ISCHER NIET OVERSTAG Jshockeyers misdragen ich bij nieuw verlies landvest 'Sport voor allen' aangenomen g® EV2 Ït3 r.-üi Beste titelkansen voor Lene Koppen eekamp om schaaktitel lijkt van de baan m m Van Hanegem twee duels geschorst Klein verlies voor amateurs ropese ministers voor sportzaken zijn het in Brussel snel eens over 'totale welzijn van de mens' Voornaamste punten Memorandum US UI 35.- 26.75 18.- 12.95 En! 1.95 99.- 8.95 ...IN §§K lATiiMoNv dit handgeknoopte Marokkaans Berber tapijt VROOMl DREESMANN /KWARTET VRIJDAG 21 MAART 1975 SPORT RH13 EN De kansen op een tweekamp om de wereldtitel scha- ïssen de Amerikaan Bobby Fischer en uitdager Anatoli uit Rusland zijn gisteren tot een minimum gedaald, cio Campomanez, een van de vice-voorzitters van de FIDE ordvoerder van de regering van de Philippijnen waar de imp is gepland, heeft contact gehad met Fischer die hem le dat de tweekamp van de baan is. 'Er komt geen twee- er is niet meer aan te doen', zei Fischer. IDE-bureau, bestaande uit er Max Euwe en de drie oorzitters is na die medede- overigens volledig ver- reactie, aan het sleutelen om in ieder geval té redden te redden valt. Zo ging men met een Russisch voorstel aanvangsdatum van de np te verschuiven. Volgens rspronkelijke plannen zou 1 juni in Manilla beginnen, ;u is als datum 4 of 5 okto- jegeven. Een voorstel van de aan Edmondson om de slul- tum voor de definitieve toe- te komen spelen van 1 laar 1 mei te verzetten, werd manes zal komend weekein de naar Amerika gaan om daar een bezoek te brengen aan Bobby Fi scher in zijn huis in Passadena. Maar Florencio Campomanes ver klaarde zelf al weinig van deze reis te verwachten, temeer daar Fischer 'Weinig spijt toonde over de uitslag van de vergadering'. Ook professor Euwe liet zich erg pessimistisch uit over dekansen om alsnog tot overeenstemming te ko men over een tweekamp; Volgens Euwe ss het nu een zaak geworden tussen de Russische en Amerikaan se schaakbonden die tot een com promis zullen moeten moeten ko men. Zelfs zal Euwe geen aktie meer ondernemen. 'Ik zou hen graag willen helpen maar de kans dat beide organisaties tot overeen stemming zouden komen is erg klein geworden. Ik zal in ieder geval geen begin met de onderhan delingen maken'. De gang van zaken op het gisten besloten buitengewone FIDE-cön- gres in het Noordllollandse Bergen is geweest zoals niet eens zo grote pessimisten tevoren al hadden ver wacht. Fischer had al eerder gezegd alleen onder zijn eigen voorwaar den te willen spèlén. Dat wil zég gen dat er een onbeperkt aantal partijen zou worden gespeeld tot een van de twee spelers tien over winningen zou hebben behaald, een stand van 9—9 zou de titelver dediger kampioen blijven. Het FIDÉ-Cöngres is uiteindelijk woensdag gezwicht voor een deel van Fischefè eisen. De tweekamp zal bestaan Uit een onbeperkt aan tal partijen en de winnaar zal de genen zljtt die het eerst tien Over winningen hééft behaald. Maar bij een stand van 99 zal de titelver dediger niet j ebben gewonnen. Nu een gedeelte van Fischers eisen is ingewilligd leefde de hoop dat de Amerikaan Fischers eisen is inge willigd leefde de hoop dat de Ame rikaan mogelijk wat water bij de wijn zou doen. Hij blijft echter op zijn standpunt staan dat hij bij een mogelijke stand van 99 zijn titel behoudt. De grote bêdragen die er te verdienen zijn hebben Fischer niet tot een verandering van zijn standpunt kunnen brengen. Het buitengewone FIDE-congres werd gisteren besloten met de voorstellen van Rusland (verplaat sing van de aanvangsdatum van de tweekamp) en Amerika (ver- plaatsng van de datum waarop de Spelers toezegging zouden doen te spelen). Kolonel Ed Edmondson wond zich zeer op over het Russische voorstel. 