Snelle verovering verbaast Hanoi Onderzoek kankervirus stap verder Onderzoek naar handel en wandel Unified Family Tamaela: Indonesiërs achter gijzelingsplan Op uw gewone spaargeld kunt ubij de ABN nu 2%% extra rente maken. Met het Spaar-Extra-Boekje. de ABN Helus ter Beek na reis door Noord-Vietnam Pleidooi voor uitstel keuze van vliegtuig Ambassade wijst rol in gijzeling koningin van hand Gasfles ontploft: woning verwoest )e Gruyter wil 'eibedrijfsslagerij in «Dordrecht sluiten "'Elektriciteit Jin buitenland veel goedkoper Algemene Bank Nederland een goede grote bank Zoon Zweedse arts zou bedreigd zijn 3 Hittegolf In Het 1 Verschiet? Zonder StophoestHouJe Het Niet. X1 Nieuwe isolatie kan wegen naar meer inzicht openleggen Van Red Band Natuurlijk tevreden over hulp aan boeren OUW/KWARTET DONDERDAG 3 APRIL 1975 BINNENLAND fan onze Haagse redactie eftrijd die indertijd volgde op het zogenaamde TET-offensief', verklaarde het Kamerlid gisteren bij eifcjjn terugkomst van een tiendaags bezoek aan Noord-Vietnam. ial dfTer Beek maakte deze op uitnodi- :o< ing van Noord-Vietnam tot stand ;ei|ekomen reis, als lid van een inter- itionale commissie die de nale- oofring van de Parijse vredesakkoor- g( icn wilde onderzoeken, lu )ver de huidige situatie in Zuid- 01 rietnam heeft de commissie uitge- ne»reid contact gehad met vertegen- ïul roordigers van de VRR. Volgens va leze vertegenwoordigers, zei Ter m leek, vlucht maar tien tot twintig >n irocent van de bevolking. 'Vele ke- li; en bovendien al weer terug naar aa iun woonplaatsen. Zij worden vaak bu edwongen door de Zuidvietnamese hi nllitairen te vluchten, die hen als in child voor hun terugtocht gebrui- 'T ten. Er zijn inderdaad burgers die ai iang voor vergelding en voor de d «mbardementen wegvluchten. Het ijn de aanhangers van Thieu, n< imbtenaren en militairen die wer- lokelijk willen vluchten', aldus Ter Jeek. lij is er overigens niet in geslaagd a net de commissie, waarvan ook de :e raorzitter van de Nederlandse Bre- 2 de Vietnambeweging, Jan Boonstra deel uitmaakte, de bevrijde gebie den te bezoeken. 'Ondanks zware druk, ook door de Noord Vietnamese autoriteiten weigert de VRR bui tenlanders toe te laten, omdat dit niet veilig zou zijn'. Het Kamerlid vindt dat Nederland de hulp aan Noord-Vietnam en de VRR moet Rornnri opvoeren. Hij zal proberen te berei- AJCiaau ken dat minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) persoonlijk naar Noord-Vietnam gaat. systematische weigering van het regiem Thieu uitvoering te geven aan de Parijse vredesakkoorden. Het PvdA bestuur betreurt het zeer dat er van de door minister Van der Stoel beloofde contacten met de VRR, nog niets is gebleken. Diep geschokt Het Kamerlid is in zijn mening gesterkt dat het de hoogste tijd is dat Nederland de VRR erkent. Het dagelijks bestuur van de PvdA heeft dit gisteren in een verklaring ook weer bepleit. Het bestuur zegt diep geschokt te zijn door de huidi ge ontwikkelingen waarvan de weerloze en onschuldige bevolking het slachtoffer wordt. Als oorzaak hiervan ziet het PvdA-bestuur de De regering blijft de ontwikkeling van de politieke en militaire situa tie in Zuid-Vietnam nauwkeurig volgen. Volgens een gisteravond door het ministerie van buitenland se zaken uitgegeven verklaring be raadt de regering zich met haar Europese partners over de ontwik kelingen en zullen nadere beslissin gen over erkenning van een nieuwe regering worden genomen zodra de situatie volledig duidelijk is. De veiligheid van de Nederlanders die thans in Zuid-Vietnam verblijven vormt daarbij tevens een belangrijk element van overweging, aldus de verklaring. