De roem op kookgebied overrompelde Wina Born Sterren plukken 1 Uw probleem ook het onze 'Lekker eten hoeft niet persé duur te zijn' uit VJ van lezers J TROUW/KWARTET MAANDAG 7 APRIL 1975 BINNENLAND door Fred Lammers AMSTERDAM 'Het heeft me een beetje overrompeld, heel die roem op kookgebied. Eigenlijk heb ik dat niet gewild. Als het aan mij zou hebben gelegen zouden de 35 kookboeken die ik nu op mijn naam heb staan niet allemaal' zijn verschenen, maar dan had ik mijn tijd aan andere zak n be steed, eveneens op het terrein van het schrijven, want dat is mijn grote hobby, war alles uit is voort gekomen'. Mevrouw Wina Bom wil het schrij ven van recepten voor allerlei heerlijke hapjes en gerechten een beetje af gaan remmen. 'Ik wil de mensen graag laten zien dat alles wat met die recepten heeft te ma ken maar éèn facet van Wina Bom is. In de praktijk zal dat niet ge makkelijk gaan. de mensen willen Je zo graag een etiket opplakken. In de toekomst hoop lk me meer op het schrijven van reisverhalen te kunnen toeleggen. Vreemde landen en volken interesseren mij bijzon der. Een paar jaar geleden heb ik samen met mijn man. die fotograaf is. al eens Iets op dat gebied ge daan: een boek samengesteld over de zigeuners Het is uitverkocht, maar binnenkort komt er een her druk van. Bijna niemand weet van dat boek af. Onlangs heb lk iets vreemds op dat gebied meegemaakt. Samen met een bevriend echtpaar hebben wij een muziekclubje. Een enkele keer treden wij wel eens ergens op, ik speel dan lult of clavecimbel. Op de bewuste avond zouden we concerte ren voor een vrouwenbond. Er was kennelijk sinds de afspraak, die met ons was gemaakt, een be stuurswisseling geweest, want de presidente kwam in de pauze ver bijsterd naar nie toe uitroepend dat zij had gedacht dat ik over recep ten zou kopien praten', vertelt Wi na Bom mij ln haar woning in de Amsterdamse van Breestraat. Dat neemt niet weg dat Wina Bom veel plezier heeft in het koken. 'Die belangstelling ls mij, denk lk, aan geboren. Als kind was Ik al op mijn manier aan het kokkerellen. Ik bakte pannekoekjes en maakte vlaatjes met vruchten en zo. Mijn vader was mijn beste klant. Hij vond het prachtig en lk 'was na tuurlijk heel trots als hij mijn kookkunst roemde. Van mijn vader heb lk ook een fornuisje gekregen, waar ik heel veel gebruik van heb gemaakt. Ook herinner ik me dat een van de grootste attracties voor mij was om te gaan logeren bij mijn grootmoeder in Sliedrecht. Zij woonde in een groot huis met een echte ouderwetse keuken. Die keu ken oefende op mij een enorme aantrekkingskracht uit. Prachtig vond ik het om daar onder groot moeders leiding aan de slag te gaan, poffertjes bakken bijvoor beeld'. Dat koken was echter ln die tijd niet meer dan een liefhebberij. 'Ik wilde schrijfster worden. Dat ver telde lk aan ledereen die het maar wilde horen. Op het laatst vond niemand dat vreemd meer. Men nam als vanzelfsprekend aan dat ik inderdaad zou gaan schrijven. Mary Pos, die in die tijd erg bekend was werd mijn grote voorbeeld', vertelt Wina Bom. Oud ideaal Het pakte een beetje anders uit. Na het onverwachte overlijden van haar vader, die architectuur-foto graaf was. kwam er van studeren niets meer terecht en belandde Wi na Bom op een advocatenkantoor. Het oude Ideaal om te gaan schrij ven werd niet helemaal vergeten. 