Leger des Heils stuurt bootsman naar Bangladesj Uit de kerkbladen Nieuwe Friese bijbel verschijnt in 1976 Vandaag Eva den Hartog maand in ons land Onze a:':essen Lieve mensen, we gaan door Chr. ger. jeugdwerk gaat federatie aan Beroepingswerk Statenbijbel uit kerk gestolen Waardezegels TROUW/KWARTET DINSDAG 1 APRIL 1975 KERK/BINNENLAND Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De leidster van alle Leger des Heils-actitiviteiten in Ban gladesj, majoor Eva den Hartog, wordt op 10 april op Schiphol verwacht. Ze komt hier om op een officiële bijeenkomst de Simavipenning in ontvangst te nemen, een hoge onderscheiding van deze vanouds bekende hulporganisatie die dit jaar jubileert. Ze zal ruim drie weken in ons land blijven, om daarna weer naar haar post in hét rampenland terug te keren. Sinds overstromingen, erger dan ooit. in augustus Bangladesj teis terden, zijn 22 chartervluchten met hulpgoederen, medicamenten en voedsel vla het Leger des Heils naar Dacca gemaakt. De jongste vorige week, toen een KLM-machlne kindervoeding, melkpoeder en hoogwaardige tar- wekoeken overbracht. Omdat er honderdduizenden daklozen zijn, werden pas ook ruim honderd ten ten van vier bij vier meter, die sta- hoogten hebben, overgevlogen. In een tent kunnen acht mensen wor den ondergebracht, meer van deze zendingen zullen volgen. Leven zon der beschutting is in Bangladesj onmogelijk, omdat het land achter eenvolgens een overvloedige regen tijd, een genadeloze hltteperiode en een koude, vochtige tijd kent. Op het ogenblik maakt de 20-jarige Reindert Bouwmeester uit Rotter dam zich gereed om over enkele weken zijn taak als bootsman op het motorscheepje Hope. waarvoor in Nederland de gelden bijeen zijn gebracht, op zich te nemen. Deze jonge vrijwilliger, een schipperzoon en gediplomeerd machinedrijver, gaat een jaar naar Bangladesj om mensen daar vertrouwd te maken met het gebruik en het onderhoud van dit vaartuig, dat onlangs naar Rangpur. in het noorden van het land is overgebracht. Het scheepje zal van Rangpur uit medische- en voedselhulp gaan ge ven aan voornamelijk zieke en on dervoede kinderen. Aan boord zijn twee Britse verpleegsters van de organisatie 'Safe the children' (redt de kinderen) waarmee nauw en doeltreffend wordt samengewerkt. Sinds de overstromingen in Bang- ladjesj van vorig Jaar augustus zijn (afgezien van de Rode Kruis-hulp) voor het leger des heils 22 charter vluchten naar het land uitgevoerd. Dat is mogelijk doordat regelmatig giften binnen komen (120120. Leger des Heils, Amsterdam, vermelden 'Bangladesj'), tot nu toe in totaal twee miljoen gulden. Onmacht In haar jongste brief schrijft Eva den Hartog. dat onmacht van het bestuursapparaat, corruptie en de schrijnende tegenstelling rijk-arm minstens even grote oorzaken van de voortdurende ellende zijn. als de natuurramp, die heeft plaatsgehad. De mentaliteit van rijken is, dat ze niet begrijpen 'waarom de autori teiten de vluchtelingen niet uit de hoofdstad verwijderen'. Dat is de houding van heel wat beter gesitu eerden. die vanuit hun alr-conditi- oned wagens en vanachter hun don kere brillenglazen liet elléndlge straatbeeld nauwelijks zien en nog minder begrijpen. Het aantal dak lozen in de hoofdstad alleen wordt op 70.000 tot 100.000 geschat. De motorboot Hope, die onlangs niet een Hercules van Zestienhoven naar Bangladesj gebracht is, een precisiewerk]c, want men had in het vliegtuig maar enkele centimeters speling. Vrachtwagens die 's morgens vroeg lijken uit de straten weghalen vor men nog steeds het gebruikelijke beeld. Door al deze niet te beschrijven ellende moeten de helpers, die ze ven dagen van de week in touw zijn. vechten tegen een steeds opko mend gevoel van ontmoediging, zo besluit Eva den Hartog haar brief. Maar daar mag je je niet tegen gewonnen geven omdat ontmoedi ging elke activiteit in de weg staat en je alle vertrouwen kan ontne men. 