ïrtraging bij sprekingen er Suriname 8% 'Vakbeweging kan met resultaten wetenschap niet veel beginnen' 'Mothercare' nu ook in Nederland Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! jnaliteiten en grenskwestie leg opvolging ighter tot il uitgesteld Tehuis suikerzieke Ministerie werkt kinderen wordt met aan snel uitvoeren sluiting bedreigd ruilverkavelingen Geeft loon naar sparen. Groot onderzoek naar borstkanker in Nijmegen Zeventig procent van mannen tussen 60 en 65 werkt niet De Gaay Fortman: 'PPR moet PvdA niet loslaten" Ontslag op staande voet zonder fiat van arbeidsbureau? Zeeland eens met rijk over industrie aan Baalhoekkanaal Na 98 inbraken 5 arrestaties Ondernemingsraad Ford treedt af na scherp conflict Medewerker Industriebond NW op congres 'Universiteit en vakbeweging'; 'Kreten moeten een praktische inhoud krijgen' KWARTET DONDERDAG 20 MAART 1975 BINNENLAND Haagse redactie AAG De regeringsdelegaties van Nederland, Suriname Antillen zijn gisteren uiteen gegaan zonder dat men het as geworden over de oplossing van het probleem van de [iteiten en de kwestie van de grenzen van Suriname. De mse delegatie heeft schorsing van de beraadslagingen tot dag drie uur gevraagd, omdat men enigszins verrast was voorstellen, die Nederland op het laatste ogenblik had ge lag hoopt men niettemin menlijk protocol op te stel- het overleg tussen de drie over de komende onaf heid van Suriname en de tot een goed einde te heb- acht. Dat zal dan wel for- geval zijn. Maar de belang- iroblemen worden wel ver- naar het rechtstreekse tussen Nederland en Surl- at volgende week begint. Paramaribo angrijk punt, dat van de grenzen, is zelfs ge- ip de agenda van de onder gen tussen Nederland en 6, die half mei in Parama den gehouden, ïu wel zeker, dat deze on- elingen in Suriname door- adat het uitgesloten is, dat week op het Catshuis alle n worden opgelost, de conferentie ook gisteren is geworden, is er over tussen de delegaties geen 3 Haagse redactie AG Het overleg van de 3 van defensie van Neder- gië, Denemarken en Noor- iver de opvolging van de ter, is definitief uitgesteld naart tot 3 april. gisteren reeds meldden ielgië én Nederland al tot lusie gekomen dat uitstel ïlijk was. maar hierover ig contact opgenomen wor- t de twee Scandinavische Als reden Voor het uitstel fficieel opgegeven dat de meer tijd voor intern he iig, hebben. Het gaat daar- name om de Belgische re- ile het intern niet eens kan over de keus tussen de Mirage of de Amerikaanse opvolger van de Starfigh- Belgische Mirage-voorstan- iben onlangs steun in de regen door nieuwe Franse en die de Mirage aantrek- maken. boos woord gevallen. Wel was men van Surinaamse zijde wat overrom peld door Nederland. Op het ontwerp van de konink rijkscommissie van een toewij zingsovereenkomst voor de natio naliteiten waren door Nederland op een aantal artikelen wijzigingen voorgesteld. Van Nederlandse kant werd gesproken over enkele kleine wijzigingen in de redactie. Maar de Surinamers wilden in ieder geval tot vanmiddag drie uur tijd om over deze 'redactionele' wijzigingen na te denken. De wijziging betrof met name de voorkeursbehandeling, die door Ne derland is toegezegd voor de toe komstige Surinamers boven de an dere nationaliteiten. Met de door Nederland voorgestelde toelatings regeling kan de Surinaamse delega tie het niet eens zijn. De Nederlandse voorstellen voor de oplossing van de grenskwesties wa ren van dien aard, dat de Suri naamse delegatie deze kwestie pas in mei in Paramaribo wilde bespre ken. Dr. F. E. Essed. de Surinaamse minister van opbouw, die lid is van de Surinaamse commissie voor de grenskwesties, wilde eerst verder beraad in deze