iet één kinderblad neemt 't kind serieus >trand en duinen wijken voor de zee do ploot POP OP Lou Reed (alweer) 'live' |ele duizenden exemplaren rollen elke week van de drukpersen igerustheid over 'gevolgen van het Deltaplan' r/KWARTET ZATERDAG 5 APRIL 1975 BINNENLAND 13 orAukje Holtrop STERDAM Kinderen komen er in de Nederlandse kranten bekaaid Terwijl schakers, dammers, plante nverzorgers en ingezonden brieven- ijvers in elk zichzelf respecterend dag- of weekblad regelmatig een >n hoekje krijgen waarin ze hun hobbies kunnen uitleven of erover ge- irmeerd worden, is er geen enkele krant die kinderen zo serieus neemt ze een plekje inruimt voor hun interesses.' er zijn (gelukkig?) kindertijdschriften markt. Een kind naast zijn huiswerk wel eens wat anders lezen, kan rutm ots terecht. Per week n zo'n miljoen exem- van kindertijd- ften in de brieven- waarachter veel dan een miljoen ?ren ail klaar zitten hun eigen krantje te pakken, open te oren en te vèrslin- maandblad Gezin en inleving heeft een aal nummer gewijd kinder- en jeugdtijd- ften en de balans _jnaakt van wat er ^■pijks op de kinder- hriftenmarkt ver- hat. Het is een tame- treurig verhaal ge ien. wat gegevens. De itijdschriften- k wordt in ons land helemaal beheerst Oberon B.V. een on- eel van het VNU- ern. Oberon geeft Donald Duck .000 exemplaren), Sjors, Tina (er is. weekblad en een ndblad, (samen 00 exemplaren), Bo- (67.000), Kijk 00)daarnaast ver- nen dan nog Kuifje 00) en Robbedoes 00). Deze negen bla maken met elkaar ;weg het grootste uit van alles wat er kinderen op tijd- ftengebied gemaakt- wordt. Daarnaast bestaan er nog tientallen andere jeugdbladen, clubbladen, kranten die je krijgt als je lid bent van een of andere organisatie, pop bladen, sporttijdschriften en hobbykranten. Die bladen richten zich tot maar een bepaald geïnte resseerd deel van de jeugd. En tenslotte zijn er nog een paar bladen Ok-ki (120.000 exempla ren), Jippo (140.000) en Taptoe (100.000) die in formatie voor de jeugd bieden ep dan ook wel op scholen gebruikt worden. Deze bladen worden uit gegeven door Malmberg, een andere uitgever uit het VNU-concern. Ongeveer negentig pro cent van de kinderbladen gaat rechtstreeks naar abonnees, de rest wordt via kiosken, boekhandels of colportage op de scho len aan de man gebracht. Een ongelooflijke hoe vee lheid kinderlectuur komt er dus wekelijks van de drukpersen. De vraag is of het ook goede lectuur is. Gezin en Sa menleving beantwoordt die vraag ontkennend. De meeste kinderbladen zijn voor het overgrote deel gevuld met strips van buitenlandsè makelij, zouteloze, fantasieloze onzin met allerlei super sonische, elektronische en andere sciencefiction achtige elementen. De verhalen gaan vaak terug op historische gebeurte nissen, of eigenlijk zijn het pseudo-historische verhalen met ridders, pi raten, barbaren en ande re krachtige figuren uit het verleden. Geweld en gegriezel komen er vaak aan te pas in deze strip verhalen. Ook wel informatie Nu worden niet alle bla den helemaal gevuld met strips. Er staat soms ook wel wat informatie in, bijvoorbeeld over tech niek, over vreemde lan den, dieren, maar het blad dat alleen met dit soort verhalen gevuld is (Kijk) ziet er slecht uit en heeft een niet erg grote oplage. Een hoofdstuk apart vor men de Tina-bladen, be doeld voor meisjes en ge vuld met verhalen waar van wordt aangenomen dat meisjes er gek op zijn: romantische strips, sport, make up, kleren en dergeüjke. Strips die uit het meisjesleven, gegre pen zijn, zoals Oberon stelit. Welk meisjesleven, een 'echt* leven of een soort droom die meisjes van veertien Jaar hebben van het leven? Zoals te verwachten valt, brengen de grote strip tijdschriften de lezers en lezeressen niet op revolu tionaire gedachten. De onderwerpen die aan de orde komen, hebben zel den iets met de gewone dagelijkse werkelijkheid te maken en als er infor maties verstrekt worden gaan die over flauwe kul- slecht dat ze hun kinde ren