2ijri aanval gold niet direct de inhoud als wel het tijdstip waarop het voorstel ter tafel wrd gebracht. Dat was op het moment dat zeker al een derde gedeelte van de afge vaardigden was vertrokkén. Het voorstel werd aangenomen, waarna Edmondsons woedde zich ontlaad de: 'Het is zo een rotstreek, dat zelfs ik verbaasd ben en ik ben heel wat gewend omdat ik al heel wat smerige streken van de Russi sche schaakfederatie heb moeten incasseren' ORO Met de nederlaag ■7 tegen de Joegoslaven in wereldkampioenschap voor groep is de afgang voor land, dat de laatste plaats meer kan ontlopen, com- De manier waarop de Ne- ïders hun teleurstelling in otfase afreageerden, ging lerken te buitén. Met de inducts van Dick Jellema ck de Heer en een game- induct voor Dick Decloe, de Nederland het record i6 strafminuten. de wedstrijd hadden de Ne- ders nog een heel grote zij riepen dat ze de drie inde wedstrijden nog wel winnen en dat oranje nog niet was gedegradeerd. Het slechts een merkwaardig bluf om het ongeloof in eigen n te verbergen. De Joegosla- oor het eerst in dit toernooi 11e sterkte, moesten door de cachte overwinningen van en Zwitserland ook winnen iet op de tweede degradatie- terecht te komen. Met Rudi n Silvo Poljansek als uitblin- ineden de Joegöslaven door de alle linies rammelende Neder- ploeg. ts van de Nederlanders, John rens, die er ook van alles aan ;edaan om de spelers op te jutten, zei: 'Zij speelden als mei den. Sommigen zonder ook maar een centje motivatie'. Aanvoerder Hans Christiaans: 'Alles ging fout wat er maar fout kon gaan. Het is ongelooflijk'^ Des te merkwaardiger was het dat Nederland in de tweede periode plotseling- wel geïnspireerd tegen spel bood. Toen echter ging het soms al met ongeoorloofde midde len; Henri Hunting en George Pe- ternousek met name gingen te vaak over de scheef om de schandelijke 05 uit de eerste periode weg te wissen. Dick Jellema schoot op de paal, Dick Decloe en Corkie de Graauw misten erg mooie kansen, maar Jack de Heer en Jiri Anton (met een man minder) verkleinden de achterstand tot 26. Dat gebeurde tot groot enthousias me van de 8000 Japanners op de tribune, die veel sympathie hebben voor het 'Canadese' checkwerk van de Nederlanders en iedere aan Ne derland gegeven straf met een fraai fluitconcert ten nadele van de scheidsrechters begeleidden. Wat de ploeg van Bob Jastremski in het laatste gedeelte deed, had weinig meer met 'hard' te maken. Boris Renaud, de Joegoslaaf die dit jaar bij Nijmegen heeft gespeeld, riep verbaasd uit: 'Hoe is dit nu toch mogelijk. Wanneer de Neder landers gewoon spelen zijn ze gelijk waardig aan de Joegoslaven. Er wordt verschrikkelijk geblunderd en bovendien gaan ze nog als ge kken te keer. Voor mij is het een kwestie van coachen. Bij Nijmegen is Dick Jelleiha poes-lief. Daar heeft hij ontzag voor coach Alex Andjelic'. Bondscoach Bob Jastremski heeft de moed allang opgegeven. Hij loopt met het hoofd nog dieper gebogen dan de jongens en zijn wat onduidelijke assistent Paul Domm doet helemaal geen mond open. De Japanse officials vroegen verbaasd of de Ne'derlandse coach misschien was ontslagen, omdat er iemand anders van de bank aan- wijzigingen stond te schreeuwen. Dat was echter de Uit de basisploeg verwijderde Jo Simons die aange steld is als 'portier'. Hij probeerde zijn medespelers nog zoveel moge lijk te inspireren. De rustige Klaas van den Broek die zich duidelijk ergerde aan het ge drag