warte leiders Rhodesië uiten overleg uit Israël ontkent ruzie met VS [■Vietnamese stad eé omsingeld Mislukte coup in Spanje voorbereid th moet politieke gevangenen vrij laten uchtbrug naar Phnom Penh ligt stil Koerdenleider wil uitwijken naar VS Verdriet over Chili Politieke terreur in Argentinië Portugese autoriteiten Haldeman wilde Nixons geluidsbandjes bewaren Klaus Huber gastdirigent bij Rotterdams Philharmonisch -*at akkoord verlaging ting in VS het weer - Voorjaarsbuien weerrapporten y/KWARTET MAANDAG 24 MAART 1975 BUITENLAND/BINNENLAND BURY (Reuter, UPI) De zwarte nationalistische leiders in Rhodesië hebben gisteren on- ïdelingen met premier Ian Smith van het blanke minderheidsregiem in het land uitgesloten, niet alle politieke gevangenen zijn vrijgelaten. i iers kwamen tot dit besluit zes uur durende vergadering S leiding van bisschop Moezo- i ran de Afrikaanse nationale (ANC). De vergadering eiste dat de staat vam beleg in ië wordt opgeheven, dat alle ilistische verzetsstrijders doodstraf hebben gekregen, zullen krijgen en dat de le' politieks activiteit in ië terugkeert. 380 politieke gevangenen in ië, zijn er in de afgelopen i laanden maar ongeveer 60 iten. De bijeenkomst van de leiders had plaats 'aan de a >nd van het proces tegen I dominee Sithole dat vandaag gint. be- Sithole Sithole, de leider van de ZANU, de Nationale Afrikaanse Unie voor Zimbabwe (Rhodesië)., wordt be schuldigd van samenzwering tegen het leven van andere zwarte natio nalistische leiders en ondersteu ning van de guerrilla-activiteiten tegen het bewind van Smith. Sitho le werd op 4 maart gearresteerd, net voordat )iet ANC van Plan was nieuwe besprekingen te beginnen met de Rhodesische regering over de consitutionele toekomst van het bN, PHNOM PENH, WASHINGTON (Reuter, AFP, UPI, AP) jordvietnamese troepen en strijdkrachten van de Voorlopige jitionaire Regering van Zuid-Vietnam hebben alle wegen Be oude keizersstad Hoeé in het noorden van Zuid-Vietnam jeden, zo is gisteren van het militaire opperbevel in Saigon rien. land. Het ANC heeft de Rhodesi sche regering ervan beschuldigd te proberen Sithole aan de kant te zetten en een overeenkomst te be reiken met gematigder leiders van de Afrikaanse nationalisten. Waarnemers menen dat het proces tegen Sithole van zeer groot belang is voor de pogingen om het consti tutionele geschil in Rhodesië op te •lossen en tevens voor een eventuele ontspanning tussen de zwarte en blanke regeringen in zuidelijk Afri ka. Op het proces moet beslist worden of de Rhodesische regering het recht had Sithole gevangen te ne men. Als de rechtbank besluit dat dit terecht gebeurde, zou het ANC het wel eens onmogelijk kunnen vinden, om verder met het bewind van Smith te gaan onderhandelen. De guerrilla-oorlog die eigenlijk nooit helemaal onderbroken is ge weest, zou opnieuw in'volle hevig heid kunnen losbarsten. New York Times: Vervolg van pagina 1 Met een van emoties vertrokken gezicht legt mevrouw Laura Allende, zuster van de vermoorde Chileense president Salvador Allende, een verklaring af na haar aankomst op het vliegveld van Mexico City. Zij behoorde tot een groep van 95 Chileense politieke vluchtelingen, die van de-miiltaire leiders toestemming hadden gekregen het land te verlaten. Volgens mevrouw Allende handhaaft de junta zich in Chili met een harde terreur in het hele land. De Nederlander Sicco Mansholt liet zich zaterdag in al even sombere woorden uit over de toestand in Chili. Hij keerde terug van een reis door dit Zuidamerikaanse land en vertelde op Schiphol, dat hij zeer geschokt was over wat hij daar had gezien. Premier Jitzak Rabin ontkende dat het mislukken van Kissingers di plomatie de betrekkingen tussen Israël