Twijfels aan gronden voor vervolging van 'Unified Family' 'Trouw verdient een plaats in iedergezin. Het is bij mijn werk een onmisbare bron van sociaal- economische berichtgeving en biedt zeer betrouwbare informatie op velerlei terrein.' tfess rro,* Maand respijt voor 'illegale' arbeiders Vertraging bij SER-advies over ondernemingsraden hoort bij u. 'Ontvoerde' jongen meerderjarig Van Doorn: j Kans gesprek Indonesië 1 met Molukkers I Voor doodslag op twee kinderen straf j van twintig jaar Kind onder tram: kettingreactie Wat krijgt uw vrouw voor haar 60e? var De Max Havelaar wordt verfilmd De Gaay Fortman: geen sprake van ontslag Samkalden Bonden verdeeld over bevoegdheden Augustin slechts in rechtzaal bij strikte noodzaak Commissie draagt Vergeer voor als voorzitter KVP Vakbeweging vreest massale ontslagen door nieuwe regeling Niets bekend over bemiddeling in Midden-Oosten Nette mannen bedienen zich van 'kronentruc' n METZLER- Werkgever moet lasten betalen RITA j TROUW/KWARTET VRIJDAG 4 APRIL 1975 BINNENLAND ADVERTENTIE 1 Van een onzer verslaggevers BERGEN/ALKMAAR Opperwachtmeester R. Visser van de Rijkspolitie in Bergen staat sceptisch tegenover het onderzoek dat in opdracht van de hoofdofficier van justitie in Alkmaar zal worden ingesteld naar het dopn en laten van Unified Family. Het is naar zijn mening zeer de vraag of de religieuze groepering strafrechtelijk vervolgd zal kunnen worden. De Alkmaarse hoofdofficier, mr. dr. H. van 't Veer, wil onder meer laten onderzoeken of Unified Fa mily zich heeft schuldig gemaakt aan overtreding van artikel 280 van het wetboek van strafrecht. Hij heeft daartoe besloten, nadat de in Canada woonachtige Zweed dr. Göran Enhorning officieel een klacht tegen Unified Family bij hem had ingediend. Volgens de i heer Enhorning heeft de religieuze groep zijn 19-jarige zoori Ulf naar West-Duitsland ontvoerd, ik Op grond van artikel 280 is het 'n1 strafbaar een minderjarige te ver- M bergen of te onttrekken 'aan de is nasporing van de ambtenaren der et justitie of politie.' Opperwacht- it, meester Visser wijst erop dat Ulf ;nj Enhorning de Zweedse nationaliteit ie heeft en dat een Zweed op 18- jarige leeftijd meerderjarig is. Arti- kei 280 zou daarom niet van toe- passing zijn. Mr. Van 't Veer zei ons gisteren ie daarvan niet op de hoogte te zijn, maar er voorshands ook geen belet- sel in te zien eventueel wel op te grond van artikel 280 tot vervol- it| ging over te gaan, omdat Ulf En- H horning zich ten tijde van het ver- 1S onderstelde misdrijf in Nederland H bevond. Commercieel 'a De heer Van 't Veer voegde er aan toe, dat de zaak-Enhorning er maar één uit een reeks is. Ook in andere I gevallen, waarover de officier zich nog niet wilde uitlaten, zou Unifie.4 li Family de wet overtreden hebben. Hoewel de politie vermoedelijk pas volgende week in actie zal komen, zei de heer Van 't Veer nu al de 51 overtuiging te hebben dat Unified Family louter een commerciële orga- nisatie is. 'Het onderzoek zal aanto- 'x nen dat deze groep met christen- dom niets van doen heeft.' 2 Ook twee jaar geleden is door de 61 Bergense politie al een onderzoek Van een onzer verslaggevers s- DEN HAAG Volgens berichten uit Djakarta heeft de Nederlandse minister van CRM, mr. H. W. van Doorn zich uitgesproken voor een gesprek tussen de Indonesische au- h toriteiten en vertegenwoordigers van de Zuidmolukkers in Neder land. Minister Van Doorn, die op dit r- ogenblik in Djakarta verblijft om j- onder andere de zaak van de tj Molukkers te bespreken, heeft goe- ij de hoop dat een dergelijk gesprek kan beginnen, hoewel bij het begin reeds moet vaststaan dat een onaf hankelijk Ambon er niet inzit. Daar willen de Indonesische autoriteiten beslist niets van weten. j| Minister Van Doorn, die heeft ge- j'l sproken met president Soeharto, de vice-president sultan Hamengkoe Boewono en een aantal ministers, denkt aan financiering door Neder- J. land van de terugreis en aan een i- Nederlandse bijdrage voor het ver- blijf gedurende de eerste periode in Indonesië. 