MET DE VLOOT HET LAND OP griezelige politieke moorden vergiftigen sfeer in Kenia t Portugal, op zichzelf teruggeworpen (6 en slot) I 'eveel populariteit is levensgevaarlijk OUW/KWARTET ZATERDAG 5 APRIL 1975 BUITENLAND 11 aio door H. Biersteker In een café in Vouzela, een dorpje in het district Viseu in Noord-Portugal, zitten vfjf militairen van de marine, de genie en de artillerie. Zij kijken enigszins wantrouwig op als de Hollandse journalist zich meldt, want ze zijn nogal ontevreden over de verhalen in de buitenlandse pers sinds de misluk te coup op 11 maart. Beleefd maar gereserveerd zetten ze het doel van hun k aanwezigheid in dit gat uiteen. Zij vormen een van de vele teams van de 'culturele dynamisatie', bedoeld om het platteland te wekken uit zijn èeuwenlange slaap en bewust te maken van het revolutionaire proces dat over Portugal is gekomen. ijHun taak is tweeledig: ten eerste I moeten zij de bevolking inlichten over het programma van de bewe ging van de Strijdkrachten MFA en over de komende verkiezingen en passant medische-hygiëni- sche voorlichting gevend, ten tweede moet°n ze een studie ma ken van de noden van deze plat telandsgemeenschap op allerlei j gebied. Die noden moeten zij dan i rapporteren aan een interdeparte mentale commissie van de voorlo- pige regering die daarna met sende maatregelen zal komen. De marine-officier, die duidelijk de leiding heeft van de groep, zegt ernstig: 'U hebt er goed aan ge daan de politieke coterie van Lis sabon achter u te laten en hier te komen kijken want dit is het werkelijke Portugal.' Na de maal tijd gaat de groep uiteen, de éne helft gaat zich oriënteren inzake de medische voorzieningen, de andere zal zich op het stadhuis op de hoogte gaan stellen van de bestuurlijke problemen van deze gemeente waartoe meer dan tach tig dorpen en buurtschappen .behoren. !Even later zitten we tegenover Juntas de Frequleiria, voorzitter van de administratieve commissie van Vouzela, die hier sinds de revolutie de hoogste gezagsdrager is. Een gedreven jongeman, lid van de aan de communisten ver wante MDP. De junta van de na tionale verlossing had onmiddel lijk na de omwenteling van 25 april vorig jaar de bevolking ook hier opgeroepen om in vergade ring bijeen te komen en een ad ministratieve commissie aan te wijzen ter vervanging van het ou de bestuur. En in Vouzela was Frequleiria met twee anderen in zo'n administratieve commissie gekozen. Hoe het allemaal in zijn werk gegaan is en wie er wél op die vergadering waren vertelt hij er niet bij, maar ik heb er zo mijn idee van. In een onvoorziene situatie, vol onzekerheden winnen de mensen die weten wat zij wil len en hun taktiek hebben uitge stippeld. Wat voor Lissabon geldt, geldt ook voor hier op het dorp. pas- Verwaarlozing Juntas is bepaald geen opportu nist, maar een idealist, diep be gaan met het harde bestaan van de grote meerderheid der 12.000 ingezetenen. 'We hebben hier eigenlijk geen publieke sector', zegt hij tegen de noterende marine-officier. 'Het enige voertuig van deze gemeente is een motorfiets voor de belas tinginspecteur. Dat typeert de in teresse van het vorige bewind'. Uit wat hij verder vertelt pik ik op, dat hier geen groot- maar kleingrondbezit is (minifundas) en dat de landbouw voor veel families neerkomt op zelfvoorzie ning. De boeren die voor de markt produceren krijgen weinig stimulansen omdat deze beheerst wordt door de tussenhandel. Een kilo aardappelen wordt in Lissa bon verkocht voor meer dan drie keer de prijs die de boeren hier ervoor krijgen. Statistieken over de kindersterfte ontbreken maar deze is hoog. Tien van de afgelo pen