aster over Teddy Verheijen Loop-in concert geslaagd OPRECHTE VEILING hooge burch ified Family vreest de politie niet - ijwel gelijke nst HVA Vakcentrales heffen stichting wetenschappelijk onderzoek op Wessanen ziet met vertrouwen naar toekomst Toernee van Studenten Kamerorkest 'London Symphony' naar Rotterdam Rijk koopt kunst voor zeven ton WESSANEN Omdat u uw energie zo hard nodig hebt De krant isnooit weg. 'ONDERGANG A.R.PARTIJ' W.H. J.van den T00BN b.v. KVH/CDP MEDEWERKSTER fysiotherapeut(e) 8 W/KWARTET ZATERDAG 5 APRIL 1975 BINNENLAND 9 r Leo Kleyn I Goran Enhorning, de in tida wonende Zweedse vrou- urts, mag wel oppassen. Een nadat de Zweed publieke- heeft aangekondigd de on- ;ang van Unified Family te n bewerkstelligen, laat Ted- i/erheijen, de Nederlandse it van deze religieuze groe- ;ig, weten dat zijn tegen- :r de kans loopt tot krank- igheid te vervallen. i-ning. verduidelijkt de leider, p 'willig werktuig', een 'speel man 'kwade machten'. Naar zijn ge overtuiging zal de man ;elijk achteruit' gaan. In het lijgaan vestigt hij er nog even andacht op dat het ook Hitier vergaan. zijn harde woorden die de 40- e gewezen zeeman Teddy Ver ia spreekt. Verheijen beaamt volmondig. 'Het moet maar gezegd worden', vindt hij. Er geen misverstand over bestaan de om het lot van zijn 'bekeer- izoon Ulf bezorgde vader in ternis wandelt. Het ergste is jVÓegt Verheijen eraan toe, dat Tiling het zelf niet weet. Van- de onkunde, ook omtrent het at hem wacht, mag Enhorning jtaak maken op het 'medelij- van de man wiens beweging n de grond wil boren', zoals hij Balen dreigend geroepen zou en. 'Jammer voor hem dat hij ren gaat', verzucht Teddy Ver- D- ;endheid digieuze leider, ruim twee jaar verhuisd van een saaie t in Amsterdam naar het vroe- Bio-vakantieoord in Bergen 5ee, lijkt er zich niet druk over laken dat hij zeer binnenkort politie over de vloer krijgt, hij koud een half jaar in en zat, kwam de politie naar siding van klachten van be- le ouders ook al poolshoogte in. y Verheijen heeft er het volste ouwen in dat de politieman- evenals toen, met lege handen vertrekken. Hij maakt zich it geheel niet zenuwachtig, zegt desgevraagd. Vervelend vindt et wel. Met de politiële actie zal beslag worden gelegd op kost- tijd die dan niet besteed kan aan de verspreiding van 'de elijke beginselen' van de Kore- Sua Myung Moon, uit wiens rüjke roerselen de Unified Fa- is voortgekomen. Aan Je an- kant, zo merkt Teddy Verheij- et een slim lachje op, komt de ële belangstelling natuurlijk e bekendheid van zijn genoot- ten goede, oor de hoofdofficier van justi- Alkmaar aangekondigde stap- tegen Unified Family moeten ten op een misverstand, ver- akt door de bewering van Go- tahoming dat Teddy Verheijen Ie zijnen hem zijn 19-jarige hebben 'afgenomen.' Geen e van, meent de hoofdver te. merkelijkheid is geheel anders, errassend simpel. Ulf Enhor- bij Unified Family beter nd als Georges, heeft zich een- Ig onderworpen aan Gods wil, jammer genoeg niet overeen- met de wil van zijn ouders. Teddy Verheijen mag niet en verwacht dat hij Georges erugleiden naar het brede pad zijn ouders, waarop, naar de irling heeft meegedeeld, met wordt gesmeten en voorechte- geslachtelijke activiteiten n aangemoedigd. Niet voor leert Unified Family in een de stapels pamfletten die wor- verspreid: 'De beste oorlog die voert, is als men zijn lusten willig de bewering van Goran En- Ing, dat de vrouw van Teddy, ne. de jonge Georges min of naar Duitsland heeft ont- l büjkt alle grond van waar- te missen. Georges