commissie, voordat het overleg met Nederland zou wor den voortgezet. Niet veel Doordat de tussen Nederland en Suriname gerezen problemen naar een later tijdstip zijn verschoven kan vandaag de Surinaamse top conferentie tot een goed einde wor den gebracht. Maar inhoudelijk heeft het overleg tussen de drie rijksdelen niet zoveel opgeleverd. Naast het probleem van de ontwik kelingshulp, waarover men het eens moet worden, wenst Suriname nu zekerheid over de regeling van de nationaliteiten en over het verloop van de grenzen. Op het moment van het verkrijgen van onafhanke lijkheid, zo is in de koninkrijks commissie afgesproken, mag men geen volkenrechtelijke onzekerheid bestaan over de grenzen. Deze ze kerheid kan Nederland, gezien de onderhandelingen met Gyana niet verschaffen. In Haagse kringen verwacht men, dat er volgende week toch spijkers met koppen worden geslagen, wil tenminste het tijdstip van het ver krijgen van de onafhankelijkheid (éind november) niet teveel in ge vaar komen. De beschikbare tijd werkt niet in het voordeel van de Surinaamse delegatie. AMSTERDAM In de Kalver- straat, vlak bij de Munt, is de eerste Nederlandse vestiging geo pend van de Engelse organisatie Mothercare, met honderd vieren zestig vestigingen in Engeland en Europa. Mothercare heeft alles in huis voor de aanstaande moeder, haar baby en kindjes tot vijf jaar. Vanaf augustus brengt Mothercare een catalogus uit, waardoor het mogelijk wordt alle artikelen per postorder te bestellen. De artike len in de winkel zijn zó uitgestald dat men zelf zijn gang kan gaan, desgewenst is uitgebreide voor lichting mogelijk. De opzet doet denken aan een mini-warenhuis. Behalve klassieke uitzetten, waar onder snoezige katoenen onder hemdjes en praktische voorge vormde badstof luiers, is alles aanwezig voor de verzorging van pasgeboren babies, Er is zelfs een collectie speelgoed, van knuffelbeesten tot en met plastic driewielers. Voor peuter en kleuter zijn er makkelijk was bare en leuk uitziende kleertjes. De prijzen zijn redelijk, soms zeer voordelig. De aanstaande moeder kan kiezen uit een serie wasbare positiekleding; jurkjes en kieltjes van bloemetjes katoen, verstelba re lange broeken in basis kleuren en lange rokken. Als ze het leuk vinden kunnen moeder en haar kleine dochter zelfs identiek ge kleed gaan! Van een verslaggever BILTHOVEN Het tehuis van sui kerzieke kinderen 'Bos en Duin' van de Diabetesvereniging Neder land (DVN) kampt met ernstige financiële problemen. Het bestuur beraadt zich erover of het werk in Bilthoven al dan niet moet worden gestaakt. Voortzetting van het tehuis zou het bestaan bedreigen van de 25.000 leden tellende vereniging, die de aanvulling op het tekort van het kindertehuis niet meer kan opbren gen. In het blad Diabc' van de DVN schrijft algemeen secretaris J. Rotte dat de dertig jaar bestaande vereniging steeds aan haar eigen lot is overgelaten- Bij de overheid is vaak en met nadruk op subsidiëring van het werk aangedrongen, maar tot nu toe zonder resultaat. 'Uit eigen middelen is het tehuis gefinancierd en enige duizenden kinderen, ou ders, artsen en anderen zullen kun nen bevestigen, welk belangrijk aandeel 'Bos en Duin' in hun leven heeft gehad. Nu dreigt dit evenwel alles verloren te gaan', aldus de heer Rotte. Bij de overheid is nu' opnieuw om steun gevraagd. De stichting kreeg ook steeds een 'neen' te horen op verzoeken om deel te mogen heb ben aan de opbrengsten van het nationaal collecteplan. 