't Gaat om de keus tussen anarchie en democratie 'Gij kunt een reisje over de Veluwe doen' koeriers DWARSLIGGERS UITZONDERLIJK AANBOD BEDRUKTE KATOEN DS.J.J. BUSKES 'Lessen' van een reislustig predikant heruitgegeven DRIE DAGEN s< 90 cm BREED PER METER GEMEENTE NAALDWIJK GEEN huisvuil worde'n opgehaald Succesvol advertere In TROUW-KWARTE?: nonconformisten op de levensweg van TROUW/KWARTET MAANDAG 24 MAART 1975 CDA-Amsterdam antwoordt prof. Vonk over metro AMSTERDAM Namens de CDA-raadsfractie in de hoofdstede lijke gemeenteraad schrijft mr. drs. A. P. J. van der Eyden ons het volgende: Prof. Vonk heeft na onze reaktie op zijn eerste artikel nog twee artike len gepubliceerd in Trouw van 13 en 14 maart en deze artikelenreeks vraagt nog één keer om een ant woord. Het betoog van prof. Vonk komt in het kort op het volgende neer. Het aantal inwoners van Am sterdam is sinds 1968, toen het principebesluit tot aanleg van een metronet werd genomen, zo sterk gedaald met een tendens tot verde re daling, dat een metronet niet meer economisch verantwoord is. Ogenschijnlijk is het argument van het gedaalde aantal inwoners doorslaggevend. Prof. Vonk wekt de Indruk, dat het dalende aantal in woners van Amsterdam zelf in 1968 niet voorzien was, maar dat is on juist. In een nota inzake het open baar vervoer van 16 maart 1962 stellen B. en W.: 'Terwijl de voor oorlogse spad een stedelijk gebied omvatte van een straal van 3 tot 4 kilometer van de Dam, breidt de stad zich uit, waardoor in de toe komstige agglomeratie een weinig grotere bevolking een nagenoeg dubbel oppervlakte zal bewonen. Door PW-ambtenaren werd in 1967 tijdens de vele besprekingen de conclusie voorgelegd van vergelij kingen met Stockholm: in verband met de samenhang van verkeers- voorzieningen dient een metronet niet meer dan li 1,5 miljoen inwoners te omvatten. Het gaat dan ook niet op, om alleen reke ning te houden met het aantal inwoners van Amsterdam, omdat het aantal inwoners van de agglo meratie genomen moet worden. Maar daar komt nog iets anders bij. Het gaat om het creëren van een goed alternatief voor het geld verslindende autosysteem, waarop anders vele duizenden mensen voor hun woon-werkverkeer, voor recre atie e.d. zijn aangewezen. Het is evident, Öat het autosysteem vele miljarden kost, zeker als men maatschappelijke kosten daarvan (aantasting milieu, congestie, onge lukken, doorbraken enz.) meere kent. Prof. Vonk spreekt niet over deze gigantische kosten van het autosysteem. maar vergelijkt slechts de kosten van een modern tramstelsel met de metro. Voor de zoveelste keer heeft de gemeenteraad besloten, dat de oostlijn moet worden afgebouwd tot het Centraal Station. Feitelijk neemt prof. Vonk het iedereen, die daartoe besloten heeft of afbouw van de oostlijn wenselijk vindt, kwalijk. Hij zegt zelfs: 'Wanneer dezer dagen het conflict felle vor men mocht aannemen en mensen levens worden gekneusd, dan zullen degenen, door wier besluiten dit gevolg intreedt, toch echt niet voor onschuldig gehouden kunnen wor den'. Daarmee legt prof. Vonk een ernstige beschuldiging op tafel. Meent prof. Vonk werkelijk, dat hij daarmee aan een juiste, laat staan evenwichtige en wetenschappelijk verantwoorde