Spanningen op EG- zuivelmarkt verwacht Kritiek op Keurkoop, Lekturama en het NTI Kredietverlening aan gezinnen wordt voor ABN als belangrijker Vissersvloot moet 20 procent inkrimpen Tevreden Forse teruggang in Nederlandse confectie Wegenbouwers verwachten meer werkgelegenheid DOW JONES INDEX Rechtzaak tegen oliekartel in VS Geen behoefte aan Postbank Financiële regeling voorgesteld N. York nauwelijks prijshoudend Markt- en visserij berichten Sterke uitbreiding van handel westen- Sowjet-Unie in '74 163 TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 APRIL 1975 FINANCIEN-ECONOMIE Aantal melkveehouders terug van 2,3 miljoen tot 700.000 RIJSWIJK Het Produktschap voor Zuivel verwacht de komende jaren grote spanningen op de i EG-zuivelmarkt. Het is technisch namelijk mogelijk om in tien jaar de gemiddelde melkproduktie per koe van 3.700 tot 4.500 kilo en het gemiddelde aantal melkkoeien per bedrijf van 11 tot 30 te I verhogen. In Nederland worden nog grotere stijgingen mogelijk geacht. Deze produktieverhoging be- tekent dat het aantal melkveehouders in Europa kan verminderen van 2,3 miljoen tot 700.000. Aan regionale specialisatie van de melkveehouderij zal daarom niet meer zijn te ontkomen. Dit zei de nieuwe voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, drs. H. Schelhaas, bij zijn installatie tot het bestuur. Volgens de heer Schel haas is de huidige toestand, waarbij in bijna alle gebieden van de EG melk wordt geproduceerd, niet te handhaven. Hij hoopte dat de spanningen die zo'n situatie op roept er niet toe zullen leiden dat onze zuivel binnenkort voor heel veel zaken weer zal moeten terug vallen op een nationaal beleid. Het EG-zuivelbeleid, zo meende hij, zal in de komende jaren veel aan dacht van het produktschap vragen. Een der eerste doelstellingen van dat beleid is, de melkveehouders een redelijk inkomen te verzekeren en het produktschap zal eraan mee moeten helpen dat de Nederlandse melkveehouders minstens de richt- Behoeft© prijs uitbetaald krijgen met zo mo gelijk daarboven nog een plus. dergelijke misbruiken, aldus drs. Schelhaas, was een van de eerste dingen die men met de publiék- rechtelijke bedrijfsorganisatie heeft willen bereiken. Het Produkt schap Zuivel had dat kunnen doen met een minimumprijsregeling van consumptiemelk af-fabriek. Het produktschap noch de overheid noch het bedrijfsleven zelf waren daarvoor voldoende rijp. Het gevolg was, dat het Produktschap vorig jaar - ondanks de totstandkoming van een minimumconsumentenprijs voor verpakte volle melk - de melkdetailhandel en groepen vee houders, vooral in het westen te veel in de kou heeft laten staan. Hij hoopte dat het Produktschap dit in het komende jaar nog enigszins goed kan maken. Kansen onbenut Terugblikkend constateerde de nieuwe voorzitter,. dat het produkt schap voor de zuivel verschillende kansen op het treffen van goede regelingen niet heeft benut. Ook niet in het jongste verleden. Als voorbeeld van zo'n gemiste kans noemde hij het gebeuren op de consumptiemelkmarkt. Nog steeds dreigen zelfstandige melk handelaren, een grote groep vee houders en bepaalde groepen werk nemers hier slachtoffer te worden van ongezonde concurrentie, door dat melk in winkels of door con sumptiemelkfabrieken wordt ver kocht beneden een kostendekkende prijs. Het paal en perk stellen aan Verder moet volgens drs. Schelhaas bezien worden wat het Produkt schap via economisch onderzoek kan doen aan de afzetbevordering, want aan vergroting van de afzet zal de Nederlandse zuivelindustrie in de komende jaren voor alles behoefte