Haagse bevolking weinig bereid om mee te werken HIP IN RIB, Feestconcerten in de bollenstreek verzekeringen Werkgroep Abdijkerk behandelt verslaving Politie klaagt nood na reeks brandstichtingen Orgelkring bestaat 10 jaar Scheveningen-dorp geen behoefte aan verbruikersmarkt NUTSSPAARBANK LEIOSE EPAARBANK Gemeente-avond en themadienst Actiegroep laakt Haags wegenplan Canadees ballet bij Nederlandse consul Spoedig bouw van hervormd tehuis in Scheveningen Leraar H. van Wijek (69) overleden TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 APRIL 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN door George Mustert DEN HAAG 'Het verontrustende bij de brandstichtingen van de laatste dagen is dat een deel van de Haagse bevolking weinig blijk geeft van verantwoordelijkheidsgevoel. Je hebt als burger de morele verplichting om onmiddellijk de politie te waarschuwen als je het vermoeden hebt dat er iemand bezig is om een pand in brand te steken' Volgens de voorlichtingsfunctiona ris van de Haagse politie de heer N. Laterveer had bijvoorbeeld de om vangrijke brand in de Nieuwe Zuid- erkerk aan de Reitzstraat op een ware ramp voor de buurt kunnen uitdraaien. 'En dan zou ik toch een beroep willen doen op omwonenden die zien dat pogingen tot brand stichting worden gedaan. De bevol king moeten we aansporen om on middellijk te waarschuwen als vooral jongeren zich verdacht op houden in de buurt van leegstaande panden. Dat waarschuwen gebeurt nog te weinig. De bereidheid om mee te werken in dit soort situaties is uiters gering'. Bewaken 'Hoe eerder slooppanden tegen de vlakte gaan hoe beter. Brandweer en politie hebben al meermalen bij de gemeente aangedrongen op het eerder slopen van leegstaande ge bouwen. Den Haag ziet daar zelf ook wel het belang van in, alleen kampt men met de moeilijkheid dat er niet direct ingegrepen kan wor den wanneer men het betrokken pand niet in eigendom heeft. Je kunt geen verordeningen maken die bepalen dat voor de sloop be stemde panden binnen een bepaal de termijn ook moeten zijn afge broken; daarmee tast je het eigen domsrecht aan. Ik kijk liever naar mogelijkheden om de bevolking van haar verantwoordelijkheid te doordringen. Want we zijn ook op dit punt bijzonder afhankelijk van de medewerking van het publiek. We kunnen nu eenmaal onmogelijk alle leegstaande panden gaan be waken'. De heer Laterveer vindt niet dat er sprake is van een verslechterende De naagse brandweer is gistermiddag met groot materieel uitgerukt naar dc Kapelaan Meercboerweg in Loosduinen. Een loods van een voormalig constructie bedrijf stond in brand en ten onrechte was ook de aanwezigheid van gasflessen gemeld. De brandweer had het vuur snel onder controle. Hoewel aanvnkelijk aan brandstichting werd gedacht bleek later dat door werkzaamheden met snijbran ders hout had vlam gevat. De loods is kort geleden aan dc gemeente verkocht en was bestemd voor de sloop. toestand in Den Haag. 'De stad wordt alenkele jaren geteisterd door baldadigheid die zich toespitst op het in brand steken van leeg staande panden. De situatie is op zichzelf wel ernstig. De brandweer moet telkens in feite voor niets uitrukken, waardoor de veiligheid van Den Haag iedere keer opnieuw een stukje wordt aangetast'. De commandant van de Haagse brand weer, de heer A. Gilijamse, heeft eerder deze week ook een nood kreet laten horen, direct na de brand van de Nieuwe Zuiderkerk, waardoor bijna zestig gezinnen tij delijk elders onderdak moesten zoe ken. De helft van al het materiaal was bij de bestrijding van het vuur ingezet. 