N ieuwmarktbuurt in Amsterdam werd een slagveld Dienen Theologen straks niet vrij van militaire dienst ■si !n deze krant Tf-o. Ford onderzoekt beleid M-Oosten - pag. 7 Uw kleine advertentie met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Goedkoop' kijken )uur kijken slecht snoepen ingres in VS nvaardt wet op itenlandse hulp Van Lent overweegt wetswijziging Koerden in paniek weg Opklaringen Van der Stoel volgende week naar Israël Zogezegd Honderden politiemannen in de strijd Ambassadeur uit Frankrijk in Somalië gegijzeld Kees Vellekoop uit gevangenis I fife" J' *5 Abonneer eerw Desnoods een moneri'i. Welkomstvoordeel. a hoert bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9479 DINSDAG 25 MAART 1975 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. JITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT 13,00 PER MAAND 39,00 PER KWARTAAL 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 SCHIPHOL De rijkspolitie pakte op Schiphol een 33-ja- rige man die goedgelovigen iplichtte met het verhaal dat lij op Schiphol belastingvrije lv-toestellen kon kopen. Hij okte de mensen mee naar ichiphol, vroeg geld voor een deuren-tv (volgens zijn me- hode tussen de 500 en 1000 ülden) en zei even later met iet toestel terug te zullen ko nen. Maar hij kwam niet. De erdachte is J. de V. uit Lmersfoort. AMSTERDAM Het huren ran een kleuren-tv is niet 'oordelig, aldus 'Koopkracht' Konsumenten Kontakt. Copen is voordeliger, zelfs al coopt men met geleend geld. Koopkracht' raadt iedereen lie toch wil huren, aan zich ;oed te oriënteren, want tus- ien de verhuurbedrijven zijn rote verschillen. Het ene be- irijf kent veel meer rechten oe dan het andere. Conclu- contracten 'spellen', want r kunnen veel addertjes on- ler het gras zitten. 1MSTERDAM Snoepen als ssendoortje' is schadelijk or eetlust en tanden, aldus 'onsumenten Kontakt. Zowel de verpakking als in de \eclame wordt de consument volledig of zelfs vals voor gelicht, aldus het maandblad 'oopkracht'. Konsumenten 'ontakt heeft tien merken oepgoed laten onderzoeken, esultaat: alle merken zitten iol suiket en calorieën. Er zijn ■epen chocola die net zoveel alorieën bevatten als twee elegde boterhammen. a; 3HINGTON (UPI) Het Ameri- nse Congres heeft gisteren een op toewijzingen aan buitenland- ïulp tot een bedrag van 3,6 mil- dollar aanvaard. Een eerder nomen bedrag van 522 miljoen ir voor aanvullende militaire aan het bewin van Lon Nol in -ïbodja en het Zuidvietnamese 'jind van Thieu was geschrapt om ositie tegen te gaan. iident Ford heeft zich niet tegen wetsontwerp verklaard hoewel totaal 2,2 miljard dollar lager an de regering had gevraagd. De politie moest by de ontruiming van de huizen in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt gebruik maken van traangas. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Lent (defensie) overweegt de vrijstelling van militaire dienst voor dominees, priesters en studen ten in de theologie af te schaffen. Hij zal hierover binnenkort contact opnemen met de kerkgenootschappen in ons land. TEHERAN (Reuter) Duizenden Koerdische vluchtelingen stromen in paniek en in diepe verwarring naar de Iraaftse grenzen ln een poging Irak te ontvluchten voordat op 1 april de grenzen potdicht zullen gaan. Dit hebben leden van Neder landse hulpteams gisteren telefo nisch vanuit het vluchtelingengebied naar Teheran bericht. De Nederlan ders weigerden zich te identificeren. Zij vertelden zelf door de Iraanse politie te zijn aangehouden en Koer disch gebied niet in te mogen. Wel hadden zij gegevens kunnen krijgen dat in de Iraanse grensstad Pihan- shar een sfeer van 'volledige paniek en verwarring' heerste doordat een aanhoudende stroom Koerden de grenzen blijft overtrekken. Zie ook buitenlandpagina. )pklaringen afgewisseld door nkele buien mogelijk met agel of natte sneeuw. Matige ot krachtige aan de kust nu n dan harde noordwestelijke irind. Maximumtemperatuur mstreeks 6 graden. )e vooruitzichten voor mor en en overmorgen wissel- 'allig en vrij koud. Morgen zon op: 06.31 zon onder: 19.02 maan op: 18.15 Ij maan onder: 05.35 De staatssecretaris ziet niet in waarom deze mensen niet gewoon in