is geheel Uiig naar Duitsland gegaan, Teddy Verheijen triomfante- PERDAM Ver. HVA- schappijen heeft 1974 afgeslo- met een concern winst van 13 min. Rekening houdende de mogelijkheid van lagere ten in de naaste toekomst en 6 in verband met de financie- van investeringen, is besloten 1974 de winstuitkering te fken tot circa 40 (42) pet. van otale concernwinst. Per aandeel 100 nominaal betekent dit dividend van 6.50 (7). ïgrijk hogere resultaten van de elszaken en met name ook bij CA hebben in toenemende ma rt de winst bijgedragen. Zo- ide kon de teruggang van de t der Ethiopische dochtermaat- ppijen ruim worden gecompen- deze laatste betreft, heeft zoals od, de Ethiopische regering per iruari j.l. een nog nader vast te Ni meerderheid genomen in aandelenkapitaal van deze ven- schappen. Voor het vaststellen de prijs van over te nemen elen is een commissie inge- Officiële bijzonderheden over commissie zijn op dit moment niet bekend. ts vindt overleg plaats over de ersvorm der Ethiopische ven- schappen onder de gewijzigde andigheden. Mogelijk kunnen de jaarvergaderingen (30 mei) 'te mededelingen worden ge- De 'Unified Family' van Teddy en Pauline Verheijen. lijk. De jongen stak zijn vinger op, toen werd gevraagd wie er in aan merking wilde komen voor een 'missie' naar de Bondsrepubliek. De vraag blijft, waarom Teddy Ver heijen voorgaf niet te weten waar Georges gebleven was, toen diens ongeruste vader daarover infor meerde. en na lang aandringen ten slotte iets over Zweden mompelde. Hij wist het ook niet, antwoordt hij prompt, en het leek hem mogelijk dat Georges naar Zweden was ge gaan. Maar zijn eigen vrouw had de jongen toch bij een Duits onderko men van Unified Family afgele verd? 'Nou ja', brengt Teddy Ver heijen uit, 'als ik het geweten had, zou ik het natuurlijk niet verteld hebben. Ik wil me niet schuldig maken aan moord.' De moord waarover Teddy Verheij en spreekt, moet worden gezien in het licht van de 'goddelijke begin selen.' Volgens deze beginselen leidt een breuk met God (dat wil zeggen, met Unified Family) tot een zekere dood. In de ouderlijke omgeving, zegt de leider, zou Geor ges in een 'lager geestelijk milieu' terecht komen, en zo'n milieu biedt slechts uitzicht op de eeuwige duis ternis. Georges verkoos dat uitzicht niet. 'Hij werd', zegt zijn geestelijke leidsman, 'wedergeboren en ging toen een nieuw leven leiden. Hij weigerde terug te gaan in lager sferen.' Goran Enhorning kwam tot een andere conclusie na lezing van een in februari geschreven brief waarin zijn zoon meedeelde met Unified Family gebroken te hebben. De on derhavige brief blijkt de lachlust van Teddy Verheijen op te wekken. Niet eens in vertrouwen deelt hij mee dat Georges 'die brief had ge schreven om van het gezeur van zijn ouders en in het bijzonder .van zijn vader af te zijn. Die vader hield maar niet op met zijn pogin gen zijn zoon tot andere gedachten te brengen. Midden in de nacht belde hij zelfs op, klaagt Teddy Verheijen. Vader Enhorning werd toen maar met een dode mus ver blijd. Hersenspoeling De aldus misleide vader vraagt zich intussen nog steeds af hoé het zo heeft mogen gebeuren dat zijn niet zo evenwichtige zoon dn hoger sfe ren is beland. 