oordeelsvorming meewerkt? Moeten gemeenteraads leden dit serieus nemen, en wat denkt prof. Vonk van het NVV, NKV en CNV die voor snelle af bouw hebben gepleit? Laten wij nu even de mogelijkheid bespreken, dat. er ernstige moeilijkheden dreigen,' doordat enkele mensen in de Nieuwmarkt zich met geweld zullen - verzetten, wie is er dan schuldig? Prof. Vonk is toch niet zo naief om te veronderstellen, dat de mensen, die zich met geweld verzetten tegen een door de bevoegde organen vol gens de geldende rechtsregels geno men besluit, vrijuit gaan? Boven dien wekt prof. Vonk bij de lezers van Trouw ten onrechte de indruk, dat de bewoners de dupe worden. Wetens en willens zijn een aantal personen in 1974 in de slooppanden getrokken, om de sensatie van het verzet tegen door de overheid rechtmatig genomen besluiten. Prof. Vonk wil nu, dat enkele men sen. die volgens de beginselen van de rechtsstaat geen fysiek geweld mogen plegen, hun gang kunnen gaan, terwijl de overheid, de enige, die zo nodig bij de uitoefening van haar taak geweld mag gebruiken volgens zeer strikt omschreven re gels, dit lijdzaam moet dulden? De president van de rechtbank, con stateert zelf, dat het verzet een gewelddadig karakter heeft gekre gen, terwijl de aktiegroep Nieuw markt op 8 januari 1975 schreef, dat zij zich zal blijven verzetten tegen alle pogingen om de oostlijn af te maken. Welnu, prof. Vonk houdt deze aktiegroep de hand bo- door Jac. Lelsz 'Vaar van Amsteldam, met de schuit op Utrecht, en neem daar den postwagen op Arn hem, tot de Greb, daar gij goe de herberg vinden zult'. Dat antwoord gaf destijds Ahasve- rus van den Berg op de vraag hoe een reisje over de Veluwe te beginnen. Van den Berg ad viseert Rhenen als uitgangs punt te nemen. Hij had in die omgeving twee herbergen ontdekt. In de ene daarvan 'aan de linkerzijde als gij van Rhenen komt' was het hem zeer wel bekomen. Hij wijst er voorts op dat men verbaasd zal staan 'over het vermakelijke van de aankomst'. Vail den Berg zegt dan verder: 'Na dat men, van den hoogen Rhenenschen berg, de heerlijkste gezichten, over den schoonen Rhijn, en de vette Betu we gehad heeft, daalt men steil af van de hoogte We ontlenen dit aan een bij de Walburg Pers- te Zutphen heruit gegeven boek 'Geografie van Ve luwe', dat voor het eerst ver scheen bij de Amsterdammer Jo hannes Allart in 1796. Een amu sant reisboek, als we deze aard- rijkskundige-didactische 1 essen, opgebouwd in de morallstisch-pe- dagogische stijl van die dagen, zo eens mogen noemen. Het boek, waarin de spelling van die tijd is gehandhaafd, werd geschreven in de vraag- en antwoord-vorm; we zouden kunnen zeggen: op de wij ze van de Heidelbergse Catechis mus. De schrijver was dan ook een reislievend predikant. Vele predikanten blijken reislustig te zijn geweest, en dat is nu nog zo. Men denke maar aan de vele pre dikanten, die als reisleiders optre den. en echt niet alleen naar Is raël. Zo zijn de toeristische schnabbelaars ontstaan. Kerklied Ds. Van den Berg was onder meer predikant te Barneveld op de Ve luwe. Hij ontwikkelde daar een groot aantal activiteiten, die leid den tot landelijke bekendheid. Hij legde zich ook op de literatuur toe, in het bijzonder de geestelij