hebben. De heer Schelhaas noemde hierbij ook de voedselhulp. Vorig jaar, toen de wereld de grootste hongersnoden had sinds de Tweede Wereldoorlog, toen de EG melkpoederoverschotten had als nimmer tevoren, moest het Wereld Voedsel Programma toch de ver strekking van melkprodukten ver vangen voor die -van schaarse an dere eiwitten, omdat de levering van mager melkpoeder stagneerde. Van het Wereld Voedsel Program ma had drs. Schelhaas gehoord dat dit alleen al in de bestaande pro jecten twee maal zo veel zuivelpro- dukten zou kunnen gebruiken dan de honderdduizend ton waarover het nu de beschikking heeft. Die hoeveelheden moeten dan wel voor meer jaren toegezegd worden. Er is iets radicaal fout in de we- reldvoedselvoorzieningspolitiek, zo concludeerde drs. Schelhaas uit het gelijktijdig bestaan van grote be hoefte aan en grote overschotten van zuivelprodukten. Kritiek Drs. Schelhaas meende dat de kri tiek op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, die men tegen woordig hoort, niet gericht is tegen de leidende beginselen van de PBO: mogelijkheid van zelf doen door het bedrijfsleven, overnemen van een deel van de overheidstaak, medezeggenschap voor de werkne mers, inschakeling van de deskun digheid van het bedrijfsleven. Wel is die kritiek een uiting van de teleurstelling, dat van deze grote idealen na zoveel jaren in de prak tijk nog te weinig is gerealiseerd. De nieuwe voorzitter zei, discussies over de functies en het functione ren van het Produktschap voor Zui vel geenszins te schuwen. Die dis cussie zal in positieve zin gevoerd moeten worden, door aan de hand van een duidelijke inventarisatie vast te stellen hoe de produkt- schappen in de veranderde constel latie in onze maatschappij het best hun taak kunnen blijven vervullen. Bij het afscheid van de vorige pro- duktschapsvoorzitter, ir. B. van Dam, heeft minister- Boersma een suggestie in deze zin gedaan. Het nieuwe districtskantoor van de ABN in Enschede. Het werd gebouwd op de plaats waar notaris B. W. Blydenstein in 1861 het eerste bankkantoor stichtte van de Twentsche Bank, die in 1964 een fusie aanging met de Nederlandsche Handel-Maatschappij, waaruit de ABN ontstond. Vooral consumptieve leningen en woninghypotheken AMSTERDAM De kredietverlening aan gezinshuishoudingen wordt voor de Algemene Bank Ne derland steeds belangrijker. Kwam vorig jaar 79 pet van de totale kredietverlening aan het bedrijfs leven ten goede en 21 pet aan gezinshuishoudingen, verwacht wordt dat dit jaar het aandeel van de kredietverlening aan gezinshuishoudingen in de totale kredietverstrekking verder zal toenemen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor de ko mende drie maanden ver wacht van de ondernemingen in de sector grond-, water en wegenbouw, 35 procent een toeneming en 13 procent een afneming van de perso neelsbezetting. In de woning en utiliteitsbouw rekent 19 procent op een toeneming en 21 procent op een verminde ring. Dit blijkt uit de 'Conjunc tuurtest bouwnijverheid fe bruari', die gisteren door het ministerie van Economische Zaken is gepubliceerd. De hoeveelheid orders in de grond-, water- en wegenbouw werd door 55 procent normaal geacht en door 41 procent klein. Hieruit blijkt een ver betering ten opzichte van de voorafgaande maand, want toen sprak 49 procent van normaal en 47 procent van klein. In de woningbouw werd de orderportefeuille door 38 (onv.) procent als normaal beoordeeld en door 61 (was 62) procent als klein. Voor de utiliteitsbouw waren deze uit komsten 41 (was 42) en 57 (onv.). AMSTERDAM Ondanks de min der gunstige