dienst zoifden kunnen, net zo als andere dienstplichtigen. Uitgaande van het beginsel gelijke monniken gelijke kappen, wil hij de dienst plichtwet op dit punt wijzigen. Mo menteel geeft de dienstplichtwet geestelijke ambtsdragers en theolo gische studenten automatisch vrij stelling van dienst,. Het is, zo vernamen wij in defen siekringen, niet de bedoeling de iominees en priesters in dienst speciaal met de geestelijke verzor ging te belasten. De heer Van Lent gaat ervan uit dat deze mensen evengoed gewone militaire functies kunnen uitoefenen. Bijval Breda driehonderd loollokalch over nag Henkie neggen in welke klas gaan zitten Voor- zijn ideeën zal de staatssecre taris in ieder geval steun vinden bij de fractie van de ARP in de Tweede Kamer. Het Kamerlid dr. W. de Kwaadsteniet (ARP) zei gis teren positief te staan tegenover de ideeën van de staatssecretaris: 'Die vrijstelling is in feite een achter haalde zaak'. De heer Abma (SGP) toonde ook niet direct grote bezwaren te heb ben maar toch wel aarzelingen 'Het zijn natuurlijk geen aparte Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van der Stoel zal volgende week een offi cieel bezoek aan Israël brengen. Dit heeft het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag meege deeld. Al tijdens het Tweede Kamerdebat over de begroting van buiten landse zaken, eind vorige maand, had minister Van der Stoel meege deeld dat hij op uitnodiging van zijn Israëlische ambtgenoot Allon, begin april Israël zou bezoeken. Thans is meegedeeld, dat dit bezoek zal duren van vrijdag 4 tot maan dag 7 april. Oorspronkelijk zou dit bezoek pla'atsvinden tussen reizen naar Sa- oedi-Arabië (van 22 tot 25 maart) en naar Egypte (van 7 tot, 11 mei) door. Het bezoek naar Saoedi-Ara- bië is in verband met problemen omtrent de toelating van een jood se journalist niet doorgegaan. mensen. Anderzins zie ik wel een beetje moeilijke situatie als een dominee die daadwerkelijk in een oorlogssituatie meehielp de vijand uit te schakelen, zijn gewone func tie weer gaat uitoefenen', aldus de heer Abma. Staatssecretaris Van Lent zal met. de wijziging van de dienstplichtwet overigens wachten tot hij met de kerken de zaak goed heeft doorge sproken. De gehandicapte wordt door onze samenleving opgeborgen in de vergulde kooi van de so ciale dierentuin. Gehandicaptenvoorman Van Beek op revalidatiecongres. De Surinaamse journalist Rudie Kross zou het geen ramp vinden indien de onaf hankelijkheid van Suriname dit jaar nog niet zou door gaan. Aan Jan Kuijk vertelde hij waarom: Suriname zou eerst een betere basis om te onderhandelen moeten zoeken. Zie pagina 9 Van onze verslaggevers Tot laat in de avond is de Amsterdamse binnenstad een heksen ketel gebléven. Duizenden demonstranten zwierven toen nog door de Nieuwmarkt-buurt, die de hele dag door het beeld van een slag veld te zien had gegeven. Bij de acties zijn meer dan dertig gewonden gevallen, onder wie 19 politiemensen. 47 demonstranten werden gearresteerd. Van hen waren er 23 niet in de Nieuwmarktbuurt woonachtig- MOGADISJOE, PARIJS (Reuter, UPI, AP) De Franse ambassa deur in Somalië, Jean Gueury, die zondagavond werd ontvoerd toen hij uit de kathedraal van de' Soma lische hoofdstad Mogadisjoe kwam, werd gisteravond nog steeds door zijn ontvoerders vastgehouden. Vol gens de ambassade van Somalië in Parijs eisen de ontvoerders, die zich bekend gemaakt hebben als leden van het front voor de bevrijding van Afars en Issas gebieden langs de Somalische kust, de vrijlating van twee personen die in Frankrijk vastzitten. Verder willen zij een losgeld van 100.000 dollar en een vliegtuig waarmee ze naar de hoofdstad Aden van Zuid-Jemen kunnen vertrekken. Zij hebben al laten weten dat zij de ambassadeur mee naar Aden willen nemen om hem daar bij aankomst vrij te la ten. De Italiaanse ambassadeur trad gisteren op als tussenpersoon. Binnenland Overleg met Suriname nog niet v$el resultaat3 Buitenland Weer VS-vliegdekschip richting Indo-China7 Kerk Protest tegen predikant 2 Sport Indonesisch badminton put uit groot reservoir8 Economie Kwart bevolking boven 17 Lid van boekenclub 13 Lezers schrijven 2 