Spanning na Kissingers falen in Midden-Oosten pPSS^ Vernietigend AZ'67 krijgt ook PSV op de knieën Een baan voor u? 's Avonds zes uur drie Hilversum drie. !n deze krant Nederland won Songfestival - pag. 4 Het onderwijs waagt MM net Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant sigjayiga«g&üft - leen giftig fval storten n Oceaan londetrouw lakte bijna :erkeerd uit ïilijk zoeken gezegd >r ruim een ton kleding gestolen Publiek krijgt spreekrecht in Haagse raad Partij kleren gestolen ELKE WERKDAG 40 VACATURES OPDE RADIO. Hervatting vredesconferentie Genève op komst Gestolen partij v kwik teruggevonden Schade van half miljoen bij brand Overval met sten: buit 40.000 gulden .^Jll Vrouwen tweemaal zoveel naar arts als mannen Wijlen Hans Oster Nobel-kandidaat Abonneer eens iemand. Om het goed te houden. Welkomstvoordeel. O* hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9478 - MAANDAG 24 MAART 1975 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons. bezit zijn. ELSINKI (UPI, AFP, AP) Iet Finse kabinet heeft gis- ren de oliemaatschappij iste verboden 690 vaten ar- nicumafval in het zuiden o de "Atlantische Oceaan te orten. De regering heeft na spoedvergadering de latsoliemaatschappij op- acht gegeven het schip met giftige afvalstoffen naar nland terug te laten keren. tanker was een week gelc- u al uit Finland vertrokken zou het afval op 29 maart duizend kilometer ten iden van Ivoorkust in de ;eaan storten. Verschillende tijnsamerikaanse regerln- hadden al formele pro- iten ingediend bij de Finse gering tegen de voorgeno- ;n dumping. ÜNCIIEV (DPA) Met edende uitvallen heeft een zaterdagnacht in de vierse hoofdstad München baas beschermd, die een rtinfarct had gehad en bul- bewustzijn op bed lag. [fs de echtgenote van dp n en de huisarts mochten bed niet naderen. Pas na- de politie per radio een ;kundige had opgeroepen de zich vertwijfeld verzet- de poedel in een andere ner had opgesloten, kon de jarige man eerste hulp jgen en naar een zieken- is worden gebracht. IOVEN De politie van oven is 'op zoek' naar een it van 12.500,-. De 24-jarige zou de steen zaterdagmorgen n weggenomen bij een ju we de binnenstad. Na zijn aan- ïg zei de man dat hij de it had ingeslikt. Sinds die rijgt de verdachte laxeermid- toegediend. De briljant was aderhalf etmaal echter nog evoorschijn gekomen. een studie van vier jaar i je enkel robots klaar. Leuze bij de studentendemon stratie in Utrecht. uien rspreid voorkomende buien, arvan sommige met hagel, ir en daar opklaringen. Tot itig of krachtig toenemende ad uit west tot noordwest en iximum-temperaturen om- eeks 7 graden Celsius. IRGEN EN OVERMORGEN: artse buien en vrij koud. rgen zon op: 06.33 onder: 19.01 maan op: 16.50 onder: 05.10 Zichtbaar teleurgesteld neemt Henry Kissinger afscheid op het vliegveld Ben Goerion bij Tel Aviv, nadat zijn bemiddelingspoging voor een nieuw Israëlisch-Egyptisch akkoord was mislukt. (ADVERTENTIE) ...250 g krenten,250 g rozijnen, 100 g su - g sucade,50 g gemalen kokos, 500 g rijst Krenten en rozijnen rijst Rijst opzetten met11 water en 'n snufje zout Kook de rijst; krenten, rozijnen; sucade en kokos toevoegen, even doorkoken, dan 'n Vz uur op klein pitje laten sudderen. Afmaken met kaneel, botersaus of (voor de kinderen) limonade eroverheen. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig), DEN HAAG Vim 1 april af zal het publiek voor openbare raadsvergaderingen van de -Haagse gemeenteraad en op bijeenkomsten van raadscom missies ook „aan het woord kunnen komen. Een half uur voor het begin van een raadsvergadering krijgt ieder die dat wil maxi maal vijf minuten tijd om zijn zegje te zeggen. Men moet zich wel drie dagen van te voren aanmelden. Bij openbare ver gaderingen van raadscommis sies kan men voor of eventueel tijdens de vergadering aan de voorzitter laten weten, dat men wat op het hart heeft. Van een verslaggever SINT OEDENRODE Bij een con fectiebedrijf in Sint Oedenrode hebben enkele inbrekers voor 60.000 gulden aan kleding' buitge maakt. Het is is de vierde keer dat in dit bedrijf werd ingebroken in vier jaar tijds. In totaal is er nu voor ruim twee ton aan kleding gestolen. (ADVERTENTIE) Wellicht één voor u? Bel de volgende werkdag het Arbeidsbureau, dat de baan