'Op goede ogenblikken brengt God ons in herinnering, dat armoe de door mensen gemaakt wordt, dat wij de waarheid moeten vertellen en dat wij ondanks alles moeten geloven dat God alle dingen kan doen medewerken ten goede.' Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Als alles goed gaat, zal volgend jaar de nieuwe Friese bijbelvertaling verschijnen. De interkerkelijke commissie hoopt binnenkort de laatste hand te leggen aan de vertaling (van Oude en Nieuwe Testament en de apokriefen) UIT ■u VAN LEZERS Antisemitisme (9) In zijn nogal tendentieuze weerga ve van mijn kritiek op zijn artikel schrijft de heer Van der Meulen: 'Het gaat niet primair om het on derhouden van goede zakenrelaties, maar om iets veel hogers, om het herstel van het directe contact tus sen Nederlandse regering en Arabi sche autoriteit'. Afgezien van het feit der ongestoorde diplomatieke betrekkingen en het ontbreken van elke aanwijziging. dat Saoedi-Arabië is overgegaan tot een stille han delsboycot (verklaring minister president van 21 maart); wat heeft de Nederlandse regering te leren van de Arabische autoriteit? Volgens Van der Meulen is er van discriminatie der joden in de Ara bische wereld geen sprake geweest tot aan de stichting van de staat Israël. Hij gelieve de publlkatie 'Jo den in de Arabische landen' aan te vragen bij de Stichting tot Steun aan Joden in Arabische en Oosteu- ropese landen. postbus 13088. Utrecht. Zelf gebruikte hij het the ma van de zionisten: joden en Arabieren zijn broedervolken, bei den uit het geslacht van Abraham. Maar hij voegt er aan toe: 'Zij het dan voor de joden via de tweede, de jongere zoon'. Wat doet hij dan met het getuigenis van de Schrift: 'Door Isaak zal men van uw nage slacht spreken' (Genesis 21 vers 12)? Of moet de lezing van de koran worden gevolgd, waar Abra ham de bereidheid toont om op de berg Moira zijn zoon te offeren: Ismaël? In tegenstelling tot Saoedi- Arabië is er in Israël geen sprake van enige discriminatie tegen journalis ten uit Arabische landen. Integen deel: men stelt hun komst zeer op prijs en geeft hen de vrijheid in te gaan en te staan waar zij willen. Dat slechts weinigen hiervan ge bruik maken is te wijten aan de onwil van de Arabische autoriteiten om het bestaan van de reglemen- HO°cr)KANTOOR: Nieuwe Zijris Voorb"Mj/val 276 280. Amsterdam Iel 020 220383. Postbus 859. ROTTERDAM Westblaak 9-11 Rotter dam Tel 010-115588 Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22 Den Haag Tel 070 409445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37. Leiden. Tel 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht Tel 078 33370 Postbus 118. GRONINGEN- Nieuwe Ehbinoestr 25 Groningen. Tel 050 125907 Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zw< 'e Tel 052imi 17O30 Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. tair tot stand gekomen staat Israël te erkennen. Ylissingen Y. v.d. Schoot Antisemitisme (10) Minister Van der Stoel heeft zijn reis naar Saoedi-Arabië met instem ming van de Tweede Kamer uitge