Steeds meer misdrijven blijven onopgehelderd 'eekbericht JS&w» rj't gbsM98 l/e Uit de weekbladen lla<j Vers SKOL k 44 ERA' 76 CR0MA 76 ARIEL unox Allegrotemerken voor sterk verloagdeprijzen 7.25 1.69 1.49 Sociale uitkering Politiegeweld CAO en Philips Borssele Molenaars Frankrijk schendt door 'wijnverbod' Europees verdrag De tweede Darwin Wachtgeld raakt op 'Urgentieprogram van vakcentrales moet veel korter' Zelfmoord INSPEKTEUR Criminaliteit vorig jaar tien procent gestegen 598 3.98 albert heijn 7.25 Duyvis Rexona grote bus 75 TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 APRIL 1975 12 Vrij Nederland: 'Een op de vier Nederlanders en hun gezinnen leeft jaarlijks \an een of andere sociale uitkering, maar de sociale sector is allerminst modern en efficiënt', aldus Vrij Nederland. Vincent Bakker analy seert het rapport 'Klachten over de sociale verzekering', waaraan juris ten van Rechtswinkels. VARA's Ombudsman en de klachtencom missie van de Sociale Verzekerings raad meewerkten, r* lzenden klach ten uit het hele land werden nage trokken en de conclusie is. dat 'veertig procent van de tegen het apparaat ingediende klachten gegrond bleek'. joop van Tijn schrijft over An- driessen als de 'Godfather van de KVP' en de manier, waarop de KVP-voorzitter aan de kant werd gezet, maar 'de poging om De Zeeuw te wippen is nog niet ge slaagd'. In VN verder ruime aan dacht voor Zuid-Vletnam en de heroïne: 'De jeugd van Saigon krijgt zijn heroïne toegediend door de president van de Republiek en het hoofd van de politie. Het aantal verslaafden daar wordt geschat op 130.000, maar buitenlandse drug experts zijn van mening, dat dit aantal zeker met twee vermenigvul digd moet worden. Het getal van 130.000 moet worden gezien in het perspectief van 5000 verslaafden in Engeland en 400.000 in de VS. waar tien keer zoveel mensen wonen als in Zuid-Vietnam'. De Nieuwe Linie: De Nieuwe Linie opent met een verhaal van dr. J. D. van der Meu- len over het politie-optreden in de Nieuwmarkt. Uit de binnenstro mende klachten bij het juristencol lectief in deze buurt blijkt, dat 'het optimisme in de pers over dat poli tie-optreden elke reële basis mist'. Van der Meulen: 'Het is nog steeds mis met de politie. Beheerstheid is nog altijd ver te zoeken. Vooral op ogenblikken, dat er kennelijk geen journalisten in de buurt zijn. ont ziet de politie zich niet, weerloze arrestanten te mishandelen en te beledigen'. Jan Verdonck heeft een gesprek met staatssecretaris Michel van Huiten ('Als een bewindsman lange tenen heeft, loop je de kans dat je er over valt') en tekent uit zijn mond verder op: 'Linkse frontvor ming in Nederland, met inbegrip van de CPN. zie ik niet zitten. Ik heb geen enkel vertrouwen in poli tieke samenwerking met die partij. Een aantal lieden in de PPR is wel voorstander van die samenwerking, en het zal ongetwijfeld in het ko mende congres aan de orde komen, maar ik heb al gezegd: van mij niet. De Groene: Ad Teullngs licht in De Groene het CAO-ritueel bij Philips Nederland door. Een arbeider heeft nog maar bitter weinig over zijn eigen loon te zeggen. Bij Philips bijvoorbeeld heeft de ondernemingsleiding drie tot zes keer zoveel invloed op de loonshoogte als de vakbonden. Het toverwoord daarbij is: functieclas sificatie en werkbeoordellng. 'Pro motie maken is maar voor enkelen mogelijk, tenzij de machine waar aan men werkt vernieuwd wordt, en de nieuwe machine 'ingewikkel der' handelingen vereist'. Maarten van Dullemen schrijft over emigra tie naar het 'bolwerk van de wes terse beschaving in Afrika' en legt uit. 