Organisaties scholen door proberen in te dringen dichtbij Uitwijzingsbeleid nu soepeler Jommentaar Met ',esbrieven'en voorlichtingsbladen: listorische jeslissing? fSoldatenprotest tegen vervolging opmensen YVDM jVoor ruim een ton gestolen Drie arrestaties na verkrachting onder bedreiging Binnenkort zachter weerrapporten 'ons kleinste natuurmonument' vis«endrama verdediging minder dan koe veel 'kleurenblinden' foUW/KWARTET DONDERDAG 20 MAART 1975 BINNENLAND ct is toch wel even iets om te naleren: deze regering zal haar be ll ten aanzien van de kabeltelevisie tt vormen op grond van hetgeen cbnisch mogelijk is, maar op grond n wat de mensen op dit punt werke- k willen; op grond van bestaande en j de mensen levende behoeften, at klinkt eigenlijk nogal logisch, iar het vreemde is dat de hele jatschappelijk-technologische ont- ikkeling van wie weet hoe lange tijd J feite gekenmerkt is door de tegeno- r gestelde regel, namelijk dat alles I technisch mogelijk is er ook moet imen. Ja, soms gaat de toepassing n die regel zelfs zo ver, dat de i ens van het technisch mogelijke sa- i envalt met de grens van het toelaat- re. Atoomwapens ook kleine, akkelijk hanteerbare zijn moge- k; dankzij de voortuitgang van de sdische techniek is abortus niet eer een voor de vrouw gevaarlijke greep laten wij er maar mee :en leven zo is dan de redenering, et geloof in de volstrektheid van ze technologische wet is in onze sterse maatschappij zo groot, dat er Ifs hele mythen omheen geweven jrden en de regel omgekeerd wordt, an worden er uitvindingen gedaan mdat de tijd er rijp voor is dan orden er zelfs in ernst stellingen rdedigd als: 'het buskruit moest orden uitgevonden om het feodale dperk te doen beëindigen'. Kortom: t vertrouwen en geloof in deze ivattingen horen tot het meest ver- eide en het diepst ingrijpende bijge- [of van onze moderne westerse ge- hiedenis en samenleving, fcgen deze achtergrond moet dan ook f beslissing van deze regering posi- f en bijv. als een historische beslis- l worden gewaardeerd om ten aan- van de kabeltelevisie een actief Ifcleid te voeren; om zich niet te laten icedrijven in de stroom van wat er li op dit ogenblik al of anders op \tx korte termijn technisch moge- Van onze onder wijsredactie DEN HAAG Steeds meer politieke en maatschappelijke organisaties proberen een ingang te vin den in de school. Twee recente voorbeelden daarvan zijn de lesbrief van de Rooie Vrouwen van de Partij van de Arbeid en het tweemaandelijkse voorlichtingsblad 'Samsam' van het ministerie van buitenlandse zaken. Het lesmateriaal van dergelijke in stellingen beantwoordt aan het verlangen van veel scholen om de ramen en deuren open te zetten. Maatschappelijke en politieke vor ming is lange tijd taboe geweest, maar zo langzamerhand gaan de scholen hier bewust iets aan doen. Een school die daaraan begint moet wel weten wat ze doet. Voor je het weet krijg je ouders op de stoep die vragen: wat vertelt u onze kinde ren nu? Praten over politiek staat vaak gelijk met indoctrinatie. Zelfs de stichting public relations voor land- en tuinbouw prijst via lesma teriaal de zegeningen van de bio- industrie. Een meer praktisch probleem waar scholen mee te maken krijgen is: hoe komen we aan goed lesmateri aal? Op die behoefte spelen Rooie Vrouwen, buitenlandse zaken, vre desgroepen, actiecomité's en wie al niet nu gretig in. Een lesbrief is gauw gemaakt en de school heeft dan tenminste een handvat om het gesprek op gang te brengen. De eerste lesbrief van de Rooie Vrouwen is geschreven door Karei Eykman (die de lagere schoolkin deren kunnen kennen van het tv- programma 'Woord voor woord') en zijn echtgenote, de onderwijssocio loge Pauline Eykman, schreef een begeleidende tekst voor de leer krachten. 