Drama's bij vlucht uit Da Nang Burgeroorlog Angola dreigt Sadat alsnog bereid tot Sinaï-akkoord Moskou biedt Portugal economische steun fhsiiisiil fll=lll£\ll illSlllSllI fllsilislll Portugees minister waarschuwt li Minister Pronk bezoekt Soedan Suezkanaal op 5 juni open Lawine kost acht levens in Karinthië Ernstige brand in kerncentrale Britse vissers blokkeren havens Iran en Irak waken samen over de Golf Nieuwe boeken Koerdenleider naar Iran uitgeweken Paasboodschap TROUW/KWARTET DINSDAG 1 APRIL 1975 BUITENLAND 5 LISSABON/LOEANDA (Reuter, UPI) De Portugese minister voor overzeese gebiedsdelen Antonio de Almeida Santos heeft ge waarschuwd dat in Angola een burgeroorlog dreigt. Ondanks het akkoord dat de drie bevrijdingsbewegingen in Angola eind vorige week sloten zijn in het paasweekeinde nieuwe vijandelijkheden uitgebroken. In totaal zijn de afgelopen week bij de troebelen ten minste tweehon derd mensen om het leven geko men, zo heeft Agistinho Neto laten weten. Neto is voorzitter van de Volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA), één van de drie bevrijdingsbewegingen in het land. Neto sprak tijdens een pers conferentie in Lissabon, op doorreis naar Nederland. In Lissabon heeft hij gepraat met eerste minister Vas- co Goncalves. Gisteravond kwam Neto op Schiphol aan, waar hij verder geen verklaringen heeft af gelegd. Neto legde de verantwoordelijkheid voor de vrijandelijkheden van de afgelopen week geheel op de schou ders van het Nationale front voor de bevrijding van Angola (FNLA) dat onder leiding staat van Roberto Holden. Het FLNA krijgt uitge breide steun van president Mobutu van Zaire, waar het FNLA ook haar basis heeft. Neto beschuldigde het FNLA ervan tesamen met blanken voortdurend aanvallen te doen op troepen van zijn eigen beweging om een burgeroorlog uit te lokken. Neto gispte verder Portugal omdat dit land tijdens de vijandelijkheden niet heeft ingegrepen. Er zijn nog steeds 25.000 man Portugese troe pen in Angola. Deze moeten vol gens plan februari volgend jaar worden teruggetrokken maar mi nister Almeida Santos heeft laten doorschemeren dat de mogelijkheid bestaat dat ze langer zullen blijven. Volgens een officiële Portugese woordvoerder hebben de bevrij dingsbewegingen nog steeds geen krijgsgevangenen vrijgelaten, zoals was afgesproken. Samenzwering De regering van de vroegere Portu gese kolonie Guinee Bissau heeft een aantal personen gearresteerd die van plan waren de leiders van het land te vermoorden. De gear resteerden zullen op beschuldiging van hoogverraad voor een militaire rechtbank worden gebracht. Bij de gearresteerden zijn acht voormalige officieren die onder het koloniale bewind aan de kant van de Portu gezen hebben gevochten. De sa menzwering zou ook bedoeld zijn onafhankelijkheid van de Kaapver - dische eilanden te voorkomen. Deze eilandengroep ligt voor de kust van Guinee Bissau. Ln Dar-es-Salaam zijn dit weekeinde besprekingen begonnen tussen de bevrijdingsbe weging voor Moazambique (Freli- mo) en de Portugese regering om de puntjes op de i's te zetten bij de regeling van de onafhankelijkheid voor Mozambique. Deze moet in juni van kracht wor den. Volgens de Portugese krant O Seculo zou ook in Mozambique een complot ontdekt zijn. De samen zweerders zouden het plan hebben gehad wapens uit kazernes te stelen en een landing .uit te voeren. Zuidvietnamese vluchtelingen uit Da Nang laden voorzichtig hun schamele bezittingen uit na aan komst in 'veilige haven'. CAIRO/JERUZALEM (UPI, Reuter, AP) President Sadat van Egypte heeft zaterdag vriend en vijand verbaasd met een opmer- kelijk gematigde rede waarin hjj ten eerste de heropening van het Suezkanaal op 5 juni aankondigde en ten tweede de mogelijkheid openliet voor een nieuwe poging om over de Sinai tot overeenstem ming te komen alvorens de conferentie in Genève bijeen te roepen. Verder kwam hij de Israëlische te genzin om een PLO-delegatie in Genève te ontmoeten belangrijk te gemoet door voor te stellen dat er voor Genève één delegatie namens de Arabische Liga wordt gevormd. Een ander belangrijk element van zijn toespraak was zijn aankondi ging dat Egypte het mandaat van de VN-buffermacht dat op 26 april afloopt met drie maanden zal ver lengen. 