uitsland is alleen :egen lood in benzine Ontslag uit dienst geëist wegens belastingfraude Donsslapers! Vervangingsmiddel tabak lijkt minder ongezond autobiografie Roemeens merk Aro ook in Nederland Autogordel ook verplicht in Duitsland en Zwitserland Siva Llama: nieuw Engels merk met Chrysler-motor Kans op schikking arts en fonds over pensioenpremie Grote boete voor militaire tandarts Nieuwe brug laat jachthaven en groen ongemoeid Duizend Mitsubishi's: een ongekende start Zware straf voor beroepsmilitairen Ziekenfonds klaagt arts aan wegens te hoge declaraties Arhemse vestiging Van Gelder gaat naar Apeldoorn 'Nieuw rookmateriaal' puur weinig aantrekkelijk {chap en téqhniek JOUW/KWARTET DONDERDAG 3 APRIL 1975 BINNENLAND PS9-RH11 |oor Sicco de Jong Iet ziet er naar uit, dat de Duitse bondsregering het besluit om begin volgend jaar het loodgehalte n de benzine sterk te beperken, zal handhaven. Dit hoewel de Duitse voorschriften dan veel verder uilen gaan dan de normen elders in de EG. In Amerika zijn soortgelijke wetten zelfs door het hoog- ;erechtshof geschrapt. )e discussie over loodarme of lood- rije motorbrandstof duurt al jaren, laar heeft zich in de praktijk nog ïergens ter wereld toegespitst, [inder-loodhoudende benzine rordt door vele automotoren, ook tuidige motoren, niet verdragen, aat men anderzijds het lood in de enzine, dan komt dat ook weer in e uitlaatgassen terecht. In Ameri- a wordt bovendien loodvrije ben- ine gewenst om het vervuilen van averbranders, die de uitlaatgassen einigen, tegen te gaan. )e Duitse bondsrepubliek voerde op januari 1972 als norm voor een naximum loodgehalte in superben- ine 0,4 gram per liter in. Die norm 3 door de EEG-Commissie te Brus- el nu voor de gehele Euromarkt oorgeste ld. De Nederlandse rege- ing zal dan ook per 1 januari 1976 tenzine met hooguit 0,4 gram lood liter voorschrijven. Maar op iiezelfde datum moeten de olle- naatschappijen In Duitsland aan en maximum van 0,15 gram per iter voldoen: ook voor superbenzi- De EEG-Commissie wil dit oodgehalte van 0,15 pas per 1 ja- ïuari 1978 voorschrijven en dan illeen voor normaalbenzine. Iet doel van de beperkende voor- chriften is in eerste instantie het oodgehalte in de uitlaatgassen te rug te brengen. Maar dat kan ook dp een andere manier. Het Britse Transport and Road Research La- joratory heeft -samen met drie on dernemingen Texaco Oil, Tube Investments en Associated Octel 'loodvanger' ontwikkeld. Dit apparaat vangt de helft van alle lood in het uitlaatsysteem op gedu rende zo'n veertigduizend kilometer en zou iets meer dan honderd gul den per auto gaan kosten. Het roordeel is. dat de motorprestaties de auto hierdoor niet worden getast. 'liecrisis Wat vooral sinds de oliecrisis aan spreekt, is dat het maken van min der loodhoudende benzine méér olie kost. Bovendien stijgt het verbruik van automotoren met een lagere compressieverhouding, die nodig zijn voor de minder loodhoudende benzine. Deze compressieverhou ding geeft de ruimte aan van de zuigerverplaatsing in de cilinder, dus eigenlijk van het benutte deel van de motorinhoud. Hoe efficiën ter die motor benut wordt, hoe zuiniger het verbruik kan zijn. Om die reden is in de jaren twintig de loodhoudende benzine verschenen. Komt nu begin volgend jaar de loodarme 0,15 gram/liter- benzine in Duitsland op de markt, dan wordt die iets van drie a vier cent per liter duurder. Dit omdat er meer olie in verwerkt wordt en voor extra investeringen in de olie raffinaderijen. Het probleem is echter wel, dat oak loodhoudende benzine verkocht zal moeten wor den, omdat minstens een kwart van de auto's op de Duitse wegen niet