Mr.V. Marijnen (58) overleden Phnom Penh denkt aan capitulatie Wet Problemen bij Feyenoord groot !n deze krant J\ Droom van de Molukkers - pag. 7 met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Ford zelf zorgde voor besluit dat hem nu bindt Burgemeesteer van Den Haag Zogezegd Negen doden door terreur in Ulster Sojoez veilig terug op aarde na mankement Vierling in Doetinchem Nog enige hoop op steun van VS Ford haalt kinderen af Tsjiang Kai-tsjek van Taiwan stierf aan hartaanval Abonneer eens iemand Je weet nooit. l> Welkomstvoordeel. hoort h:j u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9489 - MAANDAG 7 APRIL 1975 Het onderwijs waagt Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT f 13,00 PER MAAND 39,00 PER KWARTAAL f 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 WASHINGTON (UP1) Ge rald Ford heeft in 1973 als congreslid zelf het besluit op- 5 gesteld dat hem nu verbiedt om als president militairen, vliegtuigen of oorlogsschepen naar Zuid-Vietnam en Cam bodja te sturen. Dit blijkt uit een interview van 1973 met de president, dat pas gisteren werd gepubliceerd. Het Congres wilde in 1973 direct een einde maken aan de Ame rikaanse bombardementen op Cambodja. Het betreffende amendement werd gekoppeld aan een wetsvoorstel, waaraan president Richard Nixon grote waarde hechtte. Om het wets voorstel te redden formuleerde Gerald Ford als leider van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden een compromis. Daarin werd door een misver stand steeds Indochina in plaats van Cambodja geschre ven. Ford besprak zijn voorstel met het Witte Huis. Later werd hij opgebeld door Nixons chef staf Alexander Haig, die hem vertelde dat de vervanging van Cambodja door Indocbina on aanvaardbaar was voor de pre sident. Het was echter toen al te laat om het nog te verande ren. Het Witte Huis was daar door pijnlijk verrast geweest, aldus Ford. Nu is hij als presi dent zelf gebonden aan het be sluit van 1973 dat militair in grijpen van de VS in heel In dochina zonder toestemming van het Congres onmogelijk maakt. De afgelopen 25 jaar hebben de VS voor ongeveer 15,2 mil jard dollar aan militaire hulp naar Zuid-Vietnam gestuurd. Het totale militaire hulppro gramma bedroeg in die periode 53,5 miljard dollar. Deze cijfers werden bekend gemaakt door de afgevaardigde Les Alpin. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Geheel onverwacht is zaterdagavond laat op 58- jarige leeftijd de burgemeester van Den Haag en oud-premier mr. V. G. M. Marijnen overleden. Hij was drie weken geleden na een hartinfarct in het Westeinde-ziekenhuis opgënomen. De heer Marijnen laat zijn vrouw en zes kinderen achter. In een eerste reactie zei minister president Den Uyl zaterdagavond: 'Het bericht van het plotselinge overlijden van burgemeester Marij nen treft mij zeer. Hij was een samenbindende figuur zonder vij anden'. De premier noemde de dood van de heer Marijnen 'een groot verlies voor Den Haag, zijn gezin en zijn vrienden, die in hem een innemend man verliezen'. De fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, mr. F. Andries- verklaarde kort nadat het be richt van het overlijden was uitge gaan: 'Als man van de politiek, als minister van landbouw en later als Semier en bok als burgemeester eft de heer Marijnen de hitte van de dag gedragen'. De KVP- fractieleider typeerde de heer Ma rijnen als 'een goed en nobel mens'. De nestor van de Haagse semeenteraad, mej. mr. M. Wal- iain, noemde de plotselinge dood van de heer Marijnen 'ontzettend'. 