Bekerfinale verrassend zonder Zaan en Blokkeer Karpov bereid tot tweekamp Alma Ata levert nieuwe stroom van wereldrecords Beroering rond finishvlag Harm Wiersma en Jeroen Goudt delen leiding bij titelstrijd j Andere opzet voor nationaal team geëist Sosonko zakt tegen slot weg Goed gedaan klinkt Negentien verbeteringen in twee weken Bruyere winnaar in Catalaanse week Polshoogrecord voor Dave Roberts Kort geding tegen NSF Betty Stöve wint dubbelspelfinale Teleurstelling bij WBW over beleid KNWU Sigmans winnaar Waregem polst Groeneveld Andersson wint Safari-ralley Boatrace weer voor Cambridge Tweede plaats voor waterpolojeugd Ongeluk Peterson 2 boUW/KWARTET DINSDAG 1 APRIL 1975 SPORT 13 t b 'an onze volleybalmedewerker yUGHT-ERMELO In de op zaterdag 17 mei in Zaandam plaats rindende finale voor de Nederlandse volleybalbeker zal Zaan '69 liet hoeven aan te treden. Zaterdag werd de voor die finale favo- iete ploeg van trainer-coach Jaap Korsloot verrassend uitgescha keld door het Dordtse Orawi. Eveneens met een 32 winst bleef le VC Tilburg niet achter en belette de vorige bekerhouder en andskampioen Blokkeer de doorgang naar de finale. De tien sets lie de getrouwe bijna 1.000 toeschouwers in de Vughtse sporthal )uwerkerk uitzaten, bewijzen al, dat er van krachtsverschil weinig iprake is geweest. Zeer vaak was duidelijk te zien dat de vier ploe gen die zich voor de halve finale plaatsten tot de betere teams uit ie eredivisie behoren. Zeer dikwijls, maar niet regelmatig. Dat naakte het geheel even vaak tot een wat saaie vertoning- Wat op ach bewees, dat de noodzakelijk ingreep de dames en heren halve finales niet gemengd te brengen geen al te gelukkige was. Met name in Vught waren nog meer opvallende zaken te constate ren. Onder de bijna 30 spelers die als basisspeler of als wisselspeler moesten aantreden, behoorde maar één international die aktief aan de in Frankrijk gehouden Spring Cup ïad deelgenomen .Die speler was notabene nog niet eens een Neder lander. maar de Belg Wil Gomme- -en, de bekwame hoofdaanvaller van Orawi. Natuurlijk, Gommeren ipeelde zoals van hem verwacht con worden vooral aanvallend weer een pittige partij volleybal. Met Jan van der Hoek had hij het grootste aandeel in het succes van MANNHEIM Een weigering van Gerusel heeft de Amerikaanse Au straliër Browne de eerste plaats be zorgd in het toernooi om het open Duits schaakkampioenschap, dat zondag in Mannheim eindigde. Ge rusel weigerde in de slotronde een remisevoorstel van Browne, die in tweede zitting toch winnaar van het eindspel werd. Pachman, die net als Parma in het toernooi zon der nederlaag bleef, stelde zich in de vijftiende ronde met een half punt tevreden. Na elf zetten al kwam hij remise overeen met Kest- ler. Daardoor bleef Pachman op 10.5 punt staan. Browne eindigde, mede door de weigering van Geru sel, op 11 punten. Sosonko. die zaterdag het volle pond aan Browne had moeten la ten. sloot het toernooi weinig over tuigend af. Hij deelde het punt met jMallee. nummer laatst van de ranglijst. Met negen punten uit vijftien partijen kwam Sosonko op de met Parma gedeelde vijfde plaats terecht, een positie die het internationaal 'redelijk doet'. Zijn 'puntentotaal was niet voldoende om hem definitief tot internatio naal grootmeester te maken. De enige die in Mannheim een inter nationale titel verwierf, was Kest- ier, die zich sinds zondag internati onaal meester mag noemen. Da eindstand is: 1. Browne 11 punten. 2. Pachman 10'i. 3. Keene en Keyler 9*4. 5. Parma en Sosonko 9, 7. Dueball 8'.4. 8. Minlc en VVesterinen 8. 10. Eising en Lombard G'.i. 12. Ostermeier 6. 13. Geru sel en Mednls 5>4. 15. Relchenbach 4',4. 