'Wanneer op hetzelfde mo ment bijvoorbeeld in een bejaar dentehuis brand was uitgebroken hadden we het niet alleen kunnen klaren', zei hij later. De grootste boosdoeners bij het in lichterlaaie zetten van slooppanden zijn de jeugdige Hagenaars. Volgens de Haagse officier van justitie mr. C. van Steenderen betreft het in veel gevallen ook herhalers, of in justitietermen 'recidivisten'. Brand stichting valt onder artikel 157 van het wetboek van strafrecht en geldt als een misdrijf. Jongeren tot acht tien jaar komen er aanzienlijk ge nadiger vanaf dan meerderjarigen (in de zin van het strafrecht), want ze kunnen ten hoogste zes maanden tuchtschool krijgen. Vol wassenen riskeren een veel forsere straf: bij gevaar voor goederen hoogstens twaalf jaar, wanneer mensenlevens in gevaar worden ge bracht maximaal vijftien jaar en als door het misdrijf een slachtof fer valt zelfs ten hoogste levens lang. Tegen zeer jeugdigen tot twaalf jaar wordt nooit procesver baal opgemaakt en daarom ook geen vervolging ingesteld. Recht zittingen tegen jeugdige delin quenten vinden zonder uitzonde ring achter gesloten deuren plaats. Er lekt niets naar buiten uit, dus ook niet van de strafmaat. De ver oordeelden worden in stilte afge voerd naar de tuchtscholen Den Hey-Acker in Breda en het Lloyd- Hotel in Amsterdam. In justitiële kring staat men ook niet zo te dringen om deze zaken wel open baar te maken. Of het bekendma ken van straffen enig nut heeft is nooit onderzocht en zeker, ,in ande re gevallen nog niet gebleken. Het effect van perspuclicaties over het bestrijden van aangestoken branden is nimmer bestudeerd, maar wel bestaat het vermoeden dat de ene brandstichting de ande re 'uitlokt'. Wanneer het om groe pen jongeren gaat spelen vaak prestige overwegingen een rol. Het fabeltje dat 'fikkie stoken' een wei nig riskant tijdverdrijf zou zijn is ongegrond. Volgens de politie wor den van iedere tien brandstichters er vier in de kraag gegrepen. Som mige jongeren kunnen denken dat zij net niet bij die vier horen, maar het alternatief van die vage veron derstelling is wel een paar maan den tuchtschool. Hoewel de frequentie van branden de, lege gebouwen anders zou doen vermoeden is het aantal slooppan den in Den Haag volgens een opga ve van de gemeente toch aan de geringe kant. In totaal zouden slechts vijf gemeentewoningen op die slopershamer wachten. Het uit gangspunt van Den Haag bij leeg komende panden is: zo snle moge lijk slopen. Andere woningen, waarvan ge§n aantal bekend is, kunnen wel leeg staan, maar dan omdat ze hersteld moeten worden. Het wordt niet openlijk gezegd, maar de particuliere pandeigenaren zouden het boetekleed moeten aan trekken: om financiële redenen la ten ze hun bezit vaak dichtgetim merd staan, bijvoorbeeld omdat nog geen duidéiijke plannen zijn opge steld over een nieuw projekt, of omdat men een gebouw nogal eens doorverkoopt. Politie en brandweer vragen zich De bewoners in de buurt van de Reitzstraat en de Nieuwe Zuider kerk zijn nog maar nauwelijks van de schrik bekomen na de brand van zaterdag. De toen geëvacueerde gezinnen zijn inmiddels weer naar hun woningen teruggekeerd. Met de sloop van de kerk is men nu begonnen. inmiddels af voor welk gebouw makliniek, RK-kerk aan de Van straks het alarm zal klinken en wat Limburg Stirumstraat, Militair Hos- kan worden toegevoegd aan de pitaal, Palais de Danse, Nieuwe trieste reeks bekende namen: Em- Zuiderkerk... Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Orgelkring Bollenstreek bestaat tien jaar. Ter ge legenheid van dit lustrum zijn voor de komende maanden ver schillende belangwekkende concerten georganiseerd. (ADVERTENTIE) De Orgelkring werd in 1965 opge richt op een vergadering in de voormalige Witte Zwaan te Lisse. Directe aanleiding was het inspelen van het gerestaureerde Adema-or- gel door Albert de Klerk. Het is deze organist die zaterdagavond 12 april in de St. Agathakerk te Lisse de jubileumserie van de Orgelkring Bollenstreek opent. De Klerk brengt op dit concert aanvang 20.15 u. werken ten gehore van S. A. de Heredia, F. C. de Araujo, J. Cabanilles, C. Franck, G. Litaize en F. Martin. Het concert wordt afge sloten met de Suite Baroque (1973) bestaande uit zeven delen van Jean Langlais. De serie wordt op 10 mei in de Hervormde Kerk te Sassenheim voortgezet