'Iedereen is hier even verslagen'. Compromis In Haagse politieke kringen stond de heer Marijnen bekend als de mail van het compromis. In de bijna zeven jaar dat hij eerste bur ger van de residentie was, hebben zich hoogst zelden conflicten bin nen het college van b en w voorge daan. In zijn dagelijkse werk kwam Experts noemen de YF-16, de opvolger van de Starfighter, een waanzinnig goed toestel. Ik spreek liever van een goed waanzinnig toestel. Prof. dr. J. de Graaf Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Aanvankelijk weinig wind, in de middag tot matig of krachtig toenemend uit westelijke richtingen. Maximumtemperaturen om streeks 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: eerst enkele opklaringen, later onbestendig en buiig. Aanhou dend koud. Morgen zon op: 06.01 onder: 19.24 maan op: 04.29 onder: 16.22 Vijf maanden voor ontvoering dochter hij vaak over als afstandelijk, wei nig soepel en zakelijk, maar men sen die hem beter kenden, geven zeer hoog over de heer Marijnen op. Voor iedereen staat vast dat hij de grote werker achter de schermen was voor de democratisering van het gemeentelijke apparaat. De plannen van de regering om rijks diensten uit Den Haag te laten verhuizen, zijn bij hem altijd op groot verzet gestuit. Medewerkers uit zijn naaste omgeving wisten dat hij zeer nauw en ook emotioneel betrokken was bij het behoud van voldoende werkgelegenheid in Den Haag. (Zie voor levensloop en In Memori- d;h pag. 3). BELFAST (UPI, Reuter) Ten minste negen doden vielen afgelo pen weekeinde bij terreurdaden in Noord-Ierland. Daardoor is de vrees gegroeid dat er spoedig een einde zal komen aan het bestand, dat het Ierse Republikeinse Leger (het IRA) nu al zeven weken in acht neemt. Aanhangers van het IRA lieten gisteren echter weten dat de bomaanslagen en schietpartijen van zaterdag en zondag geen in vloed zullen hebben o phet besluit het bestand al dan niet te verlen gen. De Britse minister voor Noord- Ierland, Merlyn Rees, zei te ver wachten dat het bestand 'althans nog een poosje' gehandhaafd zou blijven. De golf van geweld ln Ulster begon zaterdagmiddag met een bomont ploffing in een café van een katho lieke eigenaar. Daarbij vielen twee doden en vijftien gewonden. Drie uur later verloren vier mensen het leven bij een explosie in een pro testantse wijk. Een zwaar gewonde overleed zondag. Bij afzonderlijke incidenten werden zondag nog een katholieke jongen van achttien jaar en een katholieke man van 61 dood geschoten. MOSKOU (Reuter. UPI) Een zaterdag gelanceerd Russisch ruim tevoertuig, van het type Sojoez is veilig naar de aarde teruggekeerd, nadat zich moeilijkheden voordeden na de lancering, zo heeft het Rus sisch persbureau Tass gisteravond meegedeeld. De twee mannen die zich aan boord bevonden, kolonel Wasily Lazarew en Oleg Makarow zou niets mankeren. Na de ontbranding van de derde trap van de draagraket raakte het voertuig uit de koers en werd de vlucht automatisch onderbroken. Volgens Tass landde de Sojoez ten zuid-westen van de West-Siberische stad Gorna-Altaisk. Zoek- en red dingsteams brachten de kosmonau ten van daar terug naar het vlucht- centrum. ADVERTENTIE 0. lieverd... dat je dit voor mij wilt dragen. NEDERLANDSE 3ELASTINRBETALER Bedankt voor het mede- financieren van mijn sociolo gie studie. Drs. Stephan W. van der Ven Van onze sportreactie ROTTERDAM Feyenoord is nog een punt verder achterop geraakt bij PSV. In de strijd om de nationale voetbaltitel kwa men de Rotterdammers gisteren niet verder dan een geiijkespel (11) tegen stadgenoot Sparta. Dat gebeurde in een duel waarin vele Feyenoorders duidelijk an dere zaken aan het hoofd had den dan de wedstrijd. Na afloop klonken bittere verwijten aan