16. Mallee 2 M Stand na de derde ronde bij het Jeugd- i kampioenschap schaken in Rotterdam: Dieks 3 punten. Van-der Sterren en Baart |2«J Leer. Egmond, Van Hulst. Greben en Bartels 2. Galesloot l',4, Houtman en Dobbelaar 1 en 1 afgebr.. Waker, De Groot. De Zwart en Carlier 1. Renet V4, De Roode en Huzen 0. (ADVERTENTIE) komplimenteuzer met een bloemetje^ via Fleurop. de vooral als ploeg zeer sterk spe lende Dordtse formatie. Toch was hij niet regelmatig de absolute top- speler in deze gebeurtenis. Toch zat er voor hem een enorm succes in. Want zijn land was toch maar als derde geëindigd in die Spring Cup. Dat achter winnaar Italië en het in de finale verliezen de Frankrijk (31 met de setstan- Het Nederlandse dames volleybalteam heeft In Cuyck met 32 van Frankrijk gewonnen. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van de volgende week in Turkije beginnende Spring Cup voor da mes. De setstanden van deze soms zeer aantrekkelijke wedstrijd waren: 13-15. 15- 7. 15-2. 15-17 en 15-5. Het was de eerste keer dat het Nederlandse team In de nieuwe samenstelling speelde. BIJ de speelsters ontbraken de VC Heerlen speelsters Truus en Mientje Glelen. Mar- ga WUlemsen en Annemleke van der Horst. Uitblinkster was nu Valentlna van' der Kllft. Samen met Annelles Visser. Fransje Murhphy en de ln de tweede set Ingevallen Heieen Cath-Bexkens maakte zij het de beter Ingespeelde Franse ploeg bijzonder lastig. den: 15-11. 15-9, 10-15 en 15-13). Dit in schrille tegenstelling tot Ne derland. dat dankzij een 32 zege in de laatste wedstrijd op Finland beslag kon leggen op de negende plaats. Wie de ploegen in Vught bezit zag, kan zich daar alleen maar over verbazen. Vooral omdat ook van Curbulo, dat door Zaan'69 werd uitgeschakeld, maar met de VC Tilburg nog steeds koploper in de eredivisie heren is, geen speler mee naar Frankrijk was. In mei zal in Uden het Nederlandse herenteam een voorronde moeten spelen voor plaatsing bij het in Joegoslavië te houden Europees kampioenschap. Een evenement, waar de Nederlandse ploegen altijd goed vertegenwoordigd zijn ge weest. Juist daarom zal de Neder landse Volleybal Bond zich emstig moeten beraden of het op de inge slagen weg moet voortgaan. Binnen de eigen gelederen wordt er al niet meer over gefluisterd, maar luid gepraat dat er toch wel een andere aanpak moet komen. De huidige samenstelling van de ploeg is er duidelijk od gebaseerd, dat de Jon geren een kans moeten hebben. Op zich geen vreemd e gedachten. Een ander uitgangspunt was. dat er van de oude kern een aantal spe lers bij was dat om één of andere reden niet meer geschikt was voor hét nationale team. Ook dit. voor wie iets van de achtergronden weet. geen onlogische gedachten. Aan de andere kant blijven er ge noeg andere sterkere spelers over. Saillant detail in deze zaak is. dat een aantal van die spelers van dé 'oude hap' enkele weken voor het vertrek van het Nederlandse team naar Frankrijk aangeboden hebben een vriendschappelijke wedstrijd te spelen. Het verzoek werd afgewezen omdat er geen ruimte voor was. Er mag aan dit excuus niet getwijfeld worden. Een andere zaak is nu. dat wil het Nederlandse volleybal zich bij de komende Europese kampi oenschappen presenteren, er op een aantal van die spelers en die van Corbulo die zaterdag in Vught in aktie kwamen, terugge grepen moet worden. Nogmaals de wedstrijden in Vught waren niet voortdurend boeiend. Zaan'69. dat beslist enkele gegadig den voor het nationale team heeft, speelde eigenlijk alleen de eerste en derde set zoals er van het team Russen maakten blunder in Bergen MOSKOU Volgens liet Russi sche persbureau TASS is Anatoli Karpov