'j De Nederlandse minister sloot vol- I gens deze berichten de mogelijk- heid niet uit, dat de teruggekeerde '4 Zuidmolukkers eerst enige tijd op Java moeten blijven om pas daarna te mogen doorreizen naar hun land van herkomst in Oost-Indonesië. Van een verslaggever AMSTERDAM De rechtbank heeft gisteren de 53-jarige Amster damse tijdschriftenbezorger G. J. S. wegens doodslag op twee kinderen tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De officier van justitie had levenslang geëist. Verdachte, wiens leven beheerst is geweest door sterke pedofiele nei- jj gingen, wurgde op 4 augustus 1971 de negenjarige Basje Bloemena en drie jaar later, op 5 augustus 1974, de tienjarige Heleentje Isaac. Hij doodde de kinderen in zijn woning In Osdorp, nadat hij eerst ontucht met hen had gepleegd. Het lijk 1 van de jongen liet hij achter op k een recreatieterrein bij Wilnis, het 1 gewurgde meisje in bosjes bij een volkstuincomplex in Amsterdam- Noord. 1 De rechtbank was met deskundigen van oordeel dat verdachte gevaar- f lijk is voor de maatschappelijke veiligheid en een langdurige ver wijdering uit de maatschappij no dig is. Aan een psychoterapeutische behandeling werd weinig kans van 1 slagen gegeven. Volgens de recht- I bank was ondanks het feit dat S. j zijn daden op enkele punten ver minderd kunnen worden toegere kend een zeer lange gevangenis straf op haar plaats. Zo nodte zou verdachte te zijner tijd in een meer I op verpleging gerichte inrichting kunnen worden opgenomen, aldus 1 de rechtbank. Teddy Verheijen, de leider van Unified Family in Nederland. naar Unified Family ingesteld. Dat onderzoek heeft geen strafbare fei ten aan het licht gebracht. Mr. Van 't Veer zegt over voldoende gege vens te beschikken om nu een voor Unified Family negatief'resultaat t.e verwachten. 'Niet neutraal' De leider van Unified Family in Nederland, Teddy Verheijen heeft er zich gisteren in brieven aan de koningin en de minister van justi- ROTTERDAM De zevenjarige Jaqueline van Bqekum uit Capelle aan den IJssel raakte gisteren in Ro.fcterdajn bij het oversteken van de Spanjaardstraat onder, een pas serende tram. Het kind, dat met spoed, naar het Dijkzigtziekenhuls werd gebracht, zal waarschijnlijk het linkerbeen moeten missen. Door het gebeuren ontstond er een kettingreactie. Een ooggetuige raakte van het ongeluk zo van streek dat zij vergat een pan vet van het fornuis in haar keuken te halen. De keuken brandde nage noeg uit. Een tweede ooggetuige kreeg een hartaanval en moest naar het St. Franciscusziekenhuis worden gebracht. ADVERTENTIE Dankzij het Risico Waarde-projekt 2 van E&L krijgt een 25-jarige vrouw bijvoorbeeld: f 14.592,- belastingvrij op haar 60e verjaardag. (Dit bedrag is berekend volgens reële prognoses.) Voor het zover is kèn haar echter iets overkomen. Dan geeft E&L, bij overlijden, f 100.000,- belastingvrij aan u, uw gezin, om dóór te gaan. Deze zekerheid kost f 440,- premie per jaar, gedurende de 35 jaar dat haar Risico Waarde-projekt 2 loopt. Wat krijgt iiw vrouw voor haar 60e? Uw verzekeringadviseur kan dat zo nazien. Benader hem. Ze is immers nog lang niet jarig? De goede verzekeringadviseur kent E&L Als de beste. J. Lanser voorzitter C.N.V. tie over beklaagd dat de politie zich tegenover Unified Family niet neu traal opstelt en zich schuldig maakt aan negatieve beeldvorming. Van een verslaggever AMSTERDAM Als Indonesisch- Nederlandse co-produktie zal een film worden gemaakt van Multatu- li's Max Havelaar. Fons Rademakers wil de komende zomer op Java opnamen gaan ma ken. De rol van Max Havelaar wordt gespeeld door Peter Faber. Havelaars vrouw Tine wordt ge speeld door Sacha Bulthuis. Verder werken o a. mee Frans Vorstman. Carl van der Plas, Krijn ter Braak en Joop Admiraal. Regisseur Fons Rademakers is momenteel op Java om er de Nederlandse acteurs te contracteren. Het Nederlandse deel van de produktle zal in november in Amsterdam worden opgenomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Gaay Fortman is niet van plan om het ontslag van de Amsterdamse burge meester Samkalden te bevorderen. Dit antwoordt de bewindsman op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP). De PSP-er vindt dat, door het op treden van het college van b. en w. in de metro-affaire, er in brede kring geen vertrouwen meer be staat in het college. Hij had de minister dan ook gevraagd om stappen te ondernemen, die zouden kunnen leiden tot een wijziging van het college, zodat de Amster damse bevolking weer vertrouwen hierin zou kunnen krijgen. Het liefst zou "hij zien dat er een wijzi ging van de kieswet zou komen, waardoor vervroegde verkiezingen van de gemeenteraad mogelijk zou worden. Minister De Gaay Fortman is niet bereid mee te werken aan een van de gevraagde zaken. 