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) wil graag dat een beslissing over de vervanging van de Starfighter nog zeker twee jaar wordt uitgesteld. Het IKV heeft vanmorgen een verklaring van deze strekking aangeboden aan de regering en aan de fractievoor zitters van de Tweede Kamer. Het IKV verwacht namelijk dat deèCHIPHOL Noord-Vietnam en de Voorlopige Revolutionaire Regering (VRR) van Zuid-Vietnam vandaag in Brussel een definitieve iafcijn, volgens het PvdA Kamerlid Relus ter Beek, zelf verbaasd over de huidige snelle veroveringen overigens In'DennHaerWaC"htlng ddt Jj n Zuid-Vietnam. 'Volgens Hanoi zijn er weinig zware gevechten geweest, in tegenstelling tot de gedeeld. Minister Vredellng^ovrdegt Mia ,r/->1rrr1Q VïQ+ 7nfp0noory,rl0 T^rhloor^o V.of TTomovlirJ mctoror, V.H vandaag in BrUSSel OVer de Vervan ging, maar volgens het ministerie van defensie wordt ook op deze vergadering nog geen definitieve beslissing verwacht. In de verklaring van het IKV wordt de besluitvorming in deze zaak strijdig genoemd met de uitgangs punten van het regeringsbeleid. Het IKV verwijt de regering gebrek aan openheid. 'Het Nederlandse volk kan totaal niet overzien welke verstrekkende beslissingen met de aanschaf van het nieuwe gevechts toestel worden genomen,' aldus het IKV. Het bepleit daarom, even als Pax Christie al eerder deed. een uitstel van twee Jaar om een brede discussie over de aankoop op gang te brengen. Die twee jaar uitstel zou tevens gelegenheid geven de resultaten af te wachten van het overleg tussen oost en west over wederzijdse troepenvermindering. Het IKV vindt dat deze besprekin gen niet alleen de landmachttroe pen moeten omvatten, maar ook de luchtmacht en de kernwapens. Van een verslaggever DEN HAAG De Indonesische ambassade betreurt het in verband te zijn gebracht met de verijdelde plannen van Zuid-Molukkers om koningin Juliana te gijzelen en paleis Soestdijk te bezetten. Am bassaderaad Soerjadi heeft dit gis teravond verklaard voor het journaal van de NOS-tv. Hij reageerde hier mee op de beschuldiging van de leider van de militante groep Zuid- Molukkers Tamaela, dat de Indone sische ambassade in deze plannen een belangrijke rol zou hebben ge speeld. 'Iedereen mag zeggen wat hij denkt, maar de opmerkingen van de heer Tamaela komen natuur lijk voor zijn eigen rekening', aldus de ambassaderaad. Op de vraag welke tegemoetkoming van Indonesië verwacht kan wor den bij de terugkeer van Zuid- Molukkers vanuit Nederland naar Indonesië, zei de heer Soerjadi dat tegemoetkoming er altijd al is ge weest. De ambassaderaad zei dat in het verleden al Molukkers zijn ge repatrieerd en hij vond dat op zichzelf al een tegemoetkoming. 'Want', zo voegde hij hieraan toe, 'aan Indonesische kant is er geen noodzaak voor terugkeer van deze Molukkers'. Hij meende dat de Zuid-Molukkers in ons land hun Ideaal, het stichten van een eigen staat op Ambon, moeten vergeten. Wel willen wij ze toelaten, zij het gelimiteerd, voor zover zij aan de eisen van de Indo nesische wetgeving kunnen vol doen, aldus de ambassaderaad. Van een verslaggever NAARDE N Een ontploffende gasfles heeft gisteravond enorme ravage aangericht in een woning aan de Zwarteweg te Naarden. Op het moment van de ontploffing wa ren vijf mensen