Marco Bakker wil niet alleen operazanger zijn Uw probleem ook het onze Hét cursief is als een pan soep Zanger zijn een keihard vak met weinig glamour 'Thuis loop ik het liefst in een spijkerbroek' Hobbit met uitstekende kinderkleren TROUW/KWARTET DINSDAG 1 APRIL 1975 BINNENLAND 6 SCHOORL 'Ik heb er een vreselijke hekel aan in een hokje te worden geplaatst. Daar maakt men zich in Nederland nogal eens schuldig aart. Ik wil me niet vastbijten op één bepaald terrein. Daarpm vind ik het niet prettig als ik zonder meer als operazan ger wordt getypeerd. Juist de afwisseling boeit mij. Ik zou niet vast aan een operagezelschap verbonden kunnen zijn. Ik vind het fijn «m in opera's te Zingen, maar vind ook grote voldoening in religieuze muziek. Zingen in de Mattheus Passion is bijvoorbeeld erg £ijn. Met evenveel plezier presenteer ik echter dit seizoen een televisieprogramma. Die veelzijdigheid heb ik nodig. Ik ben een echte Waterman'. In zijn onlangs gereed gekomen woning in het noordhollandse Schoorl, op de grens van Groet, vertelt Marco Bakker (37) mij dit. Daar woont de zanger met zijn Amerikaanse vrouw Patricia Mad den, I die als sopraan bekendheid geniet, en zijn bijna tweejarig zoontje Richard. 'Buiten wonen is erg belangrijk voor mij. In een stad voel ik me niet. thuis. We hebben eerst in Beverwijk gewoond op eén flat. Dat Was vreselijk. We zaten er vlakbij de Hoogovens, je kon ér eigenlijk niet oefenen, om dat je dan regelmatig moeilijkhe den kreeg met de buren, daar het zo gehorig was en bovendien was het érg prijzig. We zijn toen naar Hoogwoud bij Hoorn verhuisd naar een leuk boerderijtje. Het wonen daar was heerlijk; alleen zaten we e£ een beetje te afgelegen, zodat we nu hier terecht zijn gekomen.' Als hij thuis is geniet Marco van het buitenleven: tegenwoordig be staat dat uit het maken van lange wandelingen in de duinen in gezel schap van zijn Afghaanse wind hond Nadir; die is genoemd naar de tenor uit de Parelvissers. Maar tijd om te wandelen is er vaak niet bij. Het zanger zijn houdt in dat er veel moet worden gereisd, vooral naar het buitenland. 'Als je carrière wilt maken moet je proberen ook in het buitenland naam te maken. Ik wil ook wat dat betreft laten zien wat ik waard ben. Alleen in Nederland zingen geeft me geen voldoening. Je ziet er steeds dezelfde gezichten. Het werken met buitenlandse collega's is erg fijn, waarmee ik beslist niet wil zeggen dat ik mijn Nederlandse collega's niet waardeer. Het grote nadeel van optreden in het buiten land is dat je zo vaak van huis bent. Vooral toen Richard heel jong was had ik het daar erg moei lijk mee. Je wilt als vader immers graag zien hoe je kind opgroeit, de hoogtepunten in zijn leventje mee beleven. Daarom kwam ik dikwijls, als ik In het buitenland zong, op eigen kosten een weekend ovef. Dat had ik er graag voor over. Tegen woordig neem ik mijn gezin mee als ik voor langere tijd in het buitenland op toernee ben. Toen Richard zes weken was ging hij al in een vliegtuig naar Schotland. De komende zomer moet ik in Enge land zingen en hebben we daar door Mnk van Rijsdijk jOp een maandagmorgen verplaatste ik mij per open- !baar vervoer door het land. Aangezien dit hoogstzelden ^voortkomt, was ik nogal zenuwachtig. Er kunnen jzoveel enge dingen gebeuren, niet waar. Je kurit in de .verkeerde trgin stappen, maar je kunt hem ook missen. ^Struikelen op de treeplank is een mogelijkheid en je tas •laten staan schijnt ook regelmatig voor te komen. iHet verbaasde me dat iedereen doelbewust ergens op Jaf ging alleen ik niet. Ik zocht aarzelend mijn weg, •vroeg diverse keren aan officieel uitgedoste figuren, die Ihet konden weten, waar ik zijn