en de Verenigde Staten zal schaden. De Israëlische pers meldde gisteren dat de Amerikaanse presi dent Israël de afgelopen week on der sterke druk heeft gezet. Ford zou de Israëlische regering 'koppig heid' hebben verweten - bij de on derhandelingen met Israël. De in zeer scherpe bewoordingen gestelde boodschap van Ford zou zijn ver stuurd op aandrang van Kissinger. De president zou zelfs hebben be dreigd met 'herziening van de be trekkingen' tussen beide landen als Israël niet meer soepelheid zou to nen. Rabin probeerde de ongerustheid hierover gisteren te sussen. Hij gaf toe dat er een boodschap van Ford was ontvangen. Maar veel van wat daarover in de pers is verschenen, is onjuist, aldus Rabin. Hij weiger de echter om Fords tekst bekend te maken. In Washington wilde Fords woord voerder Ron Nessen al evenmin vertellen wat de president precies het geschreven aan Rabin. Hij ont kende dat de VS druk hadden uit geoefend op Israël. De president had gedurende Kissingers missie is over land geheel geïso- ^n kan alleen nog door de ^worden bereikt, Van het bij de stad, dat zwaar foordvietnamese artillerie be- wordt, wordt alleen nog kilitaire vliegtuigen gebruik heeft gisteren humanitaire lit het buitenland gevraagd peer dan een miljoen' men- onder haar gezag zijn geko- por haar militaire overwin- van deze maand in het bergland. 'De productieba- ;^door de oorlog volledig te gegaan. Wij moeten een basis leggen voor het dage- estaan', aldus Ngoejen van 3oofd van de VRR-vertegen- Jing in Hanoi. finger (erikaanse minister van de- 'ames Schlesinger, heeft ge it het verlies van Zuid-Oost- de communisten het mili- 'enwicht in de wereld niet igrijke mate zal verstoren, interview in het 'Philadel- lletin' verklaarde Schlesinger d-Oost-Azië 'erg weinig ge- de schaal legt'. Dit is een ndere opvatting dan presi- l-prd vorige week liet horen. Jaarschuwde toen in termen ■j16 'domino-theorie' tegen het n van het communisme. Schlesinger zijn de gevol de gebeurtenissen in Indo- vooral van psychologische (let aanzien van de Verenig den is in gevaar, niet zozeer lamentele structuren op we- Rode Khmer heroverd hebben. Uit dit gebied beschiet de Rode Khmer dagelijks het( vliegveld. Prins Norodom Sihanoek, de in Pe king vertoevende formele leider van de Rode Khmer heeft zaterdag gezegd dat hij niet bereid is tot een compromis of een coalitie, ook niet wanneer Lon Nol uit Cambodja zou vertrekken. Hij voorspelde dat de Rode Khmer binnen enkele weken de overwinning zal behalen. Premier Koekrit Pramoj van Thai land heeft zaterdag verklaard dat zijn land de Verenigde Staten spoe dig zal vragen een einde' te maken aan de militaire luchtbrug vanaf Amerikaanse bases in Thailand naar Phnom Penh. De premier zei dat er wel voedsel en humanitaire hulp uit Thailand mag worden overgevlogen. NEW YORK (AFP) Generaal Moestafa Barzani heeft bekendge maakt, dat de strijd der Koerden tegen Irak ten einde is doordat er geen hulp is uit het buitenland. Hij zou de wens te kennen gegeven hebben naar de VS uit te wijken, zo hebben journalisten verklaard, die hem zaterdag in zijn hoofd kwartier bij Sjoman opzichten. De Nëw York Times .die gisteren melding maakte van één- en ander bij de terugkeer van de journalis ten in Teheran, voegt er aan toe, dat de Koerdenleider reeds enkele dagen met d'e gedachte speelt, zijn bolwerk in de bergen te verlaten. 