onder lak bij zes ministeries Nog steeds op aardgas besparen? Waarvoor? sast CRM heeft ook volksgezondheid een taak Als ik zondag mijn slag sla in de Nationale Lotto gaik .werken in devakantie en neem ik verder vrijaf. Hoezinnigis zwakzinnl Die droom kan werkelijkheid worden. Even een paar simpele kruisjes zetten. Geen vervolging van vader Abraham Politieagent schiet man in onderbuik Voortplanting moet mogelijk zijn voor bewoners dierentuin 'jjW/KWARTET DINSDAG 18 MAART 1975 BINNENLAND ADVERTENTIE vijf ministeries met iduiciën meegerekend zelfs die bemoeienis hebben de zorg voor geestelijk ge- dicapten, te weten: Volks- ndheid, CRM, Onderwijs, Zaken en Justitie. Om beleid inzake de zwakzinni- org enigszins te coördine- jestaat de interdepartemen- Stuurgroep Revalidatiebe- De ministeries die toch wel meest bij dit deel van de telijke gezondheidszorg be- sen zijn, zijn Volksgezond- en CRM. We hadden dan met twee beleidsfunctiona- n van deze departementen gesprek over de zwakzinni- ;org in Nederland. oudsher is de zwakzinnigen - een zaak van Volksgezondheid st. Vroeger had je inriclhtin- in verder had je niks. Daarna je een stroming die zegt: iou wel zo volksgezondheid- Die mensen zijn gewoon innig en de oorzaak van die innigheid is gezondheidszorg, dus een medische oorzaak, en is het gewoon een maat- pelijke zaak. Dat heeft geleid een stuk maatschappelijke .verlening'. Dat zegt dr. J. g, inspecteur voor de geeste- volksgezondheid op dit minis- en hoofd van de afdeling in- extramufale zwakzinni- rg. ankelijk', aldus dr. Hoeing, 'Is en parallel-lopende ontwikke- jeweest van twee ministeries, olstrekt gescheiden optrokken lfstandig voorzieningen maak ster is daar wel verandering tomen en op dit moment pro- ik het departement zover te n, dat duidelijk wordt onder dat zwakzinnigenzorg voor lelangrijk stuk geen volksge- eid is, maar een zaak van Maatschappelijke dienstverle- dus, maar ik wil volksgezond er niet uit weg hebben, omdat rzaak, zoals ik al gezegd heb, ch is. Daar kun je niet onder- let name bij de dieper-zwak- en. Vandaar ook het belang ie vroegtijdige onderkenning, na het stellen van die 'diag- om even vanuit het ouder- medische model te praten je de maatschappelijke ^verlening van CRM'. le-mens ïoet natuurlijk verschillende zwakzinnigen onderscheiden. Trijmans 'Een andere kijk op innigheid', Dennendal, Bavo, ijn allemaal stukjes zwakzin- zorg, die men laat zien (je met die handicap leren leven; ijn best aardige mensen en nou lief voor ze), maar de van de diep-zwakzinnigen die itende afwijkingen hebben, in tingen liggen en die men niet aag op de film laat zien, is er m wel. We moeten niet verge- lat dat ook onze medemens is. noeten we ook- verzorgen en ij is altijd hulp van een dok- >dig, want die mensen hebben eel toevallen of ingewikkelde am voorkomende stofwisse- iekten. iit er niet voor om deze groep aan de dokter over te laten, die kan hen alleen maar me- behandelen. Dan doe je het ook onrecht, dus naast die r moet staan een psycholoog, irthopedagoog en een maat- pelijk deskundige. Die vier n elkaar altijd nodig. Aan de iinnigenzorg zitten dus ook che kanten. Daarom niet alles CRM om het eens ongenuan- te zeggen. Er blijven gezond- sorg-aspecten aan, waarvan ik :an voorstellen dat de inrich- lie blijft vertegenwoordigen'. jn 'Nadere nota over enkele ten van de geestelijke volks- dheid' trekt staatssecretaris riks vijf conclusies. Eén daar- dat er een tekort aan plaat- is in de zwakzinnigenzorg, [esteld wordt dat er instituten tussen de drie- en zevenhon- plaatsen moeten worden ge el om dit tekort terug te bren- Zo zijn er inrichtingen in kanaal en Hoogezand/Sappe- gepland met