economische situatie is de ABN over de in de eerste twee maanden van dit jaar behaalde re sultaten tevreden. De winstgroei in de tweede helft van het vorige jaar (ca. 25 pet) is niet omgebogen. Indien het gelukt de kosten in de hand te houden en een verbetering van de rentemarge zal de winst dit Jaar zeker niet voor die van 1974 onderdoen. Indust. Sporen Otlll. Obi. Mods 30 mrt. 768.15 165.52 77.20 751.3 1 apr. 761.58 165.48 76.24 68.60 755.2 2 april 760.56 163.84 76.59 749.7 \and. Obl. Tot. B. L. 30 mrt. 16.270 1.841 636 798 1 apr. 21.410 14.480 1.803 369 988 2 april 15.600 1789 560 748 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Consumentenbond neemt de 'Rotterdamse Hilledijk', dat wil zeggen Lekturama, Keurkoop en het Nederlands Talen Instituut, weer eens scherp op de korrel. Want, zo zegt de Consumentenbond, over Lekturama krijgen wij gemiddeld vier klachten per week, Keurkoop veroorzaakte onlangs tientallen klachten met de aanbieding van een cassette, en het NTI hindert menigeen door zijn misleidende reclame. tafelcassette' werd aangeboden. Wie die cassette niet wilde, werd ver zocht een kaart met 'jammer' erop terug te sturen en daar zelf een postzegel op te plakken. Een klacht van de Consumentenbond had als resultaat, dat Keurkoop die 'jam- mer'-kaarten voortaan achterwege zal laten. Bezwaar tekende de Consumenten bond ook aan tegen de medede'mg op de reserveringskaart voor een tafelcassette, dat men akkoord zou gaan met de verkoopvoorwaarden. Die stonden echter niet op die ie- serveringskaart, m aar op de reke ning afgedrukt. En daarop stond de bepaling dat teruggezonden artike len franco moesten worden terug gezonden (en de porto was niet misselijk voor een dergelijke casset te). Ook in dit opzicht kreeg de Lekturama doet zich in haar recla me voor, als een soort Sinterklaas. Voor een betrekkelijk lage prijs worden 'ter kennismaking' boeken aangeboden. De ervaringen van de Consumentenbond tonen aan, dat die kennismakings-aanbiedingen van Lekturama in de praktijk vaak niet zo erg vrijblijvend zijn. Uit de vele klachten is namelijk gebleken, dat opzeggingen nogal eens niet, of niet tijdig worden verwerkt, waar door de betrokkenen tegen wil en dank boeken blijven ontvangen. Als een afzegging nieg goed door Lekturama wordt verwerkt, kan het heel lang duren voor de zaak in het reine is gebracht. 'De administratie daar schijnt zich nauwelijks iets aan te trekken van brieven en te- telefoontjes van klanten en ex- klanten.' Herhaaldelijk blijken mensen voor niet afgenomen boeken rekeningen en aanmaningen te krijgen; eerst van Lekturama zelf die steeds drei gender worden, en daarna van het rechtskundig bureau Acta, de incas so-afdeling van Keurkoop. Menig een die ten onrechte een rekening krijgt gepresenteerd, betaalt dan maar om de dreiging van een ge rechtelijke procedure af te wenden (een procedure die zover de Consu mentenbond weet, niet zo snel door Acta wordt begonnen). De klachten over Keurkoop betref fen de wijze waarop een '78-delige NEW YORK In Brooklyn, een voorstad van New York is een boe te van 145 miljoen dollar geëist tegen 11 Amerikaanse en buiten landse oliemaatschappijen, die de Amerikaanse amtitrustwetten zou den hebben overtreden. De oliecon cern waaronder de Shell zouden voor in de VS geïmporteerde olie gezamenlijk prijzen hebben vastge steld en ook hebben afgesproken hoeveel er binnen mocht komen. De rechtzaak is het gevolg van een klacht van 47 eigenaars van flat- en kantoorgebouwen. Zo stellen, dat de olieconcerns sinds 1968 te gen hen hebben samengespannen