van een aantal van zijn me despelers, verzachtte in de laatste periode de Nederlandse blamage door met zijn eerste treffer in dit toernooi de eindstand op 3—7 te brengen. NEDERLAND-JOEGOSLAVIë 3—7. Periodestanden: 05, 21, 11. Scoreverloop: Kumar 01, Hafner 02, Zbóntar 03, Smolev 04, Savic 05, Kumar 0—6, De Heer 16, Anton 26, Poljansek 27, Van den Broek 37. Nederland speelde in de volgende opstelling: doel: Van Bilsen, ach ter: Peternóusek en Bakker, Chris tiaans en Sciarone, voor: Decloe, Hunting en Jellema, De Heer, De Graauw en Schaffer, Krikke (Koop- mans), Van den Broek en McDo nald. Anton werd steeds ingezet bij een numerieke minderheid. Toeschouwers: 8.000. Straffen: Ne derland 56 minuten. Joegoslavië 8 minuten. Schoten op doel: Neder land 63, Joegoslavië 64. Scheidsrech ters: Erhard (West Duitsland) en Gerber (Zwitserland). West-Duitsland won met 52 van Italië. De tussenstanden: 20, 11, 21. Scorers West Duitsland: Hof- herr (2), Philipp, Schloder en Huhnhackl. Italië: Toni en Rin. Zwitserland heeft met 43 gewon nen van Roemenië. De tussenstan den waren: 11, 21, 11. Scorers Zwitserland: Dürt, Torti, Neininger en Lott, voor Roemenië, Azinxe. Pi- saru en Tureanu. Oost-Duitsland heeft zich op de eerste plaats kunnen handhaven door een 31 zege op Japan. De tussenstanden: 10, 2—1, 00. Scorers Oost-Duitsland: Noack. Frenzel en Braun, Voor Japan scoorde Tonozaki. Oost Duitsland 5 4 1 0 8 39-14 Van onze sportredactie AMSTERDAM De tucht- commissié van de KNVB heeft Willem van Hanegem van Feyenoord voor de duur van twee wedstrijden ge schorst. Van Hanegem liep afgelopen zondag in de com petitiewedstrijd tegen FC Den Haag zijn derde gele kaart van deze competitie op. Dat gebeurde nadat de Rotter dammer zich niet kon be heersen bij een overtreding van de Hagenaar Monnee. Feyenoord zal daardoor ko mende zondag in dè moeilijke uitwedstrijd tegen MVV en op paaszaterdag als FC Amster dam de Rotterdammers ont vangt, niet over zijn spelbe paler kunnen beschikken. Behalve Van Hanegem liep ook Geert Meijer van FC Am sterdam een schorsing van twee wedstrijden óp. Hij schopte afgelopen zondag de bal hard in het gezicht van de Sparta-speler Jan van dér Veen, terwijl het spel al dood was. De Fortuna SC-speler Pfennings liep ook een uit sluiting voor twee Wedstrijden op. De straflijst ziet er als Vólgt Uit: Amsterdam: G. Meijer, twee wed strijden en 53 boete. H. Wisman, een wedstrijd en voorwaardelijk. Haarlem: G. Pels. 50 boete, J. Derksen, wedstrijd en 00 en het recht tot verweer tegen omzetting van een voorwaardelijke schorsing in een onvoorwaardelijke. Feyenoord: W. van Hanegem, twee wedstrijden en 2 voorwaardelijk en 300. Den Haag: R. Monnee, een wed strijd en 125 en het recht tót verweer. NAC: W. van Vessem, een wed strijd en 1 voorwaardelijk. J. Beu- sehberg: een Wedstrijd en 75 en het recht tot verweer, J. Kruyssen, een wedstrijd en 126 en het recht tot verweer. PEC: B. Koekoek, een wedstrijd en 1 voorwaardelijk èn 100. Vitesse: B. Hofs. een wedstrijd en 1 voorwaardelijk en 125. Fortuna SC: H, Pfennings, twee wedstrijden eii 150. Helmond Sport: G. van Melis, twee wedstrijden en 100. MVV: J. Colombaln. een wedstrijd en 150 én het recht tot verweer. Roda JC: F. Palmen, een wed strijd. De voorwaardelijke schorsingen voor een wedstrijd van A. Broeks (Go Ahead en H. van der Velde (Veendam) werden omgezet ln een onvoorwaardelijke. Elf spelers kregen een Tjoeklng'. BIJ dit elftal zijn Van der Veen en Balkesteln (Sparta), Lalopula (Heracles), Suurendonk (AZ) en Hoogmoed en Struis (Dordrecht). Joke van Beusekom op 'All England' gewipt West Duitsland 5 Zwitserland 5 Joegoslavië Japan Roemenië Italië Nederland 0 8 22-13 0 6 18-19 1 5 19-13 1 5 16-14 2 4 18-18 0 4 12-23 0 0 9-29 De uitslag van lotto no. 11 is: Aantal deelnemers: 1.089.396. Bruto inleg: 4.209.465.