twintig jaar was de dokters plaats hier vakant en moesten de mensen naar andere gemeenten om medische hulp te krijgen. De elctriciteitsvoorziening berust bij een particuliere maatschappij met als gevolg dat nog steeds vier dorpen geen stroom hebben om dat de aansluiting ervan op het net niet rendabel is. De waterlei ding is een overheidsbedrijf maar die laat ook een aantal dorpen links liggen, zodat de vrouwen er iedere dag water moeten gaan ha len, net als in een ontwikkelings land. Twee rijke families beheer sen deze en een paar andere ge meenten. Er is een boerencoöpe ratie, maar daar valt voor de ver heffing van deze streek niet veel van te verwachten omdat dezelfde twee families er een vinger tussen hebben. Bezorgd Juntas de Frequieiria is duidelijk bezorgd voor de komende verkie zingen. Hij beschouwt .zijn partij en de communisten oprecht als de enige die drastische veranderin gen willen doorvoeren maar maakt zich geen illussies over hun aanhang. Verder zijn er in het dorp nogal wat repatriërenden uit Afrika neergestreken die stem ming maken tegen de MFA omdat deze naar hun mening "de kolo niën, waar nog zoveel van te ver wachten viel, heeft verspeeld. Tien percent van de mannelijke ingezetenen van Vouzela werkt als gastarbeider in het buitenland. (Volgens een rapport van de OE SO, de Organisatie voor Economi sche Samenwerking, zijn in Por tugal in de afgelopen tien jaar twee op elke drie werknemers die het platteland verlieten, in het buitenland gaan werken. De boe renbevolking liep in die jaren te rug van 40 naar 28 percent). 'Ik heb zelf aan de universiteit van Coimbra kunnen studeren van het geld dat mijn broer uit het buitenland overmaakte', zegt Juntas. 'Anders was er geen kans op geweest. Onder het oude regi me kwam 96 percent van alle studenten aan de universiteiten van gegoede of rijke families. Dat is een statistiek uit de tijd van Caetano, die kun je op dit punt wel geloven. Zonen van het volk 's Avonds stroomt een schoollo kaal in Fautancos vol met dorpe lingen. Het Is een naburig ge hucht waar inderdaad de tijd heeft stilgestaan. Een kapitein van de artillerie neemt het woord en legt uit dat hij en zijn metge zellen zonen van het gewone volk zijn. De fascisten hadden meer officieren nodig voor hun oorlo gen in Afrika en daarom hadden zij sinds 1968 de militaire akade- mies ook opengesteld voor jon gens uit de lagere milieus. Daar mee is de omwenteling gekomen want de nieuwe officieren zagen heel goed dat vele rijkeluiszoon tjes de dans ontsprongen en in Portugal bleven terwijl zij naar Afrika moesten om de belangen van de kapitalisten te verdedigen. Zo was de Beweging van de Strijdkrachten ontstaan die vorig Jaar de revolutie heeft gemaakt. Maar de revolutie is daarmee niet afgelopen, integendeel. De kapi tein doet geen aanbeveling voor de komende verkiezingen. Maar hij maakt wel duidelijk dat er partijen zijn die onder het mom van christelijk-sociaal en socialis tisch de belangen van de grote monopolies willen behartigen. Ge lukkig is de MFA er nog. die zal blijven waken voor de voortgang van de revolutie. De kapitein krijgt een donderend applaus, maar daama steekt wel een welwillend lachende man zijn vinger op die zijn bezorgdheid te kennen geeft voor een machtso vername door de communisten. Ze moeten niet proberen hier een soort Sowjet-republiek te maken zegt hij. dan liever iets Joegosla- visch. dat zou zijn goedkeuring nog wel weg kunnen dragen. Nu maakt de marine-officier die het een en ander voor mij vertaald heeft, zich ineens van mij los om het woord te nemen. Er worden ln deze streek erg veel laster praatjes over de