'De oversteekplaats' gaat vooral over het rolgedrag van jongens en meisjes. Uitgangspunt van de ma kers van de lesbrief is' dat de school de kinderen inzicht moet geven in het reilen en zeilen van de maatschappij. Die maatschappij is geen vaststaand gegeven, maar moet op school ter discussie staan. Illustratie uit 'De oversteekplaats' (uit het hoofdstuk 'werkeloos'). komt dat natuurlijk in de krant. Dat is maar goed ook, dan kunnen we er iets aan doen. Maar je mag niet denken dat het allemaal weg gegooid geld is. Als er in de krant staat 'Vrouw gooit man van trap' betekent dat toch ook niet dat alle Nederlandse vrouwen dagelijks mannen van de trap gooien? Zowel de lesbrief van de Rooie Vrouwen als Samsam van Pronk voldoen aan de wens van scholen die om materiaal voor discussie verlegen zitten. 'De oversteekplaats' is waarschijnlijk het meest naar kinderen toe geschreven. Het is hun wereldje, waarover Eykman schrijft. Samsam gaat over de grote wereld, waarin zij of ze willen of niet leven. Op zichzelf kunnen scholen blij zijn met dergelijk lesmateriaal. Hoe meer materiaal er los komt. hoe beter de school kan kiezen. Want dat lijkt onontkoombaar: dat dë school zelf een keus maakt wat ze wel en niet de deur binnen haalt. Dat geldt voor de Rooie Vrouwen die eerlijk voor hun politieke visie uitkomen, maar even goed voor het blad van het ministerie van buiten landse zaken. Ook Samsam is. hoe je het wendt of keert, een politiek getint blad. Als dit kabinet ver dwijnt komt er een volgend kabi net. Misschien met een radicaal an'dere visie op ontwikkelingshulp. Het kan haast niet anders of zo'n koersverandering werkt door in het voorlichtingsmateriaal. Dat bete kent niet dat de ministeries onder geen enkele voorwaarde scholieren mag informeren. Maar uiteindelijk is het de school die beslist of en hoe ze al het aangeboden materiaal gebruikt. Of het nu van de Rooie Vrouwen (mevrouw Den Uyl) of van de regering (meneer Den Uyl) komt. PJH In 'De oversteekplaats' gebeurt dit Koi ic icimijii tcouiuaciï ''WB1-- door ieuk geïllustreerde verhaaltjes is (verbazend veel de verhalen over zoentikkertje (vraag uw kin deren maar wat dat is), afgesnauwd worden en op schoot zitten, voet ballende meisjes, werkeloze vaders, boodschappen doen en over actie voerende ouders die voor een over steekplaats vechten. Het blad Samsam van de voorlich tingsdienst Ontwikkelingssamen werking van het ministerie van buitenlandse zaken zoekt het verder op. Het wordt gratis toegestuurd aan kinderen van de hogere klas sen van de lagere school. Je krijgt het thuis in de bus, maar de bedoe ling is natuurlijk dat er op school over gepraat wordt. Van het eerste nummer zijn al driehonderdduizend exemplaren aangevraagd. Dat eer ste nummer bevat artikelen over de voedselconferentie in Rome, de nieuwjaarsviering in andere lan den, Bart in Peru. Nederlandse kin deren die met de NCRV Kenia be zoeken en Marokkaanse kinderen in het kille Nederland. karover lijken op een bizarre toe- imstroman, maar alle mogelijkhe- n liggen technisch gezien binnen ndbereik). Ook op dit punt moet de ndrang tot meer investeren en con- imeren worden afgeremd, et is niet onjuist te zeggen, dat het binet op deze manier van een heel idere hoek uit een lijn trekt, die nslotte uitkomt op hetzelfde punt als aar de synodes uitkomen als zij ons troepen ons te bezinnen op onze vensstijl en consumptiegedrag, etuttelt de regering ons dan nu, als j een dergelijke beleidslijn heeft uit- istippeld? Ongetwijfeld, maar als de gering hier niets had gedaan zouden ij zeer zeker (en misschien nog wel eer!) betutteld zijn door de technici, ie op het ogenblik bezig zijn de ïbelnetten aan te leggen en nog erder te verfijnen én daarbij maar at graag samenwerken met program- ia- en filmmakers, die al staan te opelen om ons de behoeften aan hun rodukten aan te praten. Utrechtse hoofdcommissaris geeft foute verklaring toe Van een onzer verslaggevers UTRECHT Hoofdcommissaris H. C. van Doesburg' van de Utrechtse gemeentepolitie heeft meegedeeld dat hij vorige week' wel degelijk aan vertegenwoordigers van de Utrechtse migranten- raad toegezegd heeft dat zijn politiekorps zou gaan handelen in de geest van de aangekondigde versoepeling van het uitwijzingsbeleid inzake buitenlanders die niét over een verblijfsvergunning be schikken. 