geschikt zal zijn om de loodarme benzine te tanken. Die loodarme benzine benadert op z'n minst wel de klopvastheid van de huidige normaalbenzine. maar blijft toch ruim beneden die van de superben- zine, welke thans verkocht wordt. Superbenzine heeft een octaangetal dat de klopvastheid weergeeft van rond 98 a 99, en normaalbenzi ne van 90 a 93. Er is dan ook wel tegen de Duitse anti-lood-wet geprotesteerd, maar voornamelijk door de oliemaat schappijen, die zich voor extra in vesteringen geplaatst zagen, en door de ADAC. de Duitse zusteror ganisatie van de ANWB. De ADAC kwam daarbij op voor de Duitse automobilisten, die in oudere auto's rijden, welke niet voor de nieuwe benzine geschikt zijn, en voor toe risten in dezelfde omstandigheden. Het probleem na 1 januari 1976 Is namelijk, dat de huidige superben zine goedkoper zou zijn dan de loodarme benzine, die een lager oc taangetal heeft. Niemand zou dus vrijwillig loodarme" benzine tanken. Tenzij het tanken van de goedko pere superbenzine onmogelijk ge maakt zou worden. En dat risico dreigt. Amerika Nu had men in Amerika daar wat op gevonden. De vulpijpen van de benzinetanks bij nieuwe auto's wer den verkleind en zo ook de metalen insteek en slang van de pompen met loodarme benzine. Een nieuwe auto kon daardoor niet aan een oude pomp tanken. Maar inmiddels is dit overbodig. Want de fabrikan ten van lood-toevoegingen in Ame rika hebben een proces gewonnen van het Bureau voor Milieuhygiëne te Washington. Het Hooggerechts hof zegt dat deze autoriteiten ge faald hebben te bewijzen, dat lood in uitlaatgassen schadelijk is voor de gezondheid. Inderdaad is het tegendeel het onschadelijk zijn al veelvuldig beargumenteerd. Maar alle bewijs is natuurlijk moei lijk. Niettemin is de Amerikaanse anti-lood-wet voorlopig van de baan. In Amerika hadden juist de autofa brikanten steeds gesteld dat de oliemaatschappijen maar voor lood vrije benzine moesten zorgen om de naverbranders niet te vervuilen. Inmiddels blijken die naverbran ders nu toch vervuilingsproblemen op te leveren en dat zal met meer loodhoudende benzine nog wel een extra probleem opleveren. Al heeft de Amerikaanse auto-industrie de motoren van de laatste jaargangen aan loodarme benzine aangepast. Dit geldt trouwens, dankzij Ameri ka, ook voor de meeste Duitse au to's, zoals alle Volkswagens. Maar de Franse automotoren zijn met hun vanouds zuinige verbruik juist op superbenzine ingesteld. Flat brengt bijvoorbeeld wel de nieuwe 131 en 133, plus een 40 pk-versie van de 127 uit, die geschikt zijn voor normaalbenzine. Maar de in Nederland verkochte 47 pk-127 en de 128 moeten daarentegen beslist op super rijden. De problemen liggen voor het opra pen. Toch is het feit,, flat de Duitse auto-industrie niet. geprotesteerd heeft tegen de anti-lood-wet, wel verklaarbaar. Volkswagen heeft er als grootste nauwelijks problemen mee. En wie de grootste problemen krijgen, dat zijn de importmerken. Waarmee de wet, straks door Duits land alleen uit te vaardigen, een vreemde bijsmaak zal hebben. Dit geschiedt buiten de EEG om, vormt een concurrentievervalsing en zal nog wel wat stof doen opwaaien. Een andere zaak is, dat de Duitse auto-industrie er geen bezwaren te gen heeft, dat de Duitse automobi listen problemen met hun auto's zouden krijgen. Des te eerder zullen ze immers besluiten een nieuwe te kopen. Maar dat is wel meer produ- centgeriCht dan consumentgepicht gedacht. Met ingang van 1 januari 1976 zullen ook de Duitse en Zwitserse Een volkomen nieuwe Engelse auto, de Siva Llama met vele on derdelen van Chrysler, in een b|j de naam passende omgeving. In Engeland is een nieuw