moest. De temperatuur '.pp de tochtige perrons was niet behagelijk, zelfs snerpend koud te noemen. Ik voelde me onzeker en ♦onervaren, echt de typische provinciaalse, die naar de £tad moest. Bovendien wist ik mijn neus steeds roder. jHaastig was ik die morgen op pad gegaan zonder het dagelijkse roggetje, zodat de maag knorde. Een lege maag, reist niet graag, dacht ik melig. Nadat ik het hele emplacement der Nederlandse Spoorwegen in Utrecht trap op, trap af, had afgestruind, zat ik tenslotte op het goede plekje. De bank was hard, mijn neus ijzig en de voeten waren aan wollen bedsokken en een warme kruik toe. 'Komt hier de trein naar AT vroeg ik voor de vierde keer, nu aan een jongeman, met een stekelige, rode baard naast me. Hij bevestigde dat wat eigenlijk al helemaal zeker was en ik kwam eindelijk wat tot rust. Ik mijmerde over de brief van een abonnee, die gevraagd had hoe ik altijd weer aan stof voor een verhaal kwam. Een cursief, mevrouw nam ik mij voor haar te antwoorden is als een pan soep. Je laat iets sudderen. Voor soep is dat dan een bot of een mergpijp, al of niet met iets vlezigs. Als het lang genoeg heeft gesmorreld, doe je er een snufje dit en een vleugje dat bij. Je gaat de tuin in, knipt een paar takjes peterselie, een handjevol bieslook of je trekt er nog een blikje bij open. Ja dacht ik dat is een mooie vergelijking: een cursief is' als een pan soep. Er is een basis, maar de rest blijft een geheime mengeling van fantasie en ambachtelijkheid. Toen sloeg de buurman op de bank een krant open. Onze krant. Dat ervoer ik als iets positiefs, want o, o, wat worden er veel dik-trossige ochtendkranten gelezen in de trein. Ik voelde me verwant aan de jongen, zo'n krant geeft een binding. Misschien werd dat ook wel versterkt door de ongeïnteresseerde manier, waarop hij de sportpagina's doorbladerde. Toen gebeurde dat gekke. Ik had erop voorbereid kunnen zijn, maar het kwam volstrekt onverwacht. Ineens zag ik mijn eigen scheve hoofd boven mijn eigen groene pulli in mijn eigen hoekje van mijn eigen krant. Er kroop een soort examen-onrust in me. De buurman las mijn werkstuk. Zou ik een voldoende scoren? Even overwoog ik hem te dwingen het krante-hoofd met het echte te vergelijken. Maar de degelijke opvoeding die verbood vreemde mannen aan te spre ken, werkte zoveel jaren na dato nog uitstekend. Trouwens mijn buurman bracht me ook beslist niet in verleiding moederlijke lessen van weleer te negeren. Met lege ogen, die niets verrieden, las hij. Geen lachje, geen denkrimpel was te bespeuren. Hij las zo koel alsof hij een spoorboekje onder ogen had. Voor zulke jongens moet je natuurlijk ook heel anders schrijven. Heel geëngageerd, heel sarcastisch, vlijmend en bitter. Het cursief is als een pan soep mooi gevonden hoor, maar hier naast je zit iemand, die het gewoon soep vindt, dacht ik spottend. De trein liet op zich wachten. De lezende jongen geloofde het halverwege wel. Hij stak een verse pijp op en verdiepte zich daarna, kennelijk meer geïnteres seerd, in de kerkpagina. Ik was gezakt. Nou ja, wel met een herexamen, want misschien zou hij ooit nogeens een cursief van me uitlezen. Het was heerlijk warm in de trein, maar van binnen bleef ik wat kil. De jongen zat me dwars. Toen stopte ik hem in een pan, liet hem sudderen. Thuis deed ik er wat zieligheid bij, een paar gehakte sjalotjes en een laurierblaadje. Tenslotte maakte ik het soepje af met punten en komma's. Onverwacht rook ik een vreemd geurtje. Maar ontstond wellicht dat door het stekelige, rode haartje, dat kwam bovendrijven aan de oppervlak te? door Fred Lammers voor een paar maanden een cotta ge gehuurd. Op die manier lijdt mijn gezin er zo min mogelijk on der' Het vinden van een compromis tussen privé en zakelijke belangen is voor Marco Bakker vaak niet eenvoudig. 