'Ik geloof niet dat we in een situa tie zijn gekomen die ons oproept tot woede', aldus Sadat. 'Zij maakt alleen diegenen woedend die de woede als enig middel hebben om hun gevoelens te verlichten. Wij be horen niet tot diegenen'.De be slissing om het Kanaal te herope nen in Israël altijd beschouwd als een bewijs dat Egypte niet op oorlog uit is zal stellig enthousi asme in Egypte veroorzaken omdat deze waterverbinding het verarmde land ruim een miljard gulden per jaar aan tolgelden zal opleveren. Reactie De Egyptische minister van voor lichting, Achmed Kamal Aboel Magd, heeft zaterdag bekendge maakt, dat Israëlische schepen geen gebruik zullen mogen maken van het Suez-kanaal, wanneer deze waterweg op 5 juni heropend wordt. De Egyptische minister heeft er niet bij gezegd, of ook Israëlische Spanning Straaljagers en helikopters van het Portugese leger vlogen het afgelo pen weekeinde voortdurend boven j Loeanda, waar de spanning eerder toe- dan afnam. Portugese militairen I patrouilleerden samen met man- schappen van de Nationale unie voor de totale bevrijding van Ango- j la (Unlta), de derde bevrijdingsbe weging van het land. Unita was de eerste bevrijdingsbeweging die na de staatsgreep in Portugal een ak koord sloot met de nieuwe regering. Met de afgezette regering van eer- ste minister Caetano zou zij echter gecollaboreerd hebben. Volgens de Portugese televisie zijn het afgelopen weekeinde vijfhon- derd strijders van de FNLA (de j door Zaire gesteunde beweging) Loeanda binnengetrokken. Daarmee i zijn zij in aantal veel sterker dan de twee andere bevrijdingsbewegin gen ln de hoofdstad, wat de kans op nieuwe explosies van geweld ver groot. Bestorming Een grote menigte Angolezen pro beerde gisteren het hoofdkwartier van de FNLA in Loeanda te bestor men maar militairen slaagden erin hen op een afstand te houden. Tus sen de demonstranten, meest aan hangers van het MPLA, en het FNLA-gebouw, vond een korte schotenwisseling plaats. Er is geen melding gemaakt van doden en ge wonden. Het bestand dat eind vorige week na bemiddeling van de Portugese minister van buitenlandse zaken Melo Antunes tot stand kwam is ook anderszins niet nagekomen. (ADVERTENTIE) KLAGENFURT (AP) Op tweede paasdag heeft kort voor midder nacht in Mallnltz, in de Oostenrijk se provincie Karinthië, een lawine I zich op een bungalowpark gestort. Daarbij kwamen acht mensen om het leven. De bungalow was ëin- j gendom van de vakbond voor bouwvakarbeiders en diende als va kantiehuis voor leden van deze bond. Er zijn zeven mensen uit de bungalow gered. Sinds december zijn 34 mensen bij lawines in Oostenrijk om het leven gekomen. ZWARE SNEEUWVAL Duizenden Paas-vakantiegangers zijn maandag bij de terugkeer uit Italië, Oostenrijk en Zuid-Tirol als gevolg van sneeuwlawines en -ver stuivingen in de sneeuw blijven steken. Over een lengte van bijna 400 km in rechte lijn waren in de Alpen vele uren lang, met uitzon dering van de Reschen-passen alle noord-zuid-verbindingen geblok keerd. Verscheidene Alpendalen waren volkomen van de buitenwereld afgesloten. In Oost-Tirol en in delen van Karinthië is sinds 40 jaar niet meer zo veel sneeuw gevallen. Ook in Frankrijk zijn Alpen en Pyreneeën dik ondergesneeuwd. Van een verslaggever SCHIPHOL Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking is gis terochtend naar Soedan vertrokken om daar met de Soedanese regering besprekingen te voeren over de be steding van de ontwikkelingshulp die Nederland aan Soedan geeft. Nederland heeft Soedan voor 1975 een bedrag van ongeveer 25 mil joen gulden ter beschikking ge steld. Het land behoort hiermee tot de landen, die Nederland als con- centratieland beschouwt. Minister