'Wij zijn alleen, zonder vrienden. De Amerikanen 'hebben ons, geen enkele hulp of bescherming gebo den', zou de Koerdenleider tegen journalisten verklaard hebben. BUEANOS AIRES (AP) Gemas kerde terroristen hebben zaterdag een Links gemeenteraadslid en zeven anderen vermoord nadat zij hen uit een bar hadden wegge voerd, aldus heeft de politie van Buenos Aires bekend gemaakt. Verschillende huizen in Tempertley, twintig kilometer ten zuiden van Buenos Aires, waar de slachting plaatsvond werden door de terroris ten met bommen bekogeld. De slachtoffers waren het gemeen teraadslid Hector Lencias, een lid van de radikaal linkse peronistische jongerenorganisatie en zeven an deren, onder wie een vrouw, allen tussen 16 en 29 jaar. De vrouw werd doodgeschoten toen zij wilde verhinderen dat de terroristen haar man, die later eveneens werd gedood, meenamen. In drie dagen zijn nu in Argentinië 24 personen het slachtoffer gewor den van politieke aanslagen. LISSABON (Reuter, UPI, AP) De Portugese militaire autori teiten hebben gisteren bekend gemaakt dat een vanuit. Spanje opererende rechtse gewapende organisatie is ontdekt, die tot doel heeft de Portugese regering omver te werpen. lïi heeft zaterdag in Parijs •klaring uitgegeven waarin bereid te zijn tot onderhan- onh over een definitieve vre- ling met een nieuwe rege- Saigon, als president Thieu een deel van uit maakt, werd ervan beschuldigd de van de verschroeide aarde >assen zodat de mensen die omstreden gebieden wonen kluchten. Verder is de VRR ening dat de schendingen !t bewind in Saigon van de vredesakkoorden het huidi- ïsief van de VRR rechtvaar- odja liet pi-' WASHINGTON (Reuter) Bob Haldeman, chef van de staf van het Witte Huis onder Richard Nixon, heeft de president destijds sterk afgeraden de geluidsbanden met gesprekken over het Water- gate-schandaal te vernietigen. Daar heeft hij nu spijt van. Haldeman, eens d^ imachtigste man van Nixons staf en nu één van de hoofdverdachten bij het Watergate-proces, zei dit in een vraaggesprek dat gisteren door de Amerikaanse televisie werd uitge zonden. Hij zei dat het een ver gissing van hem was geweest'om zich tegen vernietiging van de bandjes te verklaren. 'Als ik het had doordacht, zou ik mij gereali seerd hebben dat het vrijgeven van de banden praktisch niet goed was', zo zei Haldeman. Hij voegde er aan toe, dat de banden naar zijn mening nu niet meer vernietigd moeten worden. Zij moeten nu bewaard blijven opdat de mensen er uit kunnen Ieren welke 'grote daden Nixon verricht te' en wat voor een grote leider hij 'negentig procent van de tijd was.' Bob Haldeman is hrdioger beroep gegaan tegen het vonnis van rechter John Sirica, waarbij hij werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van ten minste twee en een half jaar voor zijn aandeel in het Watergate-schandaal. De tele visie-maatschappij heeft een ge sprek van ruim zes uur met hem gehad. Hij zou daarvoor een be drag van 25.000 dollar hebben ontvangen. Haldeman vertelde dat Nixon met hem over vernietiging van de bandjes had gesproken toen het schandaal nog maar net aan het rollen was. Op dat moment wist buiten de president Haldeman en enkele technici niemand van het bestaan van de bandjes, die later de beslissende rol speelden in het Bob Haldeman drama dat vorig jaar augustus eindigde met het aftreden van Nixon. Haldeman zelf ruimde april 1973 het veld al. In een speciale televisie uitzending maakte kolonel Eurico Corvejo, chefstaf van het noordelijke mili taire district, bekend dat deze rechtse organisatie clandestiene ra- dioudtzendingen uit Spanje verzorg de en dat afdelingen van de orga nisatie betrokken waren geweest bij de mislukte staatsgreep tegen de regering van 11 maart. Enkele le den van de organisatie, die zich het Portugese bevrijdingsleger, ELP noemt, zijn aangehouden door de Portugese militaire autoriteiten, al dus de kolonel. De Portugese eerste minister Vasco Gonsalves is er gisteren in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Vol gens politieke leiders zouden de communisten