'Ik schreef regelmatig lets over mu ziek en stuurde dat overal naar toe, zonder veel resultaat. Mijn produk- ten kwamen in achttien van de twintig gevallen retour met de op- Wina Born35 kookboeken meriting dat het niet bruikbaar was. De kookhobby kon gemakke lijker worden beoefend". Als schoolmeisje was ik al begon nen recepten te verzamelen, die ik allemaal noteerde in een schrift. Helaas is dat in de oorlog verloren gegaan. Ik denk dat mijn moeder het in de hongerwinter heeft opge stookt. Moeder maakte zich niet zo druk over koken, al mag ik toch niet klagen. Wat zij op tafel zette was wel goed. Ik maakte er echter wel eens aanmerkingen op omdat ik me al jóng ontwikkelde tot een echte fijnproefster. Als mijn man in onze verlovingstijd bij ons kwam eten zorgde lk er wel voor dat lk ln dé keuken kwam te staan om de warme maaltijd klaar te maken'. Van de kookkunst van mevrouw Born genoot in de eerste na-oor- logse jaren alleen haar naaste fa milie- en kennissenkring. In 1949 kreeg Wina Bom het verzoek een nieuw tijdschrift, dat uitging van de gezamenlijke Nederlandse wijn handelaren te gaan volschrijven. Van het een kwam toen het ander. Damesbladen trokken aan de bel, er kwamen kookboekjes uit en me vrouw Born ging meewerken aan radioprogramma 's Recepten van overal Waar ze haar recepten zoal van daan haalt? 'Je kunt wel zeggen dat ik ze overal opscharrel. Mijn man en ik reizen heel veel. vaak om over hotels ln hel buitenland te schrijven. Op die reizen gaan we altijd op zoek naar kookboeken in de originele taal. Mijn man spreekt elf talen vloeiend, zodat kookboe ken in het Turks, Roemeens, Hon gaars en Kroatisch, om maar een paart Voorbeelden té noemen, geen problemen voor ons opleveren. We Vertalen die boeken en daar haal je dan heel wat uit. Aan de hand van die recepten ga ik soms aan het experimenteren Als Wij in hêt buitenland eten proef ik ook heel intensief wat me wordt voorgezet. Als het hele dure gerechten zijn probeer ik goedkope re variaties te bedenken. Op het gebied van het koken raak je nooit uitgeput. Je kunt tot in het onein dige variëren. Koken ls ook erg aan mode onderhevig. De laatste tijd zijn kruiden erg in en recepteh uit grootmoeders tijd. Wat dat laatste betreft ben ik erg blij met oude recepten boekjes en -schriften die mensen mij soms toesturen, als ze ze tegen komen bij het opruimen van zolders'. Eenvoudige keuken Veel van de recepten die Wina Bom publiceert heeft zij eerst uit geprobeerd in haar keukentje, «fat zich in niéts onderscheidt van de meeste Nederlandse keukens. Naar kostbare apparaten zal men in de keuken van mevrouw Born tever geefs zoeken. 'Ik heb een koelkast, een fornuis en een handmixer. Dat is allés. Van dié ingewikkelde appa raten moet ik niets hebben. Je bent zo lang bezig om ze na gebruik weer schoon te maken, dat het óp mijn manier snellér gaat'. Vele mensen denken dat het in huize Bom altijd smullen is. 'Ik krijg vaak verbaasde reacties als mensen mij ontmoeten. Ze denken dat ik een vrouw ben die wel vier kant moet zijn van al dat eten. Mijn man wotdt er ook wel mee ge plaagd en mijn zoon had het er vooral moeilijk mee toen hij in militaire dienst moest. Ze zeiden tegen nem dat het voor hem wel dubbel erg moest zijn van huls te moeten, met een moeder die altijd het fijnste- van het fijnste op tafel zet. Mijn zoon vond het afschuwe lijk. Lange tijd zette hij zich erg af tegen die kookhobby van ons (mijn man is er nl. ook door aangetast. Als we een dinertje hébben duiken we samen de keuken in. Ik zorg dan Voor de soep, dé sausen en de toetjes, terwijl mijn man het hoofdgerecht voor zijn rekening neemt),. Mijn zoon is nu' een paar jaar de deur uit. Hij waardeert het nü wel. Hij heeft ah mijn kookboeken en ik merk dat hij de laatste tijd nog Wel eens aan -liet experimenteren ls. Soms belt hij me op om' te vragen hoe hij een^bepaald kookpróbleem- pje moet oplossen. Daar heb ik dan wei pierter om. (V<rt 0ens eten wij in de regel héél sober. Elke dag fljné schotels Op tafel zétten houdt een mens niet vol. De aardigheid is er dan gauw af. Het moét iets vóór feestelijke gelegenheden blijven. Dat betekent niet dat ik blikjes op tafel zet of een portie patates ga halen. Van