bereid de tweekamp om de wereldtitel schaken tegen Ro bert Fischer te spelen 'volgens het reglement, dat de FIDE heeft goedgekeurd'. De bereid heid tot spelen heeft Karpov te legrafisch overgebracht aan dr. Max Euwe, president van de FI DE. Van Fischer is na het con gres te Bergen niets meer verno men. Beide spelers moesten voor 1 april akkoord gaan met het nieuwe reglement. Zondag zorgde Florencio Campo- manes (Phillippijnen), een van de vice-presidenten van de FI DE. voor opschudding door in Manilla te verklaren dat de Rus sische afvaardiging tijdens het onlangs in Bergen gehouden FI- DE-congres een blunder van de eerste orde had gemaakt. Volgens Campomanes hadden de Russen verzuimd de regel te la ten veranderen, die inhoudt dat de wereldkampioen zijn titel be houdt indien de stand na 36 partijen gelijk is. Campomanes zei op Tweede Paasdag dat de Russen zijns inziens dan maar beter kunnen toegeven aan de tweede eis van Fischer, die wil dat hij kampioen blijft bij de stand 9-9. De vice-president was juist te ruggekeerd van een bezoek aan Los Angeles, waar hij een onder houd had gehad met Fischer. 'De wereldkampioen wil absoluut niet bevoordeeld van start gaan', zei hij. 'Fischer acht dat unfair tegenover de uitdager. Hij vindt de 9-9-regel veel eerlijker'. Gommeren (3) en Van der Wall (5) van Orawi proberen een tak- tisch tikje van Hoeboer (3) van Zaan, af te stoppen. verwacht kon worden. In de andere sets zat er te weinig ambitie ln de Orawi-taktiek te doorbreken. Maar ook bij Orawi liep een Jan van der Hoek rond. die ondanks zijn-leef tijd toch rijp lijkt voor een Neder lands team. Overigens won Orawi via 16-18. 15-4, 4-15. 15-8 en 15-11 (3—2). De VC Tilburg kwam tegen Blok keer dus tot dezelfde eindscore. Ondanks het toen al gevorderde uur werd dit een boeiender strijd dan de voorgaand.e Nu werkte het scöreverloop daar ook aan mee. Blokkeer startte de eerste set win nend met 16-14. In de tweede set leek de Tilburgse' p'l'oeg revanche te nemen. Ondanks een 3-9 èn 7-14 voorsprong werd het weer .een 16- 14 score in het voordeel van Blok keer. Niemand gaf toen meer een kans voor de ploeg van SJef Par- toens. Door vooral een uitblinkende Cor de Hond. Alois Segers en Jan Klijs- sen kwam de Tilburgse ploeg goed terug: 12-15. 10-15 en 8-15 (2—3). zodat Orawi en de C Tilbusrg in Zaandam dus gaan uitmaken wie Europa Cup 2 gaat spelen. Opmer kelijk daarbij is( dat beide ploegen elkaar zaterdag weer voor de com petitie ontmoeten. De Tilburgse ploeg moet daarbij winnem omdat het nog steeds gelijk staat met Corbulo en dus op twee fronten attent moet zijn. Bij de dames geldt dat ook voor de VC Heerlen. De landskampioenen versloegen in Ermelo Lycurgus met 31. De setstanden van deze wat matte wedstrijd waren: 15-9. 14-15, 15-9 en 15-9. De grote verrassing viel in de andere wedstrijd tussen Dynamo en AEC. Vorige week plaatste AEC zich definitief' op de tweede plaats op de competitielad der door de Apeldoornse ploeg met 32 te verslaan. In Ermelo verslik te de Brabantse ploeg echter duide lijk .Dynamo plaatste zich met 3—0 via 15-9. 16-14 en 15-13 voor de finale. Doordat de VC Heerlen vrij zeker van de nationale titel is. we ten de Apeldoornsen zich nu prak tisch zeker van Europa Cup volley bal. BARCELONA Jos Bruyere heeft maandag de eerste etappe van de Calanaanse week, een rit over 196 kilometer van Hospitaiet de Llobre- gat naar Valls gewonnen. Bruyere ontsnapte een duizend meter voor de finish uit een kopgroep van dertien, renners bij wie zijn ploeg genoten Merckx en Van Looy. Aan de streep had hij nog vijftien meter winst' over op Van Linden, Van Looy, Merckx en de andere renners uit de eerste.groep. De uitslag van de eerste etappe is: I. Bruyere (Bel), 196 km in C uur 2 minuten en 53 seconden, 2. Van Linden (Bel) 6.2,54, 3. Van Looy (Bel), 4. Merckx (Bel), 5. Knete- mann (Ned), 6. Martos (Spa), 7. Gimondi (Ita), 8. Zoetemelk (Ned), 9. Ocana (Spa), 10. Vianen (Ned), II. Houbrechts (Bel), 12. Fraccara (Ita). 