en het de onroerendgoedeigenaars onmogelijk hebben gemaakt om olie (voor verwarmingsdoeleinden) te kopen op een open en concurre rende markt. SLAVENBURG'S BANK ziet ge steund door het eerste kwartaal de resultaten van 1975 met enig opti misme tegemoet. Het balanstotaal steeg mede door de overneming van Oyens en Van Eeghen en van Lentjes en Drossaerts met 24 pet. tot 4.34 miljard en de zuivere winst kwam van 16.3 min. op 19.6 min. In alle sectoren van de bank trad groei op en het aantal personeelsle den steeg met 440 tot 1860. Divi dend: 170 (150 in contanten of naar keuze 60 (40) in contanten en 50 (60) in agio-aandelen. SANDERS BEHANG verwacht, dat het resultaat in het op 30 juni eindigende boekjaar sterk zal ach terblijven bij de in december uitge sproken verwachtingen. Consumentenbond het volle pond, omdat Keurkoop toezegde voortaan in alle gevallen de retourkosten voor haar rekening te nemen. Namaak Kort geleden stuurde het NTI na- maak-diploma's rond in een enve lop met 'Astublieft 54 gratis diplo ma-kansen.' De afzender was ene C. Haverkamp, een van de vroeger zogenoemde 'hartelijke leraren.' De Consumentenbond vindt de aandui ding gratis diploma-kansen mislei dend. Immers, zo werdt gerede neerd. alleen als zo'n cursus wordt gevolgd heeft men kans dat aan het eind daarvan een diploma wordt behaald. Het volgen van zo'n cursus is echter niet gratis. Opgemerkt wordt nog dat de recla me die het NTI maakt met name door het toezeggen van presentjes destijds voor de Stichting In spectie voor het Schriftelijk Onder wijs aanleiding is geweest, dit in stituut zijn erkenning te ontnemen. Enkele maanden geleden is het werk van die stichting door het rijk overgenomen. Maar ook door het rijk, wordt het NTI niet erkend. DEN HAAG De Nederlandse produktie van huishoudjassen en schorten is van 1973 op 1974 met meer dan de helft teruggelopen tot een half mil joen stuks. Dat is een van de cijfers, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de statistiek, gegevens waaruit blijkt dat de Nederlandse confectie- industrie vorig jaar voor het merendeel van de artikelen behoorlijk minder heeft geproduceerd dan in 1973. Zo werden er in 1974 nog maar 900.000 losse colberts gemaakt tegen nog 1,3 miljoen in het voorafgaande jaar en daalde het aantal geproduceerde overhemden van 8,1 tot 6,5 miljoen stuks. Ook japonnen en deux-pieces werden minder door de fabrieken afgeleverd (van 6,7 naar 5,8 miljoen stuks) terwijl de produktie van bustehouders al evenmin aan een daling kon ontkomen (11,4 naar 10,4 miljoen stuks). Daar staat dan tegenover dat er vorig jaar 4,3 miljoen rokken en over- gooiers werden vervaardigd tegen 4,1 miljoen in '73 en dat er een half mil joen meer damespantalons werden gemaakt. Van de geproduceerde artike len werd 62 (in '73 67) pet. geheel in Nederland vervaardigd, de rest werd gemaakt met inschakeling van buitenlandse loonconfectie. Uit de gegevens, die betrekking hebben op meer dan 90 pet. van de hele confectie-industrie blijkt een totale teruggang van ongeveer 10 pet. Aleen al in 1974 steeg de krediet verlening aan gezinshuishoudingen, in de vorm van consumptieve le ningen en woninghypotheken, met bijna 42 pet. Ondanks de geringe volumegroei van de particuliere consumptieve bestedingen kon het uitstaande bedrag aan consumptie ve kredieten met 36 pet tot 700 miljoen toenemen. In totaal wer den in deze sector ongeveer 32.500 kredieten verstrekt. Daarnaast breidde het uitstaande bedrag aan door de bank verstrekt woninghy potheken zich aanzienlijk uit, te weten met 418 miljoen. Als ge volg