'Spelers zijn graag bij PSV' Theo Pahlplatz is er weer helemaal Amateurelftal voor zware opgave Manager Ben van Gelder over conflicten, contracten en de verzakelijking van het voetbal Dat ik goed speelde tegen Velez Mostar was voor mij geen verrassing' Eerste voor-Olympische wedstrijd tegen Luxemburg Arie de Wit wil opnieuw Ajax-lid zijn Harm Wiersma verder uit loopt Remise Timman tegen Böhm OUW/KWARTET DINSDAG 8 APRIL 1975 SPORT f'i Ji Van onze speciale verslaggever SINDHOVEN/KIEV PSV en Ben van Gelder, een relatie die al temeer dan een kwarteeuw duurt. Markante bijzonderheid: de ver- louding tussen de sportsector van het wereldconcern en secretaris ran Gelder komt op de buitenwereld over als volkomen harmoni- us. Alleen in de periode dat de harde vakman Kurt Linder de echnische leiding had verschenen er wat rimpels in het doorgaans o kalme PSV-water. Even is toen van bepaalde zijde het hoofd ge- ist van Ben van Gelder, maar toen de storm was geluwd en de rainer het veld had geruimd, verdween als sneeuw voor de zon de :ritiek op Ben van Gelder. Anders dan bij Feyenoord, waar man ager Guus Brox seizoen op seizoen in tal van conflicten verzeild aakt en anders ook dan bij Ajax waar in deze periode de ene storm ia de andere opsteekt, is het klimaat bij PSV wat milder dan bij Ie overige topclubs- Boer iet gaat PSV ook beter dan ooit. )fschoon dit seizoen de strijd om landstitel boordevol grillige en ferrassende wendingen zit en vijf reken voor de afsluiting van het "lalgebeuren '74-'75 niemand og weet wie de glorie van het abionale kampioenschap zal clai- ten, zijn de Brabantse fans van SV in een hevige strijd om een eizoenkaart gewikkeld. De afgelo- en dagen gingen er al 14.000 de eur uit. Dat is 3.000 meer dan dit eizoen. Het zal in augustus, wan eer de nieuwe competitie begint, rwoorstelbaar moeilijk worden een laatsje te bemachtigen in het SV-stadion, dat nu al voor drie- wart is uitverkocht. Aan de voora- ond van PSV's confrontatie in de alve finales van het Europese jernooi voor bekerwinnaars tegen )lnamo Kiev praten we met Ben an Gelder. CONFLICTEN /raag: PSV slaagt er aardig in onflicten binnenskamers te hou- en. Heeft de leiding daar een pa- ent op? fan Gelder: 'Er zijn hier inderdaad linder conflicten dan bij de top- iubs in het westen. De mentaliteit eneden de Moerdijk is zachter dan n de Randstad. Dat is voor mij een egeven. In het westen treden de pelers in de normale omgang har- er tegenover elkaar en tegen be- tuursleden op. Er wordt minder enomen, men is eerder boos. Wij ij PSV doen alles om een goede Teer te scheppen. Vooral met trai er Rijvers is dat aardig gelukt'. ft.: Er zijn bij PSV tot op heden reinig contractproblemen. Wordt er dan zo goed betaald? Van Gelder: 'Wat wij onze spelers betalen ligt aanzienlijk lager dan bij Feyenoord en Ajax. Ik meen te weten dat Ajax jaarlijks aan sala rissen twee tot drie maal zoveel betaalt dan PSV. Onze 'payrol' komt niet boven de 1.3 miljoen uit. In dat opzicht zijn we beslist niet de miljoenenclub waarvoor ieder een ons houdt. Onze investeringen zijn bij langena ook nooit zo hoog geweest als bij Feyenoord en Ajax. Jan van Beveren Is met 9 ton de duurste aankoop geweest, maar daaruit heeft dan ook een zevenja rig contract geresulteerd. Wij zullen nooit aankopen doen waardoor de sfeer bedorven wordt. Het zal dan ook nooit gebeuren dat we voor 2,5 miljoen een Gerd Müller aantrek