Pronk verwacht, dat de Nederlandse hulp het best besteed kan worden aan de ontwikkeling van de landbouw en de transport mogelijkheden, zoals de aanleg van wegen. De heer Pronk vermoedt, dat men voor beide projecten een beroep zal doen op Nederlandse deskundigen. De minister zal tij dens zijn reis ook een bezoek bren gen aan Zuid-Soedan, waar de bur geroorlog tussen Noord- en Zuid- Soedan werd uitgevochten. De Oegandese president Idi Amin is gisteren onverwacht in de Soedane se hoofdstad aangekomen en heeft tegen de pers gezegd, dat hij be sprekingen gaat voeren met presi dent Nimeri over 'aangelegenheden, die beide landen aangaan'. ATHENS, Alabama (Reuter) Een brand in Amerika's grootste kern energiecentrale heeft nieuwe twij fels gewekt over de betrouwbaar heid van dit soort installaties. De brand woedde ruim een week gele den in een kabelgoot onder de controlekamer van een tweeling- centrale in Athens, Alabama, Ver scheidene veiligheidssystemen wer den daardoor uitgeschakeld. Volgens een bericht in het Britse zondagablad de Observer, zou onder andere het noodkoeldngssysteem buiten werking zijn geraakt dat het smelten van de zwaar radio-actieve reactorkern moet voorkomen wan neer het koelwater uit de reactor verloren gaat. Dit zou gemerkt zijn toen een operateur dit noodsysteem na het stoppen van de reactor in werking probeerde te stellen omdat volgens zijn instrumenten het wa terpeil in een reactorvat daalde. Gelukkig daalde het peil niet zo ver dat de kern inderdaad droog kwam te staan. Anders zou dit het ernstig ste reactorongeval uit de geschiede nis van de kernenergie hebben op geleverd. De reactor in Athens is van het kokend-watertype, waarvan er in Nederland een heel kleine in Dodewaard staat. De Amerikaanse Nucleaire reglementeringscommis sie (NRC) heeft de elektriciteits maatschappijen opgedragen, het ontwerp van muren eri vloeren van controlekamers opnieuw te be kijken met bijzondere aandacht voor brandgevaar. Tegen concurrerende import LONDEN Met binnenvaartuigen zijn Britse vissers maandag een blokkade begonnen van havens in Schotland cn Engeland uit protest tegen goedkope visinvoer. Volgens de organisatoren nemen 1000 boten aan de blokkade deel van ongeveer 30 havens. De blokkade be gon tien dagen geleden op kleine schaal, werd gedurende het paas weekeinde opgeschort en daarna 'e- intensiveerd. Volgens een woordvoerder zullen veerboten, reddingboten en schepen voor de bevoorrading van de Schotse eilanden niet worden gehinderd. LISSABON (AP. Reuter) De Sowjet-Unie heeft Portugal econo mische steun aangeboden, zo heeft de Portugese minister van arbeid, majoor Jose Costa Martins, na een bezoek van een week aan Moskou bekend gemaakt. De minister bevestigde ook dat pre sident Francisco da Costa Gomes en premier Vasco Goncalves zijn uitgenodigd voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. 'In de bespreking met premier Alexej Kosygin kwamen wij tot de slotsom dat de hulp van de Sowjet- Unie aan ons land moet worden uitgebreid in een geest van samen werking en wederzijds respect en niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de beide lan de', aldus Costa Martins. 'Kosygin stelde in het bijzonder belang in de Economische proble men van Portugal', zo voegde hij eraan toe. TEHERAN (UPI) Iran en Irak hebben zaterdag verklaard, dat zij hun betrekkingen zullen uitbrei den. Zij hebben te kennen gegeven, een gemeenschappelijk beleid te formuleren ten aanzien van de Per zische Golf. In een gemeenschappelijk commu niqué na een bezoek van vier dagen van de Perzische premier Amir Ab bas Hoveida, zeggen Irak en Iran, dat het gebied van de Perzische Golf vrij moet blijven van 'welke buitenlandse inmenging ook'. Vol gens het communiqué zal Irak spoedig verscheidene Perzen vrijla ten, die in Irak gevangen zitten. Irak en Iran zullen ooi: hun econo mische en culturele betrekkingen uitbreiden. Vrouw en dochter van Hillary omgekomen KATMANDOE NEPAL (UPI, Reu- ter) De vrouw en dochter van Sir Edmund Hillary, de Nieuwzee- lander die op 29 mei 1953, met de Sjerpa-gids Tenzing Norgay, als eerste de top van de Mount Everest bereikte, zijn maandag om het leven gekomen 'oen ten noordoos ten van Katmardoe een vliegtuig neerstortte. In het vliegtuig zaten nog drie inzittenden, die eveneens omkwamen. Eind verleden jaar hebben de twee landen een overeenkomst voor commerciële en economische samenwerking ondertekend, maar tot dusverre hebben de Russen slechts contracten afgesloten voor de aankoop van Portugese wijn en amandelen. Costa Martins maakte geen mel ding van een Russisch verzoek om havenfaciliteiten voor de Russische koopvaardijvloot in Portugese ha vens. Navo De Verenigde Staten zouden een vervanging van de NAVO door een Europees defensie-akkoord verwel komen, zo blijkt uit een rapport ladingen in nlet-Israëlische sche pen geweerd zullen worden. Britse, Amerikaanse en Franse mij nenvegers werken al een jaar in het kanaal. Men verwacht dat zij eind april klaar zullen zijn met hun werk. De in de Verenigde Staten bestelde electronische navigatie ap paratuur voor het kanaal zal bin nen een maand in Egypte aanko men. De Suez Canal Authority heèft zijn vroegere loodsen, die voor het me rendeel werk hebben gevonden in Afrikaanse en Europese havens, ge vraagd naar Egypte terug te keren. Schepen met een diepgang van maximaal 38 voet en een laadver mogen tot 100.000 ton zullen van het kanaal gebruik kunnen 'maken. De doorvaartrechten zullen 50 pro cent hoger worden dan in 1967. teneinde compensatie te bieden voor de devaluatie van de dollar en het gestegen prijspeil. Niettemin zal het kanaal, aldus een functionaris van de SCA nog een goedkope route blijken. van een commissie uit het congres. Aan de overeenkomst zouden Por tugal, Spanje, Griekenland en Tur kije moeten deelnemen. Gezegd werd dat de anti-Amerikaanse ten- denzen die op het ogenblik in Grie kenland en Turkije té bespeuren zijn ook zouden kunnen opduiken in Portugal en Spanje, zij het om andere redenen. Daarom zou een defensie-akkoord waarbinnen de Amerikaanse invloed minder sterk is een oplossing kunnen zijn. Een Portugese woordvoerder heeft gisteren gezegd dat het risico dat Portugal uit de NAVO zal treden op het moment overdreven wordt. 'Wij heben er geen belang bij het machtsevenwicht in de wereld te verstoren'. Vervolg van pag. 1. Volgens goedingelichte westerse kringen in Saigon zijn slechts on geveer 20.000 van de naar schatting 100.000 man regeringstroepen erin geslaagd met vliegtuigen en sche pen uit Da Nang en omgeving terug te trekken. Bij de achterblijvers bevinden zich veel van de best getrainde troepen van de regering Thieu. Bij de val van de stad zijn grote hoeveelheden materiaal in handen van de WR-strijdkrachten gevallen. Muiten Op twee schepen met vluchtelingen uit Da Nang zijn Zuidvietnamese militairen aan het muiten geslagen. De Amerikaanse bemanning van de 'Pioneer Contender' was hierdoor gedwongen zich in een hut te bar ricaderen. waarna een ware orgie van verkrachting, moord en plun dering losbrak, zo hebben passa giers verklaard. De gezagvoerder van een ander vluchtelingenschip de 'Pioneer Commander' seinde nadat hij uit Da Nang was vertrokken en dat hij vreesde dat een aantal 'communis tische saboteurs aan boord was geglipt en dat zij zouden proberen het schip te kapen. Er waren meer dan vijfduizend mensen aan boord. Vluchtelingen op de evacuatiesche pen veriaarden dat vaak meer dan een derde van de passagiers bestaat uit gevluchte militairen, die zich met geweld van een plaats aan boord hebben verzekerd. Dat is te gen de voorschriften, want er mo gen alleen burgers met deze sche pen mee. In Cam Ranh grendelde militaire politie de toegang tot de haven voor militairen af. Maar de niet meer gehoorzamende soldaten slaagden erin door de afzetting te breken en klommen aan boord van vertrekkende schepen of vorderden auto's waarmee zij zuidwaarts