daarin een belangrij ke plaats gekregen hebben. Volgens een zondagsblad in Lissa bon zullen de namen van de nieu we regering waarschijnlijk vandaag bekend gemaakt worden. Politici in Portugal vertelden dat de commu nisten en hun bondgenoten vijf ministersposten zouden krijgen, terwijl de socialisten en de libera- len,-er elk twee zouden gaan bezet- tefi. Verder zouden een aantal offi cieren met een duidelijke linkse visie zitting nemen in het nieuwe kabinet. De socialistische leider Mario Soa- res zou zijn functie als minister van buitenlandse zaken verliezen en minister zonder porfefeuille worden aldus de politici, die niet met name genoemd werden. Soares Soares heeft gisteren in een ge sprek met Italiaanse corresponden ten gezegd dat zijn partij tegen een Portugese 'volksdemocratie' is. 'Te gen de vorming van een volksde mocratie naar Oosteuropees voor beeld moet verzet worden aangete kend', aldus SoaresJ 'omdat geheel links in Europa, in Spanje, in Frankrijk en Italië erdoor zou wor den afgeschrikt. Alle Europese soci alisten kijken in onze richting, om dat onze strijd ook een grote strijd is voor Europa.' Zaterdag zijn vier gematigde figu ren van de beweging van de strijdkrachten lid geworden van de nieuwe militaire revolutionaire raad in Portugal. Waarnemers zien hier in een poging om de ommezwaai naar links binnen de perken te houden. De vier zijn: Majoor Erne sto Melo Antunes en majoor Vitor Alves, beiden minister zonder por tefeuille, kapitein Jose Costa Mar tins, minister van arbeid en schout bij nacht Vitor Crespo, de Portuge se hoge commissaris in Mozambi que. In een communiqué, uitgeg even na afloop van een bijeen komst van de revolutionaire raad, werd gezegd dat de 200 leden tellende assemblee van de beweging van de strijdkrachten in de toe komst leden van de revolutionaire raad kan ontslaan. In de wet waar bij de raad is opgericht was geen bepaling opgenomen die dit moge lijk maakte. voortdurend contact had gehad met beide partijen, aldus Nessen. Kissinger is vannacht direct na zijn aankomst in Washington per heli kopter naar het Witte Huis gevlo gen om Ford verslag te doen van zijn mislukte reis. Eindeloos geduld De Egyptische minister van voor lichting Achmed Magd sprak giste ren het vermoeden uit dat de VS wel door hebben dat 'Israël de ver antwoordelijkheid draagt voor het mislukken van de vredespogingen.' In zijn verklaring, die door het persbureau voor het Midden-Oosten werd verspreid, zegt de minister dat Egypte 'onbegrensde soepelheid en eindeloos geduld' had getoond bij de onderhandelingen met Israël. Egypte had echter nee moeten zeg gen toen Israël probeerde invloed te krijgen op de Egyptische begin selen en strategie, aldus minister Magd. Hij zei verder dat Kissinger zijn uiterste best had gedaan en geen verwijten konden worden ge- In andere Egyptische reacties werd de Egyptische solidariteit met de andere Arabische landen onder streept. Vandaag begint in Cairo een vergadering van de Arabische Liga. waaraan de ministers van buitenlandse zaken van twintig landen zuilen meedoen. Ook de Pa lestijnse organisatie (de PLO) zal zijn vertegenwoordigd. Mandaat VN Kissingers mislukking komt minder dan een maand voordat het man daat van de veiligheidstroepen van de. Verenigde Naties in het Midden- Oosten afloopt. Volgens diplomaten in Cairo is het twijfelachtig of Egypte direct zal instemmen met verlenging van dit mandaat. De VN-troepen moeten toezien op de naleving van 't eerste Egyptisch- Israëlische akkoord dat Kissinger vorig jaar tot stand bracht. In feite fungeren deze VN-troepen als buf fer tussen de Egyptische en Israëli sche legers. Verder zal Egypte zijn plannen voor heropening van het Suez-kanaal