verbieden die tijd schriften te lezen. En dat is ook wel begrijpelijk. Strips zijn niet bijvoor baat slecht en er worden ook best aardige stripver halen^ geschreven. Daarbij komt dat sommige kinde ren via de strips op 'ech te' boeken terechtkomen en dat is ook nooit weg. Maar je mag je wel af vragen waarom er geen één blad Is dat, desnoods néést strips, goede infor matie geeft voor kinde ren, het nieuws uit de kranten 'vertaalt', be roepskeuzevoorlichting geeft, politiek en maat schappelijke processen dichter 1>ij de kinderen brengt, over cultuur schrijft in een vorm dde de kinderen erbij be trekt: kortom doet alsof kinderen gewone mensen zijn die redelijk aange sproken kumnen worden. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en wie de jeugd nu domhoudt met rare stripverhalen en In formatie over make up, moet straks niet zeuren als ze, grootgeworden. al leen maar belangstelling hebben voor Amerikaanse series op de televisie en voor winkelen. zaken. De maatschappij, zoals die is, is goed. Poli tiek en maatschappelijke bewustwording wordt buiten de strips en de kolommen van de tijd schriften gehouden. In het kader past ook de vaste en voorspelbare rolverdeling. Meisjes in deze tijdschriften zijn lief, soms wel moedig, maar toch onderdanig. Jongens zijn stoer, on dernemend, eerlijk, moe- siig en beschermend tege- over vrouwen. De boe ven en schurken zijn ook duidelijk: puur slecht. Behalve het feit dat de inhoud van de bladen zo dom is, vraagt Gezin en Samenleving zich ook af of de agressiviteit en het vele geweld in de strips niet slecht voor kinderen zijn. Het blad stelt dat dat waarschijnlijk niet het geval is. Het ouder lijk milieu is veel belang rijker dan de onwerke lijke stripboekjes waar aan de kinderen zelf ook wel niet zullen geloven. Kortom: niets dan narig heid over kinderlectuur. Gezin en Samenleving vindt het verbazend da er oven kinderboeken vaak geschreven wordt, dat er een kinderboeken week is waar de goede boeken bekroond worden, maar dat het kindertijd schrift zich aan beoorde ling onttrekt. Alsof het minder belangrijk Is wat een kind in krantevorm in handen gespeeld krijgt, dan wat hij als boek leest. Ouders zijn meestal niet dol op de favoriete bladen van hun kinderen, maar vinden die nou ook weer niet zo Voor vol Gezin en Samenleving merkt spijtig op dat er ooit in Nederland een tijdschrift is geweest dat kinderen voor vol aanzag, Kris Kras. een blad waar in "het hele leven ln mi ni-vorm' werd weerspie geld. In Kris Kras schre ven bekende schrijvers als An Rutgers van der Loeff, Annie Schmidt, Leonie Kooiker, Miep Diekman en toen het om financiële redenen in 1966 ter ziele ging, boden treurende ouders een pe titie aan bij CRM om subsidie. Die subsidie Waar blijft opvolger van 'Kris Kras'? werd toegezegd, maar de uitgever van Kris Kras durfde de uitgave van dit kinderblad toch niet meer aan. En daarmee is het laatste goede kinderblad uit ons land verdwenen. Een op volger van Kris Kras is er nooit gekomen. Zou dde subsidie van CRM nog steeds gelden? Waar om probeert niemand het om een kinderblad uit te brengen waarin het hele leven in mini-vorm staat afgedrukt? Zoals de laat ste jaren ook het besef gegroeid is dat goede kinderboeken erg belang- lijk zijn voor kinderen, zo zijn misschien nu ook meer ouders en onder wijsmensen ervan door drongen dat een goed kinderblad onmisbaar is naast de oncreatieve rommel die er elke week verschijnt En als een heel kinder blad teveel is in één keer, zou er dan niet geëxperi menteerd kunnen worden in dagbladen en/of week-* bladen met een kinderru briek. waarin kinderen serieus genomen worden? Goed opgezet, zou zo'n rubriek voor veel meer en oudere lezers ook zijn nut kunnen hebben. Gezin en Samenleving is te bestellen door 3.50 op pg. 387100 over te ma ken naar G en S in Den Haag. onder vermelding van 'kindertijdschriften'. )r Huib Goudriaan h'ERDAM Met groeiende verontrusting zien bewoners van de Neder- kust