ken. Ook niet als we geen kampi oen worden'. CONTRACTEN 'We moeten nu nog contracten sluiten met Van Gerwen, Van Kraay, Krijgh, Nordqvist en Schmidt Hansen. Peter Kemper (33) valt af, omdat hij met voet ballen stopt. Gelukkig dreigen de betrokkenen niet. He.t klinkt typisch, maar de spelers zijn graag bij PSV. En als ze opstappen heeft dat maar één reden: positieverbetering'. Vr.: Een situatie als met Arie Haan is dat bij PSV ondenkbaar? Van Gelder: 'Ik kan me wel voor stellen dat een Kraay en een Haan wel eens met elkaar in gevecht raken. Ik zou zeggen: je moet geen Haan bij een Kraay neerzetten. Maar om een dergelijke situatie op PSV te betrekken, wanneer Rijvers een speler wisselt zal hij dat gemo- Ben van Gelder (rechts) op de tribune tijdens PSVTelstar. Naast hem Dynamo-coach Lobanovic die dankzij Van Gelders ingrijpen op het laatste ogenblik toch een visum kreeg. tiveerd doen en de betrokkene zal dat zonder twijfel accepteren. Kei zer heeft dat bij Ajax 'niet gedaan en Haan al evenmin. Daaruit zie je weer eens dat een manager zowel het technische als het zakelijk ge deelte niet alleen aankan. Daarom vind ik het Engelse systeem, hoewel velen daar in" Nederland om roepen, niet ideaal. Het is een onding. Het is onmogelijk een duizendpoot aan te trekken die èn commercieel, én financieel èn representatief èn tech nisch alles in zijn mars heeft. Bij PSV is in de loop der jaren een organisatie ontstaan met een taak omschrijving voor alle functies: voor het hoofdbestuur, het dagelijks bestuur, de technische staf, de me dische staf, etc. In onze organisato rische opzet hebben Rijvers en ik, de zakelijk leider grote bevoegdhe den en dat werkt goed'. Vr.: Wat vindt u van het heden daagse produkt voetbal? Van Gelder: 'In zijn totaliteit zit er een klein beetje een verloedering in, als ik het met zo'n vijftien jaar geleden vergelijk. Dat komt, omdat het zakelijke, het financiële een te grote rol speelt. Daar is echter niet aan te ontkomen. Ik dacht dat we op het punt van inkeer zijn geko men; dat we langzamerhand toe gaan naar iets sportievere verhou dingen. Algemeen wordt er niet meer geaccepteerd dat er vuil wordt gespeeld. Twee jaar terug vond men het totale-oorlog-idee nog. normaal. Maar de massa staat daar niet achter. Bij PSV hebben we dat aan de toeschouwersaantal len duidelijk kunnen zien. Twee jaar geleden kwamen er gemiddeld 8000, nu 18.500. Dankzij positief voetbal. Ik geloof ook dat de wer kelijke verruwing en het aantal blessures minder is dan tien jaar geleden. Is het niet opvallend dat tijdens de paasdagen toen een dub bel programma met een groot aan tal belangrijke wedstrijden werd gespeeld zich niet een exces heeft voorgedaan? Daarom is er geen re den tot paniek. We moeten wel waakzaam blijven'. 'Dat het publiek het soms wat an ders ziet komt mede door de televi sie die een vuile tackle soms vier maal herhaalt. Dat geeft merkwaar dige reacties. Dat men zo reageert is naar mijn mening meer een ge volg van de belichting van feiten dan van de feiten zelf'. 