Karlio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Commentaar 5 Dichtbij en verder 5 Weer 5 In het licht van schijnwerpers is vannacht de sloop van 11 van de 35 panden voortgezet. Waarschijnlijk zal men daarmee nog in de loop van vandaag gereed zijn. Tot zolang zul len 650 politiemensen in wisseldien sten op de been blijven. Gisteravond laat heeft het er nog even naar uitgezien, dat de rellen volledig uit de hand zouden lopen. Na een demonstratieve bijeenkomst op de Wes'termarkt dreigde een groep van 1500 jongeren naar de ambtswoning van burgemeester Samkalden te trekken. De poging wterd echter op het laatste moment verijdeld doordat de politie de Vij zelstraat hermetisch afsloot. Ook een bezetting van de IJtunnel en een aanval op het Pintohuis in de voormalige Jodenbuurt konden worden voorkomen. Daarvoor wer den waterkanonnen en pantserwa gens in de strijd geworpen. De acties waren het slot van een dag. waarop de veldslagen zich bijna om het half uur opvolgden. De ern stigste was die rond één uur, toen een groep van meer dan duizend de monstranten op weg naar de Nieuw- markt op de smalle brug over de Kromboomsloot een peloton mobie le eenheid versterkt met leden van de Koninklijke Marechaussee tegen over zich vond. Een waterkanon zet te een voll straal op de menigte, maar deze week daarvoor geen me ter. ook al werden ze drijfnat. Van hun kant werden bussen met witte en oranje verf naar de agenten ge smeten. Stenen En waterkanon zette een volle straal op de menigte, maar deze week daarvoor geen meter, ook al werden ze drijfnat. Van hun kant werden bussen met witte en oranje verf naar de agenten gesmeten. Toeneven later twee grote kraan- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Dienstweigeraar Kees Vellekoop is gisteren vrijgela ten uit de Scheveningse gevange nis. Zijn straf van 21 maanden is opgeschort in verband met de nieu we regeringsvoorstellen voor ver ruiming van de wet gewetensbe zwaren. Vellekoop zal onder de nieuwe regels zonder twijfel als ge wetensbezwaarde worden erkend. Vellekoop noemde zijn vrijlating gisteren een overwinning voor alle groepen die zich voor zijn zaak hebben ingezet. Hij was erg blij over zijn vrijlating en over de ver soepeling van de wet gewetensbe zwaarden. wagens, voorzien van honderden kilo's zware bollen (voor de sloop) aanreden, werden ook deze met stenen bekogeld. De menigte ontzag daarbij ook de agenten niet. Ge lijktijdig ramde met -gróte snelheid een als tank beschilderde vracht wagen met demonstranten dwars door de afzettingshekken en de be wakingsposten heen en reed triom fantelijk de Nieuwmarkt op. de be stuurder van de wagen werd later gegrepen >p beschuldiging van po ging tot doodslag. De vele schermutselingen begonnen ln de loop van de middag steeds meer toeschouwers te trekken. On der meer in de St. Anthoniebree- straat, waar eveneens een waterka non werd ingezet. Bij het Rem- brandthuis hadden de demonstran ten de straat met puin en afval gebarricadeerd. Met traangasgra naten moest de politie de horden terugdringen. Op de stadsreiniging moest een be roep worden gedaan om de barrica den op te mimen. Om drie uur werd de situatie voor de politie op de grens van de Jo- denbreest-raat en de Sint. Antonie- b reestraat zo kritiek, dat de leiding het consigne gaf terug te trekken naar de Nieuwmarkt. Zie verder pagina 3, le kolom Een van.de waterkanonnen in actie in de Nieuwmarktbuurt om de bezetters uit dit sloopppand te verdrijven. a. M 'Portugal - op zichzelf terug geworpen'. Vandaag begint op pagina 7 een serie artikelen van Henk Biersteker, die zich voor u op de hoogte stelde van de ontwikkeling in het ver armd achtergebleven moeder land van een oud en trots imperium. De staatssecretaris ziet geen reden theologen vrij te stellen van dienstplicht. Gelijke monniken, gelijke kappen. Dat laatste is ook onze stelregel. Wij trekken niemand voor. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:- -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: Flinke ficsopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te nebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Vfr, Ttn.:.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1