die kant en klare maaltijden moet ik niets hebben. Ook op gewone dagen zijn mijn maaltijden verzorgd en besteed ik aandacht aan de wijze van opdienen. Een goed gedékte tafel vind ik belangrijk. De pannen op tafel zetten komt hier niet voor, dat vind ik vreselijk ongezellig'. Schuld van de mannen Hoewel er de laatste tijd een ken tering ten goede valt waar te ne men blijft het, een feit dat het grootste deel van de Nederlandse huisvrouwen, met koken niet veel verder komt dan dé degelijke »pot'. Voor een deèl ls dat oök de schuld van de mannen. Ik krijg vaak brie ven van vrouwen die mij teleurge steld schrijven dat ze hun best hebben gedaan iets bijzonders op tafel te zetten, maar dat hun man het niet eens heeft gemerkt. De lol gaat éf op die manier snel af een bijzonder recept Uit te proberen. Daar komt bij dat Nederland geen culinaire traditie heeft. In Neder land eten de meeste mensen om in leven te blijven. Dat eten iets is waar je ten volle van kunt genie ten, zoals men in Italië doet, waar een familie, oma en opa Incluis, soms een hele zondagmiddag aan de maaltijd besteedt, kjinkt de Ne derlander vreemd in de oren. Men denkt bij ons dat lekker eten duur is. Dat is helemaal niet waar. Maar mé11 '""ai, het hier duur. Velen weien niet dat je met heel goed koop vlees ook een heerlijke schotel kunt maken als je het goed klaar maakt. In restaurants wordt men ook geconfronteerd met dit misver stand. Restaurateurs die met goede, maar goedkopere menu's komen, raken die aan de straatetenen niet kwijt'. Wat die restaurants betreft moet Wina Born van het hart dat men zich daar vaak bezondigt aan het imponeren van de gasten met scho tels die er uitzien als plaatjes. Als men dan gaat proeven blijkt de kwaliteit verre van goed te zijn. 'De warenkennis van vele Nederlanders is bedroevend. Als men eenmaal ln een restaurant of hotel zit is men bereid heel veel te - slikken als er maar een kaars op tafel staat en een koperen beddepan aan de muuf hangt'. Het dóet Wina Bom ver- zuchten dat er nog heel wat te doen ls aan het geven van voor lichting. door Mink van Rijsdljk Met de ring van zelfvertrouwen vastgespijkerd om mijn mond. stapte ik even slank als mijn dochter de deur uit. Het goot, maar het buurjongetje met zijn kijkdoos altijd paraat in een stortbui, vertederde me. Een moment vóór mezelf had ik nog niet gehad, maar dc wasmachine draaide - en een betere is er niet - met iets dat hard is voor vuil, doch zacht voor kleur. Dat gaf me een ^kick- Even was ik wel verbaasd dat er buiten geen auto vol mannen op me wachtte, ik dacht namelijk dat iedereen van me hield. Gelukkig ontdekte ik de oorzaak, vloog het huis weer in. Draafde door naar de badkamerv ontkleedde me én zorgde dat niet alleen mijn transpira- ticlucht verdween, maar Ook dat ik helemaal droog onder mijn oksels was. En jawel hoor - een auto barstensvol mannön i#ed voor. Slim als ik ben, liet ik hen even wachten, gaf nog gauw even mijn gootsteen een beurtje zonder één krasje té maken. Met een snelle tornado verwijderde ik chocoladevlekken, dié om het sleutelgat zaten, me afvragende welke gluurder daar bezig was geweest. Inmiddels bleek ^de wachtende auto helaas verdwenen, de inzittenden hadden kennelijk niet de juiste tijd gehad. Dus maar alleen op pad. Gunst, nee - ja, toch - ik had hem aan. Toen hoorde ik katten miauwen. O, wat was ik een egoïst, maar zie, daar kwam de hele orde al aan, uit tassen, schoenen, laarzen, de klok 60 tenslotte kwam ér een als een aap uit de mouw af op mijn betere ik, die royaal de bakjes vulde. Smullen maar. Dè hond had gelukkig al bij de buren gegeten, dus die was al verzadigd. Kon ik nou eindelijk weg? Niks hoor, ik moest nog even een vlekje wegwerken. Om mijn buurvrouw te bedotten legde ik opgevulde panties onder dc auto, precies zoals ik het een oervervelende man zo dikwijls had zien doen. En dat was dat. Toen Werd er gebeld. Er stonden twee acteurs op de Stoep.