steld wegens weigering van een joods Journalist. Ik heb daar waar dering voor. Ik vind het wel spijtig dat dit Incident de aandacht af trekt van een veel onheilspellender ontwikkeling, de politieke en eco nomische oorlogsverklaring aan Is raël. de boycot van banken en on dernemingen. In het bedrijfsleven maakt men zich steeds groter zor gen over de Arabische druk. Het Incident leidde intussen tot de nodige misverstanden en verwar ring. De heer Van der Meulen schrijft: 'Het gaat om de verzach ting van de tegenstelling Arabie ren-joden. Zouden wij terwille van dat doel geen offer van onze joodse journalisten mogen vragen?' Het eerste is natuurlijk waar. maar dit doel wordt niet bereikt door het tweede. Er zijn zaken, waarin men principieel moet zijn. De kerken zijn dat inzake de doopbewijzen. Precies zo de notarissen. De grote vraag is: wat doet het bedrijfsle ven? Het schijnt de heer Van der Meu len bij zijn bewondering voor de Saoedi-Arabische monarchie ont gaan te zijn, dat Koning Feisal antisemitische literatuur uit de tijd van "het derde rijk liet drukken en verspreiden. De onderhandelingen met Kissinger zijn mislukt, de Pa- lestijnen dringen aan op een nieu we oorlog. Wat staat Israël thans te wachten? De heer Van der Meulen zou zich ook hierover zorgen moe ten maken. Leiden drs. K. E. H. Oppenlieimer Huwelijk Naar aanleiding van wat in Tr. Kw. van 26 maart socioloog Ruut Veen- hoven over huwelijk en het hebben van kinderen zegt, zou lk graag Pitirim Sorokin, één der grondleg gers van de analytische sociologie aan het woord willen laten. In zijn boek geeft hij antwoord op de vraag waarom het huwelijk overal als het hoogtepunt van het mense lijk bestaan en als de meest beslis sende factor voor het welzijn van de samenleving wordt beschouwd. Hij zegt: 'De grootste betekenis van het levenslange monogame huwe lijk ligt in de verandering die de partners zelf ondergaan. Hun ego's versmelten. Zij leren elkaar te ac cepteren en aan te vullen en door de voortdurende groei van hun we derzijdse genegenheid en zorg. in onvoorwaardelijke trouw, worden hun beste creatieve impulsen ge wekt en versterkt en kunnen zij ook het beste geven aan hun kin deren. De partners van buitenech telijke seksuele verhoudingen kun nen die rol niet vervullen. Zij blij ven voor elkaar een sex-object. Hun ego's versmelten niet. Hun zelfzucht wordt niet getemperd door wederzijdse toewijding en lief de. Kinderen zijn niet gewenst. De ze gewilde kinderloosheid en het in de steek laten van kinderen zijn tekenen van een wegkwijnend 'ou derinstinct.' Als deze sterkste bron van tussenmenselijke genegenheid en liefdevolle zorg opdroogt, zullen ook de meeste andere vormen van solidariteit verwelken.' Rijswijk Mevr. P. ten Cate-Kroon Denkmilieu Jaren geleden eln&igde een gesprek tijdens een nachtelijke treinreis in India met hun wens voor óns: ver val niet in het materialisme van Amerika. De laatste jaren kunnen commissies uit 'onder'-ontwikkelde landen terugkeren met de sombere boodschap:... Materieel en finan cieel in staat ons te helpen, moreel is hun niveau daarvoor te laag. Nederlanders hebben véél voor zichzelf nodig: zijn mode-slaven, hun 'sport'-velden zijn arena's, hun hoofdstad vervuilt beneden Amster dams Peil, gemotoriseerden wanen zich de Brahmanenkaste in India, met meer 'rechten' dan voetgangers (duizenden dezer Pariakaste wor den zomaar doodgereden), hun 'heilige' koeien auto's worden meer vertroeteld dan