'Ik geloof ook dat de totale menta liteit in Nederland buiten het voet bal ten opzichte van twintig jaar geleden er slechter afkomt dan die in het voetbal. Ik zie dat verschil duidelijk aan de hand van reacties van mensen in bus of trein of op een halte. Nu is men onbeleefd en onbeschoft. Een dergelijke verande ring, heeft in het voetbal gelukkig nog niet plaatsgevonden. ZAKELIJKER Vr.: U verwijt het betaalde voetbal gebrek aan visie. Licht u dat eens toe. Van Gelder: 'De leiding ln het be taalde voetbal is niet goed georga niseerd. En dan is het ook moeilijk om er verstandige impulsen van te krijgen. De leiding van het betaal de voetbal in Nederland zou precies hetzelfde moeten zijn als bij een vereniging. Dus met een zakelijk directeur, een technisch directeur en een medisch directeur. Die structuur heeft PSV. Maar je kunt bij wijze van spreken geen ver wachtingen koesteren van een per soneelschef van de spoorwegen, een bakker in Haarlem en een accoun tant in Utrecht die in hun vrije tijd het betaalde voetbal runnen. Het zijn allemaal lieve, brave, aar dige mensen, maar niet professio neel genoeg om de KNVB te leiden. Vr.: Tot slot. Inter Football. Hoe staat PSV tegen deze omstreden organisatie? Van Gelder: 'Het is een Illegale organisatie daarom sta ik er niet achter. Als zij een van onze spelers adviseert bij een contract sta ik er niet afwijzend tegenover, maar er moeten geen spelers worden wegge haald. Coster doet net of hij de bevrijder is van het, Nederlandse voetbal. Tot op heden heeft hij de zaken bij Ajax, FC Twente en Feyenoord ernstig verstoord. De verstoring van de orde bij een drie tal clubs is het enige positieve wat hij heeft gedaan. En hij heeft zijn zakken gevuld. Dat hij de spelers wil begeleiden noem ik een la chertje van de eerste orde. Als hij Pim Doesburg aan Lokeren ver koopt stuurt hij toch geen manne tje mee om hem in de gaten te houden. Coster heeft een doel en dat is geld verdienen aan voetbal. Geloof me: in voetbal bestaan geen martelaren en geen heiligen. Noch in de ene noch in de andere cate gorie'. RICHARD MATTHIJSSE Van onze speciale verslaggever INSCHEDE Het stadion Diekman leek de yell 'Theo, Theo' al 'ergeten zo lang was het geleden dat er voor FC Twente's ge- rouwen aanleiding was om de activiteiten van linksbuiten Theo 'ahlplatz galmend met diens voornaam te begeleiden. Het had zo ang geduurd, eer hij weer eens vol vuur uit zijn slof schoot, de ertien-voudige international. Maar in het thuis-treffen tegen 7elez Mostar stond de Tukkerse aanhang plots weer als één man chter de geblokte Oldenzaler. Theo was zo maar weer terug, laast onherkenbaar voor degenen, die hem de laatste tijden had- ien gevolgd. tn de waardering was er voor ■ahlplatz, op die gure avond van de ïegentiende maart tijdens FC fwente-Velez Mostar. Het zwevende Theo, Theo' was zijn beloning. Ge- folgd door een ovatie, toen hij kort 'oor tijd geblesseerd de piste dien- te verlaten. Op dat moment zal 6en verlenging van het duel voor de kwartfinale van het UEFA Cup toernooi er nog ruimschoots in. Niels Overweg bespaarde FC Twen te die conditionele aanslag, door in de gong toe te slaan. TERUG KOMEN Die bejubelde goal van Overweg drong de prestatie van Phlplatz voor even op de achtergrond, maar een dag later werd zijn plotseling teruggekeerde vorm in de media breed uitgemeten. Een kwestie, waar Pahlplatz zich waarschijnlijk enigszins over heeft verbaasd. Want naar eigen zeggen was zijn presta tie lang niet zo onverwacht. Pahl platz: 'Al langer was ik aan het terug komen. Dat proces werd al leen door pech een beetje ver traagd. Voor de wedstrijd tegen PSV werd ik ziek en kort daarop kreeg ik last van een enkelblëssure. Zodoende bleef ik weer even buiten de ploeg. Maar dat ik goed 'speelde tegen Velez