'Indien er geen tekenen zijn. die erop wijzen dat de gemeenteraad van Amsterdam een ingrijpende wijziging van het colle ge voorstaat, zal daaruit naar mijn mening slechts zijn af te leiden, dat de gemeenteraad het vertrou wen in het college niet verloren heeft', aldus de minister. Tot zover de heer J. Lanser. Trouw is een springlevende krant. Boven op het nieuws, goed geïnformeerd en helder van visie. Soms mild, soms kritisch. Soms amusant, soms ernstig. Maar altijd dezelfde waar't de basis betreft. Het protestants-christelijke uitgangspunt dat vóór en tegen, links en rechts éénduidig bindt. Daarom is Trouw voor u een onmisbare bron van informatie op politiek, maatschappelijk, cultureel en kerkelijk terrein. Daarom hoort Trouw bij u. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Aan een hervorming en een eventuele uitbreiding van de bevoegdheden van de ondernemingsraad valt voorlopig nog niet te denken. Dit is gisteren gebleken tijdens een commissie vergadering van de Sociaal-economische Raad over deze kwestie. De SER praat nu al weer ruim een jaar over dit onderwerp en naar gisteren bleek zal het nog wel maanden duren voor er spijkers met koppen kunnen worden gesla gen. Minister Boersma (sociale za ken) zal daarom zeker nog tot het eind- van het jaar moeten wachten op een advies van de SER. Verdeeldheid binnen de vakbewe ging over deze kwestie Is de voor naamste oorzaak van de vertraging. OSNABRUCK Ronald Augustin (25), die in Osnabrtlck terechtstaat op verdenking van lidmaatschap der Baader-Meinhof groep, poging tot moord en valsheid in geschrifte, zal voortaan slechts in de rechtzaal worden gebracht als zijn aanwezig heid beslist noodzakelijk is, zo is van gerechtelijke zijde meegedeeld. Augustin heeft zich steeds tegen aanwezigheid bij het proces verzet. Tot dusver is nog niet de helft van de circa honderd getuigen gehoord. De uitspraak wordt niet voor begin Juni verwacht. Het CNV stelt zich op het stand punt van de medezeggenschap: werknemers en werkgevers moeten in gezamenlijk overleg en vanuit een gezamenlijke verantwoordelijk heid het bedrijfsbeleid bepalen. Binnen het NW wil de industrie bond niets hebben van deze mede verantwoordelijkheid. De bond wei gert 'een ons medezeggenschap te dragen voor een kilo verantwoorde lijkheid'. Concreet spitsen de vragen zich toe op kwesties als: moet de onderne mingsraad worden omgebouwd tot een personeelsraad die uitsluitend opkomt voor het werknemersbelang of moet de ondernemingsraad zich ook uitspreken over het bedrijfsbe leid. Binnen het NW vrezen velen dat werknemers bij deze laatste op lossing worden 'Ingepakt'. De discussie binnen de vakbewe ging en met name binnen het NW is nog onvoldoende uitgekristalli seerd. Daardoor bleek het gisteren niet mogelijk de standpunten scherp te omlijnen. Voor het NW geldt dat eerst het congres van de industriebond NW in juni wil af wachten. De zaak komt dan pas na de zomervakantie opnieuw in de SER aan de orde zodat het al gauw tegen het eind van het jaar gaat lopen voor er een advies kan wor den uitgebracht. Eerste-Kamerlid W. J. Vergeer Van onze Haagse redactie DEN HAAG De commissie van zeven die een oplossing zoekt voor de bestuurscrisis In de KVP, heeft de heer W. Vergeer voorgedragen als de nieuwe voorzitter van de KVP. De heer Vergeer beslist woensdag of hij de voordracht aan neemt. De heer Vergeer is voor de KVP lid van de Eerste Kamer. Verder is hij voorzitter van het overlegorgaan van de drie vakcentrales in Utrecht. De nieuwe KVP-voorzitter is in Utrecht wethouder voor gemeente bedrijven en het verkeer. Voor hij wethouder werd, had de heer Ver geer een hoge functie bij Werk spoor. DEN HAAG Op buitenlandse za ken in Den Haag is niets bekend over pogingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger Nederland als bemidde laar in te schakelen om Israël tot een soepeler houding Jegens de Egyptische verlangens te krijgen. Een woordvoerder van het departe ment