een capaciteit ongeveer vijfhonderd bedden, Jan Mulder van Nieuw-Den- il zo treffend getypeerd als linnigenfabrieken, waarbij het motief de werkgelegenheid in loge Noorden is. [oeing: 'Als je van een fabriek kt, kun je er niet onderuit om de bestuurs- en organisatie van zo'n inrichting te bekij- Een inrichting met zevenhon- bedden en een directeur, een idelende staf, een centrale in en alles rijdt er op een tje naar toe, dat is inderdaad abriek. Dat ben ik met u eens tar moeten we vanaf. Ik vind, en instituut voor zwakzinnigen groter hoeft te zijn dan drie- erd plaatsen, waarbinnen effi- kan worden samengewerkt, is toch overzichtelijk en geen ik. isef echter, dat ik nu al weer rwets praat. Ik kan me voor- n dat bij een gedecentraliseer- istuursvorm met een beleid dat de basis begint en eenheden avlljoenen met zeer veel be voegdheden, een aantal van nderd plaatsen wel mogelijk at dat geen fabriek hoeft te Waar je voor moet waken is ïtmenselijking. Ik zou me niet rillen binden aan een getal, veel meer aan: hoe functio- Elke zondag nitslag. zwakzinnigen hebben te lijden onder grote inrichtingen neert zo'n inrichting', aldus dr. Hoeing. Verkleinen 'Ik beschouw het als een onderdeel van mijn taak om de inrichtingen te verkleinen en daarnaast een de centralisatie van de organisatie vorm te bevorderen, want niet al leen zwakzinnigen hebben te lijden onder grote inrichtingen, maar ook het personeel. Dr. Hoeing, gevraagd naar een de finitie van zwakzinnigheid, pakt het handboek en citeert daaruit: 'Onder zwakzinnigheid verstaan wij eèn aangeboren of in de prille jeugd verworven stoornis van de geestelijke functies en hun ontwik kelingsmogelijkheid, waarbij het verstandelijk tekort het meest op valt en de sociale aanpassing be moeilijkt of onmogelijk is'. Daar kan ik me wel in vinden. 'Wat ik nog wel wil opmerken', aldus dr Hoeing, 'is dat de zwakzin nigenzorg in Nederland internatio naal gezien niet zo slecht is. Dat blijkt wel uit het buitenland, als ik het in alle bescheidenheid mag zeg gen. Als iemand waar ook ter we reld een studie over zwakzinnigen zorg maakt, komt-ie altijd naar Ne derland. Neem nu alleen maar de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). Dat is toch iets geweldigs, zo'n wet, die in de kos ten voorziet. Laten we daar vooral blij mee zijn'. Dr. Hoeing tot slot over het inter departementale overleg: 'Ik vind het op zich een goede zaak, dat meer departementen zich met de zorg voor zwakzinnigen bezighou den. Ik moet er niet aan denken, dat er hier, zoals bijvoorbeeld in het buitenland, één directeur-gene raal is voor de gehandicapten zorg. Alleen: hoe coördineer je dat. Dat geeft wel eens problemen, maar het uitgangspunt is goed. En de coör dinatie met CRM wordt met de dag beter, zou ik haast zeggen. We heb ben elkaar echt gevonden. Een serie artikelen over zwak zinnigenzorg in Nederland door Cisca Dresselhuys en Kees de Leeuw Integratie 'Ons beleid', vertelt de heer A. Lin de, hoofd van de afdeling sociale revalidatie van het ministerie van CRM, 'is vooral gericht op integra tie van de zwakzinnige in de sa menleving. Integratie is een zwaar beladen woord en ik gebruik het ook met een zekere schroom, maar de gedachte die er achter ligt is, dat de zwakzinnige geestelijk gehan dicapte er vanzelfsprekend bij hoort en niet iemand is, zoals vroe ger nog werd gedacht, die het beste kan worden opgesloten in inrich tingen'. 