'Ik heb uitdrukkelijk beloofd dat wij naar de letter en de geest van de soepeler regeling zouden handelen, ook al was die formeel nog niet van kracht', aldus de heer Van Doesburg. van de nieuwe regeling. Hetzelfde moet worden gezegd van een paar andere buitenlanders, die terug zijn gestuurd naar hun land. 'Er zat voor ons niets anders op dan deze mensen uit het land te zetten. We konden daar niet onderuit. Was dat wel het geval geweest, dan hadden we dat niet gedaan'. fan een verslaggever Ten HAAG Een deputatie van F Oirschot gelegerde soldaten leeft gistermiddag op het ministe- le van defensie geprotesteerd te- jen de vervolging van de voormali- WDM-afdelingsbestuurder Adri- Krijger en VVDM-hoofdbe- Euurder Kees de Boer. Dezen hoor- gisteren twee weken gevange nisstraf tegen zich eisen door de Idvocaat-fiscaal bij het Hoog mili tair gerechtshof. Zij zouden in mei ^orig jaar tot een demonstratie «ebben opgeroepen, nadat een ma- -joor hen dat uitdrukkelijk had ver- I oden. )e krijgsraad in Arnhem had Krij- er en De Boer veroordeeld tot een J wete van 250 gulden en twee we en voorwaardelijk. De auditeur- Ülitair, die twee weken onvoor waardelijke gevangenisstraf had eëist, was in beroep gegaan. Krij- !er en De Boer verklaarden giste - en dat zij het dienstbevel van de najoor niet hadden gehoord. Drie etuigen, die in de buurt van Krij- :er stonden, zeiden het bevel even- nin gehoord te hebben. De raads- i nan van de twee verdachten, mr. i Langeraar uit Amsterdam, hield het hof voor dat het onjuist zou fijn op de verklaring van één offi cer af te gaan. De gisteren naar Den Haag afge- t eisde deputatie eiste in een met luizend handtekeningen onderte- tende petitie vrijheid van menings uiting en vakbondswerk. De petitie fcerd in ontvangst genomen door de voorzitter van de personeelsraad. flVan een verslaggever JSCHIJNDEL Voor een waarde 'van 112.000 gulden aan herenkle ding is gisternacht gestolen bij de jJfirma Van der Aa in Schijndel. ^Inbrekers namen driehonderd he- fren^ostuums- 64 herenpantalons. 72 regenjassen, 27 jongensbroeken. 36 Inappa - j ongensj as j es en ruim drie honderd gulden wisselgeld mee. Brief van Pronk Verder staat er een brief in van minister Pronk aan de dertienjari ge Hanneke de Haas en de twaalf jarige Carolien Jurcka. Deze meis jes hadden een brief geschreven aan koningin Juliana. 'Beste-Julia na. er worden veel acties gehouden voor ontwikkelingslanden. Maar wat gebeurt hier dikwijks mee?' Prortk schrijft namens de koningin terug, dat je in de krant wel eens leest dat hier en daar ontwikke lingsgeld op de verkeerde plaats terecht komt. Maar verreweg het meeste geld wordt goed besteed. Als er af en toe toch iets mis gaat Sinds gisteren is dat overigens wel het geval. Voortaan kan onder be paalde voorwaarden het verblijf van illegaal in ons land verblijven de en werkzame vreemdelingen worden aanvaard. Tevens wordt het nu mogelijk deze buitenlanders een geldige verblijfsvergunning te ge ven. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren bekend gemaakt dat alleen die buitenlanders voor de nieuwe regeling in aanmerking komen, die al voor 1 november 1973 in Nederland waren en regelmatig werk hebben gehad. De vreemdelin gen die een geldige arbeidsvergun ning willen krijgen moeten nog aan diverse andere eisen voldoen zoals het kunnen overleggen van een geldig paspoort, het onderzocht zijn en dat met goed gevolg op tuberculose en bereid zijn een an- tecedentenverklaring te onderteke neen. Dinsdag verklaarde een officiële woordvoerder van de Utrechtse po litie. dat de hoofdcommissaris zou hebben gezegd dat hij niét vooruit kon lopen op de regeling die toen formeel nog niet van kracht was. Hoofdcommissaris Van Doesburg heeft gisteren laten weten dat die verklaring berust 'op een fout van de betreffende voorlichtingsfuncti onaris'. Hij voegde er aan toe: 'Het is een foüt, die ik als korpschef zeer betreur, zeker