communistische partij verspreid, betoogt hij, en hij weet best waar ze vandaan komen. De communistische partij is een volkomen democratische partij die geheel te goeder trouw meewerkt aan de revolutie, samen met andere progressieve krachten. De welwillende vragensteller gaat zitten maar kijkt niet geheel overtuigd. Nu worden er rakelings langs een crucifix dia's tegen de muur ge projecteerd door een officier van gezondheid. Allemaal wenken voor baby- en kinderverzorging ou derwetse plaatjes, die worden be keken als een spannende thriller. Ruzie In het daaropvolgende vragen uurtje dat uitdijt tot drie volle uren worden de militairen tot scheidsrechter uitgeroepen in een paar bittere veten over een weg en een waterbron in het gehucht. Daar zijn ze niet op bedacht. Hun bezwerende oproepen tot eenheid van het lijdende volk tegenover zijn ware vijanden kunnen het gekissebis van vier, vijf mannen en vrouwen in het lokaal niet dempen. De anderen zitten er wat gegeneerd bij, sommigen met een gezicht van 'breek me de bek niet open'. Later zegt de marineofficier tegen me: 'We hebben het hier wel steeds over het grootgrondbe zit in Portugal. Maar hier in het noorden met al die kleine bezit- tertjes,.hier is weinig gemeen schappelijke zin'. Het zal niet zijn eerste teleurstelling zijn bij de culturele dynamisatie. Het is te laat voor een taxi terug naar de districtshoofdstad. Het echtpaar Frequieiria, dat de hele zitting arm-in-arm staande heeft meegemaakt, biedt mij een bed aan voor de nacht. De kerk 'Als u hier nog een weekje alles zou meemaken dan zou u begrij pen waarom we hier aan uw type democratie niet toe zijn', zegt hij. Even later, als we het over de kerk hebben: 'De kerk hier heeft de mensen alleen maar geleerd hoe ze moeten sterven, maar niet hoe ze moeten leven.' Als ik' zeg dat dat misschien wel een beetje een gemeenplaats is, buigt hij zich ernstig naar me over en zegt: Het overal zichtbare affiche van de culturele dynamisatie. De hoer en de militair zijn zodanig solidair, dat zij zelfs eikaars kleren door elkaar halen. POVO betekent VOLK en MFA: Beweging van de Strijdkrachten. 'Ik geloof in God en veel van mijn vrienden van de MDP ook. Maar de kerk hier heeft al die jaren onder Salazar en Caetano in strijd geleefd met haar eigen leer, met alles waar Jezus voor gestorven is'. In bed tenslotte bevangt mij een diepe vertedering. Frequielrias' vrouw, die aan zijn zijde nog veel stormen zal moeten doorstaan heeft voor de bourgeois-journalist uit Holland een warme kruik tus sen de lakens gelegd. Dit is het slotartikel van een reeks van zes, verschenen op 24, 27 en 29 maart en 3 en 4 april. San een onzer redacteuren 'olitiek kannibalisme', werd de moord op de Kenia- e politicus Josiah Karioeki door een minister ge- ><oemd. Het is niet de eerste politieke aanslag in j 'enia, dat steeds verder wegzakt in de ernstigste risis sinds haar bestaan. In het begin van 1964 werd i et vooraanstaande linkse parlementslid Pio Pinto 1 lak bij zijn huis neergeschoten. Hij stierf ter plek- *t e. In juli 1969 werd .Tom Mboya, die zeer veel had edaan om Jomo Keniatta (de huidige president) 0 it koloniale gevangenschap te krijgen op klaar- n chte dag midden in Nairobi vermoord. Deze maand an werd Josiah Karioeki om 't leven gebracht. Zijn erminkte lijk met kogelwonden in het hoofd en in ne borst werd door Masai ver buiten Nairobi ge- L onden in ruig terrein, waar hyena's leven. i Pinto, het eerste slachtoffer s van Indische afkomst en een igesproken tegenstander van de p'iortgaande opeenhoping van rijk- -bm bij een paar bevoorrechte po- r iel en ambtenaren. Hij was lid