in het pand. De hoofdbewoner, de heer Th. Bakker, liep lichte verwondingen op door dat hij een instortende muur op zich kreeg. Ook twee andere perso nen raakten licht gewond. In de werkplaats, was op het moment van de ontploffing niemand aanwezig. Aan één zijde sloegen de muren uit het pand. In het huis, een voormalig boerde rijtje, was een autosloperij geves tigd. ADVERTENTIE J Van een verslaggever ÜtRECHT De directie van De Sruijter Winkelbedrijf b.v. wil de j? jedrij f sslageri j in Dordrecht die d vleeswaren levert aan De Gruijter- ui bedrijven West-Nederland slui- 01)ten. De 25 man personeel die in "Dordrecht werken zouden kunnen worden overgeplaatst naar de cen trale bedrijfsslagerij in De Gruij- ters 'hoofdkwartier' in Den Bosch. Blijkens een mededeling van het fcdrijf gaat de Dordtse slagerij Icht, omdat hij niet meer voldoet de eisen die de veterinaire ispectie stelt op vleeskeurdngs- chnlsch terrein. Een woordvoer- jder van De Gruyter zei gisteren dat jeer geen sprake is van gevaar voor de volksgezondheid, maar dat de eisen uitsluitend betrekking hadden op het aanbrengen van bepaalde bouwkundige voorzieningen. Voor- ïieningen die een kostbare investe ring zouden vergen. Bovendien zit het slagersbedrijf in Den Bosch jmet een behoorlijke, overcapaciteit. Van een verslaggever jiDEN HAAG De elektriclteitsta- rieven in het buitenland kunnen de Hkomende jaren steeds lager worden dan in ons land, vooral wanneer de elektriciteitsopwekking via kern centrales in het buitenland een grote vlucht neemt. Door de sterk gestegen prijzen van stookolie en aardgas is het nu al mogelijk, dat buitenlandse electriciteltsproducen- ten met gebruikmaking van andere brandstoffen relatief lagere tarie ven bieden dan in Nederland, mister Lubbers (economische za- i) heeft dit gisteren geantwoord ip schriftelijke vragen van de llbe- le kamerleden Scherpenhuizen en 'aalkens, die van hem wilden ho- n waarom AKZO-chemie afzag •an vestiging van een fabriek in Delfzijl. Volgens minster Lubbers is een van de oorzaken de sterke stij- 'ging van de elektriciteitsprijzen. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers GRONINGEN. De kwade genius achter het voornemen koningin Juliana te gijzelen is de Indonesische ambassade. Doel is de zaak van de Zuid-Molukken in een kwaad daglicht te stellen. Dit is de mening van de heer D. Tamaela, broer van de thans bij de Verenigde Naties in New York verkerende, Zuidmolukse generaal I. F. Tamaela. Deze vertegenwoordigt een groep die zich beweegt néést de groep van ir. A. Manoesama, president van de 33.000 in ballingschap levende Zuidmolukkers in Ne derland. Beide groeperingen zeg gen de zaak van de RMS (Repu bliek Zuid-Molukken) te verte genwoordigen, maar leven op gespannen voet met elkaar. De uitlating van ir. Manoesama dat de groep-Tamaela achter de gij zeling zou zitten, wordt door de heer Tamaela In Hoogezand als 'laster' afgedaan. De bewering van Manoesama dat de, groep- Tamaela maar klein is en een extreme houding aanneemt, weerlegt hij met er op. te wijzen dat zijn broer thans in New York is om de zaak van de Zuidmolukkers bij de Verenigde Naties te bepleiten. De heer Tamaela baseert zijn beschuldiging dat de Indonesi sche ambassade achter de gijze lingszaak zit, op vermoedens. Hij vindt dat de justitie de achter grond van de gearresteerde Zuidmolukkers moet natrekken. 'Indonesische agenten opereren overal, zelfs via onze Zuidmoluk se organisaties', zegt hij. 