Mostar was voor mij niet zo'n verrassing'. Theo Pahlplatz zegt dat aan de vooravond van de eerste halve fi nale van het UEFA Cup toernooi tegen de Italianen van Juventus Turijn. Hij ziet de duels tegen Ju ventus dat FC Twente vier jaar geleden in 't zelfde toernooi al eens uitschakelde met gepast op timisme tegemoet. Pahlplatz: 'Ik geloof dat die positieve lijn na Velez is doorgetrokken. Hoewel het dn de competitie momenteel niet zo gemakkelijk is om een topvorm te handhaven. Het mag natuurlijk niet gebeuren,maar onbewust zijn we tijdens de competitie toch steeds bezig met Juventus en die KNVB-beker. We hebben tenslotte goede vooruitzichten in die beker toernooien. Wanneer we de KNVB- beker nu niet winnen, dan zullen we hem nooit meer winnen. Daar naast is de competitie gewoon niet meer zo interessant voor ons. Tot op zekere hoogte is het een teleur stellende competitie, maar wanneer we de UEFA Cup of de KNVB-beker Dat was bij mij ook het geval. En winnen, dan is het seizoen toch dan is die vorm er, maar dan kun goed'. je niet verklaren waarom'. BELACHELIJK 'Wat die KNVB-beker betreft mag het dacht ik geen probleem zijn om de finale te bereiken. Persoonlijk vind ik het belachelijk voor het betaalde voetbal dat een AZ'67 door de amateurs van IJsselmeervogels is uitgeschakeld. Dat is geen beste zaak, want je moet je dan toch wel eens gaan afvragen, waar je als betaalde club eigenlijk mee bezig bent'. Terugkijkend op deze competitie is Theo Pahlplatz het er gedeeltelijk mee eens, dat hij enigszins onder de verwachtingen is gebleven. Hij zegt: 'Wanneer je uit vorm bent, dan ben je daar steeds mee bezig. ran onze speciale verslaggever IPAKENBURG Het Neder lands voetbal-amateurelftal vanavond proberen de eer ste hindernis op weg naar de Olympische Spelen van 1976 te nemen. In Luxemburg staat het in vergelijking met vorig jaar, vrijwel nieuwe amateur-team, meteen al voor de moeilijke op dracht de nationale elf van het groothertogdom te bestrijden. Luxemburg is weliswaar van wege de Olympische reglemen ten verplicht de in België en Frankrijk spelende profs (zoals Pilot, Jeitz en Leonard) buiten ploeg te laten ook zonder die 'betaalde' steun van buiten af, kan het hoogstwaarschijn lijk als tegenstander van Neder landse amateurs, een sterke formatie op de been brengen. Zeker ln eigen land geldt Luxem burg als een krachtige tegenstan der. De nationale profploeg van Oostenrijk heeft die kracht onlangs oog ondervonden, toen het in -uxemburg een wedstrijd voor het Suropees kampioenschap maar ter nauwernood met 12 kon winnen. ROBLEMEN Tegen dat Luxemburg (maar dan zonder de profs) moeten de Neder landse amateurs in twee wedstrij den de return is op 22 april in Spakenburg proberen zien te Plaatsen voor de volgende stap in groep D van de Europese schif- «ngsronde. Nederland is verder in- :8edeeld met Roemenië, Denemarken en Frankrijk. Van die poule heeft Frankrijk zich direct geplaatst voor volgende ronde. Dat land zal samen met de winnaars van Neder land-Luxemburg en Roemenië-De- nemarken gaan uitmaken wie uit eindelijk naar het Canadese Mont real gaat. De nationale formatie onder leiding van Arie de Vroet staat dan ook nog legio problemen te wachten, in het streven om voor het eerst sinds 1952 op een Olympisch toernooi uit te komen. Een opgave, die alleen al gezien de poule-indeling met een Oostblok land als Roemenië, zeer zwaar zal