waarschijnlijk in de ijskast zetten, zo wordt in Cairo verwacht. Palestij nen In Syrië en in Palestijnse krin gen is het mislukken van Kissin gers bemiddeling met voldoening begroet. Het Palestijnse persbureau Wafa sprak van 'het falen van het imperialisme.' In de Libanese pers wordt er op gewezen dat het erg moeilijk zal zijn om de conferentie in Genève, waar Israël met alle be trokken Arabische landen overeen stemming moet zien te bereiken, tot een goed eind te brengen. Als de veel gemakkelijker Amerikaanse bemiddeling tussen twee landen al mislukt, hoe moeilijk zal het dan in Genève wel zijn, zo stelt het dagblad An Nahar. Het wat radica lere An Moharrer waarschuwt dat alle onderhandelingen zullen vast lopen als de Palestij nen er buiten blijven. 'Hart en hoofd van het probleem^ in het Midden-Oosten zijn Palestina en de Palestijnen', aldus dit Libanese blad. Uit de Sowj et-Unie was vannacht nóg geen officieel commentaar ont vangen. De Sowj et-pers meldde Kissingers falen in korte berichten en legde alle schuld bij Israël. Het mislukken van Kissingers taktiek betekent dat de Sowj et Unie weer veel directer betrokken wordt bij het Midden Oosten. irikaanse luchtbrug voor de ading van het bewind van it Lon Nol in de Cambod- hoofdstad Phnom Penh, die iochtend onderbroken werd chietingen door de Rode op het vliegveld Potsjen- ïs gisteravond nog niet her- Vel zijn twee Amerikaanse ;en die door de beschietin- irden beschadigd, gisteren Phnom Penh vertrokken. In werd van bevoegde zijde ;n dat ook vandaag geen rtvliegtuigen met munitie, brandstof op het vliegveld landen. De luchtbrug zou et hersteld kunnen worden troepen van Lon Nol het pèsVan Toeol Leap, ten westen fa*5 vliegvéld niet geheel op de_ ,00 fïGTON (AP) De Ameri- Senaat heeft met 60 tegen men een wetsontwerp goed- waarmee door een belas ting van in totaal 33,1 mil- 'ar de economie uit het slop moet worden. wetsontwerp definitief wordt leurd zal Amerika de grootste ^verlaging in zijn geschie- eleven, tsontwerp zal thans worden Jgd aan een conferentie van jn Huis van Afgevaardigden. heeft een belastingverla- 1 19,9 miljard dollar goedge- J&ehoopt wordt op een com- ffussen de bedragen van Huis at. Woensdag zou dat ter lening aan president Gerald innen worden voorgelegd. I van het wetsontwerp is de febetalers meer geld in han- jeven, zodat de uitgaven kun- Van onze weerkundige medewerker Het weer is op en top veranderlijk- Na de droevig-natte zaterdag alleen het noordoosten bleef bui ten schot liet de zon zich giste ren overal zien. Het werd eën her haling van het stralende vrij dag - weer waarbij het vrijwel ontbreken van wind een factor ten gunste was. 's Middags reikte de kwikdraad tot 9 a 10 graden Celsius. Dit bui tenkansje (tijdelijk) kwam door het naar Frankrijk wegdraaien van een depressie boven de Britse ei landen. Daardoor nestelde de wind zich in de oosthoek en kon de droge en van huis uit koude lucht uit Scandinavië terugkeren. De de pressie wqs gekoppeld aan een At lantische frontale zone, die in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Britse eilanden vrij veel regen had gebracht: Birmingham 11 viil- limeter, Blackpool 13, Plymouth 16 millimeter. De frontale zone kwam boven de Noordzee vrijwel tot stil stand. We zijn er echter nog niet klaar mee, want hij wordt nu naar het oosten toe getrokken door een andere depressie boven de Noorse Zee. Het systeem passeert Neder land waarna de wind gaat waaien uiij noordwestelijke richtingen. En van die kant komt bepaald geen lentelucht op ons af. Het is juist een luchtsoort van polaire oor sprong, waarin zich gemakkelijk buien ontwikkelen, sommige met hagel en echt van een maarts ka rakter. De koude lucht wordt