EEN LEVEN LEEF JE NIET ALLEEN. Zuidmolukkers in isolement meest kwetsbare minderheid Een oplossing lijkt niet in zicht te zijn Commentaar L Indochina (1) Indochina (2) Ak vsVft Zeeuwse sneeuw IkJLwij allemaal In speciale Boek van de Maand oplage: f.13,50. Daarna f.24/. het weer weerrapporten Naamgeving is - hoe dan ook - niet neutraal In de toekomst overschot aan dierenartsen yo TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 APRIL 1975 BINNENLAND RHS5 ADVERTENTIE Nu de troepen van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid- Vittnam, ondersteund door Noordviet- namese eenheden in snel tempo de enï Zuidvietnamese provincie na de andere oprollen, wordt de situatie voor het bewind van president Ngoejen Van Thieu in Saigon even uilzichtsloos als die voor maarschalk Lon Nol in Cambodja. Net als Cam bodja, waar het regiem in de hoofd stad Phnom Penh alleen nog in stapd te houden is met behulp van de Anerikaanse luchtbrug, lijkt nu ook Thieu teruggeworpen te worden op zijn laatste bolwerk: hoofdstad Saigon. President Thieu, die vorige week nog voor radio en televisie zijn leger en het Zuidvietnamese volk opriep ver trouwen te hebben in zijn regering, ziet zich nu geplaatst voor het pro bleem van een muitend leger, een onifzienbare stroom vluchtelingen en eet oppositie die in steeds harder bevoordingen zijn aftreden eist. Van zijn belofte om bij Da Nang de oprukkende Noordvietnamese- en ViR-troepen een halt toe te roepen is niets terecht gekomen. Da Nang, waar tienduizenden vluchtelingen in eerste insiantie veilig dachten te zijn, werd bijia zonder slag of stoot door Thieu's gedemoraliseerde elitetroepen opgegeven. Overigens is het gevaarlijk om uit de netting van de vluchtelingenstroom poltieke conclusies te trekken. Het feit dat de tienduizenden naar de door Thêu beheerste gebieden vluchten, wat wel 'het steramen met de voeten' wordt genoemd, zegt in de eerste plaits iets over de drang tot levensbe- hoid en kan niet zonder meer uit- geltgd worden als een politieke keuze voer het regiem'in Saigon. Op'zich- zell is het een natuurlijke beweging dal vluchtelingen vóór het oorlogsge- weü uitgaan. In Zuid-Vietnam komt daar nog bij dat in Saigon elk dorp en elke stad die door de VRR wordt overgenomen, wordt vrijgegeven voor luchtbombar dementen op grote schaal. Als weerlo ze burger kun je dan beter vertrokken zip. Af*ezien nog van de humanitaire hulp aai de door het oorlogsgeweld geteis- tede bevolking in Vietnam, zal nu mier dan ooit voor de Nederlandse rearing het vraagstuk van de erken- niig van de VRR weer naar voren konen. Vijf weken geleden zei minis- tei Van der Stoel in de Tweede Kmer niet tot erkenning over te gaan i ondat de VRR zijns inziens niet vodeed aan de volkenrechtelijke eis vai het beheersen van een voldoende grtot deel van' het Zuidvietnamese grendgebied. Van der Stoel beloofde toai wèl contact op te nemen met de VIR, hetgeen echter na vijf weken no» niet gebeurd is. Waarschijnlijk waiht de Nederlandse regering zo. larg dat ook dit erkenninsgprobleem zici vanzelf oplost, namelijk, tot het regem in Saigon gevallen is. Wit uit de hele trieste geschiedenis dudelijk blijkt is dat zowel het regiem in Phnom Penh als dat in Saigon het zoider Amerikaanse steun niet kan raden. Lon Nol heeft blijkbaar zijn cotclusies getrokken en is naar voor hen veiliger oorden uitgeweken. In Sagon wacht de oppositie op een so»rtgelijke stap van president Thieu. De regering in de Verenigde Staten heeft herhaaldelijk 't Congres bezworen zosnel mogelijk toestemming te geven voir extra militaire hulp aan beide repems. President Ford gaat daarbij zo/er, dat hij het Congres verantwoor- deijk stelt voor de ophanden zijnde nederlaag van beide regeringen; een nederlaag die volgens Ford de geloof- wiardigheid van de VS in de rest van de wereld sterk zou aantasten. wiarschijnlijk wel het verstoten van de ddicate machtsbalans van andere nati- orale staten en het steunen door dik en dun van de regiems