met een orgelconcert door Hans van Nieuwkoop. Een hoogtepunt belooft het concert op 7 juni in de St. Agatha te Lisse te worden, waaraan het Jongenskoor van de RK-St. Bavokathedraal te Haarlem met Bernard Bartelink aan het orgel medewerking verle nen. De overige concerten in de serie worden alle in de St. Agatha Vragen aan Haags college Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse CDA-raadslid W. du Chatinier heeft het college van B. en W. gevraagd of er plannen bestaan, om op het terrein aan de Dro- gersdijk in Scheveningen naast de bouw van 14 premie wonin gen ook bedrijfs- c.q. winkel ruimten te realiseren ten be hoeve van een zogenaamde ver bruikersmarkt. Het raadslid wil weten of hiervoor reeds een bouwvergunning is afge geven. Indien deze nog niet is ver leend pleit de heer Du Chatinier ervoor bij een beslissing over de aanvraag rekening te houden met de tóch al sterke overbewinkeling (circa 20 pet) in Scheveningen. Het raadslid vindt dat de veStiging van een verbruikersmarkt aan de Dro- gersdijk, gelet op de overbewinke ling en het drukke verkeer in o.a. de Keizerstraat, de Prins Willem straat en de Jurriaan Kokstraat on gewenst is. Hij vraagt of B. en W. de mogelijkheid hebben, gelet op de grote onrust bij de Scheveningse middenstand over de vestiging van zo'n verbruikersmarkt, deze onge wenste ontwikkeling tegen te gaan. Allereerst zouden de winkeliersver enigingen in Scheveningen en de bewoners van Keizerstraat. Prins Willemstraat en Jurriaan Kokstraat in de gelegenheid moeten worden gesteld hun mening over bedoeld plan kenbaar te maken, aldus de heer Du Chatinier. gehouden, en wel op 2 juni door Alena Vesela (Tsjech. Slow.); 9 au gustus Charles de Wolff (Schweit- zerherdenking), 23 augustus Gem ma Coebergh. 13 september Jet Dubbeldam en 1 oktober Dorothy de Rooij. De serie wordt op 1 november afge sloten met de finale van een orgel wedstrijd voor amateurs. De secreta ris van de O'rgelkring Bollenstreek, Heereweg 37, Lisse, tel. 02521- 3532 verstrekt hierover inlichtin gen. Het orgel van de St. Agatha is aanzienlijk verbeterd door het ver anderen van enkele registers. Le den en donateurs van de Kring, het gemeentebestuur van Lisse, het kerkbestuur en bedrijven en ban ken hebben dat financieel mogelijk gemaakt. Men kan zich bij de se cretaris ook opgeven als donateur van de Orgelkring waarvoor men een passe-partout voor alle concer ten ontvangt. Maak het u gemakkelijk: vooralle geldzaken naar één adres, ook voor Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Werkgroep 'Vorming en Eredienst' van de wijk- gemeente Abdijkerk in Den Haag-Loosduinen houdt donderdag 10 april om acht uur in het nieuwe gemeentecentrum naast de gerestaureerde kerk aan de Willem Il-straat een gemeente-avond over het onderwerp 'Verslaving'. DEN HAAG De aanleg van nieu we wegen, zoals die wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer) voor ogen staat, wordt door de actiegroep 'Maskers Af' rampzalig genoemd. Uitbreiding en vernieuwing van het wegennet zal volgens de werkgroep z'n doel (het 'verkeersarm' maken van bepaalde woongebieden) alleen bereiken ten koste van andere stadsdelen. 'De situatie voor men sen rond de Vaillantlaan, de Paral lelweg, de Waldeck Pyrmontkade, de Waalsdorpersweg- om maar een paar gebieden te noemen - zal eerder verslechteren dan verbeteren. Wan neer op de voorgestelde manier ge probeerd wordt om bepaalde wijken 'verkeersarm' te maken, zullen an dere gebieden opgescheept worden met extra ellende', zo waarschuwt de actiegroep. Masker Af meent, 'dat het terugdringen van het auto verkeer niet begint bij het aanleg gen van autowegen. DEN HAAG Ter gelegenheid van het bezoek van The National Ballet of Canada aan ons land heeft de Nederlandse consulgeneraal in Toronto, de heer J. Tjaardstra, leden van dit gezelschap in ztfn ambtswoning ontvangen. De groep geeft alvorens naar Nederland te reizen voorstellingen in Engeland. De