'Zanger zijn is een kei hard vak. De mensen zien vaak alleen maar de buitenkant. Dat lijkt allemaal heel mooi: bekend zijn, in concertzalen zingen en voor de televisie optreden, dat is het, denkt men dan. Ik kan echter uit ervaring zeggen dat er weinig gla mour aan dit vak zit. Natuurlijk vind ik het leuk dat de mensen mij kennen. Vooral de televisie werkt daaraan mee. Iedereen is ij del, ik ook. Het zou enorm ij del zijn als ik zou zeggen dat het me niets doet. Ik vind het leuk als er een boer in Noord-Holland me, als ik voorbij kom, vanaf zijn land toeroept: 'He Marcootje, wanneer zien we je weer op de televisie?' en wanneer, wat ook is gebeurd, een vrouwtje uit de Jordaan tegen me zegt: 'Dag zan gertje van me'. Je moet er echter heel veel voor opofferen als je van het zingen je beroep maakt, vooral in je privé leven. Het valt voor een vrouw niet mee met een zanger getrouwd te zijn, ook niet als zij, zoals in mijn geval, zelf in het vak zit. Zanger zijn is bovendien een vrij beroep. Dat betekent dat je op sociaal ge- .bled aan de wilden bent overgele verd. Je moet zelf overal verzeke ringen voor afsluiten. Als je niet kunt optreden staan je verdiensten stil, nog afgezien van de problemen die het tijdelijk uit-de-running- zijn opleveren wegens het moeten afzeggen van concerten. Je bent dan geneigd de mensen toch maar niet teleur te stellen en te gaan.'Zo heb ik onlangs in Nijmegen gezon gen, terwijl ik 39,4 had. Je moet altijd denken om Je stem. Je mag niet roken, niet te veel drinken en .moet. heel regelmatig leven, kort om: jezelf altijd ontzien. Zanger zijn is geen eenvoudig vak. Er zijn echt wel eens momenten dat ik denk: Marco, waaraan ben je ei genlijk begonnen'. Al jong Dat begin was er al toen Marco Bakker nog heel jong was. 'Mijn ouders zongen in een plaatselijk koor in mijn geboorteplaats Bever wijk. Evenals mijn drie zusjes kwam ik op het kinderkoor van 'Zang en Vriendschap'. Mijn ouders zongen uit liefhebberij en dat was bij mij lange tijd ook zo. Het was eerst helemaal niet de bedoeling dat ik zanger zou worden. Ik dacht daar zelfs nooit over. Ik was erg technisch en zat altijd te knutselen aan radiootjes. Omdat ik niet wist wat ik wilde worden ben ik na de middelbare school naar de pedago gische academie gegaan, maar niet met de bedoeling om onderwijzer te worden, al zou me dat vast wel hebben gelegen, ik hou ontzettend van kinderen'. Het was op de kweekschool dat Marco In het zingen veel plezier begon te krijgen. Anderen maakten hem er ook op attent dat het heel erg jammer zou zijn als hij zijn talenten op dat gebied niet zou ontplooien. In de derde klas van de kweek nam Marco de beslissing van het zingen zijn beroep te maken. 'Mijn ouders waren er niet zo ge lukkig mee. Ze vonden dat ik eerst mijn onderwijzersaote moest zien te krijgen. Dan had ik zekerheid voor later, maar ik wilde dat niet. Op eigen houtje ben ik toen op zekere dag naar een psychiater ge stapt en heb hem mijn problemen voorgelegd. Hij gaf mij het advies toch door te zetten als ik er van overtuigd was dat ik op die manier gelukkig zou worden. Via lessen bij Marco Bakkerliefdesbrieven en dreigementen Cobie Rieme^sma in Heemstede kwam ik op het conservatorium in Amsterdam terecht', vertelt Marco Bakker. Marco kreeg een studie beurs van 750 gulden per jaar. 