Met bouwonderzoek jaren te lang gewacht Rol rente beperkt bij hypotheeklening Tien miljoen ton vuil moet worden verwerkt Prof. Hendriks waarschuwde al dertien jaar geleden BP verkocht minder in '74 Korter werken bij Maastr. Zinkwit Staking bij Volkswagen Werk bij Ford Nederland voorlopig zeker Bouwkosten bij koop belangrijkste factor Betere kijk op woningen New York opnieuw lager Markt- en visserij berichten >ROUW/KWARTET ZATERDAG 5 APRIL 1975 FINANCIëN/ECONOMIE 27 door Noud van Iperen DEN HAAG Waarom wordt er pas over een half jaar een voor-onder zoek ingesteld naar de bouwmarkt? Of, om het met de woorden van prof. dr. A. Hendriks te zeggen: 'De gedaalde bouwproduktie en de hiermee sa mengaande gestegen werkloosheid hebben de vraag opgeworpen, waarom er nu pas wordt ingegrepen.' Deze vraag, die bü nagenoeg iedereen leeft, kan prof. Hendriks met alle recht enreden stellen. ook voor aannemers en bouwbon den (beide laatsten de financiers van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid). Lang bekend Dertien jaar geleden schreef hij namelijk in de Bouwnota 1962: 'Een oriëntatie omtrent de te ver wachten ontwikkeling van de vraag naar nieuwe bouwwerken leidt tot dé conclusie dat, nadat het woningtekort zal zijn opgehe ven. voor het handhaven van de produktie-omvang in de bouwnij verheid thans (dus in 1962-red) geen waarborgen aanwezig zijn.' Daarom had de econoom prof. dr. J. Pen gelijk, toen hij onlangs in Het Parool schreef, dat het Eco nomisch Instituut voor de Bouw nijverheid en speciaa.' zijn oprich ter prof. Hendriks, in het ene na het andere rapport hebben voor speld, dat deze produktiedaling en deze werkloosheid in de bouw zouden optreden. Want, behalve in 1962, waar schuwde prof. Hendriks o.m. nog in 1967 ('het opstellen van een jaarlijks bouwprogramma heeft niet geleid tot een verantwoord werkgelegenheidsbeleid' Bouw recht mei 1967) en in 1972 ('kans op werkloosheid in de bouw, waarbij het voorgaande nog kin derspel is' Tijdschrift voor Ar chitectuur en Beeldende Kunsten TA-BK mei 1972. Kop gekost Dit artikel is voor een deel sa mengesteld uit documentatie. Want het komt prof. Hendriks, zoals hij dat uitdrukt, niet doel matig voor, met een artikel aan de discussie over de ontwikkeling in de bouw deel te nemen. Hij heeft echter en begrijpelijk omdat hij hoogleraar in de bouw- weconomie is in Amsterdam, Delft en Eindhoven een uitgesproken mening over de bouw. 'Maar wat ik zou willen, is politiek onver koopbaar', zegt hij met een zekere berusting in zijn stem door de telefoon. Die uitgesproken opvat tingen hebben (jammer, zoals Trouw destijds in een hoofdredac tioneel commentaar schreef) prof. Hendriks, je zou kunnen zeggen, de kop gekost. Tot het moment dat met hem als directeur van het Economisch In stituut voor de Bouwnijverheid werd gebroken nu ruim een Jaar geleden vocht prof. Hen driks voor zijn standpunten die bij aannemers, bouwbonden én overheid hard aankwamen. 'Wij trekkenons bij onderzoeken niets aan van degenen, die daarvoor betalen of belang erbij hebben, zei hij een paar jaar voor die breuk in een vraaggesprek met TA-BK. Tijdens de grote bouwwerkloos heid van 1967 eiste hij van het beleid, dat wil zeggen van de overheid en het bedrijfsleven, dat een onafhankelijk onderzoek zou worden ingesteld. Wellicht lag zijn gedrevenheid (en bewogen heid) wel verankerd in de jaren dertig waarin hij, zo blijkt uit datzelfde interyiew. drie jaar moest 'stempelen.' 'Werkloosheid is daarom voor mij geen theorie maar harde praktijk, waarop mijn latere onderzoekingen wellicht zijn gebaseerd', zei hij. 