eerste Voorstelling van het Canadese balletgezelschap heeft op dinsdagavond 15 april 20.15 uur in het Nederlands Congresgebouw plaats. De Canadezen zullen dan 'Coppélia' dansen. Er zijn in totaal 180 medewerkenden. Op de foto: consul-generaal Tjaardstra en zqn echtgenote met vier leden van het balletgezelschap. Links van hen Tjonias Schramek en Veronica Tennant, rechts Karen Kain en Frank Augustyn. (Foto: Wim van Duyn, Don Mills, Ontario). De directie van het Psychiatrisch Ziekenhuis 'Bloemendaal' en het Bureau Gezondheidsvoorlichting van de gemeente Den Haag hebben hun medewerking toegezegd. Be gonnen zal worden met enige alge mene informatie over het onder werp door een forum, dat wordt gevormd door drs. A. K. C. Q. Baer- walt, pedagogisch-didaktisch mede werker van het Haags Centrum voor Onderwijsbegeleiding, J. Wer- nink, arts van de Emiliehoeve (Bloemendaal) en enkele ex-drug gebruikers. Na dit introduktiegedeelte zal een gedachtenwisseling in kleine groe pen plaatsvinden. Vervolgens zullen de antwoorden van de groepen door het forum worden behandeld en is er gelegenheid tot discussie. Vol gens de werkgroep is het de bedoe ling om, met volledig respect voor ieders persoonlijke visie en in breng, te komen tot het vinden van een eigen verantwoorde, mening. Belangstellenden zijn van harte welkom op deze bijzondere avond. Op zondag 13 april om 10 uur wordt in de Abdijkerk een thema- dienst gehouden, waarin ingegaan wordt op de godsdienstige aspecten welke aan 'Verslaving' zijn verbon den. Voorganger is ds. P. L. Krijger. Medewerking verleent het koor 'De Lofstem' van het Psychiatrisch Zie kenhuis 'Bloemendaal' o.l.v. Nico DEN HAAG Als alles meezit kan op korte termijn begonnen worden met de bouw van een verzorgings tehuis aan de Duinweg. De Diako- nie van de Hervormde Gemeente van Scheveningen, opdrachtgever tot de bouw, hoopt het tehuis eind volgend jaar in gebruik te kunnen nemen. De Diakonie heeft reeds de beschikking ovër het terrein Duin weg 29 en zal, wanneer de gemeen teraad akkoord gaat met een voor stel van B. en W., ook het perceel Duinweg 31 in bezit krijgen. B. en W. stellen de raad voor het betref fende stuk grond te verkopen voor een bedrag van 275.000. De nieuwbouw is ontworpen ter vervanging van het verouderde bejaardenoord Duin en Bosch, gele gen aan de Duinweg. Het nieuwe verzorgingstehuis, dat rUim zes mil joen gulden kost, zal bestaan uit vijf bouwlagen. Het tehuis zal ruimte bieden aan 101 bejaarden. Meer nieuws uit Den Haag/Leiden zie pagina 14 Visser. In een toelichting schrijft de werkgroep dat wanneer men in zijn omgeving weinig of niets van welke vorm van verslaving dan ook bemerkt, het beslist noodzakelijk is dat men van de verschillende aspec ten op de hoogte is en men z'n hou ding daar tegenover kan bepalen. Alleen al om die reden is het, volgens de werkgroep, belangrijk dat men de gemeenteavond en de themadienst bijwoont. DEN HAAG Op 69-jarige leeftijd is overleden de heer H. van Wijck, leraar aardrijkskunde aan het Groen van Prinsterercollege in Den Haag. De heer Van Wijck werd geboren op 4 augustus 1905. Hij begon loopbaan als onderwijzer op 1 maart 1936 te Axel. Vervolgens ging hij naar de Colijnschool te Scheveningen, daarna naar de Christelijke U.L.O. te Ermelo, ver volgens naar Den Haag naar de dr. H. Bavinckschool en de prof dr. J. H. Gunningschool. Op 1 september 1965 werd hij tot leraar benoemd aan het Chr. Lyceum 'De Populier', vervolgens aan de Chr. H. B. S. Waldeck en als laatste school aan het Groen van Prinsterercollege. waar hij tot zijn dood is gebleven. Italianen, Portugezen en Spanjaarden willen ontmoetingscentrum DEN HAAG De Italiaanse-, Spaanse en Portugese werkgroepen in Den Haag hebben de Stichting Begeleiding Buitenlandse Werkne mers voor Den Haag en Omstreken gevraagd wanneer nu eindelijk een ontmoetingscentrum voor deze bui tenlandse werknemers in Den Haag wordt gerealiseerd. Volgens de werkgroepen zou een definitieve toewijzipg yan de gemeente Den Haag alleen nog maar afhankelijk zijn van een aanvaarding door het S.B.B.W.