13. Seznec Gio' (Ita) 6.03.27. 15. Misac (Fra) allen dezelfde tijd als .Van Linden, 14. Santambroglö (Ita) 6.03.27, 50. Bal 6.03,28. Frank Drost leidt nederlaag tegen kampioen AMSTERDAM Na vier ron den in het toernooi om de Ne derlandse damtitel gaan "Harm Wiersma en Jeroen Goudt fraai I aan de leiding met elk zeven punten. Zij worden gevolgd door Pieter Bergsma en Frank Drost, j die ieder vijf punten verzamel den in dit lange paasweekeinde. Na een wat aarzelende start in de eerste ronde versloeg de nationale kampioen- Wiersma eerst Schotanus I in een partij waarin hij door de bondssecretaris werd gedwongen een doorbraak voor twee schijven te nemen met niet meer dan remise in het vooruitzicht. Na een hevige tijdnood won Wiersma nog verras- I send door een mooie combinatie. Germain bleek niet opgewassen te gen het positiespel van de titelhou der en evenmin Drost ln de maan dag gespeelde vierde ronde. Lang zaam maar zeker werd hij terugge drongen en in de overgang naar het eindspel had Wiersma een su perieure positie opgebouwd en was winst een kwestie van techniek. Jeroen Goudt won achtereenvol gens van Hermellnk, die de tijdsli miet overschreed, van Van der Sluis en maandag fraai van Varke- vlsser door een combinatie die bei den weliswaar naar de damlijn bracht maar voor Goudt met een groot voordeel dat hij feilloos in winst omzette. De langste partij was tussen Bergs ma en De Jong. Eerst na bijna acht uren spelen wist de Friese crack in het eindspel De Jong te overmees teren. Tweede ronde: Bergsma-Drost 11; De Jong-Germain 1l; Wiersma ;Schotanus 20. Hermellnk-Goudt 02, Van der Sluls-Clerc 11; Va rke visser-De Ruiter derde ronde: Schotanus-Bergsma 11; Germaln-Wlersma 0—2; Drost-De Jong 20; De Rul ter-Hermei Ink 0—2: Clerc- Varkevlsser 1—1; Goudt-Van der Sluis 2—0. vierde ronde: Wler6ma-Drost 20: Scho- tanus-Germaln 1—1; Hermellnk-Van der Sluis 02; Varkevlsser-Goudt 0—2; De Rulter-Clerc 11; De Jong-Bergsma 02. Stand: 1 Wiersma en Goudt 7 pnt. 3. Bergsma en Drost 5 pnt. 5. Clerc, Herme llnk en de Ruiter 4 pnt. 8. Schotanus en van der Sluis 3 pnt. 10 de Jong. Varke- vlsser en Germain 2 pnt. Stand ln het Jeugdkampioenschap: 1. van de Wal 8 pnt. 2. Schippers 6 pnt. 3. P. van Harten en Hofstee 5 pnt. 5. Brouwers en Van de Borst 4. 7. Van Aalten. B. van Harten Van Leeuwen en Boulonols 3 pnt. 11. Slnnema en Voor- spuy 2 pnt. GAINESVILLE (UPI) De Ameri kaan Dave Roberts heeft vrijdag bij atletiekwedstrijden in Gainesville (Florida) het wereldrecord polsstok hoogspringen verbeterd en gebracht op 5.65 meter. Het oude record stond sedert 2 juli 1972 op naam van Bob Seagren (VS) met 5,63 meter. Sea- gren leverde die prestatie destijds in Eugene. De 23-jarige Dave Roberts leverde zijn prestatie tijdens de z.g. Florida Relays. HIJ verbeterde het record van Seagren in zijn derde en laatste poging. Na zijn geslaagde poging verklaarde Roberts: 'Ik wist van mezelf dat lk het record van Seagren zou kunnen verbeteren. Dit was echter de eerste keer dat ik het echt probeerde. Toch was ik er nog niet zo van overtuigd dat het nu al zou lukken.' Hoewel Roberts reeds drie maal Amerikaans kampioen was, genoot hij buiten de Verenigde Staten nog niet zo'n grote bekendheid. Nadat de Zweed Kjell Isaksson op 8 april 1972 In Austin als eerste ho ger sprong dan 5,50 m (5,51) is het