die daar het gevolg van zijn. Juist het in stand houden van zulke regiems in Indochina, tegen de zin vïi het grootste deel van de bevol- khg, doet afbreuk aan de geloofwaar digheid bij in ieder geval een groot deel van de derde wereld. Het is verheugend dat het Amerikaan se Congres nu weer dwars ligt op de verlangens van Ford nog eens extra mlitaire hulp aan de regiems in In- dtchina te verschaffen. Deze hulp zou inmers een voortduring van de toch al uitzichtloze strijd met zich mee biengen. Gelukkig bestaat er in dè Verenigde Staten een volksvertegen woordiging die een meer reële kijk heeft op de Amerikaanse geloofwaar- dgheid in de wereld. Anderen spelen een belangrijke rol. Het begint al bij het begin: je krijgt ouders. Later zijn er vrienden, vriendinnen, liefdes en verliefd heden. Je kiest een partner. Voor het leven of voor een deel ervan. De ander is er altijd. Zelfs in het afscheid nemen door scheiding of dood. Over relaties tot anderen handelt het Boek van de Maand "Ik, jij, wij allemaal". Een bijzonder boek omdat het over uzelf gaat. U en de anderen in uw leven. Met al het geluk en plezier daarvan, maar ook met de diepere oorzaken waar door er iets binnen een relatie mis kan gaan of zelfs stuk kan lopen. Zaken die we vroeger liever in de doofpot vol taboes propten, maar waar we tegenwoordig open over durven praten. "Ik, jij, wij allemaal" is geschre ven door een deskundige redactie van specialisten: F. E. J. Bouricius, Hans Korteweg, Dr. H. Musaph, Dr. J. W. M. van Ussel, Drs. G. de Bruijn, Drs. Rita Kohnstamm, P.J. F. Dupuis, Dr. Richter Roegholt, Prof. Dr. M. van Beugen, Prof. Dr. M. J. Langeveld, G. R. van den Berg, Dr. M. J. A. M. Nevejan. Zij leverden indringende bijdragen in heldere en duidelijke taal. Vele foto's en tekeningen in kleur en zwart-wit vormen een belangrijk element in dit boek, waarin üw leven de hoofdpersoon is. (Dit aanbod is geldig tot 3 mei 1975. Echter zolang de voorraad strekt). door Jan Kuijk Er wonen op het ogenblik ongeveer 35.000 Zuidmo- lukkers in Nederland en zij zijn niet gelukkig; niet in de laatste plaats omdat zo weinig mensen ge lukkig met hen zijn. Zij zijn in formele zin statenloos (de meesten van hen althans), maar eigenlijk nog veel meer: vader land-lozen. Dat klinkt misschien wat pathetisch en weinig nuchter, maar het duidt toch wel het best de problematiek van de mensen (en hun beleving van de problematiek) aan. Zij hebben geen ander vaderland dan een denk beeldig: de eilandengroep tussen Halmahera en Timor onlosmakelijk deel van Indonesië volgens Indonesische begrippen; in de politieke toekomst dromen van deze mensen echter een vrij en onaf hankelijk gebied. Daarbij is het overigens maar het beste niet al te veel door te vragen over hoe die vrijheid en onafhankelijkheid van dat land precies gestalte moet krijgen, want daarvoor is het allemaal weinig omlijnd; hoeveel hartstocht het ook wekt. i Zuid-Molukkers proberen hier in Nederland hun gesti I te w De 2 Er is op korte termijn geen oplossing voor het probleem van de Zuidmolukkers tenminste als men er van uitgaat dat er bij het zoeken van een oplossing niet over hen en zonder hen kan worden onderhandeld. Het is daarom ook verstandig met al te veel ver wachtingen te koesteren van het gesprek over deze zaak dat minister Van Doorn (de in Nederland voor de Molukkers ver antwoordelijke bewindsman) op het ogenblik in Indonesië voert. politiek ideaal levend te houden door het koesteren en cultiveren van een eigen cultuur en een vrij gesloten gemeenschap met een strenge sociale en politieke controle over-en-weer; met een geweldig generatieconflict ook en daarenboven ook nog een politieke mentaliteitskloof, die om het kort te houden kan worden gevangen onder de namen van Manu- sama en Tamaela de eerste een rustige statenloze Rotterdamse wiskundeleraar en de tweede een nogal ijdele en op directe actie gerichte militair met een Nederlands paspoort, maar beiden met de pretentie van 'president van de