'Dit in die zin, dat er een heleboel ellende te voor komen is, mits je maar op voldoen de lange termijn ziet, en tijdig op de veranderingen inspeelt'. Dat 'politiek onverkoopbaar' van Hendriks' mening, welk standpunt ook niet door de aannemers en de bouwbonden werd genomen, was o.a. de stelling, dat bouwen om te bouwen zinloos is, evenals slopen om te bouwen. Daarom zou de nieuwbouw met een kwart moeten dalen. Onlangs zei prof. Hendriks daaro ver tegen studenten in Eindho ven, dat om in 1980 over voldoen de (circa 4.8 miljoen) woningen te beschikken, er van nu af aan tot die tijd jaarlijks steeds minder huizen en in 1980 slechts 60.000 bijgebouwd moeten worden. Het dan bereikte niveau, kan ver volgens gedurende een aantal ja ren worden gehandhaafd. Daar naast zouden er elk jaar 20.000 huizen kunnen worden gebouwd, ter vervanging van verouderde en niet te renoveren woningen. Hij tekende daarbij aan, dat de jaar lijkse nieuwbouw in het begin van de Jaren zeventig nog 155.000! be droeg. Voorts merkte hij op, dat het bouwproces in ons land altijd een politiek zaak is geweest. 'De over heid heeft de produktie altijd zelf geleid en dat, terwijl de politici er helemaal geen raad mee wisten.' Hij waarschuwde (en in 'dit ver band zijn de laatste tijd meer waarschuwende vingers in de hoogte gestoken) dat stimule ringsmaatregelen de teruggang in de bouw maar tijdelijk remmen en dat het middel erger is dan de kwaal. 'Dat betekent, dat we straks nog harder naar beneden zullen vallen.' Een duidelijke waarschuwing: niet alleen voor de regering en volksvertegenwoordiging, maar Het doet daarom vreemd aan. dat premier Den Uyl zich onlangs verrast uitliet over de kritiek op het bouwprogramma van minister Gruijters (Volkshuisvesting) 'Al op 28 mei 1973, bij het eerste optreden van dit kabinet, is ge waarschuwd voor oen dramatische teruggang in de woningbouw. Toen werd al een ineenstorting van de woningmarkt voorspeld', zei premier Den Uyl alsof hij tot dan nog nooit van prof. Hendriks' waarschuwingen had gehoord. Of zou het toch zo zijn, zoals prof. Pen onlangs in Het Parool ook opmerkte, dat zelfs de economen niet goed naar de economen luis teren? De heer Den Uyl meende overigens nog, dat de aanleiding voor die waarschuwing het aantal afgegeven bouwvergunningen tij dens het kabinet-Biesheuvel was. Jaren te laat Hoe dat ook zij (die mening is overigens aanvechtbaar), met een gedegen onderzoek naar het hele bouwprobleem is door de- overheid veel te lang gewacht. Deze kritiek slaat echter niet op het kabinet Den Uyl, maar ook op vorige re geringen, die na 1945 onafgebro ken' op hun manier de bouwpro duktie hebben geleld. Nu blijkt uit de woorden van mi nister Gruijters in NRC-Handels- blad van 15 maart dat staatsse cretaris Van Dam, die het onder zoek in de bouw beheert, in sep tember een voorstudie begint nóar de woningvoorraad en de woning behoefte in de toekomst. In de loop van het volgend jaar zullen de resultaten van een daarop vol gend onderzoek bekend worden. 'Dan', aldus de minister, 'hebben wij een betrouwbare schatting van de toekomstige behoefte. Prof. dr. ing. A. Hendriks hoogleraar in de bouweconomie in Amsterdam, Delft en Eindhoven en oud-directeur van het Eco nomisch Instituut voor de Bouwnijverheid is een man die de bouwwereld van onder tot boven kent. Hij begon zijn maatschappelijke loopbaan namelijk als timmer man in de bouw, behaalde op allerlei cursussen een aantal tech nische diploma's (vandaar zijn 'ing.'