'Waarom Zuidafrikaanse negers het vuile werk kunnen blijven doen'. Op de middenpagina's van dit blad wordt de succes-story van het uit geversconcern VNU uit de doeken gedaan: Een media-mammoet met multinationale neigingen. 'In feite komt het erop neer. dat informatie, in welke vorm dan ook, onder kapi talistische normen geproduceerd wordt. Niet alleen brengt dit het democratische beginsel der pers vrijheid in gevaar, maar tevens worden langs deze weg culturele verworvenheden onder één mono polistische noemer gebracht: me ningen en opinies vliegen als broodjes tartaar de deur uit'. De Tijd: van de KVP-Kamerfractle sprake was, ook al zegt fractievoorzitter Andriessen: 'Nee. geen sprake van'. Gerard Kerkvliet ging een dagje naar Nederlands enige elektrici teitscentrale, die op kernenergie draait. Het werd voor hem een 'dagje vol twijfels in Borssele'. Ir. A. Tiktak, adjunct-directeur van de centrale, kan zich dat best voor stellen, maar, zo legt hij uit: 'Alles brengt risico met zich mee, maar in dit geval is het enorm klein. Ik zeg niet dat het risico nul is. Ik zou trouwens niet weten hoe je zo iets tot nul zou kunnen reduceren. Er blijft altijd een restrisico'. Het omslagverhaal van De Tijd gaat over de biochemicus en kun stenaar dr. G. voor vrienden Ee Ruttenberg, die in 1971, slechts 37 jaar oud, overleed. Frans Duister ging na, wat hem bewoog tijdens zijn leven en waarom hij op zijn manier stierf. Accent: Uiteraard ook in De Tijd aandacht voor 'de aftocht van partijvoorzitter Dick de Zeeuw'. Rob Vermaas laat tussen de regels door duidelijk zien, dat er van een gecoördineerde actie BRUSSEL (ANP) Europees com missaris ir. P. Lardinois meent, dat de Franse regering in strijd handelt met het EG-verdrag door de import van Italiaaase wijn in Frankrijk te verbieden. Een woordvobrder van de Europese Commissie in Brussel het 'dagelijks bestuur' van de ge meenschap heeft dat gisteren in Brussel meegedeeld. In Brussel is overigens nog steeds niet beslist, of er over deze kwestie een extra-raad van de Europese ministers van landbouw moet ko men. Accent heeft op het omslag de ge broeders Klaas en Cees Molenaar, die 'bezeten zijn van voetbal en van zaken doen'. In 1948 hadden ze een omzet van 72.000 gulden per jaar en die is vorig jaar opgelopen tot 430 miljoen. De Molenaars, zoasl ze in Alkmaar worden aange duid, zijn altijd doorzetters geweest. Ook in de voetballerij. AZ'67 is van de Molenaars, zegt iedereen, maar Klaas stelt daar tegenover: 'Dat is niet waar. AZ is van de 400 aan deelhouders'. Mr. Joop Landré geeft zijn visie op de media-nota van minister Van Doorn en is daar, zoals van hem ook niet anders te verwachten is, weinig mee ingenomen. 'Van Doorn is een vijand van de TROS, een vijand van Veronica en een vijand van alle media, die zijn politieke visie niet uitdragen en de brutali teit hebben om hun bedrijven zon der overheidssubsidie te runnen'. Verder in Accent Fred Wereld op Wielen van der Vlugt: 't Mag arrogant klinken, dat moet dan maar. Ik heb verstand van auto's, het is mijn beroep. Haagse Post: John Jansen van Galen ging voor de Haagse Post op bezoek bij 'de tweede Darwin,' de amateur-archeo loog Tjerk Vermaning, vermeend vervalser van een ongekend aantal museumstukken, en kwam er niet uit. 