wereldrecord polsstokhoogspringen vijf maal verbeterd en twee maal geëvenaard. HARM WIERSMA gedeelde leiding DEN HAAG De vier orga nisaties van beroeps-sport mensen in Nederland zullen op 18 april in kort geding voor de president van de Haagse rechtbank de NSF vragen de organisaties als lid te aanvaarden. De Nederlandse Sport Federa tie had de aanvraag van de VVCS (Vereniging Van Con tractspelers, voetbal), WON (Vereniging Van Oefenniees- ters in Nederland, voetbal), VVBW (ereniging Van Be- róepswielrenners) en VDRP (Vereniging van Draf- en Rensport Professionals, paar densport) om lid te kunnen worden, niet gehonoreerd. ALMA ATA De stroom van wereldrecordverbeteringen op de Medeoschaatsbaan van Alma Ata in Kazakstan (Sow jet- Unie) blijft aanhouden. Tijdens de wedstrijden voor de Russi sche sprintkampioenschappen zorgden Tatjana Averina en Jevgeni Koelikow voor fantas tische tijden op de 500 meter, respectievelijk bij de dames en bij de heren. Tatjana Averina uit Gorki bracht het wereld record 500 meter dames met een tijd van 41,06 seconden maar liefst 0,63 seconden om laag. Het oude record stond sinds enkele dagen met 41,69 seconden op naam van Ljoebow Satjikova. Vere Krasnova bleef met een tijd van 41,30 seconden ook nog zeer ruim onder het vorige record. Bij de heren baarde Jevgeni Koeli- kov opzien met een schitterende tijd van 37,00 seconden op de 500 meter. Hiermee was hij tweetiende seconde sneller dan op 28 maart op dezelfde baan. Alexander Safronov (37.42) en Vladimir Kasjej (37.47) waren ook sneller dan ooit. Tatjana Averina heeft ook dit week einde haar eigen wereldrecord op de 1000 meter verbeterd. Zij reali seerde een tijd van 1.23.6. Het oude record stond op 1.25,29. Averina en Koelikov hebben tijdens PHILADELPHIA Betty Stöve en Evonne GoLlagong hebben de finale dames-dubbelspel van een interna tionaal tennistoernooi te Philadel phia gewonnen. Zij versloegen de als eerste geplaatste Amerikaanse com binatie Margaret King-Rosie Casals met 4-6, 6-4 en 7-6. Bij het dames enkelspel won Virginia Wade met 7-5 en 6-4 in de finale van Chris Evert. In Orlando won Rod Laver een toernooi dat gold voor het klasse ment van de blauwe groep van het WCT Tenniskampioenschap. In zijn groep staat hij met 520 punten ver boven de Amerikaan Tanner (370 punten). In de rode groep is de stand: 1. Alexander (Aus) 590, 2. en 3. Stockton (VS) en Solomon (VS) met 410 punten. En ln de groene groep is Ashe eerste met 590 pun ten vóór Björn Borg met 540 pun ten. Tom Okker staat met 290 pun ten vierde en kan zich waarschijn lijk niet meer voor de algehele finale van het WCT Toernooi plaatsen. de wedstrijden om de Russische sprinbtitels ook de wereldrecords puntentotaal verbeterd. Tatjana Averina had een totaal van 168.285 punten. Het oude record stond sinds 2 maart met 172.540 punten op naam van de Amerikaanse Shei la Young. Koelikov had 153.250 punten en dat was 0.140 punten beter dan het totaal van zijn landgenoot Valerl Moeratov (18 maart van dit jaar). In nauwelijks veertien dagen zijn Op Alma Ata negentien wereldre cords verbeterd. DEN HAAG De Vereniging Van Beroeps wielrenners (VV BW) heeft, na een bestuursver gadering, zijn teleurstelling uit gesproken over het beleid van de KNWU ten opzichte van de organisatie van de wielerprofs. De Unie stelde tijdens zijn jaar vergadering van vorige week nadrukkelijk niet te willen in gaan op de, zoals door voorzit ter mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong werd gezegd, ultima tieve eisen van de WBW. De bestuurders van de WBW, Mi chel Stolker, Kees Bal, Ko Blok, Jan Raas, Piet van Katwijk. Dick Groeneweg en Evert Dolman heb ben zich