aanbiedt. Daar kan men u meer inlichtingen geven. Een telefoonlijst van de Arbeidsbureaus ligt voor klaar bij de afdeling Voorlichtingyan bet Minis terievan Sociale Zaken, Zeestraat 71A, Den Haag. Tel: 070-608325, bereikbaar tot een uur na d-: uitzending. JERUZALEM, CAIRO, WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) Verhoogde spanning in het Midden- Oosten en grote teleurstelling in de Verenigde Stten. Dat zijn de eerste tastbare gevolgen van het mislukken van Henry Kissingers bemiddelingspoging tussen Israël ep Egypte. Als een teleurgesteld man vloog de Amerikaanse minister van buiten landse zaken gisteren van Tel Aviv naar Washington. Zaterdagnacht had hij toegegeven dat zijn poging om een nieuw militair akkoord tus sen Israël en Egypte tot stand te brengen na veertien dagen was vastgelopen. Bij zijn vertrek uit Tel Aviv kon Kissinger zijn tranen nauwelijks bedwingen. Hij zei dat dit 'een trieste dag is voor Ameri ka', dat zoveel 'hoop en vertrouwen heeft geïnvesteerd' in deze vredes missie. 'Wij moeten nu zoeken naar andere methoden en nieuwe fo rums', aldus Kissinger. Genève Zijn ambtenaren, die hem vergezel den, voorspelden later in het vlieg tuig dat de algemene vredesconfe rentie voor het Midden-Oosten in Genève nu wel op korte termijn (in mei) zal worden -hervat. Bij deze Israëlisch-Arabische onderhande lingen treden de VS en de Sowjet- Ünie samen op als voorzitter. De Sowjet-Unie en de militantere Ara bieren hébben steeds aangedrongen op spoedige hervatting van deze Geneefse conferentie. Zij moesten niets hebben van Kissingers taktiek om stap voor stap naar een over eenkomst te komen. De Egyptische minister van buiten landse zaken Ismail Fachmy ver klaarde gisteren dat de spanning in het Midden-Oosten nu sterk was gestegen. De mogelijkheid van her nieuwde vijandelijkheden kan vol gens Fachmy niet worden uitgeslo ten. Hij vond dat de situatie nu bijzonder moeilijk was geworden 'door de houding van Israël'. Fachmy bevestigde dat Egypte nu ook ttirug wil naar Genève. Totnu- toe was Egypte het enige Arabische land dat aan Kissingers taktiek wilde meewerken. De Israëlische premier Jitzak Rabln wilde tegenover de pers niet specu leren over het gevaar van een ROTTERDAM Het grootste deel van de 350 flessen kwik, die veer tien dagen geleden werden gesto len uit een douaneloods in Rotter dam, is teruggevonden. Gisteren vond de politie 207 flessen in een afgelegen stal in Tilburg. In Venlo heeft men nog eens honderd fles sen aangetroffen. In Tilburg heeft de politie twee verdachten aange houden, maar de identiteit van de ze mensen wordt niet bekendge maakt, omdat de politie hoopt meer arrestaties te kunnen verrichten. De gestolen partij had een waarde van 168.000 gulden. Het kwik werd ih de nacht van 11 op 12 maart gestolen. Het kwik bevond zich in een vrachtwagen die geparkeerd stond in een loods op "het terrein van de firma Leys Ferry Service b.v. te Rotterdam. nieuwe oorlog in het Midden-Oos ten. Hij legde de verantwoordelijk heid voor het mislukken van Kis singers bemiddeling bij Egypte. Ra bin beschuldigde Egypte ervan dat hét van Israël een eenzijdige terug trekking van de troepen in de Sinaï verlangde zonder daar iets wezen lijks tegenover te stellen. Hij ver telde dat Israël bereid was om ten minste de helft van de strategische bergpassen van Gidi en Mitla en de gehele olievelden van Aboe Rodels uit handen te geven. Als tegenpres tatie wilde het Van Egypte de ver klaring dat de oorlog met Israël beëindigd was. 'De Egyptenaren wezen onze voorstellen af en als gevolg daarvan zijn de huidige po gingen (van Kissinger) uitgesteld', aldus Rabin. De premier legde uit dat Israël en Egypte principieel verschillende opvattingen hadden over de aard van de overeenkomst, waaraan Kissinger nu dokterde. Egypte wilde alleen maar eeq nieu we overeenkomst over troepen scheiding, terwijl Israël vond dat het akkoord niet alleen militaire maar vooral ook politieke gevolgen moest hebben. Premier Rabin gaf niet aan hoe het overleg in het Midden-Oosten nu verder moet. De vredesconferentie in Genève noemde hij niet. Zijn kabinet kwam gisteren in spoedzit- ting bijeen. Zie verder pag 5, 6e kolom VELDHOVEN Zaterdagavond heeft in Veldhoven een zware brand gewoed. Drie loodsen werden groten deels vernield. De schade is zeker vijfhonderdduizend gulden. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan in een plaatwerkerij die was ondergebracht in één van deze loodsen. Binnenland Demonstratie studenten in Utrecht 3 Van een verslaggever AMSTERDAM Bij een gewapen de overval op een filiaal van 'Si mon' in de Bijlmermeer te Amster dam is vrijdagavond ongeveer 40.000 gulden buitgemaakt. De da der, die een nylonkous over het hoofd droeg, dwong het aanwezige personeel onder bedreiging met een stengun zijh boodschappentas te vullen met het geld uit de kluis. "Taffltirjor' r nf s3gv-' tg Grote vreugde bij AZ'67 na de 2-1 overwinning op PSV. Van onze sportredactie AMSTERDAM Bij AZ '67 ge beurt altijd iets. Nadat de Alk- maarse ploeg eerder dit seizoen Ajax versloeg, gelijk speelde tegen Feyenoord en verloor tegen IJsselmeervogels, was het gisteren opnieuw raak. AZ ver sloeg PSV en beroofde de Eind- hovenaren daarmee van een ge deelde leidende positie in de eredivisie. AZ '67 won met 2-1 van PSV dankzij twee doelpunten van de uitblinkende Kees Kist. Willy van der Kuylen kon alleen uit een N strafschop de eer voor de Brabanders redden. De schade in de competitie bleef beperkt omdat Feyenoord een punt verloor aan MW. Nadat de Maastrichtenaren een 2-0 voor sprong hadden genomen (Smeets en Bonfrère) slaagde Feyenoord erin via Willjr Kreuz toch nog gelijk\te komen. Ajax kwam een punt dichterbij door een 3-0 zege op FC Utrecht. Ruud Geels nam de gehele Ajax- produktie voor zijn rekening en nestelde zich zo naast Van er Kuijlen aan de kop van de top scorerslij st. Buitenland Zwarte leiders: leg met Smith geen over- Kerk Oostduitse christenen vrezen strengere richtlijnen 2 Kunst De goede mens van Sezuan: teveel melodrama 7 Nieuwe boeken 2 Brieven van lezers 2 Commentaar .1 Strips, feuilleton I Kadlo en tv -I Even puzzelen 4 Weer 5 LHv probleem (j Vrouwen gaan vier keer per jaar naar de dokter tegen mannen maar ruim tweemaal; bijna 80 procent van de Nederlanders voelt zich gezond, maar gebruikt t'och vrij veel medicijnen. Meer dan de helft van de mensen is tevreden met de gezondheidszorg in Nederland. landers. Een deel van de resulta ten staat in 'Uw goed recht', een uitgave van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen. Gebleken is. dat bijna tien pro cent van de bevolking wel eens naar een magnetiseur, strijker of kruidendokter gaat. De helft van de Nederlanders weet niet precies, waar de medi- nü allemaal te ruim cijnen die ze slikken voor die nen, terwijl 84 pet geneesmidde len in huis heeft zonder er een idee van te hebben waarvoor ze moeten worden, gebruikt. Tien procent van de geneesmid delen wordt gebruikt door ande re mensen dan de patiënt aan wie de dokter ze heeft voorge schreven en 14 pet van overge bleven medicijnen wordt in een later stadium gebruikt zonder dat daar een arts aan te pas komt. De gemiddelde Nederlander slikt 48 psycliofarmacapillen (kalme- rings-, 'pep'- en slaapmiddelen) per jaar. mmmmm Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In West-Dults- land heeft een der leidende juris ten prof. Ulrich Klug officieel wij len generaal-majoor Hans Oster kandidaat gesteld voor de Nobel prijs voor de vrede 1975. De Duitse generaal Hans Oster werd in april 1945 door de nazi's in het concen tratiekamp Flossenburg opgehangen wegens 'verraad'. Hij werd bekend als de man die zowel Denemarken, Noorwegen, België als Nederland van tevoren heeft ingelicht over de op handen zijnde Duitse aanval. Zijn waarschuwingen kwamen tij dig binnen, maar er werd toen geen geloof aan gehecht. 'Ik heb geen moeite met het ouder worden. Mijn moeder zei altyd: elke leeftijd heeft zijn charme en zo is het ook'. Aldus Sara Heyblom in een ge sprek met een onzer re dacteuren, vandaag op pagina 6. Bob Haldeman, topmedewerker van Nixon, had ach teraf bekeken de geluidsbandjes (met pikante feiten) toch maar liever vernietigd. Kranten huldigen als het goed zit een andere filosofie over feiten. Nieuwe abonnee:- Straat: Plaats -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam:.. Adres:_ Plaats:_ Ik ontvang graag: Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,' antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1