-titel) en baande zich op die manier op latere leeftijd een weg naar de universiteit, waar hij economie studeerde en promoveerde in 1957 op een proefschrift over de prijsvorming in de bouw. Daaruit moet dan (pas - red), een programma komen; een produk- tieplan voor de omvang van het bouwapparaat en het aantal bouwvakkers'. Dit onderzoek begint dan wel ja ren te laat en roept daarom het spreekwoord in herinnering, dat de put pas wordt gedempt als het kalf is verdronken. Op voorhand kan al word-.-n gezegd, dat de bouwcapaciteit (het technisch ap paraat én de mankracht) aanmer kelijk groter is dan de behoefte. In dit lacht is het dan ook een verschuiving, zo niet een vergro ting van de problemen, als de bouw met kunst en vliegwérk op gepept zou worden met een injec tie van een paar miljard gulden, zoals de werkgevers- én werkne mersorganisaties in de bouw wil len. De aandacht zou op korte termijn, bij wijze van spreken met ingang van gisteren, sterker gericht moe ten worden op de vernieuwbouw, die nog maar amper van de grond is gekomen. De voorbereiding van dit soort projecten hoeft minder tijd te kosten en wat nog belangrijker is de huren van ver nieuwde huizen zijn lager dan die van nieuwe woningen. De vernieuwbouw lost echter de problemen niet op. De bouw zit in een zeer moeilijke, situatie. De be handeling hiervan vereist véél en gróte deskundigheid. Premier Den Uyl herinnerde vrijdag 14 februari voor de televisie aan de waar schuwingen enkele jaren geleden door prof. Hendriks gedaan. Misschien zou de regering thans deze deskundige als gids kunnen aantrekken. AMSTERDAM Voor de British Petroleum Company (BP) is 1974 gekenmerkt geweest door een voortdurendeonzekerheid over de hoeveelheid en de prijs van ruwe olie die de maatschappij zou krij gen uit de voornaamste wingebie- den. Als directe afspiegeling van de marktomstandigheden verminder den de totale verkopen van de BP- groep in 1974 aan ruwe olie, geraf fineerde produkten en chemicaliën, ten opzichte van 1973 met 8,8 pet tot 210,1 min ton. De resultaten van BP (waarin de Britse regering een belang heeft van ca. 48 pet en de Bank of gland van ongeveer 20 pet toonden een bevredigende verbete ring. Het nettoresultaat steeg van 329 min pond sterling tot 487,4 min pond sterling. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 15,17 pence tot 16:86 pence per gewoon aandeel. Met betrekking tot de oliebronnen 'vwn BP, van oudsher in het Midden- Oosten, ziet de maatschappij on der ogen dat in de loop van dit jaar het resterende eigen belang (Koewiet kondigde reeds de natio nalisatie van de BP-belangen aan) grotendeels zal zijn geëlimineerd en dat BP voor dc toekomst er op zal moeten vertrouwen voldoende olie van de OPEC-landen te kunnen ko pen. De mate van de financiële afhankelijkheid van hpt Midden- Oosten zal afnemen alnaar gelang de winning van BP uit de Noordzee (het Forties-veld) en Alaska toe neemt. ADVERTENTIE BIJSDEN Bij de Maastrichtse Zinkwitmaatschappij zijn 250 van de 391 personeelsleden korter gaan werken. De directie heeft voor zes weken werktijdverkorting aange vraagd omdat er onvoldoende vraag naar zinkwit is en het produkt maar beperkt houdbaar is. Bij de Zinkwitmaatschappij in Eijsden be stond al werktijdverkorting voor 34 Srsoneelsleden van de afdeling ondstof voor de verfindustrie. NECKARSULM Geconfronteerd met een mogelijke sluiting van de Volkswagen-vestiging in Neckars- ulm zijn de 10.200 werknemers van het autoconcern in staking gegaan. Zij willen betere garanties voor werkgelegenheid. Volgens de vak bonden moet de staking worden gezien als een waarschuwing, be doeld om de VW-directle te dwin gen de bonden meer inzicht te geven in de reorganisatieplannen. Het totaal aan stakingen in de wereld