Republiek der Zuid-Molukken'. Een tragische groep mensen; de meest kwetsbare minderheid in onze Nederlandse samenleving ook vrijwel geïsoleerd van de niet geïnteresseerde Neder landse samenleving en de wereld daarbuiten ge- isoleerd vooral ook van de samenleving in dat verre en voorlopig alleen maar denkbeeldige vaderland in Oost-Indonesië, waar volgens tamelijk onbevooroor deelde (Amerikaanse wetenschappelijke) kenners van Indonesië die in Nederland zo zorgvuldig cultiveerde Molukse adat snel aan het uitsterven Op papier is het niet zo moeilijk. Men kan natuurlijk de Zuidmoluk kers voor de keus stellen te inte greren in de Nederlandse samenle ving of terug te keren naar Indo nesië, maar dan heeft men het probleem wel op een bijzonder hardhandige wijze vereenvoudigd. Toch wordt de oplossing hier in Nederland maar al te graag zó voorgesteld en wordën de Zuidmo lukkers soms op nogal hooghartige wijze toegebast door voor het overi ge alleraardigste mensen, die in andere zaken wat gra^g naar de grootst mogelijke zorgvuldigheid zoeken. De zaak is namelijk dat de Zuidmo lukkers hier een politiek ideaal koesteren en dat ideaal bij het doen van een eventuele keuze tot uitdrukking willen brengen. Het is niet goed in te zien, waarom dat recht (voor zover het binnen de termen van de wet valt) aan de Zuidmolukkers zou moeten worden ontzegd. Het is waar: de meerderheid van hen is statenloos en het zou dus niet zo moeilijk zijn in de praktijk hun rechten iets in te tomen. Maar daar zou dan toch een zeer dwin gende reden voor moeten zijn om in dit ene geval af te wijken van onze zo dierbare gekoesterde en voor het buitenland zo dikwijls breed uitgemeten traditie van ver draagzaamheid alweer: zolang tenminste het uitdragen van politie ke idealen binnen de termen van de wet blijft. In dat verband doet het er ook niet zo heel veel toe of men het al of ideologisch) gefundeerd zijn van dat ideaal. Het gaat er om of men de Zuidmolukkers een recht mag ontzeggen dat wijzelf als één van de fundamenten van onze samenle ving beschouwen. Bovendien: dat alternatief van in tegratie in de Nederlandse sa menleving de terugkeer naar In donesië dus is niet zo eenvoudig te realiseren. Op de Indonesische am bassade werkt op het ogenblik een kleine staf aan het probleem van de Zuidmolukkers in Nederland en aan het voorbereiden van de terug keer van hen naar Indonesië. Voor die terugkeer stelt Indonesië echter zoveel voorwaarden, en ook zijn er vanuit de situatie van de Zuidmolukkers gezien zoveel on zekerheden aan die terugkeer (al leen al het materiële bestaan het gebied van de Molukken behoort tot de armste van een in vergelij king met Nederland toch al arm land), dat die mogelijkheid voorlo pig alleen theoretisch lijkt. Thajeb, de attaché die op de In donesische ambassade in Den Haag de leiding heeft van de afdeling voor Molukse zaken, zegt het trou wens nadrukkelijk: 'Wij willen be slist niet iedereen terug hebben. In 1968 is er ook een poging gedaan een aantal mensen ter&g te brengen naar Ambon, maar die emigratie is mislukt door een onzorgvuldige selectie. Wij zijn nu bezig de mensen die terug willen te registreren, maar die registratie be tekent tegelijk een selectie. Geschiktheid Ir. Manusama niet met dat politieke ideaal eens is of dat men twijfelt aan de haal baarheid of zelfs het (al of niet Van onze weerkundige medewerker A Als lippen scliraal zijn, trekken, pijn doen, zijn ze toe aan Labello, de stick die verzacht en beschermt jm £A Zomer winter. 