reageerde hiermee op berich ten in de Israëlische en Ameri kaanse pers dat Nederland mogelijk wel bij de oplossing van het con flict zou worden Ingeschakeld. Deze berichten houden zonder twij fel verband met het bezoek dat minister Van der Stoel momenteel aan Israël brengt. Bij zijn vertrek gisteren op Schiphol zei mr. Van der Stoel desgevraagd een Neder landse bemiddelingsrol hoogst on waarschijnlijk te achten omdat hij niet op de hoogte is van de precie ze details van het mislukken van Kissingers vredespolitiek. ROTERDAM Twee 'nette man nen' zijn er gisteren in geslaagd enkele winkeliers in Rotterdam op te lichten. Bij een winkelier aan de Lijnbaan kocht het tweetal, dat een mengeling van Duits, Engels en Scandinavisch sprak> twee tassen van krokodillenleer ter waarde van 1062 gulden. Bij een juwelier koch ten ze twee ringen met briljanten ter waarde van 10.000 gulden. In belde gevallen betaalde het duo met naar hun zeggen Zweedse kro nen. Bij nadere bestudering van de geldstukken bleek evenwel dat het IJslandse kronen waren waarvan er honderd in een gulden twintig gaan. Het signalement luidt: num mer een 35 40 Jaar, blond duh haar. Nette verschijning. Zijn al even nette partner heeft donker half lang haar, is een Jaar of 25 en heeft een lidteken rond het rechte roog. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! Van onze Haagse redactie DEN HAAG Buitenlandse werknemers die illegaal in ons land verblijven kun nen zich nog tot 1 mei melden om een verblijfsvergunning te krijgen. Zij moeten dan wel vóór november 1973 in ons land zijn gekomen en nog aan een achttal andere voorwaarden voldoen. Als zich buitenlanders melden die niet aan de voor waarden voldoen, zullen zij niet onmiddellijk worden gearresteerd en het land uitgezet, maar zij moeten dan op eigen gelegenheid het land verlaten. Aanvankelijk was de rege ling tot 1 april geldig. Het ministerie van justitie is echter tot verlenging over gegaan omdat was gebleken dat de termijn te kort was om alle buitenlandse werknemers op de hoogte te brengen van deze regeling. Een van de andere voor waarden om een verblijfs vergunning te krijgen is, dat de werkgever loonbelasting en sociale lasten voor de buitenlandse werknemer be taald moet hebben. Heeft hij dat niet gedaan dan kunnen zij dit alsnog doen. De vakbeweging en de regi onale stichtingen buiten landse werknemers zijn bang, dat door deze maatre gel een massaal ontslag van illegale buitenlandse werknemers zal ontstaan. Veel van deze buitenlanders werken namelijk 'zwart' op zeer kleine bedrijven, die juist doordat zij deze rela tief goedkope arbeidskrach ten in dienst hebben, nog net het hoofd boven water kunnen houden. Er zijn overigens nog geen gevallen van massaal ont slag bekend, maar gezien er- varingen in het buitenland waar soortgelijke regelingen gelden, vreest men dat die nog wel zullen komen. De vakbonden staan bij ontslag van illegale werknemers, die zwart werken, bijna volko men machteloos. De Nijmeegse advocaat, mr. C. Aarts voelt er veel voor om een proefproces over deze kwestie aan te span nen. Hij vindt dat de werknemers niet de dupe mogen worden van onwetti ge praktijken van hun werkgevers. Het is daarom erg nuttig, als ontslagen buitenlandse werknemers zich met hem in verbinding zouden stellen. Mr. Aarts vindt, in tegen stelling tot de vakbonden, dat er wel degelijk iets ge daan kan worden voor de groep mensen waarom het hier gaat. Twee Jaar geleden heeft de Bredase kanton rechter namelijk een werkgever, die voor een bui tenlander geen werkvergun ning had aangevraagd en hem op grond hiervan een jaar later weer wilde ont slaan. in het ongelijk gesteld. De heer Aarts ls het overi gens met de vakbeweging en de regionale stichtingen eens, dat de regeling getuigt van 'onzorgvuldigheid en onbehoorlijk bestuur'. Hij vindt dat de voorwaarden die voor de legalisering zijn gesteld voor zeer ruime uit leg vatbaar zijn. Zo moet de buitenlandse werknemer be schikken over passende woonruimte. Dit ls volgens de heer Aarts een begrip, waarmee je alle kanten ult- kunt en dus rechtsongeldlg- held kan veroorzaken. 'U krygt hem zo. Ik moet alleen even de stripverha len lezen, voor ik naar school ga'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3