automerk verschenen. Hier heeft Siva Motor Car Company, een nieuwe onderneming te Aylesbury in Buckinghamshire, het open model Llama uitgebracht. De Siva Llama beschikt over een 900 cc- motor met 37 DIN-pk vermogen van Chrysler. De Siva Llama, werd in drie jaar tijd ontwikkeld, waarbij on dermeer twee uitvoerige testritten op en neer naar Turkije zijn verre den. De onderbouw van de wagen is een stalen chassis. Alle mechani- United Kingdom. De carrosserie wordt gemaakt van kunststof. De bedoeling van de nieuwe Siva- fabriek is op de Citroën Mêhari en wet voorschrijven, dat het verplicht scT1?e,dejenT^i.-'n feIfverd door Chrysler is op de voorste zitplaatsen van zr' T^" personenauto's gordels te dragen. Daarmee wordt een belangrijke uniformering in de Europese wetge ving bereikt. Al deze wetten gelden alleen voor auto's, waarin gordels aangebracht moeten zijn. Thans is het dragen van autogor dels in Europa alleen nog verplicht in Frankrijk, Tsjechoslowakije en Nieuw-Zeeland. Op 1 juni volgt de verplichting in de Benelux. Ook in Engeland wordt sterk overwogen met ingang van 1 januari 1976 de gordeldraagplicht voor te schrijven. De beste resultaten er mee zijn bereikt in Australië en Nieuw-Zee land, waar ook na een paar jaar draagplicht het dodental in het verkeer nog steeds terugloopt. Zwitserland heeft bovendien voor geschreven, dat met ingang van volgend jaar tevens in alle bestel auto's en kleine busjes gordels moeten worden geïnstalleerd. In Nederland is gebleken, dat ook voor deze voertuigen de kans op dodelij ke ongevallen door een dergelijke maatregel zou worden beperkt. Maar een voorschrift daartoe is er nog niet. In zowel Duitsland als Zwitserland worden eveneens taxi's van de draagplicht uitgezonderd. In Zwitserland is nog opmerkelijk, dat gordels voorgeschreven zullen worden voor montage in auto's, 'die doelmatig zijn en zonder hinder gedragen kunnen worden'. In Duitsland zijn de verzekerings maatschappijen financieel extra te gemoetkomend tegenover ver keersslachtoffers, die gordels gedra gen hebben, indien zij verpleegd moeten worden in een ziekenhuis. Montage van autogordels is in Zwitserland verplicht sinds 1971: in Duitsland eerst sinds 1974. Renault Rodéo gelijkende auto te gen een concurrerende prijs uit te brengen. De eenvoudige vorm vraagt in de produktie weinig man uren. De 900 cc-motor uit het Chrysler-model Hillman Imp, kan een gemiddeld benzineverbruik van 1 op 16 bereiken en is goed voor een topsnelheid van 130 kilometer per uur. De verkoop blijft aanvan kelijk tot Engeland beperkt. Van een verslaggever UTRECHT De Haagse arts F. Bouricius, op wiens huis het be roepspensioenfonds artsen beslag wil leggen omdat hij weigert zijn pensioenpremie te betalen, houdt voorlopig een dak boven het hoofd. Door een misverstand bij het op stellen van het dwangbevel wordt de zaak opgehouden. Bovendien be staat er een kans op een schikking nu de raadsman van de arts, mr. J. H. van Wijk. van de president van de Haagse rechtbank vier weken de tijd heeft gekregen om het pensi oenfonds een voorstel te doen voor een regeling die rekening houdt met de bijzondere belangen van de arts. De heer Bouricius heeft steeds verklaard, dat hij de premie (20.000 gulden per jaar) niet kan betalen en dat de artsen te weinig inspraak hebben gehad bij de totstandko ming van de (verplichte) pensioen regeling. Hij schat de vordering van het pensioenfonds (niet be taalde premies plus rente) op onge veer 50.000 gulden. Als zijn huis wordt verkocht loopt ook het voort bestaan van zijn huisartsenpraktijk gevaar. ARNHEM De krijgsraad in Arn hem heeft gisteren de inmiddels afgezwaaide militaire tandarts J. V. uit Amsterdam veroordeeld tot een boete van 5000, omdat hij zonder daartoe het recht te hebben geld vroeg aan militairen die hij behan delde. Verder werd hij ervan beschuldigd een hoeveelheid materialen te heb ben verduisterd en een voorge schreven melding van tandheelkun dige behandelingen opzettelijk niet te hebben verricht. Deze foute han delingen zou hij In 1973 in Nun- speet hebben gepleegd. De president van de krijgsraad merkte op dat V. nooit als militaire tandarts was beëdigd. 