-met een wasmachine. Ze moesten echter bij De Wit zijn, die onder aan dc dijk'woont Suffe kerels. Eindelijk was het dan zover. Ik kon weg. Koffie drinken bij Mia. De stakker was in zak en as. Een prachtig shirtje van haar zoontje was tótaal verbleekt. Gelukkig had ik mijn eigén wasmiddel bij me, dat ik aan Mia gaf. Zij schoot meteen haar droomkeuken in, die Jan wel veel geld gekost zal hebben. Telletje later - jawel, shirtje schoon en de kleur als nieuw. Mia blij. Ze schonk me uit dankbaarheid iets heel bittefs in, waar ik wel even aan wennen moest, maar dat me toch geweldig opkikkerde. Toen ze me uitliet, keek ik verbaasd om me heen en vroeg zo onnatuurlijk mogelijk: 'Zeg. heb je een nieuwe hal?' 'Nee hoor', antwoordde Mia, ook al op een toontje of we een schets voor twee dames deden. 'Nee, geen nieuwe hal, wel een nieuw schoonmaakmiddel'. Ze gaf me nog iets mee voor .onderweg, 'voor de broodnodige variatie en voor nieuwe energie', zei Ze bloedernstig. ln haar tuin vroeg Ted de Braak of ik even een toetje wilde nadoen. Ik kéék twee tellen goed scheel en reed toen weg met mijn achterbank vol dessert. Hop richting markt waar mijn gulden geen stuiver waard was. Iemand vroeg mc of ik wist wat een monument was. Ik natuurlijk geen idee. Gelukkig stond er een vetkuif voor een geveltje gestationeerd, die precies kon vertellen wat het was. Van je hiep hiep hiep hoeree. Daarna reed ik naaf de brillenwinkel. Het was niet te geloven, maar daar was de keuze vrij. Laat ik nou altijd gedacht hebben, dat zo'n man in een brillenzaak besliste welk montuur tegen welke prijs ik verplicht was te kopen. Zo'n onverwachte inspraak kwam troostend op me over. Bij dé slager - waar het gehakt zo lekker is - stortte één toversteuiitjc van mijn beha in elkaar. Erg verve lend, want nu was ik ineens half om half jaren jongér en ouder. Een man achter me maakte luidkeels bekend dat het met mijn persoonlijke lening in orde was gekomen, maar dat had natuurlijk met die toversteun niets te maken. Eenmaal weer thuis, kende mijn blijdschap geen gren zen, toen ik de bekende groene enveloppe zag. Wat de postgiro doét om de levensvreugde van ons gezin in stand te houden, is toch wel formidabel, 's Avonds kreeg ik een inzinking. Ik wilde de naaimachine het raam uitgooien, maar het oude lied over zegeningen tellen Weerhield me. Ik telde. Sjonge - wat een dag. Er was gewoon sprake van een drie- sterreri-dag. Wat zeg ik - een golden wonderdag. Ik Werd tintelfris en blij van binnen. Dat is laugisch hè.. Van dër Stoel (2) Volgens de heer Huig worden hon derdduizenden Palestijnen niet in hun vaderland toegelaten Omdat ze geen Joden zijn (Tr/KW 3 april). Ten 'eerste heeft het niet-Jood zijn niets met de Palestijnse kwestie te maken, ge2len vanuit het oogpunt van de Joden. Andersom 'is nog de vra^g. Ten tweede insinueert deze heer mijn inziens dat de Joden de Pa lestijnen uit Israël verdreven heb ben. Dit is echter de verdraaide visie die de Arabieren aan het Mid den-Oostenconflict gêgêveh héb ben. en nóg geven, tegen beter weten in. Bij de oprichting Van de staat Israël vielen de Arabieren dit pasgeboren land aan (1948). De Arabische legers verzochten de in Israël wonende Arabieren, meest Palestijnen, tijdelijk uit Israël Weg te gaan, zodat men het Joodse volk kon verdrijven. Ondanks de vraag van de Joden om tóch te blijven vertrokken deze mensen uit Israël. De Arabieren konden nu niet meer naar Israël terug, aangezien ze dui delijk vóór verdrijving van de Jo den uit Israël hadden gekozen. De grenzen van Israël staan open voor iedereen dié goed wil, maar ze zijn gesloten