is van 1972 op 1973 vervier- 1 voudigd. Er zijn toen 112 miljoen dagen niet gewerkt. Meer dan de helft van die dagen kwamen voor rekening van Amerikaanse, Indiase en Italiaanse arbeiders, zo heeft de Internationale Arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties bekend gemaakt. In 1973 ontstonden in ruim 60 landen rond 300.000 ar beidsconflicten. NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren (in dollars) 34%-%. Philips 10%-H, Unilever 43%-44 en KLM 23-%. Opgave Hornblower Weeks. EFFECTEN KOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koereen tot stand (tussen haak jes de officiële slotkoers van gisteren): AKZO (42.50). Hoogovens (58.40). Kon. Ollte 82.80gb-83.30 (84.00gl). Phi lips 26.40-26 50gl (26.50gl). Unilever 106-30 -106.90 (105.80), KLM (57.00). AMSTERDAM Met de assembla ge van de Escort Estate (station car) en van de middelzware truck (N-serie) en de produktie van de nieuwe zware H-truck heeft Ford Nederland in Amsterdam de werk gelegenheid voor haar 1500 werkne mers (van wie 900 produktiewer- kers) voorlopig zeker kunnen stel len. Vorige maand nog was er sprake van ontslagen bij het Amsterdamse bedrijf. De produktie van de Corti na moest vanwege de werktijdver korting bij de Britse Ford-fabriek in Dagenham worden gestaakt doordat onder druk van de vakbon den Ford-Engeland de auto-onder- delenlevering moest beëindigen. De gehele Cortina-fabricage werd daarna overgeheveld naar de Brit ten. Ford Nederland heeft in korte tijd een algehele reorganisatie doorge voerd. Er werden enkele nieuwe assemblagehallen in gebruik geno men. een testbaan voor trucks ge bouwd en de onderdelenvoorziening kreeg flinke uitbreiding. De inves tering van het gehele truckproject heeft circa 70 miljoen gekost. 'Amsterdam produceert nu exclusief voor heel Europa de H-truck, het geen de werkgelegenheid optimaal verzekert', zo zei een woordvoerder van de fabriek. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De hoge rente in het afgelopen jaar blijkt weinig remmend te hebben gewerkt op de animo hypotheken op te nemen voor de aankoop van een woning. Bij de Westland-Utrecht Hypo theekbank werd in 1974 maar voor een kleinigheid minder aan nieuwe hypotheken afgesloten: 854 miljoen tegen 874 mnl. in 1973. De Friesch-Groningsche Hypotheekbank kwam met 500 mnl. zelfs fors bovèn de 430 mnl. van 1973. Dat de aspirant-woningbezitter zich niet door de hoge rente heeft laten afschrikken kan uiteraard worden toegeschreven aan de fiscale af trekbaarheid van de te betalen rente. Daarnaast echter ook aan de Infla tie,want hoe sterker deze om zich heengrijpt, des te minder vaste las ten op de schuldenaar drukken. Het Jaarverslag van de Friesch- Groningsche wijst erop, dat ook de belegger in onroerend goed met de inflatie in zijn achterhoofd bereid is een laag aanvangsrendement te aanvaarden. Hij denkt daarbij aan de uit inflatie voortvloeiende stij ging van de (geïndexeerde huur, waardoor het aanvankelijk reride- mentsverliés op den duur wordt goedgemaakt. Op deze wijze, aldus het verslag, hebben de vastgoed- prijzen zich in het recente verleden aan de sterk stijgende bouwkosten aangepast, waarbij de invloed van de ontwikkeling van de kapitaal rente beperkt bleek te zijn. Dié kosten spelen een grotere rol. Door de continue stijging van de bouwkosten gaan de prijzen van de nieuwbouw en van bestaand vast goed omhoog zonder dat een over eenkomstige stijging van de huur opbrengst behoeft op te treden. Het verslag van de Westland-Utrecht herinnert eraan, dat de aanvangs- kosten voor kopers van vergelijkba re woningen sinds 1969 met