'Daarvan kon ik net mijn boe ken betalen. Voor de rest draaiden 'mijn ouders op. Dat zat me niet lekker. Vader was kassier bij de ABN en kon financieel geen bofcke- sprongen maken. Ik ging daarom op zoek naar een baantje en dat vond ik door als koorlid te gaan zingen in de musical 'My fair lady'. Later kreeg ik daar zelfs een belang rijke solorol in, dankzij Dolf van der Linden, die mij uit het koor haalde en mijn mentor werd. Ik verdiende er 350 gulden bruto per maand en kon er, door zuinig te leven, van komen zonder vader en moeder tot last te zijn. Wat vooral belangrijk was in die jaren was de praktische ervaring die ik opdeed. Ik heb erg veel geleerd door van achter de coulissen te kijken hoe Johan Kaart en Wim Sonneveld een zaal wisten te boeien'. Nadien is het eigenlijk van een leien dakje gegaan. Marco Bakker zegt zelf: 'Zonder geluk vaart nie mand wel.-Ik heb geluk en gelegen heid gekregen kansen uit te buiten'. Zenuwachtig Het succes komt hem niet zo maar aanwaaien. Er moet hard voor wor den gewerkt. 'Je moet nooit den ken, dat je er bent. Het is altijd weer studeren en nog eens stude ren. De mensen verwachten veel van je en dat is hun goed recht. Je moet altijd meer geven dan hon derd procent. Het zingen gaat niet vanzelf. Voor een concert ben ik vaak zenuwachtig. Dat is in de loop der jaren eerder erger geworden dan beter, al maakt het wel ver schil wat voor een optreden me staat te wachten. Voor de televisie heb ik er weinig moeite mee, omdat ik bij zo'n opname in mijn achter hoofd heb dat ik het over kan doen als het fout gaat. Maar voor een Mattheus Passion, waarin ik de Christuspartij moet vertolken kan ik het erg moeilijk hebben. Span ning is er altijd, anders kan ik geen prestaties leveren. Als ik een zwaar concert heb ben ik er dagen van tevoren al mee bezig. Op de dag van de uitvoering bouw ik een pantser om me heen, dan laad ik me op als een acou. Vlak voor een optreden maak ik me nog wel eens zorgen dat er iets mis zal lopen. Als dat heel erg wordt ga ik een poosje op mijn hoofd staan. Dat is een probaat middel. Ik heb dat geleerd tijdens mijn yoga-lessen die ik nam om in vorm te blijven'. In huid van een ander Marco Bakker houdt er van in ope- rarollen ln de huid van een ander te kruipen. 'Het is heel belangrijk voor me dat ik me vroegtijdig ver diep in een rol die ik op me heb genomen. Natuurlijk spreekt de ene figuur mij meer aan dan de andere. Ik ben meer geschikt voor serieuze dan voor komische rollen. Als ik speel ben ik degene die ik gestalte geef en verplaats ik me in zijn omgeving en omstandigheden. Ik ben romantisch van aard, dus dat ligt me wel. Ik vind het ook heel leuk me in allerlei gewaden te moeten steken voor mijn rollen, maar als een voorstelling is afgelo pen stap ik er ook zo weer uit. Thuis loop ik het liefst in een spijkerbroek met trui en laarzen aan'. Veel brieven Marco Bakker krijgt enorm veel post. 'Daar zijn grappige brieven bij, maar ook erg verdrietige van zieken of personen die met andere problemen ziftten. Ik ontvang soms brieven van jonge meisjes, die mij een adres opgeven, vaak bij een tante, waar ik contact met hen kon opnemen als ik er behoefte dan heb eens aan hun schouder te komen uithuilen. Er zijn ook dames die mij iets sturen voor Richard. Toen hij een baby was hebben we heel wat zelfgebreide pakjes gekregen. Die fanmail probeer ik zoveel mo gelijk te beantwoorden. Ik bewaar al die brieven in mappen. Het lijkt me heel leuk voor later'. j Minder leuk vindt Marco Bakker het optreden van telefoonmaniak ken. 'We hebben nu een geheim nummer moeten nemen. Dat was uit bittere noodzaak. We werden soms 's nachts opgebeld door njen- sen die er allerlei schunnigs uit flapten. Er kwamen ook telefoon tjes van mannen die me bedreigden omdat ze hadden gemerkt dat hun vrouw verliefd op mijn stem was geworden. Of ik daar iets aan kon doen. Maar vervelend was het wel'. Dropjes Waarderen kan Marco het gebaar van een van zijn fans. een me vrouw in Rotterdam. 