Voor kwaadwillenden- Heer Huig, ls het niet beter om het Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij pubtikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Joodse volk te respektéren (om hun grote verdraagzaamheid en óm hun standhóuden na eeuwenlange ver volgingen) ift plaats van hét af te kammen Wegens 'discriminatie?' En vindt u het ook niet beter om te stellen dat minister Van der Stoel /0. wel degelijk èen consequente hou- rN6S ding aangenomen heeft. Soestdijk F. Boekelo Vietnam Volgens uw. berichtgeving, schend de Zuidvietnamese regering kéer keer de Pafijsè vredesakkoord^ Dat Noord-Vietnam deze akkoordè nog nooit is nagekomen ontgaat blijkbaar. Het feit, dat duizend* vluchtelingen naar het zuiden trél ken, en niet naar de communiste óf blijven waar ze zijn, ontsnaj evenzeer aan uw aandacht. Dé mensen weten klaarblijkelijk, w hen van communistische zijde wachten staatI Staphorst. G.Sleeuwenhót Vellekoop Weten Vellekoop en al zijn mede standers wel dat in de Sow jet-Unie, Hongarije Polen(l), Oost- Duitsland, Tsjechoslowakije, Let land, Estland, Litouwen enz. geen dienstweigeren wordt toegestaan en dat daar wél tucht is in de tot de tanden uitgeruste legers, tot depa- radepas toe? Daar ook geen WDM! Er is een troost.Een cynische echter.Hêt legér van Vredeling is tóch al volkomen waardeloos. Laat Vellekoop zijn vredelievende oproepen nu ook naar de commu nistische kolonnes sturen. Ik weet nog iemand die reeds bij voorbaat zei dat hij met de armen over elkaar de 'vijand' zou verwach ten. Zijn voornaam was niet Kees. Nederland: Let op uw Saeck! Rotterdam Fam. C. de Leer Fam. ÏL G. Verschoor Het Oranjehuis kwalijk hemen zoals die leraar dat doet di het geen Fries spreekt is je reins Onzin, ópi niet te zeggen: brutal teit. Ons Groninger dialect is mas weinig minder van betekenis da het Fries, en hoe zoet-vloeien klinkt het Saksisch niet dat i Overijssel-en Gelderland wordt ge sproken. Men verafgode zijn streek of geWesttaal ftiétü! Musselkanaal J. Tipker Kz Israël Als men de ogen niet dicht heef kan mén uit alles Opmaken, dl Israël weer geïsoleerd dreigt te wor den. Kissingers pogingen voor vr« de ln hêt Midden-Oosten Zijn mis lukt. Pas als de staat Israël nlf meer zou bestaan, zal men Inzie wat men gedaan heeft, evenals n 1945. Als dat tenminste nog moge lijk is. Rouveen Mevrouw K. Sm Vraag: Waar kan lk gegevens vra gen over vakantiemogelljkheden voor lichamelijk gehandicapten? Antwoord: Na storting van twee gulden op giro 382100 t.n.v. Neder landse Vereniging voor Revalidatie, Eisenhowerlaan 142, Den Haag (op het strookje specificeren!) ont vangt u 40 bladzijden informatie. Vraag: Welke zijn de regelingen die vrijstelling voor militaire dienst mogelijk maken bij een leraar voortgezet onderwijs. AntwoordThans geldt een rege ling, waaarbij vrijstelling mogelijk is voor leraars V.W.O.. HAVO. Pe dagogische Academie met minstens 20 lesuren en volledig bevoegd. Aangezien wij niet weten of u in het bezit bent van die volledige be voegdheid en ook niet kunnen voorspellen, hoe lang deze regeling van kracht blijft, raden wij u aan contact te zoeken met de afdeling dienstplichtzaken van de gemeente uwer Inwoning. Vraag: Op 26 februari zagen we dicht bij de horizon, direct na zons ondergang een kleine planeet, die niet lang na de zon onderging. Was dit Mercurlus of Venus, die meestal groter zich presenteert? beslist niet. De snelheid waarmee u de zon en de planeet onder zag gaan is overigens imaginair en hangt samen met de breking van het licht. In feite is de zon al eerder onder. WIJ wijzen hier op de voorstellingen ln de Paasvakantie ln het Haags Planetarium voor kinde ren: 'Wat is dat voor een ster?' Voor ouderen 'De zon en andere sterren'. Voor groot en klein is dit een