VRR-troepen drukken door in Zuid-Vietnam Zuidmolukse actie om Koningin te gijzelen verijdeld Diep Nieuwe Leidse Courant Actie van ambtenaren om kwartier Vijfduizend Koerden zouden bij vlucht zijn omgekomen Soepballetjes of Leverpastei In deze krant met Nieuwe Haaöse Courant Gesprek centraal akkoord - pag. 3 Familieberichten en met Amerika begint diplomatiek offensief Onderzoek: samengaan in luchtvaart? Irak verlengde amnestie Plan was in vergevorderd stadium Oud-kolonel KNIL onder de verdachten Abonneer eens iemand. Je weet nooit. Welkomstvoordeel. Tt, hoort bai u. -RH 16 Trouw 33e JAARGANG NO. 9485 - WOENSDAG 2 APRIL 1975 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (Tel. 020-220383). Op zondag is daartoe van 18-20 uur gelegenheid. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT 13,00 PER MAAND 39,00 PER KWARTAAL 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Tussen de zeven- en acht duizend Rotterdamse gemeenteambtenaren zijn gisteren een kwartier eerder naar huis gegaan. Op deze wijze hebben zij protest aangetekend tegen het besluit van burge meester en wethouders de arbeidstijdverkor ting van een kwartier per dag toe te kennen in de vorm van een verlenging van de lunch pauze. De actie is vrij rustig verlopen: alleen bij het Gemeente Energie Bedrijf, waar een zo goed als massale vroege uittocht plaatshad, zou in enkele gevallen met maatregelen zijn gedreigd. De ambtenaren hebben aangekondigd zo lang met hun actie door te gaan tot b. en w. bereid zijn weer aan tafel te gaan zitt.en met de medezeggenschaps- en dienstcommissies en de kwestie opnieuw maar dan zonder standpunt vooraf te bespreken. De grieven van de ambtenaren tegen het college richten zich voornamelijk op het feit dat het besluit huns inziens eenzijdig is ge nomen, zonder de mogelijkheid van inspraak door de genoemde commissies. In de bespre kingen over de werktijdverkorting heeft wet houder De Jong van personeels- en organi satiezaken volgens hen zijn standpunt nim mer ter discussie gesteld. Dat standpunt komt erop neer dat de ambtenaren volgens de wet houder van het toegestane half uur lunch pauze toch al drie kwartier maken, en dat daarom deze officieuze regeling maar moet worden bekrachtigd door een officiële. Het college van b. en w. heeft zich achter de heer De Jong geschaard. Inmiddels hebben de PvdA, de PSP, PPR en het NVV in Rotter dam zich solidair met de ambtenaren ver klaard. De ABVA Algemene Bond van Ambtenaren heeft de actie van het begin af aan onder steund. (ADVERTENTIE) Stel dat aanstaande zaterdagmiddag je porte- monnaie uit de kleed- kamer wordt gestolen e stel dat je dat niet aan geeft Je denkt ach, die 4 paar gulden. Laat ze er gelukkig mee zijn.È Waar wfj gelukkig\ mee zouden zijn Met uw aangifte. Want wij weten dat het 14 dagen geleden in diezelfde kleed kamer ook al raak was. Iedere aangifte is daarom van belang voor het onderzoek Doen dus. De politie. (ADVERTENTIE) blik nu Dit is de plattegrond van paleis Soestdyk die de Znidmolukkers hebben gebruikt by het opstellen van hun plannen. WASHINGTON, SAIGON (UPI, Reuter, AP) De Voorlopige Revolutionaire Regering (VRR) van Zuid-Vietnam heeft gisteren opnieuw drie belangrijke steden veroverd. De Verenigde Staten hebben een diplomatièk offensief geopend om deze opmars tot staan te brengen. doe mee met het grandioze gezins-voordeel-feest Opklaringen Veel bewolking met plaatselijk regen of een bui. In de loop van de dag van het noorden uit enkele opklaringen. Tot vrij krachtig en aan de kust tot hard toenemende noord westelijke wind. Maximum temperaturen circa 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: buiig en koud weer. Morgen zon op: 06.12 zonder onder: 19.16 maan op: 02.23 maan onder: 10.57 De door Amerika gesteunde presi dent Ngoejen Van Tbieu verloor gisteren de kuststeden Kwi Nhon, Tuy Hoa en Nha Trang. Zijn troe pen gaven deze plaatsen uit handen zonder werkelijk weerstand te bie den aan de troepen van de VRR en de Noordvietnamese eenheden. De positie van Thieu wordt nu van uur tot uur zwakker en de speculaties over zijn aftreden tierden gisteren welig in Saigon. In de Californische stad Palm Springs vertelde Fords woordvoer der Ron Nessen dat de Amerikaan se regering diplomatieke Initiatie ven heeft ontplooid om een halt toe te roepen aan het 'communis tisch offensief. Hij zei dat dit tot- nutoe niets had opgeleverd, maar dat de pogingen werden voortgezet. Details wilde Nessen niet verstrek ken. 