daar het hier om buitenlandse werknemers gaat die begrijpelijk toch al wantrouwig staan tegenover de overheid en ze ker tegenover de politie. Deze men sen zijn in hun eigen land vaak een ander soort politie gewend dan de Nederlandse. Wij doen en dat is onze plicht ons best als poli tiekorps het vertrouwen van deze mensen te winnen endat is een moeizaam proces dat nu door dit soort foutieve mededelingen terug kan worden gedraaid. Dat is bijzon der betreurenswaardig'. De secretaris van de Utrechtse mi- grantenraad de heer A. Hollander is erg ontstemd over de gang van zaken. Volgens hem is door het optreden van de vreemdelingenpo litie in Utrecht afgelopen zondag zeker een buitenlander door de Utrechtse vreemdelingenpolitie over de grens gezet terwijl deze man voldeed aan de soepeler criteria de nieuwe regeling. Hoofdcommis saris Van Doesburg ontkent dat de over de grens gezette buitenlander voldeed aan de soeperier criteria Van onze correspondent BREDA De Bredase politie heeft drie mannen aangehouden die er van worden verdacht onder bedrei ging met geweld een jonge vrouw te hebben verkracht. Twee van hen hebben een volledige bekentenis afgelegd. De mannen zijn afkomstig uit Frankrijk en Martinique en wonen in Breda. Ze drongen onder bedrei ging met een pistool een pand bin nen, bewoond door twee vrouwen van 22 jaar. Eén van hen werd door de drie mannen verkracht ter wijl de andere in bedwang werd gehouden. Bij de drie was ook nog een Frans echtpaar dat intussen geld, een radio en een cassettere corder uit het huis weghaalde. Man en vrouw zijn nog spoorloos. De drie anderen konden na enige da gen zoeken worden aangehouden. Van onze weerkundige medewerker De de-pressie boven de golf van Genua die het Noordzeehogedruk gebied in de haren is gevlogen, verstevigde woensdag zijn greep op het weer in ons land. Maar het kwam niet tot een algemeen sneeuw- offensief. In de ochtend al bleek dat vooral zuidwest-Duitsland met zeven tot vijftien centimeter sneeuw -veel meer het doelwit van de maart-winter was dan noord- west-Duitsland waar het motregen de. Gistermiddag was er vrijwel alleen sneeuwval ten zuiden van de lijn Brussel-Kortrijk en vooral ook in noord-Frankrijk. De achter het sto ringsfront aanwezige wat zachtere lucht, zal het weer vandaag al enigszins en vervolgens morgen en overmorgen in gunstige zin gaan beïnvloeden. Het weer ivordt drage lijker met middag temperaturen van zes tot negen of tien graden Celsi us. Er kan van tijd tot tijd nog wel een storinkje doorkomen maar we mogen ook rekenen op een terug keer van zon. De zachte lucht stroomt naar ons land langs de noordzijde van een secundair mini mum boven de Alpen. De nachtvor sten stellen weinig meer voor. De Engelse weerkundigen kondigen aan. dat het weer in hun land tot medio april tweemal onstandvastig zal zijn met korte hoge-druk-inter- mezzi. De gemiddelde temperatuur zal overwegend normaal liggen en mist en vorst zullen minder vaak voorkomen dan gebruikelijk mei te weinig zon in de zuidelijke en wes telijke districten. De algemene cir culatie deed de afgelopen vier toe ken denken aan die in 1959 (jaar van droge en mooie zomer) en 1961) warme juni. slechte vacantie- periode. sneeuw op 22 augustus). Een paar maanden geleden kreeg ik bezoek van de. Deense weerman Ebby Skiodt uit Frederikssund. Hij Weerrapporten van gisteravond 19 uur. maximum-temperaturen van gisteren en neerslag 719 uür. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R dam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Erankiort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Maliorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürlch Casa Blanca regen regen geheel bewolkt geheel bewolkt regen geheel bewolkt regen regen regen regen zwaar bewolkt zwaar bewolkt 'half bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt regen geheel bewolkt geheel bewolkt onbewolkt regen licht bewolkt zwaar bewolkt regen motregen sneeuw sneeuw zwaar bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt onbewolkt half bewolkt sneeuw half bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt licht bewolkt is een ware globetrotter. In het Engelse blad 'Col' brengt hij ver slag uit xian een vacantietrip door Egypte en wei speciaal van de re cente overstromingen, die hij er van nabij meemaakte. Het waren de zwaarste overstromingen in zuid-Egypte in twintig jaar waarbij tien mensen verdronken en vijftien duizend dakloos geraakten. Een de pressie tag over het zuidelijk deel van de Soedan <1005 millibar) op 19 februari. De temperatuur in As- soean,had daags tevoren 35 graden celsius overschreden bij een rela tieve vochtigheid van 45 procent, 's Nachts werd het zelfs niet kouder dan 32 graden Het was erg druk kend. De volgende dag passeerde een koulront met zeer donkere luchten, zware regens en een tem peratuurdaling tot twaalf a dertien graden celsius. In Luxor regende het de hele dag en de straten werden overdekt met modder. Het was de eerste regen in drie jaar. Het gemiddelde neerslagcijfer voor februari is minder dan een milli meter en in het hele jaar min der dan 2.5 millimeter. HOOG WATER voor vrijdag 21 maart Vlissingen: 7.23-20.05; Harlngviletsluizen 8.48-21.28; Rotterdam: 9.53-22.35; ScheTe- nlngen: 8.17-20.57; IJmuiden: 9 00-21 40; Den Helder: 12.18-0.00; Harllngen: 2 35- 1O.02; Delfzijl: 4.46-17.06. onder redactie van loessmi) De bomen stonden gisteren in het middelpunt van de belang stelling. 'De overtuiging dat de boom in feite ons kleinste na tuurmonument is, xvint steeds meer veld', zei minister Van Doorn van CRM in Veere. waar hij ter gelegenheid van Boom feestdag een es plantte voor de Grote Kerk. Hij noemde het een gelukkige gedachte dat de Natio nale Boomfeestdag dit jaar in het teken staat van het Monu mentenjaar. De voorzitter van het landelijk comité van Monu mentenjaar '75, die ook in Veere was om de centrale viering van de Boomfeestdag bij te wonen, deed ook een duit in het zakje- Ir. M. G. Wagenaar Hummelinck vroeg de aandacht voor de mo numentale oude bomen rond de oude buitenplaatsen. 'Hier is liet verband tussen de bomen en het monumentenjaar het meest dui delijk aanwezig. Helaas heeft de ervaring bewezen, dat wanneer het gebouw geen bestemming meer heeft, vaak ook het park (en de bomen) aan verwaarlo zing of zélfs verdwijning wordt prijsgegeven'. Hij kwam hiermee in het straatje van Herman Dijkhuizen van de Bomensticli- tlng, die in een interview met onze krant (vorige weelc vrijdag ook opkwam voor de bomen rond de buitenplaatsen. Dijkhui zen, die zich ook erover beklaag de dat in het kader van het Monument en jaar nog geen aan dacht aan de boom was ge schonken. is gisteren met de uit spraken van minister Van Doorn en ir. Wagenaar Hummelinck in ieder geval aan zijn trekken ge komen. Minister Van Doorn lichtte toe waarom Veere is uit gekozen tot middelpunt van de viering van Nationale Boom feestdag. De minister: 'Veel lof komt de gemeente Veere toe. omdat zij het belang en het nut van 'centrum'-nroen en de bete kenis van de boom voor de sa menleving als milieuhygiënisch, ecologisch en esthetisch object om het maar eens deftig te zenaen binnen de stadskern heeft begreven. Zij heeft daar aan bovendien vandaag effectief vorm gegeven door het vlanten van bomen op plaatsen, die daar historisch gezien thuis horen: bij de Grote Kerk en langs de kade. Vandaag zijn in meer dan vierhonderd gemeenten 90.000 kinderen van de twee hoogste klassen van de basisscholen bo men aan het planten. Zo zijn ook in deze gemeente schoolkin deren bezig met herbeplanting en wel in een historische bin nenstad'. De minister had het overigens moeilijk met de door hem te planten es door de straf fe wind: het boompje stribbelde duidelijk tegen. Vissen zijn niet zo gauw klein te krijgen. In het aquarium van Ouwehands dierenpark hebben ze het tenminste dik vier uur zonder licht, zuurstof en warmte moeten doen. doordat graafma chines de elektriciteitskabel ver nielden. Toen de schade einde lijk