'Hersenspoeling', riep hij van de week vertoornd uit. Teddy Verheijen haalt maar weer eens de schouders op. Hij verliest zich in een diepzinnige bespiegeling over de steeds opnieuw opduikende 'goddelijke beginselen', die 'geeste lijk geladen' zijn, en kortom won deren kunnen bewerkstelligen. Niet ten onrechte brengt hij in het mid den dat het maar de vraag is wat je hersenspoeling noemt. Je kimt ook wel beweren dat scholen en Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De drie vakcentrales zullen waarschijnlijk binnen kort besluiten tot opheffing van de enkele jaren geleden gezamen lijk opgerichte Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Vakcentra les (SWOV). herhaaldelijk aandringen van de vakcentrales evenmin mogelijk. De vakcentrales overwegen nu het wetenschappelijk onderzoek weer te laten verrichten binnen de appara ten van NW, NKV en CNV afzon derlijk. De verbondsraden van de drie zullen hierover op L21 april beslissen. Wordt tot opheffing be sloten dan zullen de vijf medewer kers van de SWOV elk weer in hun eigen vakcentrale worden opgeno men. Een woordvoerder van de drie vak centrales heeft verklaard dat de plannen om de SWOV op te heffen geen verband houden met de pro blemen rond de federatievorming van de drie. Zoals bekend hebben CNV uit de federatiebootver klaard dat zowel het overlegorgaan van de drie vakcentrales als de gezamenlijke stichtingen bij de tot standkoming van de federatie NVV/NKV zouden worden opgehe ven. 'Maar deze kwestie heeft met de plannen met het SWOV niets te maken', aldus de woordvoerder. Het zijn volgens hen eerder organisato rische overwegingen, die de stoot hebben gegeven tot het plan de SWOV op te heffen. Dit instituut, heeft volgens de vak centrales niet aan de verwachtin gen van destijds voldaan. Met na me de aanpak van studies an ande re onderzoeken bleek te tijdrovend, mede doordat per project bij het rijk moet worden aangeklopt voor subsidies, wat veel vertraging ople verden. Subsidiezorg van de Stich ting alszodanig bleek ondanks WORMERVEER Kon. Wessanen verwacht niet, dat de opeenhoping van ongunstige factoren in 1974 zich zal herhalen. Het middellange termijnplan van de onderneming wijst op een ontwikkeling die de raad van bestuur de toekomst met een zeker vertrouwen tegemoet doet zien. De omzet steeg vorig jaar met bij na 44 pet. van 1.1 miljard tot 1.6 miljard, waarvan de gezamenlijke buitenlandse activiteiten' 46 pet. voor hun rekening namen. Door de ongunstige factoren daalde het ge consolideerde nettoresultaat van 15.1 min. tot 8.1 min. Eerder werd een onveranderd contant di vidend van ƒ4.40 per aandeel van 20 voorgesteld. Doelstellingen en beleid blijven ge richt op de continuïteit van de onderneming, waartoe een zo sterk mogelijke positie in de voeddngs- en genotmiddelenindustrie en aan verwante branches een onmisbare voorwaarde is. Voor dit doel blijft Wessanen openstaan voor samen werking in binnen- en buitenland, mits met behoud van haar identi teit. De vennootschap acht het noodza kelijk zich te beschermen tegen een situatie waarin op grond van machtsverhoudingen geen enkele invloed kan worden uitgeoefend op de gevolgen van een ongewenste inmenging voor de continuïteit van de onderneming en de handhaving van de werkgelegenheid. Hiertoe wordt een statutenwijziging voorge steld. waarvan het belangrijkste Is dat de gewone aandelen op naam worden gesteld. Om de verhande ling op de Amsterdamse effecten beurs te bevorderen zullen certifi caten ter beschikking worden ge steld. AMSTERDAM Het Nederlands Studenten-Kamerorkest is vrijdag avond zijn toernee door Nederland in de Hervormde Kerk in Hattem begonnen. Gedurende drie weken hebben zij onder leiding van Joop van Zon een programma ingestu deerd waarin klassieke en eigen tijdse werken zijn gecombineerd. Uitgevoerd worden de ouverture L'Italiana in Algeri