-. Prijzenbedrag: 2.14.6.230,-. le prijs: 2 winnaars, die elk bruto 423.279.- ontvangen. 2e prijs: 42 win naars. die elk bruto 4.760,- ontvangen. 3e prijs: 812 winnaars, die lk per kolom 369,- ontvangen. 4e prljB: 20-556 win naars, die per kolom ƒ22,- ontvangen. Op grond ran artikel 18, sub 4 van het lotto-reglement ontvangen de winnaars van de 4e en de 5e prijs een gelijk bedrag. prijs: 4 winnaars, ontvangen. 2e prijs: 134 winnaars, die lk per kolom 669,- ontvangen. 3e prijs: 1.966 winnaars, die elk per kolom ƒ63.- ontvangen. LONDEN Lene Koppen heeft zich ontpopt als dé grote kans hebster voor de 'All England' ti tel in het damesenkelspel. In de kwarfinales van deze officieuze wereldkampioenschappen bad minton versloeg ze met veel al lure de gevaarlijke Japanse Ta- kenaka (11-7, 11-2). Over haar kampioenskansen is de 21-jari ge Deense echter nog uiterst be houdend: -'Ik sta nu voor de vierde keer in de halve finales. Tot nog toe heb ik steeds ge faald. Waarom zou dat nu niet weer gebeuren?' Lene Koppen houdt zich op de vlakte begrijpelijk, maar een feit blijft dat ze zich dit seizoen wei erg nadrukkelijk heeft gemanifesteerd. Ze behaalde onder meer triomfen tijdens de internationale kampi oenschappen van Zweden en Dene marken. Tijdens dat laatste evene ment versloeg ze Joke van Beuse kom in de finale. De Nederlandse kampioende, die gisteren verras send met 11—9 en 12—9 werd geëli mineerd door de Indonesische Uti- ma Dewi, over Lene Koppen: 'Zelfs als lk in absolute topvorm verkeer, ben ik nog kansloos. Lene is mo menteel van eenzame klasse'. Vorig jaar werd het meisje uit Ko penhagen door de Engelse Gillian Gilka geëlimineerd. Dit keer treffen zij elkaar opnieuw. Maar weinigen twijfelen eraan dat Lene Koppen voor de eerste keer in haar carrière een finaleplaats tijdens de officieu- se wereldkampioenschappen gaat behalen. Want de drie onderlinge duels die Koppen en Gilks- dit sei zoen hebben uitgevochten, vielen steeds in het voordeel uit van de viervoudige Deense kampioene. De Engelse captain Ron Lockwood: 'Zelfs als chauvinist moet ik zeggen dat onze meisjes het dit jaar niet zullen redden tegen Lene Koppen'. Lene Koppen is in het gunstige bad- minton-klimaat dat Denemarken kent snel gerijpt. Ze begon pas op haar dertiende jaar te spelen, maar ze drong in snel tempo door naar de nationale top. Ze is vooral ge vreesd vanwege haar loopsnelheid en haar uiterst secure serevice. 'Op dat soort dingen trainen wij erg veel. De spelers die op de bonds- training zitten, beheersen de ba sistechnieken uiteraard uitstekend. Maar het gaat juist om dat laatste béétje. Daar werken we hard aan en daarom vind je ook altijd wel Denen in de wereldtop'. Lene Koppen die in Kopenhagen woont en daar voor tandarts stu deert heeft in haar carrière één keer officieuse interland-wedstrij den gespeeld tegen de Volksrepu bliek China. Ze werd toen drie keer ongenadigd afgedroogd. 'Li China' zegt ze 'wordt naar mijn idee het beste badminton ter wereld ge speeld. Het is jammer dat ze geen lid zijn van de Internationale Bad minton Federatie'. Dat wil de Volksrepubliek wel, maar men stelt als eis, dat Taiwan er dan eerst uitgegooid moet worden. En dat wenst Lene Koppen nu net weer niet. In een vurig pleidooi betoogt ze hoe onmenselijk ze die politieke intriges in de sport wel vindt. 