bijna 110 pet. gestegen zijn. Veel meer dus dan de stijging van de lonen in dezelfde periode. Bij aankoop van een^ eigen woning moet in de eerste jaren een groter deel van het be schikbare inkomen worden aange wend voor de financiering van het eigen huis. Dat heeft, aldus de Westland-Utrecht. mede geleid tot vrij grote leegstand in sommige ca tegorieën woningen en tot vermin dering van de nieuwbouw. Die leeg-, stand geeft de Friesch-Groningsche aanleiding om in haar vastgoedsec tor tijdig een voorziening op te bouwen. Westland-Utrecht acht dit evenwel niet nodig. Subsidies De Westland-Utrecht pleit er ver der nog voor om de huurder, die een woning aankoopt, naast de be staande objectsubsidies ook in aan merking te laten komen voor indi viduele subsidies. De regering wil deze mogelijkheid wel openen, maar slechts voor woningfcezft dat is begeleid door woningbouwvereni gingen. Met haar voorstel hoopt de bank de drempel naar een eigen huis, die door de grote kostenstij ging is verhoogd, te verlagen. Zoals eerder gemeld heeft de Friesch-Groningsche vorig Jaar netto 5,66 (3,38) miljoen verdiend en de Westland-Utrecht 19,1 (17,5) miljoen. Per 1 juli stelt Westland-Utrecht de mogelijkheid open de aandelen, waarop 20 pet. verplicht is gestort, geheel vol te storten. De bank had in het eerste kwartaal 1975 een iets hogere hypo- theekproduktle dan vorig jaar. Het hele jaar wordt met een zeker opti misme tegemoet gezien. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Jaarbeurs in Utrecht komt met een nieuwe tentoonstelling, 'Koop Huis' genaamd. Het doel van deze beurs is een aanzet te geven tot het doorzichtig maken van de (koop)woningmarkt; met andere woorden, helder heid te krijgen in wat er op het gebied van woningen te koop is en tegen welke prij zen. De beurs, waarop een belang rijke plaats wordt ingeruimd voor de aspirant koper van een eerste of tweede woning en voor mensen die belang stelling hebben voor nieuwe woonvormen, wordt gehouden in het Beatrixgebouw. De eer ste twee dagen, 30 en 31 au- gustuj, zijn speciaal voor het publiek; de twee volgende da gen kunnen rijks-, provincia le- en gemeentelijke overhe den op de beurs terecht. GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 13.390-13.790 (13.420-13.820) per kg. Zilver 311-338.50 (317-344.50) per kg. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dit jaar zal ons land tien miljoen ton afval stoffen moeten verwerken. De grootste hoeveelheid is bouw en sloopafval, namelijk zo'n vier miljoen ton, met als 'goede tweede' huisvuil waarvan circa 3,9 miljoen ton (280 kilo per in woner) moet worden geruimd. Deze gegevens berden gisteren be kend gemaakt op de persconferen tie naar aanleiding van de Schoon- maak-vakbeurs 'Interclean', die van 29 april tot en met 2 mei in de RAI, te Amsterdam wordt gehouden. Op deze beurs, die door de direc teur van de RAI. mr Th. van der Meer de belangrijkste vakbeurs op dit gebied ter wereld werd ge noemd, zijn materiaal en hulpmid delen bijeengebracht waarmee schoongemaakt en afval verwerkt kan worden. Wat de schoonmaak- sector betreft zijn er geen precieze gegevens: schattingen lopen uiteen van 2 tot 3.5 miljard gulden. Imponerend Nog meer imponerend .misschien dan een omzetcijfer, zijn de gege- wens over agrarisch afval, auto wrakken en oude autobanden. Alleen al voor de tuinbouw wordt geraamd, dat dit jaar zo'n 125.000 ton 'afval' wordt gemaakt aan doorgedraaide partijen fruit, ge rooide planten en dergelijke. Wat betreft de hoeveelheden mest, waaraan geen nuttige bestemming kan worden gegeven en zodoende ook verwerkt moeten