'Zij kwam me eens toen ik in 'De Doelen' optrad en een beetje last had van; een opkomende verkoudheid in de pauze een paar dropjes brengen. Dat vond ik erg aardig van haar. Zij is nu altijd present als, ik in Rotterdam zing en brengt me dan een zak met drop'. Vraag: Sedert korte tijd verzamel lk postzegels (Ned). Waar vind ik hierover lectuur? Waar moet ik op letten? Hoe voorkom ik dat een nieuwe uitgave mij ontgaat? Antwoord: Na overschrijving van 6,- op giro 405187 ten name van St. Phllatelistisch Jeugdwerk Ne derland te Santpoort ontvangt u het 'ABC Postzegelverzamelen' (dit op het strookje vermelden). Vervol gens kan u het blad aanvragen 'Maandblad Phllatelle'. adm. A. van Laer, Da Costalaan 21, te Amstel veen. Hierin kunt u allerlei gegevens vinden betrekking hebbend op de vereniging, die het blad uitgeeft en de daarbij- aangesloten Phllatelisti- sche verenigingen en werkgroepen. Veel succes. Vraag: In scholen voor voortgezet onderwijs mag Esperanto onderwe zen worden. Hoe spelen ouders het klaar dit onderwijs, voor hun kin deren te krijgen? Antwoord: Esperanto is een keuze geen examenvak. Aangezien de school niet verplicht is, deze lessen te doen geven, kunnen de ouders in samenwerking met andere ouders en verenigingen en Instellingen die het Esperanto bevorderen, zich wenden tot het schoolbestuur, als het een openbare school Is tot de gemeenteraad, bij een rijksschool tot de Staten-Generaal. Vraag: Ik moet een scriptie voor school maken over(volgt onder werp). Kimt u mij aan gegevens helpen? Antwoord: Deze vragen komen in de laatste maanden van het cursus jaar voortdurend bij ons binnen. Het is echter de bedoeling, dat men zelf de nodige gegevens bij elkaar scharrelt. De betrokken leraar zal zo nodig aanwijzingen kunnen ge ven bij het te gebruiken schema. Wanneer wij echter uitzoeken en opsturen, wat wij belangrijk vin den, heeft de leerling daar niet zoveel aan. De antwoorden op deze vragen zullen dientengevolge wei nig informatie, maar zo nodig een duwtje In een bepaalde richting geven. Aanvulling op vraag balkonversie ring: Antwoord: Hoewel er vele bloemen en plantenboeken zijn, waarin het balkon genoemd wordt, willen we graag nog eens de aandacht vesti gen op een artikel van Henk van Halm. dat in 26-5-'73 in onze krant werd afgedrukt: 'Tijd voor balkon versierders'. In dit artikel staat heel concreet, zonder veel overbo dige woorden allerlei belangrijks, voor flatbewoners-balkonbezitters. Wij stuurden de vragensteller een fotocopy van dit artikel. Men kan op de gebruikelijke manier (zie kop van rubriek) eveneens een fotocopy bij ons aanvragen. Vraag van lezers aan lezers: Wie kan ons helpen aan de juiste spel regels van het oude spel: Pang van het Academie en van het spel van 16 (met 96 kaartjes per persoon). Deze spelen wordt niet meer ge maakt. Graag reacties aan ona adres: Postbus 507, Voorburg. Vraag: Ik heb een Phoenixtandem gekregen, die al jarenlang ergens in een loods stond. Alles is nog in orde. Het serienummer is 86993. In welk jaar werd deze tandem ge bouwd? Hoeveel exemplaren waren er in deze serie en hoeveel betaalde men voor zo'n vehikel? Antwoord: Dank zij het archief van de ANWB kunnen we het volgende mededelen: De Phoenix werd in 1904 als eenmansfabriekje opge richt (Wie de oprichter was, is niet bekend). In 1961 fusie met de 'Ger maan' 1963: Fongers neemt Phoe- nix-Germaan over (hierbij gingen de archieven van Phoenix verloren, zodat ouderdom en aantal van deze serie niet meer zijn na te gaan). In 1970 ging Phoenix-Germaan-Fon- gers op in het