vluchtten. Onjuist Een bericht dat de regering in Sai gon om een bestand zou hebben gevraagd teneinde de evacuatie van vluchtelingen mogelijk te maken is maandag door het ministerie van buitenlandse zaken in de hoofdstad onjuist genoemd. Het ministerie verklaarde niets van een dergelijk verzoek te weten. Westerse waarne mers achtten het trouwens onwaar schijnlijk dat de voorlopige revolu tionaire regering erop in zou gaan aangezien zij hiermee de regering- Thieu in de gelegenheid zou stellen haar door het offensief overrompel- De analogen roman, roman van niet-euclidische en symbolische waren bergavonturen, door René Daumal; uitgegeven door Meulen- hoff in Amsterdam; 143 blz.; prijs 17.50. Daumal hoorde bij de surrealisti sche groep Le Grand Jeu en dit boek werd door hemzelf een geeste lijke autobiografie genoemd. In symbolische vorm is de geschiede nis van Le Grand Jeu terug te vinden in het verslag van een klei ne expeditie naar een analoge berg in de Stille Zuidzee die zelden zichtbaar of anderszins waarneem baar is. Als het de expeditieleden toch gelukt is de berg te beklim men, blijkt dat de bewoners, dieren en mensen, aan volstrekt afwijken de wetten gehoorzamen. Maatstaf, februari-nummer. Jaara bonnement 45,Uitgeverij De Arbeiderspers in Amsterdam. In dit nummer boeiende gedichten van F. Harmsen van Beek. J. P. Guépin en C. Buddingh', verhalen van Joop Waasdorp en Feng Meng- Long, literair-historische bijdragen van Jacques Waterman. Mario Praz, Jaap Goedgebuure en Martin Schouten (over Orwell en de poli tieke impasse van de laatste jaren zeventig), een politicologisch opstel van Koen Koch (over De Verenigde Staten en de Congo 19601964) en de vaste bozige rubriek van J. B. Charles Waarom daarom, waarin hij zijn pleidooi herhaalt om het lieveheersbeestje als symbool van het leiderschap uit te kiezen in plaats van de gebruikelijke adelaar of leeuw. Het portfolio is deze maand gewijd aan de letterkunste naar Joh an Briedé. Letterkunste naar in de beeldende zin dan. Brie- dé maakte boekomslagen, affiches, schilderde en tekende. Uitgeverij Thleme in Zutphen heeft TEHERAN (Reuter. UPI) De Koerdische rebellenleider Moellah Moestaf a Barzani, zijn twee zoons Idris en Massoed en een groep vol gelingen zijn vanuit Irak Iran bin nengekomen, zo heeft een woord voerder van de Koerden zondag ln Teheran meegedeeld. De regering van Iran heeft de 140.000 uit Irak gevluchte Koerden die al in Iran zijn, tot 1 april de tijd gegeven om te besluiten of zij naar Irak terug zullen keren of in Iran willen blijven. Volgens de laat ste berichten hebben circa 20.000 Koerden Iran verlaten om zich weer in Irak te vestigen. De regering van Irak liet zondaga vond weten dat de amnestie die zij de opstandige Koerden heeft ver leend. dinsdag afloopt en dat de Iraakse strijdkrachten dan zullen oprukken om 'de rebellen te verpletteren.' de militairen in veiligheid te bren gen. Wel is de VVR bereid, maar dat heeft zij al vaker gezegd, te onderhandelen met een regering in Saigon die nauwkeurig de vredes akkoorden van Parijs naleeft. In een verklaring werd gezegd dat president Thieu's regering 'het voornaamste obstakel is voor een regeling van de politieke vraag stukken in Zuid-Vietnam'. Generaal Nguyen Cao Ky, voorma lig premier en 'sterke man' in Zuid-Vietnam van 1965 tot 1968, heeft tegenover persvertegenwoor digers in Saigon verklaard dat een regeringswijziging een eind zou kunnen maken aan het proces van ontbinding in het land en dat door onderhandelingen met 'de andere partij' de strijd beëindigd zou kun nen worden. Naar de mening van Ky dient president Thieu onmid dellijk af te treden om de weg vrij te maken voor een nieuwe regering. Alle problemen zijn terug te voeren op het leiderschap. 