleving van de conjunctuur niet missen. Ondanks het enorm oplopen van de olierekeningen, waren de tekorten op de handelsbalansen van de West europese landen kleiner dan de ECE had verwacht. Dat was vooral te danken aan de export naar de OPEC-Ianden. Van een verslaggever AMSTERDAM Thee wortd mor gen vier cent per pakje van een ons duurder. Per doos van twintig theezakjes bedraagt de prijsverho ging drie cent. De prijsverhoging is vooral een gevolg van stijging van de grondstoffenprljzen op de wereldmarkt. Zoals gemeld wordt koffie, eveneens morgen, tien tot vijftien cent per half pond goedko per. Commcnlnar Beurs Van een verslaggever UTRECHT Volgens de direc teur van het Utrechtse gemeen telijke vervoerbedrijf Ir. P. Brou wer, zit het openbaar vervoer voorgoed in de lift. Na jaren van tanende belangstelling voor bus, tram en trein verheugen deze vervoermiddelen zich in een toe nemende belangstelling. Bij voortzetting van het huidige be leid van kabinet en lagere over heden zal die opgaande lijn zich de komende jaren wel blijven voortzetten, aldus Ir. Brouwer. Met name wat betreft de korte afstanden heeft, aldus ir. Brou wer, het openbaar vervoer voor goed terrein gewonnen op het particulier vervoer. Verkeerspro blemen in de binnenstad en hoog gebruik van steeds duurder wordende benzine op korte af standen zijn de factoren die het pleit In het voordeel van de bus hebben beslecht. Utrecht boekte vorig jaar een record-groel: elf procent meer reizigers, mede dankzij verbete ring van bet Hjnennet en de frequentie. Ir. Brouwer: 'Door hogere frequentie trek je meer passagiers. Door meer passagiers moet jde frequentie weer verho gen. En zo krijg Je een spiraal- werking omhoog'. Na een paar lessen in zelfver dediging Ieren de vrouwelijke leerlingen van de christelijke nijverheidsschool in Alphen aan den Rijn al aardig van zich af te bijten. Maar het gaat er bij deze lessen niet om de meisjes te leren vechten maar afweren wanneer dat no dig is, noteerde Willem Schra- ma uit de mond van directrice mejuffrouw N. van Beest. Zijn verhaal staat op pagina 5. De Utrechtse stadsbus zit in de lilt. Gewoon vaker rijden, zegt de directie. Dan komen er vanzelf meer klanten. En daardoor moet je nog vaker rijden. En zovoort. Zoiets spreekt ons aan. Wij kunnen moeilijk vaker dan elke dag verschijnen. Maar toch Nieuwe abonnee:_ Straat: Plaats:_ _Giro:__ Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres:_ Plaats:_ Tk ontvang graag: Flinke flcsopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De (na ontvangen) Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers," antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Hf, TrrtM... M1... i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1