worden, zijn helaas geen cijfers beschikbaar. Die zijn er weer wel van oude auto's. Op dit ogenblik moeten er jaarlijks 260.000 autowrakken wor den opgeruimd, terwijl voor 1980 rekening wordt gehouden met 500.000 (een half miljoen!) wrak ken. Daarnaast moeten thans onge veer vijf miljoen oude autobanden met een gewicht van 50.000 ton per jaar worden verwerkt. Deze aantal len zullen binnen nu en vijf jaar oplopen tot 6.5 miljoen banden met een gewicht van 65.000 ton. Voorlichting Gisteren werd voorts door de voor zitter van de Nederlandse Vereni-, ging van Reinigings-Directeuren (NVRD). ir. I. van der Kooi een toelichting gegeven op het zojuist uitgebrachte rapport van de werk groep reinigingspolitie van de NVRD. Hij meende dat het werk der reinigingspolitie in de eerste plaats zal moeten liggen in preventieve en voorlichtende sfeer (bijvoor beeld op de scholen). In de tweede plaats zag hij een taak voor de reinigingspolitie in de repressieve sfeer, namelijk het toezien op de naleving van de wettelijke bepalin gen Inzake straatverontrelnlging en het optreden bij overtreding van die bepalingen. Het rapport zegt, dat de politie het toezicht op de naleving van de algemene politieverordening, voor zover die de verontreiniging be treft. verwaarloost. Dat wordt een reden temeer geacht om ambtena ren van de reinigingspolitie opspo ringsbevoegdheid te geven. DOW JONES INDEX Indust. Sporen Utlll. Obi. Mods 2 april 760 56 163.84 76.59 749.7 3 april 752.19 163.14 76.27 68.21 745.2 4 april 747.26 161.63 76.18 69.92 743.7 Aand. Obl. Tot. H. L. 2 april 15.600 1789 560 748 3 april 13.920 21.100 1779 443 883 4 april 14.170 20.500 1.769 479 -839 NEW YORK 3/4 ACF Industries 40 Alreo 15 Allied Chemical 36'/* Alum. Co of Ara. 36»,4 American Brands 38% American Can 33% Am Cyanamld 25% Am Electr Power 16% Am Metal Climax 4! Am Motors 5% Am Smelt F 17 Am Tel Tel 48% Ampex 4% Anaconda 16% Armco 8teel 29% Atlant. Rlchflelc 81 31 33% 20% 22 Kc- Drulksvee 1044, slachtvee 1450, kalveren (gras en vette) 306. nuchtere- en mest- *al veren 4066, schapen en lammeren 1376, paarden en veulens 20, bokken en geiten 139, totaal 8401. Prijzen (ln gul- flens) nieuwmelke koelen per stuk 1300- 1800. nieuwmelke vaarzen per stuk 1100- 1750, kalfkoelen per stuk 1400-2050. kalf- TOarzen per stuk 1150-1850, gulste koelen Per stuk 950-1250, pinken per stuk 900- f1250. enteretieren per stuk 850-1550. :htkoelen per kg gesl. gew. Ie kwal. 1-6.20, 2e kwal. 5.20-5.70, woretkoelen en 2e kwal. per kg gesl. gew. 4,60-5.10, jonge stieren oer kg gesl gew. 5.80-6,25, oudere stieren per kg gesl. gew. 5,60-6,00, graskalveren per stuk 575-875, graskalve ren per kg gesl. gew. 5,50-6.00. mestkalve- ren per stuk 60-205, slachtkal veren per stuk 25-50, fokschapen per stuk 200-850. ooien met 2 lammeren per 6tuk 270-350. vette schapen per kg gesl. gew 4.00-4.50, veldeiammeren per stuk 110-140. vette lammeren per kg gesl gew. 8.00-8.40, Belten per stuk 30-90 en gelten per kg gesl. gew. 3.50-4.60. kaasmarkt alkmaar alkmaar. 4 aprU - Commissienoterin gen In guldens per kg; fabrleksedammer 4.66, middelbare 4.71 en Goudse volvette aardappelbeurs leeuwarden, 4 Kr. - Prijzen ln guldens per 100 kg: ïtjes 13.50-14.50, Irene's 25.00-27.50, ei genheimers 21.00-24.00 en voeraardappe- len 6.00-7.00. Handel vast. COÖPERATIEVE VEILING BAREN- DRECHT EN OMSTREKEN Andijvie 2.21-2.41 aanv 4000 kg. Knolsel derij 43-82 aanv 14.000 st Komkommers 76-90, 72. 61-75, 64. 51-60, 57. 41-50, 54-57. 