'Ik ben te laat gekomen op die plechtigheid maar men heeft mij nooit meer benaderd voor iets dergelijks', zei V. die thans in een groepspraktijk in Amsterdam werkt. Auditeur-militair mr. E. H. Visser vond het niet aan gaan dat de verdachte particulieren in dienst tijd heeft behandeld. ROTTERDAM De aanleg van de nieuwe Spijkenisserbrug zal zo danig geschieden dat de jachthaven aan de noordzijde van de nieuwe brugoprit en de bosjes en sportpar ken aan de zuidzijde niet worden aangetast. Dit is het resultaat van besprekingen tussen het ministerie van verkeer en waterstaat de ge meentes Rotterdam en Spijkenisse en de deelgemeenteraad van Hoog vliet. Over de situering van de op- en afritten en de definitieve Indeling van de brug is nog overleg gaande. Zoals bekend wordt de in zeer slechte staat verkerende Spijkenis serbrug In de komende jaren ver vangen. Hierbij wordt gebruik ge maakt van oude delen van de Moerdijkbrug. De nieuwe Spijkenis serbrug zal ook volgens verkeer en waterstaat voornamelijk het karak ter van een tussensteedse verbin ding tussen Hoogvliet en Spijkenis se moeten hebben. De bouw van de nieuwe oeverver binding maakt aanpassing van de wegen in Hoogvliet. Poortugaal en Spijkenisse noodzakelijk. Importeur Hart Nibbrig en Greeve B.V. te Sassenheim verkoopt dezer dagen zijn duizendste Mitsubishi in Nederland. Het ls een ongekend snel begin. 'Het verbaast ons zelf', aldus directeur A. G. Karl van HNG: 'Beide modellen, de Lancer en de Galant, zijn zeer goed aange slagen'. Op 8 januari werd de eerste Mit subishi in Nederland afgeleverd. Indien duizend auto's per drie maanden in de verkoop gehand haafd zou kunnen blijven, nadert het Japanse merk reeds in het jaar van introduktie het marktaandeel van één procent op de totale Ne derlandse autoverkoop. Dit is nog niet eerder voorgekomen, zelfs niet bij de andere Japanse automerken in Nederland. Van een verslaggever DEN HAAG De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren ontslag uit de militaire dienst en drie maanden gevangenisstraf geëist tegen twee beroepsmilitairen. De mobiele krijgsraad buitenland van de luchtmacht had hen schuldig bevonden aan valsheid in geschrifte en veroordeeld tot negen maanden waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Advocaat-fiscaal mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst zei dat hij de gevangenisstraf wilde beperken, maar alleen als het hof hem volgt in de bijkomende straf: het ontslag uit de militaire dienst. Hij zei deze zware straf te willen opleggen aan beide mannen met een lange staat van dienst, omdat zij zich in feite niet slechts aan valsheid in ge schrifte hadden schuldig gemaakt, maar zich hadden laten omkopen. De 41-jarige luitenant L. H. J. uit De Bilt en de 46-jarige sergeant majoor W. B. uit Wijk bij Duurste de werden beschduldigd van het ALMELO Het Rayon Almelo van het regionaal ziekenhuis Twente heeft bij de arrondissementsrecht bank in Almelo een civiele proce dure aangespannen tegen de apo- theekhoudende huisarts J. M. T. uit Westerhaar-Vrlezenveense wijk (gemeente Vriezenveen) wegens te hoge declaraties. Volgens