'Het is toch schandalig, dat een klein land als Taiwan wordt opge offerd aan allerlei economische en politieke belangen. Dat vind ik een hele trieste ontwikkeling. Ik ben blij dat de IBF de boot tot nog toe heeft weten af te houden. Ik hoop dat men China kan overreden om zonder voorwaarden lid te worden. Het zou voor het badminton een hele goede zaak zijn. De toernooien zouden weer wat interessanter wor den. Nu zijn het steeds Denemar ken, Indonesië en Engeland die de boventoqn voeren. We hebben vers bloed nodig. Wat dat betreft ben ik erg blij met het lidmaatschap van Rusland'. Léne Koppen hoopt, dat de bad mintonners als de Oostbloklanden spoedig van internationale klasse zullen zijn. 'Er zijn eigenlijk twee redenen waarom ik topsport beoe fen: het deel uitmaken van een team dat overal heen gaat om toer nooien te bezoeken, en de spanning tijdens een partij. Daar kan ik niet buiten. Wat dat betreft is het toe val dat ik badminton speel. Het had in principe elke sport kunnen zijn. Ik ben tijdens trainingen ook helemaal niet zo fanatiek. Ovferdag studeer ik gewoon en daarna train ik gemiddeld een k anderhalf uur per dag'. Professionalisme ziet Lene voor badminton niet zitten. 'Zo'n prof- circus als bij het tennis staat me helemaal niet aan. Elke dag tegen dezelfde gezichen aankijken trekt me helemaal niet. Ik zou waar schijnlijk tegen de muren oplopen van ellende. Een aantal keren per seizoen is het mooi'. Financieel springen de Deense topspelers er uit, maar meer ook niet. 'We heb ben contracten met Racket firma's en de revenuen daarvan zijn net genoeg om ons uit de kosten te halen. Maar we houden er beslist geen cent aan over'. Voor de kwartfinales dames'hebben zich nu geplaatste Biro Joekl en Etsoeko Tanaka (belden Japan). Lene Köppen (Den), Heather Nielsen. Gillian Gilks en Margaret Beck (allen Engeland), Utaml Dewi en Taty Sumirah (belden Indone sië). Tot de kwartfinales heren drongen door Svend Prl (Dan). Wolfgang Bochow (Wdl), Tjoen Tjoen (Indo), Sture Johns- son (Zwe), Llem Swie King (Indo), Flemming Delfs (Den), Ippel Kojima (Jap) en Rudy Hartono (Indo), die de titel voor de achtste keer hoopt te wln- TED VAN DER MEER en. WEISSENFELS Het Nederlandse amateur-voetbalelftal heeft gisteren ook de tweede wedstrijd in een week tegen jong Oost-Duitsland (spelers tot 21 jaar) verloren. In Weissenfels (bij Halle) werd het een nederlaag van 01, eeh aan zienlijk draaglijker score dan de 05 van dinsdag in Altenburg. Het enige doelpunt kwam in de 72e minuut op naam van Kühn. De opstelling van het Nederlandse amateurelftal was: Quanjel; Hak kers, Hokke, Kok, Buvens; Meer man (Brinkman), Karstens, Van der Horst: Hendriks (Van den Broek), Lahaye, Vedder. >nze sportredactie JSSEL Op de eerste conferentie van isters van sportzaken van negentien opese landen is gisteren het handvest irt voor allen' aangenomen. Het doel rvan is het 'totale welzijn van de mens' «vorderen. Op de eerste dag van de con- htie was er onmiddellijk overeenstem- g over het handvest. De conferentie in ssel, die vandaag wordt besloten, zal ver- nog spreken over de rol van de overheid e sport en over de mogelijkheden tot sa- ïwerking die er zijn. rt voor allen' werd in 1966 aanvaard als de naamste doelstelling op lange termijn voor sportprogramma van de Raad van Europa, studie-commissie, die twee jaar later werd engesteld specificeerde dat: 'Het voornaamste dient te zijn om iedereen zowel mannen trouwen, kinderen als volwassenen ln staat tellen de voor het leven noodzakelijke fysieke nentale krachten te behouden en het mense ras van degeneratie