blijken. Weliswaar zijn dergelijke landen gehouden aan bepaalde re gels voor wat betreft het mee-spe- len van A-internationals een sterke B-ploeg is in die landen altijd wel te formeren. Een jong nationaal schaduw-elftal, dat later meestal overloopt in de A-ploeg. Een goed voorbeed was wat dat betreft op de Olympische Spelen van 1972 in München, het 'gouden elftal' van Polen, dat twee jaar later met vrijwel dezelfde ploeg brons won op het wereldkampioen schap. Trouwens, ook de Nederlandse amateur-formatie beleefde tijdens de voorronde van die laatste Olym pische Spelen iets dergelijks, toen Rusland vooraf de (te) sterke te genstander was. Van die Russische ploeg verschenen korte tijd na de wedstrijden tegen Nederland (40 in Moskou en 00 in Rotterdam) enkele spelers in de A-ploeg. MINDER KWALITEIT De kracht van het huidige ama teur-team laat zich moeilijk schat ten. Maar gevreesd moet worden, dat de ploeg duidelijk minder kwa liteit bevat dan de selectie van vorig jaar. Een vorig amateur-elf- tal. dat onder meer het Nederlands A-elftal in Zeist tijdens de voorbe reidingsperiode op het wereldkam pioenschap met 2—1. versloeg en eerder al de finale-poule van het Europees- kampioenschap in het Joegoslavische Rijeka bereikte. Die ploeg bestond evenwel voor een groot deel uit ex-betaalde voetbal lers. De Olympische selectie van nu, kan slechts uit amateurs zonder een prof-verleden worden samenge steld. Van de huidige groep die is gefor meerd uit acht zondag- en zeven zaterdag-amateurs plus de bij Go LUXEMBURG Bondscoach Arie de Vroet zal vanavond het amateur elftal voor de wedstrijd tegen Luxemburg uit de volgende selec tie-groep samenstellen: Hokke (Spijkenisse), Kok (IJsselmeervo gels), Buvens (IJsselmeervogels), Karstens (Noordioijk), Meerman (Arnemuiden), Van der Spoel RVVHVedder (IJsselmeervo gels), Van der Valk (AFC), Hakkers (Germanicus), Brinkman (CEC), Van der Horst (ZFC), Van den Broek. (RKC), Lahaye MKCCor- dewener (EHC), Quanjel (Veritas) en Hendriks (Go Ahead). Ahead als amateur spelende Hen driks. is de nog maar kort geleden bijgevoegde Jan Vedder van zater dagclub IJsselmeervogels de be kendste speler. Hoewel hij dat pre- clkaat wellicht moet delen met zijn eveneens geselecteerde clubmakker Aalt Kok. Vedder reikt dit seizoen tot landelijke publiciteit middels zijn spelbepalend optreden in be ker-sensatie IJsselmeervogels. Met de halve finale tegen FC Twente voor de deur, heeft IJsselmeervo gels inmiddels zo nadrukkelijk de aandacht op zich gevestigd dat na men als Jan Vedder, Abraham de Graaf, Aalt Kok, Jos de Feijter en Jaan de Graaf elke voetballiefheb' ber bekend in de oren klinken. Wanneer je met Jan Vedder in principe over 't amateur-elftal wilt spreken, ontkom je dan ook niet aan het onderwerp IJsselmeervo gels. Alleen al vanwege de (waar schijnlijke) reden, dat Jan Vedder via die bekeractiviteiten bij de na tionale selectie werd gevoegd. Hoe wel Vedder dat zelf beaamt, noch ontkent. Hij zegt: 'Het is inderdaad zo, dat ik geen selectie-wedstrijden met districtself tallen heb gespeeld. Ik weet dat er in het algemeen wordt verondersteld dat ik door die be kerwedstrijden bij de selectie ben gekomen. Maar echt, ik weet niet of dat zo is'. Wanneer Vedder toch op die ma nier bij de selectie is gekomen, dan lijkt dat geen al te beste beurt voor het keuzeapparaat, want amateur- insiders is het al jaren bekend dat Jan Vedder een groot