bloedeigen kinderen! Er zijn veel geleerde mensen, maar weinige wijze mensen. Nederlanders, ook de laagstbetaal de, jeugdloners en werklozen, zijn tegenover zeker vijftig procent der wereldbewoners, kapitalisten. Ons denkmilieu blijkt dus zwaar ver vuild! Synodeadvies is vasten? No dig is: inwendige zending, nl. ker ken brengen weer de pure blijde boodschap opdat kerkmensen weer God kunnen dienen, bewust wor dend van eigen verantwoordelijk heid (dialoog met jezelf), daarna (daarnaast) zuivere belangstelling voor de naaste. Haarlem C. Baars Sr. Aan klachten over teruggang in het kerkbezoek zijn we al jaren ge wend. Maar wie de kerkbladen bij houdt, hoort ook andere geluiden. Zo meldt De Schakel, het maand blad van de doopsgezinde gemeen ten van Veenwouden, Zwaagwest- einde en Buitenpost: Dat mensen van allerlei soort en herkomst, verschillend in leeftijden en levenssituaties met het verhaal van God-en-de-mensen bezig wil len zijn in onze streken, en bezig willen zijn met alie vragen, die dat dan oproept in heel de konkrete levens-van-alledag. is alleen maar verheugend! Dat is ook. voor wie dan wel eens willen weten waarom we dat zo-maar durven schrijven, heel duidelijk aan de vragen om bijbel-gespreksgroepen op zoveel plaatsen, dat de predikanten lang niet aan alle aanvragen kunnen voldoen op korte termijn: dat is te merken aan de overstelpende vraag om persoonlijke gesprekken met één der predikanten: dat is te mer ken aan een verhoogde belangstel ling op allerlei gebied: en het is te merken aan het fabuleus hoge kerkbezoek dat aan blijft houden! Daarom, lieve mensen, zeggen we maar gewoontjes: we gaan door! En laat u zich niet weerhouden méé dóór te blijven gaan! Lint Aan een verslag in het baptisten- weekblad De Christen over een 'heerlijke gezegende' zondag in Rotterdam-Zuid ontlenen we: De avond van deze zelfde zondag was er een 'Goed Nieuws Dienst'. Daartoe hadden wij de Geref. Kerk aan het Breeplein te Rotterdam- Zuid gehuurd, want br. en zr. Tim merman zouden komen meewerken en men had ons verteld, dat er dan wel wat toeloop is. Nu. het is een geweldige avond geworden. De dienst zou beginnen om half acht. maar om kwart over zes stond men al in rijen van vier opgesteld voor en naast genoemde kerk. En toen de kerk om 7 uur open ging. was het een lint van enkele honderden meters. Dat was. zover ik mij kon heugen, in Rotterdam-Zuid (behal ve met Billy Graham, stadion Feyenoord) nog nooit gebeurd. De De bestaande Friese bijbelvertaling (Wumkes-Folkertsma is sinds eni ge tijd alleen nog maar in zakfor maat te krijgen. Deze vertaling sluit nauw aan bij de Statenverta ling en is gesteld ir. nogal puris tisch Fries, waardoor zij voor velen minder toegankelijk is. De nieuwe vertaling is in modern - Fries. Redactie-secretaris ds. B. Smilde noemt deze vertaling 'het meest oecumenische werkstuk in Friesland', omdat vrijwel alle ker ken in Friesland er achter staan. Zes kerken steunen de vertaling officieel, de hervormde kerk, de ge reformeerde kerken, de rooms-ka- tholieke kerk, de doopsgezinde ge meenten, de christelijke gerefor meerde kerken en de vrije evange lische gemeenten. Bovendien krijgt de commissie officieuze medewer- kerk waar ongeveer 1000 personen in gaan was gevuld met 1250 men sen. Gert en Hermien zongen prachtige liederen, die getuigden van hun nieuw leven en geloof in Jezus Christus en br. Timmerman gaf een sprekend getuigenis. Ds. Nieman sprak nog een fijne slot boodschap uit