van Rossini, de Seeelinck Variaties van Willem Frederik Bon, de Sinfonia concer tante van Haydn (solisten Remy Baudet, viool, Anne Faber, hobo. Lodewijk Spanjaard, cello en Leo de Jong, Fagot), 4e Haffner Symfo nie van Mozart en de Pavane van Fauré. De toernee. waarvan de opbrengst ten bate komt van het University Asyl Fund, gaat over Groningen (6 april), Zutphen (7), Enschede (8), Utrecht (9), Amersfoort (10). Am sterdam (11) en Den Haag (12). door Adr. Hager LEIDEN Gemeten aan de belangstelling kan het loop-in concert, dat zonderdagavond in de Mare- kerk werd gegeven zeker een succes genoemd worden. Het Nederlandse Madrigaalkoor organiseerde een uitwisselingsconcert met de The Chapter House Choir uit de Engelse stad York. Het ligt in de bedoeling, dat het Nederlandse koor volgend jaar een tegenbezoek brengt aan Engeland. Het gastkoor zingt vandaag, na een bezoek aan Amsterdam en Haarlem, in de Grote Kerk van Dordrecht. Het Nederlands Madrigaalkoor ver zorgde de eerste programmahelft van het loop- inconcert. Interessant onderdeel was de Missa voor vrou wenkoor van Jan Mul, waarbij Hil- de Broekhuysen sfeervol de fluit partij verzorgde. Dirigent Frits Kox liet het niet aan tegenstellingen ontbreken, tussen de 17-de eeuw van Schuyt en Scarlatti en de 20- ste eeuw van Strategier en Ton de Leeuw ligt een onmetelijke afstand. Beide aspecten van de vocale lite ratuur bleek dit dertig leden tellen de ensemble te beheersen. Met na me leverde men in het beklemmen de 'Prière', door de Ton de Leeuw in 1954 geschreven, een voortreffe lijke prestatie. Verleden en heden klonken ook door in de keuze van Andrew Car ter. dirigent van de Chapter House Choir. Men introduceerde werk uit eigen land, onder andere van Weel- kes, Morley, Vaughan Williams, Holst en Toch. Interessant deze ka- leidescoop van Engelse bodem, te meer omdat onze koren slechts spaarzaam Engelse composities op het reportoire hebben staan. Niet alle werken bleken bevredigend uitvoerbaar, waarbij men de nei ging heeft op te merken met respect voor de 16-de eeuwse com ponisten dat de oudjes het nog best deden. Het Engelse ensemble, met een jeugdige gemiddelde leeftijd, bezat in het optreden een verrassende spontaniteit en spiritualiteit. De stemmen waren in een Juist even wicht. de totaalklank was uitgeba lanceerd en de dictie zeer verzorgd. Een alleszins aangename kennis making, met een compliment aan het adres van Andrew Carter. Een belangrijke plaats In het pro gramma was ingeruimd voor de vakkundige organist Francis Jack son. Niet alleen als begeleider van de sopraan Esther Hllllnga in 'Mag na res est amor' van Hendrik An- driessen, doch ook als solist in o.a. Boyce, Nares, Sweelinck en Vaug han Williams, en als componist in een virtuoos geschreven werk geti teld Diversions. Dit kconcert ge noot de spontane waardering van een groot publiek, waarbij de jeugd goed vertegenwoordigd was. kerken zich aan hersenspoeling schuldig maken. Teddy Verheijen brengt zelf de wel in 'communistische concentratie kampen' gebezigde methoden van hersenspoeling ter sprake. Daarbij worden de slachtoffers lichamelijk en geestelijk afgemat en wordt ge tracht het bewustzijn uit te schake len. Er wordt wel beweerd dat Uni fied Family exact deze methode toepast maar dat moet laster zijn. Teddy Verheijen erkent dat hij wel de gewoonte heeft urenlange lezin gen te houden £n dat de gelovigen en adspirant-gelovigen weinig slaap wordt gegund, terwijl ook vasten in ere worden gehouden, maar hij ver klaart uitdrukkelijk dat het hem er niet om te doen is het bewustzijn uit te schakelen. En van enigerlei dwang is al helemaal geen sprake. 