te vrijwaren'. Europese regeringen, die de doelstellingen len geratificeerd omvatten de achttien lidsta- van de Raad van Europa, minus IJsland, :us en Malta, die niet op de Uitnodiging len gereageerd. Finland, Spanje en Vaticaan- zijn alleen vertegenwoordigd. Deze staten maken deel uit van de Raad voor Culturele Samenwerking, een onderdeel van de Raad van Europa. De voornaamste punten van het handvest zijn: Elk individu moet het reoht hebben om deel te nemen aan sport. Niemand mag worden uitgeslo ten van deelneming aan die vorm van activiteit, die past bij zijn eigen belangstelling en be kwaamheden, door ongepast hoge kosten of door de ontoegankelijkheid van de accommodaties. Voor het stimuleren van de sport dienen 'geëigende middelen' tè worden vrijgemaakt uit overheidsfondsen. Sport dient te worden gerelateerd aan andere gebieden van beleidsvoering en planning, 'terwijl de inzichten van de sportbeoefenaren ter kennis neming dienen te worden gebracht van degenen, die belast zijn met politieke verantwoordelijkheid. Degenen, die verantwoordelijk zijn voor de uit voering van de sportpolitiek, zullen sport dienen te zien ln samenhang met de andere ontwikkelin gen op maatschappelijk gebied, zodat dit wezen lijk wordt opgenomen in een samenhangend soci- o-cultureel programma'. Autoriteiten 'dienen de totstandkoming te be vorderen van een nationaal beleidsorgaan voor de ontwikkeling en coördinatie van sport voor allen'. Er zullen methodes móeten worden gevonden 'om sport en sportbeoefenaren te vrijwaren van uitbuiting voor politiek, commercieel en finan cieel gewin en van praktijken, die als grof en vernederend worden beschouwd, met inbegrip van het gebruik van doping. De totale planning van de sportfaciliteiten dient te worden aanvaard als een overheidstaak ten einde het optimale gebruik van zowel nieuwe als bestaande accommodaties te bevorderen. 'School-faciliteiten dienen toegankelijk te worden gemaakt voor de gemeenschap en omgekeerd en publieke faciliteiten voor sporten met toeschou wers voor andere gebruikers. Ook dienen speciale faciliteiten te worden aangebracht voor het ge bruik door gehandicapten'. Er dienen maatregelen te worden genomen zonodig op het gebied van wetgeving om de recreatie-zoekende toegang te verschaffen tot het platteland en het open water. De autoriteiten dienen er op toe te zien, dat voldoende gekwalificeerd kader beschikbaar is voor wélk programma op het gebied van de sportieve recreatie dan ook. In het memorandum dat bij het handvest was gevoegd, geeft de commissie een beschrijving van de 'gunstige invloed, die sportbeoefening heeft op de gezondheid en de sociale, opvoedkundige en culturele ontwikkeling'. Vanuit het gezichtspunt van de gezondheidszorg wordt gesteld dat 'de aard van de ziekteverschijnselen in het Europa van na> de tweede wereldoorlog is veranderd en nog steeds aan verandering onderhevig is. Degenera- tieverschijnselen zijn in de plaats gekomen van besmettelijke ziekten als de voornaamste doods oorzaak in moderne industriële samenlevingen'. 'Sport voor allen' kan ertoe bijdragen dat deze tendens wordt teruggedrongen, net zoals geregel de lichamelijke activiteit een belangrijke rol kan spelen, zowel bij het voorkomen van, als bij het herstel van aandoeningen van hart en bloedvaten'. In het memorandum wordt verder gesteld, dat sportbeoefening zelfs een bijdrage kan leveren in de strijd tegen misdaad en aanstootgevend ge drag. 'Bepaalde takken van sport bieden de beoe fenaars gelegenheid tot gedragingen, die in de hedendaagse Europese samenleving in andere ge vallen zouden worden veroordeeld als buitenissig en zelfs als a-sociaal'. 