bijzondere belevenis. Vraag: Hoe planten regen wormen zich voort? Antwoord: Waarschijnlijk zag u de planeet Jupiter, die in die week nog nét waarneembaar was. Vlak daarboven was Venus veel helder der te zien. Deze planeet gaat te genwoordig ongeveer 1*6 uur na de zon onder. Mercurius was het zeer Antwoord: In de meeste populaire werken vindt men te weinig over leefgewoonten, bouw en voortplan ting van regenwormen. In de Me- dededelingen van de Koninklijke Nederlandse Natuur-historische Vereniging nr. 84 (Hoogwoud NH, tel. 02263-1445) vindt men het in teressante werkje van J. A van Rhee. Zie verder in de W.P.. goede tekeningen onder de trefwoorden 'Gelede wormen' en mededelingen onder 'Wormen'. Hulp van lezers: Hartelijk dank aan allen, die ons het gedicht 'De jonge moeder' toegezonden hebben. Dit gedicht is van Dop (Adolf Bles) 1883-1940. De tekst is te vinden ln Parijsche Verzen bij C. A. J. v. Dishoeck. Verder in Nieuwe gelui den van Dirk Coster 1927 bij Van Lochem Slaterus, 3de druk. In de Libellenserie van Bosch Keuning, Baarn 1937. no. 229, en in 1968 bij Zomer Keuning, Wageningen. ln het tweede deel van de reeks mini aturen (gedichten en foto's). Aan de hand van deze gegevens zal het niet moeilijk zijn het gedicht te vinden. Vraag: Waar kan ik inlichtingen krijgen over de studie Logopedie? /Antwoord: Het secretariaat van de Stichting Logopedische Opleidingen is gevestigd Ammanpletn 2, Am sterdam. Vraag: Hoe groot ifl het wettig aan deel van de kinderen als een vart de ouders overleden is? Antwoord: De legitieme portie van een enig kind ls 50 procent. Zijn er twee kinderen dan wordt die portie 66 2/3 procent, drie of meer kinde ren, 75 procent. Deze aandelen be treffen de erfenis. Zoals reeds meer werd gezegd houdt de overgebleve ne van de ouders de éigen helft van de goederengemeenschap en deelt wat de rest betreft gelijk met de kinderen mee. Vraag: Is de bittere stof die bijen houders gebruiken ln de bijvoeding, schadelijk voor de mens? .Antwoord: In sommige gevallen kan de bittere verbinding van azijnzuur en suiker, die de bijen houder sedert ongeveer 50 jaar door de wintervoeding doet, als een on aangename Smaak worden ge proefd. Men ?al er geen nadeel van ondervinden. In de natte koude zo- Vragen (één per bfief) zenden naar: Uw probleefn ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. mer van '74 werden de bijen óók regelmatig bij gevoed. Echter kwam ,er dan eena een zonnige of warme dag, dan zorgden de bijen wel voor hun eigen menu, met als gevolg een bitter smaakje aan de honing. Wat 'onverzorgde en vieze' honing betreft: zolang men vóór eigen ge bruik honing maakt, moet men dat zélf weten, maar Zodra een bordje mét: Honing te koop, bij het hek staat, kan de bijenhouder/honiipg- verkoper altijd een controle van de keuringsdienst van Waren verwach ten. Vraag: We hebben eert luchtmatras ln onze tent. die zonder dat er lekken zijn (we onderzochten dat hi water) toch heel langzaam leeg loopt. Vermoedelijk ls de stof po reus. Is daar nog iets aan te doen? /Antwoord: Helaas niete. Bij een nieuwe luchtmatras móet men al tijd wat talkpoeder naar binnen werken. Verder ls de zee en de hete zon niet zo best vóór opblaasartike- len. Vraag: Hoe komt men toch aan dè merkwaardige namen van de plaat sen ln de nieuwe Flevopolders zoals Nagele, Ëns, en dergelijke? Antwoord: Zo mogelijk maakt meh gebruik van de namen van dorpen en buurtschappen die in de loop der eeuwen doof de Steeds groter wor dende Zuiderzee wetfdeh overspoeld. Vraag: Kan mij ook helpên aafl de adressen Van hotels en vakan tiehuizen, waar 'gehandicapten de vakantie gezellig kunnen doorbrén gen? Antwoord: Dóór Storting van twee gulden op de girorekening 382100 van de Ned. Ver. V. Revalidatie, Eisenhowerlaan 142, Den