'In elk geval heeft Vermaning professor Waterbdlk (die het be drog ontdekt zegt te hebben) schaakmat gezet. Zijn de stukken vals, dan heeft de hoogleraar tien jaar over blunders gepresideerd, zijn ze echt dan heeft hij zich in de afgelopen maand onsterfelijk geblameerd'. Hofland vraagt zich af hoe iemand in de meelijwekkende toestand rond de Nieuwmarkt iets van wer kelijk politiek belang kan zien: 'De machtsverhoudingen zijn niet aan getast omdat ze er niet mee ge moeid waren'. Hans van den Doel zeit het in zijn column anders: 'Wat wij in Amsterdam meemaken is het definitieve bewijs dat een volksfront van de PvdA samen met de CPN niet kan leiden tot een democratisch socialistisch beleid'. Het cover-verhaal gaat over de ge loofwaardigheid van onze econo men in een periode van recessie en werkeloosheid. Frans Nypels en Kees Tamboer namen de moeite om dertien 'opinieleiders uit het Nederlandse economen wereldje' te Interviewen. Opmerkelijke uit spraak van één hunner: Economen zijn generaals, die de vorige oorlog kunnen winnen'. Elseviers Magazine: Elseviers Magazine weet te ver tellen dat de werkloosheid de re serves zodanig aan het 'opvreten' is, dat de wachtgeldfondsen uitge put raken. Onno Reitsma ziet een nog schokkender beeld van het premieverloop in de nabije toe komst, 'maar dat is de prijs die betaald moet woiden voor het systeem Witte veen-Tin bergen, dat werd uitgedacht in de tijd dat de meeste Nederlanders het woord in flatie nog in een woordenboek moesten opzoeken'. Een opmerkelijk interview met de UTRECHT CNV-secretaris H. van der Meulen vindt de urgentie programma's van de vakcentrales te lang. In deze programma's legt de vakbeweging in het voorjaar vast, wat zij van het overheidsbe leid verwacht in het volgende be grotingsjaar. Het urgentieprogram 1975 telde 17 hoofdstukken met 117 punten. Daar waren wensen bij die niet binnen een Jaar te verwezenlijken waren, zegt de heer Van der Meulen in 'De Gids' van het CNV. Volgens hem doet het ook wat ongeloofwaardig aan. als er in zo'n programma 117 punten staan die voor een bepaald jaar als 'dringend' worden aangege ven. Hij meent dan ook, dat er voortaan met inschakeling van de leden een veel korter pro gram moet worden opgesteld met alleen werkelijk dringende wensen. wasautomatenkoning Gerard de Lange, die vindt dat de vrouw te heet wast en te vaak spoelt. Met deze constatering werd hij rijk. Verslaggever Tony Clifton kon niet vermoeden dat de gebeurtenissen in Zuid-Vietnam zo snel hun loop zouden nemen. Toch zit hij met zijn artikel 'Het Duinkerken van Indochina' dicht bij de waarheid: 'Als de strijd in het noorden voor bij is, hoeft Hanoi alleen maar zijn divisies naar het zuiden te sturen om de voorwaarden te scheppen voor een herhaling van het debacle in het noorden'. Op de vermanende gele pagina's, behalve commentaren, een gesprek met generaal-majoor Van der Slik- ke: 'Als de situatie terugloopt, zal ik niet aarzelen aan de bel te trekken'. Hervormd Nederland: 'Welk conflict kan ons nog een oorlog veroorloven? Een oorlog in onze technologisch hoog-ontwikkel- de samenleving kan niet. Als je dat doet pleeg jez elfmoord. De bewape- (ADVERTENTIE) BUITENDIENST Voor het rayon het Gooi zoeken wij een actieve jongeman met organisatorische talenten en ten minste MAVO-opleiding voor de funktie van Zijn werkzaamheden bestaan in het onderhouden van de contacten met onze agenten; het aanstel len van nieuwe agenten, het toezicht op de bezor ging enz. Gegadigden dienen in het bezit te zijn van het rijbewijs BE. Sollicitaties te richten aan de Hoofdinspektie van de TROUW-KWARTET B.V., postbus 859 te Am sterdam. ningspolitiek moet dus sterk afge remd worden en er moeten alterna tieve vormen van internationale politiek worden gestimuleerd.' Dit zegt polemoloog Hylke Tromp in een gesprek met Kees Waag- meester naar aanleiding van het grote PvdA-congres 'Vrede en Vei ligheid'. dat volgende week gehou den wordt. Tromp verwacht niet zoveel van dit congres: 'Links en rechts in de partij bevechten er elkaar. 