met een dringende uitnodiging toch met God verder te gaan. Een vijftiental jongeren en ouderen kwam naar voren: waar van acht de doop aanvroegen. Het Is moeilijk om in details te treden. king van baptisten en vrijgemaakt- gereformeerden. De Friese kerken betalen vijf ze vende deel van de kosten. Voor een zevende deel tekenen het Neder lands bijbelgenootschap en de ka tholieke bijbelstichting en voor het laatste zevende deel de provincie Friesland. Teamwork De nieuwe vertaling is teamwerk. Zes vertalers en vijf Frieskenners geven de eerste aanzet. Daarna gaat de tekst naar een advies- en leescommissie van gewone mensen, verspreid in de provincie, en ten slotte laten nog drie theologen én twee Friese taalkundigen er hun oog -over gaan. Volgens ds. Smilde is het Fries de Het was een machtige avond. Kauwgom (1) Dat kerkgang allerlei problemen kan geven, blijkt uit wat ds. l. J. G. IJkel uit Beverwijk laat weten ln zijn wijkberic.hten in het Kerk blad van de gereformeerde classis Haarlem: Nog een onsmakelijke opmer king. Noodgedwongen. Er schijnt nogal eens kauwgom te zitten aan enkele stoelen. Stoelen, die zondags worden gebruikt door kerkgangers. dagelijkse omgangstaal voor een kleine vierhonderdduizend mensen. Hij schat, dat per jaar tussen de vijfhonderd en de duizend Friese kerkdiensten worden gehouden. Dat getal zou veel hoger kunnen zijn. maar de moeilijkheid is. dat maar een derde deel van de geboren Friese predikanten in staat is. een Friese dienst te leiden. De Wum- kes-FoIkertsma-vertaling heeft een totale oplaag van veertigduizend exemplaren gehad. Ook is het de bedoeling, dat (waar schijnlijk nog vóór de bijbelverta ling) een Friese vertaling van het Lidboek voor de kerken verschijnt, jeugdwerk APELDOORN De christelijke ge reformeerde jongerenbond en de bond van christelijke gereformeer de jeugdclubs (de organisaties voor resp. boven- en beneden-zestienja rigen in de christelijke gerefor meerde kerken) hebben besloten tot een federatieve samenwerking met het doel binnen enkele jaren te komen tót een fusie. Als gevolg hiervan heeft het minis terie van CRM toestemming ver leend, om een tweede jeugdwerklei der en een parttime administratie ve kracht aan te trekken. Tot twee de jeugdwerkleider is benoemd Henk Siersema (26) te Leiden. en door de week door anderen. Eén van deze 'anderen' klampte mij on langs aan met de mededeling dat zijn broek tamelijk bedorven was geraakt door een aan zijn stoel gehechte hoeveelheid van deze kle verige substantie, waar. hij argeloos op was gaan zitten. Hoewel het uiteraard allesbehalve een vast staand feit is, dat iemand van ons kauwgom aan zijn of haar stoel smeert tijdens de kerkdienst, toch geef ik het maar even door. Kauwgom (2) Maar zelfs kauwgom is dienstbaar te maken, zoals blijkt uit deze me dedeling van de 'Kauwgomclub Ko- nlngskerk' uit Amsterdam-Water- graafsmeer in het Kerkblad van de gereformeerde classis Amsterdam: Over de kauwgomactie in onze ge meente hebt u ln de laatste wijk- brieven weer kunnen lezen; ook over het resultaat van deze actie dat tegen het eind van het vorige laar werd bereikt en dat zeer ver blijdend was. Nog steeds gaat de actie voort, dankzij de velen die hun medewerking blijven verlenen bij het uitpakken van kauwgom. Eenvoudig werk. waarbij iedereen bij kan helpen, naar believen één of meer keren per week. Als u dit leest zijn we de 16.000 al ruim gepasseerd. Een prachtig bedrag! Milieu Tenslotte een milieubewust