'Wie zijn wij', vraagt Teddy Ver heijen, 'om de mensen te dwingen de goddelijke beginselen te aan vaarden?' Goede machten De Nederlandse leider van Unified Family kijkt er niet van op dat er zoveel onjuiste verhalen over de groepering de ronde doen. 'Er zijn', filosofeert hij, 'goede machten en kwade machten. Wij geloven dat wij aan de zijde van de goede machten staan. En dan krijg je er steeds meer vijanden bij.' Zo wil een kwaardaardig verhaal dat de volgelingen van Unified Fa mily met de verkoop van boekjes en bloemen erg veel geld verdie nen, en dat de 'goddelijke beginse len' dienst doen als dekmantel om zoveel mogelijk geld te verdienen. Teddy Verheijen schudt het hoofd. Unified Family laat hij weten, ver dient net genoeg om te kunnen blijven bestaan. Goran Enhorning beweert dat er jaarlijks zo'n half miljoen onbelast naar Amerika verdwijnt. Hij moet nu al krankzinnig geworden zijn. ROTTERDAM Als g astorkest trad donderdag in de Doelen op het London Symphony Orchestra onder leiding van Eugen Jochum. De diri gent had voor dit concert zijn keu ze bepaald uit werken van het ijze ren repertoire, t.w. Ouverture 'Leo- nore' no. 3 van Van Beethoven, alsmede diens derde symfonie (Ero- ica) en de uit 1898 daterende 'E- nigma' variaties van Edward Elgar. De opstelling van het Orkest was deze avond iets anders dan gebrui kelijk, trompetten en tuba links, hoorns rechts en altviolen rechts vooraan. Misschien was het daar door dat meermalen het koper te sterk domineerde, althans in Elgars Enigma-variaties. Het Orkest blonk overigens uit door grote wellui dendheid en souplesse en voortref felijk sluitend samenspel. Elgars 'Variations on an original theme', een nog late romantische nabloeier, behoort terecht tot het repertoire van vrijwel elk symfonie-orkest. De variatie- en instrumentatiekunst van de componist doet in dit werk weinig onder voor die van Brahms. Veel karakterverschillen en con trastwerking zorgen er mede voor, dat de aandacht steeds gespannen blijft. Eugen Jochums Beethoveninterpre- ta/ties zijn alom bekend. Ook nu zorgde de dirigent in Leonore 3 zowel als in de Eroïca voor een nergens aflatende spankracht en prachtige opbouw naar de verschil lende dynamische hoogtepunten.' Van de vier delen van laatstge noemd werk vormde de Teurmarsch naar ons gevoelen wel het hoogte punt. W. H. Wolvekamp. DEN HAAG Het ministerie van CRM heeft voor dit jaar een bedrag van 750.000 gulden beschikbaar ge steld voor rijksaankopen beeldende kunst. De aan te kopen kunstwer ken worden opgenomen in collec ties voor tentoonstellingen, die in Nederland in roulatie komen. Alle Nederlandse beeldende kunstenaars krijgen een brochure, waarmee zij worden ingelicht over de wijze waarop aan de rijksaankopen kan worden deelgenomen. I KONINKLIJKE WESSANEN N.V. (voorheen Wessanen's Koninklijke Fabrieken N.V.) GEWONE ALGEMENE VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS zal worden gehouden op dinsdag 22 april 1975 des voormiddags om 10.00 uur in het AMSTERDAM HILTON HOTEL Apollolaan, Amsterdam. De agenda omvat onder meer een voorstel tot wijziging van de statuten der vennootschap. De agenda, het jaarverslag over 1974, waarin opgenomen de jaarrekening en de accountantsverklaring, alsmede het voorstel tot wijziging van de statuten liggen van heden af ter inzage ten kantore van de vennootschap en zijn voorts voor aandeel- en obligatiehouders kosteloos verkrijgbaar bij de