'Som migen van ons trappen er in. Ze hebben misschien niet, mis schien wél door dat in feite de Indonesiërs de hersens zijn ach ter acties als de gijzelingsaffai re.' 'Ik wil', zegt Tamaela, 'geen na men noemen maar ik weet dat er contacten zijn tussen Zuid molukkers en Indonesiërs.' Vol gens hem zijn er bij de thans gearresteerden geen leden van de groep-Tamaela. 'Er zijn er misschien een of twee die vroe ger bij ons hoorden, maar ze zijn de laatste maanden gesig naleerd op meetings waarmee D. Tamaela wij niets te maken hebben.' Een woordvoerder van de Indo nesische ambassade in Den Haag, wijst de beschuldiging van de hand. 'Dat gaat zo lekker hè.Maar meneer, voor ons bestéét er geen RMS. Wij heb ben wel iets anders te doen, zoals het opbouwen van ons land. Er is alleen een Neder landse zaak, een zaak tussen uw regering en de Zuidmolukkers. Wij kennen in Indonesië een toepasselijk spreekwoord: 'De tong heeft geen been'. Daarmee wordt bedoeld dat het gemakke lijk is te beschuldigen met de tong. Wat is er voor Zuidmoluk kers in Nederland nu gemakke lijker dan de Indonesische am bassade maar te beschuldigen?' Trouwe spaarders, mensen die van plan zün hun spaargeld lange tijd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2'/2% extra rente op! Als u geld opneemt, brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of-rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zo maar2'A% extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. (en niet alléén voor spaarders) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ministerie van justitie zal een diepgaand' on derzoek instellen naar de handel en wandel van Unified Family, een internationale religieuze groepering die in Nederland vanuit Bergen aan Zee opereert. Volgens de in Canada wonende Zweedse vrouwenarts dr. Göran En horning (51) is hem dit toegezegd, nadat hij zich bij het ministerie over het optreden van Unified Fa mily had beklaagd. De heer Enhor- ning heeft ook een schriftelijke klacht ingediend bij de officier van justitie in Alkmaar. De Zweed, verbonden aan de Uni versiteit van Toronto, verblijft op het ogenblik in Nederland in ver band met de verdwijning van zijn 19-jarlge zoon Ulf. Deze is tijdens een vakantiereis naar Europa in Amsterdam in aanraking gekomen met Unified Family, waarvan in Nederland de touwtjes In handen worden gehouden door de gewezen zeeman Teddy Verheljen en diens Amerikaanse vrouw Pauline. Na enige tijd in het Bergense hoofd kwartier verbleven te hebben, bleek Ulf Enhorning spoorloos verdwenen te zijn. Van Unified Family kreeg Göran Enhorning te horen dat zijn zoon met onbekende bestemming was vertrokken. Op zoek naar zijn zoon naar Nederland afgereisd, kreeg hij een tip dat Ulf naar West-Duits- land was gegaan. Met medewerking van de Duitse Krtminalpolizei kwam dr. Enhorning erachter dat zijn zoon door Pauline Verheljen naar een onderkomen van Unified Family bij Frankfurt was gebracht. Daar aangekomen, hoorde hij dat Ulf Enhorning inmiddels was ver trokken naar Freiburg. Eind vorige maand heeft hij daar gesproken met zijn zoon, die niet van zins bleek te zijn met Unified Family te breken. Omdat volgens de West- duitse wetten een 18-jarige meer derjarig is, moet Göran Enhorning zich daarbij neerleggen. Volgens de heer Enhorning ls zijn zoon het slachtoffer geworden van de 'hersenspoeling' die Unified Fa mily toepast. De volgelingen van Verheijen zou worden voorgehou