'Diplomatieke initiatieven moeten in stilte worden uitge voerd'. aldus Ron Nessen, Wel ver telde hij dat de Amerikaanse stap pen van nu aansloten op de bood schappen die Ford ln januari ver stuurde naar de ondertekenaars van de regeling voor Vietnam van 1973. Daarin vroeg de president om er voor te zorgen dat er een eind kwam aan de 'Noordvietnamese schendingen' van deze regeling. Ford verblijft in Californië om uit -te rusten. Hij zal daar binnenkort BEIROET (Reuter, UPI) Koerdenleider Mahmoed Osman, vriend en medewerker van Moestafa Barzani, heeft gezegd dat meer dan vijfduizend mensen op de vlucht van Irak naar Iran zijn omgekomen. In zware sneeuwstormen proberen nog steeds duizen den Koerden de grens van Irak met Iran over te trekken. Binnenland ..we komen even neuzen.. Osman zei dat meer dan duizend Koerden die zich onder de amnes tie in Irak hadden overgegeven zijn vermoord. Irak heeft de amnestie voor opstandige Koerden die naar Iran zijn gevlucht verlengd tot eind april, zo heeft radio Bagdad bekend gemaakt. Tot die tijd kunnen zij ongestraft terugkeren. Irak hoopt dat dit de Koerden zal aanmoedi gen terug te keren en de funda menten te leggen voor beperkte zelfbeschikking en de opbouw van hun land. De radio sprak niet van amnestie voor de Koerden die nog in Irak zijn. Deze liep gisteren af. Irakese troepen zochten naar opstandelin gen die zich nog In de bergen verborgen houden. Mahmoed Osman heeft een beroep gedaan op de Turkse regering guer rillastrijders die zich in Irak niet willen overgeven asiel te verlenen. Tot nu toe heeft Ankara dit gewei gerd en zou het zijn troepen aan de grenzen hebben versterkt. Osman zei verder dat de Koerden zijn opgeofferd voor de wereldpoli tiek, maar dat de opstand slechts tijdelijk is onderdrukt. Zodra de omstandigheden gunstig zijn zal de stijljd worden hervat. Barzani zelf. die zich op het ogenblik in Iran beVindt, liet zich ln een gesprek m(jt het Westduitse blad Die Welt in" gelijke zin uit. In het nieuwe gebouw dat in Enschede zal verrijzen voor de Keuringsdienst van Waren zal volgens de plannen gebruik gemaakt worden van zonne- energie. Enschede zou daarmee de eerste plaats in ons land zijn waar deze energie ge bruikt wordt in de 'utiliteits bouw'. Jac Lelsz vertelt over de plannen op pagina 5. Hopeloos De strijd van de Koerden voor on afhankelijkheid werd vorige maand hopeloos teen Iran en Irak besloten hun. geschillen bij te leggen en de grens voor Koerdische opstandelin gen .te sluiten. Daarmee werd het voor hen onmogelijk vanuit Iran in Irak ;te opereren. Ook zette Iran de leveranties van wapens en munitie aan de Koerden stop. Geen nieuw plan voor Egypte 7 Kerk Allerarmsten bereiken is moeilijk 2 Sport Fischer antwoordt niet 11 Economie Pakhoed: grote kansen 13 Van een onzer verslaggever ARNHEM/SOESTDIJK Een groep militante Zuidmolukkers blijkt plan nen in een vergevorderd stadium te hebben gehad om koningin Juliana te gijzelen en paleis Soestdijk te bezetten. In verband met deze voorgenomen gij zeling heeft de Nederlandse justitie inmiddels tien arrestaties verricht in Eist, Cuyk, Delfzijl, Drachten en Opheusden. Onder de verdachten zijn de 65- jarige ex-KNIL-kolonel J. M. uit Delfzijl, die de training van onder grondse groepjes Zuidmolukse jon geren zou hebben gecoördineerd en de als wapenexpert bekend staande D. P. (36), ook uit Delfzijl. Twee van de gearresteerde Zuidmo lukkers zitten vast in het hoofdbu reau van politie in Arnhem, dat de laatste dagen zeer scherp bewaakt wordt in verband met dreigemen ten de arrestanten te willen bevrij den. Alle toegangen tot het bureau zijn afgesloten. Het Arnhemse poli tiepersoneel heeft versterking ge kregen van de mobiele eenheid. Op een persconferentie, die giste ren ln Arnhem werd gegeven door mr. A. W. Holsteijn, hoofd van het parket in Arnhem, werd meege deeld, dat de Zuidmolukkers van plan waxen, gewapend met automa tische geweren, in een bestelwagen de paleistuin binnen te dringen. Hun hoofddoel was koningin Julia na te vinden om haar te gijzelen. Als dat niet gelukt was, had men het van het toeval willen laten afhangen of iemand anders van de koninklijke familie gegijzeld zou worden. Vergevorderd Uit de eerste onderzoeken is geble ken, dat de plannen al in een vergevorderd stadium waren: de mannen beschikten over platte gronden en hadden al studie ge maakt van de mogelijkheden het palels binnen te vallen. Ze hadden in een bibliotheek een boek ge haald, waarin het palels wordt be- met zijn minister van buitenlandse zaken Kissinger de toestand in In dochina bepraten. De Amerikaanse generaal Fred Weyand is momenteel in Saigon om zich cp de hoogte te stellen van de moeilijkheden in Thieus leger. Vitale onderdelen van de strijd krachten van Thieu zijn uiteen ge vallen door de successen van hun tegenstanders aan het noordelijk front. Hun terugtocht is niets an ders dan een ongeorganiseerde vlucht, waarbij voor miljoenen dol lars aan Amerikaans materiaal wordt achtergelaten. De Amerikanen begonnen met een soort luchtbrug op Saigon. Er kwa men enkele zware transportvlieg tuigen van de VS in Saigon aan met artillerie-stukken en munitie. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade vertelde dat er deze week meer extra-vluchten op de Zuldvietnamese hoofdstad zullen worden uitgevoerd. Zie verder pag. 7, kolom 4 schreven. Men was van plan met een vrachtwagentje door het hek te rijden, de wacht van de koninklijke marechaussee te overmeesteren en 'dan maar te zien'. De heer Holsteijn zei gisteravond van mening te zijn. dat de mannen ('in leeftijd variërend van 19 tot 65 jaar), met deze actie de aandacht van de Nederlandse bevolking had den willen richten op de problemen van de Zuidmolukkers ln Neder land. Enkele van de aangehouden mannen behoren tot de strijdbare Tamaela-groep, die de leden traint ln het vormen van guerrilla-bewe gingen. De deelnemers van deze groep willen een andere richting uit dan de meeste andere In Neder land verblijvende Zuidmolukkers: volgens hen gaat de zaak van de vrije republiek der Zuid-Molukken niet snel genoeg. De zaak kwam aan het rollen op 5 maart, toen de 21-jarige J. M. uit Opheusden en de 20-jarige D. L. uit Eist werden opgepakt in Barneveld. Zij zouden de daders zijn van en kele overvallen, op het postkantoor en het gemeentehuis van Eist en een mislukte overval op het post kantoor ln Opheusden. Uit hun verhalen kwam al snel het gijze lingsplan naar voren. Zodoende werd op 6 maart de bewaking van Soestdijk al verscherpt, evenals die van Drakensteyn en van de Indo nesische ambassade ln Den Haag. De acties waren aanvankelijk ge pland voor begin maart, maar de ROTTERDAM 'Een dwaas en on zinnig plan. Hoe eerder deze kleine groep Zuidmolukkers is opgerold, hoe beter', Aldus de reactie van een duidelijk verontwaardigde ir. A. Manusama, de president in balling schap van de ruim 33.000 in Neder land verblijvende Zuidmolukkers. Volgens hem behoort een deel van de aangehouden personen tot de Tamaela-groep, die in het totaal en kele honderden aanhangers kent. 'De groep wordt echter voortdurend kleiner en hoe langer hoe meer le den willen niet langer tot deze extreme groepering behoren', aldus ir. Manusama. Hij zet een vraagteken achter de beweegredenen voor deze gijze lingsactie. Volgens hem zou de groep het eerder gedaan hebben om egoïstische redenen, dan vanwege het bevorderen van de onafhanke lijkheid van hun land. Verder be nadrukte hij, dat hij en zijn mede bestuurders geen enkel contact hebben met de Tamaela-groep. Minister-president Den Uyl reageer de gisteravond als volgt: 'De politie is reeds geruime tijd voor bereid op mogelijke agressieve acties van groepjes Zuidmolukkers. Met het oog daarop zijn tal van voorzorgs maatregelen getroffen en is het toe zicht verscherpt. Met de opsporing cn aanhouding van hen die bij het on derhavige plan betrokken waren, is door politie en justitie goed werk verricht. Nadrukkelijk zij opgemerkt dat de Zuidmolukse gemeenschap in ons land niet mag worden vereenzel vigd met de bedrijvers van criminele daden van deze aard.' arrestaties, die volgden na de over- vallen, gooiden roet ln het eten. Zie verder pag. 3. kolom 1 Mr. A. W. Holsteijn tijdens de persconferentie van gistermid dag. Buitenland li - I nHMSHai De toestand in Angola blijft ge spannen, de drie bevrijdings bewegingen lijken verdeelder dan ooit. Toch is de leider van één van de groepering, Augo- stinho Neto van de MPLA (fo to), voorzichtig optimistisch. In een vraaggesprek op pagina 9 legt hij uit waarom. Op pagina 7 zet een bijzondere medewer ker uiteen waarom Angola te rijk lijkt voor de onafhankelijk heid. Nieuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 ltadlo en tv 4 en 5 Dat het in Siberië in het algemeen vrij koud is, blijkt een oppervlakkige opvatting. Onze weerkundige me dewerker duikt de grond in, en meldt er gigantische onderaardse heetwatervoorkomens. Zo blijft een krant verrassend. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: _Giro:_ Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. 1 Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. VClu hv,.. Vll —ij

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1