Sn de regerende KANU (Keniase 'rikaanse Nationale Unie) maar n ster rees snel onder Kenia's 1 men. Zijn moordenaar werd nooit eionden wat voedsel gaf aan de kuchten dat hoge regeringsfuncti- e larissen meer van de aanslag af- isten. opulaire leider e in juli 1969 vermoorde Tom boya was een linkse liberaal die L nder meer de populairste leider >n Kenia was. Hij was sterk voor ije verkiezingen in het land en igen het gevangen zetten van po- tleke tegenstanders. Zijn relatie let de internationale vakbeweging sbruikte hij in de strijd voor de lfstandigheid. Als begenadigd en 'rspronkelijk spreker had hij grote inhang onder de intellectuelen, oor velen gold hij als de opvolger in Jomo Keniatta. 5 kwestie van Kenlatta's opvolging idde tot een politieke machtsstrijd, eze eindige in een versterking van e positie van de Kikoejo's, de rootste stam in het land. Mboya as een verklaard tegenstander van 'ibalisme, (stam vooroordeel). Iro- ''sch genoeg werd hij door een °eo, de op één na grootste stam, irmoord. Zijn dood schokte het ind. Woedende menigten staken ebouwen en bedrijven in brand an lieden die meer van de moord ouden weten. De Kikoejo's ver kolonisten verdreven hen echter en dwongen hen op de grote boerderij en en plantages te werken waar handelsgewassen in plaats van voedsel werden voortgebracht. Na de onafhankelijkheid bleven de ont eigende Kikoejo's daar als pach ters of trokken naar de steden. Vandaar dat zij op het ogenblik de meest verstedelijkte stam zijn maar ook de laïidbongerigste. De arme Kikoejo's hadden gehoopt na de onafhankelijkheid hun land terug té krijgen maar deze hoop werd de bodem ingeslagen. De gro te boerderijen van de Britten wer den opgekocht door rijke politici en zakenlieden. Negen-en-negentig procent van de grootgrondbezitters is Kikoejo, maar ook negen-en- negentig procent van de landlozen is Kikoejo. De verdedigers van de status quo in Kenia maar ook de felste tegenstanders daarvan beho ren tot deze stam. Steun van Loeo's Dc laatstcn krijgen steun van an dere stammen (waaronder de Loe o's) die zijn uitgesloten van de economische en politieke machts posities en het merendeel der werk lozen vormen. Tegen deze achtergrond moet de moord op Karioeki worden gezien. Doordat hij voortdurend het triba lisme laakte kreeg hij steun van andere stammen in Kenia, doordat hij steeds de grootgrondbezitters gispte kreeg hij aanhang onder de landlozen, doordat hij corruptie en opeenhoping van macht aan de kaak stelde kreeg hij applaus van de armen. Hij was ook de spreek buis van veel studenten en intel lectuelen. Karioeki was de meest populaire en boven de stammen staande lei der van het land aan het worden. Hoewel hij geen campagne mocht voeren bij de laatste verkiezingen herkreeg hij zijn zetel in het parle ment. Zijn populariteit is waarschijnlijk zijn dood geworden. Voor de derde maal is een politicus wiens ster rees uitgeschakeld. De eerste moord, die op Pinto, schokte links maar leidde niet tot een grote cri sis, de tweede, die op Mboya. schokte het hele land cn leidde tot een verscherping van de stamte- genstellimgen, de moord op Karioe ki doet de scheidslijn vallen tussen rijk en arm. tussen machthebbers en machtelozen. sterkten met harde hand hun posi ties in het economische en politie ke leven in Kenia. Het bleek dat de rust nooit weer zou keren. De moord op Karioeki deze maand bewijst dat. Karioeki is lid geweest van de Mau Mau-beweging en zat zeven jaar samen met Keniatta gevangen. Later toen deze presi dent was zou hij Kenlatta's ad viseur en persoonlijk secretaris worden. Hij was minister tot hij onlangs uit het kabinet