'Nu is het natuurlijk onbescheiden om te zeggen, dat dit specifiek een taak van CRM is, want bijna alle andere departementen houden zich ook hier mee bezig. CRM heeft niet het alleenrecht. De inrichtingen zijn op het gebied van de zwakzin nigenzorg toch de pioniers geweest. Die werden met de inzichten van toen (zo'n tachtig, negentig jaar geleden) op moderne manier opge zet en daarnaast is het buitenge woon onderwijs een belangrijke schakel geweest in die hele integra tiegedachte. Het maatschappelijk werk voor geestelijk gehandicapten is voortgekomen uit de nazorg van het buitengewoon onderwijs. On derwijzers, die spontaan begonnen hun ex-leerlingen te begeleiden. Een begeleiding die vooral gericht was op deelneming aan het arbeids proces en de vrijetijdsbesteding', aldus de heer Linde. Die nazorg kwam op een gegeven moment over naar het ministerie van maatschappelijk werk, dat werd opgericht en daaruit ontstond een gedachtenwisseling met als re sultaat, dat gezegd werd: 'Je moet niet meer spreken van nazorg, maar van gespecialiseerd maat schappelijk werk. Wat iets anders is dan een stukje begeleiding vanuit het onderwijs. Dat is eigenlijk het begin geweest van alle voorzienin gen, die in CRM-sfeer op het ge bied van de zwakzinnigenzorg zijn gegroeid'. Alle levensfasen In dat gespecialiseerde maatschap pelijk werk zijn nu zo'n 340 men sen werkzaam, verbonden aan 56 Sociaal-Pedagogische Diensten (SPD). Dat werk wordt niet meer gedaan vanuit de gedachte van die nazorg, maar is in feite gericht op alle levensfasen van de zwakzinni ge. Daarbij kwamen vragen aan de orde als: kunnen niet veel meer zwakzinnigen in de maatschappij blijven, als we gehandicapte, gezin en omgeving daarvoor de middelen aanreiken? Is het, door gebruikma king van de eenheid van de wissel werking tussen kind en gezin, niet mogelijk meer potenties tot ont wikkeling te brengen? Is het on vermijdelijk. dat na het wegvallen van het ouderlijk gezin elke geeste lijk gehandicapte terechtkomt in een wellicht grote inrichting? Die vragen hebben in de loop van de tijd geleid tot nieuwe voorzie ningen, zoals dagverblijven voor kinderen, dagverblijven voor oude ren en gezinsvervangende tehuizen. Vanuit de CRM-benaderingswijze betekent dit, dat al die voorzienin gen van beperkte opzet zijn en gevestigd zijn in woonomgevingen, waardoor isolement wordt verme den; dat de geestelijk gehandicapte niet wordt benaderd vanuit het medisch model, maar vanuit het ontwikkelingsmodel (niet de ver zorging is primair, maar het stap- voor-stap pedagogisch begeleiden) en dat de sociale omgeving syste matisch bij het gebeuren in de voorzieningen wordt betrokken, waardoor het 'erbij horen' wordt bevorderd. Minister Van Doorn van CRM heeft deze beleidsvisie nog eens duidelijk onderstreept, toen hij in oktober vorig jaar in Den Bosch een dagverblijf voor oudere geestelijk gehandicapten opende. Streven naar kleine eenheden uitgegroeid tot ongeveer tweehon derd dagverblijven in Nederland. Daarnaast bestaan gezinsvervan gende tehuizen voor zwakzinnigen, die overdag in een sociale werk plaats bezig zijn, niet meer thuis kunnen blijven en ook niet zelf standig in een pension of kosthuis kunnen leven. Hiervan zijn er ook ongeveer zo'n tweehonderd. Bij al deze voorzieningen streeft CRM naar kleine eenheden gelegen in woonomgevingen en niet op een industrieterrein, omdat dat zo lekker dicht bij een sociale werk plaats zou zijn terwijl daarnaast pogingen worden gedaan om ook de buurt daar mentaal bij te betrek ken. De heer Linde: 'Dat laatste is erg belangrijk, omdat anders al werkt een dagverblijf nog zo goed het voor die buurt toch iets vreemds en griezeligs blijft. Met name op dit punt hebben de plaat selijke afdelingen van de ouderver enigingen een belangrijke taak, dacht ik'. Op de vraag wat CRM onder een zwakzinnige verstaat zegt de heer Linde: 'Ik waag me niet aan een definitie. Er is wel de driedeling debiel, imbeciel, idioot, maar als ik die gebruik, streep ik die meteen weer door. Wij spreken hier liever van licht-gehandicapte, midden- 6 kruisjes per kolom. Dat gaat zo. 1Haal een Lotto-formulier bij uw club of winkelier. 