hiervan werd eind 1974 een stand bereikt van 1.394 miljoen. Geen goede zaak Dr. A. Batenburg, voorzitter van de raad van bestuur van de ABN, zei in een toelichting op het jaarver slag, dat aan de kredietverlening door de banken niet alleen steeds zwaardere eisen worden gesteld, maar dat ook de risico's voor de banken groter worden. Hij was echter van oordeel, dat het geen goede zaak zou zijn als het Neder landse bankwezen zijn kredietverle ning aan het bedrijfsleven zou moeten afremmen wegens gebrek aan eigen vermogen'. Het zou goed zijn, indien de winst capaciteit van de banken zich zo zou ontwikkelen, dat zij regelmatig met aandelenemissies zouden kun nen komen om hun vermogen aan de stijgende kredietvraag aan te passen. De laatste jaren is de ver mogensvorming bij het bankwezen nl. sterk achtergebleven bij wat wenselijk zou zijn. Dr. Batenburg stelde vast, dat het de overheid momenteel wel degelijk ernst is het bedrijfsleven in staat te stellen haar investeringsactivi teiten te vergroten. Dit niet uit een oogpunt van winstgroei van de be drijven, maar voor welvaartsgroei en verbetering van de werkgelegen heid. Aangezien het ondernemers klimaat In ons land echter bedor ven is zou het wel eens lang kun nen duren voor het vertrouwen weer is hersteld. Dit neemt niet weg, aldus dr. Batenburg, dat men daarmede wel moet beginnen. De ABN heeft met 1974 een goed jaar achter de rug. Vooral het in ternationale bedrijf van de bank vertoonde een alleszins bevredigen de ontwikkeling. Ruim 1/3 van de behaalde winst was afkomstig van het buitenlands net van kantoren, dat een nog beter resultaat wist te boeken dan in 1973. De uitzettingen op de Europvalutamarkt namen in ruime mate toe, terwijl de rente marge nog verbeterde. Flinke aanwas De hoge depositotarieven leidden ook in 1974 tot een flinke aanwas van de deposito's en een magere stijging van het bestand aan spaar gelden. De eerste groeiden met ruim 24 pet; de laatste namen met 0,5 pet toe. De kostenstijging was weliswaar iets groter dan over 1973, doch daar stond tegenover dat de toeneming van de baten nauwelijks minder was dan die van de kosten. Een steeds kleiner deel van de winst was afkomstig uit provisie inkomsten (ca. 27 pet). De rest moet uit de rente komen. Vandaar het grote belang dat wordt gehecht aan de ontwikkeling van de rente marge. Terwijl vorig jaar minder dan 20.000 vakantiereizen werden ver kocht, werd op 13 maart j.l. de 10.000ste reis al geboekt. De Euro- betaalchèque komt slechts matig op gang. Gezocht wordt naar een op lossing, waarbij de voordelen van de groene betaalchèque kunnen worden teruggevonden in de Euro- betaalchèque. AMSTERDAM Met betrekking tot de plannen in Nederland te komen tot de oprichting van een Postbank wordt in het jaarverslag van de ABN opgemerkt, dat het dienstenpakket van het particuliere bankwezen zo gedifferentieerd is en zo afgestemd op de wensen van de Nederlandse bevolking, dat een Postbank het consumentenbelang in dit verband vermoedelijk geen extra dienst zal bewijzen. Boven dien voldoet de concurrentiever houding binnen het particuliere bankwezen aan de eisen, die uit het oogpunt van de consument daaraan mogen worden gesteld. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de offi ciële slotköers van gisteren): AKZO (43.50): Hoogovens (58.60); Kon. Olie 85.00-85.30 gl (84.30); Philips 27.40 gb— 27 20 gl (27.30); Unilever 106.00-106.30 (106.00); KLM (57.20). DEN HAAG De Nederlandse vissersvloot moet met twintig procent worden ingekrompen, om voor de overblijvende vissers een redelijk bestaan te houden. Daarbij zijn zeven- tot achthonderd opvarenden betrokken en ongeveer honderd schepen. Dit heeft ir. Th. J. Tienstra, directeur van de visserij bij het ministerie van Landbouw en Visserij meegedeeld. Als een aanzet daartoe heeft de Stichting Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Visserij besloten tot een saneringsregeling, waardoor voor ieder schip dat aan de Neder landse zeevisserij wordt onttrokken, een saneringsbij drage wordt be taald van zevenhonderd gulden per bruto registerton voor de eerste honderdvijftig bruto registerton en driehonderdvijftig gulden voor ie der registerton daarboven. De maatregel is genomen onder voor behoud. dat de commissie van de Europese Gemeenschap te Brussel goedkeuring aan de regeling zal hechten. De sanering is nodig, omdat de grens van de groei in de visserij is bereikt. Prof. dr. P. Korringa van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek meent, dat het mogelijk is met minder dan de helft van de nu gebruikte schepen een gelijke hoe veelheid vis te vangen. Dat geldt volgens prof. Korringa niet alleen voor Nederland, maar ook voor b.v. Engeland, Noorwegen en IJsland. 'Voorwaarde daarvoor is wel da; we het internationaal eens worden' al dus prof. Korringa. Het inkrimpen van de vissersvloot betekent minder werkgelegenheid. Voor de vissers die werkloos wor den als gevolg van het onttrekken van schepen aan de Nederlandse vissersvloot is ook een regeling ge maakt. De vissers die onder de cao varen kunnen gebruik maken van de bestaande WW en WWV-uitke- ringen. De zo geheten maatschaps vissers. die voor eigen rekening hebben gevaren, krijgen een aparte regeling waardoor ze niet onmid dellijk van de bijstandsregeling ge bruik behoeven te maken. Bij de regeling die voor maatschapsvissers geldt is er van uitgegaan, dat ze eerst het geld moeten opmaken dat ze hebben bespaard door niet op cao-basis te varen, aldus ir. Tien stra. Ook de regeling voor de zee vissers moet nog worden goedge keurd door de commissie van de Europese Gemeenschap. GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 13.400-13.800 (13.470-13.870; zilver p 100 kg.: 32.200- 34.950 (32.000-34.750). HONSELERSDIJK C C.W S. 2 april, Snljgroen 214-335. Amaryllis 30-87. Anjers 24-67, Tros 284-345. Anthurium 261-450, Chrysanten gepl jaarrondcultuur 78-145, Tros jaarrondcultuur 330-525. Fresia en kel 227-525. Dubbel 258-6. Gerbera gem 28-42, Op kleur 35-83. Irissen 279-535. Leliekelken 45-71. Lelletakken 59-480. Or chideeën 84-4, Rozen groot 39-84. Klein 23-53. Tulpen 221-320. 's-GRAVENZANDE 2 april. Sla 21.5-54. Tomaten 750-1430, Bloemkool 90-360, An dijvie 168-229. Spinazie 235-265, Postelein 225-290. Rabarber 160-185. Boerenkool 46, Snijbonen 740-750, Paprika 190-420, Ra dijs 36-81. Selderij 54-85. Krulpeterselie 79-92, Raapstelen 17-28. Tuinkers 59-83, Prei 84-109. Knolselderij 43-47. POELDIJK 12 april. Veiling Westland Noord. Tomaten exp A 1280-1430. Blnn 670-1260. Sla 22-48. Alicante 740. Andijvie 155-235. Spinazie 220-240, Stoofsla 72-109. Raapstelen 20-27, Radijs 51-64, Prei 77-91. Komkommers 38-98. Krom kg 85-92, Pe pers groen 980-1230, Rood 1470. Paprika groen 2-490, Rood 550-1070. Bloemkool 165-360. Asperges 790, Prinsessebonen 990. Snijbonen 7-790. Rabarver 125-130, Selderij 45-83, Peterselie 76-91, Aubergi nes 65-145. DE LI ER-2 april Vellingver. Westerlee, Aubergines 60-130. Aardappelen 12-21, Andijvie 220-270, Dubbele bonen 820-890. Snijbonen 7-730, Komkommers 38-118. Krom 92-95. Spruiten 225-270. Eieren 13- 15. Paprika groen 210-430. Peterselie 51- 75. Raapstelen 33-40. Rabarber 180-220, Radijs 43-64, Selderij 40-64. Spinazie 185 260. Sla 18,5-44, Bloemkool 205-200. To maten 780-1530. Uien 9-17. Prei 78-97. MIDDENMEER Tarwe 36.75-37.75; gerst 35 42-36.5; haver 3314-35%: capljclj- ners 40-50; groene erwten 45-65; karwij- zaad 120-132 50; blauwmaanzaad 225-250; wlthooi 150-265; lucernehooi 150-265; ha- verstro 100-130; gerstestro 130-155; tarwe- stro 130-155; gras zaad hooi 100-140; voer- bieten 30-40; Industrie- en voeraardpp. 