advies aan kerkgangers in de Kerkbode van de gereformeerde gemeente van Zeist (waarvan SGP-kamerlid Van Rossum de redactie voert): In een tijd waarin veel over het milieu gesproken wordt en waarbij ook op velerlei terrein maatregelen worden genomen om het water en de lucht zo schoon mogelijk te hou den past het ook ons om de natuur zo schoon mogelijk te houden. Het parkeerterrein is inmiddels voltooid en het plantsoen langs deze nieuwe parkeerplaatsen is aangelegd. Nu staat dit nieuw aangelegde plant soen direkt naast de parkeerplaat sen. Uitlaatgassen van auto's heb ben voor vele planten een schade lijke werking. Het verzoek van de kerkeraad aan de leden, die met een auto ter kerk komen, is nu om het plantsoen, dat toch ook een onderdeel is van het milieu, zoveel mogelijk te sparen en de auto's te parkeren met de voorkant tegen het plantsoen. Het evangelie eindigde voor Pasen met de zoeker uit de groep van de koninkrijksverwachters, het begint op Pasen opnieuw met zoekers. Hun bezigheid wordt door de engel ont huld: Wees niet zo angstig, jullio zoeken Jezus, de man van Nazareth. Hij is opgewekt. Hij is niet hier. Ja, wat kunnen we anders dan zoeken? Zoals het in het evangelie staat, met vrees, met verbijstering, met twijfel en ongeloof. Hij is niet hier. waar Is Hij dan wel? Later wordt het zoeken vinden en vreugde en belijden en verkondigen en gedach tenis vieren. Maar het begint met zoeken. En het zoeken hoort er bij. Niet omdat het een hogere waarde ring toekomt dan het vinden of het weten, maar omdat het vinden en de blijdschap nooit echt kunnen zijn als er geen zoeken aan ver bonden is. Wie niet vraagt komt nooit aan de weet. De weg is niet vanzelfsprekend, altijd zijn er weer tweesprongen en kruispunten. Het zoeken hoort er bij, ook na de verblindende blijdschap van de verschijning van de Levende. Het stille vragen om de betekenis en de aard van het licht dat mijn Zijn opstanding verscheen. Het stage nog niet weten en daarom doorvra gen maar de implicaties, de uitwer kingen van dit wereld- en kosmos- schokkend feit en de werkelijke invloed op eigen leven, de waar achtige warmte van deze vlam voor een bestaan in een kille wereld. Maar de kracht van Zijn opstan ding, zoals Paulus dat zal noemen. Op dat spoor zijn wij met Pasen gezet, als een zingeving van be staan. de enige zingeving die het uithoudt om niet omver gestormd te worden in onze tijd. (Marcus 16, 1-8). GEREF. KERK Aangenomen naar Katwijk aan d< Rijn ds D. H. Elderman uit Drach ten. Bedankt voor Drachten ds C. Pad-t mos te Maasland. ROTTERDAM Uit het kerkge bouw van de gereformeerde kerl| (vrijgemaakt) in de Simonsstraa in Rotterdam is tijdens het Paasj weekeinde een statenbijbel tel waarde van duizend gulden gej stolen. De onbekend gebleven daj ders moeten zich via de aant grenzende vergaderlokalen de toet gang tot de kerk verschaft hebben waar de statenbijbel op de kansel lag. Een bijbel, een gezangenboel en vijf gulden vormden de buit van onbekend gebleven daders, die zon dag een tasje uit de handen vai een 17-iarige voetgangster rukten. (ADVERTENTIE) UW VERTROUWDE MERK Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy de extra attractie bij elk De Kuyper-aitiki Vraag Uw slijter de Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever plus BOF.KENCOUPON cn PR1JSVRAA 5 Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij De Kuypcr B.V. Postbus 54, Schiedam I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2