ke. Vooral het kerkelijke lied had zijn belangstelling. Zijn aandeel in de nieuwe psalmberijming van 1773 was niet gering. De commis sie, waarvan hij deel uitmaakte, moest door een muur van tegen werking heenbreken, omdat som migen de berijming van Petrus Datheem niet wilden vervangen. Overal in het land werden leerre den gehouden ten gunste van de berijming-1773. Van den Berg deed dat in Barneveld met een leerrede over de tekst Psalm 92:2: 'Het is goet dat men den Heere love; ende Uwen Name Psalsln- ge, o Allerhoogste'. Van den Berg (we ontlenen deze gegevens aan de inleiding van drs. B. Paasman in de heruitgave van 'Geografie van Veluwe') was in zijn tijd een literator van aan zien. Het Haagse Dichtgenoot schap 'Kunstliefde spaart geen vlijt' benoemde hem tot 'buiten gewoon lid van verdienste'. Op zijn vakgebied had hij ook een goede naam, want de Hogeschool te Harderwijk benoemde hem tot hoogleraar in de theologie, maar hij bedankte. In de bundel Evan gelische Gezangen, die in 1807 uitkwam, stonden veertig verta lingen en bewerkingen van zijn hand en elf oorspronkelijke ge zangen. De invoering maakte hij niet meer mee, want begin 1807 overleed hij. Zijn graf bevindt zich in de Eusebluskerk te Arn hem. Verlichting Van den Berg was niet alleen als theoloog en als literator actief, maar wijdde zich ook aan typi sche Verlichtingsaan^elegenheden, UT r F-4:'k1I-a cSj Links: De schrijver van 'Geografie van Veluwe', ds. Ahasverus van den Berg. Rechts: 'Rheder- oord: men vindt kort voor de herberg den Engel, die, zeer dicht bij Reederoord, aan den IJssel ligt, dat fraai gezicht". Beide illustraties komen in het boek voor. het bevorderen van een hoger be schavingsniveau van zijn tijdge noten. Vooral ook de jeugd had zijn aandacht. Hij schreef er vele werkjes voor. 'Geografie van de Veluwe' is er een van. Samen met zijn vriend, de Zutphense predi- kant-filosoof J. F. Martinet gaf hij het uit in het kader van het 'Nieuw Geschenk voor de jeugd'. Een voor kinderen bestemd ver volgwerk. Er bestond grote be langstelling voor. We spraken van de vraag- en antwoord-vorm van de Heidel^ bergse Catechismus. Paasman echter legt het accent op de dia loog. Didactische vorm bij uitstek, zegt hij. 'Reeds vanaf de Klassie ke Oudheid was de dialoog ge bruikt in de leermeester-leerling situatie. Bij de heruitgave van Ge ografie van de Veluwe' is de oor spronkelijke tekst van het 'Nieuw Geschenk voor de jeugd' gevolgd, volgens het exemplaar dat berust in de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam. Het boek begint met: 'Vrage. Zal het mij -vergund wor den, eens eenig ander deel van mijn Vaderland te gaan bezichti gen? Antwoord. Gij kunt een reis je over de Veluwe doen'. Paasman wijst erop dat er geen reden is de Veluwe van de acht tiende eeuw te idealiseren. In het midden van die eeuw kwamen er 's winters nog wolven voor. De nachten waren er gevaarlijk. Er hielden zich zwervers op, maar nog meer vrees veroorzaakten heksen en kwade geesten, on danks geloof en rede. Epidemieën teisterden de bevolking, de kin- deisterfte greep om zich heen en in een leprozenhuis lagen de me laatsen. Een reisje van Harder wijk naar Arnhem vergde tien uur, nu de tijdsduur van een treinreis