beraden over de ontstane situatie. Het bestuur van de 'wiel rennersvakbond' stelde zich op het standpunt dat er voldoende reden van bestaan voor een dergelijke organisatie is en sprak zijn teleur stelling er over uit dat de KNWU niet bereid was de gevraagde mede werking te verlenen. In de vergadering is een aantal verlangens geformuleerd om de in komens van de profs te verbeteren en om tot een versteviging van de 'vakbond' te komen. Deze gedach ten zullen aan de profs worden voorgelegd en na verkregen toe stemming zal nogmaals contact met de KNWU worden opgenomen. Zou ook dit niets opleveren dan zal de VVBW naar andere wegen zoeken om het verlangde resultaat te be- BERGHAREU (ANP) Frans Sig mans heeft maandag de motocross van Bergharen in de 500-ccklasse gewonnen. Sigmans won zowel de eerste als de tweede manche. In de derde reeks eindigde hij als tweede achter Gerrit Wolsink, die hem in de voorgaande races als tweede was gevolgd en daarmee ook tweede in het klassement werd. GRONINGEN Waregem, op dit moment middenmoter in de Belgi sche eerste divisie, heeft belangstel ling voor trainer Ron Groenewoud. De Belgische club wil een gesprek met Groenewoud, maar na een eer ste contact is besloten verder te pra ten Indien Groenewoud meer zeker heid heeft over zijn toekomst. Zo als bekend heft Groenewoud een contract met de KNVB afgesloten om als assistent-bondscoach te gaan werken. Die verbintenis is echter op lose schroeven komen te staan na dat Knobel besloot af te zien van zijn overeenkomst voor vier jaar met de KNVB. De FC Groningen wil pogingen doen doelman Azing Griever terug te krij gen. Griever (nu 29 jaar) is ln de tijd van wijlen Tonnle van Leeuwen jarenlang de tweede doelman bij GVAV geweest. Na een voetbalbles sure. die hem tijdelijk dwong met voetballen te stoppen, hrvatte hij zijn loopbaan als amateur bij Hee renveen. Bij de Friese club werkt hij een contract voor drie Jaar af. Ma nager Wim Beltman heeft Griever gevraagd of hij terug wil komen naar Groningen. Er is nog geen serieus contact geweest tussen de beide ver enigingen over een mogelijke trans fer. NAIROBI De Zweed Ove Ander- soon is winnaar geworden van de Safarirallye door Oost-Afrika. De Zweed had ln de laatste nacht de lei ding genomen. Hij is de tweede Eu ropeaan die ln 23 jaar winnaar ls geworden van deze rallye. De eerste Europeaan die deze ongeveer 6000 ki lometer lange autorallye op zijn naam schreef was de Fin Hannu Mikkola die in 1972 zegevierde. LONDEN Cambridge heeft zater dagmiddag de traditionele roelrace op de Theems tegen de ploeg van Oxford gewonnen. De acht van Cam bridge bleef de tegenstanders drie en drie kwart lengte voor en liet een tijd van 19 minuten en 27 seconden afdrukken over de 6740 meter. Ox ford moest enige tijd met zeven man roeien daar de man aan slag de controle over zijn riemen verloor. Cambridge zegevierde voor de 69e keer in 121 races. HEIDELBERG West-Duitsland heeft voor de derde keer het inter nationale waterpolotoernooi voor jeugdploegen gewonnen. Op de slotdag van het toernooi wonnen de Duitsers eerst van Nederland, dat tot dat moment nog ongeslagen was. met 103 en sloten hun reeks overwinningen af met een zege van 8—7 op Spanje. Eindstand: West-Duitsland 510, Nederland 58, Spanje 55, Italië 55. Joegoslavië 52, Frankrijk 5—0. Tijdens een drielandentoernool ln Wtlrzburg is de Nederlandse heren- ploeg laatste geworden. Tegen Joe goslavië werd met 4—3 verloren, terwijl West-Duitsland met 42 won. Joegoslavië won het toernooi door een 31-winst op West-Du Lts- land. TRHUXTO N (SID-Reuter) De Zweedse autocoureur Ronnie Peter son heeft m aandag In Thruxton (Eng) tijdens de