'Onbegrijpe lijk', aldus de heer Rotte, die erop wijst dat enige honderdduizenden diabetici in Nederland en met hen zeker nog eens drie- tot viermaal dit aantal in familie- en gezinsver band moeten leren leven met de handicap van diabetes. (ADVERTENTIE) am Spaarwinstbiljct met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 61/2%, of zes jaar vast met een rente van 81/2% .Berekend op basis vanrente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. u stort spaartermijn rente u ontvangt f 881,66 f4.408,30 f 612,95 f3.064,73 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar 61/2% 61/2% 8>/2% 81/2% f I.OOO,- •f 5.000,- f I.OOO,- f 5.000,- Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taaldU ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrenté van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 1.1.1.8 fi rr> rj- v. f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f x.338,23 f 5,- f 15.- f 50,- f 130,- f 1.128,60 f 1.206,02 f 1.312,48 f 1.468,23 61/4% 61/2% 7 8 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK "De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-. Met Premies van f 25,-na 2 jaar, tot f650,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM heeft in een bespreking met het Landbouwschap toegezegd, dat het ministerie zal meewerken aan een snellere uitvoering van voorgenomen ruilverkavelingsplan nen. De minister en staatssecretaris Meijer waren in overleg getreden met het schap over de vertragingen bij de landinrichtingsplannen door de wijze, waarop de belangen van de natuurbescherming worden in gebracht. Een van de oorzaken van de ver tragingen is het lange wachten op rapporten van de Natuurweten schappelijke Commissie (NCW), die CRM adviseert over de natuur wetenschappelijke waarde van ruil- verkavelingsgebdeden. De minister beloofde dat dit jaar nog zeventien adviezen van de commissie zullen worden uitgebracht. De minister en de staatssecretaris zullen ook eraan meewerken dat de voorgenomen ruilverkaveling van 160.000 hectare in de komende vier jaar zal worden verwezenlijkt. Het ministerie van CRM zal tevens streven naar open baarheid van de NWC-adviezen in een vroeg stadium. De vertraging bij het realiseren van ruilverkavelingsprojecten door onder meer eisen van de zijde van de natuurbescherming, heeft de laatste tijd veel kwaad bloed gezet bij de georganiseerde landbouw. De heer K. Wassenaar, secretaris van de Nederlandse CBTB, gaf ons gis teren als commentaar op de toezeg gingen van CRM: 'Ik kan deze benadering van het, ministerie posi tief waarderen'. Van een verslaggever NIJMEGEN Van een groep van 1600 Nijmeegse vrouwen heeft tachtig procent gereageerd op een oproep mee te doen aan vroegtijdi ge opsporing van borstkanker. Bij ongeveer twee procent van de on derzochte groep werd een afwijking geconstateerd. De helft daarvan bleek goedaardig te zijn. De gevon den kwaadaardige afwijkingen wer den over het algemeen genomen zo vroegtijdig ontdekt dat blijvende genezing mag worden verwacht. Dit heeft een woordvoerder die deel neemt aan het onderzoekproject gisteren meegedeeld. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Van de mannelijke beroepsbevolking tussen 60 en 65 jaar in ons land werkt zeventig procent niet wegens arbeids ongeschiktheid, werkloosheid of ziekte. Dit zijn cijfers uit de NIPO- enquête die NCRV's Hier en Nu gisteren voor de t.v. bekendmaak te. Gisteren meldden wij er al iets over- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN 'De PPR moet het bondgenootschap met de PvdA niet loslaten. Het zal nimmer mogen voorkomen dat wij in een regering gaan zitten waar de PvdA buiten blijft. Andersom moeten wij onze deelname aan de regering niet ab soluut vastleggen. Daarmee zouden we een drukmiddel op de PvdA om de door ons gewenste lange ter- mijnpolitiek, verliezen'. Dit zei gis teravond dr. Bas de Gaay Fortman op een PPR-bijeenkomst in Gro ningen. De uitspraak is interessant in. het licht van de uitspraak onlangs ge daan door het PPR-kamerlid Pier van Gorkum over het eventueel uit de regering stappen. De Gaay Fort man weerlegde de vrees vanuit de vergadering over het feit dat een confessionele minister het inko mensbeleid en de bedrijfsdemocra- tisering in zijn portefeuille heeft. 