Amsterdam-Bazel. Maar ondanks dit alles: de Velu we zelf was mooi. Een wild na tuurgebied met uitgestrekte heide velden, zandverstuivingen en bos sen, doorsneden door heldere be ken. Bijna de hele bevolking was agrarisch. Wat er aan nijverheid was, dat waren de papiermolens e.d. Ds. Ahasverus van den Berg geeft zijn informatie over alles wat er op de Veluwe te beleven valt ze ker niet kritiekloos door. Hij Geschreven in vorm van Catechismus taxeert de dingen, zo is de indruk, nogal op persoonlijke wijze. Een subjectieve beoordeling met dui delijke voorkeuren en even duide lijke depreciaties. In Arnhem aangekomen, bijvoorbeeld, wordt gevraagd: 'Heb ik niet wel van het Duivelshuis hooren spreken?' En het antwoord: 'Daarvan wordt meer gesproken dan het verdient. Het is groot en fraai, door den bekenden Marten van Rossum ge sticht: men kan zien dat hij voor had hetzelve veel grooter te ma ken. Niets bezonders is er aan, dan eenige figuren op den voor gevel, naar den smaak van dien tijd, die men verkeerdelijk voor afbeeldingen van duivelen houdt'. Relativerend (of is het een kwes tie van zien met de ogen van eigen tijd?) wordt ook over de stad Hattem (gezien met ogen van nu een juweel) gesproken: 'Zij is mij zeer klein voorgeko men. Vraag: Is er niets bezonders te zien? Antwoord: Niets dat mij bekend is. Van den Berg vertelt al antwoordend op vragen over tal van plaatsen op de Veluwe, over de mensen, do historie; de gebou wen. de natuur, de broodwinning enz Over Apeldoorn wordt gezegd: een aanzienlijk dorp, in ee- nen schoonen oord gelegen. Het is een plaats voor sterken doortocht voör postwagens, die heen en we- 'dei Arnhem Zwol, Deventer, Utrecht, Harderwijk en andere steden rijden'. Vraag: 'En dus een plaats van welvaren?' Antwoord: 'Het stadhouderlijk verblijf op 't Loo placht de inwoners groote voordeelen toetebrengen. Vooral den armen'. Over 't Loo lezen we verder onder meer: 'Hier worden onderschelden vreemde dieren gevoed, onder an- deièn twee Olijfanten van het ei land Ceylon, die uw opmerking verdienen. Ook gij moet op de schoone roode forellen wel acht geven, die daar in eenen vijver onderhouden worden'. Pastorij Over Harderwijk wordt geleraard: 'Schoon de visscherij hier al mede aanmerkelijk verminderd schijnt, blijven de Harderwijkers altijd nog sterk visschen. Zij leveren kabeljaauw, schelvisch, schol, tong, die zij veelal in zee opko pen; spiering vooral niet te verge ten, aan de omgelegen markten, niet alleen, maar voeren in den winter zelf meenigte van visch naar Keulen en elders, waardoor zeer veel menschen welvaren'. En over de hogeschool: 'Men heeft er doorgaands 8, 9 of 10 hoogleraars, waartoe men meestal bekwame en vermaarde lieden verkiest'. Over Epe wordt onder meer ge vraagd: 'Is deze plaats niet door eenig geleerd man bekend?' En geantwoord: 'Ja. Door Franciscus Martinius, die, 'voor het midden van de vorige eeuw, hier predi kant was. Hij was een uitmuntend dichter en wordt als zoodanig door den Ridder Hoofd en ande ren zeer geprezen'. Over Ede on der meer: is wél bestraat en heeft eenige huizen, die tamelijk fraai zijn, geschikt v,oor men schen, die een stil leven begeren'. Uitgebreide aandacht geeft Ahas verus van den Berg