'Het scheppen van mogelijkheden om gevoelens van innerlijke agressie te ventileren en fysieke gevaren en hard lichamelijk contact aan den lijve te ervaren, vormen een noodzakelijk kenmerk van een 'gezonde', maar vreedzame samenleving', al dus het memorandum. Sport wil de mensen helpen om 'de sociale isolatie, die vaak kenmerkend is voor het leven in een moderne verstedelijkte gemeenschap' te door breken. 'Het gevaar daarvan wordt groter naar mate de steden groeien ensteeds meer mensen gaan deel uitmaken van het leger van de eenza men', aldus het memorandum. 'Sport voor allen opent de gelegenheid voor soci aal contact, omdat het deelhebben eraan een ervaring is, die men deelt met anderen en niet slechts is een spel met wisselende kansen'. Het memorandum stelt verder: 'Sport kan de mensen helpen bij het opbouwen en terugvinden van hun persoonlijke identiteit. Vele vormen van indus triële bedrijvigheid, met de daaraan verbonden geïsoleerde, eentonige activiteiten, hebben bijge dragen tot de 'vervreemding' van het individu. Dit is een ernstig en steeds groter wordend sociaal probleem, hetgeen aan de ene kant blijkt uit het groeiend aantal 'drop outs' en aan de andere kant uit de uiteenlopende vormen van sociaal protest. Bij het beoefenen van sport ont dekt het individu wie hij is en hetgeen hij kan'. Bij het opsommen van de voordelen spreekt het rapport van 'Sport voor allen heeft belangrijke sociale en culturele raakpunten en kan van ge weldig groot nut zijn voor de gemeenschap het heeft tevens een universele t aantrekkings kracht door de wijze waarop men zich direct tot; de sport aangetrokken voelt en zijn niet op de taal gebaseerde structuur is de sport van huis uit democratisch en Internationaal. Het stelt de beoefenaar in staat grenzen te doorbre ken. Grenzen van opvoeding en sociale klasse, ras. geloof en taal'. vrijdagvoordeel vrijdagvoordeel 2 Zitsbank van wit geplastifi ceerd metaal, dus weerbestendig 79.50 Terrasfauteuil In dezelfde moderne vormgeving. Ook mët extra hoge rug Bijpassend kussen 8.95 Bedsprei Chenille. 1-Per- soons, met aan beide zijden franje. Makkelijk wasbaar. In oranje, groen, goud of bruin. A Heren interlockpyama 70% Katoen/ 30% Rayon. Kraag en manchetten in kontrastkleuren. Kleuren o.m. marine, rood en groen. Maten S t/m XL vrijdagvoordeel vrijdagvoordeel vrijdagvoordeel Vouwkoffertje Geheel opvouwbaar. Biedt u in uitgevou wen toestand een zee aan ruimte. Voorzien van een vlotlopende nylon rits. In rood- of blauw ruitdessih. Patioblokken in twee fraaie model len. Diverse toepas singsmogelijkheden voor zowel binnen als buiten. Kleur; grijs. Afmetingen: 30 x 30 x 10'A cm. 2-Deurskast"Rosetta' Een half leg-, half hangkast met zeer royale afmetingen: breedte 100 cm, hoogte 170 cm, diepte 51 cm. Met montage voor schrift. In diverse kleuren. vrijdag Damesmantel Een vlotte, afkleden- de mantel van grain de poudre met rug ceintuur en fraaie sierstiksels In marine, beige of groen. Maten 44 t/m 52. vrijdag voordeel Wandblikopener De originele Tomado-wandblik- opener met een hoogwaardig gereedschapstalen mes. Neerklapbaar. Tomadoprijs 13.95. Vroom Dreesmann- prijs In naturel wit.. Van zuiver scheerwol, voorzien van het I.W.S. certifikaat en ons eigen garantielabel. Meteen gevlochten franje. Gewicht per m2;4 kg.,22.500 knopen per m: Afmetingen: 300 x 200 cm van 1090.-voor 990.- 240 x 170 cm van 725.- voor 650.- 200 x 140 cm Nu twee dagen lang van 510.- voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13