den dat zij een prooi van satan worden als zij met de groep breken. De overbrenging van zijn zoon naar öfQriG Duitsland is volgens Göran Enhor- O Ww lööCtl CWil 13 ning het doorslaggevende bewijs dat Unified Family een criminele organisatie is. van de groep in het geweer zullen komen. Een bewijs van de 'hersen spoeling' waaraan zijn zoon onder worpen is, ziet hij in een brief van 17 februari waarin Ulf Enhorning zijn ouders schrijft dat hij uit de Unified Family wil gaan. Dat hij op dat besluit is teruggekomen, kan volgens zijn vader niet anders dan onder druk gebeurd zijn. Göran Enhorning heeft zich dezer dagen ook tot de Fiscale inlichtin gen en opsporingsdienst (FIOD) gewend om deze Instantie erop te wijzen dat geen cent belasting wordt betaald over de inkomsten waarvoor de volgelingen van Uni fied Family zorgen. Naar zijn bere keningen wordt met de verkoop van pamfletten, boekjes en bloe men meer dan een half miljoen gulden per jaar verdiend. Volgens Göran Enhorning verdwijnt dat geld, vermoedelijk onbelast, naar het buitenland. Misbruik Op een gisteren belegde persconfe rentie in Den Haag liet de heer Enhorning weten dat Unified Fa mily misbruik maakt van de demo cratie in Nederland. 'Ik zal alles doen', zei hij. 'om Nrüfied Family te vernietigen.' HIJ hoopt dat ook andere ouders tegen de praktijken Van onze redacteur wetenschappen RIJSWIJK Wat virussen nu precies te maken hebben met sommige vormen van kanker, is nog steeds onduidelijk, e n de gemakkelijke antwoorden liggen ook nu niet om de hoek voor het grijpen. Maar het lijkt erop dat we de werktuigen om die antwoorden te vinden, in handen gaan krijgen nu opnieuw een serieuze ontdekking wordt gemeld van een menselijk kankervirus. Dat het virus leukemie ver oorzaakt, staat (nog?) niet vast. Dat het er iets mee te maken heeft, staat voor de onderzoekers als een paal boven water. Dat begon op de onder leiding van dr. P. Bentvelzen snel gegroeide, afdeling virologie van het Radiobiologisch Instituut met een eigenzinnig idee van twee medewerkers. Uit het onderzoek naar kan kervirussen bij dieren was een methode bekend om de aanwezigheid van virus aan te tonen in het beenmerg van muizen met leukemie. Beenmergcellen worden, in een glazen schaaltje ge kweekt samen met een be paald soort lichaamscellen die van een rat afkomstig zijn. Op een of andere ma nier verandert het virus dan iets aan de rattecellen, waardoOi.' er na enkele da gen karakteristieke reuzecel len ontstaan, die onder de mikroskoop onmiddellijk op vallen. Hoe of waarom deze zogenaamde XC-test werkt, weet niemand, maar hij werkt De heren Nooter en Aarssen nu, hadden het idee dat die test ook eens op beenmerg van menselijke leukemiepatiënten moest worden geprobeerd. Vrije tijd Toen hun baas daar weinig heil in zag zij waren bo vendien bezig met Ameri kaans contractonderzoek op een wat ander terrein begonnen ze maar in hun vrije tijd. Met materiaal van acht patiënten met verschil lende vormen van leukemie in verschillende ziektestadia, zagen zij niets bijzonders. Met het negende preparaat (beschikbaar gesteld door het Emma Kinderziekenhuis in Amsterdam) was het raak. Bovendien bleek dat het vi rus zich in de celkweek ver meerderde. Het bleek moge lijk om met het virus menselijke embryocellen te infecteren en ook daarin plantte het zich voort en kon met de XCtest opnieuw worden aangetoond. Het kon door een elektronenmlkros- koop worden gefotografeerd en