werd ge wipt. Karioeki was een voorstander van nationale eenheid. Veel van zijn' ideeën vielen slecht bij de heersen de elite waartoe hij behoorde. Ook al vanwege zijn kritiek op de domi nerende positie van één stam (de Kikoejo's) waarvan hij er zelf één was en zijn kritiek op ministers en ambtenaren die hun posities mis bruiken om zich te verrijken ten koste van anderen. Tien machtigen Tien van hen zou 75 procent van alle Afrikaanse bedrijven in het land in handen hebben en een zelfde aantal zou zeventig procent van alle vruchtbare landbouwgrond bezitten waarvan Kenia afhankelijk is voor zijn voedselproduktie en zijn landbouwuitvoer. Om deze be langen veilig te stellen zijn politie ke en economische machtsposities nauw verweven. Kenia is nog steeds een over wegend agrarisch land waar meer dan negentig procent van de bevol king op het platteland leeft. De Kikoejo's bewoonden altijd do beste gronden van Kenia. De Britse De begrafenis van de in 1969 vermoorde Tom Mboya, Kenia's 38-jarige minister van economische zaken, .was een plechtigheid waarbij de woede je gens zijn moordenaars nauwelijks in toom kon worden gehouden. Er was een situatie geschapen die leidde tot de oprichting van een Masikinl BevrIJdLngsfront (Masikinl is Swahili voor 'armen'). Het bevrij dingsleger der armen legde bom men bij regeringsgebouwen en toe ristencentra maar ook bij een stati on. Er waren 24 doden. Het leek alsof het land voor een burgeroor log stond, niet tussen de stammen maar tussen de elite en de 'masiki nl'. In deze verwarrende sfeer werd Ka rioeki vermoord. Kort daarvóór zou hij zijn gezien in gezelschap van veiligheidsagenten van de regering. Nadat zijn lijk was gevonden lag het negen dagen in een koelcel, zonder dat het officieel geïdentifi ceerd werd ondanks verklaringen van Karioeki's vrouw die onder een valse naam het lijkenhuis had zien binnen te komen. Sinds de moord zijn overal demon straties gehouden in Kenia en is de kritiek op de regering met dc dag feller geworden. Zij zet daar een groot machtsvertoon tegenover zo als vorige week toen jagers laag over Nairobi vlogen en het wemelde van de militairen. Duim neer Toen een regeringsfunctionaris een boodschap wilde voorlezen aan het graf van Karioeki werd hem het zwijgen opgelegd door gesis van omstanders. Zoiets is nooit ver toond in Kenia. En toen Keniatta onlangs tijdens een autotochtje een 'duim omhoog' gebaar maakte naar de omstanders antwoordde een vij andige menigte met de duim naar beneden. Studenten woord voerders lieten zich laatdunkend uit over de president en zelden dat Karioeki was vermoord in opdracht van een groep mensen binnen de regering die hem als een bedreiging van hun posities zag. De dood van Karioeki heeft ook een einde gemaakt aan de mythe dat de tegenstellingen in Kenia al leen tribaal zijn. Karioeki was een Kikoejo die streed voor nationale eenheid en dat Is hem niet in dank afgenomen. Er is nu een commissie van onder zoek ingesteld waarin ook critici van de regering zitten. Het is de vraag hoeveel bewegingsvrijheid deze commissie zal krijgen omdat haar bevinden onverwacht licht kunnen werpen op een reeks van politieke moorden. Wat daarna ge beurt hangt af van de bereidheid van president Jomo Keniatta om verregaande economische en poli tieke hervormingen door te voeren en van de bereidheid van de heer sende elite een groot deel van hun belangen prijs te geven. Keniatta staat voor de keus: hervormingen of een burgeroorlog. Het voorbeeld van het buurland Ethiopië en het lot van zijn vriend Halle Selassi moeten hem te denken geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11