de aanklacht van het ziekenfonds heeft de arts tot en met 1973 onge veer 250.000 gulden teveel gedecla reerd. De huisarts zou gedurende een aan tal jaren niet de geneesmiddelen aan zijn patiënten hebben gegeven, die hij aan het ziekenfonds opgaf. Het fonds heeft een aantal keren geprobeerd het geschil ln den min ne te schikken. vervalsen van Duitse belastingfor mulieren, waarmee men teruggave van BTW kan krijgen. Zij hadden dat gedaan in de jaren 1969 tot en met 1973 te Hesepe. waar een Ne derlands onderdeel geleide wapenen is gelegerd en zij een belastingvrije winkel dreven. Gedurende die tijd zouden zij de Duitse belastingen voor ongeveer een miljoen mark te kort hebben gedaan. Zij bekenden bij hun fraudes een Duitse fotohandelaar in de kaart te hebben gespeeld door for mulieren waarop men teruggave van BTW kan verkrijgen, te teke nen hetzij voor geleverde goede ren. hetzij voor goederen die niet in de belastingvrije winkel werden verkocht, maar die de Duitser aan anderen verkocht. De Duitser stak hierbij de extra winst in zijn zak en Liet zijn Nederlandse 'medewer kers' meeprofiteren. De luitenant zou vijftigduizend gulden hebben ontvangen, de sergeant-majoor zes tigduizend gulden. Beide beklaagden gaven toe de for mulieren te hebben gestempeld en getekend. Het zouden er in de loop van de jaren enkele honderden zijn geweest. Er waren twaalf Duitse leveranciers bij betrokken. De Duitser Walter B. hadden zij ook getekende blanco formulieren ver strekt, zodat hij zijn gang kon gaan. Er waren de beklaagden twee ALs verdediger trad op de niet- Jurist majoor E. A. A. Butselaar uit vervalsingen ten laste gelegd. Amsterdam, naar zijn zeggen omdat hij uit ervaring op de hoogte is van de gang van zaken bij het Neder landse onderdeel ln Duitsland. Hij had kritiek op de wijze waarop het onderzoek was gedaan en vertelde uitgebreid hoe ondoorzichtig het gebruik van de formulieren tot te ruggave van belasting is. Uitspraak 16 april. ARNHEM Van Gelder Papier wil het bedrijf ln Arnhem geleidelijk overplaatsen naar Apeldoorn. H^t Arnhemse bedrijf, waar technische en industriële papieren worden ge maakt, is onderdeel van de verpak kingsdivisie van Van Gelder. De directie van deze divisie acht ver dere uitbreiding van deze sector noodzakelijk, maar in Arnhem is geen terrein meer beschikbaar, al dus Van Gelder. In Apeldoorn zijn nog ruime moge lijkheden. In die plaats zijn al an dere activiteiten van de verpak kingsdivisie gevestigd. Het huidige tijdstip van overplaatsing is geko zen omdat de marktstuatie op dit moment slecht is. Er moesen al enkele produkiestops worden inge voerd. Voor de ruim honderd perso neelsleden van de Arnhemse vesti ging heeft de overplaatsing volgens een communique geen Ingrijpende gevolgen, wat de bonden echter te gen spreken. Vrijwel het hele per soneel kan in Apeldoorn tewerk worden gesteld. ADVERTENTIE Maak uw nachten fleuriger met de kleurige overtrekken van ook voor de échte donsdekens Het ziet er uit als een sigaret, maar er is geen draad tabak aan te pas gekomen. Het komt uit een wit merkloos doosje, waar alleen een nummer op staat. Dat het ook nooit als sigaret verkocht zal worden, blijkt wanneer je er een opsteekt: een wat zoete rook met een scherpe ondertoon van smeu lend papier. Importeur H. Englebert N.V. te Voorschoten heeft het Roemeense automerk Aro in Nederland geïn troduceerd. De Aro is een terrein wagen met vierwielaandrijving en een 2,5 liter motor van 80 DL\-pk vermogen. Het is voor het eerst, dat een Roe meense auto in Nederland ver schijnt. De autoproduktie in Roe menië concentreert zich voorname lijk op de Dacia 1300, een in