1 Vandaag nog even wat extra aan dacht voor Zeeland. Het weer is daar vlak voor en tijdens gaas (zondag) heel hijzonder geweest. Een weeramateur (sinds 1942) uit Middelburg meldt, dat het allemaal begon met die koude-depressie uit Het Kanaal, wélke zuidwest-Neder land voor het eerst sinds lange tijd in een witte wereld omtoverde. Da ken en auto's werden bedekt met 3 centimeter sneeuw. In de nanacht van Goede Vrijdag kwam er een enorme bui van korrelhagel opzet ten. gevolgd door een paar zware sneeuwbuien, 's Avonds was er in Middelburg 28 millimeter neerslag gevallen, waarvan 20 mm in vaste vorm. Eerste Paasdag vond er ver volgens een herhalirtg van de witte Goede Vrijdag plaats. Overal dichte sneeuwval met grote vlokken. Alles bijeen viel er tot één uur 's mid dags op eerste Paasdag in Middel burg 40 mm., waarvan 30 mm. in vaste vorm en daarvan 80 procent sneeuw. Was het een wonder, dat de sleetjes snel tevoorschijn wer den gehaald? Konklusie: meer sneeuw in Zeeland dan in jaren het geval was geweest. Tussen zes en zeven uur Paaszondag kreeg Texel ook de grootste sneeuwval van de hele winter. Over naar de maandneerslag: Ui- rum 45 mm.. Ten Post 46 mm. tegenover Maastricht 81. Marken 85 mm., .Nunspeet 87 mm.. Fijnaart 88 mm.. Zierikzee 89 mm., Amsterdam en Vlissingen 93 mm., Schevenin- gen 98 mm., Krimpen aan den IJs- sel 102 mm en Hoog Soeren 105 mm. In De Bilt regende het 83 uur (normaal 42). Het aantal zonne- uren in De Bilt was 70 tegen 127 normaal, een groot tekort dus. Ge middelde etmaaltemperatuur van De Bilt 4.7 graden Celsius (normaal Weerrapporten van glsterene maximum temperatuur en neerslag van 7-19 uur: zwaar bewolkt 7 1 zwaar bewolkt 7 2 zwaar bewolkt 6 2 zwaar bewolkt 7 2 zwaar bewolkt 6 3 zwaar bewolkt 7 2 zwaar bewolkt 7 1 zwaar bewolkt 6 4 zwaar bewolkt 6 3 regen 3 14 hagelbui 9 0.1 half bewolkt 23 0 half bewolkt 14 0 motregen 5 2 regen 9 0.2 regen 5 10 regen 4 5 geheel bewolkt 10 0 sneeuw 3 2 zwaar bewolkt 9 0 licht bewolkt 6 0 licht bowolkt 14 0 half bewolkt 7 4 sneeuw 1 3 onbewolkt 14 0 onbewolkt 17 0 licht bewolkt 13 3 zwaar bewolkt 6 0 /waar bewolkt 15 0 zwaar bewolkt 5 0 regen 7 7 half bewolkt 13 2 geheel bewolkt 15 2 sneeuw 1 1 zwaar bewolkt 9 0 geheel bewolkt 8 0 licht bewolkt 18 0 geheel bewolkt 21 0 onbewolkt 32 0 regenbul 16 0.1 Die selectie geschiedt dan in de eerste plaats op de geschiktheid van de Zuidmolukkers voor het "er- richten van arbeid in de Molukken (of ergens anders in Indonesië, als zij dat willen), maar natuurlijk wordt mede in de overwegingen betrokken de mate van de gebon denheid aan de politieke idealen van de republiek der Zuid-Moluk ken. Er geldt trouwens sedert 1958 in Indonesië een naturalisatie-stop (het is voor een niet-Indonesiër vrijwel onmogelijk de Indonesische nationaliteit te krijgen), maar Tha jeb erkent dat men voor de Zuid molukkers wel wat soepeler wil op treden als zij eenmaal in Indonesië terug zijn. Hulp van Nederland bij die terug keer is uiteraard welkom, maar de heer Thajeb voelt niets voor indivi duele hulp, zoals bijvoorbeeld is gesuggereerd door de Raad van Kerken. Behoud van een aantal so ciale rechten voor de teruggekeer den in Ambon klinkt natuurlijk wel aardig, maar het zou voor Indone sië een paar netelige problemen met zich brengen. Uitvoering van die suggestie zou na melijk betekenen dat de uit Neder- Ambonezen, Zuidmolukkers, Moluk kers drie termen waarmee de in Nederland verblijvende ex-KNIL- militairen van Indonesische af komst en hun gezinsleden worden aangeduid. Wat is de juiste term? Daar is geen antwoord op te geven, aangezien elke term zijn eigen kleur heeft. De aanduiding Ambonezen is het meest gebruikt. Dat zal wel iets te maken met het spraakgebruik lei het voormalige Nederlands-Indlë, waar de Indische KNIL-militairen als 'Ambonezen' werden aangeduid ongeacht of zij van het eiland Ambon kwamen of van de eilanden Ceram, Haroekoe, Saparoea en Noe- salaut. Dat woordgebruik is nog wel te verdedigen, omdat die eilanden min-of-meer als een eenheid (geo grafisch en cultureel) kunnen wor den beschouwd. Later kwamen er echter ook solda ten in het KNIL van de Kei-, Ta- nimbar en Aroe-eilanden, die in het spraakgebruik eveneens onder de noemer 'Ambonezen' werden ge bracht, hoewel dat minder goed te verdedigen is. Vandaar ook dat de in Nederland verblijvende groep de benaming Ambonees liever niet ge bruikt dan in de strikte zin: ie mand van het eiland Ambon. De voorkeur van deze groep