'Wij hebben slechte leiders', aldus Ky. In Saigon hebben maandag onge veer duizend boeddhistische monni ken met een zitactie betoogd voor aftreden van president Thieu. De politie verbood de monniken een mars door de stad tè maken, waar na deze voor hun pagode op straat gingen zitten. Er deden zich geen incidenten voor. Ongehoorzaamheid De groeiende ongehoorzaamheid aan de regering in Saigon werd zondag gedemonstreerd door de Zuidvietnamese bevelhebber in de gevallen noordelijke provincies, lui tenant-generaal Ngo Quang Tru- ong. Volgens militaire kringen had de president een helikopter ge stuurd om de bevelhebber op te halen en naar Saigon te brengen. Deze weigerde echter mee te gaan en bleef aan boord van het voor Cam Ranh liggende schip, waarop hij zijn hoofdkwartier heeft geves tigd sinds de WR-troepen Da Nang veroverden. De vertegenwoordigers van de door vier landen gevormde internationa le controlecommissie zijn terugge trokken van alle posten in Zuid- Vietnam waar zij gestationeerd wa ren om toezicht te houden op de naleving van het volgens de Parijse vredesakkoorden overeengekomen bestand. Zij bevinden zich nu in Saigoq. Een groot aantal Indonesi sche waarnemers is naar Djakarta teruggekeerd. De andere waarne mers zijn Perzen, Polen en Honga ren. twee Nederlandse klassieken op- - nieuw uitgegeven. Van Philips van Marnix van St. Aldegonde een - bloemlezing uit diens 'Den Byen- corf der H. Roomsche Kercke'. De Byenkorf verscheen voor het eerst in 1569 en was bedoeld als een satire op een pamflet van de room se Franse kanunnik Hervet. De Byenkojf imiteerde de stijl en opzet van-Hervets werk en dat op zo'n venijnige manier dat het tot in deze eeuw een voor katholieken moeilijk te verteren boek werd, dat vele verweerschriften en reacties opriep, de bloemlezing werd sa mengesteld, van een uitgebreide in leiding en noten voorzien door dr. W. A. Ornee en drs. L. Strengholt. Prijs 15.50. Naaman prinche van Syrien is de tweede heruitgave in de serie Klas- 1 siek Letterkundig Patheon van Thieme. Het is een uitgave van een rederijkersspel uit de 16e eeuw, maar het gehavende manuscript dat zich in de Koninklijke Biblio theek in Brussel bevindt. Het stuk is afkomstig uit een serie rederij-" kersspelen van de Amsterdamse ka mer de Eglantier en is misschien ooit door dit rederijkersgezelschap opgevoerd. De overgebleven stuk ken tekst werden van een inleiding ennoten voorzien door dr. W. M. H. Hum melen en dr. C. Schmidt. Prijs 11.50. Helnrich Heine, De Harzreis. Met M. van Amerongen in het voetspoor van de dichter. Uitgegeven ln de serie Privé-domein van De Arbei derspers in Amsterdam. Prijs 21.50. In 1824 maakte een reis door de -• Harz. Een romantische tocht om twee redenen. De Harz geldt in moderne reisfolders nog steeds als een romantisch stukje Duitsland (het ligt op het ogenblik op de grens van belde Duitslanden) en romantisch omdat Heine een typi sche vertegenwoordiger van de Romantiek was. Zijn reisverslag is een uiterst leesbaar, kritisch ver haal van het gebied waar hij door heen reist en de mensen die de steden, dorpen en het land bevol ken. Dat zijn landgenoten net zo dol waren op de scherpe pen van Heine, merkte de redacteur van Vrij Nederland Van Amerongen die vorig jaar Heine's Harzreis nog een keer overdeed. Heine's naam wordt nog steeds niet met ere vermeid in de Duitslanden en het kostte Van Amerongen heel wat moeite ergens een afgietsel van Heine te vinden.- De Duitsers lijken het Heine nog steeds kwalijk te nemen dat hij hun voorouders belachelijk maakte. Aan de andere kant proberen aller lei groepen Heine als hun 19e eeuwse voorloper op te eisen .Was hij wel of niet een voorvechter van de proletarische revolutie, of van de moderne democratie? Allebei de verhalen, de Harzreis van Heine en die van Van Ameron gen zijn zo leesbaar dat je ze a .li ter elkaar uitleest. Waarbij hij Hei ne vooral te genieten valt van zijn geestige agressiviteit en bij Van Amerongen van een goedgedocu- men'eerde levens- en geschied schrijving. Drie pelgrims die tijdens het Heilig Jaar Rome aandoen luisteren naar de paasboodschap van paus Paulus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5