licen tie vervaardigde Renault 12, maar de Aro 240 is een eigen ontwerp. Deze wagen is voora! in sterke ma te geëxporteerd naar het Midden Oosten, waar aandrijving op vier wielen een belangrijk voordeel is. Dit jaar is ook de uitvoer naar West-Europa begonnen. De Oosteuropese auto's, die thans in Nederland verkrijgbaar zijn, ko men uit Joegoslavië. Polen, Tsje- cho-Slowakije, de Sowjet-Unie en nu dus Roemenië. Importeur Engle bert heeft tevens de personenwa gens van het Tsjechische merk Skoda en het Poolse merk Polski Fiat in zijn programma. Polski Fiat is aan het begin van dit jaar over genomen van Leonard Lang b.v. te Amsterdam. Het model Polski Fiat 125 P heeft een aantal verbeterin gen ondergaan - in motorvermogen en uitvoering - waardoor de prijzen nu 7 k 10 procent hoger uitkomen. De Aro 240: de eerste Roemeense auto in Nederland. De goedkoopste 125 P met 1300 cc- motor van 65 DIN-pk kost thans 9.512, gulden de duurste - de 1500 cc 75 pk 75 pk-stationcar komt op 10.747 gulden inclusief BTW. De Aro kost ƒ13.670 inclusief BTW. Het is een forse terreinauto met laadbak, die een topsnelheid van 110 kilometer per uur en een klim- vermogen tot 35 graden behaalt. Dat is, na jaren ontwikkelingswerk, het produkt waarmee Imperial To bacco Ltd binnen afzienbare tijd de gezondheid van zijn klanten enigs zins hoopt te beschermen. Geen geringe zaak, want Imperial maakt bijna tweederde van de ln Enge land verkochte sigaretten. Het 'nieuwe rookmateriaal' (New Smoking Material, aangeduid als NSM) zou voor tien tot twintig procent de tabak in sommige soor ten sigaretten vervangen. De capaci teit van de NSM-fabriek die in Schotland in aanbouw ls 13.500 ton per jaar, dat is tien procent van het totale Britse tabaksver bruik doet vermoeden dat het om de meeste soorten sigaretten zal gaan. Maar er staat nog niets vast. Eerst moet aannemelijk zijn dat NSM in derdaad minder ongezond is dan tabak. Het onderzoek naar die vraag verschaft werk aan een hon derd medewerkers van een onaf hankelijk particulier laboratrtum, het Huntingdon Research Centre, dat zijn meeste werk overigens doet ln opdracht van de farmaceutische industrie, ten behoeve van de toe latingsprocedure die in vele landen voor nieuwe geneesmiddelen geldt. Het was in Huntingdon dat die onwaarschijnlijke 'sigaret' van hon derd procent NSM onderschept kon worden. Daar worden er door speciale machines duizenden ge rookt. Zo'n machine vangt bijvoor beeld de teerbestanddelen uit de rook op, dat dat blijkt dan maar eenderde te zijn van de hoeveelheid zwartbruine prut die eenzelfde hoe veelheid 'echte' sigaretten produ ceert. Kanker Dat is nog maar het allersimpelste gegeven. De NSM-teer lijkt boven dien minder kankerverwekkend te zijn dat die uit tabak. Daar begin nen trouwens de eerste technische moeilijkheden. Of Iets ln de longen van mensen kankerverwekkend is kun je uiteraard alleen ln een mo del-situatie bekijken, met proefdie ren. Het klassieke model voor het bestuderen van kankerverwekkende eigenschappen van een stof door direct contact is, die stof geregeld en langdurig op het vel van een muls te smeren en te kijken wan neer er gezwellen ontstaan. Niet óf er gezwellen ontstaan, want die komen er in het algemeen wan neer je wat dan ook maar lang genoeg geregeld op het vel van een muls smeert. Dat geeft dan meteen doordrs. RokFoppema de beperkingen aan van zo'n mo del-test. Maar ln ieder geval is volgens de mulzevel-test NSM-teer duidelijk minder kankerverwekkend dan tabaksteer, en dat geeft toch een aanwijzing dat het zich ook in de longen van menselijke rokers onschuldiger zou gedragen. Het ontwikkelen van diermodellen, zegt de staf van Huntingdon in het algemeen, levert nog steeds moei lijkheden op. Dankzij de opgebouw de kennis en ervaring en de be hoefte aan dit soort werk in de geneesmiddelensector vooral ge groeid sinds de tragische softenon- affaire kan men zich aardig onafhankelijk opstellen. 