en dan vooral bij de politiek bewusten onder hen gaat uit naar de naam Zuidmolukker, omdat met deze naam tegelijk iets wordt uitgedrukt van het politieke ideaal: de in 1950 uitgeroepen republiek, die een eerst bij die gelegenheid gecreëerde naam kreeg. Juist omdat de benaming Zuidmo lukker zo politiek geladen is, word» in de officiële stukken (zowel van de kant van de Nederlandse als van de Indonesische regering) de als meer neutraal ervaren aanduiding 'Molukker' gebruikt. Als ik in bijgaande beschouwing de aanduiding Zuidmolukker gebruik, duidt dat niet in de eerste plaat£ op een politieke voorkeur. De be langrijkste overweging om deze naam te kiezen is dat gegeven het feit, dat ook de 'neutrale' naam Molukker niet 'neutraal' mag heten en in feite even politiek geladen is als de twee andere aanduidingen het maar het beste is de praktijk van alle dag te volgen en de men sen te noemen met de naam, waar mee zij zichzelf voorstellen. J. K. land teruggekeerden slechts één keer per maand naar het postkan toor behoefden te gaan om daar een postwissel te innen, om daarna onbezorgd als een vorst in een ui terst armoedige omgeving te leven. Aan de Indonesische autoriteiten ter plaatse zou dan moeten worden overgelaten de anderen uit te leggen waarom iemand op grond van een 25-jarig verblijf in Neder land recht heeft op een als vorste lijk ervaren uitkering, terwijl de arme stakker die 25 jaar ter plaatse in armoe heeft moeten sappelen, zijn armoe alleen maar bestendigd kan zien. Thajeb erkent overigens wel dat een pleidooi voor een federalisti sche opbouw van Indonesië (als de Zuidmolukkers daar genoegen mee zouden nemen) een legitiem plei dooi is, waarvoor binnen de Indo nesische samenleving en politiek een plaats dient te zijn. Alleen: 'er zijn zoveel andere dingen te doen in Indonsië praten over proble men van staatsinrichting en derge lijke is eigenlijk een geweldige luxe politieke bezigheid'. Van een verslaggever UTRECHT —Er komen te veel dierenartsen, en uit alles blijkt dat het aantal arbeidsplaatsen voor hen de komende jaren niet spectaculair zal groeien. Volgens prof. dr. G. Wagenaar, in het Tijdschrift voor Diergeneeskunde, is de beperking van het aantal eerstejaars studen ten verstandig, maar deze komt te laat. Van de ruim negenhonderd dierenartsen met een eigen prak tijk, zijn er driehonderd n4 969 begonnen. Die groei kan niet tot in het oneindige dorgaan. Vóór vol- gend jaar zomer zullen er nog eens tweehonderd afstuderen, en die gaan zeker plaatsingsmoeilijkheden krijgen, meent prof. Wagenaar. De wetenschappelijke staf van de dier geneeskundige faculteit is binnen tien jaar verdriedubbeld (tot 166 mensen), maar blijft de laatste Ja ren bijna constant. En in overige functies voor dierenartsen ziet hij evenmin veel groei zitten. 5), laagste in zijn soort sinds 1971 (toen 2.7). Gemiddelde maximum temperatuur 7.9 gr. C. (9.5), gemid delde minimumtemperatuur 1.7 gr. C. (1). Vorstdagen waren er in De Bilt 12 (13). Marken registreerde 13 nachtvorsten met een minimum van minus 2.5 gr. C. op de 24ste, Ten Post minus 8.2 gr. C. op gras niveau. Over het actuele weer is er weinig of geen nieuws. Er komen nog steeds geen warme lentegolven op ons af. Steeds maar blijft koude poollucht uit het hoge noorden naar onze omgeving komen. Ook in de hogere niveaus is het van het zelfde laken een pak. Een eventuele doorgaande wijziging zal zich toch in de eerste plaats daar moeten aftekenen. Het blijft deze week verder dus koud met kans op enke le hagel- of sneeuwbuien, maar daar tussendoor ook zonnige perio den. Waterstanden Hoog water voor vrijdag 4 april: Vlisslri- gen: 8.03-20.39; Harlngvllotslulzen: 9.26- 22.05; Rotterdam: 10.42-23.04; Schcvonln- gen: 8.56-21.39; IJmuiden: 9.45-22.28; Den Helder: 0.07-12.42; Harllngen: 2.51-15.18; Delfzijl: 5.26-17.44. 966 ©PI8_ t 1 1 isfri'' ''.v 'U hoorde een geluid alsof er metaal scheurde en wat gebeurde er toen?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5