het adres van de clubleiding van Feyenoord die nog steeds wacht met de besprekingen over een nieuw contract met een aantal spelers. Wim van Hanegem (zie foto), Feyenoords middenvelder, kon digde aan dat hij in ieder geval volgend seizoen toch weer voor Feyenoord speelt. Eerder had de middenvelder laten weten, dat de kans erg groot was dat hij nu aan zijn laatste seizoen bezig was. PSV won (maar weer moei zaam) van Telstar: 10. Ajax bleef op de derde plaats door een overwinning (14) bij Haarlem, nadat de Amsterdam mers ln de beginfase van de tweede helft een achterstand hadden opgelopen. Onderaan de ranglijst blijft de positie van Haarlem en NAC vrijwel hopeloos. Beide ploegen verloren opnieuw. Alles over de ze en andere gebeurtenissen op de sportpagina's. Van een onzer verslaggevers DOETINCHEM In het Sint Jo- handelende arts zijn drie van de zerziekenbuis in Doetinchem is za- baby's in goede conditie. Over de terdag een vierling geboren. Moe- vierde heeft hij zorgen. De baby's der van de drie jongens en een (Michei, Pieter, Frank en Monique) meisje is de 35-jarige mevrouw N. wogen respectievelijk 2080, 1080, H. Janssen-Leyzer. Volgens de be- 1300 en 1700 gram. PHNOM PENH (Reuter, UPI) De Cambodjaanse regering in Phnom Penh bespreekt de mogelijkheid van onvoorwaardelijke overgave aan de op standelingen, die de stad volledig hebben omsingeld. President Gerald Ford van de Verenigde Staten woonde zaterdag in Californië de landing van het eerste vliegtuig met kinderen uit Zuid-Vietnam persoonlijk bij. In het toestel, dat Ford zag landen, zaten ook enkele kinderen die de vliegramp van vrijdag bij Saigon overleefden. De vluchten van Saigon naar de VS maken deel uit van een programma, waarbij ruim 2000 kinderen van gemengd Amerikaans-Vlietnamees bloed naar hun vaderland worden ge bracht. Betrouwbare politieke kringen in de Cambodjaanse hoofdstad hebben dat gisteren bekendgemaakt. De discussie over overgave is op gang gebracht door de waarnemend pre sident Saukham Khoi. Deze heeft de leiding sinds het vertrek van president Lon Nol. begin vorige week. Tegelijkertijd herhaalde de Cam bodjaanse premier Long Boret nog eens, dat Phnom Penh nooit ln handen zal vallen van de opstande lingen, de 'rode khmers'. De pre mier zei dat in Bangkok, de hoofd stad van Thailand. Hij kwam daar zondag aan op de terugweg van Indonesië naar Cambodja. Long Bo ret verliet vorige week Cambodja ge lijk met Lon Nol en er werd toen ge zegd dat hij niet terug zou keren. De premier vertelde gisteren dat hij naar Phnom Penh ging om daar te bespreken hoe de stad het best verdedigd kan worden. Hij zei dat uitbreiding van de Amerikaanse hulp aan zijn regering een zaak 'van leven of dood' is. Volgens hem zal er echter geen 'militaire over winning' zijn in Cambodja. Het eind van de strijd moet komen door onderhandelingen. Boret behoort tot de groep politici, waarmee de opstandelingen abso luut niet willen onderhandelen. De 'rode khmers' hebben Phnom Penh in een ijzeren wurggreep, die nog steeds benauwder wordt. Afgelopen weekeinde wisten zij hun militaire posities rondom de hoofdstad op nieuw iets te verbeteren. Op het platteland namen zij weer twee plaatsen in bezit: Ang Snoe-ol en Thnal Totoeng, beide ruim twintig kilometer zuidwestelijk van Phnom Penh. Kannibalisme De strijdkrachten van de regering Lekker eten hoeft niet per se duur te zijn, meent mevrouw Wina Born, schrijfster van 35 kookboeken. Aan Fred Lam- mers vertelde zij dat zij haar recepten 'overal' vandaan haalt en dat zij. als er een dinertje te geven valt, dat vaak samen met haar man voorbereidt. Het verhaal staat op pagina 