'Den Uyl en Van der Stoel bezweren de zaak, er wordt een regeling getroffen en dan is de zaak weer afgedaan. Er zijn binnen de PvdA niet voldoende mensen, die Van der Stoel deskun dig kunnen begeleiden. Trouwens in andere partijen is de situatie net zo. De kennis is er niet.' Op de volgende pagina mag minis ter Van der Stoel zijn beleid en zijn voorkeur voor de NAVO verde digen. 'Het huidige veiligheids systeem is de beste noodoplossing' meent hij. Verder in HN een interview met zanger-dichter Mikis Theodorakis over de huidige situatie in Grieken land. Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal misdrijven dat niet opgehelderd wordt neemt de laatste jaren steeds toe: in 1974 werd licht gebracht in 32 procent van de bekendgeworden misdrijven, in 1973 was dat nog 32 procent en in 1964 nog 51 procent. Dit blijkt uit de nieuwe cijfers over de criminaliteit die het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerd heeft. Volgens deze cijfers (waarin uiteraard alleen het aantal bekendgeworden misdrijven is ver werkt) is de criminaliteit vorig jaar met tien procent gestegen: er wer den 420.000 misdrijven bij de poli tie gemeld tegen 383.000 in 1973. Vergeleken met 1964 is de crimina liteit met 165 procent gestegen. De grootste toeneming vertoonden de vermogensmisdrijven: in tien jaar stegen die met 198 procent. Vooral de verschillende vormen van diefstal hebben tot die stijging bij gedragen, zoals diefstal van fietsen en auto's en diefstal met braak (deze drie delicten vormen samen meer dan de helft van alle vermo gensmisdrijven, namelijk twintig, drie en 29 procent). De vermogens- misdrijven maken samen weer driekwart uit van het totale aantal misdrijven. gen: met acht procent in 1974. Ook de agressieve misdrijven ste- Vooral ging het daarbij om vernie ling (negentien procent stijging) maar ook om misdaden tegen het leven (zeven procent). Seksuele misdrijven die in 1968 een top te zien gaven en daarna tot en met 1973 daalden, namen in 1974 weer iets toe: met twee procent. De gemiddelde sterkte van het per soneel met opsporingsbevoegdheid van rijks- en gemeentepolitie be droeg vorig jaar 21.100, tegen 20.400 in 1973. Dat is 26 procent meer dan in 1964. Verkade zoutjes dippers of peppers 0 zakje 95 gram IM Martini vermouth rood of wit adviesprijs 6.05 AM -Uit de diepvries— Driehoek vloeibaar schuurmiddel flacon 400 gram V."rO AH Rode kool met appeltjes pak 450 gram -trKj" Uit de afdeling warm brood- Tarwebol 400 gram gratis gesneden wf Uit de afdeling gebak Roomtompoezen ||$0 4 stuks £20 Uit de afdeling delicatessen Magere runder/riblappen "f*Hg in kiloverpakking&89 11, 500 gram&96 Doorregen runderlappen "MS in kiloverpakking&80 500 gram4Aft Verse kuikenbout 9 IQ 500 gram345 «J, c Hollandse kaskomkommers 69 per stuk Zeerfijne handappelen |QS Winston n kj|0S. Jaffa grapefruits extragroot 7 StukS 2 kilommm Uit de afdeling florah Freesia'sperbos met takje groenSm Hl Zolang de voorraad strakt. draagkarton 2100 gram SM draagkarton 2100 gram JkOtT zoute pinda's 250 gram IM Wik ,-jft 200gram rwj kuiFü'c OJL 250 gram pakje ja 200 gram «rr deodorant- of antitranspirantspray Vers vlees, groenten/fruit/bloemen, brood/gebak en delicatessen gelden tm. zaterdag S april. Overige aanbiedingen gelden tm. 9 april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12