Minder bezoekers in Paasweekeinde Beloof uzelf Trouw. Nog steeds op aardgas besparen?Waarvoor? hoort bij u» ^^11 Energiebedrijven zijn autoritair tegen klant Twee jongens gedood op TT-circuit Assen 'Respectabel aantal' van 700.000 Ontvangst via centrale antenne valt tegen Witte Pasen in Zeeland Brand trekt veel nieuwsgierigen Slaapkamer uitgebrand Twee broertjes onder zand gestikt Vrijlating Leupin tegengesproken £!™J3aiu. ggH Consumentenbond meent A. M. de Jong-huis nu geopend Fikse schade door brand in centrale Andriessen zal commissie van zeven adviseren Van Doorn gaat in Indonesië praten over Ambonnezen RITA Vijf jongens bedwelmd in jeugdsociëteit 2 TROUW/KWARTET DINSDAG 1 APRIL 1975 BINNENLAND Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het afgelopen Paasweekeinde hebben naar schatting 700.000 buitenlandse toeristen een bezoek aan ons land gebracht. Dat waren er zo'n 300.000 minder dan verleden jaar rond de Paasdagen (toen waren het er ruim een miljoen)maar toch spreekt het Nationaal Bureau voor Toerisme van een 'respectabel aantal'. Bij verkeersongelukken kwamen, voor zover gisteravond be kend was, elf mensen om het leven. (ADVERTENTIE) Het was te verwachten, dat het buitenlands bezoek de afgelopen dagen geringer zou zijn dan met Pasen vorig jaar. Verleden jaar, toen Pasen op 14 en 15 april viel, stonden de bollen en de boomgaar den in volle bloei, het weer was zonnig en de 'reishonger' als gevolg van de olieboycot leverden toen een recorddrukte op, aldus het Na tionaal Bureau voor Toerslme (NBT). Dit jaar viel Pasen twee weken vroeger en het weer was slecht. In de weerrapporten van donderdag avond, vrijdag, zaterdag en zondag, kwamen nogal eens de termen kou, regen, hagel- en sneeuwbuien voor. Rustig Het Paasweekeinde was zodoende rustig, ook wat de verkeersdrukte betrof. Donderdagavond en vrijdag kwamen de meeste buitenlanders naar ons land. Toen waren er wel wat verkeersstremmingen, maar geen ernstige. Vrijdag deden zich geen moeilijkheden voor, evenmin als zaterdag toen het verkeer ook een rustig beeld te zien gaf. Op eerste Paasdag was het in de ochtend zelfs rustig op de wegen, maar wel waren hier en daar slip partijtjes als gevolg van sneeuwval. Bond het middaguur werd het wat drukker, omdat toen al een groot deel van de Duitse toeristen de reis naar huis aanvaardden. Gisteren na half vier 's middags kwam er een verkeersstroom op gang, zowel uit als naar de rand stad. Hier en daar deden zich stremmingen voor, waarbij er enke le zoals op de weg Den Haag- Utrecht het gevolg waren van kleine botsingen. De indruk was, dat de uittocht van buitenlandse toeristen gespreider plaats vond dan in andere jaren. Bij de belangrijkste doorlaatpost Bergh-autoweg, was de uittocht van Duitsers gemakkelijk via twee rij banen te verwerken. De eerste Paasdag was in Zee land op vele plaatsen een witte dag. Vooral zondagmorgen viel uren achtereen dichte sneeuw in grote vlokken bij windstil weer. De circa 5 cm dichte vacht bezorgde het verkeer wel last, maar voor de jeugd een pret tige paasverrassing. Het was de meest winterse Paasdag sinds mensenheuge- De Duitsers waren de afgelopen da gen veruit in de meerderheid, ge volgd door Fransen. Belgen Scandi- naviërs en Zwitsers. Slecht De verschillende attracties hadden duidelijk te lijden van het slechte weer. De Keukenhof trok 'slechts' 75.000 (vorig jaar 160.000) bezoe kers, maar bleef de nationale top per, gevolgd door Madürodam 44.000 (vorig jaar 64.000), Rijksmu seum 26.000 (26.850), De Efteling 25.000 (35.000), het Dolfinarium te Harderwijk 16.000 (25.000), Van Goghmuseum 16.000 (10.000), Artis Euromast en Bergmann rondvaar ten Amsterdam elk 14.000 tegen in 1974 resp. 30.000, 18.000 en 20.000, Avifauna 13.700 (30.000), de Sche- veningse Pier 13.183 (18.000), Spido rondvaarten Rotterdam 13.000 (25.000), Dierenpark Wassenaar 12.500 (13.000), Autotron Drunen 10.500 en Duinrell recreatiecentrum Wassenaar 10.000 (18.000). Andere attractlepunten, zoals de Linnaeushof en het Openluchtmu- puizenden Hagenaars waren zaterdag getuige van de brand in de voormalige