de laatste jaren de zee terre in winnen. Van Cadzand tot Rottumer- wijken strand en duin. Ettelijke me ters, soms wel twintig meter in een keer, gen weg bij de najaarsstormen van 1973 en 1974. De door de Duitsers in de ïen gebouwde bunkers op de Waddeneilanden en op Voorne worden nu om- ild door water. De punt van Voorne verliest tien meter per jaar; de kop van ree-Overflakkee en het strand van Scheveningen worden deels kunstmatig tand gehouden met de aanvoer van honderdduizenden kubieke meters zand elders. nadere bestudering door SOS. opgesteld door een lid van de Vereniging voor Mi lieudefensie. 'Nederland heeft sinds de tachtigjarigeoorlog een daling van de bodem gekend, maar tot voor kort herstel den de duinen zich vrij regelmatig. Het begint er nu op te lijken dat ze steeds ernstiger worden aangetast en we worden in die mening gestaafd doordat het Delta plan voorziet in een Investering van'twee honderdmiljoen gulden ter versterking van de koppen van de eilanden', aldus ir. Meijer. 'Het is duidelijk dat de afsluiting van de zeegaten een ongunstige invloed heeft op de duinen, maar hoe groot die Invloed is, kan nog moeilijk worden aan getoond'. oor rijkswaterstaat verwachte aanslib- bij de Deltadammen (optimistisch egeven in de kleurenatlas van Zuid- Nederland) heeft zich niet voltrok- Zijn er aanwijsbare oorzaken? Ir. J. gema, hoofd van de afdeling kuston- jek van de directie waterhuishouding iaterbeweging van rijkswaterstaat, er- dat de in de Delta verwachte duin- ing is tegengevallen: 'Het gaat lang- dan we dachten', rertelt dat rijkswaterstaat de afkalving onze kust al jaren bestudeert, maar sinds vorig jaar een speciale propect- de afslag in het Deltagebied per bekijkt. Hij stelt voor deze proble- binnenkort in een uitvoerig ge- voor onze krant uit de doeken te iding voor ons telefoontje met lr. is een stencil van de werkgroep (waarin alle tegen de afsluiting van sterschelde opponerende groepen sa- erken) dat ervan uitgaat dat de af- ernstige vormen heeft aangeno- door de uitvoering van het Deltaplan, juist hierdoo'r onze natuurlijke verde- tegen de zee is verzwakt, inplaats ersterkt. is een idee waarvan je wel moet wennen', zegt ir. H. Meijer te •beek, .lid van de studiegroep Ooster- le van het SOS. het in principe eens met de grond ig van het stencil, dat de stromen In Dordzee door de afsluitingen dichter de kust komen dan vroeger, toen de •ende krachten' uit de zeearmen nog litgeschakeld waren. Het stuk is, ter Uitstekend Een blik op de kust leert dat de koppen van de eilanden in de Delta kilometers uitsteken buiten de vloeiend gebogen kust lijn van Calais naar Den Helder. Deze situatie was aldus het stencil moge lijk dankzij de getijdenwerking van de zeearmen. Uitgangspunt van het stencil (dat uitvoerig door het SOS wordt bespro ken) is dat de open zeearmen een natuur lijk afweermechanisme vormen tegen de getijstroom in de Noordzee, die permanent beurtelings zes uur uit het zuiden en zes uur uit het noorden langs de kust schuurt. Deze door maan en draaling van de aarde in stand gehouden getijstroom werd (en wordt nog door Waterweg en Ooster- en Westerschelde) 'in de flank aangevallen' en uit de kust geduwd door de eb, die richting oost-west gaat. Het zou mogelijk kunnen zijn dat dezelfde afweer optreedt bij de zeegaten tussen de Waddeneilanden en dat op ditzelfde me chanisme de kusten van België en Neder land steunen. Bekijken we dit eeuwenoude afweermechanisme bij Hoek van Holland (bij Vlissingen, Den Helder of Delfzijl zijn de tijden iets anders) dan zien we dat drie uur voor hoog water een stroom uit het zuiden langs de kust trekt. Tot drie uur na hoog water blijft deze stroom uit het zuiden .komen, waarna de stroom omdraait en uit het noorden komt, terwijl het water blijft dalen. Opnieuw na drie uur begint de vloed, terwijl de stroom nog steeds uit het noorden komt. Dan draait de stroom- riching na drie uur weer om en begint het spel van voren af aar De