talent is. Vedder evenwel: 'Wanneer men denkt dat ik nu pas zo ongeveer ben ontdekt, dan is dat toch niet juist. Ik voe+balde al op mijn ze ventiende jaar (zaterdag werd hij 28 jaar red.) in het nationale zaterdag-elftal. En later ben ik nog eens gevraagd door De Vroet voor een interiand van het amateur-elf tal. Ik heb toen echter geweigerd, omdat i'k geen tijd kon vrijmaken'. Nu is Jan Vedder er dus wel bij. In een nationale selectie die hij typeert als: 'Een eenheid, waarin de sfeer erg goed is. Hij vervolgt: 'Het is beslist niet zo, dat de zater dagvoetballers apart staan van de zondag-jongens. Er is een leuk contact onderling. Men interesseert zich ook voor de twee verschillende competities. Tijdens de trip naar Oost-Duitsland sliep ik bijvoorbeeld met Ad van den Broek van RKC op de kamer. Nu kijk ik 's maandags even in de krant, hoe die club JAN VEDDER: 'Amateurelftal een eenheid waarin de sfeer erg goed is'. heeft gespeeld'. Die eenheid, waar Vedder over rept, is volgens hem vooral tot stand gekomen tijdens die trip naar Oost-Duiteland, enige weken gele den. Het elftal speelde in de DDR twee wedstrijden, die qua resultaat bepaald niet succesvol verliepen. Tegen de Oostduitse ploeg onder de 23 jaar werd twee keer verloren: 50 en 10. Jan Vedder: 'Die Oostduitsers waren veel te sterk voor ons. Hoewel de uitslagen voor ons wel erg negatief uitvielen. We hadden twee keer dezelfde scheids rechter, een Tsjech, dte hopeloos slecht was. Het enige doelpunt uit de tweede wedstrijd was bijvoor beeld duidelijk buitenspel. In die tweede wedstrijd werd rr van onze kant overigens goed gespeeld. Ver dedigend althans, aanvallend was er weinig te bereiken. De wedstrij den werden trouwens onder bijzon der moeilijke omstandigheden ge speeld. De eerste keer sneeuwde het en de tweede wedstrijd werd in de stromende regen gespeeld'. AMSTERDAM Arie de Wit (39), eens de 'kroonprins van Van Praag' genoemd, maar in december van het vorige jaar op grond van een 'negatieve houding ten opzichte van Ajax' door het bestuur en de ledenraad ontzet uit het lidmaat schap, probeert via de rechter terug in Ajax te komen. De Wit heeft daartoe een verkorte civiele proce dure Ingesteld, waarin gistermorgen voor de rechtbank in de hoofdstad de pleidooien werden gehouden. Namens de voor zijn expeditiebe drijf in Zuid-Amerika vertoevende De Wit memoreerde mr. J. H. Jon ker dat zijn cliënt van zijn vroegste jeugd af lid van de club was, het tot reserve van het eerste bracht en daarna lid van de ledenraad werd, vervolgens lid van de financiële commissie en tenslotte vice-voor- zitter in het bestuur. Volgens mr. Jonker zou de jongere De Wit moderne Ideeën hebben willen invoeren, die nem de gram schap van de andere oudere bestuursleden op de hals zou heb ben doen halen. Medio mei 1974 trad De Wit op aandrang van de ledenraad 'vrijwillig' uit het bestuur waarbij afgesproken werd dat beide partijen geen commentaar aan de pers zouden verstrekken. De concrete grieven tegen De Wit waren dat hij Wim Suurbier tijdens de vakantie verteld zou hebben welke bedragen diens collega's bij Ajax veredienden en de inhoud van een interview in de Nieuwe Revu. De Wit nu verwijt Ajax dat men hem, Suurbier en de betrokken journalist niet heeft willen horen, en hem geen gelegenheid heeft ge geven zijn verweer te bewijzen. Zijn mening is dat de genomen besluiten niet in stand kunnen blijven en