'Wij zijn de schakel tussen de Industrie en de regeringsinstanties in verschil lende landen', luidt de filosofie. 'Wij bekijken welke gegevens die vereisen. We verschaffen die gege vens. sturen de rekening naar de industrie en wachten af of de toe lating van het produkt al dan niet afkomt'. Die vereiste gegevens staan voor het geval van het 'nieuwe rookma teriaal' voor Engeland nog niet vast. De staatscommlssle-Hunter beraadt er zich nog over. Maar het resultaat zal wel aardig ln de buurt komen van het programma dat In tussen in Huntingdon wordt afge werkt. Irritatie Dat slaat lang niet alleen op de hoeveelheid teer en de kankerver wekkende eigenschappen daarvan. Ook de irriterende werking van de rook op slijmvliezen in de luchtwe gen (van ratten) wordt op een aantal manieren bekeken. Onder andere ls zo met een elektronenmi croscoop vastgelsteld dat de slijm- afscheidende cellen zich rustiger houden. Dat werd later op meer indirecte manieren met menselijke vrijwilligers bevestigd, die ook aan toonbaar minder hoestten. Dat soort dingen lijkt minder dra matisch. Maar directeur prof. A. N. Worden van Huntingdon verzekert, los van de uit te brengen weten schappelijke rapporten, dat 'gewo ne' aandoeningen van luchtwegen en longen als gevolg van roken, zijns inziens wel zo belangrijk zijn als de veelbesproken kanker. Intussen gaat het voorlopig maar om een betrekkelijk geringe verbe tering voor de praktijk. Niet meer dan twintig procent van de tabak ln sigaretten Immers, zou door NSM vervangen worden. Weliswaar ziet dr. H. R. Bentley, directeur onder zoek en ontwikkeling van Imperial Tobacco, dat als een eerste stap'. Maar als Ik in een zo samengestel de proefslgaret op de achtergrond nog net aan smeulend papier her innerd word, kan ik me voorstellen dat hij voorlopig niet verder gaat. (Die waarneming overigens, bewijst niets. Ten eerste was ik bevooroor deeld doordat ik eerst honderd pro cent NSM had geprobeerd te roken. Ten tweede heb ik toch al Iets tegen Engelse sigaretten. Consu menten-test met speciale toe stemming van de commissie-Hunter lopen best, zegt Impieral). Effect Dan is er nog een vraag. De hoe veelheid teer en andere kwalijke zaken wordt door het bijmengen van NSM dan wel verminderd, maar de hoeveelheid nicotine wordt nog wat sterker teruggebracht. En. zoals we ruim een maand geleden ln deze rubriek zagen, er zijn aan wijzingen dat een stugge roker naar een bepaalde hoeveelheid ni cotine toewerkt, ook al zouden daarvoor meer sigaretten nodig zijn. Wat wordt dan het netto ef fect van de vervanging? Dat blijkt ln de filosofie te zijn opgenomen. De verhouding teer/ni cotine ls binnen bepaalde grenzen door het produktieproces te beïn vloeden. aldus Bentley. 'We hebben de hoeveelheid teer voor de gemid delde roker de laatste tien Jaar al veertig procent teruggebracht bij een gelijkblijvend nicotinegehalte. De bedoeling is, de hoeveelheid teer verder te reduceren bij 'n gelijkblij vende aanvaardbaarheid van het produkt voor de consument. We zouden best een filter kunnen toe passen dat honderd procent van de teer tegenhoudt. Maar daar moet je zo zwaar aan trekken dat niemand er aan zou willen'. De omzet van de Britse tabaksin dustrie wordt zorgvuldig bewaakt. De gezondheid van de consument, binnen zekere grenzen, ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11