'Minister Boersxna wil altijd het zelfde als Den Uyl', zei hij. 'Men moet het niet voorstellen alsof Boersma een soort confessioneel beleid voert. Hij voert een vak- - bondsbeleid. Dat beleid is niet pre cies wat de PPR wil, maar we kunnen er beter ook niet tegen aan gaan schoppen', vond De Gaay Fortman. UTRECHT Het directoraat-gene raal voor de arbeidsvoorziening overweegt, de directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaus op dracht te geven voortaan elk ver zoek voor een ontslag op staande voet te weigeren. De werkgever zal daai moeten kiezen voor een nor male ontslagaanvrage of hij moet op eigen risico ontslaan en de rechtvaardigheid van dat ontslag door de rechter laten toetsen. Dit zei mr. H. Naber, hoofd van de juridische afdeling van het directo raat-generaal op een seminarium over 'aanstelling en ontslag', geor ganiseerd op initiatief van uitgeve rij Kluwer b.v. De heer Naber zei dat de mogelijk heid van het ontslag op staande voet te lichtvaardig wordt gehan teerd. Mr. Naber deelt de kritiek daarop die de vakbeweging wel eens heeft geuit. Het directoraat- generaal vindt het onjuist dat de directeuren van het gewestelijk ar beidsbureau zich bij een verzoek om ontslag op staande voet in feite gaan bezighouden met een juridi sche beoordeling trwijl zij zich die nen te beperken tot de feitelijke situatie. Van de mannelijke beroepsbevol king tussen 58 en 65 jaar zou de helft op zestigjarige leeftijd gepen sioneerd willen worden als dat kon. Houden zoals het is wil elf procent. Zelf kiezen tussen pensionering met zestig en zeventig jaar wil twintig procent. Van zestig jaar af steeds korter gaan werken en zo aan pensioen wennen op 65 jaar wil negentig procent. De vraag of men vrijwillig eerder met werken zou willen ophouden om zo plaats te maken voor een jongere werkzoekende antwoordde 79 procent bevestigend en 21 pro cent ontkennend. Een financiëel offer heeft 531 procent van de ja- zeggers daarvoor over, 26 procent heeft dat niét. Van de ondervraagden heeft 77 procent het ervoor over om tien procent minder van het nettoloon af te staan bij pensioenvervroeging, 25 procent wil twintig procent of meer afstaan. Allen willen gemid deld twaalf en e enhalf procent van het nettoloon afstaan. Naarmate de opleiding hoger is, is' de wens om al op zestigjarige leef tijd gepensioneerd te worden klei ner. Mensen met lagere schoolop- Minister Westerterp Van een verslaggever DEN HAAG Industrie-ontwikke ling langs het Nederlandse deel van het Baalhoekkanaal zal 'na zekere tijd niet uitgesloten' zijn. Hierover ds gisteren in Den Haag overeen stemming bereikt in een bespreking tussen de rijksoverheid en de pro vincie Zeeland, waarin de proble men van Oost-Zeeuws-Vlaanderen en het toekomstige Baalhoekkanaal ter sprake kwamen. Minister Westerterp en Commissa ris van de Konigin Boertien deel den na afloop van de bespreking mee dat industrievestiging op de Axelse vlakte zal worden bevorderd voordat eventuele industriële ont wikkeling langs het Baalhoekkanaal zal plaatsvinden. Over deze indus triële ontwikkeling langs het ka naal zal ook met België overeen stemming bereikt moeten worden. Minister Westerterp zei het niet uitgesloten te achten dat nog in de eerste helft van 1975 het verdrag met België over het