Haag, kan men aanvragen: de Gids Vakantie '75, Duidelijk deze titel erbij ver melden. Vraag: Ik heb al heel lang dezelfde hoogtezon. Er Wórdt wel eens ge zegd dat dé bestraling op den duur gevaarlijk kan zijn. is het mógelijk die hoogtezon te laten testen? Antwoord: De Importeur van uw apparaat stelt u gerust: zolang u zich maar houdt aan dê voorschrif ten en de tabellen, gebeurt er niets verkeerds. Echter het effect wordt wél minder en daarom zou het wel dienstig zijn een nieuw apparaat aan to schaffen, waarbij u met de juiste tabellen het bijbehorende profijt ervan kan hebben. Voor het laatst: Kefir! Voor zover mogelijk was. hebben we bemiddeld tussen vragers en aanbieders en daarbij moesten de vragers wel eens een reisje maken: De cultures kunnen niet verzonden worden. De problemen voor de randstad zijn gedeeltelijk opgelost, doordat we bij verschillende Reformzaken óf eigen cultures onderdak konden brengen en/of hét adres van een bepaalde reformzaak doorgaven aan de vra genstellers. We hopen dat de bezit sters van een culture kennissen en vrienden daarin nu en dan eens laten delen en ook dat de Reform winkels verder aandacht zullen be steden aan dikt merkwaardige na- tuurprodukt. Hartelijk dank aan al len, die hielpen om de band tussen onze lezers op deze ongebruikelijke manier te versterken. Vraag: In onze kelder vinden we steeds weer grote hoeveelheden kel dermotten oftewel pissebedden, hoewel de vlóer van droog beton i6. Hóé krijgen we ze weg? Antwoord: Aangezien deze diertjes een voorkeur hebben voor kille enigszins vochtige ruimten, ver moeden we, dat die factoren toch wel aanwezig zijn ln uw kelder. Zet een omgekeerde bloempot neer die vrij los met vochtig hooi is gevuld. Ze kruipen 6r graag in. Een door gesneden aardappel wordt een beetje uitgehold. Opzij wordt een soort van muizengaatje gemaakt. Omgekeerd neerzetten op plaatsen waar veel van de beestjes zijn. Als de aardappels vol zijn, gooit u ze weg. Een pad of een kikker zal het heerlijk vinden een poosje in de kelder te logeren en een flinke Opruiming houden onder de pisse bedden. Vraag: Kan iemand ons helpen aan het adres, hier te lande van dr. J. F. Stutterheim, eertijds BB ambte naar in het voorm. N.O.I, later pfl dikant te Parktown (Johannesbüfl hl de Marahathakerk? Antwoord: Het zoeken naar adres van dr. Stutterheim bren ons wél allerlei merkwaardige Cd tacten en gegevens, maar niet h bedoelde adres. Wie helpt? Vraag: Over de Nederlandse ProW tönten Bond (adres van vraagal ontbreekt) Antwoord: Wij vestigen uw aa dacht op het artikel over de N! op pag. 2 van ons blad Vaö maart 1975. Vraag: Ik heb moeite met bet vullen van mijn belastingbil Wilt u het voor mij invullen? H volgen de gegevens. Antwoord: Het is Inderdaad moeilijke zaak. Vandaar dat b haalde malen ln de krant h« gestaan waar men met z'n lijkhéden bij de belastingdie zelf geholpen kan worden. 01 taak is te verwijzen en ook dat soms ingewikkeld genoeg. Vraag: Hebben we nu de oude de nieuwe zonnetijd? Wij men dat we tegenwoordig 40 minuten vroeg moeten opstaan. Antwoord: Voor de eerste were oorlog werd te Amsterdam de gemeten naar de stand van de i boven de Westertoren. Er wal tóen al moeilijkheden door de minuten tijdverschil Greenwich| en de 40 minuten ME Tijd ln Dill land. De invoering van de zon) tijd, ln de eerste wereldool maakte de complicatie groter, de tweede wereldoorlog heeft n de Midden Europese Tijd gekoï zodat het 's morgens 40 minui langer donker is en het 's avól langer licht is. Het zou wel aaf zijn een zonnewijzer in uw t precies te stellèn, zodat u pret kan nagaan, hoeveel de zonnet bij u in Groningen verschilt vaö officiële tijd (maar dat vroege l staan vinden Wij ook niet leuk).!

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6