gereformeerde Nieuwe Zuiderkerk aan de Reitzstraat. Ongeveer zestig gezinnen moesten hun huis verlaten, omdat zij risico liepen. seum Arnhem die vorig Jaar nog meer dan tienduizend bezoekers hadden, bleven dit jaar daaronder. Wat het bezoek in het algemeen betreft: in 1973 werden tijdens de Paasdagen 850.000 toeristen geregi streerd. in 1972 700.000 en in 1971 900.000. ZWANENBURG Een slaapkamer in een woonhuis in Zwanenburg in zondag uitgebrand. De brand was ontstaan door kortsluiting een een zogenaamde elektrische deken, vol gens de brandweer. De brand werd door buren ontdekt. De bewoners waren afwezig. De brandweren van Zwanenburg, Hoofddorp en Nieuw- Vennep blusten de brand, die het leven eiste van twee katten. STAPHORST Twee broertjes uit Staphorst zijn bij het spelen in een zandkuil onder een berg schuivend zand terechtgekomen en gestikt. De slachtoffertjes zijn de 9-jarige Jan en de 7-jarige Ferdinand Ntussche. De kinderen speelden bij een in aanbouw zijnd spoorwegviaduct. Zij hadden een kuil gegraven bij een volgens de politie 8 meter hoge zandberg. Toen de kinderen in de kuil zaten, ging de berg schuiven en werden beide jongetjes bedolven. Het derde broertje, die het ongeluk zag gebeuren, ging direct zijn va der halen. Ook de politie van Stap horst werd gewaarschuwd. Na on geveer een half uur werden de kin deren levenloos aangetroffen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken kon gisteravond de berichten over de vrijlating al dan niet van de honorair consul van Nederland in Columbia, de heer E. Leupin, noch bevestigen noch ontkennen. Gistermorgen werd in Columbia of ficieel bekend gemaakt, dat de heer Leupin zondagavond door zijn ont voerders was vrijgelaten. Gisteren, aan het begin van de avond, werd echter door de bevelhebber van de derde militaire brigade in Cali te gengesproken dat de honorair consul van Nederland vrijgelaten zou zijn. Hij noemde het eerder bericht onge grond. De heer Leupin werd op 31 januari dit jaar ontvoerd door leden van de Gewapende Revolutionaire Strijd krachten van Columbia (FARC). (ADVERTENTIE) Trouw is een springlevende krant. Boven op het nieuws, goed geïnformeerd en helder van visie. Soms mild, soms kritisch. Soms amusant, soms ernstig. Maar altijd dezelfde waar't de basis betreft. Het protestants-christelijke uitgangspunt dat vóór en tegen, links en rechts éénduidig bindt. Daarom is Trouw voor u een onmisbare bron van informatie op politiek, maatschappelijk, cultureel en kerkelijk terrein. Daarom hoort Trouw bij u. i'-.W'! Dit bleef er over van de auto van een 24-jarige Engelse vrouw, die in Wormerveer een ongeluk kreeg met haar auto. Bij dit ongeluk kwamen zij en haar 16-jarige broer om het leven. (Zie ook: 'Twee jongens gedood op TT-circuit in Assen'.) Van een verslaggever ASSEN Op het TT-circuit in As sen zijn zondagmiddag twee Jon gens omgekomen na een verkeers ongeluk. Door te grote snelheid vloog de auto bij de Vennen uit de bocht en schoot in een naast de weg liggende diepe vijver. De twee Inzittenden, de 18-jarige lasser H. C. Burema uit Leek en de 16-jarige LTS-scholier Albert van Bergen uit Roden verdronken. Twee andere inzittenden van de wagen werden door het publiek uit het water ge red. Bij een ongeluk in Wormerveer zijn gisterochtend twee Engelsen om het leven gekomen: de 23-jarige mevrouw E. F .Wood-Brindley en haar 16-Jarige broer F. G. Brindley. De auto, waarin zij zaten slipte, waarschijnlijk door de gladheid. Drie andere Inzittenden van de wa gen zijn met een ernstige shock in een ziekenhuis opgenomen. Ook zij waren Engelsen. Het waren gasten, die net een uur eerder in Neder land waren aangekomen. De 16-jarige Marian Schmidt uit het Duitse Gelsenkirchen is zon- Van een verslaggever DEN HAAG De energiebedrijven ln Nederland springen liefdeloos met hun klanten om en gedragen zich autoritair Jegens hen, vindt de Consumentenbond. In het april nummer van de Consumentengids keert de bond zich tegen de hou ding van een aantal elektriciteits bedrijven en gasbedrijven ln de af gelopen maanden, die forse prijs stijgingen en veranderde tariefs