hersteld was. verwachtten de omstanders niet anders dan dat zeker de helft van de aquarium- bewoners het loodje zou hebben gelegd, maar alle vissen bleken het drama te hebben overleefd. Nu hadden de dieren natuurlijk nog wel water, dat niet direct ijskoud en zuurstofloos geweest zal zijn. In elk geval waren ze heel wat beter af dan de vissen van de man die bij Ouwehand kwam vragen wat hij moest doen om zijn vissen in leven te houden. Elke keer bleken de die ren na het schoonmaken van de bak dood te zijn. Hij legde ze dan zolang op tafel en snapte maar niet dat een vis op het droge niet zó in z'n element is. Twee eeuwen geleden voeren er nog tweehonderdduizend gondels door de kanalen van Venetië. Er zijn er nu nog maar vijfhonderd, die niet langer dan een jaar of twintig meegaan, heel wat kor ter dan eertijds. Nog erger is dat, zoals bij ons de molenma kers, in Venetië de gondelbou wers uitsterven. Er zijn er nog maar acht, die op de 'sequeri'. de werven werken, en van die acht zijn er maar twee die echt in staat zijn zelfstandig zo'n scheepje te bouwen. Die twee zijn al over de vijftig en kunnen geen ieerling-gondelbouwers meer vinden, reden waarom er op de sequeri nog maar tien goldels per jaar af komen. Het zijn niet alleen de Venetia- nen die zich daar zorgen over maken. De Duitse deelstaat Bei eren heeft samen met de Vene- tiaanse autoriteiten een comité opgericht 'voor de verdediging van de gondel'. Het Beiers-Vene- tiaanse comité gaat vooral pro beren ten minste één van de werven nieuw leven in te blazen. Op die manier hopen ze weer jonge Venetianen voor het oude handwerk te interesseren. Minister Van Doorn in Veere: goed gewapend naar de bo- menplanterij UTRECHT In feite is een ziek mens die in een ambulance wordt vervoerd, weerlozer dan een zieke koe. Daar komen de opmerkingen op neer die zijn gemaakt door de geneesheer-directeur van de GG en GD in Breda, de heer A. Smulders, in het tijdschrift voor sociale geneeskunde. Veeverloskundigen worden na melijk voor de rechter gedaagd als ze een zieke koe aanraken, maar in de 700 ambulances die in Nederland rondrijden gaan mensen mee met zeer uiteenlo pende beroepsopleidingen: ver pleegkundigen. ziekenverzorgers, mensen met en diplma EHBO en soms artsen. In februari 1973 is de nieuwe wet op het ambulan cevervoer voor een groot deel van kracht geworden, maai' nie mand weet nog aan welke eisen de ambulances en de bemannin gen moeten voldoen. Er is wel een concept besluit voor de ei sen. en daarin zou de minimum eis het diploma EHBO zijn, maar dat vindt de Bredase arts ab surd. Zeventig procent van de Neder landers weet gemiddeld niet tot welke partij elk van de 33 mi nisters en staatssecretarissen in het huidige kabinet behoort. Het aandeel van de PvdA in het kabinet wordt overschat, terwijl dat van PPR en D'66 te laag wordt gedacht. De politieke kleur van premier Den Uyl is het meest bekend: 83 procent van de door het NIPO onder vraagden wist dat hij voortkomt uit de PvdA. Ook de ministers Van der Stoel (PvdA), Van Agt (KVP) en Vbrrink (PvdA), als mede staatssecretaris Van Dam (PvdA) zijn redelijk bekend bij het publiek. Ronduit 'slecht' is het gesteld met bij voorbeeld de ministers Trip (PPR) en Van Doorn (ook PPR). Het meest onbekend bleek staatssecretaris Kooijmans (ARP) te zijn: 95 procent van de ondervraagden antwoordde het NIPO niet te weten tot welke partij hij be hoort. Onder de Nederlanders bestaan ook nog misverstanden rond de politieke gezindheid van de bewindslieden PPR-minister Van Doorn bij voorbeeld behoort volgens 22 procent nog altijd bij de KVPVan minister De Gaay Fortman (ARP) veronder stelt 24 procent, dat hij behoort tot de partij van zoon Bas (de PPR). Minister Duisenberg (fi nanciën) behoort volgens ruim veertien procent tot een andere partij dan de PvdA. terwijl der tien procent meent dat minister Lubbers (economische zaken) geen KVP-er maar lid van de PvdA is. Geen centje last meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5