Baalhoekkanaal ondertekend zal kunnen worden. Over de vaste oeververbinding over de Westerschelde is meegedeeld dat een advies van de Rijksplanologi sche dienst ongeveer 1 mei kan worden verwacht en dat vóór 1 juli een advies van de Raad voor de Waterstaat het licht zal zien. Dan zal de regering beslissen, maar eerst zal met de provincie Zeeland over een aantal punten een ak koord moeten worden bereikt. Zee land zal op korte termijn op de voorstellen die het Rijk al heeft gedaan reageren. leidln melden zich in groten getale aan (83 procent), om vrijwillig eer der met werken op te houden en hun plaats aan werklozen af te staan Wie meer verdient is minder bereid zich te melden voor vrijwil lig pensioen. Het gemiddeld inko men van de ondervraagden is 1695 gulden, netto per maand. Van een verslaggever GRONINGEN De Groninger re cherche heeft vijf mannen aange houden die in de Van Mesdagin richting in Groningen verblijven en verdacht worden van een groot aantal inbraken. Er zijn 89 inbra ken opgehelderd, waarbij in totaal voor zestigduizend gulden is buitge maakt. Van de buit is niets terug gevonden. De schade die bij de inbraken werd aangericht bedroeg zeker vijfmaal zoveel als de buit. Bij de 89 inbraken waren 34 brand- kastkraken. De mannen (de 22- jarige J. P. uit Enschede, de 38- jarige F. H. W. uit Maastricht, de 24-jarige E. van der L. uit Dokkum, de 31-jarige W. V. uit Arnhem en de 23-jarige H. B. uit Valkens- waard, pleegden de inbraken tijdens hun avond- en weekendverloven, vooral in het noorden en oosten van het land. De grootste kraak zette het vijftal in een garage in Groningen, waar tien mille uit een kluis gehaald werd. Deze week is de achttienjarige J. B, uit Delft ontvlucht uit de Van Mes daginrichting. Hij ging er van door tijdens de schaftpauze. In de werk plaats had hij een stellage van stoelen en tafels gebouwd, daarop staande kon hij een ruit stukslaan, op een lager gelegen platje sprin gen en vandaar nog eens vijf me ter naar beneden de vrijheid tege moet springen. Van een verslaggever AMSTERDA M Een conflict met de directie van Ford Nederland in Amsterdam heeft ertoe geleid dat de gekozen leden van de onderne mingsraad zijn afgetreden. Volgens de secretaris van de ondernemings raad, de heee P. van den Bos, bedanken zij ervoor als 'praatgroep voor de directie' op te treden. De leden van de ondernemingsraad namen hun beslissing op een ver gadering waarin het medisch ver slag van de geneeskundige dienst van Ford aan de orde was. De ondernemingsraad stelde de direc tie voor een onderzoek te doen instellen naar het functioneren van de mensen dn het bedrijf. Volgens de heer Van den Bos wilde de directie daar niet van weten. 'Alles wat geld kost en aan het personeel moet worden uitgegeven', aldus de heer Van den Bos. 'kan van de directie niet doorgaan'. De directie zou gezegd hebben dot zij ook 'aan de kleine spaarders in Amerika' moet denken. Volgens secretaris Van den Bos laat de dirdctie haar ware gezicht zien, als de conjunc tuur daalt. 'Dan is er plotseling geen geld voor secundaire arbeids voorwaarden. Wij hebben ons afge vraagd of de prijs voor arbeid niet te hoog is'. De werkgelegenheidssi tuatie bij Ford is niet rooskleurig. Volgens de heer Van den Bos be staat daarover ook onder het perso neel grote onrust. De directie van Ford Nederland was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT 'Als we ons afvragen wat voor de vakbeweging de strategische betekenis is van het wetenschappelijk onderzoek aan de universiteiten, dan moet worden vastgesteld dat we er nauwe lijks iets mee kunnen beginnen'. Deze opmerking maakte de heer R. Laterveer, medewerker van het bureau