Amsterdam- Rotterdam Bank N.V. te Amsterdam (Herengracht 597), Rotterdam (Coolsingel 119), 's-Gravenhage (Kneuterdijk 8) en Wormerveer (Zaanweg 118). De vergadering is toegankelijk voor houders van prioriteitsaandelen, van gewone aandelen op naam en aan toonder, alsmede voor persvertegenwoordigers op vertoon van hun ?erskaart er verkrijging van het vereiste toegangsbewijs dienen houders van gewone aandelen aan toonder overeenkomstig artikel 24 lid 2 van de statuten hun aandeel uiterlijk 15 april 1975 bij een der bovengemelde banken te deponerea Wormerveer, 4 april 1975 De raad van bestuur Staat u er wel aens bij stil dat er In uw „lichaamshuishouding" door allerlei Invloeden en veranderingen vrij gemakkelijk tekorten kunnen ontstaan? Aan mineralen, aan ijzer vooral? Het gevolg daarvan is het overbekende gevoel van futloosheid en gedeprimeerdheld. Maar... als u dat gevoel onderkènt, dan kunt u er ook Iets aan doan. Door elke dag een gul glas Pleegzuster Bloedwijn te drinken - een krachtwijn die mineralen an andere versterkende stoffen bevat, waardoor uw weer stand wordt vertiorcd en het gevoel van levenslust en fitheid wéérkeert. Het drinken van een glas Pleeg zuster Bloedwijn is van oudsher Pkegzaster Blotdwija Do krant brengt nieuws, da's bekend. Wereldnieuws. Plus al 't nieuws dat niet zo wereld schokkend is. Zoals: vergadering van de gemeenteraad, inbraak bij De Jong. En dat interesseert u toch óók? HAARLEM Bilderdijkstraat IA Tel. 023—316486 Dir. F. G. de Weers veilt weer echte inboedels met kunst en antiek, t.o.v. Notaris E. J. W. Weve uit Zandvoort en wel op dinsdag 8 april tot en rnet vrijdag 11 april 1975, telkens om 10 uur beginnende. Kijkdagen: vrijdag 4, zaterdag 5. zondag 6 en maandag 7 april 1975 van 10 tot 16 uur. Leden van de A.R.-Kiesvereniging stemt tegen de C.D.A.-statuten. Het is de ondergang van onze 95-jarige AJt.-Partij! Eenmaal zullen wij allemaal rekenschap af te leggen hebben aan onze Hemelse Vader wat wij met de A.R.-Partij in ons leven gedaan hebben. W. J. Spoormaker Boergoensevliet 128 Rotterdam. Rotterdamse Begrafenis Onderneming Rouwkamer "SILENTIUM" Sinds 1867 Mathenesserlaan 486 Rotterdam Telefoon (010) 233317 is een middelgroot reklamebureau in het Centrum van Amsterdam, n.l. Herengracht 392. Wij zoeken voor onze afdeling 'Media-fak- turering' en voor onze 'Administratie' een flinke van ca. 20 jaar, liefst met ervaring. Een goede type-vaardigheid alsmede accuratesse is noodzakelijk. Wij bieden een goed salaris, 20 werkdagen vakantie per jaar en 7 pet. vakantie toeslag. Onze kantooruren zijn van 9.00 -12.30 uur en van 13.30 tot 17.45 uur. Voor het maken van een afspraak kunt u vragen naar de heer G. de Wijn of heer R. van Baal, telefoon 020-234377. Hooge Burch, Christelijk Centrum voor Geestelijk Gehandicapten In verband met de uitbreiding van ons nieuwe centrum vragen wij een tweede die samen met de reeds enkele jaren in funktie zijnde fysiotherapeute de werkzaamheden op dit gebied verder zal ontwikkelen. Gedacht wordt aan iemand, die bereid en in staat is met anderen in multi-disciplinair verband te werken. inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij mevrouw H. J. de Boer-de Lange, fysiotherapeute, tel. (01726-)46 68. Uw schriftelijke sollicitatie kunt U richten aan de heer mr. N. J. Geleijnse, algemeen direkteur van de Hooge Burch, Spoorlaan 19, Zwammerdam, post Alphen aan den Rija Een psychologisch onderzoek kan tot de selektie-procedure behoren. a

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9