systemen hebben doorgevoerd zon der de gebruikers zelf daarover te raadplegen. De elektriciteit ging bijvoorbeeld gemiddeld met 30 tot 40 procent omhoog. De stijgingen van de gas- prijzen zijn wat minder fors, maar toch ook aanzienlijk. De Consumentenbond erkent dat de energiebedrijven formeel het recht hebben hun tarieven en ta riefssystemen te wijzigen, zonder overleg te plegen met de gebrui kers. Naar de mening van de Con sumentenbond dateert dit recht echter uit het jaar nul en dient snel gemoderniseerd te worden. Sommige bedrijven hebben toege geven, dat de juistheid van hun rekeningen voor de consument niet Verstandig met aardgas Let op deuren en ramen Voor onze toekomst. Aardgas is een energie waar we heel wat dingen mee doen: verwarmen, koken, water verwarmen, produkten mee maken. Maar de voorraden aardgas zijn niet onuitputtelijk. Er komt een moment, al duurt dat nog tientallen jaren, dat we op andere energie moeten overstappen. Het ontwikkelen van nieuwe vormen van energie met dezelfde kwaliteiten als aardgas zal nog veel tijd vergen. Daarom is het verstandig zo lang mogelijk te doen met wat we hebben. Hoe? Een voorbeeld: niet denken 'wat is het warm in de kamer, laat Ik het raam maar 'n tijdje openzetten'. Nee, temper dan de verwarming liever. Dan vliegt er tenminste geen stukje toekomst de lucht in. Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V.Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen NIEUW VOSSEMEER Met de onthulling van het naambord heeft de heer Mels de Jong zaterdagmid dag in het westbrabantse Nieuw- Vossemeer het aan zijn vader opge dragen A. M. de Jong-huis officieel geopend. De plechtigheid werd bij gewoond door een groot aantal ge- nodigden onder wie de weduwe van de in de Tweede Wereldoorlog om gekomen schrijver, Mevrouw De Jong-Defrèsne en de dochter, me vrouw G. Thomassen-De Jong en Jan Llghthart uit Steenbergen, de jongen die de hoofdrol heeft ge speeld in de vorig Jaar uitgezonden tv-serie 'Merijntje Gljsens jeugd'. Stichtingsvoorzitter prof. dr. G. Suitveling noemde het verheugend dat Juist op de geboortedag van De Jong het gebouw voor het publiek kon worden opengesteld. In het A. M. de Jong-huis zijn ondergebracht een museum met al lerlei herinneringen aan de schrij ver, de plaatselijke bibliotheek met o.a. zijn volledige werken, een ruimte voor wisselende kunstexpo sities, een Brabantse stijlkamer en een zogenaamde schrijverswoning op de eerste etage, waar auteurs gedurende een bepaalde periode kunnen werken aan hun manu script. VELSEN De brand, die ln de nacht van zondag op maandag woedde in de centrale van het Pro vinciale Electriciteltsbedrljf voor Noord-Holland (PEN) in Velsen. heeft een schade aangericht van enkele tienduizenden guldens. De brand ontstond tijdens het star ten van een nieuwe turbine, waar bij de lagers warm liepen en de koelolie vervolgens ln brand raakte. De brand was na een uur onder de knie. De machine, waarin de brand uit brak, leverde 460 megawatt. De brand heeft echter geen gevolgen voor de stroomvoorziening, omdat die automatisch is overgenomen door andere centrales vla het kop- pelnet. De reparatie zal enige weken ln beslag nemen. dagmiddag in Venray om het leven gekomen, toen zij als inzittende van de auto van haar vriend bij een botsing betrokken raakte. De bestuurder, haar 18-jarige vriend werd ernstig gewond. In de nacht van zaterdag op zon dag is de 17-jarige G. van de Jagt uit Ter Aar bij een ongeluk gedood. De jongen reed met zijn bromfiets op een landweg in Mijdrecht, toen hij werd geschept door een achter op rijdende auto. De 19-jarige Hendrikus Koelman uit Schoonebeek is zaterdag op slag gedood, toen hij op zijn bromfiets een voorrangsweg overstak, waarbij hij werd geschept door een auto. De 18-jarige Benjamin Boers uit Naaldwijk is zondag ln het Belgi sche Brasschaat bij een ongeluk gedood. De Jongen slipte tijdens sneeuw- en hagelbuien met zijn auto tegen een lantaarnpaal. Twee mede-inzittenden werden gewond. In het academisch ziekenhuis in Utrecht is zaterdag de 78-jarige A. Knoops uit Soesterberg overleden aan de