35-40, 50-51, 31-35, 45-48, 26-30, 37 aanv 45.000 Komkommers krom: 70-83 aanv 1000 kg. Peterselie 84-1.10 aanv. 3.000 bs Prei 82-87 aanv 2.000 kg. Rabarber 2.21- 2.60 aanv 4000 kg. Radijs rood: 58-70M AANV 56.000 bs. Slederlj 67-1.10 aanv 5.000 bs. Sla glas L 26-35, en 32-48 aanv 18.000 st. Spinazie 2.12-2.22 aanv 1000 kg. Uien 14-32 aanv 18.000 kg. Witlof 3.60- .4.80 II III: 3.40-3.90 afw 2.80-3 40 aanv 5000 kg. Appelen Yellow 65-op, 60-65. 55- 60 James Gr. 75-op, 70-75. 65-70. Benonl 65-op. 60-65. 55-60. Cox's O. P. 70-75. 65- 70. 60-65. 55-60. Winston 65-op. 83-1 36. 68-73. 36-45. Goudrelnette 75-op, 70-75. 65-70. Jonathan 70-op. 65-70. 60-65. Gol den Del 70-op. 68-83. 66-70, 50-52 Peren Oomskinderen 55-op, 50-55, Prècos De Trè. 60-op, 60-53, 55-60. Clpas P. 65-op. 60-65. 55-60. Beurrè Hardy 70-op, 65-op. 60-65. Bonne L. d'avr. 60-op. 55-G0. 50-55. Trlomphe de V. 70-op, 65-7,0, 60-65. Con ference 65-op, 1.03-1.09. 73-78. Lègipont 65-op, 60-65, 55-60. Doyenne D. C. 75-op. 70-7o, 65-70. Beurre A. L. 75-op. 70-75, 65- 70. TOTAAL AAN VOER FRUIT 45.000 kg. SCHEVENINGEN Totale aanvoer: 954 kisten, tong en tarbot 5232kllogram. schol 347 kisten, wijting 184 kisten, ka beljauw 351 kisten, diversen 72 kisten. Notering per kilogram: grote tong 6.887.27, groot middeltong 8.73 9.57, klein middeltong 10.50—11.49, tong I 10.51—11.46, tong 2 f 9.81— 10.50. tarbot 1 17.0418.91, tarbot 2 /12.38—15.10, tarbot 3 8.30—9.35. tar bot 4 1 6.50—7.49. griet 1 5.67—6.53, griet 2 4.264.63. Notering per 40 kilo gram: schol 1 1 65—75, schol 2 75—85. schol 3 75—115, schol 4 64—110. wijting 32.50—63. schar 39—60. bot 18—22. kabeljauw 1 (Per 100 kilogram) 300—308. kabeljauw 2 (per 40kllogram) 1021 36. kabeljauw 3 J 90128, kabel jauw 4 100—128. kabeljauw 5 35—98. Besommingen trawloggers: Sch 56 met 3.488. Sch. 333 met /17.325. Besom mingen kustvissers: Sch. 4 met 9.144. Sch. 19 met 3.122, Sch. 28 met 5.379, Sch. 37 met 4.374. Sch. 39 met 2 282. Sch. 48 met 7.159, Sch. 67 met 3.709. Sch. 68 met 2.581. Sch. 134 met 6.601. Th 10 met 306, Th. 36 met 5.053, Go. 20 met 14.962. Go 43. met 8.293, Od. 2 met t 6.313, Od. 7 met 11.480. Zater dagmorgen verwacht men ongeveer vijf tien kustvissers aan de markt. HONSELERSDIJK, 4 april CCWS. Snijgroen 186-350, violieren 274-410, Amaryllis 26-54, Anjers 21-47, Tros 206- 510. Anthurlum 174-450, Chrysanten tros Jaarrondcultuur 282-445, Gepl. Jaarrond- cultuur 77-102, Fresia enkel 203-590, dub bel 260-570, Gerbera gemengd 24-37, op kleur 30-60. Irissen 257-570, Lel lekeiken 35-45, Takken 50-305, Orchideeën 58-330, Rozen groot 35-71. klein 18-40, Tulpen 188-320. 's-GRAVENZANDE. 4 april Veillngver. Westalnd Zuid. Sla 21.5-43,5, tomaten 980-1670. bloemkool 205-340. andijvie 196- 272, spinazie 240-275. postelein 280-320, prlnsessebonen 960-1280. rabarber 215. snijbonen 660-8, komkommers 37-64, au bergines 140-2, paprika 2-390. radijs 44- 76, selderij 75-101, peterselie 76-89, raap stelen 20-27, tuinkers 65. prei 68-103. witlof 275, knolselderij 55. DE LIER. 4 april Veillngver. Weste> lee. Aubergines 65-165. aardappelen 12-21. andijvie 175-245. dubbele bonen 990-1050. snijbonen 670-760, komkommers 43-103. krom 81-85, eieren 14-15, paprika groen 240-390. peterselie 55-74, raapstelen 20-29, rabarber 140-230. radijs 40-67, selderij 41- 72. spinazie 155-255. sla 17.5-50. bloem kool 2-345, tomaten 830-17, knolselderij 31. nero 69-77. prei 69-90. pepers 790-890. POELDIJK. 4 april Velling Westland Noord. Tomaten exp 980-1720, blnn 510- 1090, sla 22-30. andijvie 190-250. spinazie 180-250, stoofsla 37-72, snijbonen 680-840, prlnsessebonen 1090-1190. prei 76-78, sel derij 45-87. krulpetereelie 68-107. aubergi nes 85-135, asperges 990-1180, bloemkool 165-410, rabarber 185-220, pepers groen 1070-1190, rood 1290-1470, raapstelen 19- 26, komkommers 47-88, krom 81-92, pa prika 240-490. IJMUIDEN 7698 kg tong. 68 kisten tarbot en griet, 684 kisten kabeljauw, 544 kisten kool vis, 544 kisten schelvis. 