bleek duidelijk te beho ren tot het 'C-type oncorna virus' dat men verwachtte. Het reageerde zwak maar duidelijk op antistoffen tegen bekende dierlijke leu- kemievirussen, wat betekent dat het daaraan nauw verwant is maar toch duide lijk verschillend. En men kon sluitend vaststellen dat het niet afkomstig was uit liet Rijswijkse virus Iaat zich met een elektronenmikro- skoop goed fotograferen. De oorspronkelijke vergroting (87.000 maal) is voor deze afdruk opgevoerd tot 157.000 maal. rattecellen. muizecellen, of welk ander proefdier dan ook dat in Rijswijk aanwe zig is. Intussen staat niet vast dat dit nu 'het virus is dat lymfatische leukemie veroorzaak'. Elke vorm van kanker ontstaat, voor zover wij begrijpen, door een combinatie van omstan digheden, waarvan de aan wezigheid van een virus er één kan zijn- Niet besmettelijk Er is ook beslist geen sprake van besmettelijkheid. Hoe ingewikkeld dit soort dingen ook bij 'eenvoudiger' ziektes ligt, illustreert dr. Bentvel zen: 'Het is best mogelijk om uit een volstrekt gezond mens een polio-virus te Isoleren'. De betekenis van de vondst in Rijswijk is onder andere dat de uitgebreide studies aan kankervirussen bij die ren, nu duidelijker in ver band gebracht kunnen wor den met wat er bij mense lijke patiënten aan de hand ls. Zolang een menselijk vi rus zich maar niet liet pak ken, hield men het gevoel dat de mens kennelijk, een uitzonderingsgeval was. Linke soep Wat Nooter en Aarssen nu in eerste instantie verder willen doen is meer virus kweken. ('Linke soep', zeg gen zij zelf. maar er wordt onder duchtig geïsoleerde omstandigheden gewekt). Verder zijn zij erg benieuwd of met dat virus experimen teel bij proefdieren leukemie te verwekken is. En dan willen zij antistoffen tegen het virus bereiden. Met die antistoffen kan op een vrij eenvoudige manier bekeken worden bij welke patiënten en in welke stadia van hun ziekte het virus eventueel optreedt. Op die manier zou de rol die het virus speelt, duidelijker uit de verf kun nen komen. Tenslotte, maar dan denken zij in termen van toch zeker vijf a tien Jaar verder on derzoek, zouden die an tistoffen wellicht een rol bij de behandeling van leuke mie kunnen gaan spelen. Maar dat is nog volstrekte speculatie. Van een onzer verslaggevers GOES Er is een unieke vorm van samenwerking gevonden om hulp te bieden aan de door water overlast gedupeerde boeren In zuid west-Nederland. Die samenwerking bestaat tussen de gemeentebesturen die met de uitvoering van de rege ling zijn belast en de landbouwor ganisaties. Staatssecretaris W. Meijer, die gisteren een werkbezoek aan Zeeland bracht, heeft zijn te vredenheid betuigd. Doordat de in stanties waarmee de boeren ver trouwd zijn bij de regeling betrok ken zijn wordt een zekere drempel vrees omzeild. Er ls verder sprake van een deskundige beoordelifig en er kan per regio worden gewerkt Door dit alles is het mogelijk slag vaardig op de ingediende aanvra gen te reageren, aldus de staatsse cretaris. Tot dusver zijn er van de 566 aanvragen 303 behandeld. Op 233 werd gunstig beschikt. Er zijn nog 250 aanvragen in behandeling, maar eind mei zal over deze aan vragen zijn beslist. De totale schade als gevolg van de droogte in het voorjaar en de water overlast in de afgelopen winter, worde becijferd op 74 miljoen gul den. 'Niets aan de hand, pap, het is maar water. Ik heb de champagne in een ka raf gedaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3