aan Barne veld, waar hij zelf predikant was.' Ongetrouwd, maar goed yerzorgd door zijn zuster Kornelia Sebilla, die niet alleen goed huishield, maar ook gelegenheidsverzen schreef. Als het over Barneveld ('het grootste en schoonste dorp van Veluwè') gaat, wordt ge vraagd: 'Moet ik daar noch meer gaan zien?' Waarop Van den Berg antwoordt: 'De plantaadje (tuin) bij het huis van den Predikant, met hare beken, vijvers en water vallen. Zulk een pastorij is er in 't Vaderland niet meer!' 'Geografievan Veluwe' is onder de titel 'Veluws Verleden' heruitge geven door de Walburg Pers te Zutphen en in de boekhandel ver krijgbaar voor 15. Het boek telt 126 pagina's en vele illustraties. Drs. Paasman zorgde voor een le zenswaardige inleiding. ven het hoofd en heeft zich niet gedistancieerd van de wijze waarop deze aktiegroep optreedt. Het gaat om de keuze tussen anarchie of democratie. Als er fouten zijn ge maakt bij de besluitvorming geeft dat niemand het recht om het recht in eigen hand te nemen, en zijn zin met geweld door te zetten. Daarbij is onze rechtsstaat in het geding. Sportief gebaar Nu de beslissing tot afbouw van de oostlijn tot aan het CS genomen is. is het van belang, dat er op rustige en menselijke wijze kan worden gewerkt. Ambtenaren en de mensen die het werk moeten doen, hebben daar recht op; het zijn toch ook mensen? Bovendien moet de lang durige vertraging, die miljoenen guldens kost en de frustraties heeft verdiept, nu gevolgd worden door een periode van hard werken om het karwei zo snel mogelijk klaar te krijgen, zodat met de herbouw en de verbetering van de Nieuwmarkt kah worden begonnen. In een de mocratie moet een minderheid zijn kans krijgen. Welnu, de minderheid heeft duidelijk gemaakt, wat zijn standpunt is, en heeft de meei heid niet voor zijn standpunt nen winnen. Een sportief ge zou dan ook zijn, nu alle verzi staken. Wanneer prof. Vonk in een gei met de Aktiegroep Nieuwmarkt weten te bereiken, dat men fysiek verzet meer pleegt, dan dat een waardevolle bijdrage aan het funktioneren van onze mocratlsche rechtsstaat. Tegen achtergrond zijn wij bereid, de strekt misplaatste en zoals bleken is ongefundeerde vei ten aan het adres van het CE Bloemetjes - Bloemetjes - Bloemetjes - Bloemetjes - Bloemetjes - Blöemet Q) E <D O co O) O co O) E O) O CD O) E O) O CD O) E CD BOTERMARKT 17-18 LEIDEN Bloemetjes - Bloemetjes - Bloemetjes - Bloemetjes - Bloemetjes - Bloemet Op Goede Vrijdag, 28 maart 1975, en op Tweede Paasdag, 31 maart 1975, zal personeel gevraagd HOTEL ATLANTA vraagt voor spoedige indiensttreding een alleszins bekwame CHEF DE PARTIE en een flinke eerste AIDE DE FORNEAU die in een eerste klas bedrijf zijn opgeleid tot voortzetten. ONTBIJTJUFFROUW voor het koffiebuffet, vanaf 6.00 uur 's morgens, vakkennis niet noodzakelijk. Sollicitaties voor bovengenoemde functies bij de chef kok. Tevens vragen wij RESTAURANT-KELNER Vlugge werker, die in staat is onze gasten op vrien delijke en voorkomende wijze te bedienen en tevens over kennis van de moderne talen beschikt. HOTEL-TELEFONISTE Leeftijd vanaf 20 jaar en liefst met enige ervaring met een grote centrale. Goede spreekvaardigheid in Engels, Duits en Frans noodzakelijk. Gewerkt wordt