6. Binnenland CDA over inkomens Bevrijd van KZ-syndroom Buitenland niet praten Nationalisten: met Vorster Kerk Van Alphen recht gedaan Actie verontrusten Kunst Nieuwe muziek uit oude doos Lachconcert Nieuwe boeken Commentaar Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel Weer Mink van RIJsdiJk Probleem Lezers schrijven in de hoofdstad lijken geen enkele kans te hebben de omsingeling te doorbreken. De militairen komen van alles tekort. Voedselgebrek heeft verschillende malen al geleid tot kannibalisme onder de troepen. Ooggetuigen vertelden dat militai ren, die vier maanden geen geld hadden gehad, een regeringsfuncti onaris hebben gedood en gedeelte lijk hebben opgegeten nadat hij hen weer had verteld dat er nog geen soldij kon worden uitgekeerd. Een eenheid van duizend man, wei gerde zondag overplaatsing, omdat er geen soldij was. Nog een kans Toch geloven veel militaire leiders in Phnom Penh dat zij nog een kans hebben de aanvallen van de opstandelingen te weerstaan. Zij willen in elk geval nog proberen stand te houden tot het Ameri kaanse Congres besloten heeft toch nog wat extra militaire hulp naar Cambodja te sturen. De Cambod jaanse leiders kunnen zich maar niet voorstellen dat de VS werkelijk niet meer wapens en munitie zullen sturen naar het zwaar geteisterde leger van het bewind, dat zij al jarenlang op de been hebben ge houden. Uit welingelichte bronnen wordt echter gemeld, dat de regering toch werkt aan een plan voor overgave. Het zou een geruisloze kapitulatie moeten worden. De leiders in Phnom Penh zouden eerst willen zorgen voor voldoende waarnemers van het Rode Kruis en de Verenig de Naties. Daarna zouden de troe pen bevel worden gegeven de strijd te staken. In feite zou dat neerko men op een onvoorwaardelijke overgave. TAIPEH (Reuter, UPI, AP) Maarschalk Tsjiang Kai-tsjek, de nationalistisch-Chinese lei der van Taiwan is zaterdag op 87-jarige Jffiftijd aan een hart- jwieden. aanval ots De president was sinds 1972 ln verband met zijn slechte gezond heidstoestand al niet meer in het openbaar verschenen. In een poli tiek testament, opgesteld op 29 maart en enkele uren na zijn dood gepubliceerd, heeft hij zijn volge lingen opgeroepen met 'uitzonder lijk geduld' te volharden in het streven naar herwinning van het Chinese vasteland. Gistermorgen werd in Taipeh de 70-jarige inge nieur Yen Tsj ia-kan als president beëdigd. Hij zal hoogstwaarschijn lijk slechts ceremoniële functies vervullen. Tsjiang Kai-Tsjeks zoon. premier Tsjiang Tsjing Koeo, is de afgelopen jaren als de onbetwiste nationale leider naar voren getreden. In Washington heeft de dood van Tsjiang aanleiding gegeven tot spe culaties over de totstandkoming van volledige diplomatieke betrek kingen tussen de VS en de Chinese Tsjiang Kai-tsjek Volksrepubliek van Mao Tse-toeng. In een reactie uit Peking zeiden de Chinese leiders dat bewegingen van hef volk van Taiwan, die voor her eniging van het eiland met het vaste land van China zijn, 'onge twijfeld opnieuw zullen pogen de strijd ter bevrijding van de provin cie Taiwan op te voeren'. Zie ook pagina 5. Amerika's president Ford wordt danig in de weg ge zeten door een wettelijke bepaling die hij twee jaar geleden als afgevaardigde in het Congres zelf heeft doorgedrukt. Democratie kan soms heel verrassend zijn. Een goede krant ook. Nieuwe flhnnnPP- Straat: Plaats:Giro:. Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres:____ Plaats Ik ontvang graag: Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hii betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Vt

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1