afkalving van het Scheveningse strand na een storm ln janu ari 1974: de stukken paal en steen, die bloot kwamen, zijn ver moedelijk afkomstig van de vooroorlogse Scheveningse pier. Het strand zal voorlopig worden verhoogd met 500.000 kubieke meter zand. Het hoogheemraadschap van Delfland ziet geen redenen om de afslag te wijten aan de verdwenen getijdenbeweging in de zeegaten. '24 uur gevaar' Krkomst van dit stuk fundament a afslag van het Scheveningse strand [orschljn kwam voor het Kurhaus, is ïend. Het uit de kust houden van de stromen door eb gebeurt twee keer per etmaal zes uur. Op het ogenblik van hoog water en twee uur gedurende opkomend water (dus tweemaal twee uur per etmaal) duwen de zeearmen de stromen niet terug en is het gevaar van kustafslag aanwezig. Worden alle zeearmen afgesloten, dan is het gevaar van kustafslag niet slechts vier uur per etmaal aanwezig, maar 24 uur per etmaal. In het stencil lezen we bovendien dat ook de vloedbeweging in een zeearm een te genkracht vormt. 'Opkomend water komt in golven aanrollen, waarbij het water op de top vooruit en in het golfdal achteruit gaat. Dit rollende water blijft dus in feite op de plaats. Het water stijgt doordat in de zeearm het zeewater langs de bodem binnendringt De rollende beweging vormt een tegenkracht, die tot ver in zee merk baar is'. Brielse Maas .Dit afweermechanisme van onze zeearmen werd in het Deltagebied voor het eerst aangetast in 1950, toen de Brielse Maas werd afgesloten. Het is frappant dat in de daarop volgende jaren de afslag op Voorne oegon. Mag de vraag wortien gesteld of hier een verband is? Het stencil beant woordt dit als volgt: 'Afgezien van het feit dat de zeegaten bij storm opbergplaatsen waren de zogenaamde passieve kom- werklng verdient de afweerfunctie van de zeearmen met name bij eb. meer aan dacht. Het wegvallen van deze actieve kumwerking (ook bij vloed) van de zeega ten. lijkt sterk onderschat. Weliswaar heeft rijkswaterstaat dat facet nu in stu- Actiegroep: afweer tegen zee verzwakt die, maar de maximale aandacht gaat nu uit naar de studie over de doorlaatcaissons ln de Oosterschelde. Een open Ooster- schelde is voor het behoud van de kust principieel gunstiger dan een afsluiting met doorlaatcaissons. Volgens het SOS ls niet exact te zeggen wat de gevolgen van de afsluitingen zijn voor de zeestromen en de daaruit ontstane druk op de kust. Des te meer redenen om het gedrag van die stromen vast te leggen. Opvallend is dat de 'Stroomatlas Neder land'. die de zeestromen beschrijft nog berust op in 1951 beschikbare gegevens. De Hydrografische Dienst van de Koninklijke Marine heeft deze atlas in 1951 uitgegeven en in 1963 -en 1973 heruitgegeven. In de uitgave van 1963 en 1973 werden de nieu we gegevens van de zeestromingen in het Deltagebied en rond Hoek van Holland echter met opzet weggelaten, omdat er door de ln uitvoering zijnde werkzaamhe den geen zinnig woord over viel te zeggen. De Hydrografische Dienst werkt samen met de Deltadienst aan een heruitgave, waarvoor thans metingen worden verricht. Het is deze onzekerheid over het gedrag van de zeestropilngen, na de afsluiting van Grevelingen, Haringvliet en Brielse Maas. die de vraag wettigt of de gevolgenwel binnen een generatie zijn te meten. Moe ten we ons niet opnieuw afvragen of die fraaie, gesloten kustlijn van de Delta na de ramp van '53 triomfantelijk aange kondigd en uitgevoerd de menselijke maat te boven is gegaan? Ook elders? Uit de denkbeelden van het SOS, die de moeite van het bestuderen waard zijn, komt bovendien de klemmende vraag naar voren of (zeker indien Oosterschelde en Waddenzee nog zouden worden afgesloten) de zee niet op andere plaatsen kan toe slaan. Bijvoorbeeld in onze duinenrij, die volgens deze denkbeelden zo natuurlijk kon groeien, dank zij de luwte van de ge'ijdewerking in de zeearmen. door Willem-Jan Marfin Temidden van de over het algemeen tamelijk kleurloze hoeveelheid popmuziek van deze week manifesteert