in wisseldiensten pi. van 7.00 tot 15.30 uur of van 15.30 tot 24.00 uur. Vrije dagen val len zowel op weekeinden als op weekdagen. Sollicitaties aan de direktie van HOTEL ATLANTA, Aert van Nesstraat 4, Rotterdam, telefoon (010)- 11.04.20. HL2 Zoekt u naar kamers of etages en div. andere woonruimten of kantoor ruimten kom dan naar het kamer- en etagebe- middelingsbedrijf 'CEN TRUM B.V.' op maandag dinsdag en vrijdag a.h. Noordeinde 38, Den Haag. Tel. 070-607101. Op woensdag, donderdag en zaterdag a.d. Van Baer- lestr. 24, Den Haag, tel. 070-654778. Steeds van 11.00-18.00 uur. HL6 BEDRIJFSCHAP BANKETBAKKERSBEDRIJF Officieel Instituut voor aUe banketbakkerijen in Nederland vraagt jonge SECRETARESSE Middelbare opleiding, liefst ook Schoevers. Begin salaris tot 1500,-. Zelfstandig en afwisselend werk. Br. of tel. aan Carel van Bylandtlaan 11, Den Haag, tel. 070-647856, 's avonds 252102. HL2 auto's en aütobenodigdheden DATSUNS^er AUTOBEDR'JF BROERTJES SASSENHEIM 02522H2921 woonruimte gevraagd Kamers en etages: leeg, gestoffeerd en gemeubi leerd of ongtmeublleerd. Uw kamer en etagebe- middelings centrum 'Centrum'. Van Baerle- straat 24, Den Haag. Tel. 070-654778 Noordelnde 38, Den Haag. Tel. 070- 607101. HL6 (Jw flatwoningen, v| j en bungalows, kanljc ruimten en etages u, den snel verhuurd of L kocht door kamer- enL gebemiddellngsbedrijfl h 'CENTRUM B.V.'. L maandag, dinsdag >r! vrijdag a'h. Noordé 38. Den Haag, tel. -607101. Op woen^® donderdag en zateL' a.d. van Baerlestr.L Den Haag. tel. 654778. Steeds van lM 18.00 uur. r Lessen en clubs BEVOEGDE DOCEtyd V.W.O., HAVO, Huiswerkoplelding, bn sen, privéopleldlngenoc elk stadsdeel en rarer meenten. Comb, van s raren MO. Tel. ld, 23.17.17. onderhoud en reparatie WASSERIJ 'OZON' voor uw was, chemische reini ging, partijen jassen^ overhemden, overalls, kledingreparatie, stoppa ge, suèdereiniging, enz. Vraagt inlichtingen. Tel. 22675. Vrijblijvend prljsopfe behang- wit- en schrei werk. Gedurende de termaanden 20% koijr Gebr. -Jeystek, L.pi Meerdervoort 392, Haag. tel. 336502. diversen LAAT NU UW GRASMA CHINE SLIJPEN EN NA ZIEN. Korte levertijd. Kip pengaas, harm, gaas, afr. palen en alles voor uw tuin en gazon. W. P. Hart ri jk, Nwe. Beestenmarkt 7-11, Lelden. Telef. 26627. HL31 TE KOOP dlepvrleski met 5 jaar garantléü tot 30 pet. korting.jr houd: 200 1. 550,- ƒ700,- 420 1. ƒ825,- 1025,-. Prijzen inc| pet. BTW. Uit voofï leverbaar. Inhoud kerd. InL Weber, techniek, Hoofdslti 110, Leiderdorp. Tel. f- 31726. Over figuren die grote invloed op het leven en werk van Ds. Buskes hebben gehad: Barth, Bonhoeffer, Booth, Buber, Kohlbrugge, Bavinck, Berkouwer, Beyers Naudé, Bruins Slot, Dippel, Heering, Martin Luther King, Kraemer, Miskotte, Niemöller, Noordmans, Ragaz, van Randwijk, Fedda Schurer, de Vrijer en anderen. Nonconformisten. Mensen die nee durfden zeggen tegen traditionele overtuigingen en levenshoudingen. Dwarsliggers en baanbrekers. Aan dit boeiende boek hebben 28 vooraanstaande Nederlanders meegewerkt. Het verscheen ter gelegenheid van de 75e verjaardag van Ds, Buskes. 216 bladzijden 16.90 \erkrjjgbaar in de boekhandel ZOMER KEUNING - WAGENINGEN WA\I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12