211 kisten wijting. 315 kisten schol. 30 kisten schar, 41 kisten haring, 176 kisten diver se. 14 kisten leng. 51 kisten makreel. Prijzen per kilogram: tarbot 19.98-18.68, gr.tong 7.52-7.23. gr.m. tong 9.51-9.01. kl.m. tong 11.58-10 90. tongl 11.89-10.91, II 10.82-10.13, heilbot 13.52. Per 40 kilogram, schelvis I 73-53, n 64- 28.80, III 64-28.80. IV 51-24, wijting III 63-34, schar 88-69, schartong 84-37, tong schar 184-150. lom 56. kool vis I 47-40, II 47-40, III 46-45, IV 24-16.40, schol I 98-74, II 102-84, III 112-94, IV 84-70. leng 74-70, makreel I 82-65.60. II 21-20.80, Hl 18.40, haring I 52.80-33.60. kabeljauw I 114-60. II 150-60. III 122-72, IV 120-72, V 80-40. poontjes 63-38, tarbot 661-268, griet 278- Besommingen. GO 26 12.600, GO 30 16.300. SCH 81 51.000. VL 1 28.600. "L 34 24.200. VL 110 14 900. VL 153 11.100, VD 143 18.300, VD 15 1"" Bendlx Betbl. Steel Boeing Burlington Ind. Can Pacific Ry 15% Celanese 29% Chase Manhattar 31 Chessie System 32% Chrysler 10% Cities Service 37% Colgate Palmollv 28% Colt Industries 29% Commonw Edlso. 24% Cons Edison 11 Cont Can 24% Cont üll 44% Curtlss Wright 9% Curtlss Wright AJ0%b Dart Ind 23% Deere and Co 38% Eastman Kodak 72% 1 Exxon 100% Dow Chemical 89% Du Pont (El) 71% -First Nat City 32% 32% Gen Electric Gen Funds Gen Motore Gen Publ. UtU. Gen Tel Tel Getty OU Gllette Glmbel Brothers Goodyear I and Gulf OU 45% 46% 23 22% 40% 40% 13% 13% 20% 20% 145% 145 30% 30% 16% 16% 25 25 19% 19% Illinois Central Ind. 13% 13% Instlco 7% 7% Int Busln Mach 198'98% Intern Harvester 25% 24% Int Nick of Can 24% 24% Int Paper 41% 42% Int Tel Tel 20 19% Johns ManvlUe 20% 20% Llng Lemco Voug 14% 19 Litton Ind. 6% 6% Lock need Alrcral 6% 6% Marcor 21% 21% Martin Marietta 15% 15% May Dep Stores 33 33% McDonnel Dougl 11 10% Mobil OU Corp. 37% 37% Nabisco Nat Cash Reg. Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind. 33% 33 26% 26% 15% 14% 12% 12% 39 38% 14 13% 18% 18% Olln Pac Gas and El. 20% 19% Penn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr. Procter Gambl 1% 58% 58% 37% 37% 47% 47 38% 38% 91% 91 RCA- 15% 15% Republic Steel 31% 31% Reynolds Ind. 53% 53% Royal Dutch Peti 35% 34 Santa Fé Ind. Sears Roebuck Shell OU Southern Co Southern Pacific Southern Rauw. Sperry Rand Stand Oil Calif. Stand OU Indian. Studebak. Worth Sun OU 26% 26% 66 63% 41% 41 10 10 28% 28% 49% 49% 35% 34 23% 23% 39% 38% 25% 25% 32 81% Texas Gulf 23% 23% Texas Inst. 91% 90% Transamerlca 8% 8 39 30% 6% 6% ►5% 55% Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsted Ind. 15% 15 12% 12% 12 12% 50% 50% 11.100, VD 19 1670, VD 24 5220. VD 25 1160, VD 46 1600. VD 89 4960, UK 18 /4600, YE 25 850. Spanvlssers: UK 6 en UK 186 3790, UK 78 en UK 107 4190, UK200 en UK234 3450. e Cerro Chase Select Fd Columbia Qas Comlnco Cont Telephone Fluor Corp Gen Cl gar 4%b 4% 14% 14% 22 52 22.51 26% 26% 28% ;8%b 11% 11% Kansas City Ind 9 9 Kansas Power 16% 16% KLM 23% 23 Kroger 21% 21% Lone Star Cem. 12% 12% Lehman 10 9% Nut Can. 11% 11 NY üeritr A 6% North West H «4% 64 N Am Philips Co 18% 18% Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel. 13% 13% Westlnghouse El 13% 13% Wool worth 13% 13% Occidental petr. 13% 13% Reliance Group Standard Brands Tandy Union Eiectr. United Electr. Ug Corp 6% 6% 61% 60 32% 32% 10% 11% 5% 5% 12% 12% Western Bancorp 22 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 27