-bestuur. In een brief aan de Stichting wijzen de werkgroepen er op dat het verloop van deze kwestie bijzonder traag is geweest en dat besloten is, in het geval van onbevredigende of niet concrete toezeggingen, 'andere, misschien onaangename maatregelen te ne men', aldus de werkgroepen. Over deze maatregelen wijden de schrij vers niet uit. Binnen een week wil men een reactie van de Stichting binnen hebben. Herdenkingsdienst Voordat de Zuidmolukkers op vrij dag 25 april om 14.00 uur in de Haagse Houtrusthallen de 25e ge denkdag van de proclamatie van de Republiek Zuid-Molukken vieren wordt 's morgens om 10.00 uur in' de Vaikenboskerk op de hoek van! de Valkenboskade en de Zuider park laan een herdenkingsdienst ge houden Voorganger is ds. W. H. Tutuarima uit Amsterdam. Mede werking wordt verleend door zang-, koren, o.m. de Beth-Cheremaingers: en een Ifluitorkest. Het Balkengat Het buurtcentrum 'Het Balkengat' aan de Seinpoststraat 120 in Sche veningen zet zaterdag 12 april van, 13.00-17.00 uur de deuren wijd oper. voor belangstellenden. Er zijn die middag 'tal van activiteiten georga niseerd. Rond drie uur treedt Age Willas his Shiwa's op met eer exotische oosterse slangenshow. De beide barruimten zijn geopend. Welfare-bazar De jaarlijkse welfare-bazar van de afdeling Den Haag van het Rode (Kruis wordt dinsdag 8 april var. 10.00-18.00 uur in het Pageshuis aan het Lange Voorhout 6 gehou-, den. 160 thuismonende chronische patiënten of aan huis gebonden bejaarden hebben met behulp van' welfare- vrijwilligsters artikelen voor deze bazar vervaardigd. Van' de opbrengst wordt weer nieuw materiaal ingekocht, zodat de pa tiënt thuis verder kan werken,' Mocht men verhinderd zijn naar de bazar te gaan, dan kan men alsnog; terecht in de Rode Kruis-kiosk aan de Hofweg. Parkloop Park 'Vreigd en Rust' in Voorburg zal zondag 6 april in het teken staan van de atletiek, want dan wordt voor de jeugd de eerste Voorburgse crocuscross in dat ge deelte van het park gehouden waarin de tennisbanen zijn gele- den. De start heeft om 11.00, urn plaats. Men kan zich voor verschil lende afstanden aanmelden vanal 10.00 uur in volksgebouw 'De Koe-, pel'. Het evenement dat door 'Spar ta' is georganiseerd is kosteloos voor de deelnemers. Commissie Monster De commissie algemene zaken en ruimtelijke ordening van Monstei. bespreekt dinsdagavond 8 april om 20:00 uur de uitwerking van de 'vlekken' in het bestemmingsplan Poeldijk, de uitwerking van de der de fase van het bestemmingsplan, Zwartenhoek, waar honderden wo-, ningen moeten worden gebouwd en een ontwerp-voorstel tot wijziging van de voorschriften van het be stemmingsplan 'Kom Monster'. Bo vendien wordt voorgesteld enkele ten zuiden van de Ohoorstraat gele gen percelen grond een zodanige, bestemming te geven, dat de bouw van enkele woningen daardoor mo-, gelijk wordt. Peru-markt In de Mattheuskerk aan de Frank van Borsselenstraat in Delft wordt woensdag 16 april van 15.00-22.30 uur een Peru-markt gehouden,. Er is een tentoonstelling, een informa tieruimte, een restaurantje met Pe ruaanse gerechten, stands met boe-, ken, planten en levensmiddelen, optreden van een zanggroep en sport en spel Getracht wordt dui zend gulden netto voor de actie 'Steun voor Peru' bij elkaar te krij gen. Vrijdagavond a.s. en zaterdag morgen 5 april worden spullen op gehaald voor dé markt. Giften zijn welkom op girorek. 2.753.700 van het Herv. Geref. Jongeren Verband te Delft t-n.v. akfcie Peru. (ADVÊRTENT1E) mantelspecialist Corduroy mantel. 100% katoen. In beige, groen of zwart. M: 36/46 Corduroy blazer. 100% katoen. In groen, ice-blue, camel en oud-rose. M 38/48 Oen Haag, Schoolstraat 24: Leyweg 954; Winkelcentrum Leidsenhage, Jasmijnhot 8 Leiden, Haarlemmerstraat 163a

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6