verwondingen, die hij kort tevoren had opgelopen bij een aan rijding in Bunnik. In Leeuwarden is zaterdagochtend de 68-jarige F. K. Zijlema onder een auto geraakt en op slag gedood. Het slachtoffer wilde met een fiets aan de hand de weg oversteken, waarbij hij door de auto werd ge schept. Van een verslaggever UTRECHT KVP-fractievoorzltter mr. Andriessen gaat optreden als adviseur van de commissie van ze ven vooraanstaande KVP'ers, die tot taak heeft een nieuw dagelijks bestuur te vormen en een nieuwe partijvoorzitter te vinden. De com missie die vrijdagavond voor het eerst in Utrecht bijeen kwam ter bespreking van de moeilijkheden door het vertrek van partijvoorzit ter ir. De Zeeuw za' zich vanavond verder beraden en dan waarschijn lijk met een afgerond voorstel kun nen komen. De commissie wordt gevormd door de voorzitters van de vijf grootste KVP-kringen en door twee leden van het partijbestuur. Voorzitter is de Bossche wethouder Wagemakers, die zei dat tijdens de eerste bijeen komst de zaken op een rij zijn gezet. Besloten werd de verschillen de partijorganen te vragen 'de adem wat in te houden', teneinde de commissie in de gelegenheid te stellen haar werk te doen. te controleren was, maar zij ston den erop, dat toch werd betaald. Het advies van de Consumenten bond is, dat wie zich door de be drijven beknot voelt, er toch ver standig aan doet wel te betalen, maar onder protest. Men moet dan echer een duidelijke en begrijpelij ke verklaring van de rekening ei sen. Komt die verklaring niet, dan moet men de Economische Contro ledienst inschakelen, adviseert de Consumentenbond. Van een verslaggever SCHIPHOL Minister Van Doorn van CRM is gisterochtend van Schiphol naar Djakarta vertrokken voor een tiendaags bezoek aan In donesië. Hij maakt de reis op uit nodiging van zijn Indonesische ambtgenoot Mlntardja, die vorig Jaar een bezoek aan Nederland heeft gebracht. Minister Van Doorn gaat met de Indonesische regering praten over de voorlopige standpunten van bel de regeringen over de Zuidmoluk- kers, die in Nederland wonen en over de mogelijkheid tot terugkeer van een aantal van hen. Verder ligt het in de bedoeling een discussie op gang te brengen tussen het In donesische volk en de Zuidmoluk- kers in Nederland. De minister van CRM zal o.a. ontvangen worden door president Soeharto. 'Er is iemand van de vlooi enmarkt voor je, Ellen'. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever DEN HAAG In veel gemeenten valt de kwaliteit van de ontvangst van radio en televisie via het centrale antenne systeem tegen. Dit schryft de Consumentenbond in het april-nummer van df Consumentengids. Bovendien, aldus de bond. stij gen de kosten voortdurend, ver oudert de installatie en is de weg terug naar een eigen anten ne door 'de gemeente afgesne den. Volgens de huidige contrac ten mag de beheerder of exploi tant van centrale antenne-in richtingen alles en de aangeslo tene weinig of .iets, meent de bond. Daarom stelt men voor om met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de PTT en de Nati onale Woningraad een landelijk standaardcontract te maken voor alle gemeenten, waarin de rechten van de aangeslotenen wat betreft de kwaliteit van de ontvangst, kosten, schade, over neming door nieuwe bewoners e.d. goed vasgelegd zouden moeten worden. ROTTERDAM Vijf jongens uit Rotterdam zijn zondagochtend vroeg in allerijl naar het Havenzie kenhuis gebracht, nadat zij tijdens een bezoek aan de jeugdsociëteit 't Vehicletje' ln Crooswljk onwel waren geworden. De politie ver moedt dat een van de andere soclë- teitsbezoekers ongemerkt een be dwelmend middel in de drankjes van de jongens heeft gedaan. De vijf, in leeftijd variëre.id van zeventien tot twee en twintig jaar, moesten ln ambulances naar het ziekenhuis worden gebracht om be handeld te worden. Zij waren to taal versuft. Vijftien politiemannen hebben in de sociëteit een onderzoek inge steld, maar konden het raadsel niet oplossen. Volgens de politie is de toestand van de jongens redelijk goed. Zij hadden niet te veel gedronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3