2. Kruis 6 getallen aan per kolom (meteen minimum van 2 kolommen). 3. Vul het formulier verder duidelijk en correct in; 4. Lever het formulier in en betaal uw inleg, (voor f 1,75 hebt u al twéé kansen). 5. Zondag weet u of u- bijvoorbeeld - een half miljoen gulden rijker bent. Zo gaat dat. Let op het reservegetaL In Studio Sport (zondagavond) worden de 6 winnende getallen getrokken.Plus een extra getal: het reservegetaL Er wordt dus altijd 1 getal meer getrokken dan u aan kruist per kolom. Dat reservegetal kan uw geluksgetal zijn als u niet alle 6 winnende getallen hebt aangekruist. Kijk maar. Veel kansen op veel prijzen. Ie prijs: 6 goede voorspellingen per kolom (zonder reservegetal) 2e.grjjs: 5 goed reservegetal 3e_p_rijs_: 5 goed (zonder reservegetal) 4e prijs: 4 goed (zonder reservegetal) 5e.pi.ijs] 3 goed reservegetal Het reservegetal heeft dus alleen een functie bij de 2e en 5e prijs. Alléén melden bij alles goed. Alléén als u 6 goede voorspellingen (zonder reservegetal) hebt gedaan, is het raadzaam dat even telefonisch door te geven. Het nummer vindt u op het formulier. In alle andere gevallen hoeft u niets te doen. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Van een verslaggever DEN HAAG Vader Abraham (Pierre Kartner) wordt niet ver volgd wegens zijn aanstootgevende carnavalsliedje 'Wat doen we met de Arabieren hier?' Dit heeft mi nister Van Agt gisteren geantwoord op vragen van de Kamerleden Roerhof en Kosto (beiden PvdA). Het openbaar ministerie is van oor deel dat een veroordeling thans niet meer in aanmerking komt. De auteur heeft namelijk inmiddels besloten de grammofoonplaat van het liedje niet te doen uitkomen. Bovendien heeft hij openlijk zijn verontschuldigingen aangeboden, aldus de minister, die het oordeel van het openbaar ministerie in de ze zaak verantwoord acht. Van een verslaggever t jenden Een politieagent schoot gisternacht in café Het Wa pen van Lienden de 32-jarige J. B. in de onderbuik. Dat gebeurde na een vechtpartij waarbij een collega van de agent was neergeslagen. J. B. is overgebracht naar het zieken huis in Tiel, waar een spoedopera tie hem het leven redde. De agenten zagen voor het café een auto staan, waarvan zij vermoedden dat die betrokken geweest was bij een aanrijding. De bestuurder, die binnen was, toonde zich volgens de politie al gelijk agressief en wilde geen inlichtingen geven. De broer van de bestuurder mengde zich in de onenigheid, waarbij het tot vechten kwam en een van de agen ten werd neergeslagen. De andere agent raakte in het nauw en kreeg klappen waarop hij zijn dienstre volver pakte en J. B. in de onder buik schoot. zwaar-gehandicapte en ernstig-ge- handicapte. Dat vinden we een be tere, zinniger benadering dan die drie oude termen'. Bij CRM ziet men, zoals trouwens uit het vooraf gaande duidelijk blijkt, zwakzinnig heid primair als een sociaal-peda gogisch probleem, maar het gaat de heer Linde te ver dan maar te zeggen, dat de zwakzinnigenzorg volledig bij dit ministerie zou moe ten worden ondergebracht. 'Een aantal voorzieningen, zoals de vroegtijdige onderkenning het nu in Nederland op gang komende PKU-onderzoek, waarbij iedere Ne derlandse baby vlak na zijn geboor te een prikje in de hiel krijgt om te ontdekken of de baby aan de stofwisselingsziekte Phenylketonuria (PKU) lijdt, zodat door een streng dieet het kind volkomen normaal kan opgroeien, is een typische zaak van volksgezondheid. Trou wens ook de inrichtingen voor zwakzinnigen vallen van oudsher onder dit ministerie. Naar mijn idee is de zwakzinnige het meest gebaat met een functionele bena dering, als daarbij maar meteen het vraagstuk van de samenwerking wordt betrokken', aldus de heer Linde. 