zich de elpee Lou Reed Ltye (RCA APL 1- 0959) met ruim gemak als het enige produkt van werkelijke klasse. Desondanks valt er over deze plaat betrekkelijk weinig te zeggen, althans anders dan het herhalen van die opmerkingen, die konden worden geplaatst naar aanleiding van het verschijnen, vorig jaar, van de elpee Rock 'N' Roll Animal. Lou Reed Live is namelijk een registratie van hetzelfde optreden als dat; waarvan de 'Animal-tracks' een selektie vormden (1973, Howard Stein's Academy of Music te New York). En dat betekent dus wederom de activiteiten van de onvolprezen giraartandem Dick Wagner Steve-Hunter en meer In het algemeen een door Reed inmiddels alweer verlaten vormgeving, die met de term 'heavy metal music' afdoende is gekarakteriseerd. Kan derhalve voor wat betreft de globale beoordeling van LR Live naar de recensie van Rock 'N' Roll Animal worden verwezen: terwille van de volledigheid moet toch nog een aantal opmerkingen worden gemaakt. Ten aanzien van het materiaal als zodanig betreft dat dan ten eerste de constatering dat de selectie hier omvat de nummers Walk On The Wild Side, I'm Waiting For The Man, Vicious, Satellite Of Love, Oh Jim en Sad Song. Daarbij kan voorts worden aangetekend, dat, hoewel het om exact hetzelfde concert gaat, de op R R Animal konstant dreigende 'over-exposure' van het gitaristenteam op LR Live niet of althans ln mindere mate aanwezig is. Het is moeilijk te achterhalen, waar dat precies aan ligt. Misschien zijn het de nummers, misschien ook is het overige instrumentarium in de 'producing' iets meer naar voren gehaald, ik weet het niet. maar in elk geval maakt LR Live als totaal een iets evenwichtiger indruk. Een laatste opmerking raakt de 'release'-politiek van de firma RCA. Hoewel met Lou Reed Live een uitstekend stukje muziek aan de platenverzameling kan worden toegevoegd en de plaat op zich dan ook geenszins als overbodig kan worden gekwalificeerd, gaat het natuurlijk niet aan hetzelfde concert twee keer voor goed geld aan het publiek te slijten. En zeker niet, waar Rock 'N' Roll Animal destijds werd gepresenteerd als dé podiumregistratie van het werk van Lou Reed. Schande. In de rest van de stapel treffen we vervolgens de Moody Blues- fraktie Justin Hayward en John Lodge, die ten behoeve van hun co-produktie Blue Jays (Threshold Stereo 6376 600) ln de begeleiding voor de verandering eens gebruik maakten van enig Brits studio- talent (o.m. Graham Deakln, Jim Cockey en de gebroeders Tim en Tom Tompkins). Het resultaat is echter onveranderd al even weinig genietbaar als kan worden gezegd van het gemiddelde Moody Blues- materiaal" (waarvoor de heren Hayward en Lodge overigens ln meerderheid verantwoordelijk zijn, vandaar dus.holle frasen en filosofietjes van het type Open Deur strijden om het hardst -om de eerste plaats, waarbij allerhande pompeus-klassiekerige muziek kennelijk de zaken een bloedserieus aanschijn moet verlenen. Meer dan lachwekkend ls het echter niet. Acceptabeler is het geluld van de nogal regelmatig van personeel wisselende Butts Band. geesteskind van de ex-Doors John Densmore en Robbie Krieger. al is het op zijn minst opvallend hoe dit; gezelschap, getuige de elpee Hear Now! (Blue Thumb BTSD-6018). zich van de ene dag op de andere op de momenteel zeer in zwang zijnde 'funk' heeft geworpen. Het kassa-effect in vol ornaat? Wie zal het zeggen, de Butts Band behandelt het genre ln elk geval adequaat, zij het niet bijzonder treffend. Een zeven-min, als het ware. Rond dat cijfer ook (met een marge naar beneden, niét naar boven) beweegt zich de kategorie Restanten, waarin we de liefhebbers bij deze op de hoogte brengen van het verschijnen van elpees van Elton John (From My Song Book). Saffron (Salisbury Plain). Tom Paxtpn (Something In My Life). Roberta Flack (Feel Lige Makln' Love) en The Turtles (Happy Together Again The Turtles' Greatest Hits). Doe uw voordeel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13