30-75; cons, aardapp. not blnn. bintje 0 opw. 10.50-12.25; bintje 35 opw. 12,50- 19.25; leveringen autovrij. Notering excl. btw. DEN BOSCH 2 apr. - Aanvoer: totaal 10118; runderen 2339; graskalveren 692; vette kalveren 67; nuchtere kalveren 4679; schapen 1336; lammeren 191; slachtvarkens 783; lopers 31; slachtrun- deren 1342. Prijzen ln guldens; melk- en kalfkoelenl400-2475; guste koelen 1100- 1700; kalfvaarzen roodbont 1650-2475. zwartbont 1425-1975; klamvaarzen 1375- 1675; gulste vaarzen 1275-1575; pinken 725-1175; graskalveren 475-850; nuchtere kalveren vJok-mesterlj. roodbont 175-295, zwartbont 140-240; wcldcschapen 120-155; vaarzen (le en 2e kw.) 5,90-6,45 5,36-5,85; koelen (le. 2e. 3e kw.) 6,00-6,50 5.45-5,95 5,20-5.40; stieren (le. 2e kw. 6,20-6.65 5.85-6,15; worstkoelen 4,35-5.20: vette kal veren (le, 2e. 3e kw. 5.40-5,60 5.15-5.35 4.80-5.10; nuchtere slachtkalveren 1.35- 1.55; slachtzeugen (le. 2e. 3e kw. 2.35- 2.40 2.29-2.34 2.14-2.26; slachtvarkens 2.43- 2.52; vette schapen 140-200; vette lamme ren 155-205. Overzlcht(resp. aanvoer, handel en prijzen); melk- en kalfkoelen minder-vrij vlot-lul; gulste koelen mln- der-rustlger- weinig veranderd; Jongvee Iets mlnder-trager-nauw.prijshoudend; vette kalveren beperkt-mlnder vlot-lets gedrukt; nuchtere kalveren gewoon-rede- lijk-goed prijshoudend; schapen en lam meren groot-rustig tot vlot-prijshou- dend; slachtvee mlnder-levendlg- hoger; slachtzeugen normaal-goed-stljf prijshou dend. Barendrecht aanv. 6000 kg. Knolselderij 38-72 aanv. 14.000 st. Komkommers 78, 67-68. 58-59, 53-54, 46-47, 44-35 aanv 39.000 Komkom mers krom 72-88 kg Aanv. 1000 kg. Peterselie 71-76 aanv 2000 bs. Prei 68-84 aanv 2.000 kg. Rabarber 2.29-2.99 aanv 4000 kg. Radijs Rood 60-70 aanv 57.000 bs. Selderij 40-70 aanv 6.000 te. Sla glas licht 24-29 Zw 32-37 aanv 34.000 st. Spinazie 2.53-2.98 aanv 1000 kg. Uien 5-21 aanv 26.000 kg. Veldsla 4.7Ö-5.40 aanv 1000 kg. Witlof II: 3.50-4.20. II. III: 3.50- 3.90, Afw. 2 80-3.20 aanv 5000 Appelen: Yellow Transp 65-op. 60-65. 55-60 James Gr. 75-op, 70-75. 65-70 Benonl 65-op. 60- 65. 55-60. Cox's O. P. 70-75 65'70. 60-65. 55-60. Winston 65-op. 1.10-1.48. 85. Gou- dreinette 75-op. 70-75, 65-70.Jonathan 70- op, 65-70. 60-65, Golden Del 70-dp. 68-85. 71-75. 39-53. Peren. Oomskinderen 55-op. 50-55, Prècose de T. 60-op. 60-65, 55-60. Clapps Favourite 65-op, 60-65, 55-60. Beurrè H. 70-op, 65-op. 60-65. Bonne L. d 'Avr. 60-op, 55-60, 50-55. Triomphe de Vlenne 70-75, 65-70. 60-65 Conference 65- op, 99. 73. 54. Lèglpont 65-op. 60-75. 55- 60. Doyenne d Com 75-op. 70-75. 65-70, Beurre A L. 75-op. 70-75. 65-70. TOTAAL AANVOER FRUIT: 41.000 KG. IJMUIDEN 1110 kg tong. 14 kisten tarbot en griet. 352 kisten kabeljauw, 1678 kisten kool vis. 1129 kisten schelvis. 764 kisten wijting, 69 kisten schol. 20 kisten schar. 