Batavusconcern Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. (Heerenveen). In de jaren 1900/15 moet de prijs van een tandem in vergelijking met die van andere rijwielfabrikainiten ongeveer 300 gulden zijn geweest. Afgaande op het serienummer zou het bouwjaar tussen '35 en '39 kunnen liggen. In deze jaren was de opkomst van de tandem weer enorm (de meeste tan dems dateren van 1890). Diit zal wel samenhangen met het feit dat prinses Juliana en prins Bernhard vaak van de tandem gebruik maak ten. Vraag: Is de Lukas Passion op de plaat uitgebracht? Bestaat er een plaat van Koraal Variaties over Jesu meine Freude van Joh. Gottfr. Walther? Antwoord: De Lukaspassion, door sommigen wél en door anderen be slist niét aan Bach toegeschreven (de handboeken houden zich afzij dig), komt voor onder de naam van Bach in de Bielefelder Katalog nl. Bach-BV 2-46 op een drietal platen op Gorona 30013/15. Wat het werk van Walther betreft: Op FSM- 123001, op 2 LP's. Deze platen ko men van de Landl. Kulturplatten Westfalen. Behalve Walther ook op deze platen met uitvoerige docu mentatie over de gebruikte histori sche instrumenten muziek van Pachelbel, Bach Liszt, Sweelinck e.a. door Annemarie Lücker AMSTERDAM Anette Tuk ker zit nu al weer vier jaar met haar winkel Hobbit aan de Ceintuurbaan in Amsterdam, waar ze kinderkleren verkoopt. De babyafdeling, met de klein ste maillots, truitjes, overslag vestjes en lieve schortjes in vol wassen kleuren, huist een paar panden verderop. Begin mei komt er in hetzelfde stuk een grote winkel, zodat de kinderen lekker kunnen spelen en hun nieuwe kleren meteen onder moeders oog uit proberen. De grote kracht van Hobbit is een uitgekiende collectie van goed uit ziende sterke en makkelijke kleer tjes. Ze zijn bepaald niet goedkoop, maar met een paar Hobbit stukken heeft ieder kind een fantastische garderobe waarmee het alle kanten op kan. IJzersterk en kostelijk om te zien zijn de wijde streepjes over alls met zakken, drukkers en ges pen van Osh Kosh, een verkleinde uitvoering van de werkmans kleren, uit Amerika. Ze zijn er met en zonder mouwen, met jasje en zelfs met petten. Vanaf twee Jaar tot en met zestien jaar. De werkmans broeken beginnen op 35 gulden, de overalls voor veertig gulden. Het maat begrip is rekbaar, door de enorme wijdte heeft een kind een paar seizoenen plezier van deze pakken. Ook uit Amerika komen off white flanellen kuit broeken. In Amerika worden ze voor veertienjarigen ge maakt (sport), hier zou een jongen voor geen goud in zo'n broek willen lopen. Hobbit vermaakt ze voor de kleinetjes, ze staan vooral erg leuk met grote bretellen en witte gympjes. Wijde basse-ball-hemden met grote kleurige cijfers en stre pen op de borst en de mouwen staan stoer op een gewone spijker broek. Lekkere kleren voor school en iede re dag zijn spijkerpakken van McGregor. Een jack en een broek met van alles erop en eraan kost 69,50. Boven de zes jaar is er een prijsstijging. Voor meisjes is er veel khaki; hoes jurken van tinne roy en poplin, wijde rimpelrokken met een bindcetotuur en wikkel- schorten. Het meeste komt van Pierre d'Alby en van Olly. Erg goed zijn spijker jas-jurken met een halve mouw en een bindceintuur, ideaal over t-shirts en bloesjes. Ze kosten van zeventig tot negentig gulden. Olly maakt verschillende wikkelschorten, meestal van twee stofjes met ruches en strikken en tussen gezette passen. Zomers staan ze erg lief als zonnejurkjes. het jaar door praktisch als school schort met een maillot en een t- shirt. In het wit doen ze je denken aan oma's gesteven jurken, waarin het verboden was uitbundige spel letjes te doen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6