dat Ajax hem in het lidmaatschap zal moeten herstellen op straffe van een dwangsom van 100 voor iedere dag dat Ajax in gebreke mpcht blijven. Namens Ajax zei mr. H. M. Voete link dat het besluit van het bestuur en de ledenraad ln tegenstelling tot de bewering van De Wit, dat hij er nooit officieel van in kennis zou zijn gesteld, direct door Potharst is doorgebeld, 'daarbij is nog medege deeld dat men overwoog een com missie van goede diensten in te stellen om zo mogelijk de zaak tot een oplossing te brengen', aldus mr. Voetelink. Maar Kort daarna trad De Wit weer voor het voetlicht in een interview met Vrij Nederland, waarin De Wit een schaduw-be- stuur noemde met zichzelf als voor zitter en Caransa als penningmees ter. 'De reactie van Ajax hierop is mild geweest', aldus mr. Voetelink, die op juridische gronden bestreed dat het besluit om De Wit als lid te ontheffen onjuist zou zijn. 'De Wit heeft bij herhaling getoond onge schikt te zijn als bestuurslid. Hij wil nu weer lid worden om dan via de ledenraad door te dringen in het bestuur en voorzitter te worden.' De rechtbank zal in deze procedure op 20 mei uitspraak doen. Theo Pahlplatz over FC Twente- Juventus: 'Kohn heeft Juventus zondag tegen Napoli gezien. Naar wat ik heb gelezen de dus nog niet van Kohn heb gehoord moet Juventus iets minder zijn geworden, dan het vier jaar gele den tegen ons was. Maar een Itali aanse club blijft zeker in een uit wedstrijd gevaarlijk. Het wordt na tuurlijk verdedigen van hun kant. En wanneer ze hier een goal maken zijn ze zelfs in staat ook in de thuiswedstrijd met z'n allen te ver dedigen. Dat vind ik nogal vreemd, ja'. MATTY VERKAMMAN AMSTERDAM Harm Wiersma heeft zijn heerschappij in de strijd om de nationale damtitel (door Wiersma zondag al behaald) giste ren nog eens benadrukt door een overwinning op De Ruiter. Omdat zijn naaste concurrenten een punt verspeelden is de voorsprong van Wiersma nu uitgegroeid tot vijf punten. Teinde ronde: Wiersma-De Ruiter 20. Schotanus-Varkevisser 20. Germaln- Hermellnk 0—2, Drost-Van der Sluis, 2— O. De Jong-Goudt O2, Bergsma-Clerc Stand: 1. Wiersma 17 punten 2. Bergsma Clerc Drost, Schotanus 12 6. Goudt, De Ruiter, Varkevlsser 10 9. Hermellnk 9 10 van der Sluis 7 11. Germain 6 12. De Jong 4. LEEUWARDEN De eerste ronde vanhet toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap te Leeuwar den is begonnen met een snelle puntdeling tussen de boezemvrien den Hans Böhm en Jan Timman. Het tweetal heeft de afgelopen we ken in de Friese wouden aan con ditietraining gedaan, maar bij de eerste confrontatie wilden zij ken nelijk eikaars krachten niet te veel aantasten. Feller ging het toe in het duel tussen de hoofdklassers Van Dop en Du Chattel. Van Dop kwam geleide lijk in een slechte stelling terecht, hij werd bovendien geconfronteerd met een razende tijdnood. Toen zijn vlag viel, was de positie al onhoudbaar. Hans Ree, drievoudig oud-kampl- oen van Nederland heeft beter ge staan dan Jaap Vogel, de remise kwam daarom als een lichte verras sing. In het deelnemersveld is op het laatste moment nog een wijziging gekomen. Kandidaat-grootmeester Sosonko moest wegens ziekte ver stek laten gaan. Zijn plaats wordt ingenomen door de kersverse jeugdkampioen Roy Dieks. Eerste ronde: Böhm (Rotterdam)-Tim man (Amsterdam) Vt-V,. Van Dop (Delft)-Du Chattel (Amstelveen) 01, Vogel (Amsterdam)-Ree (Amsterdam) Vi Vt, Enklaar (Amsterdam)-Schouten (Amstelveen afg. Van der Sterren (Ven- lo-Dleks (Ouderkerk aan de Amstel afg. Hartoch (Amsterdam) -Borm (Dongen) afg. Over de Interland van vanavond zegt Jan Vedder: 'De Vroet heeft Luxemburg-Oostenrijk gezien. Wij zullen nog te horen krijgen, waar we aan toe zijn. Voor mezelf weet ik niet of ik zal spelen, ik kan het alleen maar hopen. Het is voor mij in ieder geval een enorme ervaring om bij die selectie te zijn'. Zoals Jan Vedder dit seizoen al zo veel 'enorme ervaringen' heeft op gedaan MATTY VERKAMMAN VOETBAL Wlm van Hanegem heeft besloten zich weer beschikbaar te stellen voor het Nederlands voetba lelftal. De Feyenoorder maakte op 20 maart, nadat hij door de KNVB voor twee wedstrijden was geschorst, be kend geen belangstelling meer te heb ben voor de nationale ploeg. Gisteren heeft echter, ln het KNVB-sportcen- trum te Zeist, een gesprek plaats gevonden tussen Van Hanegem en de secretaris-penningmeester van de KNVB Henk Burgwal. Volgens een woordvoerder van de KNVB heeft dat gesprek verhelderend gewerkt. Het di recte gevolg was dat Van Hanegem. die ook zijn contract met Feyenoord voor een jaar heeft verlengd, terug kwam op zijn aanvankelijke stand punt. VOLLEYBAL Het Nederlands da mes-volleybalteam ls ln Istanboek ln het toernooi om de Lente-beker be gonnen met een overwinning op Zwit serland. 32. De setstanden waren 15-17. 8-15, 15-9, 15-8, 15-10. De Neder landse dames spelen vandaag tegen Oostenrijk, het derde land uit groep B. ALGEMEEN Indonesië zal niet aan de Olympische Spelen van volgend jaar In Montreal deelnemen, zo heeft de Indonesische sportraad bekend Het niveau waarop ln Indonesië sport wordt bedraven wordt te laag geacht. Tijdens de Olympische Spelen ln München (1972) won Indonesië geen enkele medaille. PAARDENSPORT Jan Wagenaar heeft tijdens de strijd om het wereld kampioenschap voor beroepspikeurs met het paard Best Bet ln de Nleuw- zeelandse plaats Dunedln de ope ningskoers gewonnen. Het was de eer ste zege van Wagenaar ln de reeks meetings, die na drie eerels ln Au stralië zijn "verhuisd' naar Nleuw- Zeeland. waar woensdag ln Chrlst- church en zaterdag In Auckland nog wordt gekoerst. Wagenaar ls nu nog steeds acht6te. De Australiër Addison leidt. BOKSEN De promotors van we reldkampioen boksen ln het zwaarge wicht Muhammad All en Ron Lyle hebben bekendgemaakt dat het ge vecht tussen hun pupillen, waarbij de titel op het spel staat, 16 mei ln Las Vegas (Nevada) wordt gehouden. All krijgt een beurs van een miljoen dollar (ongeveer 2,4 miljoen gulden) en Lyle 100.000 dollar (ongeveer 240.000 gulden). HONKBAL Ter voorbereiding van het toernooi om het Europees honk bal kampioenschap dat van 25 Juli t.e.m. 3 augustus In Barcelona wordt gehouden, zijn 24 spelers voorlopig geselecteerd voor de centrale training. Deze centrale trainingen vinden plaats ln het Pim Mullerstadlon ln Haarlem. De eerste training, uitslui tend voor werpers en achtervangers, vindt plaats op 7 mei, een week later wordt gestart met de gehele selectie. Deze ziet er als volgt uit: werpers: Neuteboom. Leurs, Urbanus. Fljth. Haage. Draljer, Boeren en Vakkers: achtervangers: Troemon en Paul Smith; binnenvelders: Frank Smit. Beckers. Sleval, Van den Berg, Jen- ken. Zschuschen, Wedman, Horeman. Heikoop en Alfred Smith; Buitenvel- ders: Eljgendaal, Hagemen, Jelma en Ben Rlcnardson.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11