136 kisten diversen. Prijzen ln guldens: grote tong 730-683. gr.m. tong 9.10-8.95. kl.m. tong 10.61- 10.56, tong I 9.62-9.46. II 8.75-8 62. tarbot 16 18-15 89 Per 40 kg: schar 79 36. tongschar 132. makreel II 34, wijting I 46. II 52-30. III 50-41. tarbot 576-274, griet 233-162. kabel jauw I 132-70. II 180-53. III 130-67. IV 120-72, V 80-29. koolvlsl 35-33. II 40-31. III 45-41. IV 30-16.40. schelvis I 64-34. II 66-30. III 56-33. IV 46-38. schol I 102-70, II 102-76, III 92-71. IV 80-66. MOSKOU De omvang van de handel tussen de Sowjet-Unde en westerse landen is vorig jaar met 50 pet. toegenomen. Daardoor neemt het westen een derde van de buitenlandse handel van de Sow- Jet-Unie voor zijn rekening, aldus het persbureau Tass. Het persbu reau gaf geen cijfers voor de han del met de Verenigde Staten maar wel werd gezegd, dat West-Europa goed is voor driekwart van de han del tussen Rusland en de westerse geïndustrialiseerde landen, wat een uitbreiding betekent van 68 pet. In totaal steeg de omvang van de Russische buitenlandse handel vo rig Jaar met 28 pet. NED .FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olies noteerde gisteren (ln dollars) 35%-*,. Unilever 44%-%. Philips 11%-% en KLM 23%-%. NEW VORK 1/4 2/4 ACF Industries 40 39% Alreo 14% 15 Allied Chemical 36% 36 Alum. Co of Am 37 37% American Brands 38% 39 American Can 33% 33% Am Cyanamld 25% 25% Ara Electr Power 17 17 Am Metal Climax 40% 41 Am Motors 5% 5% Am Smelt 8c F 17% 17 Am Tel 8c Tel 49 49 Ampex 4% 5 Anaconda 17% 16% Arraco Steel 29% 29% Atlant Rlchflelc 8i% 81% Bendlx Betbi. Steel Boeing Burlington Ind. 31% 31% 34 34% 20% 20% 22% 22% Can Pacific Ry 15% 15% Celanese 29% 29% Chase Manhattai 31% 31% Cbeasie System 31% 32 Chrysler 10% 10% Cities Bervlce 38% 38 Colgate Paimollv 28% 28% Colt industries 28% 28% Commonw Edlsoi 24% 24% Cons Edison 11 11% Cont Can 25% 25% Cont Oil 44% 44% Curttss Wright 9% Curtlss Wright A L 21 b Eastman Kodak 74 73% Exxon 99% 101 Dow Chemical 91% 91% Du Pont (El) 74 78% First Nat City 33% 32% Gen Electric Gen Funds Gen Motors Gen Publ. Util. Gen Te) 8c Tel Getty Oil Gllette Glmbel Brothers Goodyear I and Gulf Oil 45% 45% 23% 23 40% 40% 13% 13% 19% 20% 145% .46% 31% 31% 17 10% 25 25% 19% 19% Illinois Central Ind. 13% 13% Instlco 7% 7% Int Busin Mach 206%!03% Intern Harvester 25% 25 Int Nick of Can 24% 24% Int Paper 41% 41% int Tel 8c Tel 19% 20% Johns Manvllle 20% 20% Llng Lemco Voug 15% 14% Litton Ind. 6 6 Lockheed Alrcral 6% 6% Marcor 21% 21% Martin Marietta 15% 15% May Dep Stores 33% 33 McDonnel Dougl 10% 10% Mobil Oil Corp. 39% 38% Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsted Ind. 15% 15% 13% 13% 12% 12% 50% 50% Cerro 14% 14% Chase Select Fd 22.56 22 34 Columbia Gas 26% 26% Comlnco 28% 28% Cont Telephone 11% 12 Nabisco Nat Cash Reg. Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind. Kansas City Ind Kansas Power BUI Kroger 33% 34 26% 26% 15% 15% 13% 13 39% 39% 14 13% 16% 16% 23% 23% 21% 21% Olln Pac Gas and El. Penn Central Pepslco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr. 19% 18% 20% 20% 1% 1% 56% 59% 36% 37 47% 48% 39 38% Procter 8c Gambl 93% 93 RCA 16 15% Republic 8teel 31% 31% Reynolds Ind. 52% 53% Royal Dutch Petr 35 35% Santa Fé Ind. 26% 26% Sears Roebuck 67% 67% Shell OU 43 42% Southern Co 10 10 Southern Pacific 29% 28% Southern Rallw. 47% 48% Sperry Rand 34% 34% Stand OU Callf. 24 23% Stand OU Indian, 39% 39% Studebak. Worth 26 25% Sun OU 33 32% Texas Gulf Texas Inst Transamerica Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel 24 40 38% 6% 6% 57% 57% Nat Can. 11% 11% NY Centr A 6% 7 North West R 64% 64% N Am PhUlps Co 18% 19% Occidental petr. 13% 13% Reliance Group 6% 6% Standard Brands 62% 62 Union Electr. lO* 10% United Electr. 5% 5% Ug Corp 12% 12% Western Bancorp „J

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17