eerste van twee races voor het wereldkampioen schap furmule II een ongeluk ge had waar hij knieverwondingen aan h eeft overgehouden. De Itali aan Ernesto Colombo liep kneuzin gen op. Bij het ongeluk waren zes auto s' betrokken, waaronder vijf BMWs' die in een bocht op elkaar vlogen. Peterson moest door de brandweer uit zijn wagen worden geholpen. Geen van de auto's vloog in brand. De wedstrijd w erd ge wonnen door de Fransman Jacques Laffitte in een Marini-BMW. Hij werd in belde races respectievelijk eerste en derde. Tijdens eerste races van het seizoen op Zandvoort ZANDVOORT Een te vroeg ge vallen finishvlag heeft 'Zandvoort' in beroering gebracht. Voor de veertiende maal kwamen Tweede Paasdag op het Nederlandse circuit de tourwagens door, toen wedstrijd leider Bosman de zwartwit-geblokte vlag zwaaide. BIJ de rijders veroor zaakte dit vooralsnog geen verba zing. Ze hadden het niet eens ge merkt. Pas nadat vanuit de reken kamer driftig gebarend een teken was gegeven dat de vijftien ronden niet waren voltooid, volgde de ver warring. Nu komt een ongeluk zelden alleen. Zo ook niet bij de Paasraces, waar mee de NAV het nationale autoren- sportseizoen opende. Op bevel van de wedstrijdleider was de voor de finlshstreep staande wagen van Huub Vermeulen, onbedreigd lei dend toen zijn motor in de dertien de ronde werd opgeblazen, over de streep geduwd. Uit veiligheidsover wegingen, maar ook in strijd met de reglementen. Tot overmaat van ramp werd Vermeulen vervolgens in de officiële uitslag als tweede geklasseerd met veertien afgelegde ronden, hoewel hij duidelijk was achtergebleven bij Hans Deen, die de derde plaats kreeg toegewezen. Even later volgde diskwalificatie, omdat de wagen niet rijdend de finish was gepasseerd. Het protest van het Dutch National Racing Team kon niet uitblijven. Vermeulen had geen fout gemaakt en desondanks werd zijn naam van de uitslag afgevoerd. 'Uiteindelijk zijn we tot een compromis geko men', zei de teleurgestelde coureur, toen hij de kamer van de jury verliet, 'maar bevredigend is het allerminst.' Dat gold in dit geval wel heel duidelijk. Na twee ronden lag Ver meulen al een kwart minuut voor op zijn voornaamste concurrent Cees Siewersen. Nadat de wagen voor de dertiende keer door was gekomen, lag alleen Siewersen nog ln dezelfde ronde, maar wel met 55 seconden achterstand. De diskwali ficatie werd ongedaan gemaakt, maar meer dan een derde plaats bleef er voor Vermeulen niet over. Overigens hebben de 10.000 toe schouwers kunnen genieten van spectaculaire autosport. Een hoog tepunt was stellig het gevecht dat de zware tourwagens leverden. Lan ge tijd testte Rob Slotemaker de mogelijkheden van Fred Franken- hout. Tien ronden waren voor hem. Toen verraste de slipspeciallsl zijn vriend waarna hij zijn eerste plaats niet meer afstond. Sensatie bracht ook de eerste race van de nieuwe competitie waarin maar liefst 23 gelijkwaardige Re- naultjes aan de start kwamen. De wagens bleven dicht bijeen, zodat het aan het einde van het rechte stuk van de baan steeds dringen werd bij het ultremmen voor de tarzan-bocht. In de derde ronde werd de wagen van Sanders even geraakt. Het wagentje ging over de kop, kaatste terug van de vangrail, waarna Van der Enden er zijn wa gen eveneens total loss op reed. Een tweede ongeluk met goede afloop deed zich voor bij de formule Vee-renwagens. Direct na de start botste de onstuimige Zweed Erik Carlsson op Cees Trouw. Slechts met de grootst mo gelijke moeite konden baancom missarissen en de brandweer de baan vrijkrljgen, voordat de meute van dertig boliden ten tweede male doorkwam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13