onderzoek en voorberei ding van de Industriebond NVV gisteren in Utrecht op het twee daagse congres 'Universiteit en vakbeweging'. Het congres werd georganiseerd door project- en themagroepen van het Sociologisch Instituut en de subfaculteit psychologie. Behalve over de verhouding arbei dersbeweging studentenbeweging werd op het congres ook gesproken over de manifestatie 'Projectonder wijs tegen Posthumus' aanstaande vrijdag en over de landelijke de monstratie tegen de herstructure ringsvoorstellen van prof. Posthu mus, die zaterdag in Utrecht wordt gehouden. De studenten vrezen dat bij de invoering van een vierjarige cursusduur geen plaats meer zal zijn voor projecten over de arbei dersbeweging. De heer Laterveer stelde dat de vakbeweging behoefte heeft aan wetenschappelijk onderzoek, dat bijdraagt aan de verwezenlijking van haar doelstellingen. 'Op lange re termijn gaat het daarbij in ieder geval voor de Industriebond NVV om het tot stand brengen van een socialistische maatschappij op basis van arbeidsdemocratie', aldus de heer Laterveer. 'Daarom heeft de vakbeweging geen interesse voor onderzoekers die ons haarfijn uit leggen dat het voor 'onze' welvaart het beste is als de ondernemers het voor het zeggen blijven houden of voor wetenschappers, die ons voor rekenen dat de inkomens al genoeg zijn genivelleerd', zo zei hij. 'Met wat er tot nu toe aan onderzoekers resultaten op tafel is gekomen, kan de vakbeweging niet erg uit de voeten', meende de heer Laterveer. Wat moeten we doen? Oo op bijdragen aan het vak bondswerk van universitaire pro jectgroepen had de heer Laterveer nogal wat kritiek. 'Onze vraag is niet hoe de omgeving waarin de vakbeweging dagelijks opereert er nu wel precies uitziet, dat weten we zelf wel. Waarom we veel meer zijn geïnteresseerd, Is een antwoord op de vraag wat we nu concreet moe ten doen om de doelstellingen van de vakbeweging uit te voeren. De kasten puilen uit van de analy ses, die op zichzelf wel nuttig zijn, maar de stapels zijn hoog- genoeg. We stikken in de beschrijvingen van het functioneren van het be- drijvenwerk en de stakingen. Maar het wordt aan de vakbeweging overgelaten om uit die analyses tot een concreet beleid té' komen, om het bedrijvenwerk te verbeteren. Hoe eenstaking moet worden geor ganiseerd blijft duister en ik heb het idee dat dat ook geldt voor de onderzoekers zélf', zo hield Later veer zijn gehoor voor. 'Kreten als 'democratiseren, 'terug naar de basis' en 'decentraliseren' en 'het moet van onderen komen', klinken wel leuk, maar je moet er een praktische inhoud aan kunnen geven. En daar ontbreekt het in het merendeel van de ervaringen die ik heb met 'de wetenschap in dienst van de' arbeiders', nog wel eens aan', aldus de vakbonds bestuurder, die overigens de menta liteit van deze wetenschappers wel te prijzen vond. Twee maten In zijn toespraak maakte de heer Laterveer ook bezwaar tegen het kennelijk met twee maten meten door de overheid bij de besteding van overheidsgelden voor weten schappelijk onderzoek. In de prak tijk wordt de ontwikkeling van kerncentrales of wapentuig van al gemeen belang geacht, maar dat geldt niet wanneer er wordt ge vraagd naar onderzoek om een an dere dan een kapitalistische maat schappij tot stand te brengen. Mo menteel besteedt de industrie zelf tweemiljard aan onderzoek, maar ook een groot deel van de twee miljard aan overheidsgelden voor wetenschappelijk onderzoek komt aan de bedrijven ten goede. Voor de heer Laterveer ligt de conclusie voor de hand: 'Bij de neutraliteit van deze overheidsinstellingen kan op zijn minst een vraagteken wor den geplaatst.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9