'Als ik zeg: de zwakzinnige gaat naar een inrichting of naar een gezinsvervangend tehuis en er wordt nooit meer gekeken of die daar wel op zijn plaats is, zit de zaak goed scheef. Daarom moeten de communicatiekanalen openblij ven. Interdepartementaal is dat overleg nu behoorlijk op gang ge komen, maar regionaal is de situa tie nog lang niet ideaal te noemen'. De voorgaande artikelen in deze serie stonden in de krant van 8, 10, 13 en 15 maart. Van een verslaggever DEN HAAG Als regel moet er in een dierentuin, waarin uitheemse zoogdieren of vogels gehouden wor den. zoveel exemplaren zijn dat voortplanting mogelijk is. Dit heeft het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk ver klaard naar aanleiding van berichten over een dierentuiiin in Epe. Directeur Eshuis van die dierentuin houdt van verschillende soorten maar één exemplaar, onder meer van de wasbeer, de neusbeer, de husaaraap en de kraanvogel. Het ministerie heeft hem nu geschreven dat hij aan de hiervoor genoemde bepaling aandacht moet geven. Voor het houden van maar enkele exemplaren van een aantal soorten dieren heeft de heer Eshuis zich nog niet voor de kantonrechter moeten verantwoorden. Wel voor het feit dat hij een rode flamingo en een Europese kraanvogel in zijn dierentuin houdt. Die dieren zijn volgens een wet van 1936 be schermd en voor het houden ervan is vergunning nodig. De rechter heeft hem in de gelegenheid ge steld die vergunning alsnog aan te vragen. De vogels zullen dan hun verdere leven in de dierentuin van Epe kunnen slijten. Het proces verbaal voor het houden van enkele exemplaren dieren moet volgens het ministerie nog worden voorbe reid. (ADVERTENTIE) Dagverblijven De heer Linde: 'Het moet al begin nen met een stuk vroegtijdige on derkenning. Dat is nog één van de hiaten in de zwakzinnigenzorg in Nederland op dit moment. En daar mee samenhangend het vroegtijdig begeleiden van de ouders, die met dit probleem geconfronteerd wor den, wat naar mijn gevoel niet zwaar genoeg kan worden geformu leerd. Dat ouders een zwakzinnig kind krijgen, heeft namelijk enor me consequenties. Niet alleen voor het gezin, maar ook voor de man vrouw-verhouding'. 'Die dagverblijven zijn erop gericht, dat zo vroeg mogelijk wordt begon nen met het ontwikkelen van soci ale mogelijkheden van het kind. CRM kent twee soorten dagverblij ven. die voor kinderen van onge veer drie tot vijftien, zestien jaar en dagverblijven voor ouderen, die niet geplaatst kunnen worden ln sociale werkplaatsen. In 1964 is men begonnen met een paar e :pe- rimenten op dit gebied en dat ls hu Verstandig met aardgas Let op deuren en ramen Voor onze toekomst. Aardgas is een energie waar we heel wat dingen mee doen: verwarmen, koken, water verwarmen, produkten mee maken. Maar de voorraden aardgas zijn niet onuitputtelijk. Er komt een moment, al duurt dat nog tientallen jaren, dat we op andere energie moeten overstappen. Het ontwikkelen van nieuwe vormen van energie met dezelf de kwaliteiten ais aardgas zal nog veel tijd vergen. Daarom is het verstandig zo lang mogelijk te doen met wat we hebben. Hoe? Een voorbeeld: niet denken 'wat is het warm in de kamer, laat ik het raam maar 'n tijdje openzetten'. Nee, temper dan de verwarming liever. Dan vliegt er tenminste geen stukje toekomst de luc p Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19. Groningen

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9