vanaf grote afstand (noordwest-Groen land) naar zuidelijke richtingen ge dirigeerd door een sterk hogedruk- gebied van bijna 1040 millibar dat nog wat in betékenis toenamOok een minder zrk maximum (1027 millibar) ten westen van Ierland bevordert de toevoer van Atlanti- sche lucht in de richting van het continent. De Belgische weerdienst in Ulekei verwacht vanaf woensdag geleidelijk zachter weer. BEWOLKING 10 MAXTEMfc. tO MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapport-en van gisteren, max.tempe- ra turen en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam half bewolkt 10 0 De Bilt half bewolkt 10 0 Deelen licht bewolkt 10 0 Eelde onbewolkt 10 0 Eindhoven onbewolkt 10 0 Den Helder licht bewolkt 10 0 Luchthaven R'dam half bewolkt 11 0 Twente onbewolkt 9 0 Vllsslngen licht bewolkt 9 0' Zuld-Llmburg onbewolkt 9 0 Aberdeen sneeuwbui 9 1 Barcelona licht bewolkt 17 0 Berlijn licht bewolkt 8 0 Bordeaux half bewolkt 12 1 Brussel licht bewolkt 10 0 Frankfort licht bewolkt 9 0 Genève zwaar bewolkt 7 0 Helsinki onbewolkt 8 0 Innsbruck zwaar bewolkt 9 0 Kopenhagen zwaar bewolkt 8 0 Lissabon licht bewolkt 15 0 Locarno half bewolkt 9 0 Londen zwaarbewolkt 10 0 Luxemburg onbewolkt 6 0 Madrid half bewolkt 15 0 Malaga zwaar bewolkt 25 0 Mallorca licht bewolkt 16 0 München zwaar bewolkt 5 0 Nice i zwaar bewolkt 9 1 Oslo licht bewolkt 5 0.2 Parijs zwaar bewolkt 6 0.4 Rome regen 9 10 Split zwaar bewolkt 10 0 Stockholm onbewolkt 7 0 Wenen half bewolkt 4- '0 Zürich zwaar bewolkt 3 1 Casablanca zwaar bewolkt 18 0 Las Palmas licht bewolkt 21 0 New York onbewolkt V Tel Avlv geheel bewolkt 34 0 Tunis geheel bewolkt 19 0 ROTTERDAM In aansluiting op een verleden jaar door de Rotter damse Kunststichting genomen ini tiatief, om voor enkele weken een componist uit te nodigen, die in samenwerking met het, Rotterdams Philharmonisch Orkest jen het Rot terdams Conservatorium zijn wer ken in de algemene belangstelling kan brengen (verleden jaar was dit Earle Brown) is voor dit jaar als gastcomponist de keus gevallen op Klaus Huber, een in 1924 geboren Zwitser, die compositie studeerde bij o.a. Boris Blacher. Door diverse behaalde belangrijke compositie- prijzen Intern. Compositie-con cours van de ISCM, de Beethoyen- prijs van de stad Bonn en zijn pedagogische activiteiten in Bazel en Freiburg heeft Klaus Huber in korte tijd grote bekendheid gekre gen. Zijn werkperiode in Rotterdam werd vrijdagavond in de Doelen - Hal afgesloten met een z.g. Knaak concert, verzorgd door leden van het R.Ph.O. en studenten van het Rotterdams Conservatorium. Uiter aard was het gehele programma voor .dit concert gewijd aari eigen composities. Wij hoorden deze avond een aantal kamermuziekwer ken in uiteenlopende bezettingen. Een Concerto per la Camerata waarvan het eerste deel het meest de aandacht trok door zijn grote speelsheid, 'Zwei Satze' voor zeven koperblazers, een zeer fraai ge speelde fluitsolo door Susanne Hu ber, een met veel virtuositeit voor gedragen clavecimbel solo 'Le Chan ce' door Maria Cogen en een com positie voor vijf fluiten. De op ver schillende plaatsen in de hal opge stelde spelers kwamen hierbij tot verrassend goed samenspel en een groteeenheid van klank. Jammer deed 'dit overigens boeiende werk wat al te langademig aan. Met een compositie voor twaalf strijkers en fluitsolo (Miriam Nastasi) werd dit concert besloten. W.H.WOLVEKAMP HOOG WATER 25 maart. Vllsstngen 0.01-12.34. Haringvlietslulzen 1.39-14.01. Rotterdam 2.35-15.17. Schevenlngen 1.13- 13.35. IJmulden 1.52-14.12. Den Helder .52-18.20. Harllngen 8.23-20.34. Delfzijl x0.12-22.24. 'Op maandagmorgen is hij nog niet helemaal bij de tijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5